Leiden 19ct. Films Dijken bij Hamburg hielden goed stand Slot van EEG-overleg Wilson en Brown naar Den Haag DAMMERS VERLOREIN Computer zoekt Uw partner GOLD GOLD „De prof slaat een moorclslag VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze Londense correspondent) Er bestaat weinig; twijfel aan, dat de komende gedachtenwisseling tus- het reizende duo, Wilson en Brown, en hun collega's in Den Haag een leien dakje zal gaan. De Ne derlandse ministers zijn weliswaar demissionair, doch over de wenselijk heid van het Britse lidmaatschap an de EEG bestaat in ons land nau welijks meningsverschil, Nederland is Engelands grootste handelspartner in West-Europa, dus hoe minder tarieven hoe beter. Ook politiek zal Nederland de Britten in I de EEG verwelkomen, omdat hun democratische invloed als heilzaam I wordt beschouwd en ook omdat En- geland onontbeerlijk wordt geacht als I brug naar de buitenwereld. Ook voor Den Haag geldt de voor- varc'e dat de Engelitsen, afgeschei- len van de door de vergroting van de EEG noodzakelijk geworden tech- J nische wijzigingen, de gemeenschap 1 ondubbelzinnig in haar huidige vorm dienen te aanvaarden. Onder de Zes I geldt Nederland overigens als Enge- De aanvoer van waspeen aan i liefst 230.000 kg geveild. De foto j lands betrouwbaarste vriend. de groenteveiling in Katwijk aan laat de drukte tijdens de aanvoer In Londen beseft men natuurlijk den Rijn is de laatste dagen zeer zien. dat de beslissing over het lot van groot. Er werd gisteren maar I (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk/Z) 1 Engelands toelating bij Parijs en het Aan de Duitse Noordzeekust heeft het hoge water vannacht geen ern stige moeilijkheden veroorzaakt. Doordat de wind tijdig draaide, is nergens de verwachte zeer hoge stand bereikt. Het langst is de toe stand kritiek geweest in Ham- BEZORG UW BROMMER EEV LANG LEVEN (TIPS VOOR BROMFIETSERS) Houdt u altijc overal aan de schreven men ding: benzine en Rijdt ix^ïtmet* brommer de stoep op en af.Stapafenneem uwbrommera.d.hand. Gebruik NOOITde^ luchtschuif (choke) Als u met uw brommer moet wachten(bv.bij een verkeerslichtlspeel dan niet met de gashan del Laat de motor niet 'razen'ïnaar rustig draaien,dit spaart de Rijdt ^hdkw^irn* weg.Wegscheuren" geeft extra slijtage er hoger benzineverbrui k Laat de bromfiets nooit zo hard rijden alsmaar mogelijk is De slijtage is dan [veel groter als bij "•een rustiger tempo burg en de ten noorden daarvan gelegen plaatsen Glückstadt, Elms- horn, Utersen en Wedel. Kort voor vier uur vanochtend is in Hamburg 3.35 m boven normaal gemeten. Toen begon het water te zakken en kon 't alarm worden opgeheven. Op één plaats liep de dijk langs de Elbe gevaar. Hij is door honderden vrijwilligers met zandzakken ver sterkt. In Elmshorn, waar gister avond al voorbereidingen waren getroffen om de bewoners van laag gelegen weken te evacueren, kwa men verscheidene straten blank. Op de kaden heeft het wa ter een meter hoog gestaan. Nergens is de waterstand bereikt van de stormvloed van februari '62 <345 doden), ofschoon het er aanvan kelijk wel naar uitzag. De dijken die na '62 overal zijn versterkt en vernieuwd, hebben zich goed ge houden. Ook grote delen van Oostenrijk werden gisteren geteisterd door stormwinden met snelheden van 130 km per uur, waardoor vele daken LEIDERDORP Burgerlijke Stand Leek; Meinte Jan. zn van J. Moedt i C. M. de Jong. Overleden: Johannes Seller. 87 Jar werden afgerukt, huizen ernstig werden beschadigd en het verkeer werd gestremd. De steden Salzburg en Linz werden het zwaarst getroffen. Ook in andere landen woedde de storm. Op de Deense eilanden Jutland en Funen rukte de storm de daken van een aantal huizen. In Schotland en het noordoosten van Engeland richtte een storm, die met 150 km per uur voortraasde, ernstige schade aan. In Schotland ging dit gepaard met de z^aardste sneeuwval van deze winter. Ver scheidene schepen raakten in moei lijkheden. daarmee in grote lijnen solidair zijn de Bonn ligt. Wilson is echter aan gemoedigd door dr. Kiesingers mon delinge belofte dat de Bondsregering wil helpen Engeland in de EEG te loodsen. Wilson is er op zijn rondreis tot dusver in geslaagd de geloofwaardig- j heid van zijn EEG-politiek belang- rijk te vergroten, al moet de Britse j premier uit politiek zelfbehoud de weg voor een snelle terugtocht tot het laatste nippertje open houden. j 67 procent Uit een opinie-onderzoek is geble- j ken dat 67 procent van de Britse be- j volking vóór aansluiting is. Vijf jaar j geleden, toen MCMillan over de i polarisovereenkomst uitgleed, was het nog maar 40 procent. De Britse j regering wordt vooral door de jonge generatie, die elders weinig perspec- tief meer ziet, naar Europa gedreven. Brown, de grote optimist, en wer kelijk overtuigd Europeaan, voelt dat ook het grote publiek in de landen van de Zes Engeland erbij wil heb ben. Politiek acht zij de stap nood zakelijk omdat alleen groot Europa een zo onafhankelijk mogelijk tegen wicht zal kunnen vormen tegenover de Verenigde Staten. Hoewel er nog enorme hindemis sen moeten worden overwonnen, voor dat Engeland het Verdrag van Rome zal kunnen ondertekenen, acht men het in Londen in elk geval een plus punt dat zelfs president De Gaulle niet helemaal ongevoelig schijnt voor Wilsons argumenten. Doch of hij zich werkelijk zal laten bekeren zal mede afhangen van de uitslag der komen de Franse verkiezingen. Nu hij Bonn achter zich weet is zijn positie als de Europese verkeersagent die de Engel sen opnieuw een halt kan toeroepen sterker dan ooit. In Londen toonde ontwerper Simon Massey zijn voorjaarscol lectie. Twee Afrikaanse meisjes, gekleed in originele Afrikaanse stoffen, toonden daarin de korte en de lange mode. Blokkeer dinsdag naar Boekarest Blokkeer, de Nederlandse volleybal- kampioen. vertrekt, dinsdagavond 28 februari vanaf Schiphol naar Boeka rest. waar het donderdagavond 2 maart de tweede wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om de Europese volleybalbeker tegen Rapid Boekarest zal spelen. Het. Haagse team, dat de eerste wedstrijd verras send met 3—2 won, bestaat uit Joop Tinkhof (aanvoerder), Henk Schreu- ders. Frank Constandse, Jurnen Koo ien, Jacques de Vink, Hans Kranen burg, Rob Barzilay en Ton Zwagers. Trainer/coach in Henk Hoogerwaard. Na de wedstrijd in Boekarest reist de ploeg naar Praag waar zaterdag 4 maart een wedstrijd tegen Spartak Praag wordt gespeeld. LEIDERDORP Voor de vyftallencompetitie van de Leidse Dambond speelde LDC 2 te- gen WDG 2 (Wassenaar) en LDC 3 i tegen SDV 2 (Sassemheim). Beide wedstrijden werden verloren, name lijk respectievelijk met 4-6 en 3-7. De uitslagen waren: J Couvee (SDV) C. van Sandijk (LDC) 2-0. J. Dreef— J. Daleman 2-0, J. van Coeverden T. Verwey 0-2. H. BeekebrekeM. Wassen burg 2-0, R. KoppeC. v. d. Leek sr. 0-2. G. H. Oostergo (LDC)A. Ver meulen (WDG) 2-0. C. VerweyW. Knoop 0-2, C. v. d.'.Leeic jr.W. van Laar 0-2, A. BloemendaalP. v. d. Schaft 1-1. J- v. d. Leek—A. Week hout 0-2. Voor de onderlinge bordencompeti tie werden de volgende partijen ge speeld: M. v. d OuweelenJ. v. San- dijk 0-2, F. SnelP. Lovink afgebr., A. v. d. ZwanR. Wijmia 2-0, P. v. d. LeekC. v. d. Leek sr. 1-1, M. Was- senburgT. Verwey 0-2. De stand in de kopgroep is nu: G. H. Oostergo 14 pnt uit 7 wedstrijden; F. Snel 14 '8); T. Verwey 13 (10), J. v d. Leek 12 (8). A. v. d.Zwan 11 (8). P Lovink 11 (9->. P. v. d. Leek 11 <9) en J. van Sandijk 9 8 Zwembad in Teijlingen Naar w(j van welingelichte xijde vernemen, heeft de zwemvereniging Sassenheim zonder het zelf nog te weten, door haar oprichting de eerste stap gezet op weg naar ver wezenlijking van een nieuw zwem bad jn Sassenheim. In het uitbreidingsplan .Teijlin gen' wordt nl. ruimte gecreëerd voor de bouw van een bad. Waarschijnlijk zal dit een zg. recreatiebad (met een grote oppervlakte speel- en zonnewei de» worden, omdat in Lisse binnen kort wordt begonnen met de bouw van een overdekte zweminrichting. De realisering van het Sassenheimse Dwembadplan zal overigens nog wel geruime tijd vergen. WASSENAAR Drie ziekenfondsen, gezamenlijk kantoor Sinds enkele dagen kunnen de Wassenaarse leden van de drie Haagse Ziekenfondsen: Nutszieken- fonds. St. Joannes de Deo en A.A.Z. voor het afdoende van ziekenfonds zaken iedere ochtend terecht m het kantoor aan de van Zuylen van Neyeveltstraat 189, dat tot verleden jaar het kantoor was van het zie kenfonds Wassenaar. Zoals bekend is het- ziekenfonds Wassenaar dat eind vorige eeuw door de toenmalige huisarts dokter in Praag gesticht werd opge heven. De ongeveer 7000 verzeker den zijn naar eigen keuze overge gaan naar een der drie genoemde fondsen, die samenwerken in de Haagse Ziekenfondsraad. Deze fond besloten gezamenlijk het kantoor van het Wassenaarse fonds te houden en open te stellen voor de Wassenaarse verzekerden. Dezer dagen is in tegenwoordig heid van loco-burgemeester dr. J. J. M. Veraart het kantoortje officieel in gebruik genomen. Er werden en kele toespraken gehouden, door de heer M. Groen, voorzitter van de Haagse Ziekenfondsraad, door dr. Veraart en door de vroegere voorzit ter van het Ziekenfonds Wassenaar en dokter A. F. F. Janse. I Hoewel de dijken bij Hamburg I ten. Het verkeer had daar grote het goed hielden, kwam er toch hinder van. 1 heel wat water in de havenstra- Wie voor een feestje een danspart ner nodig heeft of een aardige met gezel (lin) zoekt om samen op vakan tie of trektocht te gaan, kan deze thans ook in Nederland door een computer laten uitzoeken. Mor gen zullen in de grote steden in het westen van het land 50.000 formulie ren worden verspreid onder jonge mensen, voornamelijk studenten. De jongens en meisjes, in leeftijd varië rend van 17 tot 35 a 40 jaar, kun nen deze vragenlijsten, waarop naam, adres, leeftijd en alle andere gegeven betreffende uiterlijk, le venshouding, hobby's en belangstel lingen moeten worden ingevuld, te gen inschrijfgeld terugsturen naar de onlangs in Nederland opgerichte dochtermaatschappij van .Ope ration Match' in Engeland. De to taal 128 ingestuurde gegevens per persoon zullen door een computer worden verwerkt, die voor de aan vrager de meest geschikte partner uitzoekt. De inzender krijgt- een of meerdere namen inclusief adres thuisgestuurd. Hij zal dan een keu ze kunnen maken uit de hem opge geven personen, die het meest met zijn karakter overeenkomen. De aan vrager neemt contact op met zijn door de computer uitverkorene zijn feestavond is verzekerd van Operation Match, dat in Neder land wordt geïntroduceerd door de 47-jarige Amsterdamse jurist, mr. C. J. Schellenbach, heeft tot doel het tot stand brengen van intermense lijke relaties per computer. Het is in eerste instantie niet de bedoeling de computer te laten werken als huwe lijksbemiddelaar, ofschoon de initia tiefnemers het een prettige bijkom stigheid vinden als een contact door Operation Match gelegd tot een spontane liefde leidt. ADVERTENTIE ADENAUER WAARSCHUWT OPNIEUW Oud-bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren in een vraaggesprek opnieuw bedenkingen geuit tegen een verdrag dat moet voorkomen dat nog meer landen atoomwapens krijgen. Zo'n verdrag is naar hij zei slechts bedoeld om de concurrentiepositie van landen zon der deze wapens te verzwakken, in Duitsland zou dat tot een grote wer keloosheid kunnen leiden. Dat houdt het gevaar In dat het communisme groeit en „Moskou de hele zaak over neemt". Adenauer zei dat het hem niets kon schelen wanneer men hem voor vredeverstoorder uitmaakt. „Ik heb al wel heel andere dingen meege maakt". Adenauer vindt Franco een verstandig en voorzichtig man, die Spanje slechts stap voor stap een normale regering kan bezorgen. HU Is onlangs in Spanje en Frankrijk geweest. Over zijn gesprek met De Gaulle zei hij niets. Elk land dat zonder gegronde re den het voorgestelde verdrag tegen de verspreiding van kernwapens wei gert te ondertekenen neemt een ont zettende verantwoordelijkheid op zich, zo zed gisteren kennelijk vooral dbelend op West-Duitsland de Britse minister voor Ontwapening lord Chalfont, in een toespraak tot de pas hervatte ontwapeningsconfe rentie in Genève. Het. moeilijkste probleem medezeggenschap over nucleaire zaken in militaire bondge nootschappen schijnt nu feitelijk door Amerika en Sowjet-Rusland re zijn overwonnen, maar daarvoor in de plaats is nu de kwestie van de ge volgen van het verdrag voor het vreedzaam gebruik van kernenergie in het middelpunt van de discussie gekomen, aldus de minis tea-. Van geen enkel land wordt ge vraagd dat het zich voor eeuwig aan een overeenkomst bindt. Allen wordt gevraagd in te stemmen met een ver drag dat ons de adempauze zal ge ven die wij zo dringend nodig hebben om oorlogen een halt toe te roepen" zo zei de Brit. VAN SEROOSKERKE F.1900- VAN ELISABETH BAS TRIANON „De professor slaat een moordslag" is een vreemd, zelfs wat bizar film werk dat nogal fragmenta risch in elkaar zit. De profes sor is een excentrieke, uiterst begaafde leider van een stel goudrovers, die dankzij een bijna absurd technisch instru mentarium kans zien in Rome op klaarlichte dag een enor me schat uit een bank te ver wijderen. De Amerikaanse ge heime diensten nemen contact met hem op en verzoeken hem een sterk op Fidel Castro ge lijkende man van een sterk op Cuba lijkend eiland te halen omdat zij in het ongewisse verkeren over de raketten die zich daar nog zouden bevin den. De prof., een verheven, niet van zijn stuk te brengen figuur, voelt er wel voor omdat er voor Cuba nog een schip met 'n enorme hoeveelheid goud ligt .dat ook nog even geroofd kan worden. Voorts vraagt hij als beloning een eilandje in bezit te mogen nemen. Het wordt de prof gegund en zo gaat men dan aan de dubbele operatie (goud, Fidlel) begin nen. De met allerlei technische snufjes uitgeruste leider zendt zijn vriendinnetje (een nym- phomaan, belachelijk hlpje) al vast naar Fidel toe om hem in te palmen en dat lukt haar op alag. Nadat zij zich ln lakleer verpakt bij hem heeft aange diend, verliest hij eerst de controle over zichzelf en ver volgens die over zijn eiland. Nu is dat wel excusabel voor .Virginia Wooir de Cubaan, met een juffrouw wier ogen van kleur versprin gen als zij verliefd is. Maar ook de prof. heeft moeilijkheden met haar omdat zij naar zijn mening „liefde en werk" nogal eens met elkaar verwart. Het doel wordt echter toch bereikt en met een in genieuze duikbootmanoeuvre wordt het goud eveneens in be zit genomen en naar het eigen eilandje gebracht. Maar wat dan? „De professor slaat een moordslag" is in feite een per siflage op tal van zaken en ty petjes (de techniek, de verlei delijke vrouw». Er zitten in deze film zeker wel grappige passages, maar het geheel is toch te glad en te rommelig om van een boeiende film te kunnen spreken .Ring zo LllXOR „Wie is bang voor Virginia W'oolf", het to neelstuk van Albee, dat reeds duizenden in zijn ban hield, brengt ook in de filmbewer king uren van benauwende spanning. Het is geen pretje een avondlang naar schelden de en tierende mensen te kijken, maar het spel van twee groot heden van het doek, namelijk Liz Taylor en Richard Burton, is zó inkervend en fascinerend, dat men door hun ellende wordt meegesleept. Alsof het toneelstuk op zich zelf al niet tragisch genoeg is, heeft de verfilmer er nog een schepje bovenop gelegd en krijgt men dus een dubbele portie tragiek te verwerken. Enfin: wie daartegen kan eir zich niet al te diep in de put laat brengen, beleeft er een boeiende en smartelijke avond aan en komt tot de conclusie, dat in een huwelijk „rozegeur en maneschijn" imaginaire begrippen kunnen zijn. Wij wensen iedereen een be tere verstandhouding toe. De tweede week is ingegaan: hoeveel zullen er nog volgen? „Bergman" STUDIO Deze week het vervolg van de serie Bergman films: De glimlach van een zomernacht. Het oog van de duivel. De grote stilte. Het werk van de grote Zweedse regisseur mag dan bestempeld worden als „probleem-films", maar hoe boeiend, onderhoudend en vaak zelfs meeslepend is deze grote cineast! REX Liefhebbers van vuist- en revolvergevechten kunnen terecht in het theater aan de Haarlemmerstraat, waar dit alles is te zien in de western „Dodemansdollars voor Ringo". Ringo heeft er zijn beroep van gemaakt ban dieten, op wier hoofd een pre mie is gezet door de politie, om het leven te brengen. Be lust op goud. laat hij zich de premies in dit edelmetaal uit betalen. Juanito, enig overge blevene van de gebroeders Pe rez, wil wraak nemen voor de dood van zijn broers. Ringo. die dit op zijn geweten heeft, is echter moeilijk te grijpen, daar hij voor een klein vergrijp ach ter slot en grendel zit in Cold- stone, een klein plaatsje aan de grens van Texas en Mexico. De bewoners verlaten in pa niek Coldstone, wanneer Jua nito, geholpen door Apachen, van plan is een overval te ple gen. De sheriff blijft om Ringo zijn straf te laten uitzitten en zo zijn rechtsgevoel te bevredi gen. Door een ingenieus plan weten de sheriff en Ringo de aanvallers onschadelijk te ma ken. Hierbij bewijst het gou den pistool van laatstgenoem de goede diensten. T v-advocaat in de bioscoop LIDO In „Too many thie ves" zien we een goede beken de aan het werk: de louche tv- advocaat Dan O'Brien, die weliswaar eerlijker is dan hij er uitziet, maar toch door de politie met groot wantrouwen wordt bejegend, omdat hij geen middel schuwt als hij het doel maar nobel vindt. In deze 'kleuren*film hoeft hij niet te pleiten, maar alleen maar te bemiddelen, wat echter meer risico's met zich meebrengt dan het werk dat hij gewoonlijk voor de televisie doet: er val len tenminste nogal wat doden en zijn eigen leven komt ook in gevaar. „Een harde noot voor Dan O'Brien" heet de film in het Nederlands, waarmee kenne lijk wordt gemikt op de popu- lariteit die onze advocaat (mooie rol van Peter Falk) via de beeldbuis heeft verworven. Het is niet de eerste keer, dat de Amerikanse filmindustrie bij de televisie leentjebuur heeft gespeeld. Batman ging O'Brien al voor. En wie weet wie er nog volgen. „Les liaisons dangereuses CAMERA In het theater aan de Hogewoerd draait weer eens de vermaarde Franse film „Les liaisons dangereu ses" van Roger Vadim, een werk dat aanvankelijk alleen voor de Franse export was be stemd wegens zijn gedurfde inhoud Later mocht het toch ook in de Franse bioscopen draaien, maar Vadim had toen zün doel al bereikt: zijn film had bij voorbaat een zeer gro te reclame gehad. In de hoofd rollen: Jeanne Moreau en Ge rard Philipe. Dinsdag en woensdag draait, in het kader van de Griekse week. „Elek tra". met Irene Papas

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7