'Maskerette' maakt verrassend debuut „Zevenhonderd jaar Leiden 99 in Êmiitt'ti Bevolkingsonderzoek op tuberculose „Jong-Leiden" nam liet initiatief Oudercontact tegen opheffing van de gymnasiumafdeling Sympathie op slag veroverd DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 lil „Wandeling"" door de geschiedenis De voorzitter van het ontmoetings centrum „Rehoboth", de heer G. Knotter, bracht in zijn inleidend woord alle medewerkende instanties dank voor de gegeven steun. Een dankwoord, waarin hij ook de heer R. Spruit ,de grote organi sator' betrok. De tentoonstelling is iedere avond t.em. 25 februari geopend van 7.30 uur tot 10 uur en bovendien zater dagmiddag van 25.30 uur. In de ochtenduren bezoeken de scholen, in klasseverband, de expositie. SURPRISE Dik Snik van de Leidse boks- f vereniging DTS heeft gister- f avond een verlate St. Nicolaas- f surprise gekregen. Toen hij om f 7 uur zijn woning verliet op f weg naar bokswedstrijden in Rotterdam struikelde hij over een voor zijn voordeur neergezet pakket. Er was een briefje aan bevestigd met de woorden: ..Voor DTS...". De inhoud bestond uit drie paar nieuwe bokshand- f schoenen, een boksbal en een f aantal boeken over de bokssport. f De verraste Snik dankt de (on- f bekende) boksliefhebber recht J hartelijk.. ADVERTENTIE Witte Mffiifh lis DIT VOORJAAR IN LEIDEN Op 9 maart begint in Leiden het zesde bevolkingsonderzoek op longtuberculose, georganiseerd door de stichting „Fonds tot Opsporing van Tuberculose Leiden''. Hoewel tuberculose voor een groot deel is teruggedrongen en zeker niet meer kan worden beschouwd als volksziekte num mer één, is het aantal gevallen, dat bij elke ronde wordt ge vonden, niet te veronachtzamen. In navolging van „Oud-Leiden" het jaarboekje van 1966 was geheel gewijd aan de bevestiging van de Leidse stads rechten door Floris V in 1266 schenkt in deze dagen ook „Jong-Leiden" aandacht aan deze voor Leiden zo historische gebeurtenis. De Leidse jeugd, die haar trefpunt heeft in het Jeugdontmoetingscentrum „Rehoboth" aan het Rapenburg, doet dit met een in dit centrum ingerichte tentoonstelling „Zeven honderd jaar Leiden". INTERESSANTE EXPOSITIE Op bijzonder aardige wijze is een aantal facetten van de stadshistorie naar voren gebracht, iets waar vele plaatselijke musea vanwege de ge stelde eisen meestal voor terugschrik ken. Hier ls dit probleem zonder enige pretentie met zeer eenvoudige mid delen opgelost, uiteraard veelal met behulp van afbeeldingen, maar dan toch meestal met oude tekeningen of prenten. Het Gemeente-archief heeft hiertoe rijkelijk bijgedragen. Uitgangspunt is de Pieterskerk. Afbeeldingen van altaarstukken, waaronder het beroemde Laatste Oordeel door Lucas van Ley den, res ten van muurschilderingen en ge beeldhouwde sluitstukken, die aan de beeldenstorm zijn ontsnapt, herinne ren aan de voorheen zo rijke ver siering van dit godshuis. De machti ge koorboeken, thans in het Gemeen te-archief, in afbeelding, maar ook een echte zij het wel wat latere rood- fluwele en met gouddraad bestikte kazuifel, wijzen op de vroegere vorm van de eredienst. De Pieterskerk heeft vroeger aan de westzijde een hoge spitse toren gehad, die echter in het begin van de 16de eeuw omwoei, waarna men BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN: Wendy, dr van F. P. Montanus en G Devllee; Mieke dr van D. Welling en T. de Graaf; Willem Jan. zn van W. J Hofman en J. Rhijnsburger; Marco Eric Dirk. zn van A. A. van Ameron- gen en A. Fakkel; TJeerd Simon; zn van t. E. M. van der Zee en A. M. M. Weebers; Marvin, zn vtwi H. F a Brandes ea G. A. Lambeek; Richard.' zn van G. A. Schellekens en P. Sloos; Andreas, zn van G. A. Schellekens cn f. Sloos; Johannes Cornells, zn. van J. Ammeraal en C. Raafs; Martinus Petrus Maria, zn van M. W. Brugman en J. P. A. Hoekstra; Hendrica, dr van P. Aben en J. van Rossen; Astrld. dr Haneveld en L. M. Witkamp: op de hoek van Kloksteeg en Pieters kerkhof een houten klokkestoel bouwde, die in de 18de eeuw weer gesloopt werd, alleen aan het nage slacht de naam Kloksteeg en twee tekeningen overlatend. De naaste buren waren de heren van de Duitse Orde, die de dienst waarnamen als pastoor (thans Pren tenkabinet) en de geleerde Philippus van Leyden met zyn Templum Salo- monis. De Lokhorsten bezaten een trots huis aan de noordzijde van de kerk. De fundamenten werden een paar jaar geleden na het slopen van de ulo-school bloot gelegd. De vond sten worden hier getoond. In de Pie terskerk hingen altaartafels van dit geslacht, waaronder één geschilderd door Cornelis Engebrechtsz. Het mid denstuk met een voorstelling naar de Openbaring van Johannes werd in de vorige eeuw door de eigenaar ver nietigd, maar de luiken zijn onlangs voor ,De Lakenhal' aangekocht. Een andere naaste buur was het Gravesteen met het gerecht, waar boosdoeners, somtijds nauw verbon den met de vaderlandse geschiedenis werden gevangengezet en berecht. Het beleg en ontzet uit 1574 heb ben in de stadsgeschiedenis een be langrijke rol gespeeld. Aan de her denkingen, voor het eerst in de Pie terskerk, is op deze expositie even eens ruime aandacht besteed. i C. F. H. Rick Robert, II6HHB en R. T. M. Rozeman; Maria Elizabeth dr van L. J. van Veen en A. E. Philip, se; Leonardus Hendrikus Adrlaan, zr Rijn der Kwaak; Cor- der Water; Uona Elizabeth Johanna, dr van B. J. M. de Heij en I. R. M. Strijk; John Julien Ivonne August, zn van P. A. M. van Overloop en M. E. M. de Roover; Peter Johannes Chris- P. Haneveld en G. M. iriska, dr van P. van Swaak: Robin Vegte; Harold Adri John Maria, zn van A. P. M. van Lier en G. W. C. Staats. GETROUWD M. Cornelissen Lindeman; I. Noorduin J. A. M. Verhoogt; P. Siere en S. E. OVERLEDEN: A. van Koningsdaal. 89 jaar, wed. van S. Pauw; W. de Munck, 86 Jaar. bai| wed. van J. W. J. Schouten; T. Haas noot, 76 Jaar, wed. van H. van der Landen; J. Scheffer, 90 Jaar, man; W. Verheul. 42 Jaar, man; W. M. Kruger. 56 Jaar, echtgenote van R. Brugman: B m. m. Wegman. 1 Jaar, doel Graaf, 23 Jaar. dochter; de Haas, 91) jaar, 79 Jaar, 1 l den Berg. STUDENTEN DEBATTEERDEN OVER HUN A.S. VERKIEZINGEN In het Academiegebouw toonden gisteravond slechts enkele tientallen studenten belangstelling voor het „nationaal verkiezingsdebat", dat door de Leidse Studenten Raad was georganiseerd met het oog op de ver kiezingen van de komende da gen voor de plaatselijke grondraden van de Nederlandse Studentenraad. Nog geen procent van de kiesgerech tigde studenten stortte zich in het debat, dat over het algemeen nogal luchtig was en dat er op neer kwam dat gevestigde meningen werden ver dedigd. Voor het NSA voerde de heer R. Gilijamse het woord. HU hoopte dat de studentenraden ook na de verkie zingen zo zouden zijn samengesteld, dat voortgegaan kon worden met overleg met universiteiten en over heid. Slechts deze politiek kan leiden tot een bevredigender studietoelagen- beleid en vergrote inspraak van stu denten. De vertegenwoordiger van de PSO de heer R. Samkalden stelde even eens, dat slechts de methode van het gesprek, zoals deze door PSO en NSA v/ordt bepleit, tot succes kan leiden. De SVB-vertegenwoordiger de heer M. Arian voerde een pleidooi voor het syndikalisme, dat door de Stu dentenvakbeweging aangehangen wordt, en voor acties, demonstraties en ageren als middelen, om betere voorzieningen voor de studenten te verkrijgen. Verder wijdden de sprekers zich aan kritiek op andersdenkenden, een tactiek die regelrecht ontleend scheen aan de „grote-mensen-verkie- zings-acties" van de laatste tijd. Het geheel werd opgeluisterd met de ver spreiding van pamfletten en het op- i laten van ballonnetjes. Terwijl de burgemeester toe kijkt is loethouder Pieua „in ge svrek" met twee jeugdige Leide- naars uit de negentiende eeuw. Geheel rechts de heer R. Spruit, die bij de opbouw van deze ten toonstelling zeer veel werk heeft verzet. (Foto LD/Holvast) De band met de Universiteit is ook steeds nauw geweest. Grote acade mische plechtigheden, waaronder herdenkingen hadden in de Pieters kerk plaats, waar ook vele geleerden zijn begraven. Zij leven voort in spec taculaire Instrumenten als een sextant en een luchtpomp, voor deze tentoonstelling afgestaan door het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Tenslotte is er een ruime keuze uit de foto's van de bekende Leidse foto graaf Goedeljée met voor de tegen woordige jeugd nauwljjks meer te herkennen situaties op de Breestraat, maar daardoor juist zo attractief. Als tegenhanger zijn er ook foto's, die de huidige situatie in beeld bren gen. Kortom voor Leidenaars eeu hoogst interessante tentoonstelling. Ouderen en jongeren worden hier zij het ten dele geconfronteerd met hoe het in Leiden eens was. Leiden al veel ouder In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heeft de burge meester. mr. G. C. van der Willigen, de tentoonstelling gisteravond ge opend. De burgemeester was ver heugd over dit door de Rehobot h - jongeren genomen initiatief, al is Leiden, dan ook veel ouder dan 700 jaar. Wat zij reeds wisiten werd in 1266 door Floris V nog eens beves tigd: Leiden is al een zeer oude stad. Het is goed, aldus spreker, dat wij met de rijke historie van Leiden nog weer eens worden geconfronteerd, doch daarnaast zullen wij ook het oog op de toekomst gericht moeten houden. Wij zijn een andere stad, met andere verplichtingen gewor den. Leiden heeft niet alleen een ver leden, waarop wij trots kunnen zijn. doch ook een toekomst, waaraan ouderen en jongeren moeten en mo gen bouwen. Het is belangrijk voor de patiënt (e) en de omgeving, dat deze ziekte in de beginfase wordt opgespoord. Vaak kan worden volstaan met een ambu lante, medicamenteuze behandeling, of in ieder geval met een kortere kuur. Vooral oudere mensen moeten zich niet onttrekken aan dit onderzoek, want de ervaring heefit geleerd, dat boven de leeftijd van 50 jaar relatief de meeste tuberculose voorkomt. Voor gebrekkigen en bejaarden, die onmogelijk zelf alleen kunnen komen, is gratis vervoer per auto mogelijk. Aanvragen daarvoor kunnen worden ingediend bij de Vereniging tot Be strijding der Tuberculose, p.a. Rijns- burgerweg 70. Autobezitters, die hun auto daar voor beschikbaar willen stellen, wor den verzocht zich eveneens aan te melden op hetzelfde adres. Behalve t.b.c. worden ook longziek ten bij het bevolkingsonderzoek op gespoord. Zo werden bij het laatste onderzoek in Leiden 35 tumoren (in algemene zin) gevonden. Ook hier geldt dat de vroeg opgespoorde pa- tiënt(e) meestal de beste genezings kansen heeft. Het is een verheugend verschijnsel, dat de belangstelling voor dit onder zoek geleidelijk toeneemt. De stad zal voor het onderzoek worden verdeeld in vijf sectoren. Per sector wordt dan eerst een algemene circulaire verspreid. Ongeveer een week voor de onderzoekdaitum wordt de officiële oproep bezorgd. Dit keer zullen de wegblijvers geen tweede op roep ontvangen. Daarom is op de op roepkaarten het gehele onderzoek programma vermeld, zodat men des noods zelf een andere onderzoektijd kan kiezen. Het onderzoek zal achtereenvolgens plaatsvinden in: 1) De hal van de Bevrijdingskerk. M on tgom er y straatdonderdag 9 maart. t-m. dinsdag 21 maart (bevol king Leiden Zuid-West: begrenzing water Galgewater en Rijn en Schie- kade). 2) De aula van de openbare lagere school Du Rieustraat, donderdag 23 maart t.m. vrijdag 7 april (bevolking Leiden Zuid: begrenzing water Trek- vliet. Witte Singel, Zoeterwoudse- singel. Nieuwe Rijn tot grens met Leiderdorp) 4) Gebouw Bescherming Bevolking, Middelstegracht 91, dinsdag 25 aprii t.m. maandag 8 mei (bevolking wo nende buiten de Zijlsingel en binnen de singels ten noorden van de Rijn). 5) Waaggebouw, Aalmarkt, woens dag 17 mei tjn. donderdag 1 juni (be volking wonende binnen de singels ten zuiden van de Rijn, de Witte Sin gel met achtergelegen straten, het Stationskwartier, de Rijnsburgerweg en omgeving en het Morskwartier). In de periode van 8 tJn. 12 mei zul len de bewoners van vier grote be jaardentehuizen met bijbehorende bejaardenwonrtngen warden onder zocht in die tehuizen. Het plaatselijk comité verwacht, dat iedere inwoner van Leiden boven de 14 jaar gevolg zal geven aan de oproep om voor het röntgentoestel te verschijnen. VjTot.;y Tot en met 4 maart een sprankelende show van Nederlands huishoudtextiel met vele primeurs, tips en gezellige verrassingen. Een show boordevol kleurrijk, modieus en heerlijk-helder katoen. Waar? In textielzaken met de blauw-groene raamstroken. Gauw gaan ontdekken! Tentoonstelling in De Hoeksteen Ruim baan Kinderen spelen; voor de bus waarom, waarmee: De Stichting voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting in Leiden heeft in het gebouw „De Hoeksteen" een tentoonstelling ingericht onder het motto „Kinderen spelen waarom, De tentoonstelling biedt een over zicht van speelgoed voor kinderen tot 14 jaar. Men ziet er dat het echt niet nodig is om de kinderen veel en kostbaar speelgoed te geven, maar wel dat het speelgoed moet zijn, waarmee de jeugd haar fantasie kan laten werken. Kinderen kunnen zich vaak urenlang amuseren met water, zand, stukken tuinslang en emmer tjes of zandvormpjes. Hoe primitie ver het speelgoed is, des te meer kun nen kinderen zich er bij voorstellen. Op de tentoonstelling zijn verder brochures te verkrijgen over kind en spel en velerlei speelgoedpatronen, adviezen voor kleuterhandenarbeid enz. Er zijn ook enkele boeken te zien, die hetzelfde onderwerp behan delen. Een van deze boeken is erg actueel: „Het kleine kind in de flat" van dra. O. N. Keuzenkamp-Rovers. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen van 10-12 uur 's ochtends en 's middags van 2-4 uur. De gedachte dat het openbaar ver voer ook door verkeersmaatregelen bevorderd dient te worden is hard op weg gemeengoed van de publieke opi nie te worden. Dit blijkt duidelijk uit het in 1966 door de Nederlandse Stichting voor Statistiek verrichte opinie-onderzoek in de Randstad Holland. De grote meerderheid van NZH- reizigers spreekt zich uit voor: a. Ver doorgevoerd een-richtings- verkeer 73 (tegen 15 Tc); b. trambanen ook voor bussen ge bruiken 66 (tegen 13 c. meer parkeerverboden 62% (te gen 22 d. binnenstad afsluiten behalve voor bussen 48% (tegen 34%). De niet genoemde percentages zijn afkomstig van ondervraagden zonder mening. Overigens zijn het nit uit sluitend de buspassagiers die zo po sitief voor deze suggesties reageren. De ondervraging van niet-bus-reizi- gers leverde het volgende resultaat op: a. Ver doorgevoerd een-richtings- verkeer 70% (tegen 16%); b. trambanen ook voor bussen ge bruiken 56% (tegen 19%); c. meer parkeerverboden 52 (te gen 30 d. binnenstad afsluiten behalve voor bussen 40 (tegen 43 Rembrandt-lyceum Tijdens een druk bezochte ouderavond van het Rembrandt- lyceum bracht de voorzitter van het Oudercontact in zijn in leiding de voorstellen van B. en W. tot realisering van de mam moetwet in Leiden ter sprake. Hij uitte kritiek op de eventuele opheffing van de gymnasiumafdeling van het Rembrandt- lyceum, waardoor de keuzemogelijkheid bij het openbaar on derwijs in Leiden beperkt in plaats van verruimd zou worden. Na de brugklas zou direct voor gymnasium of atheneum gekozen dienen te worden. Het oudercontact zal zijn bezwaren hiertegen kenbaar maken aan B. en W. en de raad. Dr. E. H. F. van der Leiy hield de ze avond een voordracht over de pro blemen, die de voortschrijdende au tomatisering aan de opvoeding en 't onderwijs stelt. Vanuit de kernrelaties van de mens n.l. met de materie, de inter menselijke relaties en met het my sterie ging hij de invloed van de snelle technische ontwikkeling na. Spreker schetste de huidige stand van de automatisering: 20.000 liftbe dienden in New York uitgeschakeld door automatische liften, ca. 25.000 computers in de Ver. Staten, in Ne derland 500, tegenstelling „rijk" roor delij k halfrond, „arm" zuidelijk half rond en kwam tot een inventarisa tie van de voor- en nadelen. Elk voordeel brengt zijm eigen gevaren met zich: meer vrije tijd, gevaar van verveling, geconcentreerder wer ken, geestelijke spanningen, werkge- legenheidspolitiek. vervuiling van lucht, water en bodem Hoe kunnen opvoeding en onder wijs O jonge mens voorbereiden op deze toekomst? De toenemende we derzijdse afhankelijkheid maakt liet nodig veel aandacht te geven aan alle communicatiemogelijkheden voor de jeugdpraktische talenkennis, in ternationale oriëntering, het bevor deren van het coöperatieve handelen. Vooral dient op jonge leeftijd reeds begonnen te worden met het stimu leren van de creativiteit, aldus dr. Van der Lely. Nieuwe Leidse kinderoperette-groep Er is een kinder operette-g roep „Maskerette" verrezen. Eerstelingen die gisteren in het (volle) Leidse Volkshuis optraden, heetten „Ame- leoranna en de groene paraplu" (voor 6—9-jarigen) van mevrouw StamDresselhuys en Geniet met garantie (voor 9—12-jarigen) van mevrouw Stam—v. d. Staay. Tonny Weidner—v. d. Staay com poneerde voor beide de muziek. Aan initiatief zij de een Leidse familie aangelegenheid. Er bleek echter, meer verborgen, nog een vierde in het spel: de heer Linschoten. Het is de opzet, dat gemelde stukken (en volgendein druk gaan ten dienste van schoolrecreatie. monieuze, vlotte en friese illustraties en deed dat met charmante melodiek en, als vakmusicienne, perfect en met weldadig toucher. Aanpassing aan humoristische situaties gaat deze componiste glad af. De actrice, die „Ameleoranna" vóór het doek aanprees, deed clit met een zeer vaste stem, alsof dit dage lijks werk is. Dit bleek voor al de jeugd op dit podium karakteristiek. Voor haar is publiek geen verwarrend monster meer. Deze jeugd staat daar zelfstandig en onbevangen naast, werkt volgens de aanwijzingen, maar krijgt haar leefruimte voor improvi satorische modulaties in de eigen roL Zo zijn deze kinderen geen schutte rige cliché-figuren meer, maar spelers met een mate van creativiteit. Daar- loor leefde alles. De rijk vertegen woordigde komieke noot leek uit hen zelf voort te komen. Natuurlijk, koor tjes zijn zaak van geordend samen oefenen (goed geslaagde stemplaat- sing!), maar ook hier zijn quasi ge- improviseerde moduseen te vinden. De publieke sympathie is op slag veroverd. Er vertoonden zich nauwe lijks inzinkingen. Men bleef er „in". De muziek kon zwijgen en zich weer inschakelen op de momenten, dat zij wat aan te kondigen, te suggereren, te verbeelden kreeg. Dat was haar verdienste, als deel of bondgenoot van de handeling te fungeren, a.h.w als een meedenkende stroom, en ver re te blijven van die overbekende geeuwerige erfstukken van continue antieke operetteklankstoffering. Ton ny v. d. Staay speelde zelf haar har- Een scène uit de kinderope rette ..Geniet met garantie", waarmee Maskerettegister avond een verrassend debuut maakte. (Foto L.D./Holvast». De kinderoperette, die evolueert naar de kindermusical, behoeft niet meer een keten van handelingen, die in een logische vervloeiing tot elkan der staan. Dat was dan ook in „Ge niet met garantie" (men begrijpt het: het ontbrekende rijm is ..vakantie") niet het geval. Een lichtelijk paro diëren van de vakantie-cultus zorgde voor de nodige geestige stof en on verwachte contrasten, ook in rijmen i„naar de Zwarte Zee óf de Méditer- ranée" „Ameleoranna" was een zeer gebonden stuk met strekking: de deugd wordt beloond, het groene pa- raplu-tje van het uit liefde ongehoor zame meisje was instrument voor een eerst op het laatst zich onthullende gevoelvolle ontknoping. Hulde ook voor de tableaus in de opvolgende korte scènes. Twee herin nerden aan historische schilderkun stige groeperingen: een Avondmaal (hier een etentje van twaalf kinderen bij „de baron en de freule") en een regentenstuk (hier de vijf verkouden kinderen op een rijtje, met de koppen vrij achter een betimmering, die niet naar het feest konden). De gespeelde stukken lieten voor allerlei inventies ruimte. Een voor kwinkslagen. Het pubi iek heeft zich goed geamuseerd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3