The Festival Strings Luzern: vergelijking dringt zich op HOFNAR 28ct Esther Nyffenegger eminent celliste BOUQUET Engels pianoduo wint Concours Gaudeamus Leden nieuwe Kamer gistermiddag beëdigd RUZIE OM MANUSCRIPTEN VAN LEONARDO DA VINCI VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 K. en O. - meesterserie overbodig voorkwam leidde ten slotte met veel entrain de „Fünf Or- chesterstücke" van Paul Hindemith, ook voor amateurs verrukkelijke, rechtgeaarde „speelstukken", waarin de orkestklank een warmer, minder ijle allure verkreeg dan in het alge meen daarvóór. De accuratesse en de tot in details verfijnde afwerking waren te prijzen. De vereiste precisie werd hier door de enthousiaste en zich blijkbaar nauw met Hindemith verbonden voelende Baumgartner, wiens gebaren echter wel eens te uit bundig waren, volmaakt gerealiseerd. De bijval was zó groot, dat een toe- j gift onherroepelijk moest volgen, n.l. Bachs' overbekend „Jesu, Joy of men's desir' dat, mèt het expressievolle cellospel van Esther Nyffenegger, waarvan de zeggingskrcaht velen lang zal bijblijven, tot een der meest te waarderen prestaties van deze avond uitgroeide. H. De laatste jaren zijn wij ais het ware overstroomd met su blieme kamermuziekensembles van internationale reputatie: men denke aan „I musici", „I virtuosi di Roma", „Les solistes de Zagreb" en zovele andere. De aan te nemen maatstaf ligt dus hoog en vergelijkingen dringen zich op. Nu is er een, naar wij menen voor Leiden, nieuw bijgekomen: „The Festival Strings Luzern" onder directie van Rudolf Baumgartner. Deze Zwisters uiten zich in een cerebraal-weloverwogen trant, min der warmbloedig en spontaan dan bijv. de Italianen, wier abso luut verzadigde klank toch wel in sterk contrast staat tot de veelal doorzichtiger, ingetogener en subtielere speelwijze van de uit 15 leden (violen, alten, celli, contrabas en klavecimbel) bestaande kamerorkest, dat zich op het vierde concert der K. en O. meesterserie deed horen. spontane, vrije en soepe- kwam eigenlijk eerst na de pauze, toen zij muzikaal aange- ruurd door de intens gevoelige, en net 'n prachtige toongeving spelende telliste Esther Nyffenegger, een voor beeldige interpretatie gaven van het onbekende maar exclusieve concert violoncel en orkest in C. gr. t. tan Haydn. Deze rasmusicienne lijkt ons een der meest waardevolle krach ten van dit hoofdzakelijk uit jonge ren bestaande ensemble, die volop het recht heeft zich solistisch te la ten horen. Het was een ware verras sing met deze celliste wier genuan ceerd spel een hoge graad van per fectie heeft bereikt te mogen kennis maken. Uitbundige toejuichingen zijn haar ten deel gevallen. De inleiding tot het concert was voorbehouden het Concerto Grosso in C. van Iel, dat nog enigszins te lijden had onder de reserves, waarvan wij hierboven spraken. Een wonder van contrapuntisch termogen werd geopenbaard in de eerste vier delen van Bachs' „Kunst der Fuge", de geniale „fuga-leer school" van de grote Leipzlger Tho mascantor. Indertijd speelde in de Pieterskerk het superieure „Saarlands Kamerorkest" dit gigantische 1 in zijn geheel, vanzelfsprekend tot wn het punt. waarop Bach 't moest afbreken. Ook nu kon men, zy het slechts zeer ten dele, onder de Indruk komen van de velerlei vondsten, die dit lineaire stemmenweefsel inhoudt en van de daarin geborgen verstilde en verheffende geest. Men heeft „Die Kunst der Fuge" in velerlei zettingen voor klavier, klavier vierhandig, twee klavieren, orgel, strijkorkest, kamerorkest en groot orkest kunnen beluisteren en ook nu heeft men vier delen ervan met hart en ziel mogen meebeleven, zij het dan dat wjj er indertijd ster kere impressies van meenamen. De kern der structuren kan in rijker contrastwerking doorwochter geraakt worden. Hoogste eer aan Mikhail Sjolocliow De Sow jet-Russische romanschrij ver Mikhail Sjolochow," Nobelprijs winnaar voor literatuur 1965 en lie un het centrale comité van de par- '0, heeft de hoogste burgerlykè on derscheiding van de Sowjet-Unie, -held van de socialistische arbeid", ontvangen. In de officiële bekendmaking werd Het medegedeeld wanneer de prijs un Sjocholow werd toegekend. Sjocholow is o.a. bekend als de Khrijver van de roman „De stille Don". Deze onderscheiding werd reeds wder toegekend aan Konstantin Fe- din, leider van de' Bond van Rus sische schrijvers, en aan de schry- vers: Alezander Korneisjoek, Pavlo tychina, Leonid Leonow, Mirzo Toersoen Zade en Andrei Opit. Expositie werken van Joseph Agnon Een grote tentoonstelling van le en en werken van de winnaar voor van de Nobelprijs voor letter ende, SJmoel Joseph Agnon, is gis- 'n Jerusalem geopend. Zweedse ambassadeur Bo m woonde de plechtige ope- bij. Het Is de grootste literaire '^toonstelling die ooit in Jeruzalem Khouden werd. Er bevinden tich honderden voorwerpen, waaron- ifr manuscripten, brieven, eerste 'Hties en veel foto's. Agnon deelde de Nobelprijs voor met de schrijfster Nelly Sachs. Jongen (12) in bad gedood door stroom (Van onze Utrechtse correspondent) De 12-jarige Robbie Hamstra in Utrecht is gistermiddag in een bad kuip in de badcel van zijn ouderlijk huls door elektrische stroom om het leven gekomen. Hij had een luid spreker meegenomen, die met een lange snoer verbonden was aan een pick-up. De ouders werden ongerust, toen de geyser bleef doorlopen en de jongen geen antwoord gaf. ZfJ druk ten de met een knip afgesloten deur in en vonden de jongen met alleen het hoofd nog boven water. Hij werd met een ambulance naar het beademingscentrum van het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht over gebracht. In het ziekenhuis kon slechts geconstateerd worden, dat het slachtoffer geen teken van Beschuldigingen over en weer van Egypte-Jordanië Jordanië heeft zijn ambassadeur in Cairo teruggeroepen na scherpe kritiek, die president Nasser woens dag op Koning Hoessein oefende. De Egyptische president beschuldigde de Jordaanse regering ervan „de be langen van het imperialisme te die nen". Jordanië en Saoedi-Arabië zijn volgens hem „slaafs en reactionair". Zij hadden met de verboden Mo hammedaanse Broederschap in Egypte samengespannen tegen de regering in Cairo. De activiteiten van Koning Hoessein van Jordanië. Koning Feisal van Saoedi-Arabië en president Bourguiba van Tune sië zijn volgens Nasser door de Ame rikaanse geheime dienst gecoördi neerd. Jordanië beschuldigde gisteren Egypte ervan zich met zijn veiligheid te bemoeien. Deze beschuldiging wordt gestaafd door bekentenissen van gearresteerde saboteurs. Een regeringswoordvoerder verklaarde dat Dirigent Rudolf Baumgartner de celliste Esther Nyffenegger en de violist Walter Prystawski vóór hun optreden van gisteravond. (Foto LD/Holvast) Aan het virtuoos geschreven viool concert van Jean Marie Leclair kon den wij moeilijk afhoren, dat men hem de .Franse Bach" heeft ge noemd. Daarvoor is de innerlijke waarde te gering. Top-violistlek is hier echter aan bod! Walter Prys tawski waagde zich, aanvankelijk wat schools, af en toe onzuiver en met scherpe toongeving aan dit, speciaal in de allegri bijzonder veeleisende werk, waarmee hij zich allengs toch meer vertrouwd bleek te gaan voelen. De dirigent Rudolf Baumgartner, die als eerste violist zijn intenties j de rede van Nasser niet in bijwijlen vanuit het orkest, had opge-1 stemming Is met de internationale legd, hetgeen ons min of meer gebruiken. Deel van Chinese leger tegen Mao? Muurkranten in Peking hebben de laatste dagen gewag gemaakt van een strijd van het Chinese leger te gen maoïstische revolutionaire rebel len in de provincie Honan in midden -China, aldus meldt een Japanse cor respondent in Peking. Sinds 18 fe bruari zouden een kleine duizend ar restaties zijn verricht in TJengtsJow alleen. t nieuws over de jongste .mui terij" in het 2,5 miljoen man tel lende leger, ging gepaard aan sterke aanwijzingen dat Mao bereid zou de wraakcampagne tegen president Lioe en secretaris-generaal Teng af te gelasten als zij toege ven te hebben gedwaald. Hij heeft te kennen gegeven dat zij wellicht hun functies zullen mogen behouden. Rode Vlag, het orgaan van het centrale partij comité in China, roept de Rode Garde op tot matiging in de culturele revolutie. Niet alle partij functionarissen moeten zonder on derscheid weggezuiverd worden. De laatste maanden heerst volgens het blad onder de Rode Gardisten de anarchistische opvatting dat alle ge zaghebbers onbetrouwbaar zijn. De sleutelministeries van Buiten landse Zaken, Financiën en Open bare Veiligheid mogen niet de inzet len van de strijd om de macht, du premier Tsjoe En-lai kortge leden hebben verklaard. ADVERTENTIE ADVERTENTIE «iü? hofnar prodok"* 0"®luitend Uitvoering moderne muziek Het vijfde internationale concours voor vertolkers van muziek van onze tijd, georganiseerd door de Stichting Gaudeamus in samen, werking met het Utrechts Conservatorium, is getoonnen door het Engelse pianoduo Joan Ryall en June Clark. oude... o£ jonge... klare is toch maar je ware! kleine t groot genoegen Na afloop van het slotconcert dat gisteravond in het Utrechtse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen door de vijf prijswinnaars werd ge geven, overhandigde dr. J. Hulsker, directeur-generaal voor culturele za ken van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, het Engelse duo een bedrag van f 3000, beschikbaar gesteld door de Fondation Europeénne de la Culture, alsmede de premie van f 1000 die de Stichting Nederlandse Muziekbelan- genmhad uitgeloofd voor de beste uitvoering van een Nederlands werk. De tweede prijs (f. 1500) werd toe gekend aan de Roemeense klari nettist Aureüan Octav Popa. De derde prijs (f. 1000) was voor de Zwit serse fluitist Fran^oise Perret, de vierde (f750) voor de Duitse cellist Othello Liesman en de vijfde (f.350) voor de Amerikaanse pianist Mayne Miller. Aan het concours, waarvan de eer ste ronde op 17 februari begon, heb ben in totaal 40 musici deelgenomen. Zij vertegenwoordigden 12 landen: Argentinië. België, Duitsland. Enge land, Frankrijk. Hongerije, Neder land. Polen. Roemenië, Tsjechoslowa- kije, de V.S. en Zwitserland. De deel- ers mochten zelf hun program- samenstellen, met dien verstan de dat er minstens 6 in deze eeuw geschreven werken op moesten voor komen, waarvan 2 van na 1950 en minstens 2 van Nederlandse compo nisten. Op het slotconcert. waarvoor o.a. an de zijde van verschillende am bassades veel belangstelling bestond, speelden Joan Ryall en June Clark „Series pour deux piano's" van Louis Andriessen en „Concerto per due pianoforti soli" van Igor Strawinsky. Aurelian Octav Popa speelde, bege leid door de Nederlandse pianiste Agnes Benoist, „Vier Sücke für Klarinette und Klavier" van Alban Berg en .Dialogue" van Jan van Vlijmen. Mayne Miller vertolkte de sonate no 1 van Pierre Boulez Frangois Perret begeleid door de Argentijnse pianiste Suzanne Hus- son Kadha Karutla pour flute et piano" van Kazuo Fukushima en „Night-music" van Ton de Leeuw, terwijl Othello Liesmann „Drie klei ne Stücke op. 11" van Anton We- bern en de sonate van Claude De bussy vertolkte. De demissionaire ministers mej. dr. M. A. M. Klompé en mr. J. M. A. H. Luns werden als eers ten beëdigd, daar dringende re- geringswerkzaamheden hun aanwezigheid elders noodzaakten. (Van onze parlementaire redactie) j De leden van de nieuwe Tweede Kamer zijn gisteren voor de komen de zittingsperiode beëdigd, kort na dat minister Verdam «Binnenlandse Zaken) de zitting van de Staten- Generaal officieel had geopend. De beëdiging gebeurde, nadat mr. Geertsema VVD) de voorzitter van de commissie van de geloofsbrieven rapport had uitgebracht. Daarin werd er op gewezen, dat er in de stembureaus na de laatste verkiezin gen nogal wat fouten zijn gemaakt bij de tellingen en bij het invullen van de processen-verbaal van de uitslagen. Dergelijke fouten waren met name gemaakt in Amsterdam. Groningen en Utrecht. Ook hebben kiezers geklaagd over de gang van zaken In de stembureaus. In som mige stembureaus zaten de potloden aan zulke korte kettinkjes, dat de kiezer in zijn bewegingen werd be lemmerd, aldus mr. Geertsema. In Putten, op de Veluwe, werd erover geklaagd, dat er geen gordijntjes voor de stemhokjes hingen en dat de hokjes onvoldoende waren verlicht. Een klacht, die kiezers in diverse streken hadden, was dat 't stembure au de bewegingen van de kiezer in 't hokje kon zien. De commissie-Geert- sema voegde daar echter aan toe. dat de stembureaus er over het al gemeen niet op uit zijn om met ar gusogen de verrichtingen van de kie zer te volgen. Trouwens de kiezer kan een schijnbeweging maken, zo dat men niet kan zien waar hij het biljet Invult. Een Arnhemse kiezer, zo zei mr. Geertsema, had geklaagd dat het stembureau te vroeg was ge sloten. Bfj navraag bleek, dat de De nationale bibliotheek in Madrid heeft gisteren het ,.geen toegang" laten horen aan twee Amerikaanse hoogleraren, die in 1965 in de bibliotheek twee aan Leonardo da Vinei toege schreven manuscripten, bestaande uit in totaal 70 bladzijden spiegelschrift, hebben ontdekt en eerder in deze maand van de directeur van de bibliotheek, Miguel Bordonau, toestemming tot publikatie hadden gekregen. andere functionaris- den de twee hoogleraren met de bi- Bordonau sen van de bibliotheek hebben zich geërgerd aan de publikatie, die de belde professoren, dr. Jules Piccus van de universiteit van Massachu setts en dr. Ladoslaw Reti van de Universiteit van Californië, aan de ontdekking hadden gegeven. Toen zij na hun desbetreffende medede lingen op een persconferentie te Bos- tong in Madrid terugkeerden om de manuscripten woord voor woord over te schrijven, vonden zij de deuren van de wetenschappelijke afdelingen voor hen bliotheck een contract afgesloti voor publikatie van de manuscripten in Italiaans- en wellicht andere ta len. Na de ontdekking persconferentie Na de ergernis, in Madrid gewekt door de persconferentie van Boston, heeft de bibliotheek het contract verworpen onder het motief, dat de Amerikaanse professoren .sensatie zoekers' waren en dat de manus cripten nooit zoek zUn geweest, doch alleen maar waren verlegd. Zegslieden van de bibliotheek deel- j den mede, dat de universiteit van vóór de Californië reeds in het ongedaan Boston had- I maken van het publicatiecontract had toegestemd. De indruk is Ma drid was, dat zal worden geprobeerd >t een nieuwe regeling te komen. Het laatste woord uit Boston v.as, dat de universiteit van Massachu setts een contract heeft en voorne mens is. dat door te zetten. In dit standpunt zal wel wijziging komen, zeiden de autoriteiten in Ma drid, vooral omdat Spanje thans zegt. dat de directeur van de uni versiteit. Bordonau niet de be voegdheid had een contract te slui ten. Het bericht dat hij dit had ge daan, is dan ook slecht opgenomen door de Spaanse pers. Deze schreef, dat de manuscripten moeten worden gepubliceerd in Spanje en niet In het buitenland. Volgens het blad ,E1 Alcazar' zou prof. Reti eerder deze week een be zoek aan Bordonau hebban ge bracht en in annulering van het contract hebben toegestemd. deur van het bureau door de jeugd moest zijn dichtgegooid. In een aan tal bleken de stembussen te klein te zijn, doordat de stembiljetten by deze zo groot waren. Hier en daar moesten de bussen op de helft van de dag al worden leeggehaald en in andere stembureaus werd er een tweede stembus bygezet. Er waren geen bezwaern tegen de ingediende geloofsbrieven van de 149 kamerle den. Alleen de heer Van Rossum had zijn geloofsbrieven niet op tyd inge diend. Nadat de geloofsbrieven in orde waren bevonden werden de drie eden of beloften afgelegd. Ook leden van het kabinet tot kamerlid benoemd, legden de eden af. zoals de ministers Klompé. Luns. De Jong. Biesheuvel en Diepenhorst en de staatssecreta rissen De Meijer en Van Son. Mr. Geertsma deelde nog mee. dat het verzoek van de lijsttrekker van de PartJJ van Ongehuwden. mr. Koot, om te stemmen ln de grote gemeenten opnieuw te tellen, ls af gewezen. Wel zal de minister van Binnenlandse Zaken worden ge vraagd de burgemeesters te verzoe ken de stembiljetten van de afgelo pen verkiezing nog niet te vernieti gen, zodat by een eventueel proces ook de schyn is vermeden dat be wijsstukken opzettelijk zyn vernie tigd. Normaal worden de stembiljet ten kort na de verkiezingen vernie tigd. Op de voordracht voor het presi dium koos de nieuwe Kamer op de eerste plaats mr. Van Thiel als voor zitter. op de tweede plaats dra. Ne- derhorst (P.v.d.A.) als eerste vice- voorzitter en op de derde plaats de heer Zegering-Haddere (VVD) als tweede plaatsvervangend voorzitter. Deze voordracht is gistermiddag aan de Koningin voorgelegd. De Konin gin neemt daarover dezer dagen een beslissing en volgende week zal de Kamer het nieuwe presidium benoe men. Tegelijkertijd wordt er dan nog een aantal andere kamerleden in het presidium benoemd. Advies gevraagd over „psychedelic sound" (Van Haagse correspondent) Staatssecretaris Bartels van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft de gezondheidsraad advies gevraagd omtrent het al dan niet schadelijk voor de volksgezondheid zyn van de „psychedelic sound", een combinatie van licht- en geluidseffecten die op beat-avonden wordt toegepast. De bewindsman heeft dit meege deeld in antwoord op vragen van de heer Van Dis (SGP". De vragen wa ren gesteld naar aanleiding van het feit dat B. en W. van Amersfoort zouden hebben besloten de psychede lic sound te verbieden. De heer Van Dis informeerde of zo'n verbod niet voor het gehele land zou moeten worden ingevoerd, omdat toepassing van „de sound" massahysterie zou kunnen veroorzaken en zelfs tot aan vallen van razernij en bewusteloos heid zou kunnen leiden Kustwacht redt Canadezen van vissersboot Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft gisteren alle acht opvarenden gered van de Canadese vissersboot ..Maureen Michael", die sinds woensdagavond op 125 mijl ten zuiden van Cape Race «New Foundland) in nood verkeerde. Als gevolg van een storm die de zee op stuwde tot golven va. 15 meter, maakte het vissersvaartuig zoveel water, dat het gisterochtend zonk.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13