EIDSCH DAGBLAD Biesheuvel favoriet L Spanning over besluit inzake Soekarno BEEL MOET HE MAAR VERDER ZIEN fVDenAR rillen chmelzer r DOCHTER VOOR SOEKARNO Cabot Lodge ivil functie neerleggen IMENEXC(f (Sue/ Ingericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 MAART 1967 No. 32121 recteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 )e vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. jl, is gisteravond in zijn hoedanigheid van minister van Staat |r de Koningin belast met een nadere informatie-opdracht. Xf. Beel is verzocht, aldus een mededeling van het kabinet JKoningin, na te gaan op welke wijze rekening houdend 4 het rapport van prof. Zijlstra de vorming van een kabi- oj kan worden bespoedigd. Beel heeft toegezegd, zijn advies op korte termijn te zullen uit- igen, na zich ter zake nader te hebben georiënteerd. inschakeling van dr. Beel in idium van de kabinetsformatie itsrechtelijk een novum. De mi- van Staat heeft tot taak na Un aan wie de vorming van een hr kabinet moet worden opgedra- de KVP-er drs. W. K. N. pelzer of de anti-revolutionair B. W. Biesheuvel. De Koningin j gisteren van de vier fractielei- J die haar bezochten, een ver- l advies. De heren Schmelzer en' Beemink (CHU) adviseer- dhaar mr. Biesheuvel aan te wij- JMr. Toxopeus (VVD) gaf de Aeur aan drs. Schmelzer en ook {Biesheuvel zelf, die in zijn hoe- /feheid van fractieleider van de •f werd gehoord, schijnt in op- tt van zijn fractie drs. Schmel- i hebben aanbevolen. Jzien deze uitslag zat er voor de Jngin niet veel anders op dan leel, haar voornaamste adviseur, 'een nadere informatie-opdracht élasten. Om het informatiewerk prof. Zijlstra, dat sterk met I persoon was verweven, niet ge- [overbodig te maken, is in de op- ht aan dr. Beel uitdrukkelijk —jelegd ,dat op het rapport-Zijl- ^jmoet worden voortgeborduurd. In het zadel politieke kringen wordt mr. heuvel nog steeds genoemd als lelangrijkste kandidaat voor het ■aen en leiden van een kabinet Joe christelijke partijen en de li- len. Wat prof. Zijlstra kennelijk ^is gelukt, schijnt prof. Beel nu hoeten doen: mr. Biesheuvel in iizadel helpen. Daartoe zal de 4ter van Staat in eerste instan ce liberalen het idee uit het hoofd jen praten, dat mr. Biesheuvel vege zijn deelneming aan drie fbvolgende kabinetten, waarvan Mtelijk het kgbinet-Cals, niet ac- abel zou zijn. Daarnaast rust op 3 de taak de anti-revolutionairen brengen van het idee, dat eerst ^Schmelzer maar eens zal moe- heggen, hoe het nu verder moet. n baseren die gedachte op de Jicties, die drs Schmelzer ten pen van het programma heeft jiakt voor het geval prof. Zijlstra premier zou willen worden. Geen premier ^Ju drs. Schmelzer wellicht in perking komen voor het forma- schap, premier wil hy beslist niet jen. Hy verlangt tot elke prys lleleider te blijven ,om de een- 1 In Srorden geschoven. In dat ver- Ij blijft de naam van prof. dr. J. il. van den Brink, oud-minister Economische Zaken en thans ttdent van de Amro-bank, hard- iig de ronde doen. J liberale kring geeft men, nu Zylstra is afgevallen, de voor- (- TEERBERICHT Yeranderlijke 1 bewolking KNMI in De Bilt verwacht van (p- tot morgenavond: jjranderlijke bewolking met plaat je enkele buien. Overwegend ma- 1 wind tussen zuidoost en zuid- l- Over het algemeen weinig ver- ping in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 8 MAART. Pn op: 7.12, onder 18.31 uur. {aan op: 6.54, onder 15.18 uur. fogwater te Katwijk aan Zee 1.55 |43 uur, laagwater 9.53 en 22.24 u. lummer bestaat uit 16 pagina'; if Kandidaat nr. één voor het premierschap, mr. B. W. Biesheu vel verlaat paleis Soestdijk na zijn onderhoud met de Koningin. keur aan een KVP-er. Maar als het niet anders kan wil men ook mr. Biesheuvel wel als premier accepte ren. Alleen verlangt de VVD bij de aanwijzing van minister Biesheuvel heropening van het overleg over het regeringsprogramma, dat door prof. Zijlstra in overleg met de fractielei ders is opgesteld Dat is overigens ook de wens van de KVP en de CHU, die in minister Biesheuvel duidelijk minder vertrouwen hebben dan in SOEHARTO NEEMT STELLING TEGEN SOEKARNISTEN Generaal Soeharto heeft vanoch tend in een belangwekkende rede bij de opening van het Indonesische volkscongres voor het eerst duidelijk stelling genomen tegen groeperingen die achter president Soekarno staan. Hü zei te hopen op een spoedig einde van het conflict zonder dat dit een compromis betekende met de „oude orde' Tegelijkertijd waarschuwde hij voor drastische besluiten die tot nieu we politieke en fysieke conflicten zouden kunnen leiden. De rede van de generaal duurde zeventig minuten en werd eerst tegen het eind onderbroken door applaus en geroep van de militante anti-Soe- karno-studenten, waarvan een dele gatie van vijftig man het congres bij woont. Zyn uiteenzetting over de nasleep van de september-affaire liet er geen twyfel aan bestaan dat president Soekarno willens en wetens betrok ken was bij de uitvoering en voorbe reidingen ervan. Niettemin hand haafde generaal Soeharto met deze voor zyn doen ongebruikelijke open hartige analyse de neutrale positie tussen de voor- en tegenstanders van de Indonesische president, die hij met veel takt en behendigheid gedurende de afgelopen maanden heeft ge creëerd. De bijeenkomst van het congres werd geopend dooi generaal Nasoe- tion als voorzitter, die zich prof. Zylstra. Alleen mr. Biesheuvel i mateur zijn eindrapport uitbracht, zelf is steeds de enige geweest, die Om half twee vanmiddag had prof. het concept-programma van prof. I Beel een bespreking met de katho- Zijlstra ongewijzigd wilde handha- lieke fractievoorzitter drs. Schmelzer. veru I Om kwart over drie zou hij spreken met de liberale fractievoorzitter mr. Toxopeus. om vijf uur met mr. Bies heuvel (AR) en om zeven uur van avond met mr. Beemink (CHU). Het valt op, dat prof. Beel voor al deze gesprekken een ruime tijd heeft uitgetrokken. Dat is geheel overeen komstig zijn gewoonte. Deze ervaren adviseur houdt er van om in het be gin nauwkeurig na te gaan waar de moeilijkheden liggen. Hij wil overal de koorts opnemen en neemt daar, zoals hy gewoon is, de tyd voor. Gesprekken Prof. Beel heeft vanochtend om elf uur een bezoek gebracht bij de demissionaire minister-president prof. Zylstra, die zaterdag als infor- De Japanse echtgenote van presi dent Soekarno, Ratna Sari Dewi, heeft vandaag in het Keio-universi- teitszlekenhuis in Tokio het leven ge schonken aan een dochter. Het kind werd geboren terwijl het Indonesische congres in Djakarta vergaderde over het lot van de 65- jarige president. Dewi, de 27-jarige ex-receptioniste van een nachtclub in Tokio, is de vierde vrouw van Soekarno. Voordat zij zondag in het ziekenhuis werd opgenomen, verklaarde zy dat haar man de namen Kartika Sari had uit gekozen voor het geval hun eerste kind een meisje zou zijn. EERHERSTEL IN ROOD-CHINA De „subcommissie voor de culturele revolutie" van de Chinese communis tische partij heeft Woe Te, plaatsver vangend burgemeester van Peking, en Tang Ping-tsjoe, voormalig hoofd redacteur van het Volksdagblad, in ere hersteld, zo meldt het Japanse blad Asahi Sjimboen Verondersteld werd dat de twee functionarissen in ongenade waren gevallen nadat de Rode Garde hen had gekritiseerd. if De KLM heeft zich bij de Boeing Company in Seattle (VS) verzekerd van de afleveringsposi ties van drie straalvliegtuigen van het type 747, de zogenaamde „High capacity jet", die plaats zal bieden aan circa 400 passagiers. Hier een interieur opname van de 6,5 m brede cabine, waar in de economy-klas negen passagiers naast elkaar zullen kunnen zit ten. De Boeing 747, waarvan men het prototype omstreeks oktober 1968 voor het eerst in de lucht verwacht, zal ongeveer eind 1969 voor levering aan de luchtvaart maatschappijen gereed zijn. De KLM zou dan begin 1971 de be schikking over deze vliegtuigen kunnen krijgen. De Boeing 747 gaat rond f 70 miljoen kosten. Volkscongres bijeengekomen (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) Dertig bataljons van de Indonesische strijdkrachten zijn in Djakarta samengetrokken om de „orde en rust" gedurende de bijeenkomst van het Volkscongres te handhaven. Ondanks het demonstratieverbod hebben tienduizend middelbare scholieren en studenten vandaag een petitie bij het Volkscongres inge diend, waarin de afzetting van president Soekarno en diens berechting wordt geëist. VS-ambassadeur in Zuid-Vietnam In gereedheid Op zeven punten in Djakarta wor den grote groepen studenten in ge reedheid gehouden om naar het ge bouw van het Volkscongres op te rukken wanneer de beraadslagingen niet het gewenste resultaat dreigen op te leveren. Het gebouw, onder deel van een uitgebreid sportcomplex, wordt bewaakt door militairen De studenten kwamen vanochtend vroeg bijeen bij de universiteit In donesia, toen hun gebruikelijke ont moetingsplaats bij de voormalige Engelse club afgezet bleek te zijn door groepen soldaten. De processie ging in vrachtwagens en gedeeltelijk te voet en werd op weg naar het Volkscongres niet tegengehouden. Dit kan alleen betekenen dat een en ander plaats heeft met de goedkeu ring van de autoriteiten. Door deze ontwikkeling is nu weer twyfel ontstaan of president Soekar- inderdaad zal aanblijven als symbolisch staatshoofd. De toestand in Djakarta is niet gespannen, maar wel onrustig. De afgelopen dagen werden in en rondom Djakar ta transporten waargenomen van ge wapende strijdkracht-eenheden, en is duidelijk dat men zich voor bereidt op mogelijke consequenties het congresbesluit, hoe dat dan ook mag uitvallen. Generaal Soeharto, die vandaag in de Djakarta Times ,het nieuwe hoofd van de Indonesische regering' werd genoemd, heeft er zaterdag in rede voor het parlement de na druk op gelegd, dat wanneer het con gres zou besluiten de president af te zetten en hem voor de rechtbank te dagen, voor een conflict binnen de strijdkrachten gevreesd moet worden. de berechting vroeg. Zelfs de meest bekwa zijn het nu niet over de koers die het volgen. Zelden is een sluit dan ook met zoveel spanning tegemoet gezien als dat welke het congres in de loop van deze week zal Ruim 3000 genodigden zullen de zittingen bijwonen, waaronder meer dan honderd journalisten uit het bui tenland. Het congres bestaat uit 651 leden, onder voorzitterschap van ge neraal Nasoetion Harder De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Adam Malik, heeft er blijk van gegeven dat hij jegens Soekarno een harder standpunt in neemt dan Soeharto. Het Volks congres moet volgens hem de presi dent niet te zachtaardig behande len. De minister waarschuwde op een bijeenkomst van de Indonesische journalistenvereniging, dat het zeer gevaarlijk toespraak voornamelijk bepaalde tot gres niet handelt in overeenstemming het financiële wanbeheer van de pre- met de resolutie waarin het sident. parlement vorige maand het ontslag I Henry Cabot Lodge, Amerikaans ambassadeur In Zuid-Vietnam, heeft verzocht omstreeks mei/juni van zyn functies ontheven te worden, zo meldt de New York Times vandaag. In een telegram uit Saigon, schrijft de Times dat Cabot Lodge geweigerd heeft in het openbaar over zyn plannen te spreken. De inlich tingen zijn verkregen van vrienden van de ambassadeur. .Volgens welingelichte zegslieden zoekt het Witte Huis koortsachtig naar een opvolger*, aldus de Times. ,Dit zoeken blykt veel moeilijker dan verwacht werd aldus de zegs lieden. ,En daarom is de datum van vertrek voor de ambassadeur nog niet vastgesteld' De 65-jarige Cabot Lodge is sinds augustus 1963 met een onderbreking van 13 maanden in 1964/65 ambas sadeur in Vietnam. De meest waarschijnlijke kandida ten voor de opvolging zijn de plaats vervangende ambassadeur Porter en generaal Westmoreland, Amerikaans opperbevelhebber in Vietnam. Goldberg, Amerikaans verte genwoordiger by de V.N., is giste ren in New York teruggekeerd van Aziatische reis door vijf landen. Hy bracht geen nieuwe hoop op een snelle oplossing van de strijd in Vietnam, maar verklaarde dat de weg naar een beëindiging van het conflict „rotsachtig en moeilijk" blykt te zijn. Dr. v. Egeraat weg bij school voor toerisme (Van onze Bredase correspondent) De directeur van het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toe risme in Breda, dr.L. van Egeraat, zal per 1 juli worden ontslagen. De heer Van Egeraat zou niet hebben voldaan aan de verwachtingen van het bestuur van het instituut, dat onlangs officieel werd geopend. Het Nederlands Wetenschappelijk Insti tuut voor Toerisme is de eerste en enige opleiding in Nederland van staffunctionarissen voor het toerisme. Dr. Van Egeraat zei ons vanmor gen desgevraagd, dat hem op eigen verzoek eervol ontslag was verleend, maar dat hij zich over de redenen die hem tot dit besluit hadden ge noopt niet wilde uitlaten Wel gaf hij toe, dat die zowel in het persoon lijke vlak lagen als zijn werk zaamheden bij het instituut betref fen. Dr. Van Egeraat ontkende, dat de reden zou zijn dat hij niet aan de verwachtingen van het bestuur zou hebben beantwoord en dat er dik- ijls verschillen van mening zouden hebben bestaan over het leer programma. Ook de heer Sliepen, directeur van de plaatselijke VW en lid van het schoolbestuur, liet zich in dezelfde bewoordingen uit. „Het was hele maal niet zeker, dat dr Van Ege raat permanent aan de school zou worden verbonden. Toen hij in fe bruari vorig jaar werd benoemd, was dat bedoeld als wederzijdse proef, die hooguit twee jaar zou gelden". De 21-jarige Zuidkoreaanse schoonheidskoningin Tok Tsjin- kim droeg een sierlijk kroontje, toen zij in de Australische stad Melbourne aankwam om mee te dingen in het „Moomba Miss Pa- I fiific"-concours. De bijdragen van rood-China aan de oorlogvoering van de communis ten in Vietnam hebben de Aziatische kolossus niet veel gekost, maar be langrijke uitbreiding van die hulp zou de Chinese economie kunnen ver storen, aldus hebben 20 specialisten in een voor het economische comité van de Amerikaanse senaat en het Huis van Afgevaardigden bestemde studie geconstateerd. Het rapport merkt op, dat de be langrijkste bijdragen van China tot nu toe hebben bestaan uit kleine wapens, treinvervoer (tegen beta ling) van Russische voorraden en ge nietroepen om de Noordvietnamezen te helpen bij het herstel van wegen, bruggen en spoorlijnen. De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, schat dat er meer dan 30.000 Chinese militairen in Noord-Vietnam zijn, die onder houdswerk verrichten of luchtdoel geschut bedienen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft 6500 kilo babyvoeding naar Saigon verscheept. De zending heeft waarde van ruim f 10.000. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ico- KÜPPERSBÜSCH fornuizen kookplaten (elektr. - gas) KIJK EN KEÜE uitgebreide toonzalen e deskundig advies e geopend 8.30-t7.30 zat. tot 1 uur. HOGE RIJNDIJKLEIDEN eumo i De crinoline is te Parijs g bijna geheel verdwenen, maar W heeft den esdredon achter gelaten, eene crinoline van een paar palmen breedte. De Franschen geven daaraan den naam van „demi-terme" en aan zinspelingen ont breekt het niet. Naar men verneemt, zul len in deze week te Zevenaar proeven genomen worden om de door veetyphus besmette stallen enz. door gasvlammen te desinfecteer en.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1