„Het kinderlied Bloemenland" in Katwijk heeft een nieuwe ziekenauto Genesis-verhalen in grootse taferelen MOTTO VAN RIJNSBURGS BLOEMENCORSO 1967: Politie ontdekt grote illegale wapenhandel Strijd in Tobroek f to MAART 196T In de kantine van de bloemenvei- .Flora' in Rijnsburg vond gis- irond de tekeningenshow plaats de praalwagens van het bloe ncorso 1967, dat op 5 augustus de lie RfónsburgOegstgeestLeiden rice versa zal rijden. De tekenin- o onder het motto ,Het kinderlied Bloemenland', ontworpen door de er C. J. Kiersch uit Noordwijk, to ll de jeeps en praalwagens als één betL Gezien de hoge kosten zullen, los de voorzitter van de stichting n§burgs Bloemencorso, de heer C. lowenburg, geen jeeps, maar klei- trekkers worden gebruikt. Deze Akers zullen geen geheel met de ulffagens vormen. Wel zal als de en grote toef bloemen die- 3e voorzitter deelde de aanwezl- 1, onder wie wethouder P. S. nsen uit Leiden en wethouder W. d. Gugten uit Rijnsburg, ver- mee, dat diverse bloemengros- medewerking hebben toegezegd, zal de vereniging van groothan- ren in Rijnsburg aan het corso einemen. Voor zover thans bekend, len 12 praalwagens en 18 luxe wa ll het corso deelnemen. Meerdere deelnemingen zullen echter nog volgen. Medewerking aan het corso zal onder meer ook worden verleend door de binders, de heren Visser en Siesrelaar. Praalwagens Voordat de heer Kiersch de teke ningen toonde, wees hij erop ,dat het corso 1966 zeer geslaagd was te noe men. Het corso 1967 heeft als mot to ,Het kinderlied in Bloemenland'. De tekeningen stellen onder.meer de volgende kinderliedjes voor: .Schuitje varen', ,Een twee drie slaapt Vele tekeningen voor de praal wagens waren te bewonderen. Onder meer (zie foto) de uitbeel ding van het kinderlied „Onder moeders paraplu". (Foto LD/Holvast) LEroSCH DAGBLAD ADVERTENTIE stellende Pipo de clown en Mamaloe. Voor de deelnemers zal de subsidie f 750 bedragen. De eerste prijs is groot f 150.-, de tweede f 100.- en de derde f 50. Indien nog een vierde prijs beschikbaar wordt gesteld, dan zal deze f 50 bedragen. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de heer "papiet'', Vader Jacob Leeuwenburg de aanwezigen voor nog', .Het kinderlied in j hun medewerking en sprak de hoop Bloemenland', .Daar was laatst een meisje loos'. ,Ik stond laatst voor een poppenkraam', .Sikkels klinken sikkels blinken', ,Boer wat zeg je van mijn kippen', Onder moeders paraplu", „Groene zwanen wit te zwanen', ,Hop Marjanneke stroop in 't kanneke', ,Twee em mertjes water halen', ,Met Catootje naar de botermarkt' en .Schomme- Vier man aangehouden (Vf (Van onze Roermondse correspondent) Iet onderzoek in de moordzaak ihoven, waar op de avond van 20 uari de 49-jarige steigerbouwer Pfeiffer uit dat gehucht met tol door zijn echtgenote werd geschoten, heeft de politie vat [even op een nogal wijdvertakte il- ale handel in vuurwapens in Lim- rg. Een partij vuurwapens is in- beslag genomen en een rtal mannen aangehouden. De po- nog uiterst zwijgzaam over de uitaten van haar onderzoek. Ver- cht wordt, dat er veel meer Lim bers bij zijn betrokken. Met de zijn achterhaald, it de politie wel de bron van wapenhandel en -smokkel te >ben gedempt. dit pistool daar was verkocht, gauw bleek dat Nedrlanders in laan veelvuldig waoens kochten. Onbekende De 51-jarige grondwerker uit Sit- tard, die van medeplichtigheid op de moord op Herman Pfeiffer wordt verdacht en eerder deze week werd aangehouden, bekent nu wel, dat hij het wapen aan de vrouw gaf om er haar man mee neer te schieten. Hij zegt het wapen van een onbekende te hebben gekocht. Jean Lecanuets Centrum al in ontbinding? (Van onze Parijse correspondent) De nederlaag tijdens de eerste ver kiezingsronde j.l. zondag van het De mocratisch Centrum van ex-presi dentskandidaat Lecanuet, heeft z(jn jonge formatie nu in een toestand gebracht die verdacht veel op een staat van ontbinding gelijkt. Tal van kandidaten in de provin cie weigeren de richtlijnen op te vol gen die Lecanuet hun uit Parijs sinds zondag heeft gegeven. De oud-minis ter van Gezondheid, dr. Lasay, die zich in Parijs als kandidaat van het Centrum had gepresenteerd, heeft af gelopen nacht zelf van al zijn affi ches wederrechtelijk doch zorgvuldig de naam van Lecanuets partij laten verwijderen. Een andere oud-minis ter uit de tijd der Vierde Republiek, Faure, die ook jarenlang voorzitter van de Radicale partij is geweest, heeft Lecanuets zinkende schip tus sen de beide ronden eveneens als een der bekende ratten verlaten om zich in allerijl bij Mitterrand in te sche pen. Langs die weg en onder nieuwe vlag hoopt Faure, die een bijzonder sterke positie in een der Franse de partementen bezette, zijn zetel en toekomst nog te kunnen redden. Zondag, bij de tweede ronde, zul len zijn kiezers het vonnis over deze politieke reuzenzwaai mogen vellen. Maar zeker is nu reeds dat dit soort operaties, die de kwaliijkste herinne ringen aan de Vierde Republiek op roepen, nu niet direct geschikt lijken om het aanzien van Mitterrands link- ook dit jaar zal86 federatie. die Faure dan toch maar aanvaardde, te verhogen. ADVERTENTIE internationale watersport- en kampeertentoonstelling Ship ahoy! Watersportliefhebbers, koers gezet naar de HISWA. Want ze liggen er weer... kano's en jollen, V) zeil- en motorjachten, en alle toebehoren. Goede reis, u kampeerders! Ook üw bestemming is de HISWA. Want y\ honderden tenten, van groot tot klein, staan er te Yï wachten op lekker vakantieweer. Speciale attractie: Kj grootse schepenschouw in de RAI-haven. y\ lOftm 19 maart J end vanuur van ?30 2230,^ ssssssss^ .^agen van 10-18 uur toegang f 2.50 BMT'l I «smokkelt! staat, dat de wapens in Italië rden gekocht. Via België werden naar Nederland gesmokkeld. In Belgische grensdorp Maaseik zit- ook enkele sleutelfiguren van de edel, die o.a. voor de bevoorrading de 5,65 mm munitie zorgen. In- ui is te hulp geroepen om in ïlië, Zwitserland, Duitsland en :n onderzoek in te stellen ar vermoedelijke takken van deze Egale handel. De Sittardse politie het eerst op het spoor van de ükhandel in vuurwapens. De moord in Ophoven werd ge- segd met een gloednieuw Italiaans tettapistool. De politie ging in Mi- de hand van de registra- nummers na aan wie en wanneer PP, olitiecbarge bij Centraal Station De politie heeft gisteravond om- eeks half negen voor het Centraal ton in Amsterdam een 30-tal |gens en meisjes verdreven die ^reiziger? lastig vielen en hun be ten het station binnen te gaan. i de charge, die werd uitgevoerd kt de jongelui enige malen was flst te verdwijnen, werd gebruik ■naakt van de gummiknuppel. Er 0 rden twee minderjarige meisjes "gehouden. Hinder personeel bij B.S. De j 'soneelssterkte van de NMBS, de gteche spoorwegmaatschappij, be- op i februari 58.000 man, dat is '-WO minder dan negen jaar gele- D' zo heeft de Belgische minister 1 Verkeer Bertrand medegedeeld, zei dit om te illustreren dat er de Belgische spoorwegen wel de- [11Jk aan rationalisatie wordt ge- Ook voor Valkenburg, Rijnsburg en Oegstgeest De Vereniging „De Verpleging" in Katwijk 'heeft gisteren de be schikking gekregen over een nieuwe ziekenauto. In tegenwoor digheid van het bestuur van deze vereniging werd deze nieuwe aan winst overgedragen aan de heer J. H. Verhart, die een garagebe drijf heeft aan de Wassenaar se- weg in Katwijk aan den Rijn en die de exploitatie van deze zie kenauto voor „De Verpleging" verzorgt. Deze nieuwe aanwinst een Opel is niet alleen bestemd voor het vervoer van zieken en gewonden uit de gemeente Kat wijkmaar er wordt ook gebruik van gemaakt door de gemeenten Valkenburg, Rijnsburg en Oegst geest. De auto is ingericht met de meest moderne hulpjniddelen. Er bevinden zich twee brancards in, alsmede een draagstoel om de pa tiënten van de flats te kunnen halen. Rond de brancards zijn drie zitplaatsen voor de arts en de verplegers, zodat zij tijdens het vervoer de vaak zo nodige me dische bijstand kunnen verlenen. Voorts beschikt de ziekenwagen over een zuur stof installatie, een luchtafzuigingsinstallatie ten be hoeve van drenkelingen, een mo bilofoon en een apparatuur voor bloedtransfusie. In de ziekenauto is plaats voor twee liggende en twee zittende patiënten. Deze foto werd gemaakt tijdens de overdracht. Van links naar rechts de heren A. C. Hofkes (se cretaris), D. Huber (penning meester), J. H. Verhart (exploi tant), C. van Beelen (bestuurs lid), L. v. d. Zwan (voorzitter) en C. Indeveld (bestuurslid) (Foto LD/Jaap v. DuJJn, Katwijk/Zee) Klim van Dim© die Laurentiis TRIANON Ais een giganti sche platenbijbel ontrolt zich in deze film van Dino de Lauren- tils de eerste helft van het boek Genesis. Verder dan hoofdstuk 22 komt hij niet, maar in die enkele tientallen bladzijden lag dan ook de stof opgetast voor een indrukwekkend panorama van aangrijpende verhalen, die van geslacht op geslacht zijn overgeleverd en tenslotte schrif telijk werden vastgelegd: in de Thora bij de joden en in (het eerste deel van) het Oude Tes tament bij de christenen. De schepping van hemel en aarde, de eerste mensen in het para dijs, de zondeval. Kaïn en Abel, de zondvloed, de torenbouw van Babel, de roeping van Abraham, Hagars vlucht voor Sarai, de verwoesting van Sodom, de ge boorte van Isaak en tenslotte de zware gang van vader en zoon naar de berg Moria: al die be kende verhalen zijn in grootse montage in fraaie kleuren en op het brede doek tot werkelijkheid geworden. Het is niet zo heel moeilijk een werk als dit kritisch te be naderen. Maar over het geheel genomen kan nadrukkelijk wor den vastgesteld, dat de gewijde geschiedenis hier met groot res pect is benaderd en dat tech nisch al het mogelijke is gedaan om de menselijke fantasie te on dersteunen. Die technische kant Is inderdaad bijzonder goed ver zorgd, zoals bijv. in het verhaal van de zondvloed, dat het los breken van de ontzaglijke water vloed tot een beangstigende sen satie maakt. Aan het „scenario" is nagenoeg niets veranderd: de bijbelverhalen zijn doorgaans op de voet gevolgd. Keiharde dra matiek en de tederste gevoelens, paradijselijke poëzie en gruwe lijke moordzucht, diepste vroom heid en bestiale zedeloosheid wisselen elkaar af en zo boeit dit werk van ogenblik tot ogenblik. Herhaaldelijk wordt de toe schouwer getroffen door de grootse natuurtaferelen, tegen acnoergrond waai'van zich tal van gebeurtenissen afspelen. De regisseur vond ze in Italië, Sar dinië en Sicilië en op de hellin gen van de Etna en de Vesuvius. Vijf jaar werd aan de vervaar diging van deze film gewerkt en grote sommen geld werden be steed om de oude verhalen tot leven te roepen en er een authentieke uitbeelding van te ;even: zelfs de getrouwste bij bellezer zal moeten erkennen, dat de filmmakers er zich op hebben toegelegd dit eerste deel van het boek Genesis volledig tot zijn recht te laten komen. En wie de bijbel niet of nauwelijks kent, vindt hier een unieke ge legenheid om de wondere sfeer van die eeuwenoude geschiede nissen te ondergaan. Malige western REX In „Kogelregen in Rimrock" valt het met die „re gen" wel mee: het blijft bij een paar „buien". En zo onderscheidt deze film zich in niets van vele andere westerns. Het verhaaltje is erg traditioneel (een revolver heid komt de dood van zijn broer wreken in een stadje dat door bandieten wordt geterrori seerd) en met weinig fantasie in beeld gebracht. Oorlogsheld Audrey Murphy speelt de revol- verheld en het lijkt wel, of ook hij niet erg enthousiast is ge weest over LID O Twee plaatsen in Noord-,zullen nog lang in de herinnering verankerd lig gen als gevolg van de heftige, dramatische gevechten die zich daar gedurende de 2de wereld oorlog hebben afgespeeld tussen enerzijds Duitsers en Italianen en anderzijds de Britten: El Ala- mein en Tobroek. El Alamein werd beroemd omdat de onver zettelijke Montgomery daar tot drie keer toe de doorstoot van Rommel pareerde en Tobroek was de krachtbron van het Duit se optreden omdat daar de op slagplaatsen voor olie en benzine waren gevestigd. In deze film gaat het om Tobroek. De Britten willen een verzuim uit de eerste dagen van de woestijnoorlog goedmaken en de Duitse opslag plaatsen alsnog vernietigen. Zij stellen daartoe een kolonne sa men onder bevel van een Britse kolonel, Harker, met aanvulling van een groep in Duitsland ge boren, Palestijnse Joden (de „S.I.G."). Voor de oppervlakkige buitenstaander moet het lijken alsof die Joden, in Duitse uni formen, de Britten naar een krijgsgevangenkamp vervoeren om zo de echte Duitse patrouil les om de tuin te leiden. Na vele verwikkelingen krijgt de groep van de Toearegs twee Duitse spionnen uitgeleverd vader en dochter Portman die hoogst belangrijke gegevens bezitten. Portman geeft ze aan de Joodse kapitein Bergman, on wetend van het feit dat hij voor de Britten werkt. Portman wordt later neergeschoten en zijn doch ter komt eveneens om het le ven. Het is duidelijk dat in de Brits-Joodse gelederen een ver rader is doorgedrongen, maar wie? Is het werkelijk de trouwe Bruckner? In Tobroek aangekomen berei ken de Britten na vele wilde avonturen hun doel, de opslag plaatsen worden vernietigd, doch slechts vier man van de kolonne overleeft de actie. Aan het slot blijkt dan ook wie de verrader is geweest. „Tobroek" is een oorlogsfilm van het gewone soort, goed vak werk zonder veel meer. De actie van de Britten verloopt wel heel erg glad en men mag derhalve aannemen dat het gegeven niet geheel op een historische gebeur tenis berust. Het enige nieuwe is eigenlijk het nauw bedwongen antisemitisme dat nu eens door niet-nazi's wordt gedemon streerd. In dit geval dus de Brit ten maar er waren er veel meer die de treurige gedachtengang van de Britse kolonel aanhiel den: „Beste kerels die Joden, maar hou ze in de gaten". „Pierrot le fou" STUDIO „Pierrot le fou" /an Jean-Luc Godard is gepro longeerd. Het is geen makke lijke film (niet makkelijk al thans voor hen, die alles in een film willen herleiden en verkla ren), wel een heel goede en boeiende. In de hoofdrollen Jean-Paul Belmondo en Anna Karina. een uitmuntend duo. „Fantomas" CAMERA „Fantomas": de titel van een kleurige avontu renfilm, de naam ook van een vindingrijke schurk die door het op de wereldheerschappij heeft voorzien, maar wordt gedwars boomd door een gespierde jour nalist. Hean Marais speelt zowel de bandiet als journalist. In de laatste hoedanigheid wordt hij terzijde gestaan door een pittige fotografe Mylène Demongeot) en afwisselend geholpen en te gengewerkt door een clowneske commissaris van politie (een kostelijke typering door Louis de Funès, die met dergelijke rol len wel vertrouwd is). Fantastisch experiment LUXOR Een wonderbaar lijke reis maken de vijf hoofd rolspelers in de film „Fantas tisch experiment" (Fantastic voyage). Ze doorkruisen per on derzeeër de aders en hartkamers van het menselijk lichaam. Daartoe zijn ze natuurlijk eerst wel een stukje kleiner gemaakt. Een Tsjechische geleerde met een groot geheim in zijn hoofd wordt naar de Verenigde Staten gebracht. Maar bij een aanslag op zijn leven loopt hij daarin te vens ernstig hersenletsel op dat van buitenaf onbereikbaar is. Twee artsen, een assistente (de verplichte vrouw in het spel) een marine-officier, en een al even obligate geheime agent krijgen nu de bijzondere zware en unieke taak te gaan speleva ren in de aders en het letsel te vernietigen. Het vijftal wordt daartoe in een van alle gemak ken voorziene atoomonderzeeër gezet, „geminituriseerd" tot de gTootte van een bacterie en met een injectiespuit in een slagader gespoten. Binnen een uur moet dé opdracht uitgevoerd zijn, want daarna hernemen de per sonen en de duikboot hun ware grootte. De enige die ontdekt heeft hoe deze tijdslimiet op te heffen, is de Tsjechische geleer de, die echter op het randje van de dood balanceert Na een adembenemende reis door allerlei aders, met gevech ten tegen de natuurlijke afweer- stoffen van de mens, en met als extra handicap sabotagedaden van één van het vijftal (maar wie?) slaagt men erin het her senletsel met laserstralen (uiter aard ook in mini) te vernietigen op het nippertje want de 60 minuten zijn voorbij. De sabo teur komt met duikboot en al om in een wit bloedlichaampje. Twentieth Century Fox is zo vriendelijk mee te delen dat de film 25 miljoen gulden heeft ge kost. Niet het opnemen van de beelden zou het moeilijkst ge weest zijn, maar het uitdokteren en bouwen van de talrijke gigan tische decors van organen van het menselijk lichaam, die vele malen moesten worden vergroot. De produktiestaf schijnt zelfs college te hebben gelopen in de anatomie. Het is pure science-fiction, >oms ietwat ridicuul, maar wel heel knap in elkaar gezet. Het is geen werkelijkheid, louter 'antasie en ook ongeloofwaar dig hoewel, Jules Verne's droombeelden

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9