Russen weer-satelliet STABIEL GRIEVEN Pistolen Pciultje deelt horloges uit haags: A G E N D PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 MAART 1961 WANNEER de Franse kiezers morgen - en zo nodig ook vol gende week zondag naar de stembus gaan, staan zij voor een duidelijke keus. zy kunnen natuur- iyk hun stem geven aan een verte genwoordiger van het gaullisme of aan de groep van de vroegere minis ter van Financiën Giscard d'Estaing, die nauw met het gaullisme is ver bonden, maar wel kritiek heeft op de buitenlandse politiek van de pre sident. Anderzyds kunnen zy stem men op een van de volgende anti- gaullistische groeperingen: de „linkse federatie" onder leiding van Mitter rand (bestaande uit de socialistische SFIO, de PSU van Mendès-France en de radicalen); de communisten onder aanvoering van Waldeck Ro chet; het Democratisch centrum van Lecanuet (de vroegere voorzitter van de r.-k. MRP), en tenslotte de (on- belangryke) ultra-rechtse party van de advocaat Tixier-Vignancour. Men ziet het; de anti-gaullistische krach ten zyn versnipperd, al kunnen zij het door onderlinge afspraken de gaullistische kandidaten heel moei- lijk maken. Het spreekt vanzelf, dat die verdeeldheid van De Gaulle's te genstanders, hoe vreemd het sommi gen in deze tyd van ziekeiyke een- heidszucht in de oren moge klinken, een verheugend verschynsel van de mocratische gezindheid is .Want wa re democratie kan onmogeiyk anders zyn dan veelkleurig, omdat de mens zelf zich immers in miljardvoudige verscheidenheid vertoont. Het be zwaar tegen die veelkleurigheid is echter, dat op politiek gebied de regeringsstabiliteit in het gedrang komt. Hier nu ligt het sterke argu ment van de president, die al jaren lang geen gelegenheid voorbij laat gaan om zyn minachting te tonen voor de onbestendigheid van de re geringen onder de Vierde Republiek. Bij alle respect voor democratische nuances kan men hem moeiiyk on- gelyk geven: het Franse individua lisme openbaarde zich voorheen vaak van zyn slechtste kant, omdat het vergat, dat de gewaardeerde veelkleurigheid het algemeen belang niet in de weg mag staan. Het is zeer de vraag of de gaullistische in jectie van de afgelopen en nog ko mende jaren het innerlyk evenwicht op den duur kan herstellen en of de diverse politieke partyen, na de pe riode-De Gaulle, tot een stabiliteit kunnen komen, die nu blykbaar al leen mogeiyk is door de krachtige wil van de generaal. Voorlopig zyn die partyen nog niet verder geko men dan het stadium van de smelt kroes; onder nieuwe, jonge lei ders proberen zy het pleit te win nen, maar van hen bezit er nog geen een zo inspirerende persooniykheid of meeslepend programma, dat hy thans veel meer zou kunnen zyn dan „een belofte voor de toekomst". Naast dat stabiliteitsargument van de gaullisten zyn er in hoofdzaak nog twee, die dezer dagen in de strijd zyn gebracht. In de eerste plaats de economische voor uitgang, waarmee veel geschermd is, maar die in feite heel wat te wensen overlaat. Die vooruitgang is immers geen specifiek Frans verschynsel, maar een Europees. En onder de EEG-landen (de Zes) staat Frank- ryk wat de verbetering van zyn eco nomie betreft, byna onderaan Bovendien zyn de resultaten van die toch wel verbeterde economie vooral aan beter-gesitueerden ten deel ge vallen: de arbeiders hebben te weinig gedeeld in de groei van de welvaart. En verder zyn er nog tal van secto ren van het openbare leven, waar de voorzieningen ernstig tekort schieten, zoals woningbouw, onderwijs en zie kenhuizen. De enige groep, die op- merkeiyke vooruitgang heeft kunnen noteren, wordt gevormd door de boe ren. Over het geheel hebben de gaul listen dus geen reden om zich te la ten voorstaan op hun economisch be leid. Eigeniyk geen wonder, want de ontwikkeling van de atoombom ver slindt enorme kapitalen. De Gaulle's tegenstanders plegen die bom af te doen met de term prestige-project", maar daarover zou men kunnen dis cussiëren. Veel zwaarder wegen de bezwaren tegen dat andere, door de gaullisten gepropageerde winstpunt: de buitenlandse politiek van de pre sident. Tal van Franse kiezers zullen de schaduwzyden daarvan op de koop toe nemen, maar anderen voelen die toch wel als een ernstige bedenking. De Gaulle's medestander Giscard d'Estaing baseert zyn kritische in stelling tegenover de president juist op zyn grieven tegen het anti-Ame rikaanse en anti-Europese beleid van gaullist nummer één. En hetzelfde geldt voor Lecanuet, de ..Franse Ken nedy", die net als Giscard pro-Ame rikaans en pro-EEG is. Al moest Lecanuet eind 1965 by de presidents verkiezing in de tweede ronde het onderspit delven tegen de generaal, hy belette met zyn argumentatie dan toch een gaullistische zege in de eerste ronde, tot grote woede van De Gaulle. Er is intussen nog een in teressante verschyning in de politieke arena opgedoken: de 60-jarige „PMF", Pierre Mendès-France, lei der van de kleine links-socialistische PSU (Parti Socialiste Unifié, Ver enigde socialistische party), die twaalf jaar geleden een verdienste- lyk premier was en de man leek. die Frankryk het noodzakelyke po litieke evenwicht kon geven. Maar ook hy kon het niet bolwerken. Pre sident De Gaulle schynt hem te waarderen en ongetwyfeld veel hoger aan te slaan dan Mitterand, de aan voerder van de „linkse federatie" van wie het staatshoofd vermoedt, dat hy een typische vertegenwoordi ger van „het oude systeem" is. Voor PMF is de verkiezingsstryd waar voor hij Grenoble als kampplaats heeft gekozen in elk geval een kwestie van nu-of-nooit-meer. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventskerk, 10 -11 uur voorm. Bijbelstudie, 11 12 lur, prediking. Dr. J. Kooy overleden Op de begraafplaats „Zorgvlied" in Amsterdam vond in alle stilte de ter- aardebestelllinig plaats van het stof felijk overschot van dr. J. Kooy. eme ritus predikant van de N.H. Kerk. Dr. Jacob Kooy werd op 13 juni Westlnateh Ba, So. 1894 in Wassenaar geboren. Hu st."- cieteit ,.'t Roefje" m m v Rltmico Es- deerde aan de Leidse Universiteit 1 peclai, 8 uur nam. theologie. Nadat de heer Kooy op j Schouwburg: K. en O. Pepijn-ca- 1 mei 1918 door het provinciaal kerk- baret o.l.v. Paul van Vliet. 8 u. nam. bestuur van Utrecht was toegelaten I Stadsgehoorzaal: Huishoudbeurs Lei- tot de evangeliebediening in de dato: 1 5 en 7 11 Ned. Herv. Kerk werd hij op 3 no vember van datzelfde jaar bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Nieuwkoop in de classis Lelden. Op 5 juni 1921 verwisselde dr. Kooy deze gemeente met die van Broek op Langendyk en op 1 juni '24 werd hij bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Amster dam-Centrum, welke hij heeft ge diend tot 1 mei I960, toen hem na jarrn op ruim vijfenzest g-jarige leef- jaren op ruim vyfyzestig-jarige leef tijd emeritaat werd verleend. „Het is gerechtvaardigd voor de gehuwde vrouw de weg naar de arbeidsmarkt, die ze reeds heeft gevonden, ook begaanbaar te maken". Tot deze conclusie kwam -prof. dr. I. Samkalden (rechts), oud-minister van Jus titie. Hij sprak gisteren op hei congres van „Het Nederlandse Vrouwencomitè"dat handelde over de arbeid van de vrouw bui ten het eigen gezin. Prof. Samkalden wees erop, dat de arbeid van vrouiven met ge zinsverantwoordelijkheid zijns in ziens verantwoord is, nu de hu welijksleeftijd lager ivordt, de gezinssamenstelling nog meer van de bewuste keuze der gehuw den afhankelijk wordt en de ar beidsmogelijkheden voor de ge- j huwde vrouwen groter worden. J De Sowjet Unie heeft gisteren haar Het congres iverd aehoi'den in 145ste satelliet in de Kosmos serie de grote vemnderznal m het ge- gelanceerd. Berichten naar Amerika hervat bouw van de Tweede Kamer. Thant sprak met Noordvietuamese diplomaten Secretaris-generaal Thant van ne VN heeft in de Birmaanse hoofdstad Rangoon met Noordvietnamese di plomaten gesproken over de kwestie- Vietnam. Dit heeft de Noordvietna mese consul-generaal, Le Toeng-son. Gisteren verklaard nadat twee afge zanten die zaterdag j.l. uit Noord- Vietnam naar Rangoon waren geko men naar huis waren getrokken. De consul-generaal zei dat Thant noordzuid. en is de hoek 81.2 graden geen boodschappen uit Hanoi ter t.o.v. de evenaar, in plaats van een hand zyn gesteld. Genoemde diplo- kleinere hoek en een meer oost-west maten maakten, volgens hem. een liggende baan. De Kosmos-144 werd afgelopen dinsdag en de Kosmos-143 afgelopen maandag gelanceerd. De satelliet werd in een ongebrui- kelyke eliptische baan gebracht. Zij gaat elke 108.6 minuut van een hoog te van 2135 km boven de aarde naar een laagste punt van 220 km en dan weer omhoog. De Sowjet Unie zendt na een on derbreking van vier maanden weer weerberichten naar de Verenigde Staten, die zy ontvangt van een weersatelliet. De nieuwe weerberichten zyn blyk baar afkomstig van een j.l. dinsdag gelanceerde satelliet, Kosmos-144. Het is een satelliet die afwykt van het normale Kosmos-type. De Kos mos-144 cirkelt in een cirkelvormigp in plaats van in een elyptische baan boven de aarde op een afstand van 625 km. Ook ligt zyn baan bijna tussen Moskou en Washington aan gelegd speciaal voor het uitwisselen van weerberichten, waaronder ook berichten afkomstig van satellieten zouden zyn. .Maar pas in juni van het afgelo-, pen jaar hadden de Russen weersa- tellieten in de ruimte gebracht. Mid den augustus begonnen zij de gege- Beste kansen voor gaullisten en eomimniisten <Van onze Paryse correspondent) Wanneer de opiniepeilers zich ook dit keer niet vergissen, dan beloven morgen, in de eerste ronde van de Franse kamerverkiezingen, de com munisten en de gaullisten de beste cyfers te zullen halen. Nadat de gaul listische percentages de laatste we ken eerst van 42 tot 36 procent wa ren gezakt, zyn ze sinds enkele da gen weer wat opgeklommen. In de linkse oppositie schynen de commu nisten hun nek-aan-nek-race met de linkse federatie' van Mitterrand te zullen winnen, want zie lagen van ochtend een of twee punten voor. De leider van het Democratische cen trum, Lecanuet. die in december 1965 vens verzameld door de Kosmos-122 by de presidentsverkiezingen een naar Amerika door te zenden. Eind j tweede ronde voor generaal De Gaul- oktober hield de berichtenstroom op. Ie veroorzaakte, zal, volgens de voor- hetgeen erop wees dat de Russen spellingen, zyn stemmenbuit van on- geen voor het verzamelen van gege- Igeveer 15 procent kunnen behouden, vens over het weer geschikte satellie- Definitieve resultaten in de vorm ten meer in de ruimte hadden. van kamerzetels zal deze eerste ron- Met de Kosmos-144 schynt de Sow- de intussen nog maai- weinig opleve- jet Unie ook weer door satellieten ren. Alleen kandidaten die in hun verkregen gegevens over de telexlyn kiesdistrict morgen de absolute te gaan zenden. .inspectiereis" en zouden geen slag uitbrengen over het onderhoud met Thant. Deze had zich by het ge sprek zeer bezorgd getoond over ae toestand in Vietnam. Verdere bijzon derheden, zoals byv. het tijdstip van het onderhoud, wilde de consul-gene raal niet meedelen. Ook Thant wilde niets zeggen. Hij keerde vandaag via Londen terug naar New York, na een vakantie van een week in zyn geboorteland te hebben doorgebracht. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, verklaarde gisteren, dat Noord-Vietnam „de deur gesloten schijnt te hebben" voor de soort vredesformule waarvoor ge pleit werd door senator Robert F. Kennedy door bij het begin ervan een blijvende, onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen te eisen. De New- yorkse Democraat, die zijn verschil van opvatting met president Johnson onderstreepte, heeft erop aangedron gen, dat Amerika de bombarde menten op Noord-Vietnam stop zet en binnen een week streeft naar vredesbesprekingen. Rusk zei, na een privé-zitting met de senaats commissie voor de buitenlandse poli tiek, dat de weg naar een mogeiyke oplossing voor vrede twee weken ge leden nagegaan werd. Ongelukkiger wijze, zei hij, mislukte dit, omdat de communisten niet bereid waren over vrede te gaan onderhandelen in ruil voor een pauze in de bombardemen ten. In de plaats daarvan „leggen zij bijzondere nadruk op een blijvende en onvoorwaardelijke stopzetting" al dus Rusk, en een dergelyke stap zou een wederkerige vredesstap van de communisten vereisen. Een speciale telex-lijn is in 1964 Geen uitstel voor Hoffa Een Amerikaanse federale rechter in Chattanooga (Tennessee) heeft gisteren afwyzend beschikt op een verzoek van de voorzitter van de machtige vrachtrijdersbond, James Hoffa, om uitstel van een gevange nisstraf van acht jaar. In het begin van deze week bekrachtigde het hooggerechtshof in Washington dit vonnis, dat Hoffa is opgelegd omdat hy zou hebben getracht een jurylid te beinvloeden. Hoffa had uitstel gevraagd tot 1 april in verband met lopende onder handelingen over een nieuw arbeids contract voor vrachtautochauffeurs. De rechter in Chattanooga gaf ech ter als zijn mening te kennen, dat Hoffa op vele gebieden grote verant woordelijkheden draagt, maar dat de belangrijkste hiervan is ,die tegen over de wet en de juiste loop van het recht'. Hoffa's advocaten hebben na de afwyzing van Hoffa's verzoek door de federale rechter te Chattanooga een verzoek ingediend by de arrondisse mentsrechtbank in Washington voor een nieuw verhoor. Dit werd door de rechtbank afgewezen. Daarna pro beerden Hoffa's advocaten het voor de derde maal bij het Amerikaanse hof van appel in Washington. De Amsterdamse Paul Wilking beter bekend als Pistolen Paultje is gisteren even in Amersfoort ge weest om mej. Cor v. d. Pol te verras sen met 'n horloge. Na Cor blij achter, gelaten te hebben reed hij naar het zo iemand toe en geef hem een hor loge. Onlangs nog heb ik een brand weerman een gouden horloge gege ven. Hy had een boxer uit een met ys bedekte vijver gehaald. Hij had zyn leven voor een dier op het spel gezet en dat verdient een beloning". Daarom is Paul Wilking met zyn secretaris naar het Amersfoortse die- politiebureau, want daar was ook renhuls aan de Laan 1914 den iemand waarmee hd een appeltje te beheerster Cm ïan der P80, te belo. schillen had. Een zoet appeltje In dit nen had het hondje dins_ &e dagavond van de Van Randwijcklaan Het idee om in Amersfoort goed tenaar haar gebracht en aan haar zor- doen was van de week bij hem op- 1 gen toevertrouwd. Het dier had by gekomen, toen hy las dat een 34-ja- zyn val een verstuikt pootje opgelo- rige Amersfoorter een hondje van de pen en Cor heeft dat vakkundig ver- 3de etage van een flatgebouw aan de zorgd. 1 Van Randwijcklaan in Amersfoort op Niet alleen Cor van der Pol ont- I den tegen" öngêhuwden,"zowel" op fis straat had gegooid „Ik heb zelf hon- ving een horloge, ook de politieman caa] ajs 0p zedeiyk gebied. den en ik vind dat mensen die zich H. Broers, die als eerste zich by de j extra goed tegenover dieren gedra- j Van Randwijcklaan over de hond had j Driedaagse werkweek Maandag Graanschandaal in Beieren De Westduitse autoriteiten in Bei eren hebben bekendgemaakt, dat zij vermoedelijk de grootste douane- en belastingzwendel op het gebied van landbouwprodukten van dé laatste jaren op het spoor zijn gekomen. Aan exporttoeslagen en restitutiegelden zou op onwettige wyze in totaal 560 tot 600 miljoen mark zijn geïnd. Hiervan zou één min. mark terecht meerderheid veroveren, zullen dan een zetel verwerven, en zo'n over winning lykt slechts voor enkele na tionale leiders als premier Pompidou. Mitterrand en Giscard d'Estaing te zijn weggelegd. De beslissende fase van de ver kiezingsstryd is dan ook pas de vol gende week te verwachten wanneer de partijbesturen in actie treden om met elkaar te overleggen welke kan didaten zullen worden teruggetrok ken om de overwinning van een der huidige rivalen mogeiyk te maken. ling van 500.000 mark op vrije voeten gesteld. De fraude zou zijn gepleegd door in de Bondsrepubliek graan van zijn gekomen in de zakken van een mindere kwaliteit op te kopen en dit 56-jarige Zwitser, Arthur Bauer-Has-als eersteklasprodukt uit te voeren Ier, die als procuratiehouder werkte teneinde de daarvoor geldende toe voor de Rohrsohaoher Getreide- und j slagen te innen. Er zouden graan- Fubtermittel importfirma. Deze man handelaren uit Let gebied van Augs- is na een verhoor tegen een borgstel- I burg bij betrokken zyn. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie v Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur nam. Openbare lezing: 2.30 en 5.15 u. nam Oude Rijn 5: Gem voor oorspronke lijk christendom. Spr. evangelist N. v v d. Brugge. 7.30 uur nam. Pinkstergemeente (Oude Rijn 5): Spr. dhr. Jac. Zeegers. van Haarlem. Rapenburg 10: Disco-Sociëteit. 2 uur nam; Open Huis. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Huishoudbeurs Lei- dato: 1 5 en 7 11 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen Spr dhr. Diender. 10.30,uur voorm. zyisingel 2: Volle Evangelie-zending. Spr. d'hr. J. Zijlstra 10 uur voorm. MAANDAG Stadsgehoorzaal: Huishoudbeurs Lei- dato, 1 5 en 7 11 uur nam. Clubhuls Oosterkwartier NCVB. afd Noord, jaarvergadering, 8 uur nam. DINSDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng v Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Ch. de BourbonhofElektronicaclub „De Detector". 7.30 9.30 uur nam. Universiteit: Centre culturel fran cais. Lezing dr. René Maltete over „Franse humor en vrijheid" 8 u. nam Leidse Volkshuls. Twintig Jaar LJA. Discussiebijeenkomst over „Wat ver wacht de Jeugd van de huidige samen leving en wat ls hierop het antwoord van de ouderen". Gesprekspartners mevr. N. A. den Haan-Groen en Ber nard de Vries, 8 uur nam. Hotel Bëllevtte: Ned. Kath. Kappers- patroonsbohd. Spr. d'hr. A. Flcker over „De etalage en verkoopbevordering In het kappersbedrljf". 8 uur nam. Hoogl. Kerkgraoht 21: Genootschap Nederland-Engeland. Spr. prof. dr. Bachrach over Joseph Conrad en de Hollanders". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater met „Hoe groen In Julia"?. 8 Petruszaaltje Lammenschansweg Do Natuurvriend. Spr. dr. Krlstensen over „Met een visnetje door midden- en Zuid-Afrika. 8 uur nam. I Zulderkerk: Forum vc leerlingen over „Confessionele of niet?", 2 uur nam. WOENSDAG StadsgehoorzaalHuishoudbeurs L dato, 1 5 en 7 11 uur nam. DONDERDAG I Bevrijdingskerk (bovenzaal): N< afd. Z.W.. Spr. dhr. A. J. Bruto! over „Verkeer en toerisme", 8 u. i Rest. van der Heijden: Modesü Modehuls De Groot, 2.30 en 8 uur ni Stadsgehoorzaal: Huishoudbeurs U. dato 1 5 en 7 9 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-| spreksavond, 8 uur nam. VRIJDAG BevrijdingskerkBevolkingsondem t.b.c 2 4.30 en 7 9.30 uur nam 7 9 30 uur nam. LIN PIAO WEER NAAR VOREN Lin Piao, de Chinese minister van Denfensie, en partyvoorzit ter Mao Tse-toeng zyn volgens muurkranten in Peking van oor deel, dat de militaire oefening voor burgers dient te worden uitgebreid. Het is voor het eerst sinds drie maanden dat Lin weer in de open baarheid treedt. Hij ontving zelfs niet de Albanese minister van De fensie. die onlangs op zyn uitnodi ging een bezoek aan China heeft ge bracht. Het officiële persbureau en het partijblad spraken gisteren weer over Lin als Mao's wapenbroeder. Uit een bericht in het Volksdag blad blykt voorts dat de minister van openbare veiligheid, Hsieh Foe- tsjih, is bevorderd tot roulerend lid van het politiebureau. Wessem over Goya, Oude Vest 13: Evangelisatie Olü tengem. „Ecclesia", 8 mir nam. „Kamermuziek"4.30 uur'i BIOSCOPEN CAMERA: „Othedlo", 14 J. Dagelijks (ook zondag) 2.30 en 8 u LUXOR: „Wie ls bang voor VLrgl Woolf?", 18 Jaar. Dagelijks 2.30. 6.45, 9.15 uur. Zom 2.15. 4.45 6.45, 9.15 uur. REX: „Vreemde neigingen", 18 H Dagelijks 2JJ0, 7 en 9.15 uur. Zr .45, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Pierrot le fou", 18 Ji Dagel^ks 2J30, 7 MET EEN ENKEL WOORD .Jacob Verolmc" De 18.743 ton grote Nederlandse ertstanker Ja cob Verolme zal opgeblazen worden nadat herhaalde pogingen om het schip vlot te krijgen zyn mislukt, zo heeft de havenmeester meegedeeld. Op 22 januari heeft zich 120 myl van de Canarische eilanden een ont ploffing aan boord van het schip voorgedaan. Met de kiel omhoog is het door de sleepboten „Zwarte Zee" en .Seefalke" naar Las Pal- mas gesleept en op een zandplaat gezet. .Lentiade" Van woensdag 15 tot en met maandag 27 maart (twee de paasdag) zal in de Ahoy-hallen in Rotterdam voor de eerste keede bloemen- en vakantietentoonstelling „Lentiade" worden gehouden. De bedoeling van de organisatoren is om gedurende de paasdagen ook de dui zenden toeristen die dan in en rond Rotterdam vertoeven, naar deze voorjaarsexpositie te trekken. De tentoonstelling valt uiteen in twee gedeelten. Enerzyds is er een tuin, met tienduizenden bloemen ander zyds wordt het toerisme in binnen- en buitenland belicht. Gedood door vallend beton By Nelissen Betonindustrie NV in Ven- ray is gisteren de 21-jarige P. J. W. Sommers uit Vortum-Mullem (ge meente Sambeek) door een vallend betonelement getroffen en gedood. Het betonelement, een venster met een gewicht van ongeveer een ton, ls vermoedeiyk in beweging geko men doordat het is weggezakt in de zandgrond eronder. By politiecontro le bleek, dat de andere betonelemen ten, die in voorraad zyn, allemaal goed vaststonden. BINNENLAND Buighout, een Alkmaarse fabriek in stoelzittingen en rugleuningen, be ginnen aan een tydelyke driedaagse werkweek. Onvoldoende afzet voor deze meubelen op de binnenlandse markt is oorzaak van deze produktie- inkrimping. Bovendien bevindt zich in de opslagplaatsen een grote voor raad produkten. Als een van de oor zaken van de onvoldoende af zet wordt ook genoemd een stagnatie der werkzaamheden in de nieuw- bouwsector, waardoor de vraag naar meubilair door scholen en bedryven is teruggelopen. Klacht in Straatsburg Mr. P. H. C. Koot uit Den Haag, voorzitter en oprichter van de Party voor On- gehuwden en van de Party voor Volkswil en Referendum, heeft by het Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg een aan tal klachten ingediend tegen de Ne derlandse staat. zyn klachten betreffen voorname- ïyk de gang van zaken by de laatste verkiezingen. Ook meent mr. Koot, dat In Neder land discriminerend wordt opgetre- Drie jaar voor Turk De recht bank in Zutphen heeft een in De venter wonende Turkse arbeider veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek wegens doodslag en poging tot doodslag. De Turk stak in de nacht van 6 op 7 november van het vorige jaar de vader van zyn ex-vriendin Judith de Roode in Deventer neer met een mes. Bovendien verwondde hy het meisje ernstig en haar broer licht. BUITENLAND Starfighter neergestort Een Westduitse Starfighter is gisteren naby Cagliari op Sardinië neerge stort, zo is door het Italiaanse pers bureau Italia meegedeeld. De piloot van het toestel, de 25-jarige luite nant Karl Uwe Bogisch, wist met zyn schietstoel te ontsnappen maar liep verwondingen op en moest in een hospitaal worden opgenomen. Albanees neergeschoten Een in Brussel wonende Albanees ls gisteren vroeg by het noordstation in Brussel op straat neergeschoten. Enkele ge tuigen hebben verklaard, dat zy na het horen van een zestal schoten drie mannen hebben zien wegvluch ten. Het slachtoffer, de 47-jarige Cola Islamat, werd door drie kogels zo ernstig gewond, dat hy korte tyd later overleed. Hy was gehuwd en vader van zes kinderen. Zandgroeve ingestort By Sai gon is gisteren een zandgroeve in gestort. Twaalf Vietnamese vrouwen kwamen om het leven, terwyi elf werden gewond. Het ongeluk deed zich voor by Long Binh, 15 km ten noorden van Saigon. De vrouwen vul den zandzakken voor het Amerikaan- se 71ste transportbataljon. 1 gen iets verdienen. Dan ga ik naar I ontfermd. Proces tegen Tsjombe Het bui tengewoon militair tribunaal in Kin- sjasa (voormalig Leopoldstad) begint op 6 april het proces tegen de voor malige Kongolese premier „Moise Tsjombe, die beschuldigd wordt van hoogverraad. Tsjombe verbiyft sinds eind 1965 in Europa Op hoogverraad VT Yr Botsingen in Athene Tenminste j staat in Kongo als maximumstraf de zullen 20 personeelsleden van de N.V. '15 personen werden gisteren gewond dood. tydens botsingen tussen de politie en betogende studenten. De gevechten braken uit toen meer dan 1500 stu denten probeerden op te marcheren naar het ministerie van Onderwys om te protesteren tegen een plan om een faculteit voor politieke- en eco nomische wetenschappen aan de uni versiteit van Athene te openen. De politie trad op toen de studenten weigerden uiteen te gaan. Verschil lende agenten werden gewond door stenen die gegooid werden. Autoongeluk: 14 doden Na een huweiyksfeest is in India een auto met 15 inzittenden, hoofdzakelyk kinderen, in een 60 meter diep ra- vyn in het westelyke Ghat-gebergte gestort. Tot de 14 slachtoffers, be horen de bruid en de bruidegom die de wagen bestuurde. Volgens de po litie is dit het ergste ongeluk met een auto geweest dat ooit in India is gebeurd. Nixon niet naar Polen De vroe gere vice-president Richard M. Nixon heeft gezegd dat hem door de Poolse regering géén visum is ver leend om 20 en 21 maart een bezoek aan Warschau te brengen. Nixon vertrekt zondag voor een reis van drie weken naar Europa. Afscheid Luitenant-kolonel Ja mes „Ginger" Lacey die tydens de tweede wereldoorlog een record aan tal van 23 Duitse vliegtuigen heeft neergeschoten, heeft afscheid geno men van de RAF. Lacey (49) wordt de eer gegeven het Duitse Heinkel toestel neergeschoten te hebben dat in 1940 Buckingham Palace gebom bardeerd heeft. Hy heeft ontslag ge nomen by de RAF om te werken aan een film over de „battle of Bri tain". Straaljagers van de RAF vlo gen ter ere van de oorlogsheld over. VN-centrum in Wenen De Oos tenrijkse regering heeft besloten in Wenen een centrum voor de Ver. Na ties op te richten, dat na New York en Genève op de derde plaats komt. Hierin zullen het internationale atoombureau en de nieuwe VN-orga- nisatie voor industriële ontwikkeling (Unido) worden gevestigd. Daar naast hoopt Oostenryk nog andere internationale organisaties aan te trekken. 18 Ja! 9.15 uur. Zom 9.15 uur. LIDO: „Geheim Parijs" 18 Jaar, Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 'uur. Zont 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. TRIANON: „Tel uit Je winst", l< Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zont 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ASTRA Wassenaar: Vrijdag 8 tl zaterdag 7 en 9.15 uur, zondag 7| 9.15 uur. ,,'n tikkeltje getikt", (A fi madness) 14 1. Zondagmiddag 2.30 „Het laatste duel" (Colt 45). 14 J.! TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg 1' Ter toonstelling van werk van Van i Abeel, Verstockt en Vandenbrand# Geopend 2 6 uur nam: zondag maandag gesloten (tot 25 maart) De Lakenhal: Dag 10-6 uur: eq Legermuseum (Pesthulslaan)1 uitzondering van zaterdag van 101 'zondag 1-R uur) Rijksmuseum voor Volken kui*I Tentoonstelling: „Ball. beeld i droombeeld". Geopend dagelllks ijl '7 ""r: 's «ondags 13—17 uur (ton oktober). u Rijksmuseum voor 7olkenkun^ I'en toonstelling van Japanse preml van Kvösaï Dagelijks 10-17 o> 's Zondags 13 r Rijksmuseum (Steen8tradt 1) dags 13-17 uur Rl)ksmoaeum voor de geechledr der natuurwetenschappen: Dag IA 'iu zond 1-4 uur Universiteit: L.A.K. Tentoonstel! werk van Slet Zuyderland. Geotf maandag t/m vrijdag 9 uur voorq 5 uur nam. (tot 20 maart). ;c Wassenaar (Kun&tzaal Heuff)Tih toonstelling schilderijen Adrian Stiljj ecker en ceramiek Henk Verberkmj Werkd. 10 uur voorm. 5 uur bovendien dinsdagavond van 8 tot V uur (t/m 15 maart). j$; Avond- en nachtdienst der apothdSi Geopend voor spoedeisende geval)' d apotheek van Drlesum. Mare 110,)d 20406. h Apotheek R. van Breest Small p burg te Leiderdorp en Apotheek Vd h schoten zyn de gehele week geopel De Oegstgeestse Apotheek Is op I dag 5 maart gesloten van 8 uur) 24 uur. WeekelndedJeLSt der bnlsartsei voor Volkenkunjt Dag 10-17 u: 'mL ADVERTENTIE 24 uurs autohulpdienst (Van donderdag 2 maart t/m| woensdag 8 maart) ZATERDAG 4 MAART Circustheater, 20.15 uur: Het 1 nale Ballet. Kurzaal. 20.15 uur: Het Concert bouworkest. il ZONDAG 5 MAART uwe Romeuie,,ne i het trieste café". MAANDAG 6 MAART DINSDAG 7 MAART Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Nrt landse Comedle: ..Een appel voor) dorst". Dillgentla, 20.00 uur: Ver voor» memvuzlek: Prager Kwartet. WOENSDAG 8 MAART I Kon. Schouwburg 20.15 uur- NI? Rotterdams Toneel: „Wie kan er heren dienen?". Kurzaal. 20.15 uur: Het Resident Orkest, m.m.v. Ingeborg RelcheltJ praan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2