K EN G HEERST OVER DUIZENDEN Juwelenroof in Leiden mislukt Sluit Cito Umt m Jonge grafici gediplomeerd Diploma- zwemmen Inbraak via metro MANTANQ W V-tef/touw-cLu Mantanc, \JOcrv 0t k&uMC fyujs... -2 6"^ geen Dallas verstrekt gegevens meer over Oswald, Ruby e.a. Tien Leidse meisjes missen portemonnaie MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 PAGINA ,3 Jwee uitvoeringen in Stadsgehoorzaal ADVERTENTIE en G., wanneer het zich aan- selvlaggen op het podium zeiden het vinden is., weer een werk van v d M W het zich kondigt, heerst over duizenden. Zoals vroeger de muzikanten op de toren transen, zoals nu nog de beiaarden. „In de hoogte" schijnt het devies te zün van alle K. en G-ers stedelijk: Leiden, nationaal: Kerkrade, inter nationaal: Kerkrade. Het eerstvol gend uitzicht naar hoger is het 40-jarig jubileum, dat Leiden in 1968 te wachten staat, en dan in 1970 wéér Kerkrade. De woorden „in de hoogte" verplaatsen ons terug naar een mo ment in dat Kerkrade, na de bekend making van de overwinning, toen hoofdinstructeur Freijsen op de schouders ging. Men hou de hem in De volledige benaming van K. en G. luidt: Chr. Muziekvereniging „Kunst en Genoegen", Drum-, Trom petter-, Pijperkorpsen. Korpsen is tweevoud (Jong K. en G. tot 16 jaar, daarboven seniores) en elk van deze korpsen in drievoud. Hier is werkver deling geboden: Jaap v. d. Pluym is een al eerder geziene collega-instruc teur van Freijsen, maar ditmaal werd bovendien de heer J. de Jong, ma joor-tamboer bij de Marinierskapel, voorgesteld als nieuwste instructeur, die de tamboer-afdeling onder zijn hoede kreeg. De jaaruitvoering is zaterdag twee maal gegeven's middags en 's avonds, 's avonds voor een uitver kochte Stadsgehoorzaal. Voorzitter IJzerman kon uiteraard de naam van die Zuidlimburgse mijnstad niot bin nen de lippen houden de twee wis- In de Overdekte in Leiden werd vrijdagavond om diploma's gezwom men. De geslaagden zijn: DIPLOMA A Arjon Capel, Maria van Hal-klap, Maart van Egmond, Adrianus van der Poel, Gert van Egmond .Johan nes Verhave, Hendrik Verhave, Christiaan Kramer, Thomas Buis. Sipke Gelling, Roelf Kampinga, Cornells Burgering. Erik van den Heuvel, Willem Anholts, Wido Woudt, Albertus Koppier. Ronald v. Hoorn, Jan van Duijn, Johan nes v. d. Geest, Peter Roemele, Kees van Oorde. Kees Veerman. Arie Breedijk, Johannes de Mol, Hendrik Kampinga, Harrit Wester, Andreas Petit, Joep Duindam, Joke Ver' g Bianca de Jong, Janny Smits, Jan- ny de Mooy, Jacoba de Mooy, Bar bara van Haarlem. Monica Bokern, Petra Keijzer, Alma van Apeldoorn, Marja Blankestijn, Yvonne Nieu- wenburg, Elisabeth Breyer, Marian ne de Mooy, Sylvia van Dugteren. Edith Vink. DIPLOMA B. Jacobus van der Mey, Hermanus de Goey, Klaas Mol. Alida Geer- lings, Ronald Hiensch, Johannes Zwaan, Johan Noordermeer, Judith ReVet, Rene v. d. Kwaak, Tineke Kooien, Wilhelmina Zwart, Theodo ra Smits, Gerard Olden, Henricus Burgering. INSTRUCTIE NIET JUIST In uw schaakrubriek van zaterdag avond merkte uw schaakmedewer ker op, dat Reshewsky in zijn partij tegen Bobby Fischer na 13 zetten de partij opgaf. Dit is niet juist! Reshewsky speel de de partij uit tot de veertigste zet en staakte toen pas de ongelijke strijd. Omdat deze historische ge beurtenis in bijna elk schaakboek of periodiek heeft gestaan, is het nodig hier melding van te maken, opdat de lezer van ons dagblad niet ver keerd wordt geïnstrueerd. Als toelichting wil ik nog vermel den dat de bewuste partij werd gespeeld in het Rosenwald-herden- kingstoernooi in New York 1958- 1959, waaraan tevens was verbonden het Kampioenschap van Amerika. Met dank voor de plaatsruimte. Jerry Beij, Surinamestraat 16, LEIDEN. selvlaggen op het podium zedden het zwijgend en zijn toespraak kan wel in de woorden „optimisme" en „ber gen werk" worden samengevat. Klei nen worden groot en ruimen dan de plaats in voor nieuwe kleinen. Er is een kostprijs per nieuweling, die in een ommezien uit de uniform groeit, en een kostprijs voor de junior die senior wordt en die prijs is niet mis. En men ziet het naar 150 junioren toegaan. Het moet by K. en G. wel eens op de bedrijvigheid van een ge nerale staf lijken. Daar hoort ook bij om 240 Jongens op een donateurs- jacht in te zetten. Zorgelijkheid is er bij K. en G. niet, maar zorgen blijven er eeuwig. De aanblik op het met K. en G.-ers gevulde podium is, hoe vertrouwd ook, ieder jaar opnieuw een verrassing, die een hardnekkig applaus oproept. Vóór de pauze zijn na de openings fanfare en begroeting uitsluitend de junioren in de weer geweest, deels in het bezit gesteld van nieuwe es-des hoorns. Met de best mogelijke leiding enerzijds en de ambitie anderzijds om lid te mogen zijn van het beroemde korps ontstaan verrichtingen, waar op geen kritiek vat heeft. We denken terug aan een dialoog tussen scherpe en doffe trommen met vier solist-tamboers, aan een mooie wals voor hoornblazers als hoofdparr tij gecomponeerd door v. d. Pluym, aan een gezellige mars vermoedelijk van Freijsen) van 1 oktober 1966 de gezellige dag waarop Jong K. en G. het 12% jaar in leven zijn vierde aan het voortreffelijk gelijkgericht pijpen van een hele klas tegelijk, aan de „volksliedjes van overal" met al lerhande slagwerkjes en pianobege leiding van Ada van der Bent. aan goed gelukte samenzang, culminerend Ln „Toemba". Na de pauze de senioren. Als altijd eerst de dwarsfludtengroep in de (3-stemmige) klassieke suite. Als de complete seniores zichtbaar worden, dus de overwinnaarsband van Kerk rade, loeide een ovatie door de zaal en volgden de Kerkrade - concours - nummers: „staand" de Highlands, in die zo rustig-zekere K. en G.-gang o.l.v. voorzitter IJzerman, en „lopend" Days of Glory" o.l.v. tambour-maitre Piet Oosterhout (in herinnering: de 34 graden Celsius en de 11214 punten op 120). We stippen hier nog de Ne derlandse en de Schotse slowmars van de pijpersband aan, een stuk waar het obsederende composiitdepa- troon van Ravels Bolero in terug te vinden is„ Pluym met eveneens obsederende umi- sono-drummers en koperstoten. Het tijdverlies door toneelschikkin gen werd enkele malen opgevangen door liedjes vóór het doek van het trio „The Folk Minstrels" V. (Van onze R'damse correspondent) Evenals indertijd bij Siebel is ook by C. en A. aan de Coolsingel in Rotterdam een Rififi-achtige inbraak gepleegd. Vijf jongelui hebben zich via de metrogang een weg gebaand naar het pand van het kledingsma- gazijn, dat een eigen ingang tot de ondergrondse krijgt. In die gang werd een schot gesloopt, waarna de weg naar de verkoopruimte vrij was. Op de eerste etage werden tal van herenkledingstukken verzameld en klaargelegd, gedeeltelijk ook in de metrogang. Een waker had onraad bespeurd en de politie gewaarschuwd. Zo zag het vijftal zich de terugweg afgesneden door politiemannen. Een 16-jarige loopjongen probeerde nog te vluchten, waarbij hij een gewond been opliep. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld werd hij in het hoofdbureau van politie opgesloten. Daar belandden ook zijn makkers-in de misdaad, een 18-jarige lakspuiter, een 21-jarige loswerkman, een 17- jarige matroos en een 19-jarige stra tenmaker. Het Leidse gemeenteraadslid mr. M. L. Kuyt (P.v.d.A.) heeft zich met de volgende schriftelijke vragen tot het college van burgemeester en wet houders gewend: 1. Is het juist dat de Cito-rijwiel stalling, nabij het Station, begin maart a.s. gesloten zal worden? 2. Indien inderdaad tot sluiting wordt overgegaan, kunnen B. en W. dan mededelen, aan welke oorzaak de opheffing van deze belangrijke fiet senstalling met een bergingscapa citeit van 1000 fietsen te wijten is? j 3. Hebben B. en W. bij de huidige exploitant en/of de N.V. Nederland- I se Spoorwegen nog getracht de j voortzetting van de exploitatie van de Cito-stalling te verzekeren? Zo ja, welke factoren hebben terzake een beslissende rol gespeeld? 4. Is het College ermede bekend. I dat de fietsenstalling onder en achter het Station, voor wat de a bonne- I mentsstallingen betreft, reeds meer dan vol is? 5. Zijn B. en W. bereid by de Ne derlandse Spoorwegen de afgifte van meer maandkaarten aan door de sluiting van de Cito-stalling gedu peerden te bevorderen? 6. Is het College voorts genegen te doen onderzoeken op welke wijze in de naaste toekomst aan het probleem van te weinig stallingsruimte aan het Stationsplein, mede gelet op de stal lingsbehoefte van bezoekers aan de bioscoop en universitaire gebouwen, kan worden tegemoetgekomen? 7. Wil het College er tenslotte op doen toezien, dat na de sluiting van de Cito-stalling, krachtig wordt opge treden tegen het. naar verwachting veelvuldiger, neerzetten van fietsen op de openbare weg? (De Cito-stalling is zoals het LD. reeds eerder meldde sedert 1 januari jl. nog maar op beperkte (forensen) tijden geopend, red. L.D.). king van rijpe tabakken volgens tiet A C natuurprc '14,'ff f/7 Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats westerse sociologie de heer L. C. O. Jansen (IJmuiden) en mej. G. J. Maters (Santpoort); doc toraal westerse sociologie de heer W. Smeulers (Rijswijk)kandidaats Franse taal- en letterkunde de heer B. Bahlmann (Roosendaal)kandi daats Duitse taal- en letterkunde de heer P. J. van Trigt (Voorburg) doctoraal II geneeskunde mej. H. G. Klem (Schiebroek) en de heren J. C. Dorrepaal (Terneuzen), J. H. Reints (Den Haag), M. F. Schutte (Amster dam), H. Wechgelaar (Sluiskil) en W. A. J. Zwart (Rotterdam)semi- aits de heren B. J. Niessink (Heem stede) en A. P. E. Schmoutziger ^Koudekerk aan den Rijn); artsen examen mej. A. J. H. Matze (Bos koop) ,mej. E. C. Schnell (Delft) en mevr. J. E. Harinckde Weerd (Den Haag). BURGERLIJKE STAND LEIDEN en J. Konings; Ronald. Martin, z. v. A. Hoogeveen en M. Dorrepaal; Hugo Joost z. v. J G. Kriek en G. Jaoobse; Jan, z. v. D. van der Marei en RJïoek; Johanna Margaretha en René, d. en z v. W. Ravensbergen en S. Schelllnger- A. Schaap; Cornells Anne Cornelia, d. v. W. H. van Wet ten en J. C. van Marrewijk. GETROUWD J. M. van der Moolen en M. Onder- I. J. Ooms. 6 jaar, dochter; E. Stnxtt- mann, 55 Jaar. echtgenote van P. E. Boerstra; P. S. M. Crama, 72 Jaar, H. B. de Jonge 39 Jaar. man: J. de Vogel. 66 Jaar man. Haarlemmerstraat opgeschrikt Twee tot nog toe onbekend gebleven mannen hebben gister avond omstreeks negen uur tevergeefs getracht een greep te doen in de etalage van een juweliersbedrijf in de Haarlemmer straat in Leiden. Dc twee mannen gooiden ieder een grote steen tegen de etalageruit, waardoor de ruit scheurde en gedeeltelijk werd vernield. Op hetzelfde ogenblik trad de alarminstallatie in werking, zodat de onbekenden niets anders te doen stond dan zo snel mogelijk te vluchten. Enkele verbijsterde voorbijgangers zagen de twee mannen ln een gereedstaande auto stappen en in zeer grote vaart wegrijden. Een haastig genoteerd nummer bleek achteraf niet juist te zijn. De politie acht evenwel de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het nummerbord van de auto vals was. Mooie Opdracht Oecumeiiisch jeugdcongres vooi K.N.G. Eenheid van mensen belangrijker dan eenheid van kerken De Kon. Ned. Grofsmederij in Lei den heeft van Rijkswaterstaat op dracht ontvangen voor het maken van twee binnen- en twee buiten-eb deuren voor de Zuiderzeesluizen in IJmuiden. Iedere deur heeft een af meting van 10% bij 11% meter. Voorts is de K.N.G. de levering opgedragen van twee bewegingswerken voor de nieuwe Hooghkamerbrug, te bouwen in de nieuwe vaarroute langs Lei den. familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Mil"jam Maria Johanna, dochter van Kroemer-Pijper, Den Haag. Getrouwd: Connie Thijssen en F. E. van Haastert, Den Haag; J. H. van den Hoek Ostende en Francoise Suyver, Arnhem. Overleden: Willem Cornelis van Beek, 46 j.t Amsterdam; Gerard Cor- neille Crèvecoeur, Den Haag; Johan na Francdsca Josdna del Court, wed. van Willem Claus, 79 J., Den Haag; Jan Christiaan ten Noever de Braus, Den Haag. (Van onze Rotterdamse correspondent) ..Onrustbarend", riep zaterdagmiddag de secretaris van de Ne derlandse Oecumenische Jeugdraad, dominee H. Scheeper uit. toen bij een bliksemenquête tijdens het oecumenische jongerencongres in de Rotterdamse Doelen was gebleken, dat een kwart van de ondervraagden ..geen mening" had over de oorlog in Vietnam, en 21 procent datzelfde vond van het kernwapenvraagstuk. Het jongerencongres trok ruim, duizend deelnemers. Enkelen van de 17 minuten spre kers wisten de handen op elkaar te krijgen in „open doekjesvooral als het ging over afzien van per soonlijk, nationaal, kerkelijk of con fine ntaal belang. Zo de voorzitter van de Oecumenische raad van ker ken in Nederland, dominee E. J. Beker, die zijn gehoor onmiddellijk raakte met zijn openingszin: „De eenheid van de mensen is veel be langrijker dan de eenheid van de kerken". Nog steeds tekort aan vakmensen In de grafische bedrijven is ondanks een voortgaande automatisering nog steeds een tekort aan vakmensen. De uitreiking van diploma's aan jongge zellen in het grafische vak blijft daarom een gebeurtenis, waar niet alleen de jonggezellen zelf maar ook vele ondernemers met blijdschap naar uitzien. Een dergelijke diploma-uit reiking had zaterdagmiddag plaats in het Leidse restaurant Van der Heij den. Drieëntwintig geslaagden namen daar hun diploma in ontvangst, van wie drie uitblinkers werden onder scheiden met de G. J. Thieme-prijs. Deze bijzondere eer viel te beurt aan de zetters J. van Duyn (Katwijk), H. Vink (Noordwijk) en J. Eradus (Lei den). Met gerechtvaardigde trots werd tij dens de diploma-uitreiking gewezen op het 'eit. dat al voor het tweede achtereenvolgende jaar drie G. J. Thieme-prijzen in het Leidse district ter beschikking konden worden ge steld. Behalve de geslaagde jongge zellen woonden vertegenwoordigers van de Centrale Opleidingscommissie in Amsterdam, de Haagse Grafische School, de werkgevers in het grafi sche bedrijf en de werknemersorgani saties de diploma-uitreiking bij. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de Districts Oplei dingscommissie, de heer H. Schoon- derwoerd, die van de gelegenheid ge bruik maakte om de leermeesters te huldigen voor de wijze waarop zij zich van de hun opgelegde verant woordelijke taak kwijten. Met vreug de maakte hij voorts melding van het feit, dat de vernieuwing van de opleiding merkbaar wordt. Het oude werkboekje is vervangen door het nieuwe opleidingsboek met opdrach ten, aldus de heer Schoonderwoerd die er niet aan twijfelde of de ver frissing van het onderwijs zal er toe bijdragen dat vele Jonge mensen zich aangetrokken voelen tot het grafische vak. Er werd op deze middag veel en uitvoerig gesproken, o.a. door de heer Chr. Movtt namens de Haagse Gra fische School en de heer G. Sluymers namens de Opleidingscommissie. Zij gaven als him mening te kennen dat de jonggezellen moeten blijven stre ven naar verbreding van hun kennis. De secretaris van de Districts Oplei dingscommissie, de heer J. J. Sjar- din. reikte de diploma's uit aan: zet ters: J. Eradus*, H. J. van der Kamp, P. C. M. Karremans. A. Kriek, W. van der Linden, D. Pouw, Leiden; H. Vink*, Noordwijk aan Zee; J. van Duyn*, W. de Jong, Katwijk a. Zee; H. F. van Esch, Oude Wetering; F. J. J. Alferink, Hillegom; B. H. P. Kapteyn, Sassenheim; A. G. Koek, Zoeterwoude: M. Meulblok, Haarlem mermeer. Drukkers: A. Planje, Ph. J. de Vet. P D N. de Wekker. H. Th. B. J. van der Zon. Leiden: G. J. Len- gers. De Zilk; J. G Verdijk. Lisse; Illustratiebedrijven: F Wagemans. L. C. Th. Zandvliet, H Zirkzee, Leiden. Drs. H. M. de Lange pleitte ln navolging van de Oecumenische Raad voor een gezamenlijke Euro pese inkomenpolitiek, gericht op ver hoging van de groei bij de lagere inkomens en beperking van die groei bij de hogere, met als einddoel zelf beperking ten bate van de arme landen. De Rotterdamse hoogleraar dr. J. Tinbergen sprak over de noord-zuid tegenstelling tussen ryke en arme landen, drs. B. J. Th. de Veer van het Groninger polemologisch insti tuut over de kernwapens, het Rot terdamse socialistische Tweede Ka merlid, dr. J. H. Lambert, over de noodzaak van een kernkabinet, dat zich voortdurend en actief zou moeten bezig houden met de leefbaar heid van ons land en Trouw-journa list R. H. Eybersen over de Ameri kaanse Vietnam-politiek, die hij aan scherpe kritiek onderwierp. Levendiger ging het toe na deze toespraken. De sprekers hadden elk een hoek in het Doelencomplex ge kregen, waarin hun hoorders met hun vragen en tegenwerpingen kon den komen. Daarvan drong ook een en ander door tot een forum dat 's middags werd gehouden. Interessant was een kort duel tus sen dominee Beker en de rooms- katholieke pastoor J. Keet. Deze voelde in het zich wenden naar de wereldproblemen een (onbewuste?) vluchthouding uit de vastgelopen oecumenische problemen: wil men de eenheid van de kerk redden op kos ten van Vietnam en de ontwikke lingsgebieden? Niet alle deelnemers schaarden zich aan het eind van het con gres in de hal rondom een aantal protestantse en rooms-katholieke ambtsdragers voor de uitdeling van wat ln het programma „rantsoen voor onderweg" werd genoemd. Op een voudige aardewerken schalen en in ontbijtbekers werden daar brood *n Fokker-projecten Indonesië wil contracten vervangen De heer F. Diepen, verkoopdirec teur van de Fokkerfabrieken, heeft gisteravond over de projecten van Fokker in Indonesië verklaard, dat de nieuwe Indonesische regering zeer gebrand is op de uitvoering van de twee plannnen (de bouw van een vliegtuigfabriek met levering van onderdelen voor 40 Friendshiptoe- stellen plus de levering van 20 Friendship»i-machines uit Nederland aan Garoeda Airways), maar dat zij het onmogelijk acht die te verwezen lijken op de wijze zoals vastgelegd in twee oude contracten. „De berichten dat Indonesië de be staande contracten wil opzeggen, zijn een halve waarheid", adus de heer Diepen. „Men wil namelijk de twee bestaande contracten opzeggen en deze vervangen door een nieuw con tract, waarin beide projecten zijn op- nomen. Werk in Spaanse mijnen hervat Nadat vrijdag elf mijnwerkers, die een week lang uit protest onder de grond gebleven waren, uit een 300 meter diepe mijn in Mieres weer naar boven gekmen waren, begon za terdag een vrij algemene werkher vatting onder de 6000 mijnwerkers die uit sympathie gestaakt hadden. De elf mannen verblijven nog in het ziekenhuis voor medisch onderzoek. Politiebewaking maakt dat niemand hen daar kan bezoeken. Zelfs hun vrouwen en kinderen worden niet tot hen toegelaten. Er is sprake van dat de elf mannen in voorarrest ge plaatst zullen worden, in afwachting van een beslissing of zij vervolgd zul len worden Vissersschepen vergaan 28 doden De tien opvarenden van het Ca nadese vissersschip „Iceland" hebben vermoedelijk het leven verloren ln de storm die van donderdag op vrijdag in de noordelijke Atlantische Oceaan heeft gewoed, zo is in Halifax ver nomen. Het wrak van de „Iceland" is dichtbij Cap Breton in Nieuw- Sohotland gevonden. Donderdag ver ging ook een andere Canadese vis sersboot, de „Cape Bonnie", dichtbij Halifax, waarbij 18 bemanningsleden om het leven kwamen. De autoriteiten van Dallas weige ren uittreksels uit het bevolkingsre gister te verstrekken van diegenen die zijn betrokken geweest bij de moord op president Kennedy op 22 wyn rondgedeeld. De uitdrukkingen „avondmaal" of „eucharistie" wer den vermeden, maar de bedoeling was het wel. Wij zagen enkele ge reformeerden weggaan en van de bo venomloop keken enkele r.-k.-pries- ters uitdrukkingsloos naar wat hun ambtsbroeders beneden deden. Na gymnastiekles Tien Leidse meisjes zyn hun portemonnaie kwijt. De portemonnaies moeten vrijdagavond tussen zeven en acht uur zyn gestolen, toen de meisjes gymnastiekles hadden ln het gymnastieklokaal aan de Pleterskerkgracht. Een dief is kennelijk de kleedkamer binnengeslopen en heeft zich dc portemonnaies toegeëigend. De portemonnaies bevatten slechts kleingeld. november 1963, zo meldde gisteren de Dallas Times Herald. Volgens het blad is dit in opdracht van de Gezondheidsdienst van Dal las en van de geheime dienst. Een gemeentelijke woordvoerder zei dat de regeling reeds enige tijd gele den van kracht ls geworden omdat uit het gehele land „gelukszoekers te lefonisch of per brief om gegevens hadden verzocht". Van geval tot geval zou echter be keken worden of de uittreksels als nog zouden worden verstrekt. De maatregel heeft betrekking op president Kennedy, Lee Harvey Os wald en Jack Ruby, maar volgens de Dallas Times Herald verstrekt het personeel van het bevolkingsregis ter ook geen gegevens over andere overledenen die slechts terzijde be trokken waren by de moord en de daarop volgende ontwikkelingen. De officier van Justitie van New Orleans, Garrison, heeft gisteren twee adjudanten naar Dallas gezon den ter ondervraging van een Cu baanse balling in verband met zijn onderzoek naar een vermeend kom- plot tegen het leven van wijlen pre sident Kennedy. Dit is vernomen van zegslieden in New Orleans. De ondervraagde persoon zou Sergio Arcacha zijn, een leider van het Cubaans revolutionair front in New Orleans in het begin van de jaren zestig.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3