Dan sluit ik het gordijn Telefoon is so fijn Voedzame soep WAT een buitenlander in ons land opvalt, is dat de Nederlander 's avonds zo weinig te verber gen heeft. De vele verlichte vensters maken het stadsbeeld in de avonduren bepaald feeste lijk. Toch zijn er mensen, die elke avond de gordijnen sluiten, maar we zullen daar geen psychologische beschouwingen aan vast knopen. Waar we wel iets meer over willen vertellen, is over het gordijn zelf. Hoewel in het woordenboek hiervoor het synoniem voorhang wordt gegeven, heeft het gordijn niet alleen de taak om ergens voor te han gen. We beweren, dat het gordijn meer een decora tieve functie vervult dan een praktische. Gordijnen, al of niet gesloten, vormen de aankleding van glas oppervlakken en dienen met de rest van het interieur in overeenstemming te zijn. Dat is de algemene uit drukking, die wel een nadere precisering vraagt. 0RDAG 4 MAART 1967 |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilIIIIIIIIII!lll!ilSlllllllllIi[l!l!lllllllllllllllllllllllll!lllllll dij/rouwen hébben de reputatie ze niet van een telefoon mnen afblijven en wanneer ze nmaal een gesprek tot stand émben gebracht er niet meer ;eipe kunnen ophouden, Jongens die reputatie niet maar "Jen hem wél gestand. Althans jongens. ^Op een zaterdagochtend, toen juist voor vader en mij koffie l tó ingeschonken, kwam Henk knenstormen. Wit en grijs, die door hun neutra le karakter een goede achter grond vormen voor andere kleu- Geel, dat echter voor te grote vlak ken vermeden moet worden, Rood, dat door de felheid ook be ter bescheiden kan wórden toege past, Blauw, dat ruimtewerkend is en door de koelheid goed kan worden ge- kombineerd met warme kleuren in het interieur, Groen, dat rustgevend is en kan worden aanbevolen bij een druk interieur, terwijl Oranje door de levendigheid zich goed in kinderkamers laat ge bruiken. Voor kamers op het noorden kan men het beste wat warmere kleu ren nemen (roodcombinatie, geel, groen-geel of oranje); voor de zuidkant van het huis kunnen de koelere kleuren blauw en blauw groen een prettige sfeer brengen. Natuurlijk zijn dit slechts globale indicaties. Er is blauw en blauw, er zijn allerlei combinaties en prach tige dessins met verschillende kleu ren. Denkt u er ook aan in kleine kamers niet te grote dessins te- kiezen? OPHANGEN Het gaat ons niet om de vraag aan welk soort rail u het gordijn hangt, hoewel daar tegenwoordig diverse interessante mogelijkheden voor zijn. Neen, het gaat eerder om de plaats. Hang het gordijn nu eens niet, zoals meestal het geval is, als twee smalle geplooide stroken aan weerszijden van het raam. Dan komt de kleur bijna niet uit. Be nut het gordijn om de kamer aan te kleden. Voor de zijwand ge schoven, kan het gordijn breder uithangen en heeft het een fraai effect in het interieur. Bij het slui ten moet men het om de hoek schuiven. Vooral de kiemen van de gordijnstof komen aan een zijwand tot hun recht, omdat het licht er als het ware langs strijkt. Daar door wordt de aandacht van het grote glasoppervlak weggetrokken en krijgt de kamer een .war mer' sfeer. Door het gordijn zover aan de zijwand te schuiven, dat het even breed uithangt als bij voorbeeld een vloerkleed is, kan een zithoek van een decoratieve wand worden voorzien. Bij een raam en openslaande deurcombi natie, kan men een combinatie van gordijnen met jaloezieën maken. Het gordijn schuift men aan de kant van de deur, voor het raam hangt men een in de kleur passend jaloezie. Bij een betrekkelijk klein raam, kan men met de gordijnen over de gehele muurbreedte een aantrekkelijk vlak maken, door de gordijnen vanaf de ramen tot de muren breed te hangen. Dit geeft een rustig effect en verfraait het interieur. De kwestie kort of tot de grond hangende gordijnen, hangt meestal af van de verwarming van het vertrek. Bij een centrale ver warming zal men de gordijnen tot boven de radiator moeten houden, daar anders warmte verloren gaat. (W)ETENS WAARD De eerste maanden van het jaar zijn vaak nog koud en grillig. Een kop stevige, geurige soep kan dan ook gewoonlijk ieders goed keuring wel wegdragen. Er kan toast, bruin- brood, roggebrood of stokbrood bij worden geserveerd, doch ook geraspte kaas leent zich hier uitstekend voor. Het betekent een voed zame en heerlijke aanvulling van de meeste gebonden soepen. Na zo'n voedzame soep zijn gebakken na gerechten als bijvoorbeeld drie-in-de-pan, gebraden appels of wentelteefjes zeker op hun plaats. Nagerechten in vloeibare vorm laten zich namelijk wat minder goed met soep combineren. Grapefruits met kwarkvulling 2 grapefruits. 1 potje kwark (liefst roomkwark), 100 g poeder suiker. Snijd de grapefruits door midden en neem het vrucht vlees eruit met een speciaal gra pefruitmesje. Roer de kwark ro mig met de gezeefde poedersuiker. Snijd het vruchtvlees aan kleine stukjes en meng dit door kwark. Vul de grapefruit-helften met de ze zachte crème en versier de bo venkant met wat rode bigaurreaux. Muesli Reken per persoon: eetlepel havermout (weken in drie lepels water), y2 eetlepel ci troensap, 1 eetlepel gesuikerde ge condenseerde melk, 100 gram grof geraspte appel en eetlepel gehak te of gemalen amandelen of hazel noten. Meng alles dooreen met eventueel nog iets suiker naar smaak. Italiaanse rijstsoep 60 g. mager rookspek, 11/4 liter wa ter, zout, 250 gram savoye kool, 1 grote winterwortel, 1 teentje knof look, peperkorrels, marjolein, 60 gram rijst en ongeveer 100 gram geraspte oude kaas. Snijd het spek in kleine dobbel steentjes en bak deze zachtjes uit met het gesnipperde teentje knof look. Voeg de fijngesneden savoye- kool en de aan plakjes gesneden wortel toe. Roer dit alles goed door elkaar, giet het water erbij, de pe perkorrels, gedroogde marjolein, de rijst en een bouillontablet. Laat al les gaar koken. Geef stokbrood en geraspte kaas bij deze soep. Hemelse vla OMDAT gordijnen zowel overdag als 's avonds voor een groot deel de sfeer en het karakter van het interieur bepalen, is een zorgvuldige keuze een eer ste vereiste. Kleur en motief moeten zowel bij avond als overdag/ bij geplooide als breeduit hangende gordijnen worden beoordeeld. Bij die be oordeling zijn van belang de kleuren van vloerbedekking en meubelbekleding, de vorm van het glasvlak en de motieven en dessins van de overige bekle- dingsstoffen in het vertrek. Daarnaast verdient het voor de slaapvertrekken de voorkeur een volkomen ondoorzichtige stof uit te zoeken. Als u een tekening hebt in vloer bedekking of wanden, dan kunt u de gordijnen het beste rustig en effen houden. Is daarentegen de aankleding van het vertrek effen gehouden, dan kunnen de gordij nen er toe bijdragen, dat „fleur" in het interieur wordt gebracht. Houdt als algemeen gegeven in het oog, dat in lage kamers geen breedtestrepen en in hoge kamers geen lengtestrepen moeten worden genomen. Bedenk dat natuurlijke motieven in een plooivorm ver minkt overkomen. Dit behoeft niet altijd een bezwaar te zijn, maar als men hieraan niet denkt, dan kan het tegenvallen. De kleuren die voor gordijnen het bP't kunnen worden gekozen zijn: IVonen is een gecompliceerd jrip: het omvat duizend en kien verschillende dingen. m, slapen, relaxen, schuilen, \\ienleven. En zelfs telefone- telefoon staat in de huis- :er. Dat werd zo besloten we het apparaat lieten aan- Jngendé plaats voor een te- je.poft is de woonkamer, want een telefoon is een gebruiks- \rwerp voor het héle gezin, en degene die wil opbellen te ijn|ingen op een ijskoude gang 'aan staan, onder het tocht- van het trappenhuis, von- we in strijd met de rechten de mens. Maar die fameuze ten schijnen er toch voor I mens verschillend uit te zien. int al spoedig begonnen de ms te rebelleren. .We kunnen nooit eens van 'telefoon gébruik maken zon- r dat de hele familie mee stert", klaagden ze. ffe overdacht de klacht en zei tef is waar. Overigens héb ik geen bezwaar tegen om even mamer uit te gaan als een van telefonisch contact wenst te nemen met een jonge lone". Hetgeen ik dan ook kan het gebeuren dat iaan enigszins verlegen de binnenkomt en mompelt: ■tmn ik even opbellen?" keiGa je gang". vaija maar... eh... alleen." Wtwijgend ruim ik dan het veld ga aardappelen schillen of ikenruitjes zemen, terwijl de yntfi een nummer draait. En temt in de hoorn spreekt. En kwartier later mededeelt: mams, morgen hoef je op me te rekenen met oneerlijke uitvinding: die tele- weg de keuken moesten ontdoen van de vertrouwde meubeltjes. Waar eens een tafel stond, prijkt een wasmachine. Waar eens een stoel leunde straalt een groot fornuis. Waar eens een krukje kon staan, staat nu een koelkastWij stonden ook. „We hadden onze koffiekoppen beter mee kunnen nemen", zei ik spijtig. „We zijn eigenlijk gék, dat we ons de kamer laten uitsturen al leen omdat het lieve zoontje een meisje loïl opbellen!" mopperde vader die zijn geduld begon te verliezen. „Ach, laat hem toch. Ik kan me voorstellen dat hij zich ge remd voelt bij zo'n gesprek als er anderen bij zijn. Laat het ding in de gang plaatsen, dan ben je van het gezeur af." „Nee", zei vader, „nooit! Als ik telefoneer, wil ik er op mijn ge mak bij kunnen zitten en 'n as bak binnen mijn bereik héb ben. Die telefoon blijft waar hij is." Ook wij bleven voorlopig waar -we waren: in de keuken. Einde lijk! Een fel tinkeltje kondigde het einde van een eindeloos ge sprek aan en opgelucht draaf den we terug naar de huiska mer. Henk kwam met 'n stralend gezicht de gang in, Adriaan vloog juist de trap af. „Even bellen", hijgde hij. „Kan datalleen?" Toen is vader de auto maar gaan wassen. En ik ben bood schappen gaan doen. Ik had ze ook telefonisch kunnen bestel len, maar Toch een heerlijke uitvinding, die telefoon. Zo gemakkelijk! THEA BECKMAN Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam Links een creatie van Jacquet Heim. Het bolerootje met grote strik, de manchet ten en hoed zijn geruit. Rechts een cocktailjurk van dezelfde ontwerper. De japon is van oranje zijden jersey, evenals de schoengit en de lange handschoenen liter melk, 125 g suiker, zakje vanillesuiker, 50 g bloem, 1 ei, 100 g lange vingers, 1 glaasje rum, 2 eetlepels suiker, l eetlepel rode jam. Splits het ei in wit en geel. Kook de melk en roer de dooier met de suiker, vanillesuiker en de bloem tot een glad papje en maak hier van met de melk al roerende een mooie, gladde vla. Even doorkoken. Giet de vla over de met rum be sprenkelde lange vingers. Klop het eiwit stijf met de suikei en roer de jam erdoor. Leg deze eiwitlaag over de vla en serveer dit dessert ijskoud. be-twn: een combinatie van gedestineerde gordijnen en een zon- fr~ ring in een bijpassende kleur geeft een groot raamoppervlak ""enf apart aanzien. Door gordijnen te nemen over een grotere breedte en tot de grond, ziet het er veel beter uit. V voor een klein raam een precies passend gordijn hangt, Jfrt dit 's-avonds, als de gordijnen gesloten worden, een minder -laie aanblik, doordat de gehele muur maar verbrokkeld wordt. „Ik moet opbellen willen jullie éven verdwijnen?" We knikten gedwee (de kinde ren hebben ons een heel goede opvoeding gegeven) en retireer den in ganzemars naar de keu ken. We sloten de deuren achter ons, maar het felle belletje van de telefoon drong er niettemin doorheen. De zoon draaide, draaide, draaide. „Hij heeft pech", zei ik tegen vader. ,JIet nummer schijnt in gesprek te zijn!" Het was even stil. Wéér dat tinkeltje. „Nog altijd geen aansluiting", zuchtte vader en hij leunde moe tegen de aanrecht. In een welvaartskeuken is te genwoordig geen plaats meer voor stoelen. Omvangrijke elek trische apparaten die ons gemak heten te bevorderen nemen zo veel ruimte in, dat we gaande- Moederlijke*j ^overpeinzing j

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11