België bouwt hard aan zijn autowegen Soekarno blijft tot na de verkiezingen anders dan andere AIALLEKO I Kruistocht in Cuba tegen bureaucratie VRIJDAG 10 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD Bijna 2 miljard gulden het einde van het jaar 1971 zal de autoweg E-3 dwars door Vlaan deren via Antwerpen, Gent en Kort rijk lopen. Dat is de 180 kilometer van de 4000 want de E-3 leidt van Lissabon via Parys, Antwerpen, Han nover en Göteborg naar Stockholm. In en rondom Antwerpen zyn thans grote werken aan de gang. Er wor den wegen rondom de stad aange legd en er wordt een tunnel onder de Schelde gebouwd. Die tunnel is bjjna 700 meter lang en hy omvat twee autowegen van elk 14 meter, een weg voor fietsers van 4 meter en een ope ning voor fietsers van 4 meter en een opening voor twee spoorbanen, samen elf meter breed. Het is nog maar één van de grote tegenwerken, waaraan thans wordt ge.erkt want men is ook bezig aan de ..autoweg van Wallonië", bijna 170 kilometer lang, lopend van Luik via Namen en Charleroi naar Door nik Pa rijs. Die autoweg van Wallonië zal 40 meter breed worden. Het zal mo gelijk zijn twee keer drie rijstroken aan te leggen. Men begint echter met een middenberm van 12 meter en aan elke kant daarvan twee rijstro ken. samen 7.50 meter breed. Met een en ander zijn astronomi sche bedragen gemoeid. Een rappor teur van de senaatscommissie voor openbare werken heeft onlangs be rekend dat beide genoemde wegen, met de aanleg van verbindingen en ringwegen rondom resp. Antwerpen (inclusief de nieuwe tunnel onder de Schelde) en Luik op 26 miljard Bel gische franken oftewel op één mil jard 820 miljoen gulden elk komen te staan. Het is duidelijk dat de Bel gische staatsbegroting dergelijke be dragen alleen kan verwerken, wan neer zij over verscheidene jaren worden verdeeld. Voor 1967 staan voor de autosnelwegen 7.3 miljard Belgische franken op de begroting uitgetrokken. Overleg met buren Natuurlijk is er overleg met de buurlanden geweest over de tracé's van de autosnelwegen en deze hebben die aanvaard, behalve Frankrijk, dat zich nog steeds vaag uitlaat over een verbinding in de streek van Doornik, hebben die landen gunstig gereageerd en zorgden zij voor verbindingen en dergelyke. Ook die zullen voor 1971 gereed zijn. Dat verwacht men ten minste. Bij het opstellen van de plannen voor genoemde autowegen heeft, men prioriteiten vastgelegd in overeen stemming met de noden van de ver keersdrukte. Daarom is men bijvoor beeld bij de E-3 begonnen met de tunnel onder de Schelde, cle zoge naamde „kleine ring" rondom Ant werpen en met de toegangswegen tot de haven. Omdat de grond tussen de Franse grens en Kortrijk kleiachtig is, werden vervolgens de grondwer ken daar aanbesteed. De werken op het baanvak tussen Gent. en Kortrijk werden onlangs gegund. Daar is de verkeersdrukte het grootst. Zo is men met. de werken voor de autoweg van Wallonië in Luik begonnen en gaat men eerst later de trajecten Namen behandelen. Behalve de twee genoemde wegen, die tot de klasse .internationale reis wegen' behoren, bestaan er nog plannen voor andere van hetzelfde gehalte zoals bijv. die voor een E-weg van Namen naar Luxemburg en van daar uiteindelijk naar Genua. Het eerste gedeelte heet E-40, en by Marche en Famenne zou dan de aan- sluiting komen op het deel van de E-9 dat naar Amsterdam voert ener zijds Italië. Vernietiging Wanneer nu binnen afzienbare tyd de door België rijdende automobilis ten over de nieuwe internationale wegen rijden mogen zij af en toe eens denken aan him medemensen, die genoodzaakt zyn, hun doelen via de gewone wegen te bereiken. By elkaar hebben die een lengte van rondom de 10.000 kilometer. Omdat in België „overbelaste 13-ton assen" (de om schrijving is uit het verslag van de commissie voor openbare werken van de senaat) worden toegelaten, wor den die wegen langzaam maar zeker vernietigd. Deskundigen hebben reeds van een catastrofe gesproken en zy achten de gevoteerde bedragen (voor 1967 ongeveer 3 miljard Belgische franken) by lange na niet genoeg om die wegen te onderhouden. Er zijn wel stemmen opgegaan, die meenden dat provincie of gemeente sommige kleine rykswegem maar moesten overnemen en dan zelf voor het onderhoud zorgen. Hoe zij dan weer over de nodige middelen daartoe moesten beschikken blijft in het duister. ic Het zeventienjarige zange resje Patricia Paay is vanavond gastvrouw in het TROS-program- ma dat naar haar genoemd is: „Patricia zingt". Patricia heeft al eens eerder voor de TROS gezon- Duidelijke u itspra ken van militaire leiders geit en daardoor is ze een beetje bekend geworden. Plaatjes van haar zijn er nog niet, maar dat zal wel niet lang meer duren. Ze wil het liefst ,,jazzyr' nummers zingen, maar haar vader vindt liedjes met een commercieel tint je belangrijker, ivant dat levert tenminste iets op, zegt hij. Patri cia zal vanavond aan u voorstel len de harpist Rob de Korver, de beatgroep Eddy Nelson en the Eddysons en het Belgische zan geresje Dea Doll. Indonesische militaire leiders heb ben gisteren duidelijk gemaakt, dat zü Soekarno als president zonder macht willen laten aanblijven tot de algemene verkiezingen van volgend jaar. In toespraken tot het volks congres, dat bijeen is om over het lot van Soekarno te beslissen, spraken zij niet over afzetting en berechting van de president. De Indonesische procureur-gene raal, generaal-majoor Eoegih Arto, verklaarde dat de overdracht van de macht door president Soekarno aan generaal Soeharto, vorige maand, be tekende dat president Soekarno „af wezig was of niet in staat tot uit oefening van zyn ambt" en dat een waarnemend president moest worden benoemd. Soegih Arto drong echter niet aan op het formele ontslag van de president. De marinebevelhebber, schout-by-nacht Moeljadi, zei dat de marine volledig achter generaal Soe- harto's oproep tot voorzichtigheid staat. Hy verzocht het congres de machtsoverdracht goed te keur Soekarno alle politieke activiteit tot de verkiezingen te ontzeggen. Lucht machtbevelhebber vice-maarschalk Roesmin Noerjadin en het hoofd van de politie, generaal Soetjipto. waar schuwden beiden tegen overijlde be sluiten die tot nieuwe gewelddaden zouden kunnen leiden. Waarnemers in Djakarta zyn er van overtuigd dat nu in elk geval geen onmiddellyke poging zal wor den gedaan om Soekarno voor het gerecht te brengen. De zitting van het congres werd gisteravond achter gesloten deuren voortgezet. Intussen heeft het congreslid Joe- soef Hasjim verklaard dat de ortho dox-mohammedaanse partij Nahda- toel Oelama „geen haarbreed zal wy- ken" van haar eis, dat de president wordt ontslagen en berecht. Hasjim is leider van de jeugdbeweging van deze party. Niemand kan zyn vól op leggen aan het volkscongres, ook de strijdkrachten niet, zei hy. Joris Ivens in Nooril-Vietnam De Nederlandse cineast Joris Ivens zal in Noord-Vietnam gedurende 3 maanden cusussen geven in film techniek. Hij is op uitnodiging van de Noordvietnamese regering op 18 februari samen met een Franse re- j giseuse naar Hanoi vertrokken. Ivens die in Nóord-Vietnam een j film maakte over de oorlogsinspan ning van de Vietcong zal een groep jonge Vietnamezen opleiden tot cineast, regisseur of cameraman. I By de cursussen zullen ook jonge vrouwen in het film vak worden inge- I Kritiek op consumenten voorlichting De voorlichting aan de consument in de radio- en televisiezendtijd dient zo spoedig mogelijk te geschie den onder auspiciën van het voor- lichtingsoverleg, want. nu geschiedt het door een groep lieden, van wie laatst gezegd werd: een kliek die claque heeft". Dit zei gistermiddag de heer C. B. Jansen, voorzitter van de „Neder landse vereniging van handelaren in verwarmingsapparaten en huishoude lijke artikelen" tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van deze vereniging in de Jaarbeurs in Utrecht. De heer Jansen illustreerde zijn kritiek met enige voorbeelden. In een televisieuitzending over vaatwasma- chines werden opmerkingen ge maakt, waaruit de kijkers conclu deerden „öh, nog lang niet vol maakt". Dat doet bij hen voor enkele jaren de deur dicht en dit zet de deur open voor een kopersstaking. De heer Jan sen vroeg zich af, of de consument daarbij gebaat is. Wanneer bij de handel een omzetdaling optreedt en als gevolg daarvan de fabrikant een werktydsverkorting aanvraagt, wordt daardoor de werknemer voor lange of korte tijd de straat opgestuurd. Televisiefilm Van der Lubbe op 17 april De televisie-verfilming van het Ryksdagbrandproces, die onlangs in Duitsland nogal wat stof deed op waaien, komt binnenkort naar ons land. De NCRV zal op 17 april op Ned. 1 de samenvatting van beide delen vertonen. Na afloop hiervan volgt een discussie over het stuk. over het proces en over de herziening van dit proces. Aan deze discussie j nemen deel o.a. Jef Last, dr. Calic mr. Stomps, de advocaat van de fa milie Van der Lubbe. Ook in Duits land, waar nogal wat kritiek op deze film werd geleverd, volgde na de toning van beide delen een discussie, rin o.a. werd gesproken door de Duitse advocaat die Van der Lubbe heeft verdedigd. Hij zei bij deze ge legenheid, dat in de affaire-Van der Lubbe alles strikt eerlyk was gegaan. Het ministerie van Cultuur, Recrea- en Maatsohappeiyk Werk heeft dezer -dagen aan een jonge cineast tan een producer subsidies leend voor het maken van een derlandse film over deze zaak. 1 NEDERLAND 1 VARA 10.50 1 Pipo r NTS-journaal p Mijn oom van Mars Kleur in zwart en wit r Patricia zingt r NTS-journaal Achter het nieuws Mogul: „Interne storingen" Mies en scène Uitgerekend, geldbesparing bij het kopen NTS-journaal Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 8-00 uur Nieuws in het kort 8.05 uur Peru, documentaire H 8.50 uur Kleine Klaus en grote Klaus, bewerking van M een sprookje van Andersen 9.50 uur De „Gospel Four" 9.55 uur Attentie 10.15 uur NTS-journaal 10.30 uur Kernfysica (21) H 11.00 uur Sluiting UT 1IET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 2 r Jazz-rondo r Radio filharmonisch orkest r Sjook, programma ioor twir r Radiorama ew óteren Discussie over 1 „levend villen" leid. Er bestaat een kem van actieve filmers. Zo maakte Ivens by de op- namens voor zyn film „Je ciel et la terre", reeds gebruik van Vietnamese cameravrouwen, een uniek verschijn sel omdat dit werk tot dan altijd ge beurde door cameramannen. ADVERTENTIE caballero constante kwaliteit „Strafmaatregelen zullen niet uitblijven" Toneelspeler en TV-acteur Manfred de Graal 25 STUKS f LW«EEN LAURENS PRODUKT Fidel Castro heeft zijn kruistocht tegen de bureaucratie in Cubaanse regeringskringen weer opgevat. De ze keer, zo verklaarde hy, wordt er voorgoed een eind gemaakt aan al le bureaucratische praktijken. ,Er zal geen bloed worden vergoten by deze strijd tegen de bureaucratie, maar strafmaatregelen zullen niet uitblijven', aldus Castro in een rede tot het Cubaanse volk. Een week na de rede van Castro wist het communistische partyblad runa te melden dat meer dan 30 regeringsfunctionarissen wegens het ontduiken van de personeels-instruc- ties zyn ontslagen. In zijn rede beloofde Castro: ,De revolutie en wij zijn ervan over tuigd dat wij deze strijd zullen win- Maar dan moet het dit keer wel heel anders gaan dan bij vorige ge legenheden. Nu byna twee jaar ge leden zyn honderden ambtenaren en verdere personen in overheidsdienst uit hun funótie ontslagen en te werk gesteld in fabrieken en op het- land by gelegenheid van de eerste grootscheepse aanval door Fidel Castro en zyn kabinet op de bureau cratie. Sindsdien moeten echter, vol gens officiële cijfers van de party, zeker 10.000 ontslagen employés weer in overheidsdienst teruggekomen zyn. Castro zei: ,in 85 procent van de gecontroleerde werkplaatsen en kan toren werden onregelmatigheden aan het licht gebracht'. Al schynen niet vele te menen dat het hem ernst is, toch heeft Fidel Castro nu toch reeds minstens twee maal gesuggereerd dat het een goed idee zou zyn de zetel van de rege ring van Havanna te verplaatsen naar het stadje Guaima.ro in de pro vincie Camaguey. Volgens Cas tro zitten de regeringsgebouwen in Havanna vol met .oficinistas' (kan toorklerken) die een blind vertrou wen hebben ik de waarde van for mulieren. Castro's benadering moet erg aan- trekkelyk zijn voor de duizenden fa- brieks- en landarbeiders die vaak uren in de ry moeten staan voor het kopen van zelfs de meest onmisbare gebruiksgoederen. Er is een aanzien - ïyk voedseltekort in het land. Ondanks de aanvallen op de bu reaucratie zyn formulieren in vier voud nog steeds de meest gewone zaak van de wereld. Het feit dat nu duizenden ambtenaren by de sui- keroogst zullen moeten gaan helpen, zal de chaos op de bureaus niet kleiner maken. De politieke tekenaar van de Granma zag het probleem als volgt: ontslagen regeringsambtenaren ste ken eenvoudig de straat over en gaan weer aan het werk in een an der regeringsgebouw. Het gesprek dat Eva Smit met Toon Hermans heeft gehad en dat gisteravond zou worden uit gezonden, moest worden opge schort tot nader datum, omdat Hermans verzocht had niet tot uitzending over te gaan wegens familie-omstandigheden. Als wy goed zijn ingelicht is onlangs H zyn moeder overleden en achtte H hy de opgewekte wyze waarop hy in dat interview over haar pp vertelde, niet in overeenstem- fl ming met zyn gevoelens van het pp ogenblik. In de plaats daarvan pp kregen we een show uit Brussel s en een discussie over het levend villen van „bonthandelaars". De 1 heer Naerebout van de Dieren- m bescherming bleek daar een pp voorstander van, de heer Meyer H uit Groningen stribbelde tegen, p§ maar dat gold niet, want hij is pi zelf bonthandelaar. Als getui- gen-deskundigen waren de he- ren Van Hooff (die een dieren- 1 tuin runt waar dieren van al- H lerlei soort tegen hun wil wor- 1 den gevangen gehouden) en dr. gj Van Haaften opgetrommeld, die H precies konden uitleggen hoe je pp bonthandelaars het beste levend kan villen, zonder beschadiging H van het eigen prestige. Hoewel pp iedereen heit er hartroerend over g eens was dat de meest humane g manier om een „bonthandelaar" te doden de klap met de knup- H pel op het brosse schedeldak is, H maakte niemand van deze me- thode gebruik. Integendeel, men sloeg de heer Meyer met ver- 1 klaringen en rapporten om de g oren, zodat het hem op het M laatst wel moest duizelen, zon- der dat hy er echter het leven g by inschoot. Het meest kwaiyke deze affaire was nog. dat als arbitraire figuur de heer J. van Meekeren had gekozen, wie algemeen bekend is dat pp hy textielfabrikant is, t.w. di- recteur van de oudste confectie- g fabriek in Nederland. Geen g wonder dus dat de heer Meyer er het slot tegen in opstand g kwam. dat het gesprek in een p| bepaalde richting gedreven werd, H want zoals bekend ligt de bont- li handel in felle concurrentie met de textielhandel. Hoe dan ook, VOOR VRIJDAG 10 MAART Hilversum 1, 402 m VPRO: 18.00 Nws. 18.15 in termijnen, lezing. 18.20 Lichte pia- nomuz. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Infor matie over Informatie. 19.00 Ronduit, progr. voor Jonge mensen. 19.30 Lezen schrijven. 20.00 Nws 20.05 Discus lezing. VARA: 21.00 Stereo: Radio Philharmonisch orkest en solis ten: klass. en mod muz. 22.15 Klein iokoor: klass. ge 22.40 Act. 22.55 gramma. 23.55.-24.00 Nws Hilversum 2, 298 m KRO: 18.20 Politieke Uitzending D '66. 18.30 Voor de twintigers 19.00 Nws. sopraan; George London, bariton; Pols. Spreker: mr. E. H. Toxopeus voorzitter Tweede Kamer Fractie. 21.00 Klare taal, lezing. 21.15 Lichte orkest- muz. en zangsolisten (gr.). 21.35 Radio- 22.25 Humanistisch Ver bond. Kort commentaar, onder redac- ultgesproken door Th. Po- Denemarken: mod. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA questo. (Aria Leporello (6 min.). Fer nando Corena. bas; Suis Orkest o.l.v. Peter Maag. Weens Symphonle Orkest o.l.v. Rudolf d. Battl batti o bel Masetto Zerlina) (3 minuten). Elisabeth kest o.l.v. John Pritchard. e. Deh. vlenl alla finestra. (Cazonetta Don Giovan ni) (2 min.). George London, bariton; i Symphonle Orkest o.l v. Rudolf (Aria Leporello) :2 min). Fer- Corena. bas; Suisse Romande D.l.v. Peter Maag. h. Crudelel Schwarzkopf, sopraan; Phtl- uanuuum Orkest o.l.v. John Pritchard. II. Uit „Luclo Silla" Ouverture (9 min.) Molto allegro-Andante-Molto al legro Londens Symphonie Orkest o.l.v. „Dieag2 Opera II. „Die Zauberflöte", le bedrijf (6 IJl Pi WM. bedrijven. Tekst Emanuel Schikaneder. Franz Crass Sarastro); Roberta Peters (Koningin Fischer-Dieskau (Papa) gg (Papagena); Hans ubert Hilten. Martii ed Röhrl (Priesters); (Monostatos); Hildegard Hlllebrecht. Sj Ate jaid' Sieglinde Wagner (Da- Koningin); Rosl Schal- Fahberg. Raili Kosltla Knapen): James King, Marttl Tal- een nuttige serie die zal worden voortgezet met discussie over het weidelijk slachten van kippen het vetmesten van kalveren en' ganzen, de jacht op hazen, reeën en eenden, het vangen van opeten van zangvogels, enz Al deze discussies zullen op de band worden opgenomen en bewaard blijven om onze achterkleinkin deren een blik te gunnen op de koele, klinische, efficiënte, za kelijke. onemotionele manier waarop wij in 1967 nog' konden praten over het doden en villen van wat ook wel eens .levende wezens' worden genoemd „De halsband" De AVRO had met „De hals band een thriller in drie de en van Francis Durbridge (ge lukkig in het Engels 1 weer een goudmijntje van verrassende vendingen aangeboord. Aan staande maandag en volgende week vrijdag worden het Cwec- - ,het berde, tevens laat ste deel. uitgezonden, dus no teert u dat vast in uw agenda. Dukla-Ajax Natuurlijk werd er ook nog even in .Mensen in de sport' na gekaart over DuklaAjax. Soe- tekouw en Pronk legden hun regeringsverklaring af over de door hen gescoorde, direct of indirecte doelpunten, en Maso- pust liet los dat Dukla een spe ler als Cruyff in zyn voorhoede mist en voorspelde hem een grote toekomst, waarna Cruyff met de hem kenmerkende be scheidenheid opmerkte dat hy Masopust „een goeie voetballer" vond. Leo Horn gaf de scheids rechter een voldoende, te weten een 7. Jaap van Praag zei, dat Michels er wel weer voor zou zorgen dat Ajax volgend Jaar opnieuw naar de Europacup kan meedingen, en Michels zelf zei (terecht, natuurlyk) dat er na een nederlaag altijd wel iets ge vonden kan worden, dat men beter anders had kunnen doen. .Herman Kuiphof rondde deze reportage af mettle aanmerking dat Ajax. dat wil zeggen Michels ten onrechte Masopust vry spel had gelaten, terwyl de Ander- lecht-aanvoerder Jurion daar tevoren nog uitdrukkelyk tegen had gewaarschuwd. inws. vAKA-vana. 13.15 voor teenagers (gr.). 14.15 Ult- progr. voor twintigers. 14.55 Ra- Jazz Magazine. 15.25 Documentaire de schilder Marc Chagall. 16.00 Nws. 16.02 Oosturopese kroniek. 16.20 Lichte Hongaarse orkestmuz. (gr) NRU16.30 Frans les. VARA: 17.00 Tussen stiltstand en beweging, lezing. 17.15 Lichte gram.muz. 17,30 Radio- weekjournaal. Hilversum 2. 298 m 7.30 Nws. 7.32 De zingende kerk: slemuz. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djlnn: gev. progr. (8.30-8.32 Nws.). 12.25 Marktberichten. 12.27 Mededel. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: pla- tenprogr. voor de militairen. 14.00 P.M. gev. familleprogr. 17.00 Carloncat dlo voor tieners. Hilversum 3, 240 in. en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte or- ïstmuz. (gr.). 9 30 Muz. van Het Le- r des Hells. 10.00 Nws. 10.02 Opera- muz. 10 00 Licht muz.progr. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Variant: act. reportagees en lichte muz. 13.00 Nws. 13.02 Tienershow. 14.00 Nws. 14.02 Vel vet voices. 14.30 Lichte muz. voor oude re luisteraars (opn.). 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Nederlandse orkesten en -solisten. 16.00 Nws. 16 02 Gev. muz. progr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sport- reportages, uitslagen, commenta- TELE VISIEPRO GRAMMA'S NTS: 15.30 Nws. In Orkest van Berlijn; Dirigent: Karl Böhm. VOOR ZATERDAG 11 MAART Hilversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammmuz. VPRO: 7.55 Voor de Cina). 8.50 Wegwys: vakantletips. 9.00 - 9.15 Stereo: Klassle- gramm. muz. (9.35 Waterstanden), derprogi 18.50 Jc -film. 16.45 Kabou- NTS: 18 45 Pipo de clown. 18.50 Journaal. VPRO veiligheidsdienst, —show. 21.35 in 't kort. AVRO: drie, quiz. 20.35 Run Buddv run. TV- fllm. 21.00 The man from U.NC.LE TV-serie. 21.50 AVRO's Tclevizier' Actualiteiten. 22.15-22.30 NTS-jour-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5