Bulgaren in Moskou en Jlbricht in Warschau El ezamelijk standpunt m aanzien van Bonn Beleidslijnen voor de ambtsvervulling van de priester Zomercampagne in Katwijk aan Zee Senator gebruikte politieke giften voor eigen gebruik pAG 14 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Oostduitse leider Ulbricht is aan het hoofd van een par- jegeringsdelegatie naar War- vertrokken ter sluiting van .iendschaps ver drag met Polen, welschap zal na het' bezoek aan doorreizen naar Tsjecho-Slo- vriendschapsverdrag met Po- oorziet in wederkerige militaire nd tegen pogingen van de Duit- idsrepubliek om met geweld de of Poolse grenzen te wijzigen, tht zal een soortgelijk verdrag sjecho-Slowakije tekenen. Daar- sluit de ring van nieuwe bond- Ischappen die een sub-blok van onistische staten in Oost-Euro- rmt. correspondent in Moskou te- rrt: issische bemoeiingen om de po- an de Oosteuropese geallieer- coördineren hebben zich nu Bulgarije uitgestrekt. Op uit- „g van het centrale comité van assiscLe communistische partij leren de Bulgaarse partijleider luster-president Todor Zjiwkow tekou aangekomen. Hij wordt teid door twee plaatsvervangend i leden van het politiek de Bulgaarse partij. Zij een officieel bezoek ver toe dagen in de Russische stad. laatste tijd is er een hele reeks lil soort officiële en ook offi- contacten geweest tussen Mos- tn de andere Oosteuropese steden. Soms werd het vriend elijk bezoek omgeven door een n geheimzinnigheid zoals in 1 van visites van de Joego- w leider Tito en de Hongaarse Kader. Die geheimzinnigheid ;elijk de politieke pro- r de communisten van i te snijden. Zij garan- bovendien grotere mogelijkhe- x>r diepgaande gesprekken, en men zich bijna niets hoeft trekken van de protocolaire n, die dergelijke staatsbezoe- estal met zich meebrengen. on» en Peking politieke kringen in Moskou m aan, dat de Russisch- conitaoten vooral gaan om wrdinering van de standpunten ien van de Europese politiek nieuwe Westduitse regering, st zouden voorbereidingen worden getroffen voor een komst van de communistische n uit Europa, die eind april gehouden en die vooral zal over het Chinese vraagstuk, ronkelijk was het bezoek van lgaren aan Moskou voor 1 voorzien. Het is niet precies waarom de visite een kleine weken is uitgesteld. Men neemt Moskou aan, dat dit niet politieke redenen is gesol lied, partij - de drukte die de zeventien Sow jet-re de Russische leiders zich hebben meegebracht, heb- releid tot het uitstel. De kwestie-Duitsland en de politie ke isolering van Bonn blijft het alpha en omega van de Russische buiten landse politiek. Dit heeft partij leider Brezjnew in de afgelopen campagne voor verkiezingen in negen Sowjet- republieken herhaalde malen duide lijk gesteld. Hij vatte de Russische politiek, die nu een jaar lang staat ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! Klaus met verlanglijst aar Moskou rlier Klaus van Oostenrijk op het ogenblik een bezoek week aan de Sowjet-Unie, maanden na de reis van de Sow- ssische president Podgornj naar n. Men verwacht dat uitvoerig orden gesproken over Oosten - wens zich te associëren met de pese Economische Gemeenschap Kanselier Klaus zal opnieuw ren hiervoor Russische instem- te verkrijgen, maar het ziet er iaar uit dat hij zijn zin krijgt, nrjjk heeft deze instemming omdat de Sowjet-Unie als een „Grote Vier" uit de tweede doorlog instaat voor de neutra- ran het land. Weense correspondent van de vda". het blad van de Russische aunistische partij, schreef giste- &t associatie met de EEG de enrijkse neutraliteit ernstig in f f zou brengen en ongetwijfeld" afleiden tot het opgeven van deze l verder naar verwachting en voor een andere wens: Kting der strijdkrachten met tac- geleide projectielen voor de Verdediging. Ook hiervoor is tearing door de „Grote Vier" no- De kanselier zou nog niet reke- i positieve Sowjetrussische !ie maar hoopt wel duidelijk te maken dat een stelsel defensieve raketten, hoewel in met het neutraliteitsverdrag 1955, in deze tijd onontbeerlijk is elk leger. ft verwacht dat de kanselier in feval met enige tastbare resulta- saar huis terugkeert: besluiten de culturele, technische en we- chappelijke samenwerking tussen f landen uit te breiden. Volgens ötfijkse ambtenaren is het 'ddoel van het bezoek een sfeer vertrouwen te scheppen. Schumann deed steeds zelf gaskraan open Dr. Schumann, de in november vo rig jaar in Ghana aan West-Duits land uitgeleverde nazi-arts, heeft gis teren in het Frankforter euthanasie- proces als getuige gezegd dat hij in eerste instantie verantwoordelijk is voor het doden van geesteszieken in de vroegere nazi-inrichting Sonnen- stein. Tegelijkertijd beschuldigde de 60-jarige arts zijn vroegere assistent Endruweit (52) ervan te hebben deel genomen aan de samenstelling van tenminste 40 tot 50 transporten geesteszieken voor de gaskamers. Schumann bekende in de inrichting steeds zelf de gaskraan te hebben opengedraaid als hij aanwezig was. Bij zijn afwezigheid had de thans in Utersen wonende arts dr. Klausborn opdracht de gaskraan te bedienen Volgens Schumann zijn van zomer 1940 tot augustus 1941 in Sonnen- stein tenminste 20.000 personen ge dood. Schumann beriep zich op „een bevel van de Führer om geesteszieken te doden". President Lübke in Zuid-Afrika De Westduitse president heeft gis teravond verklaard dat de handel tussen Zuid-Afrika en West-Duits land zich sinds de tweede wereldoor log gunstig ontwikkelt. Lübke brengt op uitnodiging van de Zuidafrikaanse regering een bezoek van 14 dagen aan Zuid-Afrika en heeft gisteren de Westduitse inzending op de jaarlijkse paastentoons telling van Johannes burg geopend. wil belemmeren een dwaas is". De De Zuidafrikaanse minister van Mijnbouw en Planning, dr. Carl de Wet, een kleinzoon van gene raal Christiaan de Wet, zei tijdens een lunch ter ere van Lübke, met be trekking tot het vraagstuk van de handel met Rhodesië: „Wij zijn van mening dat een ieder die de handel wil belemmeren een kwaas is". De Wet verklaarde verder dat Zudd-Afri- ka met alle landen handel wil drij ven in alle goederen die daarvoor in aanmerking komen: „Wat dit betreft zijn naar onze mening sancties van welke aard ook onuitvoerbaar en schadelijk. De republiek Zuid-Afrika zal er niet aan meedoen", zo voegde hij daaraan toe. in het teken van de „Europese vei ligheid", ais volgt samen. 1. de maatschappelijke verande ringen die in Europa zijn ontstaan als gevolg van de tweede wereldoor log moeten behouden blijven en offi cieel bevestigd worden; 2. de grenzen in het Europa van na 1945 zijn onveranderlijk; 3. de .imperialistische" en „agres sieve" krachten in Europa moeten geïsoleerd worden. Speciaal West- Duitsland, „met zijn zucht naar re vanche", moet verre gehouden wor den van de toegang tot atoomwapens. Dit zijn dus de voorwaarden en pijlers van de Russische buitenlandse politiek, zoals de openlijk toegegeven bemoeiing om West-Duitsland te iso leren bewijzen. Hiermee parallel loopt de wens Amerika uit Europa te ver dringen en de Verenigde Staten te isoleren op de wereldmarkt. Als Moskou erin slaagt om Bonn politiek af te zonderen, kan het ze ker gebeuren, dat de beide andere doeleinden voor de vestiging van een politieke en maatschappelijke status quo in Europa, Moskou als rijpe vruchten in de schoot vallen. Tactische zwenking O Dat Moskou nu vooral streeft naar isolatie van West-Duitsland is een tactische zwenking, die kan worden beschouwd als het resultaat van de mislukte opzet om Oost-Duitsland buiten het communistische kamp enig aanzien te versohaffen. Bemoei ingen voor een volkenrechtelijke er kenning van Ulbrichts regime ble ken zelfs in Afrika te moeilijk. Daarom lijkt het absurd dat Mos kou probeert op dit punt een voet aan de grond te krijgen in Bonn. Dat weten de Russische leiders na tuurlijk ook wei, maar zij hopen dat Bonn minder hard zal worden, als men daar inziet dat een weigering om enigszins aan de Russen tege moet te komen, kan leiden tot isola tie en mogelijke moeilijkheden voor de Westduitse politiek in West-Euro- I pa. De voorwaarden voor deze tactiek zijn mede geschapen door de ontbin dingsverschijnselen in de NAVO. uit gegaan van generaal De Gaulle, en door de niet te verwrikken buiten landse politiek van de voormalige Westduitse bondskanselier Erhard. j De Russische propaganda gaat er j stilzwijgend aan voorbij dat de West- europese geallieerden van West- Duitsland waarmee Moskou in de afgelopen jaren zijn contacten bij zonder heeft versterkt in elk geval niet de Russische verwachtingen heb ben vervuld, door uit angst voor het „Westduitse revanchisme" Ulbricht in Oost-Duitsland te erkennen. Brezjnew heeft het ditmaal ter loops genoemd, maar in het algemeen zwijgt Moskou er maar over, omdat het niet past in de tactiek van de Russische isoleringspolitiek. Moskou hoopt Bonn als „absolute vredesver- stoorder" te kunnen presenteren aan West-Europa. Er blijft slechts over een zo soepel mogelijke coördinering van de West duitse politiek met de wensen tot ontspanning van de geallieerden. Dat zou op den duur ook indruk kunnen maken in de Russische hoofdstad, die dat misschien zou kunnen leiden tot nieuwe initiatieven in de tegenwoor dige hopeloze situatie. Godsdienstzin en kerkbezoek Het Wickert-instituut voor opi niepeiling in Tübingen heeft een onderzoek ingesteld naar de verhou ding tussen goedsdienstzin en kerk gang. Hieruit blijkt dat de over grote meerderheid der Westduitsers van mening is, dat men een gods dienstig en gelovig mens kan zijn zonder naar de kerk te gaan. Dit wordt door 84% der volwassen West duitsers bevestigd. Slechts 16% leg de een uitdrukkelijke band tussen godsdienstzin en kerkgang. In de beoordeling ligt een flink verschil tussen ouderen en jongeren. Van de ouderen tussen 50 en 69 jaar legde 74% geen dwingende band tussen godsdienstzin en kerkbezoek, van de jongeren tussen 18 en 29 jaar 93% Eenzelfde verschil is waarneembaar tussen minder ontwikkelden. West duitsers met alleen lagere school zagen voor 82% de godsdienstzin lod van het kerkbezoek, bij de middel baar gevormden steeg dit tot 85%, bij academici tot 97%. In het belang van het geestelijk welzijn van veel priesters willen wij streven naar het scheppen van mogelijkheden voor een scheiding van leef- en werkmilieu, aldus zegt het Neder landse r.k. episcopaat in de „Pastorale beleidslijnen voor de ambtsvervulling van de priester in Nederland", die het episco paat gisteren tijdens een onder leiding van kardinaal Alfrink gehouden persconferentie in het A. C. de Bruyn-instituut in Doorn openbaar heeft gemaakt. Scheiding leef- en werkmilieu Een ander punt, dat in dit docu ment de aandacht trekt, is de con statering, dat de presentatie van het priesterleven zal moeten worden aan de verschuiving van uitgesproken beroepskeuze r het einde van de middelbare school en dat een verder voortschrij dende openstelling van d' semina- riescholen te verwachten De gepresenteerde „beleidslijnen - vormen, volgens de inleiding van het document, het algemeen kfcder waar binnen de bisschoppen hun beleid zouden willen voeren. Zjj zullen ener zijds gerelativeerd, anderzijds ver sterkt worden door de beleidslijnen in andere sectoren van de Neder landse kerkprovincie, die tijdéns het huidige pastorale concilie worden uitgewerkt. Celibaat Activiteit van lierv. en geref. evangelisatieconmiissies Elastisch Diploma-uitreiking Schakelcursus LTB In Lisse werden vrijdagavond de diploma's uitgereikt aan 28 geslaagde cursisten van de „Schakelcursus Bloe menteelt 19661967", uitgaande van de Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.). De voorzitter van de Lisser afde ling, de heer C. G. van den Aardweg, sprak waarderende woorden over het resultaat van de algemeen leider van de cursus, de heer Alkemadie uit Noordwijk en de beide docenten, de heren Algera en Langeveld, resp. do cent in economie en in kassenbouw en verwarming. Door het behalen vain d"it diploma heeft men de bevoegd heid om de bloementrekkerij in de kassen te behartigen. De heer J. Kwaad, adj. directeur van de rijks middelbare tuinbouwschool deelde de diploma's namens de rukstuinbouw- consulent uit aan: A. C. v. Beek (Lis- se) J. P. Berbee (Lisse)J. M. C. Bergman (Lisse)K Biemond (Ab- beanes)Th. E. van Diest (Lisse)A. P. van Eeuwfjk. (Abbenes); Jac. van Essen (Lisse)JC. Geerling (Lisse) J. J. Groen in 't Woud (Lisse); J. N. van Hal (Abbenes); C. B. Keijzer (Abbenes); W. Koelewijn (Lisse); Iz. de Kooker (Lisse); M. C. van der Lans, (Abbenes)M. J. van der Lans (Lisse)W. G. Lefeber (Lisse)J. M. H. Mens (Lisse); Th. J. H. Mens (Lisse)G. M. J. C. Meulblok (Abbe nes) Q. Ch. Onderwater (Lisse)J. Th. Rutgerink (Lisse); J. W. Rutge- rink (Lisse); J. L. Verdegaal (Sas- senheim)G. L. M. Vermeij (Rijp- wetering)Th. H. Vermey (Abbenes) C. C. M. H. Verwer (Lisse)A. J. van der Wiel (Lisse); W. de Wit (Lisse). Twee cursisten moeten een her examen afleggen De heer W. G. Lefeber sprak na mens de cursisten een woord van dank tot de docenten en bood een atentie aan. Nu heeft de elastische politiek de nieuwe Bonner coalitie Moskou wel voor enige problemen geplaatst, maar er is nog geen directe verande ring gevolgd. De andere factor die de Russische koers bemoeilijkt, is de binnen Oost-Europa waar te men nationalistische lijn la De Gaulle, mede als gevolg van een gehoorde intensivering van meerzij dige en tweezijdige contacten in communistische kamp. Maar zelfs als het Bonn zou lukken in de toekomst betrekkingen met Oost-Europa te verbeteren en opneming van diplo matieke betrekkingen te bereiken, ddt niets principieel behoeven te anderen aan de houding van Sowjet-Unie ten opzichte van Bondsrepubliek. Een behoorlijke speelruimte om in Moskou zelf een verandering ten gunste van een beter begrip voor Duitsland aan te kweken Oud-minister Cals is gisteren teruggekeerd van zijn vakantie in de West. Ter begroeting waren zijn echtgenote en drie kinderen op Schiphol aanwezig. Op de foto zien we de gelukkige, herenigde familie: v.l.n.r. Mar ga, de heer Cals, mevrouw Cals en Maria. Achter Marga de zoon van mr. Cals. Na opmerkingen over de huidige situatie van seculiere en reguliere zielzorgers wordt in de beleidslijnen aandacht geschonken aan de voort gezette pastorale vorming, de oplei ding van priesterstudenten en her vorming van de hogere priester-op leiding en de wijze waarop jonge mensen tot het ambt moeten wor den geroepen. Aankondiging wordt gedaan van een onderzoek naar de celibaatskwestie betreffende seculiere priesters. Wat de huidige situatie betreft wordt gesteld, dat de verhouding tus sen de zielzorger en zijn omgeving ingrijpend veranderd is- Was de ziel zorger voorheen de doorgever van waarheden en waarden, thans komt de waarheids en waarde-ontdekking ook onweerstaanbaar van onderop. Deze verschuiving is In de constitu tie van het jongste Vaticaanse con cilie over „De kerk in de wereld van deze tijd" als feitelijkheid aanvaard. De verstoring van bet vroegere contact met zijn milieu veroorzaakt by vele priesters een onbehagen, vermindering van persoonlijk geluk ran het verlangen zich voor zijn taak in te zetten. Zij ondergaan dit 3 zelfs ten onrechte als een ge loofscrisis. Verduidelijking omtrent aanpassing van de ambtsvervulling is daarom noodzakelijk. Evenals in vorige jaren zullen de evangelisatiecommissies van de her vormde gemeente en de gereformeer de kerk in Katwijk aan Zee, met medewerking van de Ned. Bijbel- kioskvereniging, het komende zomer seizoen een zomercampagne organi seren. Jongeren van 18 jaar en ouder zullen in de maanden juli en augus tus worden ingeschakeld voor het ver richten van evangelisatie- en recrea- tiewerk ten behoeve van de vakan tiegangers op de gemeentelijke cam pings: caravancamping „Noord" en camping „Zuid". Dit werk zal op de camping „Noord" eerst dit jaar op volle toe ren gaan draaien. Vorig jaar werd hiermee reeds een begin gemaakt, maar door het ontbreken van vol doende accommodatie kon de com missie slechte beperkt aan de slag gaan. Een door de gemeente bekos tigd stenen gebouw is inmiddels ge reedgekomen en zal dienst gaan doen als recreatieruimte. Behalve uit een grote zaal, bestaat de indeling uit een keuken en een buffet. Oudere jeugd In de grote zaal zal de mogelijk heid bestaan te biljarten en te tafel tennissen. Ook zal men een grote keuze kunnen maken uit diverse ge- zelschapsspelen. Het vorige seizoen lag voornamelijk de klemtoon op de kinderen. Thans zal ook de oudere jeugd hierin worden betrokken. Di verse leuke vormen van ontspanning zullen hen dan bezighouden. De evangelisatiecommissie die al on geveer 15 jaar bestaat heeft ook het plan in het gebouw kerkdiensten te houden op zondagen: 's ochtends een rooms-katholieke en 's avonds een protestantse. Voor jongeren van 18 jaar en ouder, die bereid zijn zich voor het evange lisatie- en recreatiewerk beschikbaar te stellen, bestaat de mogelijkheid hierbij te worden ingeschakeld. Zij kunnen dit (enkele weken) doen in teamverband (een hele dagtaak) en ook alleen 's ochtends en of 's avonds (jeugdwerk, kantine en bibliotheek). Tevens zoekt de commissie nog en kele teamleiders. Degenen die in teamverband aan deze mooie arbeid willen meewerken, kunnen zich op geven tot en met vandaag p/a P. Rous, Rijnmond 112, tel. 4951. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfnrt van een zachte! Senator Thomas Dodd, een 59- jarige Democraat uit de Amerikaanse staat Connecticut die verdacht wordt van corruptie, heeft gisteren voor de senaatscommissie voor ethiek ver klaard, dat hij ongeveer 95.000 dollar (340.00C gulden) van de opbrengsten van feestdiners en andere politieke manifestaties op een eigen bankreke ning had laten overschrijven. Een deel van dit geld had hij gebruikt voor verbeteringen aan zijn huis, voor drank, bloemen, kaartjes voor voet balwedstrijden en andere persoonlijke uitgaven. De senator betoogde dat het geld, dat genoemde manifestaties hadden opgebracht omstreeks 832.000 gul den bedoeld was als persoonlijke gift die hij naar eigen inzicht en niet uitsluitend voor politiekp doeleinden kon besteden. In de jaren 19561959 had hr in totaal circa 211.000 dollar (ruim 750.000 gulden) geleend, voor namelijk voor het voeren van poli tieke campagnes. De ruim 600.000 gul den die vier politieke feestdiners had den opgebracht, had hij voor het grootste deel gebruikt om deze schuld te verminderen, ook al had hy ook „enig geld" aangewend voor persoon lijk gebruik. Schotten niet gierig Hoewel de Schotten nogal eens worden beschuldigd van gierigheid is daarvan bij de kerkbouw niets te merken: sinds 1945 werd voor meer dan 50 miljoen gulden aan (protes tantse) kerken gebouwd. Onlangs werd de 200ste kerk na de oorlog in gebruik genomen. Twee kerken één toren In een jonge, sterk groeiende j,tad in Hessen (Duitsland) heeft men het plan van een architect aanvaard, waarbij de nieuwe protestantse en de nieuwe r.-k. kerk één gemeen schappelijke toren zullen krijgen. Dit is niet alleen een kwestie van econo mie, maar moet worden gezien als een symbool van toenadering tus sen protestantisme en r.-katholicis- Kruis uit park In het stadspark van Euge ne (Oregon) is op last van de plaatselijke districtsraad een beton nen kruis verwijderd. Tien burgers hadden namelijk een klacht inge diend over dit kruis, omdat zij het plaatsen van een godsdienstig symbool in een openbaar park in strijd achtten met de grondwet van de V.S., volgens welke kerk en staat gescheiden zjjn. De rechtbank achtte deze klacht gegrond. Oefenboerderij voor blinden De 30-jarige F. G. N. Hansen uit Drodrecht, Deen van nationaliteit, wordt bedrijfsleider van een „oefen boerderij" voor blinden in Iran. De heer Hansen behoort tot het Leger des Heils. Het werk in Iran gaat uit van de kerk van Iran en is een zaak, die zowel het hervormde als het ge reformeerde werelddiakonaat steeds ter harte is gegaan. Het gereformeerde werelddiakonaat heeft de Nederlandsche Heidemaat schappij opdracht gegeven, een rap port samen te stellen over de toe komst van deze „oefen-boerderij", waarbij vooral ook de economische kant van de zaak bekeken moest wor den. Er kwam een zeer positief ad vies uit de bus. De investering in deze boerderij vraagt een bedrag van 260.000 gul den. Het wordt voor een belangrijk deel betaald door het gereformeerde werelddiakonaat. Kerkeliik Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Edam, als predikant voor buitengewone werkzaamheden (Hervormde Evangelisatie) B. A. Ve nemans te Purmerend; te Groot- Ammers J. Vos te Rijssen; te IJmui- den-West (vac. H. v. Niel) J. M. D. v. d. Berg te Leiden. Bedankt voor Arnhem (wijkgem. Zuid) dr. L. G. Wagenaar te Leeuw arden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Muiden-Muider - berg, K. Zijlstra, kand. te Bergen (N.H.), die bedankte voor Heerhugo- waard, Slootdorp en voor Tuindorp- Oostzaan; naar Eerbeek-Laag Soe- ren L. B. Th. Steenstra, kand. te Lemmer, die bedankte voor Haas trecht en voor Leimuiden. Bedankt voor Schiedam (vac. W. A. Krijger) D. Bouwknegt te 's-Gra- venhage-Moerwijk. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Voorburg C. J. Smelik te Bunschoten-Spakenburg; te Lon don-Watford (Ontaria, Canada) J. J. Wildeboer te Driesum. Aangenomen naar Hilversum C. Bijl te Hoogezand-Sappemeer. CHR. GEREF. KERKEN i Aangenomen naar Goes A. Broers- ma, kand. te Leeuwarden, die be- dankte voor Gouda. Kornhorn en I voor Nieuw-Vennep. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Zuidwljk J. v. Haaren te Amersfoort. BAPTISTEN-GEMEENTEN Aangenomen naar Haulerwyk <Fr.) H. Sikkema te Rotterdam-Per- Vrije keuze Wat de aangeroerde mogelijkheid van scheiding van leef- en werkmi lieu betreft wordt nader gezegd dat hierbij niet zozeer gedoeld wordt op het alleen wonen van priesters maar zo nodig op een scheiding in tijd en plaats van ambtsvervulling en privé-leven. Hiertoe zou seculiere priesters mogelijk een vrije keuze van leefwijze gegeven moeten wor den. Aanpassing in de pastoriebouw zou hierbij in het geding kunnen komen, en ook in benoemings- en salariëringsbeleid. Dit alles is in on derzoek, ook wat de regulieren be treft. Voor de reguliere leefgemeen schappen Is het van belang, aldus de beleidslijnen, dat de openheid en de mogelijkheid voor het uitoefenen van andere beroepen dan dat van priester worden ontwikkeld zonder dat deze ander beroepen onmiddellijk geplaatst worden in dienst van een goede uitoefening van het priester- beroep. Tijdens deze conferentie is ook het ontwerp van statuten bekend ge maakt voor de organisatie van het komende pastoraal concilie. Kerkelijke leiders naar Kreta Het Centraal Comité van de We reldraad van Kerken zal zijn Jaar lijkse bijeenkomst van 15—26 augus tus 1967 houden op het Griekse el- land Kreta. Dit op uitnodiging van de Oecumenische Patriarch van Constantinopel. Het zal de tweede bijeenkomst op Grieks grondgebied zijn. De eerste werd in 1959 op het eiland Rhodos gehouden. Het thema van de bijeenkomst is .Evangelisatie' en zal worden inge leid voor ds. Philip Potter van de Wereldraad. Het Centrale Comité bestaat uit 100 leden en vertegenwoordigt de 215 leden-kerken en 8 .geassocieerde' le den-kerken van de protestantse, anglicaanse, orthodoxe en oud- katholieke gemeenschap in de we reld. Dit zal de laatste bijeenkomst van het Centrale Comité zyn vóór de vierde Wereld Assemblee in Uppsala (Zweden) in Juli 1968. Een groot deel van de tijd van het Co- mitéé zal worden besteed aan de op stelling van het programma voor de- ge Assemblee. Het Centrale Comité zal eveneens de mogelijke gevolgen van de in juli 1966 gehouden wereld conferentie over „Kerk en Samenle ving" bespreken Op weg naar Harakleon (hoofd stad van Kreta) zullen de Wereld raadvertegenwoordigers een beleefd heidsbezoek brengen aan de primaat van de Kerk van Griekenland, aarts bisschop Chrysostomos van Athe ne. evenals aan de leiders van de Griekse Evangelische Kerk en de Griekse regering.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11