Schilder Toon Koster; ceramiek van Sluyter Goede op de zaken R.A.I. kunst kalei öoscoqp werd toch gelost Grote toeloop in t Regthuys' Jeugdkamerorkest - B - en Blokfluitensemble Slottke in beroep ""MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Expositie in Nieuwkoop Concert Wassenaar: Britse blokkade zonder succes Stella Maris' in Qfo Rhodesië Mozart en Bach Onder benijdenswaardig grote belangstelling heeft „Stella Ma- ris" Mozart's Requiem en Bach's Magnificat uitgevoerd in de Was- senaarse St. Josephkerk, waar een gunstige akoestiek ten dien ste staat. Dit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dit plaatselijk r.-k. oratoriumkoor, dat onder de directie staat van Ad de Groot. Genoemde werken zijn in een vereniging met een gevestigde traditie en bijbehoren- l ZSXiSLXt 3 Britse vloot in het kanaal /ambique werden aangehouden om dat zij olie voor Rhodesië aan boord hadden, zijn er toen in geslaagd de waakzame Britten om de tuin de lei- De olie werd in het geheim gelost, daarna werden de tanks met zeewa ter gevuld, om dezelfde diepgang te krijgen, met een laagje olie erop ter wijzingen zijn gebaseerd op de nood zakelijke behoeften, berekend naar cilinderinhoud en afstand van huis naar werk of het aantal ritten per de predispositie zang vertrouwde stof. Een gega randeerd sluitend geheel mocht j>and dan ook worden verwacht I kwam terdege tot stand. routineuze kaanse regeringsgezinde weekblad Onder auspiciën van het Kunstgenootschap 't Regthuys is in iet Oude Raadhuis in Nieuwkoop een expositie ingericht van iet werk van de plaatselijke kunstschilder Toon Koster en :eramiek van de Zwammerdamse pottenbakker E. Sluyter. Voor de opening van de expo sitie van Toon Koster en E. Sluy ter in 't Regthuys bestond grote belangstelling in Nieuivkoop. (Foto Leidsch Dagblad) Bremer had meegedeeld dat het ten toongestelde werk van Sluyter direct te koop was, er als hat ware een „va zen- en potten-storm" losbrak, want in minder dan geen tijd was een deel van de toch uitgebreide verzameling van Sluijter van eigenaar verwisseld. De expositie zal dagelijks geopend zijn van 25 uur tot en met 19 Zowel het Requiem als 't Magnificat bieden heel eigen moeilijkheden, al- leen al het feit dat ze van Mozart I en Bach stammen zorgt daarvoor, j Helderheid en verstaanbaarheid mo- gen zodanig zijn, dat men a.h.w. zelfs de snelste noot en iedere samenklank moet kunnen fotograferen. Tot de realisatie va neen zo ho ge eissen bezit „Stella Maris" nog wel wat afstand. Vooral in de langere meiismen trad stroefheid op met ver lies van de toonwelving en van de schone kleur op de zang. Het meewerkend orkest wa songe- noemd. Mogelijk leden van het Re sidentie- Orkest, we herkenden er een enkele figuur uit. Zij gaven alle weoselijke steun. De solo's berustten bij Quirine Elias sopraan), Marian Dieleman alt, Ben Smithuis tenor, Chris Verhoog (bas). Stemmen met welke te opereren valt. De tenor had het meeste tegen: flakkeren en een kellg bijgeluid, Deze stem moet vrijer komen. Wanneer de alt voorzichtig aan het zangorgaan weet te verrui men met volkomen geacheveerde welving van alle tonen zullen haar blijvende podiumkansen toevallen. Haar timbre werkt in alles mee. Ook de sopraan heeft het timbre mee en het voordeel, dat zij de egale rank heid niet verliest in de hoogte JDe alt is evenwel expressiever. De bas beschikt over een zeer fraai geluid en bood een goed levende voordracht aan me en overal helder blijvende Schatverborgen in Königsborg Als de officiële opening, die za- rdagmiddag plaats vond een graad- is voor de te verwachten be- ngstelling voor deze expositie, dan elooft deze een tot dusver ongekend icces te worden, want de belang- :lling hiervoor was dermate groot at de genodigden de ruimte van het ude Raadhuis vrijwel geheel vul- Dat is toch een onbetwistbaar sken dat het werk van Koster belangstelling van velen heeft. Nadat dr. G. J. Bremer als voor- het Genootschap een wel gesproken had, opende heer Antoon van der Vet de ten- lonstelling met een typering van Koster en zijn werk. lij zeide dat er in deze tijd in de J mst veel charlatans en kwakzal- :rs rond lopen, die hun produkten Is kunst trachten te verkopen en met een zelfverzekerdheid die trbazing wekt. Dan is er ook een jort publiek dat, na de verguizing Vincent van Gogh niets meer lijk durft te vinden. Koster heeft hieraan niet willen leedoen en gekozen voor het échte eerlijke schilderswerk. Hij heeft jn eigen stijl weten te behouden en ch tot een knap vakman ontwik- cld. Hij is stevig met de voeten op lil grond blijven staan; zijn werk Van der Vet beschreef Koster norts als iemand die het liefst bui- a de natuur en op het I vertoeft en daar vooral zijn drukken opdoet. Dit komt ook bij- i ader tot uitdrukking in zijn werk, int het grootste deel van zijn stuk- n en conté-tekeningen is gewijd het onderwerp water, variërend poldergezichten, zonder meer In felle kleu- ■at hij ziet. Dat ongekunsteld Concert Toonkunst Hij schrijft dat de „Joanna V" de haven van Beira binnenvoer en er enige weken bleef liggen, terwijl de Manuela" zich gedwongen zag naar Durban door te varen. De corres pondent zegt zijn gegevens ontvan gen te hebben van een ingenieur in Durban. In februari was deze met een ploeg deskundigen in het ge heim per vliegtuig naar Beira ver trokken, waar zij in twee maanden tijd zes grote olietanks bouwden. Toe nde „Joanna V" Beira verliet had zij geen olie meer aan boord, de „Manuela" had al gelost toen zij Durban aandeed. De olie was ergens aan de Afrikaanse oostkust gelost en is ondanks alles in Rhodesië aange komen, aldus het artikel. Zoals destijds gemeld lokte de bouw van de extra-tanks veel mentaar uit. Het Rhoderische parle ment heeft de afgelopen dagen over de kosten van deze bouw gedebat teerd. De Rhodesische minister van Han del, Musset, heeft van-daag bekend gemaakt dat de rantsoenering van benzine voor onbepaalde tijd zal wor den gehandhaafd. Aanvankelijk was het de bedoeling de benzine eind april weer vrij ter beschikking te stellen. De rantsoenering werd in december 1965 ingesteld kort na de onafhankelijksverklaring, nadat En geland een olie-embargo tegen het land had bevolen. Bostonse a Dur- wurger weer gepakt Albert Desalvo, die beweert de wurger van Boston te zijn. is zater dag gegrepen in Lynn in de Ameri kaanse staat Massachusetts. Hij was nog geen 43 uur voor zijn aanhouding ontsnapt uit een psychiatrische in richting. De 35-jarige Desalvo was onge deerd. Hij droeg een matrozen- uniform. Desalvo werd gearresteerd ln een i textielzaak. Hij bood geen verzet. Hij j was de vorige maand veroordeeld tot levenslang plus tien jaar wegens een reeks roofovervallen en aanvallen op vrouwen. H(j heeft niet terecht gestaan als de „wurger van Boston" Zijn verdediger zei echter dat hij - j verantwoordelijk was voor het - schrikbewind dat in Boston heeft ge heerst. In deze stad zijn namelijk tussen 1962 en 1964 13 vrouwen ver moord. De verdediger achtte het noodzakelijk dat Desalvo in een psy chiatrische inrichting werd opgëno- Desalvo is na zijn arrestatie op last van een rechter overgebracht naar de staatsgevangenis in Walpole, waaruit het moeilijk ontsnappen is. In Boston werden later twee broers van Desalvo gearresteerd op beschuldiging by de ontsnapping van hun broer geholpen te hebben. Erich Gauleiter Koch, voormalig nazi I van Oostpruisen, heeft j „Quilltetté 5 Veilt aan een Poolse verslaggever verteld dat een .barnstenenkamer' die 50 ffclllCclis" miljoen dollar waard zou zijn ergens in de Russische sUd Kaliningrad,!, Maandag 13 maart geeft het be- kende „Quintette a vent francais het voormalige Koningsberg begra- twee concerten in de Zuiderkerk, De kampioenen van de vier over gangsklassen van de microkorfbal- competitie hebben zondag in de sporthal in Oss gestreden om twee plaatsen in de hoofdklasse. Spangen (Rotterdam) en Wordt Kwiek (Jub- begu) toonden zich de sterksten en komen volgend seizoen in de hoofd- klase uit. Dirigent-componist Waxinan overleden Toon Koster: De dijk" (Foto Leidsch Dagblad) Bij dit werk van Koster, sluit dat gene wat pottenbakker Sluyter bijeen bracht bijzonder goed aan. Het is frappant te zien hoe deze kunstenaar, eens leerling van de onvergetelijke Lanooy, die voorheen het klassieke zo bijzonder beheerste, met zijn tijd is meegegaan. Thans op 68-jarige leeftijd, maakt hij huishoudelijk ge- bruiks-ceramiek met een moderne stijl, die verbazing wekt. Alle voor werpen zijn strak en gaaf van vorm en stuk voor stuk voor doelmatig ge bruik gemaakt. Sluyter vormt, bakt. kleurt en glazuurt alles zelf en het j de vermiste kunstschatten is de resultaat is doelmatig en fraai. j .Barnstenen kamer' uit Tsjarskoje Dat ook het publiek dit niet ont- 3 sielo, een stad in de nabijheid van ging bleek uit het feit, dat, toen dr. Leningrad. ven zou zjjn. De juiste plaats zou alleen bekend zün aan de vroegere Duitse majoor Helmut Will, die op dit ogenblik in West-Duitsland woont. Koch, die in een Poolse gevangenis zijn straf uitzit, was gedurende de tweede wereldoorlog gouverneur van Oostpruisen en Rijkscommissaris voor de Oekraïne. Het in Warschau verschijnende dagblad Dziennik Lu- dowy (Volkdagblad) schrijft dat de meeste van de kunstschatten die Koch verzameld had nooit bij de oorspron kelijke zijn teruggekeerd. Het blad voegt hier aan toe dat de Sowjet' Unie nog altijd speurt naar 800 middeleeuwse ikonen, die uit Kiew gestolen zijn tijdens de Duit bezetting. De meest kostbare van Des middags voor de jeugd en 's avond voor volwassenen. Uitge voerd worden werken van Mozart, Stamitz, Mihlaud, Ibert, Haydn, Vi valdi, Honegger, Debussy en Damase. Het kwintet bestaat uit Jean-Pierre Rampal (fluit), Pierre Pierlot 'ho bo), Jacques Lancelot (klarinet), Gil bert Coursier (hoorn) en Paul Hong- ne (Fagot). Jol) Sanders leraar aan instituut inV.S. Op 60-jarige leeftijd is in Los An geles de dirigent en componist Franz Waxman overleden. Hij werd in Duitsland geboren. Hij componeerde een opera en werken voor piano, viool en orkest, stichtte het mu ziekfestival van Los Angeles en heeft twee Oscars gewon nen voor zijn muziek bij films. In 1950 voor zijn muziek van de film „Sunset Boulevard" en het jaar daarna van de film „A place in the voor de Residentie-Orkest Job Sanders, danser bij het Ned. Dans Theater, is met ingang van september benoemd tot leraar aan de .North Carolina school of the arts', waar hij de klassieke tech- r_ niek zal doceren en choreografiëen naar Zwitserland ontwerpen. Vorige week keerde hij terug van een bezoek van een week aan deze instelling die de eerste gesubsidieerde school voor muziek, theater en dans Is. De dansafdeling wordt geleid door Robert Lindgren, met wie Job San ders vier jaar in de Ballets Russes de Monte-Carlo heeft gedanst. rivier-, plas- Koster's werk nannelijk" te geeft hij v aakt het zw tijd eerlijk loral dynamisch. Het is het robuus in zijn werk wat velen zo aantrekt tot een gewild bezit maakt. Voor verheugende belangstelling, vooral van de zijde der jeugd, musiceerden zaterdagavond in de aula van de Oranje Nassauschool in Leiden twee jeugdensembles, t.w. een onder afdeling van het reeds bekende Jeugdkamerorkest Leiden, dat ■onder leiding staat van Henk Brièr, en het Blokfluitensemble onder leiding van Piet Kunst. Het programma verraadde het juiste inzicht van beide leiders. Het was niet te zwaar, maar toch verre van uitsluitend eenvoudig. Koningin Juliana heeft zater dag de schilders van de door de jury van de Koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst be kroonde werken in paleis Soest- dijk ontvangen. Op de foto H.M. temidden van de winnaars, v.l.n.r. de heren Th. Schuurman, F. M. j Calon, J. H. Westein en A l"ailCK Klop. Het Residentie-Orkest zal in de week van 27 februari tot 4 maart een korte toernee maken door Zwit serland. In totaal zullen vijf con certen worden gegeven in Bern, Lausanne, Zurich, Genéve en Fri- bourg. De concerten zullen worden gediri geerd door Willem van Otterloo; de cellist Maurice Gendron zal als so list optreden. De werken die worden uitgevoerd zijn: Andrlessen Symfonische Ftude; Schuman Haydn Symfonie De autotentoonstelling in de RAI in Amsterdam, die gistermiddag om vijf uur haar deuren sloot, mag volgens het bestuur buitengewoon geslaagd worden genoemd. In totaal trok de show 400.620 bezoekers, een kleine 18.000 mjnder dan twee jaar geleden. Gezien de minder goede ver- I kopen in het afgelopen jaar waren de verwachtingen bij de deelnemers aanvankelijk niet hoog gespannen, maar reeds na enkele dagen bleek, dat de omzet zeer bevredigend was. j Vooral de populaire merken wer den zeer goed verkocht, maar ook de duurdere modellen gingen goed van de hand. Ook voor de onder delen en accessoires bestond grote belangstelling. Een opiniepeiling, die op initiatief van de stichting „Weg" onder de bezoekers van de RAI werd gehou den, heeft aangetoond, dat de weg gebruikers in het algemeen een gro tere prioriteit wensten voor de oplos sing van de verkeersnood in ons land. In totaal hebben ongeveer 48.886 personen het vragenformulier van de stichting ingevuld. Dankzy een tafelcomputor kon direct bij de sluiting van de tentoonstelling de uitslag worden bekendgemaakt. Bij na 84 procent van de deelnemers was van oordeel, dat door de cen trale overheid niet voldoende aan dacht wordt besteed aan de oplossing van de verkeersproblemen. De poli tieke partijen komen wat beter uit de bus. Ruim de helft (53 c:gaf als zijn mening, dat in de program ma's niet voldoende de nadruk op de vraagstukken van verkeer en vervoer Celloconcert is Belegd. Op de vraag wat er het 101Beet- Ieerst moet gebeuren om de verkeers- Het laatste weekeinde, dat er nog op snoek mocht worden ge vist heeft voor de heer De Vries uit Baarn de vangst van zijn le ven gebracht. Zaterdagmorgen viste hij iri de Zuideindese plas in Nieuivkoop. Hij was ruim drie kwartier bezig de gefotografeer desnoek binnen te halen. De snoek woog 22 pond en had een lengte van 110 centimeter. (Foto Leidsch Dagblad) heid, 32 procent aan meer autowe gen, 26 procent aan het saneren van het stadsverkeer en tenslotte 9 pro cent aan openbaar vervoer op eigen Binnenkort tweede fase Oudenrijn .Leonore'; ïrootse schenking van Henry Moore De Britse beeldhouwer Henry ire heeft zijn land een 20-tal zijn werken aangeboden, ter arde van naar schatting een lij oen pond sterling. De komen- twee jaren zullen deze werken 'aarschijnlijk gaan naar Tate .llery in Londen. Tate Gallery II hiervoor een nieuwe vleugel luwen. Dit museum heeft de ootste collectie van werken van •jarige beeldhouwer. Het kamerorkestje, dat gezien moet worden als vooropleiding voor het la ter-deelnemen aan een groter ge heel wist reeds aardig weg met een Suite van Handel (For the Fire works) en een Divertimento van Mo zart. Van een uiterste klankverfij ning kunnen we natuurlijk niet spre ken bij deze onervaren spelers, die hun eerste schreden zetten op de weg van orkestspel. De speeltechniek van vooral de meeste strijkers ver raadt nog het beginstadium, doel» dit neemt niet weg, wat men geen vrees behoeft te hebben voor de zuiver heid. Want die wist Briër wel te be reiken. Hoe vlot werd er niet ge speeld bij Mozart (Divertimento) en latei- in de „Kindersymphonie" van vader Leopold Mozart, die zelfs kin- dertrom petjes en ander speeltuig aanwendt. Een eigentijdswerk van Oscar van Hemel, dat niet bepaald modern te noemen is. doch niette min enkele verrassende wendingen vertoont in het harmonisch verloop brengt het er bij dit groepje ook heel lofwaardig van af. Ook van het Blokfluitensemble kan veel goeds gezegd worden. Beter nog: wat Piet Kunst met zijn fluitis ten al bereikt heeft wekt bewonde ring. Een voor soortgelijke ensemblps bijzondei' warme klank viel te beluis teren en een gave intonatie in de meer eisen stellende variaties van Karl Marx. De aoht-delige „Rodrigo Suite" van Handel hield de aandacht gespannen door de intieme sfeer evenals de Suite van Praetorius en de Paduana en Gaillarde van Wil liam Brade. Dit musiceren vormde een welkome medewerking aan dit fleurige jeugd- concert, dat door een volle zaal met I de grootste ernst van het Jeugdig ge hoor werd beluisterd en gewaar- Ad Int. De werkzaamheden aan het ver keersplein „Oudenrijn" bij Utrecht zijn zover gevorderd, dat de Rijkswa terstaat heeft besloten om het ver keer nog in de eerste week van maart gebruik te laten maken van een nieuw aangelegd wegenstelsel. Deze wegen liggen in de vorm van een oud model „stuiver" om het oude verkeersplein. Deze omlegging van het verkeer, die op een nog definitief te bepalen datum om half elf 's ochtends precies wordt uitgevoerd, betekent een veel omvattende operatie, waaraan tal van werkzaamheden zijn verbonden, die geruime tijd van voorbereiding en uitvoering vergen. Men denke bij voorbeeld aan het omzetten van de bewegwijzering, omschakelen van de verkeerslichteninstallaties, het aan brengen van een wijziging ln de weg- bebakening, enz. De weggebruikers zullen met stag naties rekening moeten houden, ter wijl bijzondere oplettendheid en voorzichtigheid is geboden, in het bij zonder op de dag van instelling en enige dagen voor *n na deze omlegging. De twee beklaagden in het proces om de deportatie van Nederlandse Joden, dat in München is gevoerd. Harster en Zöpf, zullen niet in ho ger beroep gaan. Dit heeft hun ver dediger zaterdag bekend gemaakt. D« verdediger van de tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeelde voormalige secretaresse van Harster, Gertrud Slottke. zal voor zijn cliënt wel be roep aantekenen. Harster is wegens medeplichtigheid aan moord op vele duizenden Joden veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Wil helm Zöpf kreeg voor hetzelfde de lict negen Jaar. Het Russische voetbalteam op toernee door Japan kwam zaterdag tegen het nationale Japanse elftal niet verder dan een 0—0 gelijkspel. India zegevierde zaterdag met 50 over Ceylon in de eerste ronde van de Aziatische zone van het toer nooi om de Daviscup.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15