9 11 13 14 LEIDATO opent in Stadszaal haar poorten GROFVUIL OPHAALDIENST. Scholieren droegen voor op poëzie-avond Kroon op werk SYMPATHIEK Handel en prijzen lagen in paasluwte Prof. dr. E. M. Cohen aanvaardt Leidse leerstoel farmacologie JATERDAP 4 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 VOORJAARSBEURS BOUW+VERWARMING UTRECHT 8 beursdagen Voordelige reis- en Geopend: entree-biljetten op de dagelijks van 9-17 uur. N.S.-stations verkrijgbaar. behalve zondag. ADVERTENTIE WOENSDAG DONDERDAG ufflWinkelstraat van vele held] tientallen meters... zfanj BUURT Zijlsingel. Rijnkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen- straat, Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, de Ruyterstraat, Evert- senstraat, Oosterstraat, van Spyk- straat, Kortenaerstraat, Tasman- straat, Overrijn, Heemskerkstraat. BUURT 30 Dinsdag: Galgewater, Noordeinde en plein, Rembrandtstraat Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazengracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel Groenhovenstraat, Witte Rozen straat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree wijkstraat, Hugo de Grootstraat, Bil- derdijkstraat. Donderdag wordt geen grofhuis- vuil opgehaald. BUURT 31 Vrijdag: Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Nonnen steeg, Kolfmakersteeg, Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Molen- steeg, Boisotkade, Kampersteeg, Con- ciëntiestraat, Vliet, Douzastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade, Hoefstraat, Raam- steeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomon- steeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorststraat, Zonneveldstraat, Pieterskerkkoor- steeg, Diefsteeg, Berkeldaelstraat, Pieterskerkgracht Pieterskerkhof, Papengracht, Pieterskerkstraat. Doe lengracht. 1 De Leidato 1967 gistermiddag door de burgemeester van ikuuiLeiden, mr. G. C. van der Willigen, geopend spant in ver is i gelijking met haar vijf voorgangsters de kroon. En dit zowel in opzet als in variatie van de 'naar voren gebrachte artikelen. jjulHet assortiment is vergroot en de aankleding veel aantrekke- Jfejllijker. In de anderfe zo kale gangen van de Stadsgehoorzaal zijn 01 aardige stands ingericht. Geen vierkante meter van dit gemeen- Kuijtelijk gebouw is onbenut gelaten. Een overdekte winkelstraat "Ivan vele tientallen meters. jorfl Hoewel de Leidato steeds van I commerciële opzet getuigt, doet het sympathiek aandat het co- mité voor enkele nuttige instel- ~2| lingen (gratis) een plaats heeft tot' ingeruimd. Allereerst is daar de stand van de gezamenlijke in- ithej stellingen op de bovengang ,vavdie zich intensief inzetten voor io,f de zorg en nazorg van het geeste lijk gehandicapte kind. Zeer te- ^ncht heeft men aan deze stand 'yplhet motto „Er is in Leiden ook „En allemaal op de fiets Burgemeester Van der Willigen maakt een ere-rondje op de Lei dato, (Foto LD/Holvast) Het Ned. Roode Kruis, met zijn welfarewerk, heeft eveneens een eigen stukje „grond" in de Stadsge hoorzaal. En dan doet verder op deze Leidato ook het onlangs opgerichte actie-comité voor de bouw van een sporthal in Zuid-West van zich spre ken. Joop van Egmond weet met zijn vele medewerkers „er geld uit te slaan". Nadat de burgemeester de eerste scoringskansen (loten) op zijn naam had staan, gingen op de ope ningsmiddag de loten vlot van de hand. Doel: het inzamelen van een ton als grondkapitaal voor deze sporthal. Tussen al deze middensitandsdrukte treft men in het centrum van de bo- venkoffiekamer de stand van het Ge meentelijk bureau voor voorlichting aan. Een interessante stand, waarin zowel aandacht aan het verleden bodemvondsten uit ver verleden tij den als aan het heden (een enor me luchtfoto van het huidige Leiden) en de toekomst wordt geschonken. Bovendien mogen in deze stand de bezoekers hun oordeel over Leiden geven. Maar ook voor informatie staat men in deze stand klaar. Van zelfsprekend komen „de midden- en het bedrijfsleven op deze zesde Leidato goed voor de dag. „Tuin" Reeds direct by het binnenkomen trekt een fraai aangelegde „tuin" de belangstelling van de bezoeker. Een interesse, die groeit naarmate men het einde nadert. Talrijke demon straties, met een drankje hier en een proefje daar, verlevendigen het beeld van deze zesde Leidse huis houdbeurs. Om dan nog maar te zwij gen van de vele bekende Nederland se radio- en t.v.-artlesten, waarvan gisteravond o.a. Ria Valk het spit afbeet. Ook de jeugd komt in deze Leida- to-dagen ruimschoots aan haar trek ken. In de naast de Stadsgehoorzaal gelegen school vindt iedere avond een beaitfestijn plaats. Gisteravond was het er reeds behoorlijk druk engezellig. .Adeldom verplicht". Daarvan is de Leidse aquariumvereniging „De Na tuurvriend" uitgegaan bij het inrich ten van de „grot" in de Stadsgehoor zaal. Een „stukje" Gehoorzaal, dat door zijn wonderlijke pracht van planten en vissen bepaald imponeert. Burgemeester Van der Willigen, die gistermiddag onder grote belangstel ling, in de Beierse Bierstube de offi ciële opening verrichtte en daarbij van de standhouders vele geschenken kreeg aangeboden, o.a. een krenten- gezamenlijke „warme" bakkers boden burgemeester Van der Willigen (links) een kolossale krentenwegge aan. (Foto LD/Holvast) wegge van niet minde.r dan twee me ter lengte, sprak er zijn vreugde over uit, dat het Leidato-comité aan en kele sympathieke verenigingen gast vrijheid heeft verleend. Open huis Hoewel het houden van deze beurs, aldus spreker, nog geen credo is, kan ik my Leiden moeilijk meer een jaar lang zonder Leidato voorstellen. De grote belangstelling ervoor illustreert duidelijk haar functie. Dit open huis verlevendigt de concurrentie en biedt de consument voldoende keus buiten de verplichte sfeer van de winkel ruimte. Deze Leidato. aldus spreker, is een prikkeling tegen mogelijk inslapen aan weerszijden van de toonbank. Vervolgens wees de burgemeester er op, dat Leiden als centrum-gemeente voor een belangrijk deel op de rijk gevarieerde middenstand is geba seerd. Kansen De burgemeester, die grote waar dering had voor hetgeen reeds in voorgaande jaren door de Leidato was gepresteerd, zag nog vele kansen lig gen voor de Leidse middenstand en het Leidse bedrijfsleven op een grote streekbeurs met randstadallures! Wie weet wat dan een Leidatobestuur tot stand kan brengen met medewerking van gemeentebestuur, sportverenigin gen, kunstenaarskringen en andere maatschappelijke grootheden. Inter gemeentelijk overleg, samenwerking in agglomeratieverband en bevorde ring van Leidens centrumfunctie mo gen niet alleen stadhuiszaken zyn. De Leidato, aldus spreker, is ook een bewijs, dat er nog particulier initiatief bestaat in Leiden. Dat is broodnodig voor een stad als Leiden. Het gemeentebestuur wil graag hel pen en meewerken waar dat gewenst is. Wie weet hoe snel de tijd er is, waarop de jaarlijkse Leidato een be grip is in Nederland. Dat succes wenste de burgemeester de Leidato, de middenstand en Leiden toe. ,Hap" Ter opening van deze Leidalo moest de burgemeester, die op sym pathieke wijze was ingeleid door de voorzitter, de heer J. Wolfslag, de eerste „hap" zetten in een stiefel bier, die daarna van hand tot hand ging. Een rondleiding over de beurs gaf de genodigden de overtuiging, dat de Leidse middenstand op deze Leidato zeer goed voor de dag komt. Leidse veemarkt (Van een deskundige medewerker) Ondanks wat ruimere aanvoeren in meerdere sectoren, ging het gisteren op de Leidse veemarkt zeer rustig toe. Met de komende paasdrukte voor de boeg was het een marktdag, die nog in de „paasluwte" lag In de komende week, wanneer tijdens de veemarkt ook weer de paasveetentoonsteliing ge houden wordt, zal de handel in slachtvee zich wel weer gaan toespitsen. van boerderij tot boerderij afspeelt, is hiervan de prijsontwikkeling moeilijk na te gaan. De handel in slachtvarkens had weer een moeilijke week. die van wege een te grote aanbieding, direct met lagere prijzen inzette. De ver wachting voor de komende week ziet er dan ook niet zo gunstig uit. Note ring per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f 2,22 tot plm. f2,28; lichte slachtzeugen tot plm. f 1,90. Het beoefenen van de voordrachts kunst is geen eenvoudige zaak. Dat bleek gisteren maar al te duidelijk op de jaarlijkse poëzie-avond van de Interscholaire Contact Commissie, welke avond ditmaal als onderdeel van de viering van het twintigjarig bestaan van de Leidse Jeugd Actie gehouden werd in de Louise de Colig- ny-h.b.s. Hoewel aan de declamatiewedstrijd elf scholieren deelnamen zag maar een enkeling kans om boven het voor een dergelijke avond als redelijk geldende niveau uit te komen. De gedichten waren weliswaar goed uit het hoofd geleerd, maar zij werden ever het algemeen met te weinig fantasie, te weinig zeggingskracht Over het geheel genomen had de handel dan ook een zeer rustig tot kalm verloop met iets gedrukte prij zen in verschillende sectoren. Ge- bruiksvee en slachtrunderen bleven echter, op de mindere soorten na, goed en vast aan de prijs. De totale bedroeg 874 dieren. Gebruiksvee De afdeling ge- bruiksvee was weer vrij behoorlijk be zet, maar de belangstelling was iets minder dan verleden week. Niette min had de handel in de sector melk vee een iets williger en goed prijs houdend verloop met iets stijvere prijzen voor de beste soorten. In de sector vare koeien ging het in de handel over het geheel genomen kalm toe en waren er weinig dieren van topklasse aangevoerd. Voor de le kwaliteiten en bruikbare koeien was de handel nog wel redely k en prijshoudend, maar liep deze voor de midden- en mindere soorten af van matig tot zeer kalm met iets logere prijzen. Notering: melk- en kalf- koeien van f900.— tot f1275,— en f 1500,vare koeien van f 600,tot f950,— en f 1250,—. Vette koeien Bij een vrij korte aanvoer was ook de belangstelling in deze sector niet groot, hetgeen en kele weken voor Pasen een vrij nor maal verschijnsel is. Na de volgende week zal de bedrijvigheid in de rund veehandel wel weer toenemen. Er blijft echter een permanente vraag naar goede kwaliteitsvleesdieren, waarvan het aanbod maar al te dik wijls veel te kort is. Ook gisteren wa ren de beste soorten vrij gauw ver kocht en kwamen de extra kwalitei ten boven de notering uit. Voor de rest had de handel een trekkend lui- duur verloop, terwijl als gevolg van de invoer van Engelse slachtrunderen de prijzen van de mindere soort koeien iets werd gedrukt. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3,50 tot f4,10 en f4,65; extra kwaliteiten boven notering tot plm. f 4,75 en hoger. Vette kalveren In deze afdeling weer iets meer aanvoer waaronder echter maar heel weinig beste kalve ren en veel zgn. opruimers. Bij een nog geringe export is de vraag niet groot waardoor de handel erg stroef verliep met verder dalende prijzen. Gezien echter de aangevoerde kwa liteiten vielen de prijzen, zeker ten opzichte van andere markten, nog wel mee. Notering per kg levend ge wicht: van f3,— tot f3,45 en f 3,70. Nuchtere kalveren Evenals el ders en normaal voor de tijd van het jaar, weer meer aanvoer, hetgeen vanzelfsprekend van invloed was op de handel. Als gevolg van het grote aanbod bewogen de prijzen zich zo wel voor de slachtnuka's als voor de mestkalveren in verder dalende lijn by een zeer rustige tot stugge han del. Notering: slachtnuka's per kg levend gewicht van f 1,20 tot f 1,35 en f 1,50; mestkalveren per stuk van f 80 tot f 100— en f 120,—. Wolvee Hoewel nog ver beneden normaal was ook de aanvoer in de sector wolvee weer iets groter. In de sector fokschapen met lammeren bleef het nog een zeer rustige zaak. Notering: vette schapen van f95,— tot f120,en f140,—; fokschapen met 1 lam van f 145,tot f 185, fokschapen met 2 lammeren van f200,— tot f275,—. Varkens (buiten de markt) Bij een onvoldoende aanbod bleven de varkens voor het leven, vooral de big gen, nog vrij duur. Daar deze handel zich momenteel echter voornamelijk Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven (vac. A. den Hartogh) A. A. v. Bemmel te Oldebroek; te Medemblik L. de Ru, laatstelijk pred. bij de Presb Church of Australië: te Katwijk aan Zee (8e pred. pl.) Iz. Kok woon achtig te Zegveldte Eist J. Vroegindeweij te Goudswaard te Rot- terdam-Delfshaven (wijkgem. Tus- sendijke) J. J. v. d. Krift te Ermelo. Bedankt voor St. Johannesga (Fr.) R. Holwerda te 's HeerenLoek c.a. GEREF. KERKEN Beroepen te Tzum J. v. d. Molen kand. te Zwolle; te Koudum W. E. Hoekstra te Lewedorp (Z.). Bedankt voor Eminen-Zuid D, H, Borgers te Nijverdal. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Bergentheim (2e pred pl.) J. Bomhof te Harlingen. Bedankt voor Nagele (N.O.P.) J. Geertsema te Kantens. CHR. GEREF. KERKEN „gebracht". Aan de presentatie had beslist meer aandacht geschonken Kunnen worden. De Jury, die bij haar oeoordeling vooral moest letten op articulatie en voordracht, frasering, algemene wijze van optreden en keuze van het stuk, heeft niettemin drie prijswinnaars aan kunnen wij zen. Winnares vai> het concours werd Louise de Coligny-leerlinge Marianne van Sisseren met „De Coccen" van Annie M. G. Schmidt. Zij mocht voor haar prestatie uit handen van L. J. A.-voorzitter H. Zunderman jr. een beker in ont vangst nemen. De tweede prijs was voor de kwekeling Kees Horstman, die een gedicht van Hans Lodeizen had voorgedragen. De derde prijs viel ten deel aan de gymnasiaste Piëta Veldkamp, die „Het huwelijk" van Mamix Gij sen had uitgekozen. De overige dappere deelnemers(sters) waren Marijke van der Stoep van de Oranje Nassau-ulo, die met „De trein" van Bert Voeten bepaald niet tot de „slechtsten" behoorde, Igna Wakka van het St. Agnes-Lyceum, aie met een gedicht van Neeltje Maria Min in elk geval actueel was. Joke Zandbergen van het Chr. Ly ceum I, Jan Chaudron van het Chr. Lyceum II, Lilla Gorter van het Rembrandt Lyceum, Simon TAmi van het St. Bonaventura Lyceum, Karin Kraaykamp van het Rijnlands Lyceum en Loeck van Reisen van het Seminari Leeuwenhorst. Het programma van deze avond werd aangevuld met het optreden van een pantomimegroep van de Chr. Kweekschool, het Leidse Scholieren Cabaret en het cabaret-duo Donald en Peter. Het rumoer, dat door sommige jongeren af en toe werd verwekt en door een verotnwaardigde I.C.C.- praeses werd aangeduid als „meer dan ontzettend", heeft de avond niet geheel kunnen doen mislukken. Van hun belangstelling voor dit culturele scholierenevenement gaven onder meer blijk de Leidse burge meester, mr. G. C. van der Willigen en echtgenote. Pleidooi voor research - centrum Prof. dr. E. M. Cohen aanvaardde gistermiddag als een van de opvol gers van prof dr. S. E. de Jongh in het Groot Auditorium officieel het ambt van buitengewoon Leids hoog leraar in de fundamentele farmaco logie met een oratie onder de titel „Fundamenteel facet". Hij pleitte voor een Nederlands of Europees cen traal toxilogisch research-laborato- ratorium. In zijn rede constateerde prof. Cohen, dat aan de Leidse Universi teit door de splitsing van de leer opdracht in de farmacologie naast elkaar die in de toegepaste farmaco logie en die in de fundamentele far macologie zijn ontstaan. Men moet tussen deze beide gebieden geen dui delijke scheidslijn verwachten: toe gepast wetenschappelijk onderzoek is onmogelijk zonder een fundamentele basis, en een fundamenteel onder zoek zal soms praktisch zeer bruik bare resultaten opleveren. De ver schillen tussen detoegepaste en fun damentele farmacologie zijn dan ook verschillen in oriëntatie. Terwijl de eerste meer is gericht op de proble matiek geneesmiddel in de kliniek, zal de tweede zich in eerste instantie bezie- houden met het zoeken naar de wijze waarop het zijn werking op het le vende organisme uitoefent en trach ten wetmatigheden hierin op het spoor te komen. De overlapping van beide gebieden komt sterk tot uiting in het werk van prof. Cohen zelf, die zijn bui tengewoon hoogleraarschap in de fundamentele farmacologie combi neert met zijn functie als hoofd van de farmacologische afdeling van het Medisch-Biologisch Laboratorium van de Rijksverdedigingsorganisatie TNO, waarvan het werk uiteraard een sterk gericht karakter draagt. Aan de hand van een tweetal voor beelden uit de praktijk van de me dische defensieresearch maakte spre ker het grote belang van funda menteel onderzoek bij de aanpak van praktische problemen duidelijk. Daar de voorbeelden betrekking heb ben op research ter verkrijging van werkzame geneesmiddelen voor de be handeling van met chemische strijd - stoffen getroffenen, liggen zy op het gebied van de toxicologie. Toxicologie en farmacologie zijn onderdelen van één wetennchap, die de wisselwerkin gen tussen dode en levende materie Prof. Cohen ivordt tijdens de receptie gelukgewenst door zijn broer, prof. dr. A. E. Cohen, Leids hoogleraar in de geschiedenis der Middeleeuwen. (Foto LD-Holvast) bestudeert. Een geneesmiddel is over het algemeen een vergift wanneer het in te grote hoeveelheden toege diend wordt. Ook buiten de sfeer van de lands verdediging wordt aan de werking van vergiften grote aandacht ge schonken, omdat steeds meer biolo gisch werkzame stoffen zich een plaats in onze dagelijkse omgeving veroveren. Van de toxicologische ei genschappen van veel van deze stof fen is nog weinig bekend. Prof. Co- hen brak een lans voor het stichten van een goed uitgerust toxicologisch research-laboratorium, waar in team verband de bestaande problemen op wetenschappelijke wijze kunnen wor den aangepakt. Als ons land niet vol doende medewerkers en geld kan op brengen, moet het in Europees ver band geschieden; immers de proble men reiken tot ver over de lands grenzen. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd be sloten, recipieerde prof. Cohen in de ontvangstzaal van de Academie.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3