Paasvee te pronk Leiden „halve eeuw ■welfare-werk R. Kruis „De grenzen van onze sociale zekerheid" EL-MIOR Men kan met leven zonder voedsel, rust zin van het sparen en... verzorging" „Beschaafde" show modehuis De Groot Op TV gezien? tS'M Al geprobeerd' 1 paar gratis Goed en... niet duur VRIJDAG 10 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 O 99 Vijf Leidse dames hebben gezamenlijk een halve eeuw wel- wj fare-werk van het Ned. Roode Kruis volgemaakt. Het zijn de dames H. W. de Graaf, M. A. Meurs-van Rijn, J. J. van Royen- ai-| v. d. Berg, J. E. Schouten-van Veldhuyzen en A. M. W. Water land-van Gijn, die tien jaar geleden met dit werk begonnen. I>i Momenteel zy'n zij weer druk in voorzitter van de afdeling Leiden i actie OP de stand van het Rode Kruis op de Leidato. Slechts mevr. Water land moet in deze dagen verstek la ten gaan. Tussen alle Leidato-druk- te zijn zij gistermiddag in de bier- j'tube van de Stadsgehoorzaal ge huldigd. Prof. dr. P. J. Gaillard ADVERTENTIE HERENMODE CONFEKTIE omstreken van het Ned. Roode Kruis heeft de dames namens het hoofdbe stuur de medaille voor tien jaar trouwe dienst uitgereikt. Wij kunnen, aldus de voorzitter, niet altijd „dank u wel" tegen u zeggen. Er zijn zo ve le activiteiten, waarop dit woord op zyn plaats zou zyn. Maar vandaag, jen tienjarig jubuleum, doen wy dit wel. De dank voor al uw arbeid moet eens dik onderstreept worden. U allen hebt zich voor het welfare- werk buitengewoon verdiensteiyk ge maakt. Na dit dankwoord, dat uit gesproken werd in mede aanwezig heid van de vice-presidente en de penningmeester van de afdeling, resp. mevr. E. van Itterson en de heer E. Moens, speldde prof. Gaillard de on derscheiding op. Op de foto v.l.n.r. de dames Van Royen, Schouten, De Graaf, Meui*s, Van Ittersum en prof. dr. Gaillard. (Fotot L.D./Holvast). De Mammoetwet Voor de hoofden der openbare en byzonder neutrale scholen in Lei den en omgeving en voor belang stellende ouders van de vyfde en zes de klassen van deze scholen werd gisteren in de Louise de Loligny H.B.S. een voorlichtingsavond ge houden, die was georganiseerd door de rectoren en directrice van de drie gemeenteiyke V.HM.O. scholen. Een forum, gevormd door mej. dr. A. MM. Smit, rectrix van het Stedelyk Gymnasium, mevrouw door mej. M. M. Smit, rectric van het Stedeiyk Gymnasium, mevrouw H. M. Ny weide-Vimtges, directrice de Louise de Coligny-h.b.s., de heer J- W. Blom, rector van het Rembrandt-lyceum en de Leidse wet houder S. Sannes, gaf voorlichting de huidige en toekomstige schooltypen en over de nieuwe struc tuur van het gemeentelyk voortgezet hoger en middelbaar onderwys in Leiden in het kader van de Mam moetwet. Over de inhoud van deze wet hebben wy reeds uitvoerig ge schreven. Na een korte inleiding van ieder der forumleden werden door ouders en schoolhoofden vragen ge steld. De meeste vragen betroffen de mogeiykheden om van het ene op het andere schooltype over te scha kelen. Alleen by een overschakeling een scholengemeenschap naar het gymnasium kan dit wat moei- ïykheden opleveren, omdat in de burgklas van het StedeUJk Gymna sium meer lesuren Latyn worden ge doceerd dan in de andere brugklas sen. Wethouder Sannes deelde mee dat het toelatingsexamen gehand haafd blyft, om al in eerste instan tie enig houvast te hebben voor een indeling naar de „klassieke" of „niet- klassieke" richting. Men overweegt zelfs om ook voor de MAVO-scholen een toelatingsexamen in te stellen, dat dan uiteraard lichtere eisen zal bevatten. Leerlingen, die dit jaar naar de eerste klas van het gymnasium gaan, zullen gedurende hun verdere schooltyd de opleiding van het „gymnasium oude styi" blyven vol gen. Met ingang van september 1968 wordt de opzet veranderd. LEIDEN GANGETJE 6 Do Hoogenboom in „Tastevin" In de taveerne „Tastevin' aan de Beestenmarkt exposeert thans de 25- jarlge Do Hoogenboom uit Venen- daal, die in onze stad enige tijd in iijrgarnizoen heeft gelegen, een aantal zyn aquarellen, etsen en hout- mijneden. Zij getuigen van een 1 artistieke, fijnzinnige geest. Wy her inneren aan zyn impressies van de jhaven van Terschelling, of aan die ran een verdronken kerk in Nor- mandië waarvan o.m. de ramen in 1 een serie van vyf etsen zyn vastge Zijn houtsneden omvatten o.a. |de; fantasievolle „Spelend vormen I en II', alsmede .Nonnen'. Totaal anders geaard zijn weer de sierlyke ien decoratieve bloemboeketten. dat aandacht verdient. Herman Krebbers met R.O. Het concert van 14 maart in de Stadsgehoorzaal In Leiden het t abonnementsconcert nr. 7 van dit seizoen van Het Residentie-Orkest Is attractief door de medewerking van de violist Herman Krebbers en door de progammering, die twee zeer ge liefde werken van het repertoire toont. Herman Krebbers zal het Vioolcon- ,cert van Ludwig van Beethoven ver- i tolkenWillem van Otterloo zal de Symfonie in d kl. t. van César Franck dirigeren. Het concert zal worden geopend met een uitvoering van de Symphonische Étude van Hendrik Andriessen. Andriessen componeerde dit werk in 1952. Het Residentie-Or kest heeft het fraai klinkende gema tigd-moderne stuk regelmatig uitge roerd, het laatst tijdens de Zwitserse tournee van enige weken geleden. Directeur van Philips sprak in Leiden im jwr i 0 -n nemen zodanig toe, dat wy in he zelfs maar een constant niveai vanwélzyn. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Dekenale bestuurs raad in Leiden Onder leiding van deken W. Ha ring is kort geleden voor Groot-Lei den (stad Leiden, Oegstgeest, Meer burg en Leiderdorp) een dekenale be stuursraad gevormd. Deze raad houdt zich bezig met alle zielzorgelijke aangelegenheden voor Leiden en naaste omgeving. Daarby wordt hy terzyde gestaan door werkgroepen en commissies. De Bestuursraad wordt gevormd door priesters, leken en religieuzen, die op democratische wyze gekozen worden. De priesters (6 in getal) zyn hiervoor reeds aangewezen. De ver kiezing van zeven leken ln deze Be stuursraad zal vóór 1 april plaats vinden. ADVERTENTIE Het Leidse modehuis De Groot bloeze, hetzy in een contrasterende toonde gistermiddag en gisteravond En^ vanzelfsprekend kon ook in de bovenzalen van restaurant Van der Heyden de nieuwe collectie voor het voorjaar 1967. Daarin waren veel mantelpakjes te zien, voornamelijk met vry korte niet getailleerde jasjes alsook veel deux. en trois pièces. Byzonder elegant was een wollen mantelpakje voor de wat grotere maten met een gehaakte garnering. Van Prince de Galle was een zeer fraaie combinatie van een rok en een mantel, waarby een Spanjoli jumper werd gedragen in dezelfde kleur als de voering van de mantel. Zo was er ook een geribde japon met een man tel in dezelfde kleur en hetzelfde materiaal, shapiro, een nieuwe was- bare stof. Verschillende van de getoonde mantels waren omkeerbaar, zodat niet was te zeggen welke de binnen- of de buitenkant is. By de japonnen zag men verschillende malen de battle- dress styl opduiken, nu eens door de vele zakjes, dan weer door de glan zende knopen en puntige revers. Er was een heel lief knalrood jurkje by met een laag ingezette klokkende rok, speciaal voor de tieners. Ook in deze show zagen we de combinatie van rok en bloeze in hetzelfde dessin, maar van verschillend materiaal, die deze zomer vaak gedragen zal worden. Eveneens bleek dat dit jaar de da mes weer de (strop)das wordt omge daan, hetzij in dezelfde kleur als de dit modehuis zich niet onttrekken aan de invloed van de mini-mode, blijkens een kort wit heuprokje van Shetland wol, dat werd gedragen on der een katoenen crêpe-bloeze. De broekpakken hier heten zij „pantailleurs" (pantalon en tailleur) waren ook aanwezig, van knal groen en marine tot een zeer gedis tingeerde nuance van oud-roze in een visgTa at- uitvoering. Verder waren als variatie op de pantailleur combina ties van een wollen jersey pantalon met een bijpassend mouwloos jum- pertje. ideaal voor aan het strand. Hoewel al de getoonde modellen net een tikkeltje anders waren dan men ze in andere zaken ziet, heeft dit modehuis het toch niet aangedurfd om „dolle" dingen uit te halen of hyper-modeme kleding in zijn col lectie op te nemen. Alles was „Hef", „beschaafd" en „fijntjes", veel excen trieks was er daarom niet bij. AHeen in de hoeden durfde De Groot zich een beetje te laten gaan, door de mannequins cowboyhoeden en sombrero's op te zetten, die met de meeste kleding, maar vooral met de jurken in „officer-style" een char mante combinatie vormden. Een beeld van de paasveeten- toonstellingdie vandaag in Lei den is gehouden. (Foto LD/Holvast) Vraag spaarkaart LEIDS ECHTPAAR 50 JAAR GETROUWD Vandaag zijn de bruidsdagen in gegaan voor het echtpaar B. Mie- loo uit De La Rey straat. De heer en mevr. Mieloo zijn beiden in Leiden geboren en getogen en zijn nu 70 jaar. De heer Mieloo is voor zyn pensionering werkzaam geweest in het transportbedryf. De laatste ja ren werkte hij in het bouwbedrijf. De heer Mieloo was vroeger altyd een fervent sportvisser, die vaak met zyn hengel naar de Kaag trok om dan 's avonds met een flinke party vis naar huis terug te keren. Vroeger ging hy ook vaak peuren en bracht dan een lekker bosje paling mee. Op 21 maart zullen zij 50 jaar ge trouwd zy. Dan komen alle negen kinderen by him ouders op bezoek om dit heugelyke feit te vieren. Voor de 28 kleinkinderen en de drie ach terkleinkinderen wordt een apart avondje georganiseerd, omdat het an ders te veel drukte ineens zou geven. Het echtpaar Mieloo is sinds hun huwelyk geabonneerd op het Leidsch Dagblad. „Voor alle mensen, levend onder de meest uiteenlopende omstandigheden arm, rijk, ontwikkeld of minder ontwikkeld, in primitieve samenlevingen of in hoog ontwikkelde maat schappij vormen geldt, dat zij voor hun voortbestaan altijd afhankelijk zijn en zullen blijven. Men kan niet leven zonder voedsel, zonder dekking, zonder rust en zonder verzorging. Het is daarom begrijpelijk, dat het streven naar zekerheid van be- stnan zulk een voorname plaats inneemt bij alle mensen." Produktiviteit Deze gedachte stelde drs. J. G. Bavinclc, directeur sociale zaken van Philips Eindhoven, voorop toen hij gistermiddag in de on derofficiersmess van de Doelen kazerne op uitnodiging van, het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak over „De grenzen van de sociale zekerheid". Spreker sprak zich daarna positief uit tegenover het streven naar so ciale zekerheid, zoals dit reeds voor de tweede wereldoorlog is ontstaan, doch met name in de laatste twin- jaar gestalte heeft gekregen. Het gehele stelsel van sociale voor zieningen, zoals wy dat in Neder land kennen, begint een byna slui tend geheel te vormen en schynt zyn voltooiing te naderen. Of dit ADVERTENTIE ledef ELD1A sieraad wordtver- gezeld van een genummerd garantie-certificaat. Dit certi ficaat waarborgt zuiverheid, goede kleur en slijpsel van de diamant. Factoren, die de waar de bepalen. ELDIA diamanten- sieraden zijn ontworpen door de beste goudsmeden en ver vaardigd uit 14 karaats goud. Vraagt üw juwelier of hij u de ELDIA collectie wil tonen. HORLOGER LEIDEN werkelyk zo is, meende hy te moeten betwyfelen, omdat ook op dit ter rein zal biyven, dat het verkregene eerder nieuwe behoeften oproept dan er een streep achter zet. Volgens drs. Bavinck draagt het stelsel van socnale voorzieningen sterk het ka rakter van verdeelsleutel van het nationale inkomen. Nationale inkomen iVil men rechtvaardig verdelen wie zou dit niet wUlen dan zal eerst voldoende ter verdeUng moe ten zijn. Terwyl men van werkne- merszyde sterk de nadruk legt op het verdelen van de koek, vraagt men van werkgeverszijde overwegend aandacht voor het produceren van een grotere koek. Ook al waardeert men continuïteit en zekerheid van bestaan zeer hoog en geeft men daaraan prioriteit by de verdeUng van het nationale in komen, dan zal dit nationale inko- zodanig groot moeten zyn, sub- sldiar een zodanige groei moeten ver tonen, dat er ruimte is èn voor in dividuele welvaartsstyging èn voor de collectieve voorzieningen èn voor de sociale verzekeringen. Het juiste dilemma is hierby de juiste keuze te doen. Spreker geloofde ln dit op zicht de naaste toekomst niet te optimistisch te moeten bekyken. Nadat spreker was ingegaan op het bezit als bron van zekerheid een appeltje voor de dorst Is onge twijfeld een bydrage tot zekerheid en gevoel van zekerheid vat te hij zyn inleiding in de volgende conclusies samen: materiële zeker heid van bestaan ligt binnen ieders bereik mits men voldoende produk- tief gericht is ingesteld. Er blyft een voortdurende keuze te doen tussen verhoging van het in dividueel te besteden inkomen, de mate van bestaanszekerheid en de collectieve voorzieningen. Vooral de ze laatste zullen voor 's mensen wel- zyn zodanig stygen, dat de andere aspecten er de terugslag van zullen ondervinden. De sociale verzekerin gen dienen van hoog gehalte te zyn maar vragen dan tevens om een hoog niveau van participanten met besef voor hun verantwoordeiykheid en hun productieve taak. De onzeker heidsfactoren buiten het materiële By de vele desiderata van deze tyd staat voor spreker de bezitsvor ming laag genoteerd, tenzy men hem duidelyk zou kunnen maken, dat ze werkelyk bydraagt tot meer verant- woordelykheid en een meer pro- duktief ingesteld zyn. Het zou z.l. van veel waarde zyn een breed en diep onderzoek in te stellen naar de zin en de waarde van het sparen, zowel benaderd vanuit de individueel psychologische zyde, als van de fi nancieel economische kant. Na de discussie dankte de voorzit ter van het departement Leiden, ir. E. Ruempol, de mede-directeur van PhiUps voor zyn voordracht. In Amsterdam praat men al veer tig jaar over een operagebouw, in Leiden houdt men zich byna even lang, om precies te zyn sinds 1929, bezig niet de tot standkomlng van een veemarkthal. Deze woorden kwamen by gele genheid van de opening van de paas- veetentoonstelling 1967, die vandaag in Leiden is gehouden, uit de mond van de voorzitter van de Vebo-paas- veecommissie de heer J. v. d. Maarl. Hy vond het niettemin nood- zakeiyk om de hoop op een spoedige verwezeniyking van de veemarkt plannen te blyven vestigen. Trouwens de heer P. S. Harmsen, die als Leids wethouder de paasvee tentoonstelling vandaag officieel opende liet zich niet in pessimistische zin uit. ,Het gemeentebestuur stelt aUes in het werk om de financiering en de exploitatie van de veemarkthal een zodanig beeld te geven dat het pro ject zo spoedig mogeiyk van de grond kan komen', aldus de wethouder. Hy had alle vertrouwen dat bin nen niet al te lange tyd het reeds begonnen werk de palen zitten zoals bekend in de grond voort gezet kan worden. .Van het belang van een goed geoutilleerde veemarkt zyn we allen diep doordrongen', zei de heer Harmsen nog. Hy toonde zich overigens byzonder verheugd over de gunstige ontwikkeling van de jaariykse paasveetentoonstelling, die een toenemend aantal inzendingen te zien geeft. Vee en vlees De woorden van de Leidse wet houder werden gevolgd door een re de van de voorzitter van de Chr. Mid denstandsbond en van het Chr. Sla gersorgaan in Nederland, de heer H. de Mooy, over ,De Markt van vee en vlees'. In deze rede werd enige kri tiek geuit aan het adres van de con sumentenorganisaties, die zich vol gens de heer De Mooy niet voldoen de zouden insteUen op de vraag van de rentabiUteit van het (veehouders) bedryf. Verschillende belangen spe len op de vee- en vleesmarkt een rol, aldus de hr. De Mooy. De producent zoekt de beste rentabiliteit, de de- We kunnen niet zeggen dat de Nederlanders tot de grootste vleeseters behoren. Er zijn ge noeg landen waar per hoofd van de bevolking meer vlees wordt gegeten. Toch heeft de Nederlander graag een goed stukje vlees en als het kan moet het ook niet al te duur zyn. We mogen hierby wel opmer ken dat het allergoedkoopste vlees niet van al te beste kwali teit Is. Het Is nu de taak van onze boeren om te zorgen voor een goed stuk vlees en niet te duur. Aldus de Vebo-voorzitter ir. P. 1 P. J. Buck, in het voorwoord M van het programmaboekje, dat 1 ter gelegenheid van de paasvee- 1 tentoonstelling van vandaag |l werd samengesteld. taillist en de consument hebben al maar belang by een dalende prijs'. De heer De Mooy pleitte in dit verband voor een goed samenspel waarby begrip getoond moet worden de bestaande problematiek. We zouden, in tegenstelling tot het ver ouderde marktsysteem zoals dat in land nog bestaat, moeten ko- tot een systeem, waarby het artikel van de producent rechtstreeks in handen van de consument komt, byvoorbeeld in cöperatief ver band', zo vervolgde de heer De Mooy. Hij sprak ook over de export, die naar zijn inzicht zo veel mogelyk GEEN PENETRATIE CIA IN NEDERLANDSE STUDENTENKRINGEN Volgens de minister-president, prof. dr. J. Zyistra, hebben informa ties uitgewezen, dat er geen penetra tie van de Amerikaanse geheime dienst (Central Intelligence Agency) in studentenorganisaties, die in Lei den of elders in ons land zyn geves tigd, plaatsvindt. De heer zyistra zegt dit in ant woord op schrifteiyke vragen van het Tweede KamerUd, de heer Slotema- ker de Bruine (PSP). Als de resul taten van het door president John son opgedragen onderzoek aan de mi nister ter kennis zal worden gebracht en indien deze mede betrekking zou den hebben op activiteiten, waarby ons land is betrokken, dan zal daar- bevorderd dient te worden. Hy vroeg zich daarom af of de Nederlandse grenzen niet al te snel worden af gegrendeld en de markten niet al te snel gesloten. Gezien het belang van de handel achtte de heer De Mooy sommige maatregelen op dit terrein wat al te stringent. Rondgang Na al deze redevoeringen maakten de genodigden, onder wie tal van burgemeesters en wethouders uit Leiden en omgeving, een rondgang over de veemarkt, waar meer dan tweehonderd dieren van goede kwali teit te zien waren. N.V.S.H. (Leiden) ontvangt subsidie De Nederlandse stichting consul tatiebureaus voor huwelyks- en ge slachtsleven van de Nederlandse Ver eniging voor Seksuele Hervorming (NVSH) krijgt van de provincie Zuid-Holland een subsidie. De sub sidie bedraagt 10.000 gulden per Jaar en wordt verstrekt voor de jaren 1966 tot en met 1968. De stichting exploiteert in Zuid-Holland acht con sultatiebureaus w.o. in Leiden. Vóór 1969 dient de Stichting wel een ant woord te hebben gegeven op een paar vragen, die by de adviesinstanties van het provinciaal bestuur zyn ge rezen Deze vragen betreffen om. de plaats, die de consultatiebureaus de voUe aandacht worden ge- gaan innemen in het geheel van de schonken, zo zegt minister zyistra. volksgezondheid.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3