mlgeBRuiken en -qeBneken Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er Populaire fouten TVTER.9AG 4 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 5 ~W~1 EN convocatie die bij mij in de bus gleed, ar. klampt zich hardnekkig vast aan een oude, vertrouwde fout door „het tonen van de lid maatschapskaart op de jaarvergadering ver plichtend" te stellen. Verplichtendis iets dat ie mand de morele plicht doet voelen een geste te reciproceren, iets dat „verplichtingen" schept; door iemand een dienst te bewijzen, verplicht men hem aan zich. Datgene echter wat voorgeschre ven, wat „plicht" is, is niet „verplichtend" maar verplichtzo ook het tonen van die lidmaat schapskaart op die jaarvergadering. 1TT EN ook vrijwel onuitroeibare onbeholpen- miheid is de nodeloze scheiding van zinsgedeel ten die zo nauw bijeen horen als een bepa ling en het erdoor bepaalde deel. „Het is merkwaardig om te zien hoe goed een vrouw bont- hoeden uit de Bijenkorf staan die anders nooit een hoed draagtklinkt hoogst ongelukkig; om dat te erkennen hoeft men niet eens te vrezen dat de lezer kan komen tot de lachwekkende combinatie „Bijenkorf die anders nooit een hoed draagt". Het gedeelte „die anders nooit een hoed draagt vormt een bepaling bij „een vrouw" en scheiding van die bijeenhorende delen is eenvoudig een ken merk van een kreupele stijl; feilloos van structuur is-' „Het is merkwaardig om te zien hoe goed een vrouw die anders nooit een hoed draagt, bonthoe- den uit de Bijenkorf staan", al wordt dat wel een omslachtige mondvol. „Naar aanleiding van Uw schrijven zenden wij U hierbij een folder van onze modellen, welke wij momenteel op de markt brengen." wordt ons van andere zijde meegedeeld. Het „wij" in „welke wij momenteel op de markt brengen" maakt het „onze" in „onze modellen" overbodig. Een soepeler stilist zou hier hebben gekozen tussen een folder van modellen" en een folder van de modellen, welke wij momenteel op de markt brengen". Nog soepeler zou het zijn ook het stijve „welke" te ver vangen door een simpel, meer alledaags „die". Van dezelfde prozaïst: „Wij vertrouwen hier mede naar Uw genoegen te hebben gehandeld en hopen een steentje te hebben bijgedragen, opdat eens een „INTERNO" Uw woon- of huiskamer zal verwarmen". Afgezien van het feit dat ik het ver schil tussen een woon- en een huiskamer moeilijk kan doorgronden, meen ik het laatste stuk van deze mededeling te moeten wijzigen in: en hopen er een steentje toe te hebben bijgedragen dat eens 1TirET weglaten van een naar elders verwijzend m~m „er" - een van de fouten uit 't vorige citaat - behoort eveneens tot de populaire feiten, blijkens o.m.: „Door het overheen gieten van een soort hete was lukte het alle vocht uit de kabel te krijgen". Verandering in JDoor het er overheen gietn van een soort hete was is, wegns zijn ge wrongenheid, hier overigens minder aan te beve len dan ,J)oor er een soort hete was overheen te gieten van 'n soort hete was is, wegens zijn ge- achtige „lukte" willen vervangen door het meer parlementaire „gelukte, dan wel door plaagde men erin". Veel onbeholpenheid van taalgebruikers vinden zonder meer hun oorzaak in het feit dat men zich niet de betekenis realiseert van de woorden die men neerschrijft. „De inhoud van dit zakje in Ziter koud water oplossen (nooit andersom)zo waarschuwt ons de gebruiksaanwijzing achterop een pakje saus-in-poedervorm, en men vraagt zich af hoe men zelfs als men zou willen het ooit andersomzou kunnen doen, d.w.z.: *4 liter water oplossen in de inhoud van dat zakje! JAP1N Oplossingen onder het motto .Kruiswoordraadsel" dienen vóór del woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het te zjjn van de redactie. Wit- tesingel 1 te Leiden. Onder de goe de oplossingen stellen wU een eer ste prjjs van f 5 en twee prtfzen van f 2.50 beschikbaar, waarnaar i abonnees kunnen mede din- )PLOSSING VAN /ORIGE OPGAVE De eerste prys van f 5,- werd toegekend aan de heer J. Brosse, ij Lage Rijndijk 12 A te Leiden, de atwee prijzen van f 2.50 aan mevr. '"•ambrachts, Schelpenkade 26 te TLeiden en aan de heer L. J. W. Kom er ACHT-er 1. hoed vrouw rechts 2. boekje op tafel smaller 3. scharnier van deur 4. hals in Jurk van vrouw links 5. kruk van man 6. mond van pedicure 7. berg op schilderij 8. tas vrouw links. Kok, Mauritssingel 112 te Leider- De prijzen worden de winnaars toegezonden- wandversiering Arabische mantel Engelse munt op dit ogenblik uit Beieren vorm van onderwijs dagblad vrouw gebogen deel van kledingstuk stoompomp, waarmee water geloosd wordt geordende lijst van cijfers Selenium Tantalium koddige omwerking spil wisselvorm van ach rijtuig lmwendig orgaan maling woord met scherp omlijnde betekenis Duitser geldstraf Raad van Arbeid heilige uurwerk en dergelijke gedagtekend zie 16 horizontaal familienaam van de vorst Monaco vervaardiger 63. lichte bedwelming 64. lucht In de longen 66- voorman van het communisme 68. alvorens 71. kippeproduct 72- gelukwens op visitekaartje 73. onhandig gesukkel, last 74. badplaats in West-Duitsland groot bouwveld inwoner van Z.O. Europa rivier in Oost-Europa gelofte munteenheid in Iran godin van wrekende gerechtigheid delen van het hoofd hoge akker suffe, vervelende brok, dik stuk jongen handelsman artikel genotsartikel knokploeg gerief, wat Iemand nodig heeft zie 49 horizontaal boomstronk vod vlaktemaat iemand die bloed afstaat zangstem onoverwinnelijke Spaanse vloot poes of hond erf iets harde wind stichter van het Bhoeddiisme ieder gelijk gewricht treurig vader voorzetsel greppel, vore motorschip teken van vrolijkheid een beetje leren band klap uitholling in ©en muur riviertje in Friesland muzieknoot Gekheid! Audities voor folk-en rollmuzikanten en zangers voor acteerrollen in een nieuwe t.v.-se rie. Rollen voor vier gekke jongens in de leeftijd van 17 tot 21 jaar. Wie kan er op onze auditie komen? Jullie moeten wel zin hebben in hard werken! Deze advertentie ln een Ameri kaanse krant leverde de groep de Monkees op, geselecteerd uit ruim 500 jongelui. De Monkees zijn het Amerikaanse antwoord op de Beatles, ze zijn als groep gewoon - .gemaakt' en zij hebben kans ge zien binnen een half jaar de Top- Tien in Amerika en in Europa te bereiken. Ze zijn de geesteskinde ren van Bon Rafelson en Bert Schneider. Rafelson is toneelschrij ver en t.v.-producer en Schneider is filmproducer. Beiden zijn vere nigd in de produktiemaatschappij die ineens op het idee kwam een nieuwe beatgroep samen te stellen, die dan in de bekendheid moest komen door een met grote fre quentie herhaalde tv-serie. Amerika houdt dagelijks vele honderden audities. De kran ten staan vol met advertenties die de weg openen naar een groot, maar helaas vaak kortstondig ster zijn. Schneider en Rafelson deden hun onderzoek naar nieuw jong ta lent op een andere manier. Zij schakelden geen artiestenbureau in, maar deden het door middel van deze vreemde advertentie. Waarom? „We waren niet in het minst geïnteresseerd in jonge zich zo noemende acteurs. Dat zijn of. over het algemeen genomen zeer eigenwijze jongelieden, die al leen maar teenager spelen, maar het niet zijn. En met dat spelen verdienen ze hun brood. Wat wij zochten was iets totaal anders jonge mensen, die echt muzikaal waren en die zouden passen in een show die wij op papier allang voor elkaar hadden jongelui met oor spronkelijkheid die niet zouden vervallen in de ellende van het ex ploiteren van hun tiener-zijn. En uit die 500 werden na lang wikken en wegen vier jongeren gehaald: David Jones, Peter Tork, Mickey Dolenz en Mike Nesmith'. David Jones is een Engelsman, geboren in Manchester. Aanvan kelijk was hij leerling-jockey. Het leven op en om de racebaan bleek al gauw lang niet die roman tide te bezitten waarvan hij had ge droomd. Maar het betekende in elk geval wel de start voor Davids showbuslness-carrièreals jockey namelijk kwam hij ln contact met belangrijke theatermensen uit de Londense showwereld, die vaak zelf paarden bezaten. Zo kwam hij te recht in de musioal .Oliver'. La- David Jones (links) en Peter Tork Links Mike Nesmith en rechts Mickey Dolenz. ter kreeg hij een nog veel belang rijkere rol in de musical „Pickwick". Hierdoor kwam hij terecht in Hol lywood, vond werk In Hullabaloo en andere tv-programma's. Hij kreeg ook toneelrollen van het mee serieuze soort, voordat hij by de Monkees terechtkwam. Hoewel hij nu tot 1.57 meter ls uitgegroeid, is hij toch het kleinste lid van he* viertal. Mike Nesmith werd geboren in Texas. Hij is een rustige naden kende jongen die de dingen ge makkelijk opneemt en de mislei dende indruk wekt dat alles in dit leven bij hem .zomaar" is aan gewaaid. Zijn eerste interesse in muziek werd gewekt, toen hij van zyn ouders in zijn Jonge jaren een gitaar kreeg. Hij kon nog wel geen noot lezen of schrijven, maar hy presteerde het toch wel om bin nen enkele jaren in zijn geboorte land bijzonder veel teksten en mu ziek te schrijven. Jarenlang heeft hij opgetreden als folksinger. Een contract met een willekeurige ma nager bracht hem in het beatge- woel, moeilijkheden met collega's die weggezogen werden door de mi litaire dienst brachten hem toch weer in de folkmuziek, zyn bekendheid met zowel b%t als folkmuziek deed hem in contact komen met Schneider en Rafelson. Peter Tork wilde oorspronkelijk leraar Engels worden. Maar dat lukte allemaal niet zo heel goed. Tweemaal werd hij van school af gestuurd, veertien maanden lang werkte hy in een fabriek, maar wat hy ook ondernam, niets lukte. Muziek bleek tenslotte het enige te zijn waarmee hy zyn brood kon verdienen. Peter bespeelt vele in strumenten, o.a. banjo, gitaar, bas, blokfluit en Franse hoorn. Miokey Dolenz is geen vreemde voor de t.v.-Kykers. Als Mickey Braddock was hy de ster van de ook hier te lande bekende serie .Circusboy'. Die serie werd ge maakt van 1955 tot 1958 en draait in Amerika nog steeds. Mickey maakte normaal zich middelbare school af, ging naar de hogere technische school om zich daar te bekwamen in de architectuur want, zegt Mickey, ,ik heb al ge noeg van deze business gezien om te weten dat als je een beetje her sens hebt, je niet al je gtid op één paard moet zetten Na hun eerste plaat, Jast train to Clarcksville', waarmee zij voor al in het buitenland groot succes oogstten, staat nu hun tweede single J am a believer' al enkele weken no. 1 op de Nederlandse hitiysten. Voorts hebben zy ook een LP. uit gebracht die in ons land verkryg- baar ia.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13