J.EIDSCH DAGBLAD Formateur werkt traag Nog krachtiger militair optreden in Vietnam? JAMIN Bezetting Economische Zaken is voornaamste twistpunt Suurhoff )ver!eden „Enige soepelheid" voor visseri j personeel Omstreden zetel op Corsica toegekend aan de gaullisten gericht 1 maart 1860 DINSDAG 14 MAART 1967 No. 32127 Eir: E. A. E. van Dishoeck DAGI dacteur: J: Brouwer ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Formateur Biesheuvel heeft vanmorgen om twaalf uur een be- ireking gehad met de demissionare minister van Cultuur, Re- eatie en Maatschappelijk werk, mej. dr. Klompé. Waarschijnlijk eft hij haar gevraagd of zij bereid is in het nieuwe kabinet [ting te nemen. Andere besprekingen heeft mr. Biesheuvel van- lag .niet op zijn programma staan. Omstreden gebied Biesheuvel achter op tijdschema Mr. Biesheuvel verwachtte vanoch tend een ambtelijk rapport over de afbakening van de werkterreinen van Buitenlandse en Economische Zaken. Op grond van dit rapport zal hij be slissen hoe het omstreden gebied (de buitenlandse economische betrekkin gen) moet worden ingedeeld. Mr. Biesheuvel heeft niet de bedoeling UetFhU^vanmorgen meedelen^j nof Werdepartementale hn Hp lrr»n Lp opt hij zyn formatie pe formateur werkt langzamer dan self vorige week verwachtte. HU whter op zyn tijdschema, heTe'in'd j Potentie-kwesties bij de kop te de week af te sluiten. Waarne- i leiden hieruit af dat mr. Bies- irel zichzelf en aangezochte figu- limiet heeft gesteld. Vast staat dat de formateur de tste dagen druk aan het telefone- is. Niet alleen met de fractie- rzitters van de KVP, VVD, ARP CHU, maar ook met politici die hij kabinet ft toegezegd. Uit de telefonische itacten zou niet gebleken zijn dat onbekendheid met de „ruimte" emmerend zou werken op de be- Iwilligheid voor eventuele kandi- werd ons vanmorgen in de igeving van de formateur te ver- gegeven. TiEGRAMP IN ZUID-AFRIKA •n Viscount van de Southafrican ftrays is gisteravond ongeveer 15 uit de kust bij Oost-Londen in gestort. Tot nu toe zijn 21 licha- aangespoeld. Aan boord van het tel bevonden zich 20 passagiers uit vyf leden bestaande be uling. De ramp geschiedde toen toestel in zware regen en laag- gende bewolking naderde voor landing. Dit is de derde en ergste ip uit de 33-jarige geschiedenis de South African Airways. minister J. G. Suurhoff is de «lopen nacht op 61-jarige leef- overleden in het Israëlitisch tenhuis in Amsterdam. De heer Brhoff was in 1965/'66 minister Verkeer en Waterstaat in het ilnet-Cals. Hij is voorts voorzit- de PvdA en van de Raad f de Emigratie geweest. De heer irhoff was ridder in de Orde van Nederlandse Leeuw en groot-of fer in de Orde van Oranje-Nas- Voor een necrologie van de heer "rhoff zie men pagina 2. WEERBERICHT Vrij zacht Set KNMI verwacht van heden- morgenavond: Aanvankelijk droog *r met enkele opklaringen, maar wolkenvelden, morgen later op dag toenemende bewolking, moge- gevolgd door regen. Matige tot Whtige zuidwestelijke wind. Tame- aacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur) oammer bestaat uit 18 pagina'* De formateur heeft gisteren on wacht bezoek gehad van de fractie voorzitter van de ARP, de heer Rool- vink. Er steken geen bijzondere be doelingen achter dit be2»ek. Omdat de formateur telefonisch voortdurend in gesprek was. besloot de heer Rool- vink zelf op bezoek te gaan bij de formateur. Drs. Horbacli Volgens politieke waarnemers houdt de heer Biesheuvel zich nog steeds bezig met de behandeling van het wensenpakket dat hij van de vier fractievoorzitters heeft ontvangen. De meeste wensen inzake de politieke verdeling van de portefeuilles zijn met elkaar in strijd. Het afwegen van de wensen blij kt meer tijd te kosten dan aanvankelijk werd ver wacht. Eén van de voornaamste twistpunten is de bezetting van het ministerie van Economische Zaken. Als de liberaal Witteveen op Finan ciën komt. eist de KVP Economische Zaken op. Als deze eis niet wordt in gewilligd, mislukt de formatie. Maar ook de CHU heeft grote be langstelling voor Economische Zaken, terwijl de katholieke kandidaat voor Economische Zaken, de Deventer in dustrieel drs. Horbach, niet in de ogen van alle betroken partijen een aanvaardbare kandidaat is. DIENSTPLICHTNOTA Minister De Jong van Defensie heeft in een nota aan de Twee de Kamer aangekondigd dat diensttijdverkorting als een mid del om het teveel aan dienstplichtigen te verminderen niet kan worden overwogen, omdat die zou leiden tot een onevenredige toeneming van het aantal tezelfdertijd onder de wapenen zijn de dienstplichtigen. Bovendien, aldus minister De Jong, zou een dergelijk besluit leiden tot aanzienlijk hogere uitgaven, omdat de opleidingseenheden zouden moeten worden uitgebreid. De nota bevat de conclusie van een eind 1963 ingestelde interdeparte mentale commissie ter onderzoek van problemen die verband houden met dc dienstplicht, en het oordeel van de minister van Defensie en het kc- binet ais geheel over deze conclusies. De con- n ,ssie heeft 18 april 1966 rapport uitgebracht. Minister De Jong is het met 'e commisse eens dat de tijdelijke vrij stelling van ondergrondse mijnwer kers moet worden verminderd van negen tot zes jaar. In tegenstelling tot de commissie m^ent minister De Jong 'at het aan tal vrijstellingen oor wetenschappe lijke medewerkers van verschillende faculteiten met uitzondering van medische faculteiten en tandhetï- kimciJge secties moet worden ge handhaafd op 180 per jaar. De com- r.isrie had voorgesteld dit aantal in dc jaren 1966 tot en met 1969 te doen stijgen tot 225, 250 275 cn 300 .Uit het oogpunt var» een recht vaardige verdeling van dc dienst- plirhtlast", acht de minister een der gelijke stijging ongtwe ut. Wel zullen jaarlijks zeven arf«m en vier tandartsen vijste»i.ngeii wor den verleend ten behoeve van net medisch wetenschappelijk onderwas. Het tekort aan artsen en tandartsen bij de strijdkrachten laat geen rui mere regeling toe. Overeenkomstig de aanbeveling van de commissie zal de regeling die voor koopvaardijpersoneel geldt niet tot visserijpersoneel wordien uitge breid. Wel zal „enige soepelheid" worden betracht bij het verlenen van dienstplichtfaciliteiten wanneer door het oproepen van een der personeels- 'eden verantwoorde exploitatie van 'n visserijbedrijf ernstig zou worden be moeilijkt. Het overleg tussen verschillende ministeries over voortzetting en af bouw van de vrijstellingsregeling voor bouwvakarbeiders is nog niet beëindigd. Met betrekking tot vrijstelling voor hen die zonder wezenlijke on derbrekingen ten minste drie jaar in Brief van Johnson aan Kiesinger Bondskanselier Kiesinger heeft van de Amerikaanse president Johnson een brief ontvangen over de betrek kingen tussen beide landen. Een woordvoerder zei dat Kiesinger er „zeer tevreden" mee was. Het zou een zeer persoonlijke brief zijn ge weest, waarin ook de' sluiting van een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens ter sprake was ge komen. Johnson zou verklaard heb ben bereid te zijn de Westduitse be zwaren tegen een dergelijk verdrag in ogenschouw te nemen en een aan tal aspecten nader toe te lichten. een ontwikkelingsland hebben ge werkt zegt minister De Jong dat, in dien de tijd die in het ontwikkelings land is doorgebracht en de oplei dingstermijn minder is dan drie jaar de betrokkene in oegir.: el ne zijn terugkeer zyn dienstplicht ial moeten vervullen. Bijzondere om standigheden kunnen echter in aan merking worden genomen. Overigens zal er op worden toege zien dat de dienstplichtfaciliteiten niet worden gebruikt om het aan trekken van vrijwilligers voor werk in ontwikkelingslanden te vergemak kelijken. Doodstraf tegen Moise Tsjombe De gewezen Kongolese premier Moise Tsjombe, die thans in Ma drid woont, is gisteren in Kinsjasa door een speciale militaire rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. Twintig jaar gevangenisstraf kre gen 2 officieren en een voormalige functionaris van het ministerie van Sociale Zaken. Deze laatste zou vorig jaar Juni in verbinding hebben ge staan met Tjombe, die toen in Pa rijs was. De beschuldigingen tegen Tsjombe hadden betrekking op zijn aandeel in de afscheiding van Ka- tanga, waarvan hij van 1 Juli 1960 tot januari 1963 president was. De opstand werd na ingrijpen van de V.N.-strijdmacht neergeslagen. In 1964 werd Tsjombe uit ballingschap teruggeroepen om premier van Kon go te worden, welke post hij tot ok tober 1965 bekleedde, toen president Kasavoeboe hem ontsloeg. Kasavoe- boe werd een maand later door ge neraal Moboetoe afgezet. Tsjombe werd ook beschuldigd van aanstich ting tot de opstand in Stanleystad, thans Kisingani, en van het werven van buitenlandse huurlingen met het doel de Kongolese regering omver te werpen. In Brisbane, een stad in Cali. fornië, sloeg een tankwagen met duizenden liters benzine om. De brandende benzine liep de brug af, het gehele oppervlak in lich terlaaie zettend. De onderliggende snelweg iverd ten dele voor het verkeer afgesloten. DODEN LIGGEN LANGS DE WEG IN ZUID-CHINA Temidden van berichten over een bloedige boerenopstand in het zuiden van China heeft radio-Peking van daag een beroep op de boeren gedaan de machtstrijd te staken en het voor- jaarswerk op het land ter hand te Reizigers die in Hongkong zijn aan gekomen, vertelden aan journalisten van het Chineestalige blad „Nieuw Leven", dat militairen het vuur ge opend hadden op boeren die in ver scheidene streken van de provincie Kwantoeng geweigerd hadden weer aan het werk te gaan. Eén van hen vertelde: „Langs de weg naar Fatsjan lagen de doden langs de weg" en „het aantal slachtoffers kon wel eens in de duizenden lopen". Volgens een ra ming van bovengenoemd blad New Life Evening Post zijn er 300.000 mi litairen in de provincie Kwangtoeng „om de opstand van arbeiders en boeren te smoren". Reizigers vertel den dat er in Fatsjan naar de troe pen geroepen werd: „Ga terug naar het noorden". Johnsons adviseurs bijeen op Guam (Van onze correspondent in Washington Militaire problemen beheersen pre sident Johnsons ontmoeting aan het eind van deze week op Guam met een reeks topadviseurs over Vietnam. Dat is in Washington te horen en het verwondert niemand die in Ame- rika's hoofdstad meemaakt, hoe de nadruk van de Vietnam-politiek sinds het vierdaagse nieuwjaarsbe stand van begin februari steeds openlijker op militaire actie wordt gelegd. Verdergaand Volgens ingewijden zal het in Vietnam in de nabije toekomst tot steeds verdergaande actie van de Amerikanen in Vietnam komen. Vier de vijf Amerikanen zijn tegen stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam en willen dat pre sident Johnson de militaire druk op de communisten vergroot, aldus de resultaten van een peiling van de openbare mening welke het bureau Harris voor de Washington Post heeft uitgevoerd. Volgens het onder zoek staan de Amerikanen over het algemeen een hardere politiek voor dan de president. Nu reeds is er directe beschieting tn Noordvietnamees gebied door ar tillerie en schepen, worden mijnen afgeworpen in Noordvietnamese ri jn en worden totnogtoe gespaar de fabrieken en generatoren gebom bardeerd. Tot een verdere uitbrei ding zouden kunnen behoren: het bombarderen van de hoofdstad Hanoi de haven Haiphong, van dijken voor Noord-Vietnam van bijna even groot belang zijn als voor Ne derland, en het binnentrekken van het zuidelijk deel van Noordvietna mees grondgebied. Het is wel zeker dat deze mogelijkheden uitgebreid be sproken zullen worden door Johnson en zijn raadgevers die er van over tuigd lijken, dat grotere mili taire druk de Vietnamese communis ten tot inbinden zal dwingen. Hiernaast zal beslist uitgebreid worden gesproken over Amerikaanse acties in de Mekong-delta in Zuid- Vietnam, waar de communisten tot nog toe de teugels stevig in handen hadden. De Amerikanen pogen sinds enige tijd de Vietcong uit de delta te verdrijven, maar stuiten daarbij op de moeilijkheid dat de commu nisten zo geïntegreerd zijn in de be volking dat zij onvindbaar zijn, ter wijl bovendien sluipschutters de Ame rikaanse verliezen hoger maken dan elders. De pacificatie en de politie ke stabiliteit van Zuid-Vietnam zul len voorts ook worden besproken, daar de Amerikaanse regering er van doordrongen is, dat alleen een goed functionerend, door de bevolking ge steund Zuidvietnamees regime een werkelijke overwinning op de com munisten kan brengen. Nog in leven Een Jonge Zuidvietnamese opstan deling wiens heldhaftige dood in ge dichten en liederen van de Vietcong en in Noord-Vietnam werd bezon gen, bevindt zich levend en wel in een Zuidvietnamees krijgsgevange nenkamp. Volgens de Zuidvietnamese autoriteiten heeft het Hanoise blad Ngme op 6 januari zelfs een foto gepubliceerd van een standbeeld dat ter nagedachtenis aan Ngoejen Van Be is opgericht. Volgens de Vietcong-pers had Ngoejen Van Be stervend uitgeroe pen: ,Leve het Nationale Bevrij dingsfront, weg met de Amerikaanse imperialisten'. Van Be heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat hij door Zuidvietnamese militairen uit een ri vier was gehaald nadat hij by de nadering van regeringsvaartuigen uit een Vietcong-sampan was gespron gen. Jongetje (zocht naar Flipper) verdronken (Van onze Zwolse correspondent) Gistermiddag om kwart over vyf hebben duikers in de kolk aan de Zalkerdyk in Westenholte het lijkje gevonden van de 3-jarige Kareltje Dljkslag, die sinds zondag 26 fe bruari werd vermist. Het kereltje liep op die middag by het Flipperverhaal by de t.v. van daan en werd even later nog tussen ysbaan en kolk gezien. Diezelfde avond werd de politie gealarmeerd De kolk werd systematisch afgedregd maar zonder resultaat. Gisteren von den duikers het ventje op 50 meter afstand van de ouderlijke woning. De omstreden zetel van Bastia op het eiland Corsica is toegekend aan de gaullisten, die in de Nationale Vergadering nu een meerderheid van éné zetel hebben. Nadat gisteren de hele dag stemmen geteld en herteld waren, werden de gaullisten en het ministerie van Binnenlandse Zaken, die Bastia voor zich opeisten, ten slotte in het gelijk gesteld. Gisteravond kwam de voorzitter van de linkse federatie Mitterrand op het eiland aan. Hij kreeg echter geen toestemming het stadhuis waar de telling gaande was, te betreden. Mit- Margie Ball maakt debuut als actrice De Voorschotense zangeres Mar gie Ball gaat haar debuut maken als actrice. Op 23, 24 en 25 maart worden door de NCRV de opnamen gemaakt voor het tv-spel .Pleidooi voor een rebel', geregisseerd door Willy van Hemert, waarin zjj een rol krygt als een vrouwelijke rebel. Willy van Hemert had een Javaans type nodig. Toen hy Margie een keer ontmoette zag hy dat zij ervoor ge knipt was. Bovendien heeft zij de noodzakelijke routine op de planken en voor de camera's. Margie is ove rigens allerminst van plan nu maar meteen het zingen op te geven. Indringer mishandelt vrouw (49) Een tot nu onbekend gebleven man is gistermiddag in Barendrecht _*en woning binnengedrongen, waarin hy de 49-jarige vrouw des huizes die alleen thuis was aanviel en probeer de te wurgen. De politie tast nog in het duister omtrent het motief van de aanval. Er is nog geen spoor van de man gevonden. De man werd by zyn binnenkomst door de bewoonster ontdekt. Hy stormde de trap op, ging de vrouw die op de eerste verdieping van het huio verbleef te lijf. sloeg haar en kneep haar keel dicht. Tydens de worsteling vielen beiden van de trap. Omdat de vrouw bleef gillen vluchtte de man weg. Het slachtof fer heeft by de val vermoedeiyk een hersenschudding opgelopen. terrand verklaarde dat er pogingen tot fraude en corruptie waren ge daan. Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken gaf gisteravond de volgende officiële verdeling van 485 van de 486 zetels in de nieuwe Na tionale Vergadering (a.s. zondag moet alleen nog een vertegenwoordi ger van Tahiti worden gekozen: Gaullisten 244 (-38), linkese fed. van Mitterrand 126 (plus 21), com munisten 73 (plus 32), Democratisch centrum 27 (-28), diverse centrums- en rechtse vertegenwoordigers 15. Vanaf de top van de Franse poli tieke pyramide waarop president D» Gaulle is gezeten zullen de tegensla gen van de gaullisten waarschynljjk alleen maar als een vervelend Inci dent worden gezien. De Gaulle zelf is aan de assemblee geen verantwoording schuldig, en hoewel de afgevaardigden een kabi net 1 kunnen omverwerpen ziet De Gaulle in werkelykheid het kabinet niet als verantwoordelyk aan de Na tionale Vergadering. Hy benoemt de premier en alle ministers en ver wacht van hen, dat zy zyn politiek uitvoeren zonder ook maar één zy- delingse blik op de assemblee te wer pen. Zal de nederlaag van de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en het verlies van byna 40 zetels van de gaullistische meerder heid in de oude assemblee De Gaul le anders doen denken over zyn te voeren buitenlands beleid? Dat is niet waarschijnlyk. De 76-jarige pre sident, thans in het tweede jaar van zijn tweede ambtstermyn van zeven jaar, beschouwt zichzelf als de bron van alle politieke actie in Frankryk. Hij meent dat de kiezers dit ook be doeld hebben toen zy hem ln 1965 kozen in Frankrijks eerste volks stemming voor het presidentschap in ADVERTENTIE poomlendanleilies niet duur wel heerlijk (9ucJ Qfóeuivo Uit het Leidsch Dagblad van I 14 Maart 1867: I Zaterdag a.s. zal in de I H stads-gehoorzaal eene open- 1 §j bare vergadering van de I 1 Leidsche afdeling der Neder- i g landsche maatschappij ter I g bevordering van nijverheid g g gehouden worden, waar door f= den voorzitter, professor Van 1 der Boon Mesch, zal gespro. ken worden over luchtzuive- g ring en het wezen van be- 1 m smetting. H De Great-Eastern is thans 1 1 in zooverre gereed, dat zij H waarschijnlijk den 20sten de- zer naar New York zal kun- I §j nen vertrekken. Aan boord I g van dat schip is gelegenheid aangebracht tot huisvesting H van 3000 personen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1