DAGBLAD OVER WEEK KABINET Boerderij afgebrand Pt r. j| B m ^"Trrr SU IIIliiA Na acht praten uren nog geen oplossing dochter vroeg Stalins asiel voor Amerika uien JAMIN Formateur Biesheuvel optimistisch Na Pasen [li Kamer Via India en Italië Washington naar fflobulette E.E.C. f399.- TUIN SUPERMARKT alles Vlieland eumo Opgericht 1 maart 1860 r VRIJDAG 10 MAART 1967 No. 32124 jlrecteur iioofdredc E. A. E. van Dishoeck dredacteurJ: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bjj vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Laatste bemiddelingspoging Veldkamp in artsenconflict (Van onze parlementaire redacteur) iDe Koningin heeft gisteravond om negen uur de anti-revolu- onaire fractievoorzitter, mr. B. W. Biesheuvel (46), benoemd 1 formateur van een kabinet, steunend op KVP, VVD, ARP CHU. Formateur Biesheuvel hoopt zijn nieuwe regerings leg eind volgende week gereed te hebben. Hij wordt zelf [inister-president. Een van de kandidaten voor het vice-pre- Berschap wordt genoemd mej. dr. Klompé (KVP). Hef nieuwe kabinet zal in zee gaan op een vrij vaag regeringspro- kmma met weinig nieuwe initiatieven. De nieuwe ministers zullen 1 de loop van de komende maanden zelf moeten uitmaken hoe de \gavai verdeeld moeten worden, zodat pas op Prinsjesdag het be id van de nieuwe ploeg duidelijk uit de verf zal komen. Tijdens formatie is voor de ingetoikkelde verdeling van de uitgaven over verschillende posten geen tijd. Nederlandse Antillen. Als vice-pre mier heeft hij de afgelopen vier jaar veel contact gehad met de rijksdelen in de West. Nu hij als premier dit contact zal moeten overlaten aan een volgende vice-premier ligt het voor de hand, dat hij de moeite neemt de beide gevolmachtigde ministers over -de gang van zaken in te lich- Ir. Biesheuvel nu nog demis- pair minister van Landbouw in j interlm-kabinet-Zijlstra werd teravond tot formateur benoemd, at kort tevoren de adviseur met piale opdracht prof. Beel aan de fóixgin in paleis Soestdijk verslag [uitgebracht. Eerder op de dag den de fractievoorzittex's van de P, de VVD, de ARP en de CHU ter leiding van prof. Beel de di- wensen inzake de bezetting van ministeriële posten besproken, pij werd afgesproken, dat mr. öieuvel als formateur ruimte zal ben om bepaalde tegenstrijdige ken met elkaar in overeenstem- g te brengen. Aan het ontwerp- framma, dat informateur Zijl- I heeft opgesteld, zal niets meer jnderd hoeven te worden, zodat rschijnlijk ook de fracties niet t bij de vorming van het nieuwe (net betrokken zullen worden. [Biesheuvel weigerde gisteravond ngens het ontwerpprogramma te uceren- „Het is er niet voor ge pen", zei hij. „Er moet ook nog I overblijven voor de regerings kring". Binnenskamers Biesheuvel, die zijn formatie- I gaat verrichten in het minis- tn Landbouw, waar in 1963 Marijnen zijn kabinet for- le, zal op korte termijn een ge- hebben met de gevolmachtig- inisters van Suriname en de ten. De formateur deelde gisteravond mee dat vandaag en morgen nog maar weinig van zijn werk zaamheden te merken zal zijn. Pas in de loop van volgende week zal blijken, welke personen hij voor een ministerschap polst Waarschijnlijk zal het nieuwe ka binet pas na Pasen de regeringsver klaring afleggen. Mr. Biesheuvel wil de gisteravond niets bijzonders ver tellen van het onderhoud, dat hfj dinsdagavond had gehad met de li berale fractievoorzitter, mr. Toxo- peus, waarbij een beslissende over eenstemming werd bereikt. Het ge sprek werd onder vier ogen gevoerd en leidde niet tot wijzigingen in het ontwerpregeringsprogramma. „Wij hebben het vertrouwen in elkaar her steld", aldus mr. Biesheuvel. Hij liet blijken, dat dit vertrou- en vooral beschadigd was, doordat r. Toxopeus in de verkiezingscam pagne allerlei onvriendelijke dingen had gezegd over confessionele minis ters, die zonder moeite eerst met de liberalen en dan met de socialisten gingen. Dit verwijt werd wat pijnlijk, toen niet prof. Zijlstra, zoals de liberalen verwachtten, maar mr. Biesheuvel formateur ging worden. Stabiliteit Mr. Biesheuvel legde er de nadruk op, 1968 een jaar zal worden van stabilisatie van de uitgaven. Door de Aan de La gewaard in Koudekerk aan den Rijn t twaalf stralen bevochten de 'weren van Koudekerk en Al- aan den Rijn vanochtend een I in de boerderij van de familie nnendijk in de Lagewaard. Alpheuse brandweer was ook ezig omdat naast de volko- afgebrande boerderij van de fa- Binnendijk schuren van een op ins gebied staande woning ook van de vlammen werden. Ge- kon de schade hier tot de bfj- Biwen worden beperkt, l de boerderij van de familie indijk staat geen stuk meer ind; riiet alleen het woonhuis, ook alle stallen zijn volkomen j etigd. Het vuur ontstond omstreeks kwart over elf; waarschijnlijk sloegen de vlammen van het spoelhuis via de schoorsteen over op het rieten dak van het hoofdgebouw. Met een stroom water van 2500 liter per minuut gin gen de brandweren de vuurzee te lijf. Niets kon echter worden behouden. De schade loopt in de honderddui zenden guldens. De gedupeerde is ver zekerd. Burgemeester Q. Waverijn Koudekerk was op het terrein de brand aanwezig. - '70S :'S "J; 'S/:. //SS/S'W. \h:.A I A A vele plannen, die de laatste tijd zijn aangepakt en die nu in uitvoering zijn of gaan komen, zal zelfs een uitgavenstijging van 1 rdiljard nog als een stabilisatie beschouwd moe ten worden. Voor nieuwe initiatieven is eigenlijk geen ruimte. Anders dan in 1963, bij de formatie van het kabinet Marijnen, zullen er nu geen uitzonderingen worden gemaakt voor uitgavenposten, waaraan meer geld zal mogen worden besteed dan aan andere posten. De enige uitzondex-ing is de post ontwikkelingshulp. Daar van wordt gezegd, dat die relatief meer zal mogen stijgen. Eén meer Het is niet uitgesloten, dat het aantal ministei-s met één zal worden uitgebreid om de KVP wat genoeg doening te geven voor het feit, dat zij ditmaal geen premier levert. Ge dacht wordt aan een minis terschap zonder portefeuille, belast met de herziening van de grondwet en het kiesstelsel. De KVP wil ver der in elk geval Sociale Zaken of Eco nomische Zaken, nu het ministerie van Financiën bezet zal worden Jongeman deed zichzelf bijna de das om Op de Escamplaan in Den Haag heeft een 19-jarige Hagenaar zich zelf gisteren bijna de das omgedaan. Hij zat bij iemand achtex-op de bromfiets met om zijn hals een mo menteel voor jongeren erg in de mode zijnde zeer lange das. Op een gegeven moment raakten de einden van de das vex-ward in het achterwiel van de bromfiets, waardoor zijn hals werd dicht- gesnoerd. Pogingen om de jongemaxx, die al blauw begon aan te lopen, te be vxdjden ondermeer van twee toevallig voorbijlopende dames hadden alleen tot resultaat dat de das steeds strakker om de hals vaxx het slachtoffer raakte. Een agent van politie slaagde er tenslotte in de jon geman te bevrijden. Door de inmid dels gewaarschuwde G.G.D. werd hij het ziekenhuis Zuidwal ge bracht. Op eigen gelegenheid is hij later xxaar huis teruggekeerd. Het voorval had de dames, die hulp hadden verleend, zo aangegrepen, dat zij eveneens per GGD xxaar huis moesten worden gebracht. door de VVD-er prof. Witteveen. Als kandidaat voor beide posten heeft, de KVP het eerste kamerlid prof. Steenkamp. Als kandidaat voor Eco nomische Zaken wordt overigens ook genoemd drs. Ubink (CHU), direc teur van de Centrale Kamer voor Handelsbevordering. De ARP zou graag drs. Bakker (ARP) minister van Economische Zaken laten blij ven. Als kandidaten voor het mi- De stemming was gisteren opgewekt ten huize van prof. Beel in Wassenaar. V.l.n.r. mr. Beer- nink, prof. Beel, mr. Biesheuvel (enkele uren later formateur), mr. Toxopeus en drs. Schmelzer. (Van onze Haagse corx-espondent) Na acht uur besprekingen met huisartsen en ziekenfondsen maakte minister Veldkamp even voor vier uur vannacht bekend, dat beide on derhandelingsdelegaties naar huis zouden gaan voor een gesprek in eigen kring. Minister Veldkamp zweeg over het ,13 maart-ultima tum' van de huisartsen, maar vond wel dat ,er voldoende basis is om richtlijnen uit te vaardigen tot het sluiten van een overeenkomst'. Waarom heeft de onderhan delingsdelegatie van de Landelijke Huisartsen Vereniging zich vijf opgesloten in de vergaderzaal iet ministerie van Sociale Zaken zonder tot een besluit te kunnen ko- terwijl de ziekenfondsorgani saties op dat moment al lang ,ja' hadden gezegd? Het antwoord was duidelijk: de artsen waren het on derling oneens. Deze - formulering deed de ronde: een kleinst mogelijke meerderheid is vóór, een grootst mo gelijke minderheid is tégen. Wegstemmen Het betekent dat vanavond, tij dens de artsenvergadering met de districtsafgevaardigden, de meerder heid gemakkelijk kan worden wegge stemd. Dat zou betekenen, dat het eenmaal genomen besluit om secretaris Van der Gun en de Am- [maandag de ziekenfondspatiënt te stex-damse wethouder Elsenburg. 'laten betalen (8 gulden voor een consult en 12 gulden voor een visite) ook inderdaad tot uitvoering wordt gebracht. Minister Veldkamp heeft gister avond, tot verrassing van artsen en fondsen, nog een laatste poging ge daan tot bemiddeling. De bewinds man heeft de voorgenomen richtlij nen niet exact gegeven. Reden voor de artsen om wantrouwend te blij ven, vooral ook omdat de zieken fondsen zich er wel bij neerlegden. ADVERTENTIE EERBER1CHT I KNMI in De Bilt vex-wacht van ip- tot morgenavond: half tot jf bewolkt met enkele regen- of jbuien. Matige tot krachtige F de kust af en toe harde zuid- j'ijke wind. In het algemeen iets f temperatwen. (Opgemaakt om 11.15 uur). J 11 MAART op: 7.05 uur, onder: 18.36 uur. pop: 7.37 uur. onder: 18.55 uur [pater te Katwijk te 3.48 en 15.58 Jhagwater te 12-00 uur. pummcr bestaat uit 24 pagina's De meesl gekochte en veilige bromlieis G E IE R. lUDSMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Afwachten De ziekenfondsen zullen vanmid dag bekend maken welke situatie er maandag ontstaat. Zij willen de ver gadering van d- artsen kennelijk niet afwachten. Vannacht heeft het gesprek zich vooral bewogen rond het advies van de Ziekenfondsraad inzake de kostenberekeningen en de trendma tige verhoging van de artsenhonora ria in de toekomst. Vanmorgen zijn artsen en fondsen in het ministerie van Economische Zaken geweest om te worden ingelicht over een even tuele prijsbeschikking. De fondsen zixllen vier gulden voor een consult en zes gulden per visite aan de ver zekerden terugbetalen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE PARTI'S, RECEPTIES EN BRUIDSDINERS H. C. R. Het Oude Koningshuys WilhelmLnalaan 12, SASSENHEIM. Telefoon 02532—8240 ADVERTENTIE Swetlana Stalin, dochter van de 'roegere Russische dictator Joseph Stalin, is via de Amerikaanse ambas sade in India naar het Westen ge gaan, aldus deelden diplomatieke kringen in Washington gisteravond Zij had onlangs bfj deze am bassade om politiek asiel gevraagd. De juiste datum wilden de zegslieden liet opgeven. Swetlana is daarna per vliegtuig uit India vertrokken en zou nu in Rome zijn, op doorreis naar Wash ington. Swetlana Stalin wei-d ixx 1925 ge- •en. Sinds de dood van haar vader 1953 heeft men weinig meer van haar vernomen. Haar moeder Nadja Alliloejewa overleed in 192, volgens sommigen door zelfmoord of moord omdat zij het niet eens was met het hardvochtig optreden van Stalin. Swetlana is tweemaal gehuwd ge weest, in 1945 kreeg zij een kind van haar eerste man. Op 3 juli 1951 zou zij getx-ouwd zijn met Michail Kaga- nowitsj, zoon van het lid van het politiburo Lazar Kaganowitsj. De Westelijke pex-s schreef toen dat Stalin eex-st tegen dit huwelijk was omdat Kaganowitsj een Jood is. maar later toegaf en een groot huwelijks feest gaf met ongeveer 160 gasten. Swetlana's moeder is ook de moe der van Wassili Stalin, die een tijd lang luitenant-generaal was van de Sowjetrussische luchtmacht. Volgens sommige berichten is hij in een dwangarbeidei-skamp omgekomen of gevangen gezet in de Loebjankage- vangenis in Moskou Een andere zooh van Stalin. Jacob, zou in 1945 in een nazi concentratiekamp zijn gestor ven. De jeugd van Sv/etlana schijnt droevig geweest te zijn door de ru- I was overleden Deze archieffoto uit 1937 toont de Sowjetrussische dictator Sta lin met zijn dochter Swetlana op zijn arm. zies tussen haar oudex's. Haar moeder begon zich x-ekenschap te geven van de omvang van de zuiveringen. Een heftige scène moet zich afgespeeld hebben op 8 november 1932 ten huiz* van Worosjilow tijdens een diner ter hex-derxking van de oktober-revolutie. Voor het bijna voltallige politburo zou Stalin tegen Nadja zijn uitgeva ren toen zij hem de op handen zijnde executie van een student vei-weet. Stalin werd woedend en beval haar zich niet met zijn zaken te bemoeien Nadja verliet daarop de woning, nie mand heeft haar levend teruggezien. Een officieel communiqué zei dat zij acute blindedarmontsteking bloemzaden (230 soorten), groente/kruidenzaden, gras zaden in 7 soorten, kweek - turfpotjes, broeibakken en -kastjes, vaste planten, hees ters, bolbegonia's, dahlia's, gladiolen en fresia's, teveel om op te i MEST Koemest, gemalen, ge droogd; strooien, water en klaarSpeciale kunst- mesten, o.a. voor rozen. Compost voor grondverbe tering. Kalk. GEREED- Harken, spaden, kruiwagens, SCHAP hand- en motormaaiers in grote keuze; modern ge reedschap voor liefheb bers ADVIES door vakmensen. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) (Sue/ FDF/e, Uit het Leidsch Dagblad van m 111 Maart 1867: I De Deventer tapijtfabriek 1 heeft f 200 's jaars bepaald, 1 om kinderen, in de fabriek I werkzaam, gedurende 8 uren I g per week onderwijs te laten I geven aan deze fabriek. n 1 Verscheidene personen gj 1 zijn in den schouwburg te |f Madrid gearresteerd omdat zij bij de komst der Koningin I g het geblaf van honden na- g bootsten. Een dertigtal stu. 1 g denten, die tot officieren van 1 gezondheid worden opgeleid i H zijn gearresteerd en eenigen 1 hunner het land uitgezet.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1