LEIDSCH DAGBLAD Jltimatum uitgesteld Royeringen in de NPD Soekarno in politieke quarantaine geplaatst mwrfy le KAPSTER w rink- er JAMIN Deur weer open voor onderhandelingen tussen huisartsen en ziekenfondsen Achtling in Mexico Afschaffing van de kievitsei-traditie Prof. Haardt minister van justitie? pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 MAART 1967 No. 32123 recteur: E. A. E. van Dishoeck :teur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling:), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 67055 De ziekenfondspatiënten zullen maandag hun huisarts niet intant behoeven te betalen. Na afloop van de vergadering van landelijke Huisartsenvereniging, vannacht in Amsterdam, telde de voorzitter, dr. J. F. A. van Rijn mee, dat het ultimatum de artsen voorlopig is opgeschoven tot 20 maart. Dit in af- achting van de besluiten die de zes ziekenfondsorganisaties de imende dagen over de richtlijnen van minister Veldkamp zullen anen. handelingen over een overeenkomst met de ziekenfondsorganisaties. Dit betekent evenwel niet dat de artsen in de toekomst niet meer zullen te rugkomen op de structurele opbouw van hun honorarium. Positief Verwacht wordt dat deze be iten positief zullen uitvallen, ijkt dat inderdaad het geval, n wordt het ultimatum op- uw uitgesteld en wel tot ,,een der te bepalen tijdstip". Het sluit van de L.H.V. ten aan hef opschorten van het imatum is door 55 afgevaar- |den gesteund: het kreeg vijf nco en drie tegenstemmen. Van Rijn toonde zich, evenals irzitter van het Gemeenschap- Overleg van Ziekenfondsorga- de heer J. Verschoor, opti- over de mogelijkheid binnen dagen overeenstemming te tussen de L.H.V. en de zes enfondsorganisaties. Een even- t concept-overeenkomst zal door 5 ziekenfondsraad zeker worden dgekeurd. [et 46 stemmen voor en 17 tegen spteerden de artsen om één uur nacht de richtlijnen van minis- Veldkamp als basis voor onder- KOSMOS-146 Rusland is gisteren de 146-ste lliet in de „Kosmos"-serie gelan- d, aldus het Russische persbureau Kosmos 146 heeft 81,9 minuten voor een omwenteling rond de le. Hoogtepunt van haar baan is kilometer, dieptepunt 190 kilo- ir. De baan beschrijft een hoek 51,5 graden met de evenaar. Malinowski overleden olgens verscheidene niet-ofi'iciële ou de 69-jarige maarschalk ion Malinowski, de Russische mi- t van Defensie, gisteren in Mos- rijn overleden. ort geleden zou hij zijn overge- ar een ziekenhuis dat ge- tlaliseerd is in de behandeling van linten die aan kanker lijden. ADVERTENTIF EERBERICHT .ouder met ïaartse buien (Van onze weerkundige medewerker) e opvallende warmtegolf die ntwee weken duurde en don- wg met 14 tot 17 graden in land het hoogtepunt bereikte, voorbij. De krachtige en ïs de kust nu en dan storm ige luchtstroom van de in met temperaturen van 6 graden, voert buien aan die iveekeinde een guur en onbe- karakter zullen geven. 6 maartse buien kunnen van el en onweer vergezeld gaan, u onze weerkundige mede ter. 12 MAART op: 7.03 uur; onder: 18.38 uur. jd op: 7.47 uur; onder 20.05 uur. oogwater te Katwijk te 4.18 en uur; laagwater te 0.14 en 12.35 3 hoogwater te 4.45 en 16.55 1 *&ter te 0.44 en 13.03 uur). Nu vrijwel vaststaat dat ook de ziekenfondsorganisaties de richtlij nen van de minister zullen aanvaar den, staat de deur weer open voor nieuwe onderhandelingen tussen bei de partijen. Maar pas als deze onder handelingen tot een goed resultaat hebben geleid, kan worden gezegd dat het conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen definitief van de baan is. Richtlijnen In de richtlijnen die minister Veld kamp gisteren heeft vastgesteld, staat o.m. dat huisartsen en ziekenfondsen voor dit jaar geen grotere herziening van de honorering mogen overeen komen dan de gebruikelijke trend matige aanpassing, met dien ver stande dat kan worden overeenge komen om ingaande 1 jan. 1967 over te gaan tot het mogelijk maken van een collectieve regeling voor ouder domsvoorziening voor huisartsen. Bij de herziening van de honorering voor 1968, 1969 en 1970 kan dan naast een trendmatige aanpassing de struc turele verbetering van de materiële positie van de huisartsen worden be trokken. Hiervoor kunnen in de loop van dit jaar nadere besprekingen volgen. Von Thadden uitgestoten De al geruime tijd durende machts strijd tussen de beide topfiguren van de Neo-nazistische ,nationaal- democratische partij Duitsland' (N. P.D.), Thielen en Von Thadden, heeft tot een ernstige breuk in de partijleiding gevoerd. Ruim 3 ton voor „Eten voor India" De stichting „Eten voor India" had op haar giro 100200 gistermiddag reeds f320.000.ontvangen. Haagse middelbare scholieren be reiden een (vasten)actie voor onder him kornuiten. Zwolse jongens en meisjes doen hetzelfde en willen hun actie uitbreiden over heel Nederland. In zeker 20 gemeenten worden spon taan acties opgezet. De stichting „Eten voor India" heeft op basis van de toevloeiende fondsen, reeds een eerste partij rijst in Bangkok gekocht. Op 16 maart gaat deze scheep naar Calcutta. Het bestuur van de stichting zal zich in de komende dagen oriënteren omtrent mogelijkheden om op korte termijn te komen tot een nationale actie. Aanstaande maandag om 20.00 uur zal er in het Simt Janscollege aan het Colijnplein 9 in Den Haag een teach-in worden gehouden over de hongersnood in India. Er worden in leidingen gehouden door minister mr. Th. H. Bot en prof. dr. J. Ponsioen, ontwikkelings-socioloog. Hierna zul len vragen worden voorgelegd aan een forum. Voorzitter Thielen heeft zijn voorzitter Von Thadden met acht hoofdbestuursleden uit partij gezet. Onder de uitgestotenen is onder meer ook de vroegere S.A.- obersturmbahnfürer en Gauleiter Otto Hess. Voorzitter Thielen gaf als reden van zijn besluit op, dat Von Thadden en zijn aanhang zich zo danig hadden gedragen, dat de par tij er schade door geleden had, dat zij bovendien willekeurig tewerk ging en van een .ondemocratische instel ling' blijk had gegeven. (De afdeling Bremen van de N. P.D. zou echter op haar beurt Thie len als lid hebben geschrapt. Thie len staat in deze deelstaat als lid ingeschreven) Het door de recente gang van za ken aanzienlijk ingekrompen partij bestuur zal volgende week bijeenko men om over de komende dingen te beraadslagen. Von Thadden (de grote man van de N.P.D.) en zijn aan hang zullen nog dit weekeinde in Frankfort overleg plegen wat hun te doen staat. Een regeringswoordvoer der verklaarde gistermiddag in onn dat het kabinet de gang van zaken binnen de N.P.D. ,met tevredenheid' volgde. In politieke kringen in Boom wordt de uitstoting van Von Thadden en andere leidende NPD-politici be schouwd als een poging van de be trekkelijk gematigde nationaal-de- mocraten, zich van het radicale deel van de partij te ontdoen. Thaddens optreden in Neder-Saksen ,in strijd was met de grondregels van de rechtsstaat' en .indruiste te gen democratische ordening'. Het is deze formulering die nodig is om een partij te kunnen verbieden. Tot nu toe kon de Westduitse veiligheids dienst geen gronden genoeg aanvoe- ice~ ren voor het toepassen van deze re- no5 gels ten aanzien van de N.P.D. In verband met een eventueel te vor men groep rond Von Thadden kan dit wellicht wel. Sinds de afloop van de tweede wereldoorlog zyn alle grote en klei nere rechts-extreme groeperingen kort voor belangrijke verkiezingen aan innerlijke twisten bezweken. Het ziet er naar uit dat ook de N.P.D. kort voor de verkiezingen in de deelstaten Rijnland Pfalz en Sleeswijk-Hollstein volgende maand een flinke aderlating heeft onder gaan. In de bondsrepubliek bestaan overigens behalve de N.P.D. 95 kleine en minuscule rechts-extreme par tijen. Dr. De la Fuentes, geneesheer directeur van het „20 november"- ziekenhuis in Mexico City, heeft be kendgemaakt, dat een 21-jarige vrouw gisteravond het leven heeft geschonken aan een achtling (vier jongens en vier meisjes). Twee van de kinderen zijn kort na de geboorte overleden en de toestand van de overige zes is kritiek. Volgens dr. De la Fuentes is het vrijwel onmogelijk, dat een der kin deren in leven zal blijven. Zij hebben allemaal ademhalingsmoeilijkheden en krijgen zuurstof toegediend via buisjes, die rechtstreeks in hun lon gen zijn gebracht. De moeder is Maria Teresa Lopez de Sepulveda. De bevalling had gis teravond plaats in een kleine buurt- kliniek. De kinderen werden onmid dellijk overgebracht naar het grote ziekenhuis. Volgens een verpleegster van het ziekenhuis waren het „net muizen" toen zij binnen gebracht werden. Vol gens een bulletin wogen zij nog geen 550 gram ieder en waren zij ongeveer 15 cm lang. In elke couveuse werden twee kin deren gelegd. Zij kregen onmiddellijk kunstmatige ademhaling en hart massage. De baby's zyn twee maanden te vroeg geboren. Arrestatie van Gestapo-leider van Berlijn In West-Duitsland is gisteren de 61-jarige B. Otto gearresteerd, die in de oorlog hoofd van de Gestapo in Berlijn was. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de dood 50.000 Berlijnse joden. Dit heeft de Westberlijnse justitie meegedeeld. Thomas Pabon (10) uit Leiderdorp verzoekt Koningin Juliana om Moeilijker Een deze week geveld oordeel door een rechtbank in Bremen maakt de situatie van de uit de party gezette Von Thadden en zijn aanhang waar- schynlijk nog moeiiyker. Von Thad den had zich tot voorzitter laten kiezen van de afdeling Neder-Sak- sen van de N.P.D. Hij deed dit ech ter vóór dat zijn voorganger was af getreden. Het grootste deel van het party - bestuiur had Von Thaddens kleine greep naar de macht echter gebil- ïykt. Dit betekende een verliespunt voor voorzitter Thielen. De rechtbank in Bremen by wie Thielen tegen de verkiezing van Von Thadden had geprotesteerd gaf de party voorzitter echter geiyk en verklaarde Von Thaddens verkiezing als in strijd met de regels. De rechtbank voegde aan dit oor deel de overweging toe dat Von Eerste tomaten geveild Gister middag werden aan de Coöperatieve Venlose veiling door een tuinder uit Horst de eerste kastomaten aange voerd. Deze primeur bracht de man f2.67 per kilo op. Het was een par- tytje van 12 kilo. Mr. Biesheuvel zal maandag kandidaat-ministers ontvangen Van de kabinetsformatie is dit weekeinde weinig te merken. Forma teur Biesheuvel zal maandag pas de eerste kandidaatministers voor de nieuwe regeringsploeg ontvangen. Wel is het mogelijk dat hij dit weekeinde telefonisch al wat voorbereidend werk verricht. Gisteren begon mr. Biesheuvel zyn formatie-arbeid met een gesprek met de gevolmachtigde ministers van Su riname en de Nederlandse Antillen. Als vice-premier heeft mr. Biesheu vel de afgelopen vier jaar het con tact met de rijksdelen onderhouden. Het ligt voor de hand dat hy met de gevolmachtigde ministers heeft be sproken wie in het nieuwe kabinet deze taak van hem zal moeten over nemen. Het is mogeiyk dat de heer de Jong, die zyn ministerschap van Defensie wel zal continueren, als vice-premier belast wordt met de za ken betreffende de West. Het is ook mogeiyk dat niet hy maar mej. dr. Klompé behalve minister van Cultuur Recreatie en Maatschappelyk Werk, vice-premier wordt. Of Verdam? In de namenlystjes die in de poli tieke wandelgangen de ronde doen zijn gisteren niet veel veranderingen gekomen. Nieuw rij de namen van de Mandaat ingetrokken nummer bestaat uit 22 pagina's) liberale prof. M. W. L. Haardt uit Leiden voor de post Justitie. Maar de anti-revolutionairen hebben ook veel belangstelling voor deze post en heb ben daarom de huidige minister van Binnenlandse Zaken, prof. Verdam, naar voren geschoven. Justitie zal in het nieuwe kabinet van meer dan ge wone betekenis zyn, omdat dit depar tement de herziening van het onder nemingsrecht zal moeten voorberei den. Als kandidaat voor de porte feuille van Landbouw wordt genoemd het KVP-tweede kamerlid ir. Lardi- nois, die als lid van het Europese parlement goed thuis is in de Brus selse" vraagstukken waar minister Biesheuvel de afgelopen vier jaar zo veel mee te maken heeft gehad. Als mogeiyke kandidaat wordt ook nog genoemd ir. Wellen, directeur-gene raal van de Landbouw en lid van de KVPAls kandidaat voor Volkshuis vesting circuleert binnen de KVP de naam van de Tilburgse burgemeester Becht. De tienjarige Thomas Pabon in Lel- derdorp is een echte vogelvriend. Hfj kent de byzonderheden van de mees te gevleugelde dieren op zyn duimpje. Hij verraste veertien dagen geleden zfjn ouders door de volgende brief voor te lezen die hy van plan was aan Koningin Juliana te zenden: „Lieve Koningin, over enkele weken komen de trekvogels weer naar ons land Dan zullen vele kinderen in de weilanden weer gaan zoeken naar het eerste kievitsei. Het is toch wel jam mer, dat die kinderen dat doen, want ze zullen ongetwyfeld verschillende nesten vernielen- En ze zullen ook als het eerste kievitsei gevonden is. door gaan met eieren zoeken en nestjes vernielen. Ze zeggen wel eens, dat koeien de nesten ook vernielen, maar dat is niet waar. Kievitten zyn zeer slim en als een koe te dicht bij het nest komt, laten zij ze schrikken met scherpe geluiden byvoorbeeld. Lieve Koningin, ik zou u willen vragen om die gewoonte van het eerste kievitsei te ontvangen, af te schaffen. Hoe lekker U zo'n kievitsei ook vindt. Vader en moeder luisterden ern stig, maar zeiden toch dat Thomas de brief maar niet moest verzenden. Hy heeft het toch gedaan. Gisteren werd hij opgebeld uit Soestdyk. Mr. J. van dei' Hoeven, particulier secre taris van de Koningin, belde in haar opdracht. Een antwoordbriefje acht te de Koningin in dit geval niet vol doende. De heer Van der Hoeven zou Thomas zelf komen opzoeken. En dit is nu gebeurd. In een AA-auto kwam mr. Van der Hoeven in Leiderdorp. ADVERTENTIE alle soorten lichtreclame STAR - NEON VRIJBLIJVEND ADVIES EN ONTWERP tel. 34964 ADVERTENTIE (Van reisredacteur H. L. Leffelaar). Het mandaat van president Soekarno zal worden ingetrokken. Bovendien zal hij in politieke quarantaine worden geplaatst. Over deze twee punten is het Indonesische volkscongres het na bijna vijf dagen vergaderen eens. Heftig debat De Islamitische party en de verte genwoordigers van studenten en het leger willen bovendien dat de titel van president aan president Soekar no ontnomen wordt. Hierover worden vandaag heftige debatten gevoerd, maar waarnemers zyn van mening dat het zover niet zal komen. Het besluit dat het congres in ge heime ritting zaterdagochtend heeft genomen bestaat volgens zegslieden uit vier punten: 1) aan president Soe karno worden het mandaat van het congres en alle staatsmacht ontno men: 2) generaal Soeharto wordt tot waarnemend president benoemd; 3) Soekarno mag geen enkele politieke activiteit meer voeren en 4) de re gering van generaal Soeharto wordt gemachtigd een gerechtelyk onder zoek naar Soekarno in te stellen. Indonesische troepen staan gereed om bij moeilykheden in te grypen, marinevaartuigen in de baai van Dja karta zyn in staat van alarm. In de buitenwijken van de stad bevinden zich sterke marinepatrouilles. Het Merdeka-paleis werd zwaar bewaakt. Tegen zonsopkomst namen zware tanks en pantserwagens posities in op strategische punten van de stad. Voetgangers en automobilisten die voorbij het congresgebouw kwamen werden door gewapende militairen onderzocht. Gisteravond heeft gene raal Soeharto een spoedby eenkomst gehad met de chefs van de stryd- krachten, waarna hy zich weer naar de geheime by eenkomst van het con gres begaf. BOUTIQUE WESTEN BREESTRAAT 45 TELEFOON 23851 ADVERTENTIE ORGEL?- PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS, HAAT BODEGRAVEN tK I I I Kerkstraat 2-28 W W W I Telefoon 01726-2541 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. Trots toont Thomas Pabon het chocolade-ei, geschenk van Ko ningin Juliana. (Foto LD/Holvast) Thomas kree geen chocolade-ei van Koningin Juliana en de mondelinge boodschap dat de Koningin zich had laten vóórlichten door deskundigen. Verbieden kan de Koningin het ei- erenzoeken niet. Er is een wet, die dat toestaat. Maar wel wilde de Ko ningin haar grote waardering uiten voor de liefde voor de dieren, die in de brief van Thomas haar zeer had getroffen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ©ucf ©©e. Bij koninklijk besluit van 3 Maart is aan mevrouw J. F. J. Hagen, weduwe van Dr. G. J. Verdam, in leven hooglee- I raar te Leiden, een pensioen verleend ten bedrage van 11000— Door „Die Geselschaft für I Geburtshilfe" te Berlijn is tot buitenlandsch lid benoemd 1 de hoogleeraar T. Zaayer al- I hier. i

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1