Geesink op „judo-missie" Spanning teruggekeerd in promotieklas-heren Stien Kaiser teleurgesteld albert's corner. K0W00K ETEN VOOR EEN RIKS Nog kampioenskansje voor Kangeroes-dames VOLLEYBAL IN AFDELING LEIDEN Geen Televizierploeg in Parijs-Nice Adenauer bezocht in Parijs een van zijn dierbaarste vrienden PAGINA 4 LtiDSCB DAGBLAD DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 Utrechtse judoreus gaat zich ook in Moskou bekwamen in Sambo (Van onze correspondent) „Sorry, even de telefoon aanpakken. Sorry, even kijken wie er belt. Sorry, even kijken Gerard en Jan Tukker beneden zijn. Ach, Jans, doe jij dat even?" Anton Geesink is op de vooravond van zijn vertrek naar Rus land, Japan, Oostenrijk en Italië nog een en al bedrijvigheid. „Ja, ik denk dat ik zo'n slordige twee maanden van huis ben. Wel lang, maar ik ga er weer eens lekker tegenaan". In de ruime woonkamer boven zijn sportschool „springt" wereldkampi oen Geesink de laatste avond door. Nog even dit regelen en nog even die bellen. Eindelijk zit hij even en steekt direct van wal, nadat een afgevaar digde van de Nederlandse studenten sportstichting nog even om raad is komen vragen omtrent de gang van zaken in Japan. Dit, in verband met de in augustus te Tokio te houden „Universlade" (Olympische Spelen voor studenten). ..Morgenmiddag vertrekken we (de Nederlandse Judoploeg) met 't vlieg tuig naar Moskou. Er wachten ons drie zware landenwedstrijden. Een in Moskou, de tweede in Riga en de laatste in Minsk. De ploeg gaat dan terug. Ik blijf zes dagen in Moskou en ga me in die tijd bekwamen in het bekende sambo-worstelen. Aan vankelijk zou ook mijn broer Gerard blijven, maar hij gaat terug omdat hij is gekozen in de nationale jeugd- ploeg, die deelneemt aan de Europe se kampioenschappen te Lissabon". Missie ,,Op 8 maart begint onze „Judo missie" naar Japan. De heren M. Brouwer (Utr.), P. Zenden (Maas tricht), G. de Moor (Axel) en Jan Tukker (Utrecht) arriveren dan met de trein vanuit Holland. We gaan met z'n allen per vliegtuig naar Kha- barowsk, blijven daar een nacht over en maken dan een 24-uurs-riit per trein naar Nakotka, vanwaar we overvaren naar Yokohama. Niet zo'n klein stukje als algemeen wordt aan genomen, want we zitten mooi 52 uur opgesloten op de boot. Voordat we naar Sapporo gaan voor ons eigenlijke doel. gaan we eerst op bezoek bij de Nederlandse ambassadeur, de heer R. H. v. Gulik en bezoeken we tevens het Japans Olympisch Comité. Als we dat ach ter de rug hebben, gaan we naar Sapporo om de brief van Utrechts burgemeester, Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, aan zijn collega te overhan digen. Daarin staat een zeer warme aanbeveling om het judo een plaat" te geven op de Olympische Winter spelen van 1972 in Sapporo. Dat klinkt natuurlijk gek, maar de spe cifieke wintersporten worden overdag bedreven, en dan zeg ik op mijn beurt, geef de mensen 's avonds ook wat: Judo! Dan valt het wat meer Leidse Biljartbond lste klasse: CaramboleZuid 44, VriendschapSpoortje 44, TOP— UVS 0—8, Spijkerbak—Katwijk CentrumMorspoort 62, Vriend schapCarambole 44, Katwijk— TOP 62, CentrumSpijkerbak 62. ZuidMorspoort 44. 2de klasse: De HeulCarambole 2 53, Vierkantje—Rijnegom 6—2, LandzichtDVH 62, De Wa TOG 80, VriendenkringKI. Mi nerva 62, RijnegomDe Heul 26, Carambole'2KI. Minerva 2-6, Land. zichtVierkantje 80, DVHTOG 44_ VriendenkringDe Waag 3de klasse: De Heul 2Scheepje 62, Landzicht 2Zuid 2 62, Kat wijk 2Spijkerbak 2 44, Rijnegom 2 Carambole 3 44, Zuid 3Wachtje 26, Zuid 2Scheepje 08, Spijker bak 2De Heul 2 6—2, Rijnegom 2 Katwijk 2 80. Carambole 3Wacht je 44, Landzicht 2Zuid 3 41 4de klasse: Vriendenkring 2DVH 2 44, Vriendschap 2—TOP 2 2—6, CentraalLandzicht 3 44, Spijker bak 3—De Waag 2 6—2, DVS—UVS 2 2—6, UVS 2—DVH 2 0—8, Spijkerbak 3Vriendschap 2 26, TOP 2Cen traal 35, Vriendenkring 2Land zicht 3 44, De Waag 2DVS 62 5de klasse: TOG 2Rijnegom 3 26, Katwijk 3Spoortje 2 62, Cen trum 2—UVS 3 8—0, Zuid 4—Spijker bak 4 44, De Heul 3—Zijlpoort 6—2. Spoortje 2De Heul 3 44, Spijker bak 4Centrum 2 26, Katwijk 3— Zuid 4 44. 6de klasse: Witte HenScheepje 2 62, Wachtje 2Carambole 4 62. Vierkantje 2De Waag 3 44, Kat wijk 4DVH 3 35, Vriendenkring 3 —De Heul 4 2—6, De Waag 3—Witte Hen 44, Katwijk 4Vierkantje 2 8—0. De Heul 4—Wachtje 2 4—4, Ca- rambole 4Scheepje 2 62. DVH 3— Vriendenkring 3 44. 7de klasse: KI. Minerva 2Land zicht 4 44. Carambole 5Zijlpoort 2 6—2, DVH 4—De Heul 5 7—1. UVS 4 —Katwijk 5 4—4, TOP 3—Zuid 5 8—0. Katwijk 5Carambole 5 62, Zuid 5 —KI. Minerva 2 5—3, UVS 4—TOP 3 80, Landzicht 4DVH 4 44. 8ste klasse: Zuid 6De Heul 6 2-6. Carambole 6Centraal 2 2-6, Vriend. 6chap 3Spoortje 3 08, De Waag 4 —KI. Minerva 3 6—2. Morspoort 2— Carambole 7 26. KI. Minerva 3 Morspoort 2 0—8. Centraal 2—Ca rambole 7 53, Spoortje 3Zuid 6 80, Carambole 6De Heul 6 26, De Waag 4Vriendschap 3 44. 9de klasse: TOP 4—Morspoort 3 2—6, Vierkantje 3—Vriendschap 3 62, De Waag 5DVH 5 62, Land zicht 5Spijkerbak 5 80. Zuid 7 Witte Hen 2 44, DVH 5Landzicht 5 44, Vriendschap 4TOP 4 26, Vierkantje 3Spijkerbak 5 80, Morspoort 3Witte Hen 2 62, Zuid 7—D* Waag 5 2—6. op, want op de zomerspelen vallen ettelijke sporten weg tegen atletiek en zwemmen. We hopen daarom dat onze .missie" vruchten zal afwerpen. Jarig Ik kom ongeveer 31 maart thuis. Dan is mijn zoon jarig. Direct daar na vertrek ik naar de Oostenrijkse bossen, waar ik mij 14 dagen ga voorbereiden op de Europese judo kampioenschappen te Rome. Het is nu wel zeker dat mijn twee leerlin gen Peter Snijders en Ernst Eugster op tijd terug zullen zijn van hun eenjarige studie aan de Tenri-unl- verslteit, Met veel moeite hebben we geld bij elkaar gekregen om de jon gens terug te laten vliegen. De ju- dobond voelde er niets voor, zodat we het zelf moesten doen. Anders hadden ze per boot moeten komen en al werkend hun overtocht moeten betalen. Dat kan nu niet. Maar het zou toch te gek zijn als deze twee kanshebbers op een Europese titel in Japan zouden blijven. De Fransen Engelsen en Westduitsers blijven toch ook niet ln Japan toekijken". Na Rome hoopt Anton Geesink naar huis terug te keren. Maar niet voor lang, want als we het goed ge zien hebben is de dagelijkse zware bostrainlng die hij houdt, niet alleen bedoeld als voorbereiding op het Eu ropese toernooi. Rome is slechts het tussenstation voor de reis naar het Amerikaanse Salt Lake City. Nog steeds is Geesink de mening toege daan dat hij zijn Japanse „leermees ters" de karos moet bieden „hun" wereldtitel terug te winnen. Gezien de oonscenfeuze voorbereiding zien we er weinig heil in vooi uit het land van de rijzende Sterkste turnsters naar Amsterdam Na de sluiting van de voorlopige kampioenschappen voor dames, die 27 en 28 mei in het RAI-gebouw in Amsterdam worden gehouden, blij ken 21 van de 25 Europese turnbon den te hebben ingeschreven, het zijn: W est- Duitsland, Oost-Duitsland, Zwe den, Denemarken, Nederland. België, Frankrijk, Zwitserland, Ita lië, Engeland, Joego-Slavië", Tsjecho- Slowakije, Roemenië, Bulgarije, Po len, Rusland, Hongarije, Spanje, Por tugal, Oostenrijk en Noorwegen. Hieruit blijkt, dat alle Oosteuro- pese landen zullen deelnemen, waar bij de beste turnsters van de wereld zijn. Elk land mag twee turnsters naar de kampioenschappen afvaa.rdigen. De namen van de deelneemsters wor den na de definitieve inschrijving (eind april) bekendgemaakt. ADVERTENTIE Neem een avondje 'vrij van koken'. Om die ene rijksdaalder hoeft u het niet te 1 laten. Morgen na vijven: Biefstuk met doperwtjes en patat frites Voor de kinderen een "halve rijksdaalder-schotels kip, patat frites met appelmoes (1.25) Volleybal in de overgangsklasse De dames van Kangeroes hebben zich na een weinig goeds belovende start In deze competitie bijna onge merkt naar boven gewerkt op de ranglijst. Twee overwinningen in de afgelopen week op respectievelijk Ar mada 2, gegadigde voor de eerste po sitie en Slotermeer, tot gisteravond op de derde plaats, brachten zowaar voor Ans Vrielink c.s. een niet ver wacht kansje op het kampioenschap. Zij bezetten nu de tweede plaats op de ranglijst achter de Boemerang reserves met één wedstrijd meer ge speeld en twee punten achterstand. Boemerang 2 moet echter nog bin nen de lijnen treden tegen Armada 2 en tegen Kangeroes. Er zit dus zeker nog muziek in. Het vertoonde spel is Leidse schaakbond Philidor IV klasse lager In de eerste klasse van de Leidse Schaakbond heeft Alphen I het von nis voltrokken over Philidor IV. Met VAZVx bleven de Alphenaren ruim in de meerderheid. Philiodr IV keert na een eenjarig verblijf in de hoog ste afdeling terug naar de tweede klasse, waarschijnlijk vergezeld door haar derde team, al heeft dit tien tal nog een kleine kans op behoud als de ontmoeting tegen Lei then 1 ln winst wordt omgezet. In de tweede klasse* A degradeerde Black and White na eero 7—3 neder laag tegen LSG IV. Leiderdorp 1 vergrootte zijn kansen op behoud via een 64 zege op Noordwijk II. In de B-afdeling zal de enige afgebroken partij bij Voorschoten nVTL over de uitslag beslissen. De voorlopige score is namelijk: VAVA. Mocht VTL uit deze ontmoeting een of twee punten slepen, dan verslechtert de situatie voor de andere degradatie kandidaten, Philidor V en Boskoop n. In de derde klasse staat kampi oenspretendent Revanche voorlopig achter tegen Lelthen III (34) en het ziet er niet naar uit. dat Revan che de volle winst uit deze ontmoe ting zal halen. In de derde klasse D kan Zwarte Pion na een zege over Sassenheim II (voorlopig 5'A3%) op een misstap van leider Katwijk II blijven hopen. Morgenavond wordt de uitgestelde ontmoeting Voorhout Katwijk II gespeeld. Theo Laseroms gedagvaard (Van onze correspondent) Sparta heeft vla zijn advocaat mr. Kaulingfrex een kort geding aange spannen tegen Theo Laseroms, die de club vorige week plotseling heeft verlaten om naar Amerika te gaan. Op 7 maart zal de zaak dienen voor de Rotterdamse rechtbank. Slechte mentaliteit De spanning Is ln de promotieklas heren ten top gestegen door de over winning, die Castellum in Alphen op het bezoekende DSS kon behalen. Voor deze wedstrijd leken alle ingre diënten voor een top-duel, ook qua niveau, aanwezig. Dat ls er echter niet helemaal uitgekomen. Enerzijds omdat Castellum in topvorm was en DSS weinig gelegenheid gaf in zjjn spel te komen, anderzijds waarschijn lijk ook doordat voor deze wedstrijd de trainer-aanvoerder van Rijnsburg 1, de grote concurrent van Castellum en DSS, als arbiter was aangewezen. De leiding van deze scheidsrechter heeft geen Invloed gehad op de uit slag van de wedstrijd. Wel kreeg men echter de Indruk dat DSS voor de door henzelf gevreesde en door vele insiders verwachte nederlaag tegen Castellum bij voorbaat de schuld op de scheidsrechter wierp. Hierdoor groeven de DSS'ers mentaal hun eigen graf en bleef de wedstrijd ook niet vrij van incidentjes. De setstan den van deze wedstrijd: 1614, 155 en 153 spreken verder voor zichzelf. Arie de Jong en Ton van de Bos wa ren bij Castellum de grote uitblinkers. Bij DSS was aanvoerder André de Weijert de enige, die tot rijn nor male spel kwam. De beide andere wedstrijden in deze klasse verliepen gelukkig rusti ger, Rijnsburg 1 streed met 3 inval lers tegen Donar en won met 31. Rijnsburg 2, dat gelijk met het eer ste speelde, moest 8 spelers aan dit team afstaan en kon het daardoor tegen de Valken niet redden: het verloor kansloos met 30 (setstan den 15—5, 15—11 en 15—3). Geen scheidsrechter In de promotieklas dames vond de ontmoeting Castellum—Nw. Brunhil- de geen doorgang, omdat er geen scheidsrechter kwam opdagen. Rijns burg l, ook al met invallers ln de ploeg, speelde gelijk tegen Argos 3. De vele zieken speelden de Rijnsbur gers deze week dus wel parten. Van Argos 3 ln elk geval een goede pres- „Wat mjj betreft heeft de Tour de France 1967 afgedaan. Althans zoals de zaken er nu voorstaan", aldus Kees Pellenaars. „Het verzoek van mijn sponsor Televizier aan de KNWU om uitvoeriger te worden in gelicht over de bijeenkomst tussen de KNWU-Sportcommissle en vertegen woordigers van Willem II en Cabal- lero (Televizier was destijds verhin derd) werd slechts beantwoord, met de opmerking dat de sponsors zich bereid verklaard hadden met de kan didatuur Wout Wagtmans als ploeg leider van de later te formeren Ne derlandse ploeg". De ploeg van Kees Pellenaars rijdt nu ln de Ronden van Spanje, Zwit serland en waarschijnlijk ook in die van Italië. Van de wegwedstrijd Pa- zijn De eerste grote koers wordt dus de Ronde van Sardinië, waarvoor Ger- ben Karstens, Eef Dolman, Kees Haast. Bart Zoet, Jos van der Vleu ten en Huub Zilverberg zijn aange wezen. Deze wedstrijd is van 26 fe bruari tot en met zondag 5 maart. De rest van de Televizier-ploeg komt uit in de Ronde van „Het Volk" in België, aanstaande zondag. tatie de kampioenen van het vorig Jaar ln eigen huis een punt af te kapen. In de eerste klas nam bij de heren Kangoeroes 3 die leiding van VVS 4 over door dit team eigenhandig met 31 te varslaan. Kangeroes 3 is deze klasse nu nog de enige ongesla gen ploeg. De middenmoters LUSV 3 en Castellum 2 deelden de punten ln een niet al te hoogstaand duel VVS 3 stevende het eigen vierde team ook al voorbij door GGV 1 met 31 nog vaster op een uitzichtloze onder ste plaats te drukken. Ook in de le klas dames zien we een rode-lantaarn-draagster met wei nig hoop, nl. Nw. Brunhildie 2, deze week op eigen veld de bedde pun ten aan het Alpheuse DES verspeel de. DES klom hiermee naar de twee de plaats op de ranglijst achter De Valken. Rijnsburg 2 en Kangeroes 2 speelden gelijk tegen elkaar en hand haafden daarmee hun positie in de middenmoot. Uitslagen Dames promotieklas: Rijnsbumg 1 Argos 3 22Castellum 1—Nw. Brun. hilde 1 (soheidsr. niet opgek). Dames le klas: Nw. Brunhllde 2 DES 1 03; Rijnsburg 2Kange roes 2 2—2. Heren promotieklas: Donar 1 Rijnsburg 1 13; Valken 1Rijns burg 2 30; Castellum 1DSS 1 3-0. Heren le klas: Kangeroes 3—VVS 4 3—1; LUSV 3—Castellum 2 2—2; VVS 3—GGV 1 3—1. Clay's verzoek om op religieuze gronden van militaire dienst te wor den vrijgesteld is door het Ameri kaanse recruteringsbureau afgewe zen. Cassius Clay, wereldkampioen zwaargewicht boksen, had in zijn ver zoek om vrijstelling naar voren ge bracht dat hij als prediker van de zwarte moslim religie gewetensbezwa- heeft tegen de krijgsdienst. Trip naar Rusland gaat niet door Stien Kaiser, de nieuwe wereldkam pioene hardrijden heeft maandag b(j de terugkeer in haar woonplaats Delft, waar z(j hedenavond namens het gemeentebestuur zal worden gehuldigd door burgemeester J. M. Ravesloot, haar teleurstelling uit gesproken over het feit, dat de voorgenomen schaatstrlp van haar en Carry Geyssen geen doorgang zal vinden. „Doordat de KNSB de kosten van een dergelijke reis te hoog vindt, heb ik geen gelegenheid om uit te trainen. Je werkt maanden inten sief naar een topprestatie toe, maar daarna kun je niet ineens stoppen. De heren kregen de kans wel, door de vUflandenwedstrijd in Moskou en de recordpogingen In Inzeil. Ik zal nu mjjn laatste verlofdagen ge bruiken om op de Jaap Edenbaan te gaan uitrijden", aldus Stien Kai- Rond het,niet doorgaan van de Rus sische trip bestaat veel onduide lijkheid. De Russische uitnodiging dateert reeds van enkele maanden geleden. „Er waren geen financiële problemen. De Russen boden aan reis- on verblijfkosten voor hun rekening te nemen", aldus bonds- directeur Bergström. „Maar de uit nodiging gold drie met name ge noemde Jongens en twee meisjes. De jongens wilden echter liever ln Noorwegen rijden en op de daarna volgende brief van onze kant heb ben de Russen niet geantwoord. Ze zijn er ook in Deventer niet op te ruggekomen". Bondsvoorzitter H. J. Wesselo ver klaarde het niet juist te vinden, dat de KNSB de trip financieel zou steunen. „Zelfs als de Russen voor stellen, de kosten van de twee rijd sters voor hun rekening te nemen, maar de trainer daar bijvoorbeeld buiten laten vallen, gaan de meis jes niet. Het is tenslotte zo, dat de Russen een vol huis trekken als de wereldkampioene er bij is. Dan is een belangrijke tegemoetkoming gebruikelijk". De heer Wesselo vindt wel, dat ook de meisjes recht hebben „langzaam weg te gljjden uit de wedstrijd- sfeer". Daarover zal op korte ter mijn intern beraad plaatshebben. De voorzitter van de technische commissie hardrijden langebaan, de heer H. Roos, verklaarde geen uitnodiging te hebben ontvangen voor de grote sluitingswedstrijden in Inzeil. Buiten Rusland en Inzeil orden zo laat in het seizoen geen bovendien volkomen in overeenstem ming met de hoge rangschikking. De stop van de service is vast en de aan val heeft voldoende kracht om de tegenpartij constant onder druk te houden. Armada 2 moest de groter geworden aanvalsmogelij kheden van Kangeroes aan den lijve ondervinden. Vooral Ilonka Kruts kan het goed vinden met de nieuweling uit Al phen, Wil Goedhart. In vier hevig omstreden sets trok Kangeroes aan het langste eind, 15-12, 12-15, 17-15 en 16-14. Gisteravond kreeg ook Slo termeer de kous op de kop. Het zag er overigens roa de lste set niet naar uit. De Amsterdamse dames begon nen fel en sloegen aan het net har der en vaker raak dan de wat sloom begonnen gastvrouwen: 15-10. Het verlies maakte Kangeroes wakker. Suus van der Weele-Verhoekx, die de jarige Kitty Kosto verving, liet zien dat zij een geboren aanvalster ls die het smashen eenvoudig niet kan verleren. Met de steeds sterker wordende steun van Wil Goedhart en de alom tegenwoordige Adri Smit kreeg Slotermeer, hoe goed de Am sterdamse formatie ook tegenstand bleef bieden, geen kans meer: 15-12, 15-9 en 16-14, na 14-10! Niet achter Kangeroes 2 (heren) wil do by de dames kenneiyk niet achterbiyven, want uitspelend wonnen Hans Dreef en zyn mannen, zonder Peter Kwes- troo, van Armada. De Amsterdam mers zochten het tegen Kangeoes te veel in plaatsballen en dat sorteerde by de ditmaal zeer fel en attent ver dedigende Kangeroes-reserves nage noeg geen effect. Daarby kwam dat de aanval met Taco Veldstra en Thys Cohen van de geboden kansen om zelf aan het net te scoren dank baar en ruimschoots gebruik maakte. Met 12-15, 15-13, 15-11 en 15-13 na men de Kangeroes-reserves zodoende de toch welkome punten mee naar huis. De Leidse overwinningen in de overgangsklasse zyn hiermede nog niet ten einde. Ook WS 2 haalde de winst binnen, namelijk op VDO, ter- wyi van LUSV niet anders werd verwacht tegen het zwakke Lycurgus Hygiea. WS 2 kwam tegen VDO met een gelegenheidsformatie uit. Van het tweede team gaven in deze wed strijd slechts twee spelers, Bram Fa- vier en Wim Hendrikse, acte de pre sence. Toch konden de VVS-ers een onbedeigde 3-1 zege noteren: 15-7, 15-13, 9-15 en 15-12. Durf en enthou siasme bleken hier scherper dan rou tine en betere techniek. De pupillen van Han van der Werff speelden zich warm tegen de degradatie-kandida ten Lycurgus Hygiea. Daarom kon kon de gasten een redelijke score be reiken, 15-8, 15-9 en 15-10 voor LUSV. Als men echter het verloop van de derde set kent, 10-4 voor Lycurgus Hygiea en dan zonder vorm van pro ces 15-10 voor Rob Weise c.s., dan is verder commentaar nauwelijks nodig. OKKERWINT Tom Okker heeft maandag in de eerste ronde van het heren enkelspel van de internationale Franse indoor tenniskampioenschappen, die in Pa rijs worden gehouden, weinig moeite gehad met rijn Franse tegenstander. De Nederlandse kampioen, die achter de Brit Bobby Wilson, de Fransman Pierre Darmon en de Tsjech Jan Ko- des als vierde ls geplaatst, zegevierde met driemaal 62 over Patrice Proi- sy. Nick Fleury was minder fortuin lijk. In een enerverend en spannend duel moest hy in de Fransman Jean- Loup Royer zyn meerdere erkennen. Hy verloor in vyf sets met 75, 46, 6—3, 3—6, 7—5. De Oostduitse volleybalkam pioen SC Leipzig heeft zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese volleybalbeker. De Oostduitsers wonnen in Leipzig de tweede wedstrijd tegen het Poolse AZS Warschau met 32. De eerste ontmoeting leverde eveneens een Oostduitse overwinning op: 30. Brief verkocht van Willem de Zwijger (1572) (Van onze Londense correspondent). Gisteren is by Sotheby een door Willem de Zwijger geschreven brief verkocht aan de firma N. Israel in Amsterdam. Deze brief, die in Ame rikaans bezit was, bracht een bedrag van 140 pond sterling (1400 gulden) op. Het schrijven dat. gedateerd was „Dillenburg 7 mei 1572". was gericht aan „de gouverneurs, kapitein», raadsleden en burgers van Vllssin- gen", de eerste grote stad in de Ne derlanden die in de opstand tegen Spanje de zyde koos van de Prins van Oranje. In deze brief wenst hy hen geluk met het feit dat zy de eersten zyn die in opstand komen tegen de tirannie van de hertog van Alva en met het afwerpen van het juk der slaverny. Opvarenden van Amerikaans schip ontevreden De 56 blanken en 11 negers, die de bemanning vormen van het Ameri kaanse schip „Swordknot" hebben de burgemeester van de Zuidafri- kaanse stad Durban telegrafisch la ten weten dat zy het niet prettig vinden dat het schip op bevel van Washington Durban niet mocht aan doen maar moest doorvaren naar Mombasa. Het schip had acht dagen, vanaf 8 februari, voor Durban liggen wachten op toestemming. Twee weken daarvoor mocht de be manning van het Amerikaanse vlieg - dekschip Franklin D. Roosevelt in Kaapstad niet van boord wegens de Zuidafrikaakse rassenwetten. (Van onze Par ij se correspondent) De Westduitse oud-kanselier Ade nauer heeft gisteren op doorreis Madrid naar Bonn in het Elysée met „een zijner oudste en dierbaarste vrienden" geluncht, zoals hij na af loop generaal De Gaulle karakter! seerde. Er waren nog twintig andere gasten uitgenodigd, onder wie de dochter van de Duitse staatsman en de Franse ministers Couve de Mur- ville en Peyrefitte, De president der republiek draagt de voormalige kanselier, met wie hy indertyd het Frans-Duitse vriend schapsverdrag ontwierp en onder tekende, overeenkomstige gevoelens toe. En bovendien vindt generaal De Gaulle, die (nog maai*) 76 jaren telt het telkens wel weer opbeurend in dr. Adenauer, die nu 91 is, een grysaard te ontmoeten die nog niets aan vitaliteit en geestdrift schynt te hebben ingeboet. Wel moeten de beide oude kameraden aan de dis hebben geconstateerd, dat hun in zichten over de toekomst van Europa niet meer nauwkeurig evenwydig lo- {.en. In Madrid had le oud-kanselier een dag tevoren tenminste als de grenzen van het toekomstige Europa Gibraltar en Hamburg bepaald. Het dameswedstrijden meer gehouden, „grote Europa" van president De Gaulle, dat van de Atlantische Oce aan tot aan de Oeral zou moeten rei ken, wees Adenauer van de hand, om dat hy het risico wil vermyden dat ons oude werelddeel door de Sow jet- Unie wordt opgeslokt. In een toost na de lunch, zei De Gaulle dat „het werk op nationaal en internationaal terrein, dat door Adenauer is verzet, nu meer dan ooit gerechtvaardigd en doeltreffend biykt". „Als gevolg van een buiten gewone overwinning van het gezon de verstand, vervangen Duitsland en Frankryk hun lange en onvruchtbare vyandeiykheid door een vriendschap- peiyke en actieve samenwerking", al dus De Gaulle. Hy voegde daar aan toe dat Frans-Duitse samenwerking „voor geheel Europa een essentiële voorwaarde is voor vooruitgang, on- afhankeiykheid en vrede".. Ook buiten de ontvangst in het Elysée heeft dr. Adenauer z(jn tjjd in Parijs gisteren weer goed besteed. Om tien nur in de avond liet hij zich nog naar het Petit Palals brengen om gedurende rplm een uur de Egyp tische expositie over Toet-Anch- Amon ln ogenschouw te nemen, een bezoek waarvoor het museum, te zjj- ere, voor de rest van het publiek gesloten werd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 4