LEIDSCH DAGBLAD Geen hoop op overleg meer inzake Vietnam WILSON IN NEDERLAND Informatie-arbeid tot woensdag opgeschort JAMIN Impasse Kelner bekent moorcl op Turk in Arnhem weekend-systeem Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 No. 32114 Directeur: E. A. E. van Dishoeok Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Oordeel Washington strijd zal op slagveld aioeten worden beslecht Vietnam te belemmeren. De lucht macht is reeds begonnen met uit voering van deze opdracht, zo werd meegedeeld. De mijnen moeten per vliegtuig afgeworpen worden. In Washington meent men dat de strijd in Vietnam op het slagveld en niet aan de conferentietafel beslecht zal moeten worden nu Hanoi Johnsons al of niet bedekte vredesvoorstellen blijft verwerpen. De Amerikaanse regering, zo zeiden functionarissen in Washington, heeft geen hoop meer op een regeling door overleg als Noord-Vietnam tenminste geen onverwachte omzwaai maakt. In Amerikaanse regeringskringen ls men tijdens het bezoek van pre mier Kosigin van de Sowjet-Unie aan Engeland wel enigszins opti mistisch geweest. Men hoopte toen dat het overleg tussen premier Ko sigin en premier Wilson van Enge land zou resulteren in een zij het klein kansje op vredesbesprekim gen. De weigering van Hanoi om ooi maar de mogelijkheid van overleg onder de ogen te zien als de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam niet eerst onvoorwaarde lijk stopgezet zouden zijn, heeft elk vooruitzicht op het doorbreken van de impasse te niet gedaan, aldus de functionarissen in Washington. Zij drijven niet en vormen geen bedr'-'ying voor het scheepvaartver keer in diep water, zo werd meege deeld. Het besluit tot ondermijning van de Noordvietnamese waterwegen is de derde stap in enkele dagen tijds die door de Amerikanen be kend is gemaakt, met het doel grote re militaire druk uit te oefenen op de Noordvietnamese aanvoerroutes naar het zuiden. Gisteren werd aangekondigd dat oorlogsschepen van de Amerikaanse Zevende vloot zouden beginnen met een systematische beschieting van Mij nen De Amerikaanse luchtmacht in Vietnam heeft opdracht gekregen mijnen te leggen in de rivieren in het zuiden van Noord-Vietnam, zo heeft het militair opperbevel in Sai gon meegedeeld. De maatregel is bedoeld om de aanvoer van materi- van het noorden naar Zuid- Jongen bleef dood bij vechtpartij op ijsbaan (Van on-ze Amsterdamse correspond.) Een vechtpartij tussen twee 15-ja- rige Amsterdammertjes op de Jaap Eden-kunstijsbaan is zaterdagavond om ongeveer half elf tragisch geëin digd door de plotselinge dood van een van hen. Het slachtoffer, de hulpmonteur Ronnie Stern bleef le venloos liggen, nadat hij bij de vechtpartij onder was komen te lig gen en in die positie enkele stompen had gekregen. De 15-jarige scholier is na overleg ran de politie met de officier van justitie in verzekerde bewaring ge steld, met dien verstande dat Lij thuis mag slapen, maar zich ter be schikking van de kinderpolitie moet houden. Vandaag zou sectie worden verricht op het lichaam van het slachtoffer om- de juiste doodsoor zaak vast te stellen. De jongens had den in de kantine ruzie gekregen om een asbakje. Zij waren daarna met anderen de ijsbaan opgegaan, waar bij zij elkaar bij het fondjes-rijden voortdurend uitdaagden. Op een ge geven moment greep Let tweetal el kaar beet en rolde vechtend over het ijs. Hierop merkte de scholier plotse ling, dat zijn tegenstander beweging loos bleef liggen. ADVERTENTIE m (Van onze Arnhemse correspondent) Een 27-jarige ongehuwde kelner heeft bekend vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag de even oude Turkse gastarbeider Avcu Hayrettin op de hoek van de Spijkerstraat en de Schoolstraat in Arnhem te hebben doodgeschoten. De enkele uren tevoren gepleegde roofoverval in de Paul Kruger- straat (ook in Arnhem) staat eveneens op naam van de vrijdag middag tussen 13.00 en 14.00 uur op verzoek van de Arnhemse recherche door de gemeentepolitie van Doetinchem in het ouderlijk huis gearresteerde pistoolschutter. Van moord met voorbedachte rade de de man zich enkele tientallen gul- geen sprake. De roofoverval Paul Krugerstraat was in financieel opzicht nauwelijks de al twee weken zonder werk zijnde kelner. Hij maakte er 35 45 gulden buit en de overval in de Spijker straat 233 liep hem uit de hand. Opgelucht, volgens de politie, be kende de Doetinchemmer zaterdag ochtend omstreeks 10.00 uur beide misdrijven. De indruk van de politie is, dat de kelner volledig toereke ningsvatbaar is. Hij is al meer met de justitie in aanraking geweest. Dinsdag in de namiddag ging de Doetinchemmer naar Arnhem. Hij verklaarde van plan te zijn geweest zijn pistool te verkopen en met dat geld de bloemetjes min of meer bui ten te zetten. Het verkopen mislukte, zodat hij besloot een roofoverval te plegen. Daartoe kocht hij in een wa renhuis in de binnenstad een paar nylonkousen. Hij kwam na rondge zworven te hebben, omstreeks negen uur in de buurt van Sonsbeek te recht. Via een poortje en enkele mu- hij een paar tuinen. Nylonkous De achterdeur van het pand Paul Krugerstraat nummer 8 was niet op slot. De kelner sloop met een nylon kous over zijn hoofd en daarop zijn bril het huis binnen. Na te hebben gewacht tot hij ztfn kans dacht te kunnen slaan kwam hij in de kamer de 30-jarige bouwkundig advi- John G. Hali aan zjjn bureau zat te werken. De kelner bedreigde de hèer Hali met het pistool. Nadat de kelner de portefeuille van de heer Hali had gekregen ging hij weg. Op dat moment kwam echter ka merbewoonster Els Neger (21 jaar) thuis. De kelner ging met mejuffrouw Neger naar haar kamer. Daar eigen- WEERBERICHT Aanhoudend zacht Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: veel bewolking met tijdelijk regen. Krach tige tot harde zuidwestelijke wind, maar aanvankelijk harde wind tot storm tussen zuid en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. (opgemaakt om 11.15 uur) 28 FEBRUARI. Zon op: 7.30 uur; onder: 18.17 u. Maan op: 23.49 uur; onder: 9.05 u. Hoogwater te Katwijk te 5.49 en 18.07 uur, laagwater te 1.43 en 14.08 Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Elster vierling maakt het nog steeds goed De Elster vierling (drie jongens en en meisje), die wordt verpleegd in het St. Elisabeth-gasthuis n Arn hem. maakt het uitstekend. Eén der jongetjes gaf aanvankelijk enige re den tot bezorgdheid, maar door o.m. het toedienen van injecties is men nu de ademhalingsstoornis te boven gekomen, naar het zich laat aanzien tenminste. Overigens acht de ziekenhuisdirec tie het raadzaam dat er de eerste da gen geen foto's van de vierling wor den gemaakt. Met. mevrouw G. G. Botterblom-Voorburg (39), die thuis wordt verpleegd gaat alles ook naar wens. Wel zal het aanstonds voor haar een hele opgave worden, ook wat de hulsvesting betreft, het elf kinderen tellend gezin te verzorgen. Temeer omdat van de zeven kinde ren (6 jongens en 1 meisje) die het gezin Botterblom al rijk was. de jong ste nog pas 2 jaar is en de oudste 10. Maar burgemeester W. M. C Klijn van de Betuwse gemeente Eist heeft al toegezegd dat hij zal nagaan hoe de familie Botterblom het best ge holpen zal kunnen worden. dens toe. Met f35 (f45 volgens de benadeel de) ging de kelner de stad in. Hij bezocht enkele bars. Toen het geld op was ging de kelner naar het Spijker kwartier. Toevalligerwijs kwam hij in pand Spijkerstraat 233 terecht, waar de voordeur openstond. Opnieuw wilde de kelner een roofoverval ple gen om geld te krijgen voor vertier. Hij liep de gang door naar achte ren. Daar zat hij een kwartier op het toilet, waar hij weer een nylonkous over zijn gezicht trok. Juist toen de bewoonster in de gang liep, kwam de Doetinchemmer tevoorschijn. De Turk Hayrettin, die in een kamer had liggen slapen, kwam eveneens in de gang. De Turk en de kelner raak ten met elkaar in handgemeen. Al vechtend kwam het tweetal buiten. De overvaller draaide zich vlak voor het huis om (nadat hij zich min of meer had losgemaakt) en schoot de Turk een keer in zijn rug. De Turk bleef overeind èn doorvechten. De kelner loste daarop drie schoten op de benen van Hayrettin. Ook dat hielp niet: de Turk bleef proberen de kelner te overmeesteren. Inmiddels was het duo op de hoek Spijkerstraat Schoolstraat aangekomen, waar de kelner met nog twee schoten tenslot te een eind aan het leven van de Turk maakte. Daarna verdween de kelner. -k Chicago en omgeving worden nog steeds geplaagd door zwaar winterweer. Vele tientallen auto's kwamen op een van de grote we gen naar de stad volkomen vast te zitten in de sneeuw. Op de achtergrond zijn sneeuwploegen bezig met pogingen de weg be gaanbaar te maken. zijn. Afgelopen woensdag werd het eerst gebruik gemaakt van z- artillerie om uit Zuid-Vietnam de gedemilitariseerde zone het n den te beschieten. Later werd bekend gemaakt dat deze artilleriebombar dementen op regelmatige basis den worden voortgezet. Brand Naar schatting 100 huizen van Vietnamese burgers zijn in vlammen opgegaan bij een brand die ont stond bij een Vietcongaanval op de Amerikaanse militaire basis Danang, 610 kilometer ten noorden van Sai gon. Volgens militaire autoriteiten wer den het dorp bij de basis en een mi litaire communicatie-installatie ge troffen door tien granaten. Later deelde een Amerikaanse mi litaire woordvoerder mee dat bij de beschieting de daaropvolgende brand 41 personen 30 Zuidvietna- mese dorpelingen en 11 Amerikaan se militairen - de dood gevonden had den en dat 102 personen, onder wie 32 Amerikaanse militairen, gewond Chinezen Het Amerikaanse weekblad News week meldt dat Noordvietnamese troepen defensieposities hebben in genomen langs de grens met China, hetgeen Russische diplomaten in Hanoi zouden hebben bevestigd. De Noordvietnamezen vrezen dat binnenkort een grote stroom Chine se vluchtelingen het land zal binnen trekken tengevolge van de politieke crisis in China, aldus Newsweek. ic Premier Zijlstra richt een kort welkomstiooord tot zijn Britse collega Wilson. Links de minis ters van Buitenlandse Zaken, Brown en Luns. Communistische partijen in april bijeen In de Tsjechoslawa-akse stad Kar- lovi Vari zullen vertegenworddgers communistische partijen in Eu ropa van 24 tot en met 27 april van gedachten wisselen over manieren de spanning tussen oost en west in dit werelddeel te verminderen. Men verwacht dat ook gesproken zal worden over het Westduitse streven naar een betere verstandhouding met die Oosteuropese staten. Tot het hou- van de conferentie is besloten door de afgevaardigden van 17 Eu ropese communistische partijen in Warschau. (Van Haagse correspondent) In stromende regen arriveerden gisteravond op het vliegveld Ypen. burg bjj Den Haag de Britse premier Wilson en minister Brown van Bui tenlandse Zaken. Ter begroeting wa ren onder meer aanwezig de minis ter-president prof. Zijlstra, de minis ter van Buitenlandse Zaken mr. Luns, de Britse ambassadeur in ons land Sir Peter Garran en de Neder landse ambassadeur in Londen dr. Van Royen. De Britse delegatie voert vandaag besprekingen met de Nederlandse re gering over de kansen van Engeland op toetreding tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. Bij aankomst heette prof. Zijlstra de Engelsen met een zeer kort woord welkom. Wilson sprak in zijn ant woord de hoop uit, dat het overleg in Den Haag vruchtbaar zou zijn. Later op de avond had een diner iaats in de Britse ambassade, dat onder meer door de ministers Luns Zijlstra werd bijgewoond. IN VERBAND MET BRITS BEZOEK (Van onze parlementaire redacteur) Door andere werkzaamheden gedwongen heeft prof. Zijlstra de informatie-arbeid voor een paar dagen op een gezet. pitje Verschil van mening A.R.P. Vandaag is hij gastheer voor zijn Britse collega Wilson, die in Den Haag over de Britse aan sluiting bij de Euromarkt is komen spreken. Morgen heeft hij een paar dringende zaken te re gelen in het ministerie van Fi nanciën (Prof. Zijlstra is behalve premier en informateur ook nog minister van Financiën) Pas woensdag komt het informa tiewerk weer op gang. Dan heeft hij met de fractievoorzitters van de KVP, de WD, de ARP en de CHU een gezamenlijk gesprek over het geringsprogramma bezetting van de departementen. Zaterdag heeft prof. Zijlstra aa: Koningin verslag uitgebracht ove gang van zaken. Het bezoek aan leis Soestdijk duurde vrij lang 2 uur en werd omschreven als het uitbrengen van een tussentijds rap port. Prof. Zijlstra gaat dus nog door met zijn werk niet, zoals werd verwacht, benoemd tot formateur met de opdracht kabinet in elkaar te zetten. Dit kan een aanwijzing zijn, dat prof. Zijlstra nog steeds van plan ls de politiek uit te gaan en alleen als informateur wat voorbereidend werk wil verrich ten, waarna zijn partijgenoot, mr Biesheuvel, als formateur en vervol gens als minister-president zou kun nen optreden. Van mr. Biesheuvel wordt echter nog steeds gezegd, dat hij voor de KVP niet acceptabel is. Daar de KVP echter nog geen ge schikte figuur voor de hoogste post naar voren heeft geschoven kan men wel aannemen, dat de katholie ke bezwaren na enige tijd verdwe nen zullen zyn. De meningsverschillen in de ARP over het werk van prof. Zijlstra zijn zaterdag voor de buitenwacht zicht baar geworden. In een hoofdartikel in het dagblad „Trouw" noemde de vroegere anti-revolutionaire fractie leider Bruins Slot het samengaan met de VVD „griezelig". Dr. Bruins Slot is van mening, dat prof. Zijlstra in zijn activiteiten te weinig aan dacht besteedt aan de onrustbarende uitslag van de verkiezingen. Tegen het economische betoog van prof Zijl stra kan eigenlijk niemand bezwaar aanvoeren, maar juist dat betekent het einde van de politiek in Neder land. De verkiezingen hebben echter uitgewezen, dat men niet naar het einde, maar juist naai- het begin van de politiek verlangt. Er is meer aan de gang dan een disoussle over de Nederlandse financiële polsstok. „En als de politici na de verkiezingen het niet zouden weten op te brengen die behoeften litiek beleid, binnenlands lands te voldoen, dan mi bus", aldus het artikel van Slot in Trouw. echt po en buiten- isen zij de dr. Bruins Het bezoek van de Britse minister Brown heeft maar heel kort geduurd. Hij vertrok na de ochtendbespreking al weer naar Engeland, omdat hij verplichtingen heeft in het Britse parlement in verband met de behan deling van het Britse defensiewitboek Zijn plaats werd vanmiddag ingeno men door de Britse staatssecretaris Mulley, die daarvoor vandaag is overgevlogen. Het Britse bezoek aan Den Haag is het vijfde, dat Wilson en Brown aan Europese hoofdsteden brengt. Met Luxemburg wordt morgen deze rond reis besloten. Congres partij behoudt absolute meerderheid De Indiase Congresparty van pre mier Indira Gandhi, die by de par lementsverkiezingen zware klappen heeft gekregen, wist zich desondanks gisteren verzekerd van de absolute meerderheid. Met nog 28 uitslagen onbekend beschikte zy al over 270 van de 520 zetels. In het oude parle ment had de Congresparty een twee derde meerderheid met 238 zetels meer dan de gezamenlijke oppositie. De grootste winnaar is de conserva tieve Swatantra-party (43 zetels), gevolgd door de hindoes-nationalis tische Jansangh (35). ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I (9ucJ leuwö Uit het Leidsch Dagblad van 27 Februari 1867: De cholera, die te Keulen 1 in de maand Januari slechts vier offers eischte, is weder 1 aan het toenemen. Van den 1 12den tot den 17den dezer g zijn 23 lijders aan die ziekte I bezweken. Gisteren avond om half I tien is in de Bakkersteeg al- 1 hier gevonden, een dood pas- g geboren kind van het vrou- I welijk geslagt; het ivas ge- I wikkeld in een halve kussen- sloop, en naar het bureau van 1 policie overgébragt. Leiden, 26 Februari 1867. j De le Commissans van policie, VINK.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1