ENGLAND-SPIEL OORLOGS TRAGEDIE NOOIT VOLLEDIG OPGEHELDERD KWART EEUW GELEDEN BEGON HET Lauwers in de val Belooning F 500- So long SATERDAG 4 MAART 1967 LEIDSGH DAGBLAD LD-EXTlt f „Also der Prinz Eugen liegt in Schiedam". Met deze quasi-triomfantelijke uitroep van de commandant van de Duitse radio-controle dienst in bezet Nederland, luitenant Hein- rich, begon in een woning aan de Fahrenheit- straat in Den Haag op 6 maart 1942, nu een kwart eeuw geleden, het sinistere England- Spiel. Dit nooit geheel ontrafelde drama heeft aan 47 uit Engeland overgekomen Nederlandse geheime agenten en aan duizenden verzets lieden en burgers in het bezette gebied het leven gekost. Tijdens dit England-Spiel onderhielden de Duitse geheime diensten contact met Engelse geheime diensten via radioverbindingen van gearresteerde geheime agenten. Het „spel" duurde ongeveer twee jaar. De mogelijkheid om het Eng- land-Spiel (zoals de Sicherheitspo- lizei het noemde) of het Nordpol- Spiel (de benaming door Abwehr- III, de Duitse contra-spiona gedienst) te beginnen, kwam binnen bereik van de Duitse bezetters door plat verraad van een Nederlander, Ridderhof. Deze Ridderhof onder hield contacten met de verzetsbe weging en leverde zijn kennis daar omtrent voor geld uit aan de be zetters. Dank zij deze Ridderhof en an dere inlichtingenbronnen wisten de Duitse bezetters, dat er twee ge heime agenten in Nederland waren geparachuteerd, Lauwers en Ta conis. Zij waren uitgezonden door de Nederlandse afdeling van de Special Operations Executive en arriveerden op 6 november 1941. Taconis had sabotage-opdrachten, Lauwers was voornamelijk mar conist en had bovendien opdracht ook op eigen gelegenheid inlichtin gen te verzamelen. De Duitse diensten onder leiding van Schreieder (Sicherheitspolizei) en Giskes (Abwehr-III) wisten dank zfj radiopeilingen en het ver raad van Ridderhof, dat Lauwers op 6 maart 1942 om 18 uur voor de zoveelste keer boodschappen naar Engeland zou zenden in een nog niet ontrafelde code. Eerdere boodschappen waren wel opgevan gen maar door onbekendheid met de code nog niet ontcijferd. Op die zesde maart bevindt Lau wers zich met zijn zender en enkele reeds gecodeerde berichten in een pand in de Fahrenheitstraat in Den Haag. Kort voordat hü met zenden zal beginnen wordt hij ge waarschuwd, dat er overvalwagens in de buurt zijn gesignaleerd. Hij maakt zich niet ongerust, wetend dat hem men nog niet met peil- apparaten heeft kunnen vinden omdat de uitzending nog niet is begonnen. Hij laat de zender ver bergen, steekt zijn papieren bü zich, verlaat het huis en loopt schijnbaar achteloos de andere kant op dan waar de overvalwa gens zouden staan. Maar het blok blijkt omsingeld te zün. Hij wordt door een overmacht overmeesterd en ziet geen kans meer, de papie ren die hij bij zich heeft te la ten verdwijnen. De code-berichten vallen in Duitse handen. Dit geeft de Duitsers gelegenheid, hun geraffineerd bluf-spel te be ginnen. Zij wisten van de verra der Ridderhof, dat een van de op Lauwers gevonden code-telegram men betrekking zou hebben op het feit, dat de kruiser Prinz Eugen voor reparatie in Schiedam lag en een aantrekkelijk doelwit voor een bombardement zou zijn. Ridderhof had dit bericht namelijk met me deweten van de Duitsers aan Lau wers toegespeeld via zijn contac ten met de verzetsbeweging met het verzoek, het zo spoedig moge lijk naar Engeland te zenden. Terwijl anderen zich in het pand aan de Fahrenheitstraat, waarheen men is teruggekeerd, met Lauwers bezig houden, buigt Heinrich zich over de code-telegrammen. Na twintig minuten roept deze triom fantelijk uit .Also der Prinz Eugen liegt in Schiedam'. Onder de indruk van zijn onver hoedse arrestatie op een mo ment dat hij zich volkomen veilig voelde en volledig onthutst over de snelle .ontcijfering' van zijn geco deerde telegram meent Lauwers dat men .alles' weet en bij het ver dere verhoor geeft hij dan ook maar de volledige code uit handen. De Duitse bluf is geslaagd. Dank zij de kreet over de Prinz Eugen hebben zij de code, waar zo naar stig zonder succes naar is gezocht. Security-check Lauwers mocht zijn code zonder gewetensbezwaar uit handen ge ven. Om allerlei redenen werd aan agenten, die naar het bezette ge bied werden gezonden, verlof ge geven de zendcode (die voor iedere agent verschillend was) bij arres tatie te verraden, zij het niet te snel, niet zonder noodzaak en niet zonder pressie. De snelheid waar mee Lauwers zijn code opofferde was begrijpelijk toen hij er van overtuigd was, dat de Duitsers die toch blijkbaar al in handen had den. Het opofferen van de code was op zichzelf geen ramp. Er waren immers nog meer beveiligingen. Zo als de security-check, die beslist niet verraden mocht worden. De ze security-check bestond er in, dat in de tekst van gecodeerde tele grammen opzettelijk een bepaalde (weer voor iedere agent verschil lende) fout moest worden geseind. Wanneer die bepaalde fout in een ontvangen telegram ontbrak, zou men in Engeland weten dat er iets niet in orde was en dat de agent niet meer in vrijheid seinde. Na drukkelijk was de agenten verze kerd, dat het ontbreken van de se curity-check in een telegram auto matisch zou betekenen, dat het ra dioverkeer over deze lijn zou wor den gestaakt of dat men het hoog stens slechts als .spelletje' zou voortzetten, wetend dat men met de vijand sprak! De Duitsers haalden, na langdu rige besprekingen en verhoren, Lauwers er enige dagen later toe over, zelf achter de seinsleutel te gaan zitten om in zijn eigen code berichten aan de Engelsen door te geven en andere berichten via de radio te ontvangen. Zij hadden dit, nu de code bekend was, natuurlijk ook zelf kunnen doen, maar daar bestond een bezwaar tegen. Een marconist ontwikkelt in zijn ma nier van seinen een eigen karak teristiek, die voor een deskun dige even herkenbaar is als de ka rakteristiek van een handschrift. Lauwers stemde toe omdat hem inmiddels gebleken was, dat zijn tegenstanders ook Taconis te pak- verbinding delen de Engelsen me de, dat een volgende agent op een bepaalde dag, een bepaald tijdstip en een bepaalde plaats zal worden geparachuteerd. De man wordt opgewacht door een .comité van ontvangst', be staande uit Nederlandse verraders die zich voordoen als verzetslieden. Zij weten vanzelfsprekend al di rect het vertrouwen van de agent te winnen, zij praten wat met hem waarbij de agent niets verbergt, en leveren hem dan tot zijn ontzetting uit aan elders wachtende Duitsers, terwijl hij nog nauwelijks bekomen is van de spanning over zijn vlucht en landing. De Duitsers hebben er een zendlijn bij, vooral wanneer ook deze agent (overeenkom stig zijn instructies) na enige tijd bereid is zijn code bekend te ma ken. De Duitsers hebben bovendien weer wat meer .intieme' bijzon derheden over de opleiding van de agenten, de sfeer en allerlei details in de kringen van de Engelse geheime dienst. Zaken die zij ove rigens ook later in overvloed via besmette lijnen direct uit Londen Onderstaande Personen: Johan Bernard UBBINK f geb. 22.5.21 in DOESBURG, laatst gewoond hebbende: te ARNHEM, jjt stuurman 4KA Mr Peter DOÜRLEIN. geb.2.2.18 in VEERE; laatst gewoondhebbende: te AMSTERDAM metselaar worden door de recherchecentrale gezocht j terzake straatroof. leder;die inlichtingen kan verschaffen.wenden zich tot de plaatselijke politie. Deze oproep verscheen op vele aanplakbiljetten in Nederlandse steden, toen Dourlein en Ubbink uit Haaren waren gevlucht om in Engeland een boekje open te doen over de werkelijke situatie in Nederland. spelen, loopt vele weken, maanden, jaren door. Het wordt een lawine. Agenten worden gedropt en prompt ingerekend op 27 maart, 28 en 29 april, 1, 3. 9, 29 en 30 mei. 22 en 26 juni, 24 september, 1, 21, 24, en 27 oktober en 28 en 29 no vember van dat rampjaar 1942. Tussen 13 februari en 21 mei van het volgende jaar volgen nog eens 17 parachutisten die in de open staande val terecht komen. In fe bruari 1943 wordt in het Kasino van de Sicherheitsdienst aan de Oude Scheveningseweg te Den Haag een feestje door de Duitsers gearrangeerd ter gelegenheid van de vangst van de vijftigste Eén agent bereikt Nederland (en ogen blikkelijke gevangenschap) over zee. In totaal vallen 52 agenten in Duitse handen. Slechts vijf hunner zouden de oorlog overleven! In totaal hebben de Duitsers de beschikking gehad over achttien zendlijnen, op een gegeven mo ment zelfs veertien tegelijk. Over die lijnen wisselden zij. vooral in het eerste jaar van het ,spel', ongeveer vierduizend boodschappen uit met de Engelsen, die zelfs de meest opvallende alarmsignalen van de gevangen agenten in de wind sloegen. Niet alleen verborgen maar voor deskundigen wel duide lijke waarschuwingen in telegram men die onder de ogen van de Duitsers werden verzonden, maar ook in briefpost via Zwitserland, verzonden vanuit Haaren. In het roomskatholieke seminarium in dit Noordbrabantse plaatsje was een speciale gevangenis voor deze agen ten ingericht. De Engelsen maakten het zo bont. dat zij zelfs éénmaal in een antwoordtelegram er op wezen, da.t een bepaalde agent niet de juiste security-check gebruikte, en of hij daar voortaan maar goed om wil de denken Tegenspel Zo wonderlijk was dit alles voor de gevangenen, dat zij, na eerst overtuigd geweest te zijn van ver raad in hoge Londense kringen, de mogelijkheid onder ogen gingen zien dat niet de Duitsers maar de Engelsen het spel speelden. Het was mogelijk dat zij wisten met de Duitsers in plaats van met vrije agenten te spreken, maar dat een belangrijk oorlogsdoel het wen selijk maakte, desnoods tientallen agenten op te offeren. Misschien dat de Duitsers via deze weg iets gesuggereerd kon worden over ge fingeerde militaire plannen, zodat zij de verkeerde tegenmaatregelen zouden nemen Een gevolg van deze gedachten- gang was, dat twee gevangenen een opgelegde kans om te vluchten voorbij lieten gaan. Bij een ont vluchting en een geslaagde terug keer in Engeland zouden de En gelsen dit spelletje van heilige on nozelheid immers niet meer kun nen voortzetten? Schreieder en Giskes buiten het spel tot op de bodem uit. Over de besmette lijnen maken zij afspra ken, dat op bepaalde tijden en plaatsen wapens, sabotage-mate- riaal en andere zaken gedropt zul len worden. Niet minder dan 95 maal in anderhalf jaar staan Duit se militairen dergelijke geparachu teerde zendingen op te wachten. Méér dan tienduizend vuurwa pens, meer dan vijftien ton spring stoffen en allerlei sabotagemate- riaal vallen in hun handen, ter wijl Engeland denkt dat de Duitse oorlogsinspanning in ons land er door ondermijnd zal worden. ken hadden gekregen. De Duitsers verzekerden hem, dat hun beider leven gespaard zou blijven als Lau wers meewerkte, en zij garandeer den voorts het leven van alle an dere agenten, die eventueel door het ,spel' in handen van de Duitsers zouden vallen. Lauwers had boven dien zijn security-check niet afge geven. Door toevallige omstandig heden kon hij hen aan de hand van de op hem gevonden ge codeerde telegrammen er van over tuigen, dat zijn security-check een andere was dan in werkelijkheid. Hij zette dus niets op het spel door zelf te seinen Op 12 maart 1942 zond Lauwers voor het eerst in gevangenschap naar zijn Engelse contacten, waar bij hij de valse security-check ge bruikte. Op deze wyze dacht hij was het hem ook mogelijk de .overkant' te laten weten dat hij gegrepen was. De eerste reacties uit Engeland leken bevredigend. Maar korte tijd later bleek tot ontsteltenis van Lauwers, dat de Engelsen nog steeds te doen meenden te heb ben met een in vrijheid opereren de agent, en dat het gebruik van de verkeerde security-check kennelijk niet was opgevallen. Het ,spel' was daarmee aan de gang en eigenlijk al voor de Duitsers ge- kennis omtrent .Londen' en de En gelse geheime dienst om bij later gearresteerde agenten de in druk te vestigen, dat er in Enge land verraad in het spel moet zijn. Hoe zouden zij anders zo nauw keurig op de hoogte kunnen zijn? Er worden namen genoemd en er groeit een stemming van defaitisme, die het de Duitsers niet moeilijk maakt ook meer harnekkige „weerstand" in volgende gevallen te breken. Agent na agent wordt door En geland over de besmette lijnen aan gekondigd, agent na agent wordt op het landingsterrein gegrepen, zendlijn na zendlijn wordt be machtigd. En zelfs tot verbijstering van Schreieder en Giskes reageert Engeland niet zoals voor de hand zou liggen. Een spel, dat zij voor enkele weken hoopteD te Penetratie De meest tragische uitbuiting van het spel is wel de infiltratie, decimering en verlamming van de verzetsbeweging. Nederlandse ver raders, waaronder de beruchte Van der Waals, dringen zich in de ver zetsgroepen. Als „paspoort" voor hun betrouwbaarheid hanteren zij slagzinnen, die zy wel even over De verrader Van der Waals, die dank zij het England-Spiel in vele Nederlandse verzetsor ganisaties kon penetreren en talloze slachtoffers heeft ge maakt, na de bevrijding voor zijn rechters. Hij is een der be trekkelijk weinigen, wier Neder lands doodvonnis ook werkelijk is voltrokken. De gevolgen van de onbegrijpe lijke reactie van de Engelsen wa ren catastrofaal, vooral toen bleek dat het niet om een incidentele blunder ging, maar dat zij ook verder de beveiling van de secu rity-check volkomen negeerden en andere duidelijke aanwijzingen over de werkelijke stand van za ken in de wind sloegen. Radio Oranje zullen laten uitzen den. Wanneer dat (met behulp van Giskes en de besmette lij nen) prompt lukt, is het vertrou wen gewonnen. En dan zitten de handlangers van de bezetters mid den in het geheimste verzetswerk, dat natuurlijk korte tijd later ge ëindigd is Het is nooit geheel te achterha len geweest, hoeveel mensenlevens dit aspect van het England-Spiel gekost heeft. Het zijn er vermoe delijk duizenden geweest, want pe netraties als deze werken als een sneeuwbal. Op 1 april (omineuze datum!) 1944 maakte Schreieder een einde aan het England-Spiel door over alle nog beschikbare lijnen het volgende telegram naar Londen te zenden: .Messrs. Blunt Bingham and Succs Ltd London. In the last time you are trying t° make business in Ne therlands without our assistance stop we think this rather unfair in view our long and succesful cooperation as your sole agents stop but never mind whenever you will come to pay a visit to the continent you may be as sured that you will be received with same care and results as all those you sent us before stop so long". (De laatste tijd probeert u zonder onze tussenkomst, in Ne derland zaken te doen stop wij vinden dit niet behoorlijk gezien ons langdurige en succesvolle optreden als uw alleenvertegen woordigers stop niettegenstaan de dat kunt u als u ooit een bezoek aan het vasteland denkt te brengen er van verzekerd zijn dat u met dezelfde zorg en op dezelfde wijze ontvangen zult worden als degenen die u tot nu toe naar ons liet overkomen stop tot ziens). De Duitsers zorgen er wel voor, dat er af en toe belangrijke resul taten van het werk der geheime agenten naar Engeland gemeld kun nen worden. Zij laten eens eigener beweging een schip in de haven van Rotterdam in de lucht vliegen om Londen blij te kunnen maken met een grootse sabotagedaad. Zij grijpen iedere spectaculaire actie van het Nederlandse verzet aan om over een besmette lijn het succes van een der (gevangen) agenten te vermelden. Zij voeren zelfs en kele sabotage-opdrachten van En gelse zijde uit omdat het ongetwij feld de onwelkome aandacht zou trekken, wanneer alle opdrachten vanuit Engeland op niets uitlopen en alleen ondernemingen van de agenten op eigen initiatief zouden slagen. Verder zorgen zij er voor, dat het de Engelse vliegtuigen, die agenten en materiaal komen drop pen. niet altijd even gemakkelijk wordt gemaakt. Meestal krijgt de Luftwaffe opdracht, deze aange kondigde Engelse vliegtuigen met rust te laten. Een enkele keer ech ter wordt een toestel neergehaald om verdenkingen te voorkomen. Een enkele keer ook wordt de dood van een agent vermeld, soms ver dwijnt een zendlijn ineens omdat de agent „gegrepen" zou zijn. Ontmaskering Maar het spel kan niet eeuwig duren. Uiteindelijk slagen de agenten Dourlein en Ubbink er in de nacht van 29 op 30 augustus 1943 in, uit Haaren te ontsnappen teneinde Engeland op hoogte te gaan stellen van de werkelijke stand van zaken. Schreieder doet een wanho pige poging om de dreigende ont maskering te voorkomen. Over de besmette lijnen laat hij waarschu wingen naar Engeland gaan, dat Dourlein en Ubbink naar de Duit sers zijn overgelopen en nu met hun medeweten zogenaamd als vluchtelingen op weg zijn naar En geland om met hun verraderlijke praatjes het Engelse agenten-net in discrediet te brengen. De reeds eerder genoemde Van der Waals, die zich dank zij het „spel" een vertrouwenspositie in vele verzets kringen heeft verworven, wordt bo vendien naar Zweden gestuurd om ook daar het praatje van het over lopen van Dourlein en Ubbink rond te strooien en naar Engeland te laten doorzenden. Van der Waals schijnt deze opdracht evenwel niet te hebben uitgevoerd. Gevolg van een en ander is, dat Dourlein en Ubbink, wanneer zij uiteindelijk na veel moeilijkheden via Bern en Spanje zeven maan den na hun ontspanning Engeland bereiken in maart 1944 in hechte nis worden genomen, of althans in zulk een afzondering, dat zij zich als gevangenen voelen. Het duurt nog lang, voordat zij de autoritei ten kunnen overtuigen van de wer kelijke stand van zaken! De Engelsen en Duitsers, tegen over elkaar ontmaskerd, wisselen nog enkele nietszeggende telegram men uit. Dat zint Schreieder ech ter niet, en met een zeldzaam sarcastisch telegram maakt hij een einde aan het spel, ruim twee jaar nadat het begonnen is. Het slot- telegram gaat over alle nog in ge bruik zijnde zendlijnen tegelijk. Van vier ontvangers komt nog ant woord dat het goed ontvangen is!. Toch waren op dat moment de laatste slachtoffers van het Eng- land-Spiel nog niet gevallen. De Duitsers hadden het leven van de gevangen genomen agenten gega randeerd. Maar ontsnappingspogin gen uit Haaren brachten hogere autoriteiten dan Schreieder en Gis kes (die mét het spel ook een groot deel van hun waarde verloren) er toe, de agenten uit Haaren weg te halen en naar Duitse concentra tiekampen over te brengen, waar zij korte tijd later om het leven zijn gekomen. Slechts vyf van de 52 gevangen agenten zijn aan dit lot ontkomen. Schreieder heeft over deze gang van zaken, waarvan vast stond dat hij er niet voor ver antwoordelijk was, zijn grote ver ontwaardiging uitgesproken. In het voorafgaande hebben wjj vanzelfsprekend het ontstaan, het verloop en het einde van het dra ma slechts zeer verkort en hier en daar te simpel moeten afschilderen. Het ging allemaal nog veel subtie ler en geraffineerder toe dan wij in kort bestek kunnen beschrijven. Maar wij kunnen toch niet voor bijgaan aan enkele vragen, die nimmer beantwoord zijn, ook tij dens de meest minutieuze on derzoekingen na de bevrijding. Vragen... vragen... Wat heeft in 's hemelsnaam de Engelsen bezield, om de tientallen, zelfs honderden overduidelijke waarschuwingen dat er iets mis was, volkomen in de wind te slaan? Hebben zij het ontbreken van de security-checks volkomen gene geerd of hebben zij het be lang hiervan niet hoog genoeg aan geslagen? Is het wellicht zo, dat de Engel sen wel degelijk een „spel" ge speeld hebben met het oog op mi litaire belangen? Hebben zij ver wacht de Duitsers mettertijd te kun nen overtuigen, dat er een invasie in Nederland op stapel stond, zo dat de bezetters hier troepen zou den samentrekken die op het kri tieke moment op de juiste plaats van de invasie niet gemist konden worden? Lange tijd hebben de Duitsers inderdaad zes extra di visies in Nederland gehandhaafd met het oog op die mogelijkheid. Hebben de Engelsen wellicht bewust het net van Nederlandse agenten opgeofferd om de Duitsers zand in de ogen te strooien en bezig te hou den terwijl een ander net van En gelse agenten daardoor vrijer en vruchtbaarder in ons land kon wer ken? Hebben dus niet de Duitsers maar de Engelsen het spel ge speeld? Maar was dit spel dan de Schreieder voor zijn Nej landse rechters na de bevrtj Bij de behandeling van zaak bleek duidelijk, dat hij meer (maar beslist ook mindergedaan had dan taak als politieman in besef1* bied. Hem kon geen wange en geen oorlogsmisdaad F laste loorden gelegd. De ge A genen van Haaren hebben 25 natuurlijk steeds als vijand zien, maar nimmer als om g offers waard van zovele Nede ders, die zich vrijwillig in he van de leeuw waagden en d het verzet mede streden aan gelse zijde? <t<i Is er sprake geweest van ve in de hoogste kringen in Loi Zou een dergelijk verraad 001 deze catastrofe hebben kunne m den als niet alle betrokken in a ties daarbij ingeschakeld war< f Of is het hele drama te geweest aan Nederlands dile tisme, aan onbekendheid met 63 harde realiteit van het inlic gen werk in oorlogstijd? Eigenlijk is alleen op die la vraag een ondubbelzinnig ar>ti mogelijk: neen! Nederland» 1 tantisme kan niet de oorzaak^ van de tragedie, nu de hoof Iers de professionele Engelse Duitse geheime diensten warf„K Het is ook niet mogelijk, datwc alleen een kwestie van noodlbei toeval is geweest. tes Maar wat dan wel? de Giskes, een spelers van het Geen antwod Men weet het niet. Nauwkeurig onderzoek na oorlog, onder meer door de lementaire Enquete Commiss er dikke rapporten van tes drieduizend dichtbedrukte pai over liet verschijnen, heeft antwoord kunnen vinden, bleken bij verhoren de juiste niet meer te weten, de 1 slachtoffers konden niet meei den verhoord, Schreieder zelf te wel enigszins mee bij de if structie maar was toch nie onbevooroordeelde en onzijdig lichtingenbron, de Engelse ge diensten konden niet ter v woording worden geroepen ent zich in vrijwillige „verk gen" slechts uitermate vaa over bijkomstigheden zonder maar iets over essentiele pi los te laten. Er zijn geen aanwijziginge vonden voor verraad in L maar een bewijs dat gééi raad is gepleegd is nu maal moeilijk te vinden. De gang van zaken maakt zo'r raad echter onwaarschijnlijl Wat dan? Men weet het niet! Men zal het vermoedelijk! nooit te weten komen. Misschien is dat nog wel, n offers, het meest tragische vi oorlogsdrama, dat een kwart' geleden begon. P.>

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12