Bij veertig jaar bij W er kmans W ilskracht' Meer vakantietoeslag fROF. FOKKEMA OVERLEDEN Vrijs IN PRINCIPE AKKOORD 'z. Herv. Leiden naar Asserstraat Voor het houden van kerkdiensten FOTOGRAFEREN ONDER WATER President Jolmson erkent uitbreiding oorlog in Vietnam Omroep wet aanvaard Componist van „Groot-Leiden" Een gratis dagreis naar keuze Nederland. Het is het cadeau, t het Leidse muziekkorps Werkmans Wilskracht" gisteren p de wekelijkse repetitie-avond Staalwijkoud-voorzitter J. lij (69) en zijn vrouw aanbood. )e heer Bij, die in Oegstgeest )oont, werd deze avond gehuld igd in verband met zijn veertig- arig lidmaatschap. De heer Bij vierentwintig jaar voorzitter an „Werkmans Wilskrachtge veest in welk korps hij vroeger !e contrabas bespeelde. Zijn ver- Wensten voor het Leidse muziek- ■orps, dat vijfenzestig jaar be- taat, werden elf jaar geleden ge- onoreerd met het ere-voorzit- erschap. Nadat „Werkmans Wilskracht" de door de jubileren- \e ere-voorzitter ter gelegenheid an de geboorte van de honderd duizendste inwoonstergecompo- leerde mars Groot-Leidenhad espeeld. richtte W.W.'s voorzit- er, de heer A. J. van Goozen. nkele woorden van dank en oaardering tot de jubilaris. DINSDAG 28 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Thayer-prijs voor Onzedelijkheid kardinaal Spellman De militaire academie van West- Point heeft kardinaal Spellman. de aartsbisschop van New York, de Syl- vanus-Thayer-prys toegekend die jaarlijks wordt toegewezen aan een Amerikaans burger, die zich bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt en wiens optreden voor het nationaal belang een persoonlijke toewijding aantonen aan de leuze van West- Point: .Plicht, eer. vaderland'. .Door zijn persoonlijke inspanning, zijn voortdurende plichtsbetrachting, zijn ontembare geest en zijn leiders kwaliteiten heeft kardinaal Spellman een buitengewoon gunstige invloed uitgeoefend op de Amerikaanse strijdkrachten', aldus de verklaring bij de onderscheiding. De prijs zal de kardinaal op 6 mei worden overhandigd op een in West Point te houden plechtigheid. De prijs is eerder reeds toegekend o.a. aan president Eisenhower, John Foster Dulles, Henry Cabot Lodge en generaal Douglas McArthur. tegen gaan Het blad van het Vaticaan, de ,Os- servatore Romano' heeft zich ge keerd tegen de .overal optredende onzedelijkheid' en er op aangedron gen in elk land een ministerie voor morele gezondheid op te richten. Het blad meent, dat de moderne Jeugd in bioscopen, theaters en boekwinkels blootgesteld is aan een .flink stuk onzedelijkheid'. Maar de moderne leiders van de staat meenden ken nelijk niet, dat er naast een ministe rie voor lichamelijke gezondheid ook een instituut moet zijn dat zich bezig houdt met de morele gezondheid'. Aan het commentaar in de .Osser- vatore Romano' is een ware stroom processen voorafgegaan, die betrek king hadden op obsceniteit in films, op het toneel en in tijdschriften. jj. H. v. d. Jagt bij NCBO: De nieuwe regering moet blijven streven naar een verhoging van de vloer van de vakantietoeslagen voor ambtenaren, aldus het hoofdbestuurslid van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel (NCBO), de heer J. H. van der Jagt, tijdens de jaar vergadering, die de afdeling Leiden gisteravond hield in het gebouw voor chr. sociale belangen. Hij hield daar een causerie iver: „Wat verwachten wij van de nieuwe regering?" (centen of procenten?). Hij sprak daarbij de wens uit dat de heer Bij nog vele jaren getuige zal zijn van de groei en bloei van het muziekkorps. Als stoffelijke blijk van waardering bood de voorzitter het echtpaar Bij namens het gehele korps een dagreisje aan. In de ouderdom van 68 jaar is te mstelveen overleden prof. dr. K. okkema, hoogleraar in de Friese .1- en letterkunde, het Saksisch, Angelsaksische taal- en letter- unde en het Gotisch aan de Vrije fniversiteit. Prof. Fokkema werd 5 maart 1898 Leeuwarden geboren. Hij bezocht christelijke kweekschool aldaar en r-s eerst als onderwijzer werkzaam. Jaarna deed hij staatsexamen, be- ïaalde de akte middelbaar Ne- ler lands. Hij studeerde aan de tijksuniversiteit te Utrecht. Hier i hij in 1937 gepromoveerd op een lisseratie, getiteld „Het stads-Fries, indragen tot de geschiedenis en de rammatica van het dialect van euwarden'. Prof Fokkema doceer- ook enige tijd Friese taal en let- erkunde aan de Leidse Universiteit, is enige jaren lector geweest van stichting van de vrije leergangen een christelijke opleiding voor de niddelbare onderwijsakten ten doel had. Van de hand van prof. Fokkema ijn tal van bijdragen verschenen in iet Tijdschrift voor Taal en Letter - ;unde, in het Friese Jaarboek en in iet tijdschrift Opwaartse Wegen. Hij chreef ook een beknopte Friese praakkunst. In 1948 verscheen zijn loek .De Leeuwarder aan het woord; eeuwen taalgebruik in Leeu warden'. Honden in de literatuur Dr. D. A. van Krevelen uit Den aag sprak gisteravond op een bij enkomst van de kynologenvereni- ing .Rijnland' in .Zomerzorg' over Honden en schrijvers'. Hij begon met enkele citaten uit irthur van Schendels boek .Mensen n honden', dat na .de dood van de chrijver is uitgegeven. De hond is de literatuur altijd het symbool onvoorwaardelijke trouw ge weest. Wat de literatuur betreft wees an Krevelen op hetgeen Home ver de hond Argos schreef. Dr. Krevelen meende, dat de mens eneigd is om by de hond die eigen- chappen te roemen. die de mens niet of in geringe mate beziet. HU prak ook van schuldgevoel bU de ïens ten opzichte van de hond en ig als zodanig gedenktekens, die oor de hond worden opgericht. Aan de hand van boeiende cita- ;n uit de Spaanse, Italiaanse Duit- i en Vlaamse liberatuur toonde dr. an Krevelen aan, dat de verhouding )t de hond ook afhangt van de na- lonale geaardheid. Na de pauze be- intwoordde dr. Van Krevelen diver- e praktische vragen betreffende de spvoeding van kinderen met honden Ui de keuze van de juiste hond in ïerband met de geaardheid van zUn lieuwe baas. De voorzitster van Rijnland', mevrouw drs. C. C. van Buuren-Veenenbos sloot de bijeen komst met een dankwoord. Vervuiling van een sloot Naar aanleiding van vragen van het raadslid, de heer M. van Aken (PvdA), inzake de vervuiling van een sloot bij de Voorstraat in Leiden, delen B. en W. mee, dat de sloot in april 1962 is geschouwd, waarbij bleek dat de sloot was vervuild. In verband hiermee is in juni van dat jaar de eigenaresse, Scheepswerf Boot-Leiden NV, door B. en W. aan geschreven om het euvel op te hef fen. De NV gaf aan deze aanschrij ving gevolg. Onder normale omstan digheden zou de sloot in 1964 weder om zijn geschouwd. Als gevolg van personeelsgebrek en enkele vacatures bij de dienst van Gemeentewerken kon destijds slechts aan de meest ur gente zaken betreffende watergan gen voldoende aandacht worden ge schonken. Tot die wateren kon de onderhavige sloot niet worden geacht te behoren. Bovendien was bekend geworden dat de eigenaresse voorne mens was tot demping van de sloot over te gaan. Aan het Hoog heemraadschap van Rijnland is on langs inderdaad het verzoek om ver gunning tot demping gedaan. Ook van gemeentewege kan hieraan me dewerking worden verleend, mits de straatriolering in de Voorstraat en de huisriolering van percelen aan de Sumatrastraat. welke thans lozen op de onderhavige sloot, worden aange sloten op de gemeentelijke riolering in de Lage Ryndyk respectievelijk de Sumatrastraat. B. en W. vertrouwen, dat deze aangelegenheid spoedig zal zijn afgedaan, waardoor het euvel tot het verleden zal behoren. Reeds voordat bij de dienst van Gemeentewerken een mondelinge klacht over de toestand van de sloot was ingekomen, is bij de op 30 de cember jl. gehouden schouw geble ken, dat de sloot wederom ernstig was vervuild. Inmiddels is de eige naresse aangeschreven tot het schoonmaken van de sloot. Kerkeliik Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Surhuisterveen-Boe. lenslaan P. J. Mulders te Herwen, Aard en Lobith te Renkum (vac. J. C. v. Hunnik) R. Holwerda te 's-Hee- renhoek c.a. (Zld.). Aangenomen naar Dldam (toez.) D. van Loo vicaris te 's-Gravenhage. Bedankt voor IJmuiden dr. C. Bezemer te Hattem. GEREF. KERKE:* Beroepen te Beekbergen H. J. Zwarts te 's-Gravenhage-West te Zand- voort H. LUesen te Schoonebeek te Koog a/d Zaan H. Lenters, kand. te Geldermalsen te Groningen H. A. v. Bottenburg te NoordwUk aan Zee te Sneek (vac. J. M. Spier) G. J. Brinkman te Bakkeveen. Aan genomen naar Wemeldinge, tevens voor de arbeid onder de schippers. J. Noordhof te Den Bommel. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlaardingen M. W. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leisde Universiteit zUn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal geschiedenis mej. H. L. A. Furnee (Den Haag) en de heer B. J. Slot (Leidschedam)kandidaats En gelse taal- en letterkunde mej. L. G. A. te Meij (Den Haag); kandidaats psychologie de heren H. van Hoog dalen (Voorburg), P. R. Groenen- dyk (Oegstgeest) en B. J. M. Mo- ritz (Delft), mevr. J. Soetens- v. d. Bosch (Den Haag) en Mej. L. W. Veeneklaas (Oegstgeest); kandi daats niet westerse sociologie de heer R. W. Wiersma (Hilversum); kandi daats culturele antroplogie de heer B. J. M. Versteegen (Lisse). Behalve de voorzitter hoopte ook de instructeur van de tam boers, de heer Chr. Rietkerken, die twintig jaar met de heer Bij in het dagelijks bestuur heeft sa- mengewerkt, op een blijvende be langstelling van de jubilaris voor „Werkmans Wilskracht"De di rigent van „Werkmans Wils kracht", de heer G. R. J v. d. Blom, gaf onder meer uiting aan zijn respect voor de composito rische gaven van de heer Bij. Be halve met woorden werd de jubi laris op deze huldigingsavond met veel muziek geëerd. Daarna werd nog enkele malen het glas geheven on het welzijn van het echtpaar Bij. Op de foto feliciteert voorzitter Van Goozen het echtpaar Bij met dit jubileum. (Foto LD/Holvast) Sinds de oorlog zyn de loonsver- Ook de ziektekostenregeling zou hogingen steeds in procenten uitge- wat de ryksambtenaren betreft nog drukt, aldus spreker, waardoor de I veel beter kunnen worden. Het H.B. reële verschillen tussen inkomens verwacht dat dit een van de eerste van ambtenaren in hogere en lagere punten zal zijn. die door het nieuwe schalen steeds groter werden. kabinet worden behandeld, aange- A wrnn zien een wetsontwerp, waarbij dit zal Het hoofdbestuur V 'ln worden geregeld, reeds is ingediend heelt de regering voorgesteld dat in memorle van per l^a- »ee« «•«- W ie zag de (mislukte) juwelenroof? Naar aanleiding van de mislukte ju welenroof zondagavond omstreeks negen uur bij de firma De Water in de Haarlemmerstraat in Leiden verzoekt de politie getuigen van deze poging tot diefstal zich te melden bij het politiebureau in de Zonneveldstraat, afdeling recher- voor alle ambtenaren, nuari 1967 is toegezegd, een gelyk bedrag op andere wijze zou worden toegevoegd aan de salarissen van de ambtenaren en wel de helft van het bedrag in geld (dit zou neerkomen op f 265 per persoon) en de andere helft in procenten, waardoor in de laagste schalen een verhoging van 5% zou ontstaan en in de hoogste schaal van 2Aangezien de on derhandelingen zich echter maar uitstrekken tot de middelbare sector mocht de 4% in het geheel niet wor den overschreden, aangezien de rege ring van mening was dat dit te veel repercussies zou geven voor het be drijfsleven. Om via een achterdeur toch de salarissen van de laagst be taalde ambtenaren op te trekken stelde het HJ3. aan de regering voor om een regeling te zoeken in de sfeer van de vakantietoeslag, waardoor uiteraard ook het jaarinkomen zou stijgen. Voorts zal de NCBO van de nieuwe regering bijzondere aandacht vragen voor het vraagstuk van de automa tisering. hierbU centraal stellend dat de technische ontwikkeling door dat waken dat dit niet gebeurt ten ongunste van de mens. v"v' I Op het verlanglystje van de heer 9 Behalve een portemonnee zyn Van der Jagt stond verder een her- by de inbraak in een kantoorboot aan ziening van het rijksbezoldigingsbe- de Kaasmarkt in Leiden in het afge- sluit in die zin dat de ca. 154 be lopen weekeinde twee rolmaten, een staande schalen worden terugge- houten waterpas en een set steek- bracht tot ongeveer 50 en dat de sleutels ontvreemd. rangen ,a' worden afgeschaft. De ledenvergadering van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden Leiden/Oegstgeest is in principe akkoord gegaan met het voorstel van het bestuur om. wanneer nadere besprekingen maakten de beelden van de nachte een goed resultaat opleveren, de kerkdiensten te Leiden met in- gang van een nader te bepalen tijdstip in de aula van de chr. ulo in de Asserstraat te houden. De Vrijzinnig Hervormden zullen dan de zaal van het Leidse Volkshuis verwisselen voor deze aula, waarin ter kennismaking met het gebouw, gisteravond werd vergaderd. gesproken dat In de Vrijzinnig-Her vormde gemeente is opgezet en nu onder leiding van de leidster, mejuf frouw Kastelein, op gang begint te komen. Ds. Wagenvoorde noemde het jeugdwerk een uitermate belangrijke Dit besluit moet worden gezien als zaak, niet alleen voor de eigen ker- voorlopige oplossing, waarmede keiyke gemeente, want het werk de bezwaren van het Leidse Volks- moet gezien worden als een stuk huis, o.a. de moeilijke trap, die in dienst aan de jongeren van deze tyd. het gebouw naar de eerste verdieping De kerkbouwactie is nu afgesloten en moet worden beklommen, tot het ver. wacht op een goede gelegenheid voor leden zouden gaan behoren. het stichten van een kerkelUk een- Het ligt in de bedoeling dat de heer Van der Jagt maandelijks spreekuur gaat houden in Leiden, waar men hem over verschillende on derwerpen vragen kan stellen of hem suggesties aan de hand kan doen, zo vertelde de voorzitter van de af deling, de heer W. J. Loeve, die de vergadering had geopend. Uit het verslag van de heer J. G. Lamers. penningmeester, bleek dat in 1966 het ledental was gestegen van '600 tot 660. Het financieel overzicht van de penningmeester, de heer S. Barke- ma toonde een herstel van de finan ciën. Het tekort, dat in 1965 be stond, is omgezet in een batig saldo van f 277. De heren J. J van den Berg. L. H. Bokma, G. J. Heeren, P. J. van der Mark, W. A. Minnaard en J. G. Lamers. die aan de beurt van af treden waren, werden allen herkozen Tydens de gisteravond in rest. „De Doelen" gehouden vergadering van de Leidse Amateurfotografenvereni- ging sprak de heer P. H. de Blocq van Scheltinga over „Onderwaterfo tografie". De heer De Blocq heeft behalve zyn hobby de fotografie nog een andere nl. de sinds jaren beoe fende sportduikerU- De combinatie van beide hobbies ligt voor de hand: fotograferen onder water. Na een inleidend woord van de voorzitter, dr. J. Versteeg, vertoonde de heer De Blocq kleurendia's van een duikexcursie in de Rode Zee vanaf het onbewoonde koraaleiland- je Giftün Saghlr gelegen in de Golf van Suez. De wonderlUke kracht en praal van het tropische onderwaterleven werd geïllustreerd door schitterende dia's van de heer De Blocq, aange vuld door een aantal, dat hem ter be schikking was gesteld door een vriend en collega-duiker dr. H. L. Knook. Buitengewoon grote indruk lyke duiken langs het rif. Ook werd de verandering van flora en fauna 1 naarmate men dieper dook (tot 60 meter) duidelUk aangetoond. Burgerlijke Stand Oegstgeest: Geboren: Babette E., d. I v. W. van der Slik en J. V van der Veen; Paul P.. z v. J H. van Giessen ln Londen is een hoedenshow i waren veel fraaie inzendingen, gehouden waar de mooiste „paas- I Op de foto een pan de meest hoed" gekozen moest worden. Er opvallende creaties. Zonder het woord escalatie te wil-Johnson zei voorts dat de maatrege len gebruiken heeft president John son gisteren op een onverwachte persconferentie in Washington er kend dat de jongste militaire maat regelen van de Amerikanen tegen Noord-Vietnam een nieuwe stap be tekenen op de weg naar de uitbrei ding van de oorlog. De Amerikaanse president voegde hier echter onmiddellijk aan toe dat deze maatregelen ln zijn ogen de bes te manier zUn om Hanoi naar de conferentietafel te brengen. Johnson zinspeelde op de drie volgende maat regelen: het leggen van mUnen in bepaalde Noordvietnamese rievieren. de artilleriebeschieting van Noord- vietnamse gebieden en de scheeps- bombardementen op de eilanden voor de Noordvietnamese kust.; De Amerikaanse president erkende dat deze maatregelen „verder gaan" dan alles wat tot nu toe was gedaan, maar hy ontkende met nadruk dat het symptomen zouden zyn voor een verslechtering van de toestand, zowel op militair als diplomatiek gebied. Dit laatste dan vooral wat de pogingen betreft om tot vrede door onderhan delingen te komen. Wy blyven naar wegen zoeken die naar vrede kunnen leiden, aldus Johnson, en ik ben er van overtuigd, dat de nu getroffen maatregelen op dit tydstip de beste zyn om dit resultaat te bereiken. len genomen zyn om de Infiltratie tegen te gaan van Noord- naar Zuld- Vietnam, die nog steeds doorgaat. Hy ontkende echter dat zy het gevolg zyn van de erkenning dat de Amerikaan se bombardementen op Noord-Viet nam niet doeltreffend rijn. Deze bom bardementen waren dit wel, want rij hadden de Infiltratie kostbaarder ge maakt. Johnson zei tot slot dat hy over degeiyke aan wy ringen beschikte dat de Noordvietnamezen graag een ein de zouden zien komen aan de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Vietnam. In Saigon ls vernomen dat het „Pentagon" de Amerikaanse opperbe velhebber ln Zuid-Vietnam, generaal Westmoreland, „vrij spel" heeft ge geven voor elke bombardementsop dracht die hy nuttig oordeelt ln een zone van 100 km ten noorden van de zeventiende breedtegraad, de schei ding tussen Noord- en Zuld-Vletnam. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft een algeheel verbod bekendgemaakt op het zenden van Amerikaanse gelden en medicamen ten naar organisaties voor steunver lening ter verzending naar Noord- Vietnam. Totdusver werden wel beperkte zen dingen toegelaten mits zy onder on partijdig of Internationaal toezicht stonden en niet voor militaire doel einden konden worden aangewend. De storm heeft gisteravond en vannacht weer danig huisgehou den aan de kust. De golven met hun witte schuimkoppen beukten tegen de voet van de duinen. Ge lukkig klaarde het weer in de loop van de morgen wat op en maakte het grauwgrijze wolken- De F.erste Kamer heeft van mid- dek plaats V oor eeri helderblauw. omp dag de Omroepwet met 40 stemmen Toen dit Plaatje hedenmorgen 26 Uren aanvaard. K"!WWC nnm. Zee zag het er allemaal nog troosteloos uit. Over de bestemming van het orgel in 't Leidse Volkshuis, dat eigendom van de Vrijzinnig Hervormd© ge meente is, zal het bestuur nog nader overleggen. De voorzitter, dr. Ruiter, zag in de aanbieding van de aula een stap van integratie, daar de Hervormde Kerk- voogdU als tussenpersoon optreedt by de onderhandelingen met de Ver. voor Chr. Onderwys. In dit gebouw zou plaats zUn voor de Vrijzinnig- Hervormde zondagsschool en ook voor de crèche waaraan de kerkgangers gewend rijn, die eens per maand hun kleine kinderen kunnen meebrengen om die daarin tydens de dienst be zighouden of verzorgd te weten. Dominee en mevrouw Wagenvoor de werd dank gebracht voor het vele werk dat zy in het belang van de vereniging in het afgelopen jaar heb. ben verricht. Jeugdwerk trum. Ds. Wagenvoorde vertrouwde dat de actie „Drie voor één" voor het jeugdwerk nu de volle aandacht van de leden zal krijgen. Het •oorstel van het bestuur om een collectief abonnement te nemen op Kerk en Wereld, het landelyk or gaan van de vereniging en de uit gave van het plaatselijk blad te sta ken, werd nadat zich enige kritiek had laten horen, met meerderheid van stemmen aanvaard. By de bestuursverkiezing werden in de vacatures dr. Springer en me juffrouw Welling by acclamatie ge kozen mevrouw M. AlsemaVan der Graaf en de heer H. C. Hol, beiden te Leiden. De voorzitter dankte de aftreden den voor de in het belang van de vereniging verrichte arbeid, in het bijzonder de wegens riekte niet aan wezige vice-voorzitter, dr J. L. Sprin ger. die hij tevens een spoedig her stel na diens oogoperatie toewenste. Naar aanLeiding van enkele vragen De periodiek aftredende bestuursle- erd uitvoerig over het Jeugdwerk den werden herkozen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11