LEIDSCH DAGBLAD Storm V.V.D. stra wil met de m zee gaan NV Beeren gaat sluiten: 1000 man brodeloos WAARSCHIJNLIJK ELF PERSONEN VERDRONKEN VIJFTIEN JAAR VOOR HARSTER MEST Urker kotter vermist ZESTIG DODEN IN TSJAAD Met eigen ogen SLAG OP SLAG VOOR INDIASE CONGRESPARTIJ ERDALf WATER- in soorten alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 No. 32112 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 67055 Elf personen zijn gisteren hoogst waarschijnlijk in de zeer woelige zee rerdronken, waaroverheen de storm met windkracht 10, 11 en soms 12 De Urker kotters UK-223 en UK- 202 worden sinds gistermiddag twaalf uur vermist. Het is vrijwel zeker dat de UK-223 in een ge weldige windvlaag is ondergegaan. Er bevonden zich vijf personen aan boord. In Urk werd heden middag om kwart voor twee be richt ontvangen, dal de UK-202 terecht is. Schip en bemanning zijn veilig. De kotter wordt avond omstreeks half acht in Urk verwacht. Een Westduitse reddingsboot uit Helgoland is sinds gistermiddag zes uur zoek. Het vaartuig nam drie opvarenden aan boord van de in moeilijkheden verkerende en inmiddels gezonken Nederlandse kotter „Burgemeester van Kam pen". De reddingsboot had een be manning van drie koppen. Over het lot van de zes personen be staat onzekerheid. De hoogstgevaarlyke rukwinden veroorzaakten ook tal van onge lukken in ons land. In Cuyck waaide een muur om: één dode. Een hevige windstoot slingerde in Assendelft een scooter tegen een vrachtwagen: ook één dode. In de Waal zonk een binnenschip. Daar bij kwam een vrouw om het leven. Op Urk neemt men als vaststaand in dat de UK 223 gistermiddag in et Molengat bij Den Helder is ver- Gisteravond elf uur meldde de ustwacht van Texel, dat op het trand een reddingboei en de stuur- iit van de kotter waren gevonden, at was alles. Van de vijf opvarenden geen teken waargenomen. De Urker kotter wordt sinds gister- ïiddag 12 uur vermist. Het schip was iet de andere kotters onderweg van igronden naar de thuishaven. :otters die voor en achter de UK-223 ;ren, zijn wel binnengekomen. Na vermissing werd een reddingsactie 3 touw gezet. Een vliegtuig uit Val- ■nburg en een reddingsboot hebben •en naar de kotter gezocht, even- el zonder resultaat. De opvarenden in de UK223 zijn: Jacob Zwaan 14), Albert Romkes (45), Arie Lie- lart (22), Klaas Kaptein (17) en T. omkes (47). Verbroken Gespannen werd in Urk sinds van- Acht ook op een levensteken van de rote Noordzee-kotter UK-202. Vol de laatste berichten werd het in de omgeving van Helgoland ar op tong werd gevist door are storm overvallen. De radio- :rbinding was sinds gistermiddag trbroken. Als gevolg hiervan heerste in !rk grote onzekerheid over het lot i schip en bemanning. Urk klamp- zich voor alsnog vast aan de ge- ichte dat de radioapparatuur aan >ord tydens de storm was uitgeval- Het bericht, dat de kotter te- t was, maakte vanmiddag een nde aan de ondragelijke spanning. De 38 ton metende motorkotter Jurgemeester van Kampen" uit Ter- unterzjjl bij Groningen seinde gis- rmiddag op 8 mjjl ten noorden van elgoland in nood te verkeren en ater te maken. De Westduitse red- ngsboot Adolph Bermpohl van Hel- iland zag kans de drie opvarenden boord te halen, voordat het heepje in de golven verdween. De ddingsboot zou terugkeren naar de Met windkracht tien liep dezi vissersboot de haven ban Scheve ningen binnen. Een gevaarlijke onderneming, die in dit geval goed afliep. haven van Helgoland, maar vanoch tend was de boot er nog niet. Na zes uur gistermiddag was de radioverbin ding verbroken. De Adolph Bermpohl had drie bemanningsleden aan boord en is één van de modernste zee-red dingsboten die de Bondsrepubliek be zit. Over het lot van de redders en geredden bestaat grote onzekerheid. Vervolg op pag. 2 Bij Timan in de Middenafrikaan- e republiek Tsjaad heeft zich oensdag een hevig gevecht afge speeld tussen ordetroepen en opstan dige elementen, waarby een zestig tal doden is gevallen. Keuze gemaakt - problemen gebleven (Van i De Partij van de Arbeid doet niet meer mee aan de vorming van het nieuwe kabinet. Informateur Zijlstra heeft gisteravond gekozen voor de li beraal-confessionele coalitie (teza- en 86 zetels in de Tweede Kamer). Een samenwerking met de socia listen wijst hij af, omdat de PvdA eerst een politieke keuze verlangt en Zöpf negen en Slottke vijf jaar tuchthuis parlementaire redacteur).pas daarna over het regeringspro gramma wil spreken. Ook de eisen van de Partij van de Arbeid ten aanzien van het programma acht de informateur onverenigbaar met de verlangens van de andere partijen. De keuze kwam eerder dan werd verwacht. Aan het begin van de avond liet prof. Zijlstra mededelen, dat hy van half zeven 's avonds af na elkaar de fractievoorzitters van de vijf grote partijen zou ontvangen om hun de conclusies uit de antwoor den uit het memorandum mee te delen. Prof. Zijlstra zou de fractie voorzitters bovendien een reactie vragen, die dan vandaag samen met zijn eigen conclusies zou worden ge publiceerd. Toen echter in de loop van de avond bekend werd, dat van de socialistische fractie-voorzitter, drs. Den Uyl, helemaal geen reactie werd verwacht lag de conclusie voor de hand, ook al weigerde de heer Den Uyl zelf duidelijke taal te spre ken. De informateur had hem een zwijgplicht opgelegd. WEERBERICHT MEER BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tof or genavond: meer bewolking met aatselijk regen. Matige tot krach je zuidelijke wind. Dezelfde tempe- kturen als vandaag of iets hogere. (opgemaakt om 11.15 uur) 25 FEBRUARI s op: 7.36 uur; onder: 18.11 ui i op: 19.19 uur; onder: 8.21 ui Hoogwater te Katwijk te 3.44 r; laagwater te 11.59 uur. iDlt nummer bestaat uit 29 pagina's Het Schwurgericht in München heeft vanochtend de oud SS-en SD- commandant in bezet Nederland dr. Wilhelm Harster (62) veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf wegens mede plichtigheid aan moord op duizenden uit Nederland weggevoerde Neder landse Joden. Wilhelm Zöpf (58) hoofd van het Judenreferat in Ne derland, werd eveneens wegens me deplichtigheid aan moord op duizen den Nederlandse Joden tot 9 jaar tuchthuisstraf veroordeeld en zijn voormalige secretaresse Gertrud Slottke (64) tot vijf jaar tuchthuis straf. De verdachten hebben de moge lijkheid om revisie van het vonnis aan te vragen. De straf die Harster van het uit drie beroepsrechters en zes lekenrech- ters bestaande Schwurgericht kreeg opgelegd is gelijk aan de eis van de openbare aanklager dr. Huber. Tegen Zöpf had dr. Huber tien jaar oordeeld. en tegen Getrud Slottke negen jaren tuchthuisstraf geëist. De heer B. A. Sijes, die het proces in München als officieel vertegen woordiger van de Nederlandse rege ring heeft bijgewoond zei dat hij de wat hy noemde geringe straf die Gertrud Slottke opgelegd had ge kregen niet had verwacht. .Bij pro cessen tegen oorlogsmisdadigers is het vaak zo dat de kwestie van de straf maat velen een gevoel van onbeha gen geeft, vooral als men niet tot de zwaarste straffen is gekomen', zei de heer Sijes, wetenschappelijk me dewerker aan het Rijksinstituut \oor Oorlogsdocumentatie. Hij vond het verloop van het proces tegen Har- ster, Zöpf en Slottke van grote be tekenis. De heer Sijes wees in dit ver band op het feit dat het in de ge vallen Harster en Zöpf voor de eerste maal is voorgekomen dat Duitse oor logsmisdadigers ronduit een beken tenis aflegden varn hun schuld. „De afgelopen weken is verder weer eens duidelijk in alle onderdelen aange toond hoe de Duitse moordmachine liep. De verdachten konden zich niet beroepen op een falend geheugen. Er viel niets te ontkennen. Zij moordden door middel van het plaat sen van handtekeningen. De ontken nende Slottke werd in dit proces ont maskerd als een leugenares', aldus de heer Sijes. Evenals bij Harster en Zöpf zal ook in het geval Slottke de tijd die zij in voorarrest doorbrachten in mindering worden gebracht van de nu door het Schwurgericht uitgespro ken straf. In het geval Harster zal bovendien rekening worden gehou den met de acht jaren die hij na de oorlog in een Nederlandse gevangenis doorbracht, nadat hij door een bij zonder gerechtshof in Den Haag wegens zijn oorlogsmisdaden tot twaalf jaar gevangenisstraf was ver over de aard van de afspraken die bij de formatie moeten worden ge maakt. Prof. Zijlstra is van oordeel, dat bij de formatie niet moet wor den vastgelegd hoe de styging van de rijksuitgaven over de verschillen de departementen moet worden ver deeld. Hij beschouwt dit als een zaak waarover het nieuwe kabinet zelf zal moeten beslissen. De CHU en de KVP zijn echter van mening dat bij de formatie wel over deze zaak moet worden beslist. Ook de anti-revolu tionaire fractieleider, mr Biesheuvel, acht „enig inzicht in de onderlinge verdeling gewenst". In Den Haag bestond gisteren de verwachting, dat de informateur in de loop van vandaag rapport aan de Koningin zou gaan uitbrengen. De afloop van de fractievergaderingen van de KVP en van de ARP zou hiervoor echter beslissend zijn. De Tweede Kamer-fractie van de ARP is vanochtend nog niet tot een standpunt gekomen t.o.v. de beslis sing van informateur Zijlstra om met de VVD in zee te gaan. Dit versterkt het vermoeden, dat een deel van de Tweede Kamer-fractie van de ARP niet helemaal gelukkig is met de prof. Zijlstra bete- gang van zaken. De fractievergade ring, die om tien uur begon, werd te gen twaalf uur onderbroken, omdat mr. Biesheuvel (minister van Land bouw) een persconferentie moest lei den over de melkprijs. De Tweede Kamer-fractie van de VVD is wel tot een standpunt geko men. De fractievoorzitter, mr. Toxo- peus, wilde nog niet zeggen wat dit standpunt is, maar er bestaat weinig twijfel over: de liberale fractie zal het wel eens zijn met de conclusies van informateur Zylstra. Moeilijkheden De keuze vj kent niet, dat nu alle moeilijkheden achter de rug zijn. De KVP en de ARP zyn geen van beiden erg ge lukkig met de gang van zaken en zullen er tydens de vandaag gehou den fractievergaderingen nog wel enige hartige woorden aan hebben gewyd. Vooral de manier van kiezen schijnt vele anti's en KVP'ers dwars te zitten. Fractievoorzitter Biesheuvel maak te gisteravond na zyn gesprek met informateur Zijlstra een wat ontda ne indruk. Vandaag verschijnt het nieuwe nummer van het anti-revo lutionaire partijblad „Nederlandse Gedachten", waarin partyvoorzitter dr. Berghuis schrijft, dat het nog helemaal niet zo zeker is, dat het nieuwe kabinet wel liberalen en geen socialisten zal bevatten De gang van zaken heeft dus ook blykbaar dr. Berghuis verrast. Formatie De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse zaken, dr. Hilgard Mul ler, heeft meegedeeld, dat de regering besloten heeft alle ambassadeurs in het land uit te nodigen tot een be zoek aan Zuidwest-Afrika, opdat zy met eigen ogen kunnen zien hoe dat gebied zich ongewikkelt. zy kunnen gaan waarheen zy willen en horen hoe de bevolking over de toestand denkt, aldus de minister. Door de keuze van prof zylstra is de informatie ongemerkt overgegaan in de formatiefase. Gezien de gang van zaken zal het erg moeilyk zyn een andere adspirant-premier te vin den dan prof. zylstra zelf. De keuze is zyn persoonlyke verantwoordeiyk- heid. Velen zullen zeggen, dat hy deze nu ook maar waar moet maken. Het uitsluiten van de socialisten betekent ook niet, dat er nu overeen stemming bestaat over een ontwerp- regeringsprogramma. In zyn ant woord aan de informateur formuleer de de liberale fractievoorzitter, mr. Toxopeus, bepaalde wensen inzake verlaging van de belastingen, wensen die b.v. door de ARP niet worden gedeeld. Verder zyn de informateur en verschillende partners het oneens Verslagenheid in Weert zwygend en somber de fabriek. De lonen zyn door de Amrobank in Hel mond gegarandeerd onder zekerheid stelling van een boedelrekening. Het lot van de N.V. Tricotagefa- brieken Frans Beeren en Zoon in Weert is bezegeld. De fabriek zal wor den gesloten. Meer dan duizend per- sonen komen op straat (e slaan. Bij Chapel bewogen. Hij maakt de Roermondse rechtbank is een zoek ingediend het op 5 januari dit jaar verleende uitstel van beta ling niet langer te handhaven. Het de tweede keer het wegvallen van een pyler van de werkgelegenheid in de kop van Limburg mee. Vorig jaar sloot in Weert de broodfabriek Finn- erzoek wordt op donderdag 2 maart bro°d de deuren, door de raadkamer van de rechtbank - behandeld. Dat houdt de bange ver wachting in, dat het bedryf failliet zal worden verklaard. 420 vrouwen Weert. 20 de fabriek in Venray en 9 mannen en 51 vrou wen in Nieuw-Vossemeer (N.-B.) is een ontslagvergunning gevraagd by de gewestelyke arbeidsbufeaus. Iets meer dan 300 gezi'men worden door het „drama-Frans Beeren" bedreigd. Het personeel is gistermiddag van de rampzalige ontwikkeling op de hoogte gebracht Niemand van de directie heeft zich daarby laten zien. Be- dryfsleider Van Ruwhaak, directeur H. Chapel van het Weerter arbeids bureau en vakbondsbestuurders deel den de onheilstydingen mee. Het bedryf raakte zoals gemeld rond de jaarwisseling in ernstige moeiiykheden. Directeur A. A. van de Riet bezwoer lange tyd zelfs toen er surséance van betaling was aangevraagd dat geen massa-ont slagen het gevolg van die moeiiyk heden zouden zyn. ADVERTENTIE Aangekomen Sinds India onafhankelijk werd heeft de Congrespartij nog nooit zulke slechte verkie zingsresultaten geboekt als thans. Hoewel het zeker is, dat de partij een meerderheid in het parlement zal behouden, zal haar zetelaantal terug lopen. Ook in de parlementen van de verschillende staten, waaruit Inia bestaat, wordt de macht van de partij bedreigd: Kerala en Madras in het zui den en Rajastan en Poendjaab in het noordwesten zijn ver loren gegaan. Een zeer zware klap kreeg de re gerende Congrespartij, waar de zeer verdiensttlyke partyvoorzitter, de 63- jarige Kamaraj, werd verslagen door een 28-jarige student, Srinivagan, een volslagen nieuweling, die tot een plaatselijke kleine partij behoort. In West-Bengalen kreeg de party ernstig verlies te incasseren, toen de secretaris-generaal van de party, Manaen, niet werd herkozen voor een parlementszetel. Voorts zyn de mi nisters ran Onderwys, van Spoorwe gen, van Financiën, van Voorlichting van Huisvestig en van Voedsel allen hun zetel kwytgeraakt. Mevr. Gan dhi en minister van Defensie Swa ran Singh slaagden erin hun zetels met ruime meerderheid te behouden. ADVERTENTIE Natte voeten? Verkouden? Voortaan droge schoenen droge voeten dankzij ADVERTENTIE Geef borders behandeling en bodem; ADVERTENTIE De meest gekochte en veilige bromfiets Wobulette E.E.G. f399.-' Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f 90. GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN grote zak compost grote zak teelaarde grote zak stalmest 4,25 4,65 8.25 Geen geknoei; strooien, ut. TLTRFPOTJES voor vroegere bloei en sterke planten. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) (Sue/ Q'lte, teuwo De vereeniging flora, van 1 Noordwijk" zal hare negende I tentoonstelling van bloeiende m bloem- en bolgewassen in het laatst der volgende week te Noordwijk houden. Wij meenen daarop onze stadge- nooten opmerkzaam te moe ten maken. (Advertentie) Te huur gevraagd een be nedenhuis, den huurprijs van f 125,- 's jaars niet te boven gaande; te bevragen bij J. J. Sleijser, boek- en papierhan delaar, Langebrug over de Wolsteeg.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1