LEIDSCH DAGBLAD Den Haag: betere kans voor Britten bij E.E.G. Achttien miljoen bleef in de ijskast liggen... JAMIN NEDERLANDSE REGERING DRINGT BIJ WILSON AAN OP SPOED MET AANVRAAG Een poging tot invasie op Haiti Zelden een zo zachte winter Terwijl werkloosheid toeneemt KOSMOS-143 Miljoenenschade bij brand in Waalhaven SCHEEPSRAMP i IN SKACERRAK: 43 DODEN Kiesinger is bezorgd over de betrekkingen met de bondgenoten 'VICTOIRF' ©uct tylte. teuton Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 28 FEBRUARI 1967 No. 32115 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 67055 (Van onze correspondenten) De Britse eerste minister Wil son is gisteravond met zijn dele gatie van 22 man weer naar Lon den teruggekeerd. Op 8 maart sluit hij zijn Europese toer af met een bezoek aan Luxemburg. Het officiële overleg in Den Haag heeft gisteren ongeveer vier uur in beslag genomen. Gister middag maakten Wilson en zijn staatssecretaris voor Europese Zaken Mulley (die 's middags de plaats innam van minister Brown van Buitenlandse Zakenhun opwachting bij Koningin Juliana in Huis ten Bosch. Persgesprek Aan het einde van de dag werd geen communiqué gegeven. Premier Wilson stond in de historische kel derruimte onder de Ridderzaal vlot en gemakkelijk de journalisten te woord. Met de pijp losjes in de, hand In de Verenigde Staten zijn zeven personen, onder wie een priester en een voormalige Cubaanse senator, in staat van beschuldiging gesteld we gens samenzwering om een invasie op Haiti uit te voeren van de VS uit. Zes van de zeven behoorden tot een groep van 75 personen, die begin januari in zuid-Florida werden aan gehouden toen zij op het punt ston den zich in te schepen. Volgens de wet, waarbij voorberei ding of uitvoering is verboden an een militaire expeditie tegen een natie waarmee de VS in staat van vrede verkeren, kunnen de beschul digden tot maximaal vijf jaar ge vangenisstraf en boetes van 35.000 gulden worden veroordeeld. vertelde hij, dat nog geen enkele conclusie kan worden getrokken over de besprekingen, die hij in vijf hoofdsteden van de E.E.G. heeft ge voerd. Zijn kabinet zou zo spoedig mogelijk na de toernee proberen tot een beslissing te komen. Voor het zo ver was wilde Londen ecjiter nog contact hebben met de partners in de Europese vrijhandelsassociatie (E.V.A.). De Nederlandse woordvoerder tij dens de persconferentie was minis ter Luns van Buitenlandse Zaken. Minister Zijlstra liet zioh niet zien, hoewel hij de besprekingen van het begin tot het einde heeft meege maakt. Mr. Luns maakte duidelijk, dat hij hoopt, dat Engeland geen tijd meer verloren zal laten gaan met zijn pogen lid te worden van de E.E.G. Den Haag meent, dat de Britse papieren voor toelating nu beter staan dan ooit. In Londen overheerste gisteravond na de terugkeer van Wilson dan ook de mening, dat het - bezoek aan Den Haag voor de Engelsen zeer bemoe digend is geweest. Daar Nederland een onomwonden voorstander is van Engelands toetreding tot de Euro- markt, werd afgezien van technische details, die aan het Brit se lidmaatschap vastzitten en in hoofdzaak gesproken over de tak- tiek, welke de Engelsen moeten vol gen om de E.E.G. te kunnen worden ingeloodst. Het was aldus meent men in Londen een verrassing voor de Britse regeringsleidèrs, dat zij de boodschap meekregen, dat Engeland zich zonder dralen dient aan te mel den om bij iedereen in het algemeen en bij De Gaulle in het bijzonder elke twijfel aan de Britse oprecht heid weg te nemen. (Van onze weerkundige medewerker) De meteorologische winter, waar van wij nu de laatste dag beleven (morgen verschijnt de lente maand op de kalender) neemt wel stormachtig afscheid, maar is toch een van de zachtste winters van deze eeuio geweest. Met de winters van 1916, 1920, 1935 en 1957 behoorde deze winter tot de vijf zachtste. Totaal gaven de drie wintermaanden in De Bilt 19 vorstdagen, tegen 42 normaal. Van het begin van de waar nemingen in 1848 af bleef dit aantal vorstdagen in De Bilt al leen in de winters van 1863 met 16 en in 1877 met 14 vorstdagen kleiner. Alleen beginjanuari gaf twee ijsdagen tegen normaal 11 in De Bilt. Van ijsweer en vorst verlet is deze winter nauwelijks sprake geweest en ook de sneeuw val had weinig te betekenen. Van de 90 dagen bleven er 70 zachter dan normaal. Er ivas een tekort van ruim 15 uren zonneschijn. Gemiddeld in het hele land viel er ruim 100 millimeter meer neer slag dan normaal, dit als gevolg van een veel te natte december maand. Een wintertje, dat wij heel vlug zulen vergeten, omdat het als winter geen enkele indruk wist te maken. WEERBERICHT W eersverbetering Het K.NM.I. in De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: in hoofdzaak in de avond en nacht en kele buien. Morgen ook zonnige pe rioden. Aanvankelijk harde wind tot storm tussen zuidwest en west. Mor gen tot krachtig of matig afnemen de westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (opgemaakt om 11.15 uur) 1 MAART Zon op: 7.28 uur; onder: 18.18 uur Maan op: onder 09.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.33 uur en 18.53 uur; laagwater te 2.23 uur en 14.51 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's In tegenstelling met het advies van Bonn, dat Engeland met de beslis sende stap beter tot het najaar zou kunnen wachten, namelijk dat dr. Kiesinger in de zomer nog eens met president De Gaulle zou hebben ge praat, die dan wellicht meegaander zou zijn, zou men in Den Haag te horen hebben gekregen, dat er geen moment is te verliezen, omdat pre sident De Gaulle wat Engelands eventuele lidmaatschap betreft nog niet tot een definitieve slotsom is gekomen en daarom niet in staat zou zijn Engeland op dit ogenblik de voet dwars te zetten. Ook volgens Den Haag zou Enge lands vergevorderde technologische ontwikkeling wat het vreedzaam ge bruik van kernenergie betreft Eura tom op gelijke voet met de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie kunnen brengen. Vooral dit zou voor presi dent De Gaulle aanleiding zijn Enge land misschien toch te accepteren. Zo z(jn Wilson en Brown optimis tischer naar Londen teruggekeerd dan zij zijn vertrokken. Want onder Britse waarnemers heerste aanvan kelijk de indruk, dat Den Haag som ber was gestemd en Engeland, wat het Parijse jawoord betreft, als vrij kansloos beschouwde. De Sowjet-Unie heeft gisteren de 143ste satelliet in de Kosmos-serie van onbemande satellieten gelan ceerd in het kader van het program ma van wetenschappelijk onderzoek in de ruimte. President Soekarno stond in zijn paleis in Bogor de pers te ivoord, kennelijk teleurgesteld over zijn positie tegenover gene raal Soeharto. De president was gekleed in 'zijn interlock, droeg geen schoenen en ivas bloots hoofds. Terwijl van maand tot maand de werkloosheid in de bouw- en aan verwante vakken is toegenomen, is 18 miljoen gulden overheidsgeld, be stemd voor gemeentelijke bouwwer ken in de ijskast blijven liggen. Een subsidie-systeem, opgezet in tijden van toenemende werkgelegen heid en gemakkelijke leningsmoge lijkheden, is er de oorzaak van dat die f 18 miljoen over zoveel gemeen ten is versnipperd, dat deze gemeen ten er nu weinig mee kunnen be ginnen Voor een aantal gemeenten rest slechts één mogelij kheid: het geld dat voor normaal werk bestemd was, kan worden gebruikt voor de werk verschaffing want dan maken de gemeenten nog aanspraak op een speciale subsidie van Sociale Zaken. De 18 miljoen gulden vormen het restant van de pot van de interde partementale commissie stimule ringsgebieden. Deze rijkscommissie kreeg jaren geleden de beschikking over 76 miljoen gulden om de leef baarheid in Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Noord-Holland, Zeeland, Brabant en Limburg te ver beteren. Een actie die werd uitge smeerd over de jaren tot en met 1968 .Het ging met name om de bouw en aanleg van dorpshuizen, zwemba den, sportvelden en krulsgebouwen. Elke provincie kreeg jaarlijks een be drag toegewezen. Met in totaal 50 miljoen gulden werd in tien jaar tijds de uitvoering van ruim vijfhon derd projecten mogelijk gemaakt. De provinciale commissies gaven in die jaren voor bepaalde projec ten subsidie (nooit meer dan 75 pro cent). De rest van het benodigde geld konden de gemeenten gemak kelijk lenen. Ook kwam geld binnen dank zij bijdragen van de plaatse lijke bevolking. Verder werden de exploitatie-lasten van onrendabele projecten wel in de gemeentelijke be grotingen verwerkt. Kentering Maar nu is tr een kentering ge komen. De gemeenten kunnen niet meer gemakkelijk geld lenen en ze zitten zelf zeer krap bij kas. Alleen, die kentering is nog niet doorgedron gen tot degenen die het provinciale subsidiebeleid voeren. dit jaar i >r, bij i i toe- (Van onze R'damse correspondent) In de felle zuidwesterstorm heb ben gisteravond laat en de gehele nacht vele Rotterdamse brandweer lieden aan de Waalhaven in de Maasstad een laaiende vuurzee be streden. Het vuur heeft het grootste gedeelte van een betonnen loodsen- complex verwoest. De gebouwen lagen vol met huis houdelijke artikelen, gereedschap pen, pijpen, fittingen en dergelijke van de groothandel N.V. H. J. Ree- sink en Co. Vanochtend vroeg sprak men over 'n schade van enkele mil joenen guldens. De brandweer heeft met tientallen stralen gewerkt om de brand nog zoveel mogelijk een halt toe te roepen. Het begon gisteravond met wat rook die uit een van de loodsen van Reesink kronkelde. Deze lood sen stonden op pier 2 in de Waalha ven. Toen de wind eenmaal vat kreeg op het vuur was er geen hou- meer aan. Wat even tevoren nog onschuldig brandje had gele ken werd nu een baaierd van vuur. De storm dook loeiend in de vlam- menmassa, die zich van het neer- plenzende regenwater niets aantrok. Een dikke, vette walm steeg hoog boven het terrein uit om dan plotse ling bij een windstoot terug te val len. De met slangen en verdeelstuk- ken zwoegende brandweerlieden kon den af en toe nauwelijks op de been blijven onder het stormgeweld. Van ochtend om kwart over zeven was men de brand meester. nemende werkloosheid in de bouw, nog 18 miljoen gulden beschikbaar voor acht provincies. In plaats van maximale subsidiëring van een be perkt aantal projecten met dit geld. Iging men de zaak opnieuw versnip peren. Dit houdt in dat vele gemeen ten papieren subsidie-toezeggingen in een kast hebben liggen, die wel op papier zullen blijven. Van die 18 miljoen gulden ligt thans nog 13 miljoen in de ijskast. En van de vijf miljoen aan subsidie aanvragen die in Den Haag zijn goedgekeurd is het ook nog maar de vraag of en wanneer er gebruik van kan worden gemaakt. De huidige praktijk leert dat een gemeente die zo'n 35 tot 45 procent subsidie op een project heeft, daar aan nog wel kan beginnen. Maar dan mét behulp van Sociale Zaken. En als werkverschaffing I Een overzicht van de persconfe rentie in de historische Rolzaal aan het Binnenhof. In het Skagerrak voor de Deense kust Is de afgelopen nacht het 2.435 ton metende Russische visserfj- fabrieksschip „Toekan" vergaan. De ramp heeft aan zeker 43 van de 79 opvarenden het leven gekost. Er zijn tot dusver 27 overlevenden uit het ijs koude water opgepikt. De schipbreuk speelde zich af op 15 mijl ten noorden van de kust van Noord-Jutland, bij Hanstholm. De eerste noodmelding werd om kwart voor vier vannacht door de kuststa- tions ontvangen. De duisternis be moeilijkte de reddingsoperatie. Het eerste schip dat de „Toekan" bereik te was een andere Rus, de „Vilis La- cis", die erin slaagde 27 drenkelingen op te pikken. Hefschroefvliegtuigen van de Deense luchtmacht zagen bij de dageraad tientallen doden in zee drijven. Ze werden door Scandina vische schepen geborgen. De „Vilis Lacis" heeft door de Denen aange boden medische hulp voor de dren kelingen afgewezen De overlevenden aangetroffen in twee reddingboten, waren er niet best aan toe. Tiental len schepen zoeken nog naar negen vermisten. ADVERTENTIE Bondskanselier Kiesinger van West- Duitsland is met zorg vervuld over de betrekkingen met de Westelijke bondgenoten en vooral met Amerika, zo verklaarde hij gisteren in een toe spraak in Bonn. „Zo kan het niet blijven voortgaan. Wij praten alleen nog over meningsverschillen, niet meer over vraagstukken van gemeen schappelijk belang. Het is dringend noodzakelijk, dat eindelijk eens wordt vastgesteld waar de Duitse belangen nog met de belangen van Amerika overeenstemmen, aldus Kiesinger. Kiesinger betreurde de „veel r« luide discussie in de bondsrepubliek over het verdrag tegen verdere ver spreiding van kernwapens". Men had ADVERTENTIE NYLFRANCE Kamerbreed Nylon Tapijt in 6 kleuren 390 cm breed 122,- p. m. er beter aan gedaan eerst eens te wachten wat andere landen erover te zeggen hadden. Kanselier Kiesin ger herhaalde met grote nadruk, dat de kwestie van de Oder-Neissegrens slechts b(j een vredesverdrag kan worden geregeld. Bij een erkenning zou niets gewonnen zijn, wel veel verloren. Kiesinger verweet Amerika gebrek aan overleg over het voorgenomen verd g tegen verdere verspreiding van kernwapens, waarvan West- Duitsland vreest, dat het zijn tech nische vooruitgang en concurrentie positie bij het vreedzaam gebruik van kernenergie zal belemmeren. Kiesin ger verzekerde, dat zijn regering in vervolg zal staan op gedegen en uit voerige besr ekingen over dergelijke zaken. Volgens Kiesinger dreigt het NAVO-bondgenootschap te verwor den tot „een leeg gebouw, louter een werktuig". De Westduitse bondskan selier meende verder geen enkel ver wijt van president De Gaulle te kun nen accepteren, dat de Duitsers te onderdanig zijn jegens de Amerika nen Het zou zaak zijn vast te stel len in hoeverre de Amerikaanse be langen same vallen met de Duitse en Europese en in hoeverre zij dat niet langer doen. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 28 Februari 1867: Dr. Mary Walker, de Ame- rikaanse vrouwelijke officier van gezondheid, heeft in de I vorige week te Londen eene lezing gehouden met een 1 weldadig doel. De Londense 1 studenten in de medicijnen g op de galerij hebben evenals m de vorige maal gedurende 1 een uur met trappen en §j schreeuwen de spreekster ge- 1 stoord. 1 (Advertentie): Ie Mei te huur een huis op goeden stand, bevattende be- neden drie kamers, waarvan H twee en suite; boven drie ka- j§ mers, Meidenkamer, keuken, 1 open Plaats enz. tegen f 250,- 1 huurprijs jaarlijks. Adres 1 met franco brieven onder m letter R. aan het Bureau de- zer Courant.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1