Martinus Nijhoff-prijzen m Den Haag uitgereikt kunst kaleiöoscQQp in Siet Zuyderland Academie: nog zoekend Vijf cineasten over thema tiener-liefde JAMES BROCKWAY SNIJDT BAND MET ONS LAND DOOR VEL TOYOTA „AUTO HOME' Neeltje Maria Min opende expositie Ballet Romeo en Julia weer op het toneel DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 Bestek voor operagebouw Kosten miljoen K. en O. 's Film van de maand De Martinus Nijhoff-prijzen voor vertalingen zijn gister avond in de raadzaal van de gemeente Den Haag uitgereikt aan de in Australië geboren en in Nederland wonende A. Bro- therton en aan Gerrit Kouwenaar. De voorzitter van de jury, prof. dr. S. Dresden, die ook het juryrapport voorlas, zei te hopen dat de prijs van ƒ2.000,- niet volgend jaar wordt teruggestuurd, zoals de winnaar van verleden jaar, de Engelsman James Brockway heeft gedaan. Volgens prof. Dresden bewonderde de jury het synchronisatietalent van Brockway en in hoge mate diens vertaalkunst. Zij betreurde het met Brockway dat er zoveel slechte ver talingen zowel in als uit het Neder lands verschijnen. Nadrukkelijk werd jesteld dat de jury zich niet uitlaat de kwaliteit van de Engelse ver taling van ,Een roos van vlees' van Wolkers, waarover misbaar wordt gemaakt. De heer Brotherton is de prijs toe- jekend voor zijn vertalingen van werken van om. Helmair, Vestdijk, Bordewijk, Gysen, Elschot en Wal- ichap. De heer Brotherton is van Schotse afkomst, werd in Australië leboren, was soldaat in Israël en Egypte en werkte later in Londen. Hij is thans dooent aan de opleiding lolk/vertaler in Amsterdam en stu deert Javaans in Leiden. Hij zei in tijn dankwoord min of meer bij toe val vertaler te zijn geworden. Voor vertalen vond hij vastberadenheid nodig, terwijl vertalen ook soms een bijna wanhopige zaak is. Hij oordeel de dat vertalers nog steeds een func- hebben, want vertaalmachines hebben volgens hem nog heel wat in halen. De heer Kouwenaar is de prijs toe- lekend voor zijn vertalingen van werken van Goethe. Schiller, Wedekind, Brecht, Dürrenmatt, ïochhuth, Tennessee Williams, Car- n Sartre, veelal toneelstukken, naar ook poëzie. Naar het oordeel van de jury zijn deze vertalingen van grote kwaliteit, mede door nauw- jezetheid en vindingrijkheid. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van het Prins Bern- hardfonds, prof. mr. W. f. de Gaay Fortman. Dora Paulsen zong bege leid door Cor Lemaire, tot besluit van de plechtigheid in de raadzaal enkele liederen van Bertolt Brecht. Gestolen borstbeeld na 42 jaar terug Een 2200 jaar oud borstbeeld van 'Grootste expositie ooit ie Florence gehouden 1500 werken van moderne Italianen Nauwelijks vier maanden nadat overstromingen grote schade berokkenden aan een deel van de oude en kostbare kunst werken van de stad, zal Florence de volgende iceek de grootste tentoonstelling van Italiaanse schilder- en beeldhouwkunst sinds de tweede wereldoorlog openstellen. Tentoongesteld worden een 1500 werken van Italianen, die in de periode 1915-1935 leefden en werkten. De expositiedie van 26 februari tot 28 mei te bezichtigen zal zijn, wordt gehouden in het 15de eeuwse Palazzo Strozzi. De gemeenteraad van Amsterdam ging gisteravond akkoord met een voorstel van B. en W. om de archi tect ir. B. Bijvoet opdracht te geven tot het maken van een bestek, be stektekeningen en daarbij behorende principedetails voor de bouwkundige werken voor het operagebouw. Zulks j met uitzondering van de constructie en de technische installaties. Boven- Idien wordt dr h„r Bijvoot opgedra- j ^"dTene opvktÏÏng'meer'aangetrokken hebben gevoeld dak tot de andere. Vijf cineasten, resp. uit Frankrijk, Italië, Japan, Duitsland en Polen, hebben zich in ..L'amour a vingt ans" beziggehouden met hetzelfde thema. En de vele belangstellenden voor dit verzamelwerk, dat gisteravond onder auspiciën van K. en O. als film van de maand in twee voorstellingen in Camera- theater draaide, zullen zich, naar gelang van aard en instelling. j gen een begroting bouw te ontwerpen. Dit betekent dat Amsterdam in af- i wachting van een akkoord met Den Haag over de financiering ploitatie van het. te bouwen opera- aefs bov£in de anderen uitstaken. Dit gebouw zich gereed maakt om als dit duQ had de moed zlch het verst te Het lijkt ons echter moeilijk te loo chenen, dat de Pool Wajda en de Ja- I paner Isjihara met kop en schou- - Iijjg anderen uitstaken. Dit akkoord is bereikt meteen met de bouw te kunnen beginnen. De raad voteerde voor deze voorzie- |tenal uit door drairlaüsché v'o'rmge. vy deren van het thema in de en gere zin des woords, en muntte bo- 1 miljoen ning een bedrag van ri gulden. Met de bouw we Amsterdamse muziektempel bedrag in de orde van 30 miljoen 1^'^ die"'zyn coIette gulden gemoeid zijn. ADVERTENTIE ^DRAKA de harde matras met alle comfort van een zachte! ving. In vergelijking daarmee was het aandoenlijke verhaaltje van Traffaut over de sullige tiener con current Albert moet afstaan, doch I desondanks braaf bij haar ouders I naar de t.v. gaat zitten kijken, in 1 wezen negentiende-eeuws, uit de I school van Guy de Maupassant. De i Duitser Ophüls bracht het met de De tentoonstelling, georganiseerd mooi Romeins meisje uit de door de plaatselijke vereniging van vreemdelingenverkeer, had oorspron kelijk medio november haar deuren zullen openen. Zij werd na de over stromingsramp van 4 november evenwel uitgesteld. Het is de eerste van' een grote cy clus tentoonstellingen, die Florence jop het gebied van de moderne kunst zal houden. Volgend jaar wordt een grote tentoonstelling van Italiaanse architectuur van 1890 tot 1930 gehou- tweede eeuw voor Christus Ls 42 jaar nadat het uit het Borghese-museum van Rome gestolen werd teruggevon den. Dinsdag werd het in een an tiekwinkel aangetroffen. Het zou over een paar dagen worden geveild. Het stond in de etalage van een antiquair op de Piazza d'Espagna. Een archeoloog ontdekte .en herken de het. De deskundigen van het Borghese-museum bevestigden, dat het borstbeeld hetzelfde was als Op de tentoonstelling van moder ne schilder- en beeldhouwkunst zul len werken te zien zijn van Filippo ADVERTENTIE 000 lire (480 Een aantal werken van Modigiia- j no, die tot de verzameling van het I Paryse Louvre behoren, zullen J voor de eerste maal in Italië te zien i zijn. j De Franse minister van Cultuur André Malraux heeft de organisato ren reeds verzocht een representatie- jve selectie van de in Florence ten- j toongestelde werken in juni in 'Frankrijk te mogen exposeren. de harde matras met alle comfort van een zachte! Zijn claad onzinnig genoemd De Engelse schrijver en vertaler van Nederlandse literatuur James Brockway heeft gelijk gisteren kort gemeld alle banden met Nederland doorgesneden. Hij is verbitterd over de gang van zaken bij het verspreiden van de Nederlandse litera tuur in Engeland en in andere Engelssprekende landen, en heeft de Martinus Nijhoff-prijs naar het Prins Bernhard-fonds terug gestuurd. Voorts heeft hij zijn lidmaatschap van de Ned. Mij. voor Letterkunde opgezegd. Hij heeft aangekondigd te gaan procederen, omdat hij zich benadeeld voelt, en heeft voorts besloten om geen Nederlandse literatuur meer te ver talen en ook niet meer als vertaler te werken voor het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Bij het secretariaat van het Prins ernhardfonds worden de stappen an James Brockway ten zeerste be- reurd. James Brockway is een emi- lente vertaler, waarom het terug lenden van de prijs feitelijk onzinnig aldus de directeur van het Fonds secretaris van het Stichtingsbe- ur, de heer H. Siedenburg. De heer Siedenburg kan het terug lenden van de prijs niet anders zien !&n als een demonstratie, die de heer Brockway houdt, mede omdat hij in opgewonden staat verkeert naar lanleiding van artistieke ruzies. Reeds langer heeft James Brock- zich bezorgd getoond over de waarop vertaalde Nederlandse literatuur in Engeland wordt uitge- teven, en over de kwaliteit van de iertalingen. Het verschijnen van Jan Wolkers' ,Een roos van vlees', lentaald door John Scott, heeft voor James Brockway echter de deur Brockway had voor Meulenhoff's uitgeverij een proefvertaling van „Een roos van vlees" gemaakt. Deze vertaling werd gehonoreerd, maar door Engelse en Amerikaanse uitge vers niet geaccepteerd. John Scott werd de nieuwe vertaler. Deze verta ling werd verzorgd door de uitgeve rij Seeker en Warburg. ADVERTENTIE OFF. DEALER Importeur dreigt Autorama met een kort geding De importeur van autogereed schappen Black en Decker Neder- land N.V. heeft Autorama, die in ver scheidene plaatsen supermarkten ex ploiteert en kortingen geeft van tien i tot dertig procent, gesommeerd de verkoop van de gereedschappen be- j neden de vastgestelde prijzen onmid- Grote belangstelling Was nu de jeugdige opspraak makende dichteres Neeltje Maria Min of de schilder Siet Zuyderland de grote trekpleister tijdens de opening van de expositie van de laatste, gister middag in het Academiegebouw aan het Rapenburg? Wij geloven de eerste, want van de tweede zullen nog maar weinigen gehoord hebben. Intussen: vol was het, bar-vol. Neeltje Maria Min bleek een deceptie. Zij droeg met bijna onverstaanbare, monotone stem een vijf tal kleine gedichten van haar hand voor, niemand heeft daar wat aan gehad. Maar de sensatie was er Na Min een plus? Daaraan kan getwijfeld worden. De 24 jarige Zuyderland oplei ding Kunstnijverheidsschool Amster dam is nog in elk opzicht een zoeker, in de eerste plaats naar een eigen stijl. Er is hier sprake van on evenwichtig werk: hij experimen- de maatschappij teert nog met alles wat hem onder Met kleuren, met met vlakvulling. Van die vertaling vindt Brockway niet alleen. dat ze zeer slecht is, maar ook, dat hiervoor gebruik werd gemaakt van zijn proefverta ling. Hierin ziet Brockway een on rechtmatigheid, die voor hem aanlei ding is te gaan procederen. De secretaris der Ned. Letterkunde, de heer Dirk handen komt de Jong, bevestigde, dat James vormgeving Brockway zijn lidmaatschap had opgezegd. Hij vond het evenwel veel En waarc onzinniger. dat Brockway de nodig om alle dingen en ideeën, die Nyhoff-prijs terugstuurde. De toe- iemand te binnen vallen kenning van deze prijs houdt niet klakkeloos op papier te zetten, zoals anders in dan de erkenning werk van Brockway, die de onder scheiding verdiende door als vertaler de Nederlandse cultuur in het bui tenland uit te dragen dat veelvuldig in zijn dagboek schet sen, beter gezegd infantiele krab bels het geval is? Of dit naieve ge doe nu bewust of onbewust gebeurt, daarover bestaat bij ons geen ze- CHOREOGRAFIE RUDI Y. DANTZIG (Van onze kunstredactie) kerheid. In ieder geval zou het beter geweest zijn, veel binnnenskamers te houden, liever dan het aan de open baarheid prijs te geven. Dat hij ech ter wel wat kan. bewijzen zyn rid derfiguur en de soldaten voor een pantserwagendaar zit iets fascine rends in. Ook fascinerende elementen ont dekten wij in zyn schilderijen (olie op papier) en kleurige collages: bijv. i zijn „Luchtaanvallen I en II", of de hemelsnaam impressies „Bekneld in liftkoker". J Een tekening als „De hand aan zich zelf" is indringend. Met diverse ori ginele motleven weet Zuyderland wel weg. Men denke aan zijn knap geprojecteerde „Figuur en dessin". Hoe hij bijv. een zeilwagen met rake en vlotte lijnen en strepen neerzet, daarvan valt het suggestieve karak ter niet te ontkennen. En zo'n gloei lampje heeft in zijn eenvoud toch ook wel iets te zeggen. Zo beziet ge het werk van Zuyderland, die be slist niet zonder de invloed van vele .modernen" (Picassoi valt te denken, met gemengde gevoelens. Toch wenst men hem meer gevoel voor se lectie toe. gelyk wij dat ook van het Leidsch Academisch Kunstcentrum wachten, onder welks auspi- Neeltje Maria Min tijdens het lezen van haar gedichten. (Foto LD/Holvast) ciën deze wel eigenaardige, maar •naar vakbekwaamheid aanvechtba re, zij het contrastrijke expositie plaats vindt. WD zyn benieuwd, wat er op den duur uit een figuur als Zuyderland, zal groeien. Vooralsnog blijft het bij een „tasten", zonder dat men tot een definitieve uitspraak over zijn mo gelijkheden komen kan .Gelijk dat bij zovelen, die nieuwe wegen willen betreden, maar ze nog niet gevonden hebben, het geval is. Zijn expositie blijft tot 22 maart geopend. II. Terwijl de film West Side Story met de moderne Romeo en dellijk te staken en ook zich te ont- J Julia nog altijd cinema's weken achtereen met een halsreikend houden van rechtstreekse inport uit publiek weet te vullen, poqen de balletqroepen de wat ouder- lanrt#»n Da imivirtpiir r r J omliggende landen. De Jm^rteur wetse vjsje verbeelden, zoals die nit Italië stamt met de hi; stad Verona. stelt, dat alleen zij recht heeft te bepalen op welke wij- tonsche achtergrond van ze haar produkten in Nederland worden verspreid en tegen welke Zo gaf gisteravond in de Stads- De kost prijzen. Autorama daarentegen schouwburg in Amsterdam het Na- meent het recht te hebben haar tionaal Ballet dut ouderwetse ver- Archeologische oudst in Den Boseli Bij rioleringswerkzaamheden in t Bossche binnenstad is onlangs en belangrijke archeologische 'ondst gedaan. Het betreft hier na melijk een grote vaas van aarde- *erk, die volgens deskundigen uit de keede eeuw na Christus stamt. De 'ondst werd verricht in de onmid- tellijke nabijheid van het oudste 'gerestaureerde) huis van Den aM Bosch, „De Moriaan". Dit huis da- van rond het jaar 1200. Uit ander leiden deskundigen af Pr in de Romeinse tijd reeds een zetting was in Den Bosch. De den vaas is een dolium (een inse aankooporders te mogen plaatsen bij die leveranciers, die de laagste prij zen aanbieden, zonodig in het bui tenland en dat de klanten mogen mee profiteren In de vorm van kor tingen op alle artikelen, ook als het merkprodukiten betreft. De impor teur heeft aangekondigd desnoods een kort geding aan te spannen om de rechter een verkoopverbod te la ten opleggen. Autorama heeft de kwestie inmiddels aanhangig ge maakt bij het ministerie van Econo mische Zaken en gaat, tot uitsluitsel is verkregen, met de verkoop bene den de vastgestelde prijzen normaal door. haal, met muziek van Prokofjef. on der de regie van de 33-jarige choreo graaf Rudi van Dantzig, die zijn mo derne visie heeft getracht te richten op dit onver Yeel pantoniime Het ensemblewerk vormt een aan- ^^ba^liëïdesverhaa'i de?' Van dl' pBltomime- ballet. De dansers hebben dat te zwaar geaccentueerd, de danseressen daarentegen gaven er de allure aan die bij het oude Veronese verhaal past. De opvoering legt het zwaarste accent op de beide titeldawsers. De jonge Yvonne Vendrig interpreteerde haar Julia-rol met een ranke lieflijk, heid, waardoor de expressie in haar dans ten zeerste aansprak en zelfs ontroerend was in het dramatische slot. Simon André als Romeo danste behoren, Hulde aan Oelanowa Het was de Russische danseres Oelanowa, die in de rol van Julia de grootste roem aan Prokof jefs compo sitie heeft gegeven. Zij hield haar interpretatie Shakespeare's tekening, j lijkwaardige partner van Julia. De voor de vierde ronde van de FA Cup.richten. HU heeft de choreografie De uitslagen luiden: Arsenal—Bolton mantisch gehouden, met een goed' Wanderers 3—0; Chelsea—Brighton wil de 4—0; Manchester City—Cardiff City décorverzorging van Toer rollen waren naar verhouding het geheel vereist nog een ontwikkeling via de komende op voeringen. Remmend werkte de me- minder langdurigheid. De chanische muziekbegeleiding, die be- Schayk neden de technische eisen van een I was vooral op deze styi afgestemd, i dergelijke opvoering bleef. Siet Zuyderland: „De hand aan zichzelf ,eind goed al goed'. Verrassend-lu- guber was Isjihara met de dubbele vrouwenmoord door een jeugdige fa brieksarbeider. Een huiveringwek kend verhaal, knap gefotografeerd en voortreffelijk van sfeertekening maar toch zonder psychologische diepte. Dit laatste element was nu juist de kracht van de Pool Wajda, die zijn bedremmelde held manmoe dig in een berenkuil laat springen om een kind uit de klauwen van een ijsbeer te redden, hem vervolgens ho peloos laat mislukken als object van de nieuwsgierige kennissen van zijn nieuwbakken vriendin, om daarna met een vermetele sprong terug te grijpen naar zyn verleden als bij- na-geëxecuteerd verzetsman en de schokkende parallel met de blind doek voor het vuurpeloton. Na deze navrante climax neemt Wadja het eigenlijke thema weer ter hand door de toeschouwer op wrange wijze te confronteren met de onbenulligheid van het tiener-meisje, dat haar mis lukte heldenverering vlot inruilt voor gedartel in de sneeuw met haar aan vankelijk geminachte vriendje. Voor de zoveelste maal het bewijs, dat Po len over voortreffelijke cineasten beschikt! Macao stuurt Chinezen terug Volgens het blad „Hongkong Standard" zyn negen Chinezen, die vorige week naar Macao waren ge vlucht, door de Portugese autoritei ten uitgeleverd aan het bestuur van de aangrenzende Chinese provincie Kwangtoeng. Twee weken geleden waren vyf vluchtelingen naar Chi na teruggezonden. Intussen zyn in Hongkong drie van de vyf door Macao uitgewezen nationalistisch-Chinese leiders aan gekomen op doorreis naar Formo sa. De andere twee worden nog in Macao opgehouden. Als gemeld heeft de regering van Formosa bij Thant geprotesteerd tegen de maat regelen die de autoriteiten van Ma- cao tegen nationalistische Chinezen hebben genomen. Nkroemah krijgt krachtige steun van communisten Oud-president Nkroemah van Ghana, die een toevlucht in Guinee heeft gezocht, krygt van de Sowjet- Unie, Cuba en de Chinese volksrepu bliek hulp voor zijn vanuit Guinee in Ghana gevoerde ondermijnende actie, aldus heeft de politiechef Harl- ley, die vice-voorzitter is van de Na tionale Bevrijdingsraad van Ghana, op een persconferentie In Accra ver klaard. Volgens hem had de Russi sche ambassadeur in Conakry aan Nkroemah 200.000 dollar ter hand gesteld, die van China 150.0000 pond sterling. Voorts zouden per Russisch schip wapens en munitie en plastiek-bom men naar Conakry in Guinee zyn gebracht en daar overgeladen voor verder transport naar de streek van Nzima aan de westkust van Ghana. Maar die zending was door de Gha- nese luchtmacht en marine onder schept. De wapenen waren volgens Harlley bestemd geweest voor onder- mynende elementen, die uit bases van Nkroemah-aanhangers in Nige- rië en Dahomey naar Ghana geïn filtreerd waren. Verder zouden de Russen in de residentie van Nkroe mah te Conakry een krachtige ont vanger geinstalleerd hebben voor het opvangen van Ghanese leger- en politie-berichten. Steunde C.I.A. ook Spaanse studenten? Het Falange blad „Arriba" heeft de Amerikaanse Centrale Inlichtin gendienst (CIA) gisteren gevraagd onmiddellijk te bevestigen of te ont kennen „dat zij geld heeft verstrekt ter financiering van de oppositie on der de Spaanse studenten". Een bewering over deze financie ring Is toegeschreven aan een func tionaris van de Internationale «tu- dentenconferentie die in Leiden ze telt. Naar aanleiding van In de „New York Times" verschenen bewering heeft het rectoraat van de vrije uni versiteit van West-Berlyn gisteren doen weten dat er nimmer door bui tenlandse of Duitse geheime diensten aan genoemde universiteit gegevens over haar studenten zyn gevraagd en dat aan dergeiyke diensten ook nooit persooniyke stukken ter be schikking zyn gesteld. De bewe ringen In de New York Times waren afkomstig van een voormalige stu dent van genoemde universiteit, de Amerikaan Leslie Colitt, die daar van 1959 tot 63'64 politieke weten schappen studeerde. Volgens hem waren de CIA, de Amerikaanse ge heime dienst, by zonderheden over zyn persoon bekend gebleken die slechts uit zich op de universiteit be vindende papieren afkomstig konden zyn geweest.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15