Hulshoff Twee jaar vertraging maanlanding V.S.? L.D.D.B.-damtoernooi werd groot succes Wijziging Apollo nodig Astrobee Karei de Grote-prijs voor minister Luns MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze redacteur ruimtevaart) Een defect in een elektrische led- ding wordt voorlopig als meest waar schijnlijke oorzaak beschouwd van de braod in het ruimtevaartuig Apollo I, waarbij de astronauten Grissom, White en Chaffee vrijdag 27 januari bij een proefneming op Kaap Ken nedy om het leven kwamen. In een tussentijds rapport van de commis sie van onderzoek van de Nasa wordt echter verklaard, dat men wellicht nooit met zekerheid zal kunnen zeg gen wat de oorzaak precies is ge weest. Het onderzoek is overigens nog gaande. Men hoopt eind maart hier mee gereed te zijn. In het tussentijds rapport worden aanbevelingen gedaan tot wijzigingen van de Apollo om het risico van een herhaling van de ramp te verkleinen. Geadviseerd wordt, waar enigszins mogelijk onbrandbaar materiaal in de capsule te gebruiken, voorts om de werking van het ontsnappingsluik te vereenvoudigen en het veiligheids systeem op de lanceerbasis nog ver der te verbeteren. Aanbevolen wordt, tijdens proefnemingen op de grond De Nasa heeft zaterdag een ruim teraket gelanceerd van het type „As trobee 1500". Deze bereikte een hoog te van 2405 km. De raket viel een half uur later in zee. Er wordt niet geprobeerd hem te bergen. Na 15 maart lancering van de Esro-II De eerste Europese kunstmaan, de Esro-II zal niet op 2 maart zoals het eerste plan was maar kort na 15 maart met behulp van een Ameri kaanse raket worden gelanceerd. Dit heeft de Europese organisatie voor ruimteonderzoek zaterdag bekendge maakt. De tachtig kilogram wegende kunstmaan die is bestemd voor stu die van het zonnestelsel en de kosmi sche straling, werd gebouwd met bij dragen van industrieën en weten schappelijke instanties in tien West- europese landen, waaronder Neder land. niet meer met een zuivere zuurstof- atmosfeer in de capsule te werken. Het is niet te verwachten dat deze aanbevelingen in de wind zullen wor den geslagen. Ruimtevaart-deskundigen hebben naar aanleiding van dit rapport ver klaard, dat het uitvoeren van deze veranderingen vermoedelijk een ver traging van ongeveer twee jaar in het Apollo-maanprogramma zal ver oorzaken. Op 30 januari schreven wij reeds, dat de brand vermoedelijk tot twee jaar uitstel zou leiden wanneer de ramp te wijten was aan structurele fouten van de Apollo. De oorzaak van de ramp kan volgens verklaringen van de onderzoekcommissie wellicht niet met zekerheid worden vastge steld, maar men heeft toch wel ge concludeerd dat de omvang van de ramp mede bepaald is door structu rele onvolkomenheden. Het ziet er daarom thans naar uit, dat de on- j langs geopperde vrees bewaarheid zal worden. Dan zal het indertijd door Kennedy geopperde plan om nog dit decennium twee Amerikanen op de i maan te laten landen niet verwezen- I lijkt kunnen worden. Het is nu zo goed als zeker, dat de Russen de maan met een aanzienlijke voor sprong zullen bereiken. Deze gang van zaken kon wel eens tot gevolg hebben, dat de Amerika nen hun activiteiten in sterke mate om gaan buigen naar een ander doel, waar zij nu nog de kans hebben de Russen wèl te verslaan. Dit andere doel zou het zeer voor de hand lig gende plapeetonderzoek zijn. De uit gaven voor het onderzoek van Mars en Venus werden indertijd besnoeid ten behoeve van het Apollo-project. Zo werd b.v. de ontwikkeling van de Voyager voor vluchten naar en zachte landingen op Mars vertraagd. Een be spoediging van dergelijke projecten zou thans voor de Amerikanen de mogelijkheid openen, als eersten in de jaren omstreeks 1974 bemande vluchten naar de buurplaneten te ondernemen, en een vertraagde maanlanding slechts als een soort oefening voor planeetvluchten te be schouwen. Onlangs werd door een congrescommissie reeds aangedron gen op een grote mate van voorrang voor het planeetonderzoek op het ge bied van de onbemande ruimtevaart. Zout op antennes langs kust stoort ontvangst van Ned. 2 Als gevolg van de sterke wind gedurende de laatste dagen hebben zich op televisie-antennes en verbindingskabels in de kuststreek vrjj grote hoe veelheden zout afgezet. Het gevolg hiervan is, dat de ontvangst van tv- uitzendingen van Nederland-2 in dat gebied slecht is geworden. Alleen een flinke hoeveelheid regen, die antennes en kabels schoonspoelt zal hierin verbetering kunnen brengen. Deze zoutafzetting heeft veel minder invloed op de ontvangst van Neder- land-1, die op een langere golflengte werkt. NEDERLAND 1 KRO 6.45 6.50 7.00 10.30 10.35 1 10.40 i Pipo de clown NTS-journaal Kenmerk, kerk en samenleving De zanger Tom Jones NTS-journaal Zo is Ria (Valk) In Silhouet: Jkvr. mr. G. IV. I. Wttewaal Stoetwegen Havenpolitie, filmserie Het risico van de vaste baan Epiloog NTS-journaal Sluiting NEDERLAND 2 AVRO 8.00 uur Nieuws in het kort 8.05 uur Dichters dichterbij: extra editie 9.20 i 10.05 i 10.20 i 10.30 i 11.00 i boekenweek Rita Streich. operaliederen AVRO's Sportpanorama NTS-journaal Pauze Automatisering Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 7.20 uur Fragmenten uit de musical .Paint y< 9.20 uur De vrede dwingen, discussie Hilversum 2 8.30 uur Inter Arma charitas, hoorspel n.a.v Rode Kruis 11.00 uur Studio 2300, gevarieerd programma en cfióteren In De Beursin Noordwijk Nederlandse visser in zee gevonden In de nacht van vrijdag op zater dag heeft de reddingsdienst in de Noordzee het stoffelijk overschot van een Nederlandse zeeman geborgen. Aangenomen wordt dat hij één van de drie Nederlandse vissers is, die aan boord werden genomen van het red dingsschip Adolph Bermpohl. voor dat dit donderdagavond radio-con tact verloor. Het Westduitse reddings schip dat de haven met een beman ning van vier leden had verlaten, werd vrijdag leeg in de Noordzee ge vonden. De naam van de Nederlan der is nog niet bekend. Helikopters die meedoen aan het zoeken hebben nog vier doden in zee zien drijven. Zij hadden oranje ge kleurde reddingsboeien om. Er is een reddingsboot onderweg om de stof felijke resten te bergen. De propaganda-commissie van de Leidse Districts Dambond organi seerde zaterdag in hotel-restaurant ,De Beurs' in Noordwijk haar eerste toernooi. Deze primeur is in alle op zichten een succes geworden. De be langstelling overtrof de verwachtin gen en de accommodatie, ontvangst en verzorging waren meer dan voor treffelijk. Dank zij de perfecte lei ding van de wedstrijdleider, de heer J. van Vuren uit Wassenaar, had deze mammoet-kamp een zeer vlot verloop. De LDDB en de Damvereniging Noordwijk, op wiens verzoek dit damevenement in de badplaats werd gehouden, kunnen er met trots op terugzien. Na de opening door de heer A. Jes se, voorzitter van de LDDB, werden de dammers door de wethouder van sportzaken, de heer P. den Otter, na mens het gemeentebestuur van Noordwijk welkom geheten. De heer Den Otter zei trots te zijn, dat dit toernooi in Noordwijk werd gehou den en maakte van deze gelegenheid gaarne gebruik een propagandawoord te spreken voor de damsport in het algemeen en in het bijzonder voor de Damvereniging Noordwijk, die heel gelukkig zou zijn met een ver sterking van haar ledental. Daarna schaarden de ruim hon derd dammers uit vele streken van het land, en onder hen heel wat pro minenten met een nationale repu tatie, zich achter de borden. Wethou der Den Otter verrichtte de openingszet. Elke deelnemer speelde drie partijen in een tempo van zes tig zetten per uur. De uitslagen waren als volgt: Hoofdklasse: Groep A; C. Zijlstra 'Alphen a. d. Rijn) 5 p.; A. L. J. Dom (Kwintsheul) 3 p.: Groep B: C. Varkevisser '.Katwijk aan Zee 6 p. C. van der Wiel (Noordwijk) 4. p.: Groep C: J. Weerheim (Rijswijk) 5 p.; D. van Nugteren jr. (Zwijn- drecht) en A. Robbe (Alphen a/d Rijn) beiden 3 p. Groep D: H. Klin kenberg (Katwijk) 5 p.; D. Kleen (Heemstede) 4 p.; Groep E: W. Ha- nemeyer (De Lier) 5p.: Van der Hart (Sassenheim) 4 p.; Groep F: Th Zwetsloot (Noordwijk) 6 p.; J. de Koning (Voorburg) 4 p.; Groep G: C. van der Scheer (Rijswijk) 6 p.; A. van der Zwan (Leiderdorp) 3 p.; Groep H: M. H. van Setten jr (Den Haag) 5 p.; C. H. Ivens (Den Haag) 3 p.; Groep I J. F. Boom (Den Haag) 5 p.; Y. de Jong (Sas senheim) en J. P. Vrolijk (Alphen d. Rijn) beiden 3 p.; Groep J: H. N: de Hardt (Rijswijk) 5 p.; J. P Berghuis (Rotterdam) en A. van Duin (Sassenheim) beiden 3 p.: Groep K: C. Kusters (Rotterdam) 5 p.; C. de Koning (Voorburg) 4 p. lste klasse: Groep A: J. P. Daer- veldt (Alphen a/d Rijn) 4 p.; A. v. d, Bosch 'Rotterdam) en W. B. Renooy (Den Haag), beiden 3 p. Groep B: J. Godwaldt (Katwijk) en D. Ver- gunst (Alphen a. d. Rijn) beiden 4 Groep C: D. C. van Duyvenbode (Leiden) 5 p.; A. Th. Maissan (Rot terdam) 4 p.; Groep D: H. J. Jacob- sen (Den Haag) en J. van Zaal (De Kwakel) beiden 4 p.; Groep E: P. C. Bais (IJmuiden) 5 p.; H. Vermey (De Kwakel) 4 p.; Groep F: M. Lief- tinck (Alphen a/d Rijn) en Th. Hoek (IJmuiden), beiden 5 p.; Groep G: P. Verhoef (De Kwakel) 6 p.; G. de Groot (Rijswijk) 4 p.; Groep I: C. v. d. Bosch (Rijnsburg) en M. v. d. Spruyt (Baarn) en T. van Bergen (De Lier), allen 4 p.: Groep J: W. v. Bemmelen (De Kwakel) en P. Boe- kestein (De Lier), beiden 4 p. 2de klasse: Groep A: M. Guit (Voorburg) 5. p.; C. van Zaal (De Kwakel) 4 p.; Groep C: H. Lense link (Loenen a/d Vecht) en A. Ver meulen (Wassenaar), beiden 4 p.; Groep E: B. v. d. Berg (De Lier) 5 p.; V. D. E. Foss (Den Haag) 4 p.; Groep F: C. Caffa (Den Haag) 5 p.: A. C. de Winter (Den Haag) 4 p.; Groep G: P. Stellaart (De Lier) 5 p.: P. Lok (Den Haag) 4 p. Jeugdklasse: L. M. van dei- (Baarn) 6 p.; p. v. d. Kr oef (Wasse naar) en Th. van Wissen (Wasse naar), beiden 3 p. De heer J. Schoneveld, voorzitter van de propaganda-commissie van de LDDB, reikte de prijzen uit. Dank woorden richtte hij tot allen, die aan het slagen van het toernooi hadden meegewerkt, en in het bijzonder tot de gastheer en gastvrouw, de heer en mevrouw Vink. Een extra-compliment bracht hy aan de heer C. Caffa uit Den Haag, een blinde speler, die het presteerde om in zijn groep met 5 punten te winnen. Enkele duizenden Amsterdam mers hebben zaterdagmiddag bij het standbeeld „De Dokwerker" op het Jonas Daniël Meijerplein de februaristaking herdacht. De eerste die een krans aan de voet van het beeld legde was de bur gemeester van de hoofdstad, mr. G. van Hall. Hij werd aan het hoofd van de stoet vergezeld door de opperrabijn van de Liberaal Joodse Gemeente in Amsterdam. J. Soetendorp. Zij werden gevolgd door de wethouders en een groot aantal van de raadsleden en een lange rij van andere Amsterdam mers die zwijgend langs het beeld trokken. Het défilé duurde twee uur. Transplantatie alvleesklier Een groep chirurgen van de uni versiteit van Minnesota (VS) heeft met succes een transplantatie van een alvleesklier uitgevoerd. De operatie is in de afgelopen maanden uitgevoerd in de universi teitskliniek in Minneapolis door een aantal chirurgen onder leiding van dr. William Kelly, hoogleraar in de chirurgie en voorzitter van de com- ie voor transplantaties van de kliniek. Dr. Kelley zei dat de operatie ,voor zover ik weet de eerste is geweest die met succes is uitgevoerd'. j zei dat er andere transplanta- van een alvleesklier zijn gepro beerd maar dat geen daarvan ooit is gelukt. ,Tichborne' De man van het weekend was ongetwijfeld Hans Keiler, die zaterdagavond het huzarenstuk je uithaalde het schrijversge deelte van het Boekenbal zo te kortwieken dat het, ondanks alle geruchten, toch nog een aardig programma leek en die gisteravond de kroon op zijn werk zette met het eerste deel van de Multatulidocumentaire. Een ander opmerkelijk pro gramma was „De zaak Tichbor- ne", de reconstructie van een Engels proces uit de vorige eeuw over een man die claimt de ver miste erfgenaam te zijn. De hoofdrol werd door John Slater formidabel gespeeld. In het al gemeen was het een goed ge speeld spel, afgezien van het onnatuurlijke gelach van de in de rechtszaal. ,Weekendshow' Van geheel ander kaliber wa ren „de weekend-show" en „mik" De mensen vermaken zich er mee, dus het moét maar. De weekend-show miste Johnn, Kraaykamp. Persoonlijke om standigheden zijn er de oorzaak van geweest dat hij de zelfdis cipline van de show-business niet meer kon opbrengen, met alle gevolgen van dien. Johnny en Rijk werden overigens tot aller tevredenheid vervangen door de Mounties, die in het wat grovere genre nauwelijks voor hen onder doen. Multatuli Gisteravond trokken drie pro gramma's de speciale aandacht, te weten Maigret, Multatuli en Jan de Hartog. Maigret heb ik moeten missen terwille van de documentaire die Hans Keiler, musical Wint your wa- 9.40 Humanistisch Verbond. En Minister Luns van Buitenland Zaken zal de Karei de Grote- De acteur Burt Ward, die de rol van Robin vertolkt in de Batman-serie, is in het huwelijk getreden met Kathy Kersh, een j zangeres in een hotel in Las Ve gas. Op de foto het paar tijdens j het uitbrengen van een toost. prijs 1967 van de stad Aken ont vangen, zo heeft A kens burge meester Heusch medegedeeld. Luns is de veertiende winnaar deze onderscheiding, die sinds 1950 wordt toegekend wegens een bijzon dere bijdrage aan de Europese hedd. Eerder hebben onder anderen Winston Churchill, Paul Henri generaal George Marshall, Robert Sohuman, de voormalige Italiaanse president De Gasperi en Adenauer de onderscheiding gekregen. Vorig jaar ging de onderscheiding, waaraan een prijs van 5000 mark is verbonden alsmede een gouden me daille en een zegel, naar de Deense premier Jens Otto Krag De onderscheiding zal worden aangeboden tijdens een plechtigheid in Aken op Hemel vaartsdag. De 55-jarige Nederlandse bewinds man heeft naar de mening van vele Duitsers een uiterst belangrijke rol gespeeld bij de regeling van Neder lands-Duitse grensproblemen krach tens een in 1963 gesloten verdrag. Ook heeft hij, zo meent men in West-Duitsland. op verschillend ter rein de banden tussen de buurlan den nauwer aangehaald. Den Haag: Spui/hoek Kalvermarkt Rijswijk: "In de Boogaard" Noordhollands Phllharmonisch ork. en solist: seml- klass. muz. 21.20 De vrede dwingen, disc. 22.00 Prom.-ork.: ziek. 22.30 Nw. af, praaitje. 19.00 Nws. tje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Dub- (gr.). 21.30 Muz. en dienst: A. Viool duo en orgeloude muz. B. Voc. ens 22.15 Avondoverd. 22.3 jlterama: radiokonlek ove •livers en toneel. 23.00 Stu 3.00: gev. progr. 23.55—24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA •er de 4e Ityn) van 18-20 uur. Maurice Ravel. 1. Ma Mére l'Oye j du Rouet bols dormant, lette. Impéra- des Pagodes. Les Entretlens de la l Bète^Le Jardln féeriqu Presto. Monique Haas. plano; Nationaal Orkest van Parijs o.i.v. Paul Paray. n. Albert Roussel Le Festin de l'Aralgnée op. 17 (17 min.). (Sympho- nlsche fragmenten). Conservatorium van Parijs o.l.v. André Cluytens. 2. Slnfonletta voor strijkorkest óp. 52 (9 min.). Allegro molto. Andante. Allegro. Conservatorium Orkest van Parijs o.l.v André Cluytens. III. Darius Mllhaud. Le Carnaval d'Aix, fantasie voor piano en orkest (17 min.). Claude Helffer. piano; Na tionaal Orkest van de Opera te Monte Carlo o.l.v. Louis Frémaux. IV. Francis Poulenc. Concert Cham- pètre voor clavesymbel en orkest (25 Andante. Finale. min.). Allegro Presto: trés gal. Almée van de Wiele, clavecymbel; Conservatorium Orkest var Parijs o.l.v. Georges Pètre VOOR DINSDAG 28 FEBRUARI samen met Gompert-s en Huy- stee (en niet te vergeten het filmwerk met vaste hand van Ed van der Elsken, met name in Indonesië) aan Neerlands be langrijkste schrijver (Multatuli) heeft gewijd. Bij alle rijkdom aan beelden en uitgewogen teks ten (en aan geluiden, van paar- dehoeven via geitemek ker tot windkracht 7) waren er toch twee bezwaren. Wij begrij pen de verleiding om voor een zo belangrijk onderwerp twee van onze belangrijkste acteurs aan te trekken als „Multatuli" (Bentz) en „commentaar" (Steenbergen), maar af en toe kreeg je daardoor toch té sterk het idee van een spel voor twee acteurs. Een tweede bezwaar gold de zetting van de fragmen ten uit het door Multatuli zelf als „een vod" gekwalificeerde toneelstuk „de eerloze". Het was hoffelijker geweest als men de tekst had omgezet in heden daags Nedrelands, .zoals men ook met Shakespeare en Brede- ro doet. Nu leek Multatuli's tekst, niet in de eerste plaats door de inhoud maar door het taalgebruik, verder van ons af te staan dan de veel oudere Shakespeare en Bredero. en vonden wfj het om andere re denen „een vod" dan Multatuli indertijd.. rek met de Hartog Blijft over te melden dat Jan de Hartog in zijn gesprek met Mies Bouwman inderdaad de „verteller" bleek te zijn die hij wil zijn. Als contactadres voor hen die meer informatie willen hebben over het adopteren van Vietnamese weesjes noemde de Vara: mevr. E. den Doolaard, Miggelenbergweg 51, Hoender- loo (de echtgenote van die an dere verteller. A. den Doolaard). ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30—8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Gesp (9.36—9.40 Waterst niters. 10.10 Arbeids- vit. (gr.). (11.00—11.02 Nws.). 12.00 ork. (opn.)am use - Beursber. 12.27 Med. Stereo: Metr tropo-ork. (opn.) 12.25 Beursber. 1_._ t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Overhelds- voorl.Ultz. voor de landb. 12 40 Or gelspel: amusementsmuz. 13 00 Nieuws 13.10 Journaal en beursber. 13.30 Fluit en clavecimbelklass. muz. 14.00 ik hoor. ik hoor wat u niet hoort, een lez. pi. VPRO: 14.40 Schoolradio. .00 Voor de vrouw. ir r,d. muz. (opn.). 16.( 16.02 Sopraan en piano (gr.) Uort TC ic 1 Hilversum 2, 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Porder: lichte gram .muz. (7.307.32 Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram .muz. 8 30 Nws. 8.32 uur Voor de huisvrouw. 9225 tot 9.3n uur Oonciliepcetbus) Aubade: licht gev muz.progr" lf.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette ork. 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de boeren. 12 27 Med. tbv land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act 12.50 Draalen maar!!!!; lichte gram. muz. 13.30 Musiesta: licht muz (opn.). 14.20 Schoolradio 14.40 5 vccnauuoc niuuien. öprexer Dennert. 17.10 Voor de Jeugd Hilversum 3 FM en 240 m TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.07 Licht pl.progr. VARA: 10.00 Nws. 10 02 Llch- ^Ï3,UZ.- en ac' 'n 00 Nws 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Muzikaal VARA-Varia 13.00 Nws. 13 02 Act. 13.05 Hoor 15.00 Nws. 14 05 Voor de „-.„.05 Llch- -- Lichte gram.muz 16 00 Nws. 16.02 Act. 1605 Zorro: program- TELEVISIEPROGRAMM VS Bderlanri 1 NTS NOT 10.20 tot Schooltelevisie 12.00—12 30 Te- De detaillist als ondernemer i4i NTS: 18.45 Plpo de Clown 18,50 Journ NCRV: 19.00 U z.et maar uitvoering tn het spel Sephantijn, door scholle- :n. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: >.20 Attentie. 20.45 Davld Copperfleld '-film (dl. 6). 21.35 Arm en rijk- dl' Pakistan, ontwikkelingsland, docu- entaire. 22.35 Gesprek. NTS- 22 30 it 22.35 Journaal. 23.0023 30 Kern- - .no ju.uu rsws t kort. 20.05 Mensen tussen hemel en larde. openlucht-circus. 20.30 Premié- :e: nws. over films. 20.56 De m UJke gangster. Arséne Luptn T..—ïifiixn Ibeide keunn- 22.45—23.00 Journ.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5