Namaak - gewonden zelfs een arts leren lopen er in te laten neer Griezels voor de EHBO Laura Bordes: de kritiek komt toch op ons van de gepraef er eerde andere talen en bovenal western-songs. Ze be hoort daarmee tot het leger artis- ten dat voor een opname alleen reis kostenvergoeding krijgt en verder van elke verkochte plaat één pro cent incasseert (3,95 cent voor een epeetje). De eerste plaat „Blank en Bruin" had een aardig succes. Vol gens zeggen 15.000 verkocht, maar- er vloeide slechts f300 in het laat je .De volgende zes plaatjes, al of niet in duo met Oosterhoutse café houders- dochter Yvonne de Nijs, gingen minder. Eerste zorg is nu het m.ul.o.-diploma over acht we ken. Dan naar het lyceum en dan hopelijk een baan als stewardess. Veel reizen maken, genieten van het leven. Laura over Anne Frank: „Ze kunnen alles zeggen, maar het plaatje vind ik geweldig. De tekst is eigenlijk van Peter Koelewijn en die vond ik meteen goed. Ik heb het boek vaak gelezen. Als ze ge leefd zou hebben, zou ze er niet zo'n slap muziekje achter gehad willen hebben. Ze schrijft zelf: ik wil niet sterven met een treurlied. Het is een waarschuwing. Boude- wyn de Groot vind ik tè ver gaan met „Mijnheer de president". W >,rom mag zo'n plaatje wel uit komen. Die man leeft toch nog?" Vind je niet dat de kritiek zich vooral richt tot degenen die het lied maken en de platen willen uitbren gen? „Nee, de mensen zeggen toch: dat hebben die meisjes gezon gen. De kritiek komt op ons. En dat de plaat nu op de mestvaalt komt, vind ik echt niet leuk". LOTUS, dat is de Landelijke Opleiding Tot Uitbeelding van Slachtoffers, een organisatie, die middels acteren en grimeren zo „levensecht" mogelijk nabootsen van ongevallen wil bevorderen om de EHBO zodoende goed oefenmateriaal te verschaffen. De organisatie geeft een blad uit. Het eerste nummer bevat onder meer een verhande ling over problemen die zich kunnen voordoen bij de naboot sing van slagaderlijke bloedingen. Er is sprake van camou flageperikelen en ontluchtingsmoeilijkheden in pomp (ballon met bloedvloeistof) en slangenstelsel. „Maar het behoeft geen betoog, dat zeker in de Lotusgedachte het gebruik van een briefje, waarop staat dat het een slagaderlijke bloeding be treft, volkomen onaanvaardbaar is", staat er dan nog bij. Vier jaar geleden ontstond LOTUS met wat aarzelend grime- werk in navolging van de Britse Casualties Union, die nu al vijfen twintig jaar perfectionistisch (Brits) „erkende slachtoffers" ge grimeerd laat acteren, 't Verenigd Koninkrijk telt ongeveer duizend van die erkenden, hier in ons land zijn het er ruim vijftig, maar de dragers van het zilveren LOTUS- speldje nemen in aantal toe, nu veel cursussen met examens worden afgesloten. Tot voor enkele Jaren oefenden de EHBO-ers de behandeling van bij voorbeeld een gebroken been op een willige collega, die voor dit doel even op de grond ging liggen, maar tijdens het spalken moppen lag te tappen. De LOTUS is dat anders. De geoefende „slachtoffers" heb ben onder leiding van medici de verschijnselen van het door hen te spelen ongeval bestudeerd. Ze weten wanneer ze goed verzorgd worden, wanneer ze mogen schreeuwen, hui len of schelden. stamelt ze iets over een pressure- cooker met soep, die ze te vroeg had opengemaakt met alle gevol gen van dien. Arts C. J. Leenen, plagerig kijkend: „Was het Knor of Maggi, mevrouw?" Ze vertrekt geen spier en dient Leenen en A. H Kossmann, de andere arts, later zelfs van repliek, als ze een verstuikte enkel moet ac teren. Na een minuut lang goed gereageerd te hebben op onoordeel kundige behandeling van de artsen, mag ze het acteren staken. Maar ze hinkt naar de deur: „Schande lijk, ik ga meteen naar een dok ter". STUDIE VAN JAREN De moppen blijven dus achterwe ge tijdens de EHBO-demonstraties, maar niet tijdens de LOTUS-exa- mens. Artsen beoordelen daarbij namelijk niet alleen de acteerpres taties van de „aspirantslachtoffers", bovendien proberen ze de examen kandidaten uit hun balans te bren gen. Voorbeeld tijdens het examen in het gebouw van de RK EHBO te Utrecht (alle examens worden daar afgenomen)Vrouw komt binnen met „brandwonden" op de hand, fraai vervaardigd met behulp van gelatine (voor de blaren wordt ook wel behangerslijm gebruikt) en rode kleurstof. Verder op haar han den wat groen. Tussen gehuil en geschreeuw door Gediplomeerde EHBO-ers van „alle leeftijden en gezindten alom in den lande" studeren onder lei ding van een medicus en een LO- TUS-nestor in groepsverband en ronden hun studie na verloop van enkele jaren (niet zelden na!) a!f met het examen. Vereisten: ac teertalent, voorstellingsvermogen en gevoel voor organisatie. De laatste [IT RAI ANtwee eigenschappen zijn belangrijk Uil UHLHllJ VQOr de examenonderdelen „ont werpen" (ongeval creëren in gege ven ruimte) en „ensceneren" (mise- en-scène op papier zetten). ALPHEN Een demonstratie van de Utrechtse LOTUS-groep van boek houder L. Th. W. Frederiks (55) „shock of beroerte spelen vind ik prachtig, maar doorgaans ben ik souffleur" brengt in het Rode Kruisgebouw van Alphen aan de Rijn een vreemde, spannende sfeer met zich mee. De 40-jarige wegen bouwer De Rooy (kaakfractuur, be wusteloosheid), de 40-jarige ge meenteambtenaar Barneveid schedelbasisfractuur)huisvrouw (shock met inwendige bloeding, Van der Lee (armbreuk .brandwon den) en de 19-jarige bouwvakker Sluis (open beenbreuk, flauwte) ac teren voortreffelijk en hun grima ge is luguber realistisch „de werkelijkheid bereiken we zelden voor 100 pet." dus de Alphense EHBO-ploeg krijgt eerste klas oefenmateriaal. GEGENEERD Toch gebeurt er weinig, ze komen pas langzaam te hulp, als er weer een afgrijselijk geval wordt binnen gedragen. De Alphense EHBO staat duidelijk gegeneerd tegenover deze „echte" sohijnechtheid. Examina toren Leenen en Kossmann over de ze barrière: „Die remming Is vol komen begrijpelijk en zeker nuttig. Wanneer 'n EHBO-er met een echt slachtoffer wordt geconfronteerd is hij ook hypernerveus. Zowel voor hen als voor de Lotusleden werkt de theoretische opleiding als een barrière. Voor beide groepen is het diploma slechts een basis. Het duurt dan nog een jaar of tien voor de Lotusleden zich zo in de ongeval len hebben verdiept de cursus leiders lopen twee weken stage in het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis dat de groepen hun „over acting" verleerd hebben. Tegen die tijd staan de EHBO-ers onbevan gen tegenover hun „patiënten". Lotus-cursusleider Frederiks lijkt er anders over te denken. Hij is trots op het in vier jaar bereikte resultaat: „Die Engelsen zijn al 35 jaar bezig, maar ze gebruiken nog steedn polsbriefjes. Wjj kunnen on ze pols zelf versnellen of vertra gen. Een van ons haalt 140. Dat is gewoon een kwestie van adem- techniek. Toen die Engelse EHBO-ers hier voor oefening kwamen en ze geen polsbriefjes op ons vonden, wisten ze niets wat ze voelden. Andere sterke LOTUS-staaltjes: In Sittard wilde een kapelaan by een oefening in de open lucht gees telijke bijstand verlenen. Hjj dacht dat het om een echt ongeval ging; in Schijndel viel een EHBO-er flauw, toen hij zijn slachtoffer moest verzorgen; in Kamerik greep een arts, die het eerst allemaal maar poppekast vond, naar zijn stethoscoop, toen een beroerte ge speeld werd. „Laatst riep een arts bij een der gelijke gelegenheid: dat is een be roerte, helemaal! Dat is het mooiste compliment", mijmert de heer Fre deriks. SPECIALISTEN Kreten als „ik ben shockspecia list" of „mag ik brandwonden doen, die kan ik zo goed" wekken de indruk, dat de LOTUS-gedachte haar beoefenaren boven het hoofd is gestegen, dat het voor hen slechts een bloederige hobby is. Frederiks: „LOTUS-werk is voor ons 80% idea lisme en 20% hobby. Het is erg zwaar. Shockspelen is doodvermoei end, van de hersenschudding kryg je hoofdpijn". „Met toneel heeft het niets te maken. Dat moet je gechargeerd over het voetlicht brengen. We mo gen niet chargeren, maar moeten levensecht naar de helper toe spe len". De heer Frederiks heeft zich zelf wel in voormalig Nederlands Indië toneel gespeeld (200 voorstellingen), een van de Utrechtse slachtoffers was actrice. LOTUS ressorteert onder 't Oram. Je-Kruis (Kon. Nat. Bond voor Red dingwezen en EHBO) in Den Haag, Het werk komt EHBO en bedrijfs veiligheid ten goede. LOTUS-oefe ningen in bedrijven vooral ont werpen van ongevallen zijn spec taculair en geliefd. Het competitie-element speelt ter wille van de kwaliteit een rol. In juni wordt tijdens de eerste land dag het beste slachtoffer van Neder land gekozen. (Wedstrijden, wissel- prijzen, jury enz.). In oktober gaat de Nederlandse LOTUS-kolo- nie naar Engeland om een kwart eeuw Casualties Union te vieren. In studiegroepen werken de ge diplomeerde LOTUS-leden aan in studering van nieuwe kwalen: de slagaderlijke bloeding is nog in een beginstadium. Onder medische be geleiding instructies in het or gaan is men begonnen aan de epilepsie, „een werkstuk met veel mogelijkheden". Weekelndbiflage Lettfseh Dagblad ■t !5 Zaterdag 4 maart 1967 „Meneer, we konden zelf niet eens een plaat krijgen. Ik weet niet hoeveel er zijn geperst. Ik weet ook niet waar ze nu zijn. Maar ik heb gehoord, dat Yvonne de Nijs er thuis twintig heeft. Toen ik bij Gaby Dirne in Breda was .vroeg ik of hij er niet een voor ons had. Hij zei: ik heb er nog maar twee, kijk daar liggen ze. Toen heb ik een van die twee gepakt en gezegd: de ze zie je niet meer terug, ik heb hem gewoon gestolen". De gestolen schijf is thuis in gouden huisvlyt-hoes gevat. Er staat zorgvuldig op geschreven: op genomen in Brussel op zaterdag 3 december '66, 4 uur n.m. Alsof hij ooit nog een bewijsstuk in een rechtszaak zal worden. We zijn naar Tilburg gekomen voor Laura Georgia Bordes, een van de zangeressen van het versto ten Anne Frank-lied. Vader Bor des komt het eerst aan het woord en hij blijft dat het eerste uur ook. Want de zaak zit hem hoog. Hij heeft een dossier vol papieren en hij heeft op de band de radio- en t.v.- uitzending (Farce Majeur, Moni tor) waarin het lied ter sprake komt met steeds weer dat refrein „walgelijk". Vanaf het bandje verdedigt Ga by Dirne nog eens de plaat: „Het bezwaar zit geloof ik in het feit dat het een meezinger is. een juke-box plaat: Maar het nodigt bepaald niet tot meezingen en om er op te dansen moet je een acrobaat zijn" Vader Bordes: „Anne Frank is iets heiligs, maar heiliger is toch God en daar zijn ook films over". Hij verwijst naar Luther die zei dat de joodse cultuur op de mest vaalt hoort, naar de zaak-Deyfuss. Vraagt hoe oud Herman Emmink (A.V.R.O.) is, wie zijn ouders zyn, wat ze in de oorlogsjaren deden en of zij weten hoeveel slachtoffers in die jaren in Indië vielen. Hij was er zelf. Zijn polsen werden door gesneden, zijn nagels uitgetrokken, veertig sigaretten op zijn rug uit gedrukt. In Thailand vielen dui zenden. „En toch fluiten we vro lijk van de River Kwai". Vader is militair. Dochter Laura heeft al die tijd rustig haar beurt afgewacht. In de brief die hij aan kranten stuurde, voordat de plaat van „Anne Frank" zou uitkomen (enkele dagen voor Kerstmis) schrijft hij ter introductie: „Toen het op Modjokerto in Java gbo- ren parmantige en liefdevolle zan geresje (die enigszins de gelaats trekken van Anne Frank heeft, wat duidelijk te zien is op de foto die Laura in de hand houdt) elf jaar oud was, deden verschillen de organisatoren van songfestivals en talenten-jagers alle moeite om zich van haar deelneming te kun nen verzekeren". Laura is geboren op 29 juli 1950, kwam op haar zesde jaar naar Ne derland, speelde op haar achtste gitaar. Tekende (liet vader teke nen) op haar veertiende een pla tencontract met manager-produoer Gaby Dirne in Breda waar ze tot haar spijt nog acht jaar aan vast zit, want hij laat haar steeds Ne derlandse liedjes zingen in plaats ias'het boek wel twintig keer, het was niet groot en niet dik. Geschreven door een meisjeshand, ze was zo i oud als ni en ik. r Ze mocht niet leven zoals wij, zich niet vertonen op straat. Ze leefde in een bange tijd van onrecht, schande en haat. Refrein: ANNE FRANK! ANNE FRANK! Men moet weten, nooit vergeten. Wat gebeurde met ANNE FRANK. iZe wilde lopen in de zon met haar liefde T jeugdig en pril,. f l)ie in de duisternis begon, maar ze bleef verborgen en stu I Daar heeft ze voor het raam gestaan, haar ogen dwaalden dan ver I M"" vond haar en zij moest hier vandaan, aan de muur bleef alleen een ster Refrein als boven. lk las dat boek wel twintig maal, van haar die niemand meer zag Met is gedrukt in iedere taai, omdat men haar niet vergeten mag Dan zou haar offer zinloos zijn, als de stem van de haat niet zwijgt. Mijn toekomst zou niet zeker zijn, zolang er oorlog dreigt

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9