Vreugdevolle avond met Jeugdkamerorkest Leiden Rien de Reede: eminent fluitist OPLUCHTING IN DJAKARTA Amerikaanse r.k, voor geboorteregeling MET EEN ENKEL WOORD Stille PAGINA 2: LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 MAART 1967 In de Zuiderkerk: In de goedbezette Zuiderkerk zaterdag alweer een vreugde volle avond met het Jeugdkamerorkest Leiden onder de stimu lerende, tevens punctuele muzikale directie van Henk Briër, Kie de nodige pedagogische kwaliteiten bezit om dit uit strijkers 6n blazèïs bestaande ensemble een zodanig vruchtbare oplei ding te geven, dat het spel van deze „semi"-amateurs dicht tegen dat van beroepskrachten aanligt, ja, het zelfs meermalen weet te evenaren. Van dit feit hebben wij opnieuw met vol doening kunnen kennis nemen tijdens de uitvoering van het waardevol samengestelde programma, waaraan veelvuldig dig zware eisen werden gesteld. Het begon met de eerste der vier suites van J. S. Bach, die in C, waarin de fagot zo heerlijk .prutte len' kan, voorgedragen in levendige tempi, excellerend door een gedurfde aanpak en waarin naast de zang rijke toon der strijkers, onder wie de cellisten zeker niet de minsten zijn. ook de blazers homogeen met ergens een kleine uitschieter volkomen paraat waren. De diverse dansvormen, werden na de Ouver ture. luchtig en transparant, dan weer markant gerealiseerd. Hendrik Andriessens gematigd mo dern getinte variaties en Fuga op een zangrijk en weloverwogen thema van Johann Kuhnau (1660-1722), gaven de componist ruimschoots gelegen heid daarin inspirerend te werk te gaan in steeds weer andere belich ting en benadering, met een luchtig en helder doorwerkt fugatje tot be sluit van de dikwijls zo expressieve andere delen. Een blijvend reper toire-stuk bij uitnemendheid, dat de oomponist van zijn beste zijde doet kennen en waaraan het Jeugdorkest grote toewijding verleende. De knap geschreven speelse .Par tita in modi antichi' van Herman Strategier, met de welklinkende com binatie van strijkers, blazers en slag werk (pauken), bewijst tot in détail de beheersing der oude toonsoorten, waarin het geheel vervat is. De ver eiste precisie kwam hier uitnemend t.ot haar recht in een juist afgestemd samengaan, waarbij wij dankbaar konden constateren, dat het Jeugd orkest over een uitgebreid blazersap paraat beschikt. Dat zovelen zich te genwoordig daartoe aangetrokken voelen, betekent een waardevolle ver rijking, waardoor een uitgebreide keuze van composities in het ver schiet ligt. Na de pauze weer eens de welkome solistische medewerking van Rien de Reede, die in de perfecte leerschool van Koos Verheul tot een der beste fluitisten van ons land belooft uit te groeien. Deze intens gevoelige jeugdige musicus speelde ons het me lodieuze Andante en Rondo van Mo zart voor met in alle regionen zulk een heldere, zelfs stralende toonge- ving, daarbij zo subtiel genuanceerd en vervuld van de rechtgeaarde Mo- zartsfeer, dat hiervoor slechts één woord kan gelden .bewonderens waardig'. Het orkest begeleidde hem al even consciëntieus en doorwrocht, zodat hier van een vrijwel ideale Mo- zartvertolking gesproken kon worden. De enige opmerking, die te maken zijn, is dat De Reede leren moet rustiger te staan, hetgeen minder af leidend werkt. Dat hij langdurig dankbaar is toe gejuicht en ook met bloemen gehul digd werd, spreekt vanzelf. Bisschoppensynode De agenda voor de bisschoppensy node, het nieuwe lichaam dat de Paus moet bijstaan in het bestuur van de R.-K. Kerk, zal tegen Pasen de bisschoppenconferenties in de ge hele wereld worden toegezonden. Dit geeft de bisschoppen een half jaar de voor de bestudering ervan voor dat op 29 september de synode haar openingsbij eenkomst houdt. Paus Paulus houdt zich naar men meent persoonlijk met de agenda bezig. Er wordt druk gespeculeerd over d< vraag, of de Paus het delicate vraag stuk van de geboorteregeling eerst aan de synode zal voorleggen alvo rens hierover een besluit te nemen. De bisschoppensynode heeft welis waar slechts een raadgevende functie maar de instelling van dit lichaam betekende een revolutionaire stap ge zien de nadruk die voor het jongste Vaticaanse concilie lag op het opper gezag en de onfeilbaarheid vai Paus. Dirigent Henk Briër en flui tist Rien de Reede tijdens het concert van het Jeugdkamer orkest Leiden. (Foto LD/Hol vast) Nog een weldadige Mozart tot be sluit: men waagde zich aan de Sym fonie No 38 in D (K.V. 504), de z.g. .Praagse', ook wel ,Ohne Menuet' geheten. Zelfs voor een roeporkest geen lichte opgave, w uit blijkt, dat het Jeugdorkest niet een .kleintje' vervaard is. Ge componeerd in december 1786 in Wenen, was deze symfonie vermoe delijk bestemd voor een .academie' 'raag, waar Mozart het volgens jaar zijn opera ,Don Giovanni' vol tooide. Een voorbeeld van een werk een voldragen en innerlijk ge rijpt meester, waaraan allen hun beste krachten gaven en er in het algenieen de vereiste spanning aan wisten te verlenen. Met voldoening heeft men kennis genomen van het feit, dat het orkest zelfs tegen een moeilijke opdracht als deze opgewas- bleek, dank zij mede de stuwen de intenties van Henk Briër, waar door aan de bewogen expressiviteit, welke deze symfonie kenmerkt, al een groot deel recht werd ge daan. Waarbij wij een kleine vergis sing in de aanvang graag over het hoofd willen zien. Dat het Jeugdkamerorkest zich een iste en welverdiende plaats in het bloeiende Leidse muziekleven heeft weten te veroveren, met beslist nog vele belangwekkende audities in de toekomst, mag met erkentelijkheid gereleveerd worden. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kornhoorn I. W. Post kand. te Leeuwarden, dlie be dankte voor Hemelum en voor Zuid- broek-Harkstede. Bedankt voor Den Helder (vac. M. Hamming) G. M. W. Steen te Har- GEREF. KERKEN (vrijgemaakt Aangenomen naar Meppel M. Heemskerk te Zevenbergen. EVANG. LUTHERSE KERK Drietal te Apeldoorn G. W. Dunne- wold te Doesburg-Doetinohem, L. Evelein te Zwolle en S. G. v. d. Haa- gen te Amsterdam. Stalins dochter is „ergens" in Zwitserland Het Sowjetrussdsche persbureau Tass heeft gisteren in antwoord op vragen van journalisten bevestigd, dat Stalins dochter Swetlana Alliloe- jewa zich in het buitenland bevindt. Volgens Tass kreeg Swetlana eind 1966 een visum voor een reis naar In dia teneinde daar de as van „haar man, een staatsburger van India, die in de Sow jet-Unie was overleden", te begraven. „Hoe lang Swetlana Alli- loejewa in het buitenland wil blijven is haar zaak", aldus Tass. Honderden journalisten, fotografen en cameramannen zwerven intussen door het Bemer Oberland om een spoor van haar te vinden. Volgens hardnekkige berichten zou Swetlana verblijven in een particu lier huis of in een klein hotel, onge veer 50 km van Interlaken, maar de ze berichten kunnen van officiële zijde uitgestrooid zijn om de pers op een dwaalspoor te brengen. Er is echter één zekerheid over haar toekomstige bewegingen: van Zwitserse officiële zijde wordt mee gedeeld, dat zij op het ogenblik niet naar Amerika gaat. Naar vernomen werd nam president Johson zelf deze beslissing, om een plotselinge afkoe ling te vermijden in de langzaam beter wordende betrekkingen met de Sowjet-Unie. Vervolg van pag. I De stemming in Djakarta was van ochtend die van ontnuchtering en opluchting. Het dagblad „Merdeka" plaatste een foto van president Soe- karno op de front-pagina met het onderschrift „Plong", hetgeen zoiets betekent als: het volk is opgelucht. Het blad spreekt verder van af lossing van de wacht en hoopt dat er in Indonesië geen nieuwe Soekamo leer zal komen. Het r.k. dagblad „Kompas" zegt it er een constitutioneel vonnis is geveld, maar dat er geen wraakge voelens zijn over hetgeen dat daar- voorafging. Het blad van de Par- tai Nasional Indonesia, „Soeloeh Marhaen" plaatste een foto van ge neraal Soeharto in burgerkleding en spreekt In hem „het volste ver trouwen" uit. Dit blad doet ook een beroep op de partij-organisatie in het hele land om aan de nieuwe or de mee te werken, en anarchisme te vermijden. Het studentendagblad „Kami" voert de kop „De tiran is gevallen, de weg is nog lang" boven een hoofd artikel waarin de voormalige vice- president dr. Hatta wordt geciteerd: „Iets waardevols als de democratie leert men pas waarderen, wanneer /oor enige tijd ophoudt te be staan". Op midden-Java zijn alle pro- en anti-Soekamo-acties verboden- De troepen in Djakarata blijven paraat, maar niets wijst op dit ogenblik op enige activiteiten ten voor of nadele van de nieuwe regering. Het ziet er naar uit dat generaal Soeharto erin geslaagd ls het allermoeilijkste te vol brengen wat men van een nieuwe leider zou kunnen verlangen: het onbloedig uitrangeren van een voor ganger die ondanks alles altijd een nationale held in de geschiedenis van Indonesië zal blijven. Tot zover onze reisredacteur. cjencla MAANDAG Steenschuur 6: Splrltlsch Genoot schap. Medium dhr. Dobbelaar. 8 uur Zuiderkerk: Mij. voor Toonkunst. Quintette vent fran?ais, 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht (Jacobazaal)K. en O.- Hal Bevrijdingskerk: Bevolkingson derzoek TBC, 2—4.30 en 7—9.30 uui Dlenstvergadering kind dan vroeger?", 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof, dr W. Klmmlg. Graven en vesti gingen van edelen en hun betrekkin gen tot de wereld van de Middellandse Stadsgehoorzaal: Concert Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo. So- Lezing droogde zuidvruchten, 2.30 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Elektronlcaclub „De detector". 7.30—9.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7—8 Zijlsingel 2: Evangelie,zending: bestaan Ned. Chr. Bond bouwnijverheid, Stadsgehoorzaal (foyer): N.C.RelsV. Jaarvergadering met toeristische films. Inleider dhr. Kennedy, 7.30 uur nam. (Breestraat 19)Jaarver- Lakenhal Concert Werkgroep Op grond van een opinie-onderzoek is het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" tot de conclusie gekomen dat zeven van de tien r.k. Amerikanen willen dat de r.k. kerk haar traditionele houding tegenover de geboorteregeling wijzigt. Andere conclusies van het onder zoek zijn: Eén op de drie rooms-katholieken m de V.S. gebruikt nu de pil of een mechanisch middel om zwangerschap te voorkomen. 59 percent van de rooms-katholieken is het eens met de algemene opvatting van de kerk over de abortus, eenzelfde percentage zou echter abortus aanvaarden voor een moeder van jonge kinderen, wier leven door een nieuwe zwangerschap gevaar loopt en 46 percent gaat ak koord met abortus bij een meisje dat verkracht is. De helft van de by het onderzoek betrokken leken is gekant tegen de stringente bepalingen van de kerk met betrekking tot echtscheiding. Circa 65 percent wil, dat de Paus een nieuw huwelijk toestaat voor de onschuldige party in een echtschei ding en 48 percent meent dat pries ters moeten kunnen trouwen als zij dat willen. Snelle carrière De pasgekozen en beëdigde waar nemende president van Indonesië, ge neraal Soeharto, geldt sinds de mis lukte staatsgreep van 1 oktober 1965 als „de sterke man" van Indonesië. Toen de commandant van Soekarno's paleiswacht, overste Oentoeng, de val van de Indonesische regering aan kondigde en de onder hem staande troepen zes generaals vermoordden, mobiliseerde Soeharto, die toen de strategische reserves van de Indone sische strydkrachten onder zUn be vel had, gezagsgetrouwe troepen en verdreef de aanhangers van Oentoeng en gewapende communis ten uit Djakarta. Na een golf van studentenbetogin gen op straat, waarby het aftreden van linksgeoriënteerde leden van de Indonesische regering geëist werd, gaf president Soekarno Soeharto in maart 1966 opdracht, de orde in In donesië te herstellen. Soeharto liet veertien ministers gevangennemen ondier wie de later ter dood veroor deelde minister van Buitenlandse Za ken Soebandrio. In juli 1966 benoemde president Soekamo Soeharto tot voorzitter van het uit vyf leden bestaande presidium van een nieuw kabinet. Sedertdien bepaalt Soeharto de richfchjnen van de Indonesische politiek. Soeharto, een Javaan, werd in fe bruari 1921 geboren. Zjjn vader was boer. Toen hy 19 jaar was werd hy militair. Hy maakte snel carrière. In 1960 was Soeharto brigade-generaal en plaatsvervangend stafchef van het leger. Twee jaar later, toen de cam pagne van Soekarno tegen Neder lands Nieuw-Guinea (het huidi ge West-Irian) haar hoogtepunt had bereikt, kreeg Soeharto het be vel over de Indonesische invasie- strijdmacht. Soeharto gaat door voor een overtuigde anti-communist. Communisten Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur Joclale raadsvrouw, 46 uur nam. Schouwburg: K. en O. Nieuw R'dam6 Toneel speelt „Strikt geheim", 8 uur DONDERDAG Boshuizen (Toussalntkade)Open bare les Chr. Nljv. school voor meisjes, 3—5 en 7—9 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19)Kapde- monetra-tle (voor heren) Leidse Tech nische Club. 8 uur nam. Dtaconessenhuls: Afscheidsreceptie H. Muller. 45 ui Hal Bevrydingskerk derzoek T.B.C. 912 2—4.30 uur nam. Hogewoerd 175: Dlenstvergadering historische Ver. Spr. drs. de Wilde over „Een reis door tropisch Afrika", 8 Schouwburg: K. en O. Nieuw itf'dams Toneel speelt „Strikt geheim". Stadsgehoorzaal: K. Soliste Nicole Hen- rlot, 8 uur nam. StadsgehoorzaalJeugdconcert door Kunstmaand-orkest o.l.v. Anton Kers jes. 2 en 3.30 uur nam. Stadsgehoorazal (kleine zaal): NRV- fllmavond „Het Iberische schiereiland", W. de Zwijgerlaan 105: Bahai-ge- spreksavond, 8 uur nam. VRIJDAG Hal Bevrijdingskerk: Bevolkingson derzoek T.B.C. 24.30 uur nam. en 7—9.30 uur nam. Den Burcht: Ons Grunuegerlaand. Grunneger-avond, 8 uur nam. Hoge Rijndijk 3a: Jaarl. ledenverg. Vrljz. Chr. Ultzendver. „Naar Bulten Loge-gebouw (Steenschuur): NCVB afd. Centrum. Spr. ds. J. Bos over militair thuis en in dienst" 8 Stadsgehoorzaal (foyer): K. e Filmlezing mevr. N. de Bock-Li: over Joegoslavië, 8 uur nam. gepakt De voormalige communistische top leider Sjam, js in Bandoeng ge- f "kt na zich een jaar schuil ge houden te hebben, aldus werd giste ren van militaire zjjde meegedeeld. Sjam werd zaterdag gearresteerd met verscheidene andere belangrij ke leden van de communistische party. Men gelooft, dat Sjam de sleutelfiguur was by het organise ren van de communistische staats greep in oktober 1965. Hij zou actief geweest zyn in de pogingen om de communistische ondergrondse in leven te houden. Voor het eerst sinds maanden vertoonde oud-premier Chroesj- tsjoio zich gisteren weer eens in het openbaar. Samen met zijn echtgenote bracht hij zijn stem uit voor het nieuwe Soivjetrussi- sche „parlement" omgang De (tweede) stille omgang sterdam, in de nacht van zaterdag cp zondag, heeft ongeveer 12.000 deel nemers getrokken, waaronder de bisschop van Haarlem, mgr. Zwart kruis, die tevoren ter afsluiting van de mirakelweek in het Begijnhof een plechtige mis had gecelebreerd en de preek had gehouden. Hoewel de be langstelling voor de stille omgang ook dit jaar dalende bleek, viel het op dat er tamebjk veel jongeren aan deze stille omgang en de processie in het Begynhof deelnamen. Enkele andere jongeren trachtten gelyktij- dig een anti-Vietnamdemonstratie te houden, maar dit werd door de po litie belet. BINNENLAND Mariniersmonument beklad Een groep van tien jeugdige Rotterdam mers, onder wie een meisje, heeft gistei-middag het Mariniersmonu ment op het Oostplein in Rotter dam gedeeltelijk met witte verf be- I klad. Toen de door Rotterdamse bur gers gewaarschuwde politie arriveer de, sloegen de jongelui op de vlucht. Toch slaagde men er in een van hen te arresteren. Het was een 19-jarige lasser uit de Maasstad. Hij kreeg een proces-verbaal en kon daarna naar huis gaan. De politie is nog op zoek naar de andere jongelui. Straatterreur In de vroege 1 genuren van zaterdag meldden zich in het hoofdbureau van politie Amsterdam twee mannen, die klaarden zonder enige aanleiding even te voren te zyn aangevallen door een groep van zes jongens en twee meisjes. Een van beiden, een 56-jarige man was zo lelyk toege takeld dat hy opgenomen moest wor den in een ziekenhuis. Een en ander speelde zich af op de brug by het Westerpark. Van medio 1968 af zal de redery vier passagier-vrachtschepen, die maandelykse dienst onderhouden ook Hongkong aandoen, uit de dienst terugtrekken. Het zyn de Ruys, de Tegelberg, de Boissevain (zustersche pen van 14.300 ton elk) en de Tjit- jalenka van 11.000 ton. Over evt. verkoop van deze schepen is nog geen beslissing genomen. Ter vervanging van het viertal worden thans in Ja pan vier nieuwe vrachtschepen ge bouwd van 13.000 ton elk, die een snelheid van 20 knopen kunnen ont wikkelen. Vier schepen vervangen De Kon Java-China-Paketvaart Lynen N.V. heeft besloten haar passagiersdienst tussen Z. Amerika Z. Afrika en het Verre Oosten volgend jaar op te heffen. De heer W. M. de Haan, directielid buiten Europa, heeft in Hongkong meegedeeld, dat de maatschappy zich maatschappy zich op deze route zal concentreren op de vrachtvaart, fers te betreuren. BUITENLAND Geheime papieren gevonden Twee kinderen, die in het zuidoos ten van Londen op straat speelden, hebben 80 bladzyden met de ver- trouweiyke telefoonnummers van honderden ambtenaren van het Brit se defensie-apparaat gevonden, aldus heeft de politie gisteren bekendge maakt. De politie is met de vondst naar Scotland Yard gegaan. Het mi nisterie van Defensie heeft een on- middeliyk onderzoek gelast. Het is de derde maal dit jaar dat geheime staatsdocumenten in Londen op straat zyn gevonden. Grensincident Israëliërs en Jordaniërs hebben gistermiddag te Maiami aan de grens tussen Israël Jordanië twintig minuten lang op elkaar geschoten, zo heeft een woord voerder van 't Israëlische leger mee gedeeld. De schietparty begon nadat het geweer van een Israëlische sol daat, die boeren begeleidde, toevallig was afgegaan. Er zyn geen slachtof- StadsgehoorzaalStichting Weta ïandrelklng. Muziek- en contactaw 'oor Jongeren (Art-show), 8 uur cl Rapenburg: Songfestival Tienersol ,eit ,,'s Venster", 8 uur nam. T KoningskerkRullclub. 7.30 10^ Oude Vest 13: Evangelisatie O.-Jazzconcert Trio Plm~ Jacobs, ZATERDAG Leidse VolkshulsCulturele f •ond m.m.v. muzlekensemble, 8 Doopsgezinde KerkAdv en tab 1 11 uur voorm. Bijbelstudie, 1 uur ds. J. J. Content van R< ZONDAG Oude Rijn 5: Gem. voor ooreprtn ijk christendom. Spr. evangelist r. d. Brugge, 7.30 uur nam. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. V. Meyer van Dordrecht, 2 uur Steenschuur 6Kerk van Jezus C ■us van de heiligen der laatste d; Spr. dhr. Diender, 10.30 uur voor Hogewoerd 175: Wachtfcorenstud Jehovah's getuigen, 4 en 6.30 uur Openbare lezing: 2.30 en 5.15 uur Ons Centrum (Hooigracht 84) "bond Bezlnningsbl]! komst dr. J. Cohen, BIOSCOPEN Trianon: De Bybel", 14 jaar. lijks 2 en 8 uur; zondag 2.30 en Lido: „Tobroek", 14 Jaar. Daet 2.30. 7 en 9.15 uur; 2—--- en 9.15 uur. Luxor: „Fantastisch Dagelijks 2.30, 7 e 9.15 t dag 2.307 4.45, 7 Rex: .Kogelregen in Rlmroclt' Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uuri dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ïera: „Fantomas", 14 Jaar. lijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 4.4*. 7 en 9.15 uur. Studio: „Pierrot ie Fou", 18 Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur;: 2.3(5. 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nieuwste» Ter toonstelling t Abeel, Verstookt Geopend 2 6 Legermuseum (Pesthuislaan): uitzondering van z Rijksmuseum voor Volkenki j oktober). Rijksmuseum jonstell' KyösaI '8 zondags 13—17 se pn zonaags 13 f Rijksmuseum voor Volkenlct Iteenstraa -- -- gs 13-17 Rijksmuseum voor de geecüify ft natuurwetenschappen: Dag toonstelling schilderyen Adrian 8 t: ceramiek Henk Verberg 10 uur voorm m dinsd-agavo: (t/m 15 maart). Avond- en nachtdienst der aportfd Geopend voor spoedeisende ged^1 Douza Apotheek, Douzastraat te Leiderdorp en de OegstgeestM theek zijn de gehele week geopes VVeekelndedltLst der Zaterdagmorgen vóór 12 BU geei specialist (of diens men voor spoedgevallen dokts HAAGS AG E N D (Van donderdag 9 maart t/m 1 dag 15 maart) MAANDAG 13 MAART Kon. Schouwburg, 20.15 Woolf' Joseph's Place, 22.30 uur: „Zlmzaleblm" van Jan Edgar. WOENSDAG 15 MAART Kon. Schouwburg, 20.15 harmonisch Orkest, Henriot, piano. Tot en met 19 maart: Gemee chief Den Haag: Tentoonstelt Jaar", „Die Haghe Sanghers", m» 3, _n „Ijj zat. 10.0016. 00 tot 22. .00—16.00 20.00 tot 22.00 uur; zondagmldds WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 oor) Amsterdam regen b 11 8 Den Helder geh.bew. 13 8 Ypenburg regenbui 6 8 Stockholm regenbui Londen zw. bew. Brussel zw. bew. Luxemburg sneeuwbui GS 2 11 8 8 8 11 regenbul 12 18 München licht bew. sgenbul 10 13 nbew. 2 19 I3 Barcelona half bew. 2 17 10 3 - 11 2 19 l 2 19 4 18 U

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2