Orgelbouwer Koppejan over elektronische orgels: Vieuw! Mnuzelf iglo loempia's Eur. ruimtevaart Verdere concentratie kunst kaleiöoscoQp MEESTER IN DE INTONATIEKUNST „Het is net of je een boemeltrein hoort Stichting Pro Organo Nat. Orgelconcours voor amateurs Utrechts symposium DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 PAGINA 11 ADVERTENTIE Ze zijn er! Iglo loempia's. U haalt ze vers uit de diepvries. U bakt ze zelf knappend vers! Ontdek nü hoe lekker loempia's kunnen zijn. Geniet er dit weekend van! (Speciale berichtgeving) Een klein transistorradiootje speelt moderne muziek in een ruimte waar eens orgelmuziek klonk en psalmen werden ge- 1 zongen. De oude hervormde kerk in Ederveen is een grote ^werkplaats geworden, maar merkwaardig genoeg hoort men er nog vaak orgelmuziek. Marinus Kornelis Koppejan heeft er "sinds tien jaar zijn orgelfabriek gevestigd. De consistoriekamer staat vol met pijpen. Een merkwaardige heteluchtkachel ver warmt de kerk, houtbewerkingsmachines en onderdelen voor erkorgels, dat alles is in de plaats gekomen van de strakke outen banken, die 's zondags bevolkt worden door de kerk- angers. Marinus Kornelis Koppejan een ronde, goedlachse Zeeuw 65 jaar. Op 13-jarige leeftijd begon hij met het orgelbouwen in Joes. Hij werd daarna volontair in een fabriek te Roermond en ging N tervolgens naar Leipzig om bij de firma Kastner te werken. Met liart en ziel „Eigenlijk had ik graag dirigent rillen worden', vertelt de heer Kop- ejan. „Ze hebben me in de twin- ger jaren een baan aangeboden als ioscooporganist van het Rem- randttheater te Amsterdam. Ik zou an het conservatorium kunnen vol- en, maar dat alles is niet doorge- aan, omdat ik ook 's zondags moest [jelen", zegt de heer Koppejan een eetje weemoedig. Maar orgelbouwer Koppejan is een lan, die zich met hart en ziel aan ijn werk wijdt. En niet alleen hij, ïaar ook drie zoons Jan, Kees en ad zitten in het vak. De oudste an de drie zal de fabriek zijn vader ■ernemen. „Het is een oud beroep", vertelt Ma- nus Koppejan. „Tubal Kain maak- 6|l al muziekinstrumenten". De heer oppejan is een vrolijke man. hij limlacht gezellig bij elke opmerking, k ie hij maakt. Gekleed in zijn stof- U is en met zijn hoed op „die heb altijd op, want ik heb een kale sloft hij door zijn fabriek- T| „We hebben op het ogenblik nog >or twee jaar werk. Ik werk dan ook Itijd op aanbeveling. Je hoeft er iet om te leuren". Dat hij natio nal een bekende orgelbouwer is tardt duidelijk als hij vertelt in relke kerken allemaal orgels Jan hem staan. Hij schudt ze zonder loeite uit zijn mouw: Zwartebroek, arneveld, Veenendaal, Nykerk, Loe- [jen. Goes. Rhenen. Andelst. Eind hoven enz. De heer Koppejan blijkt een mees- r te zijn in de intonatiekunst. Zon- er dat hü er om vraagt krijgt hij eregeld brieven van Feike Asma, die aak bij de officiële ingebruikne ming van een door Koppejan ebomvd orgel, een concert geeft. Brief van Asma Over het orgel van de kerk van de (reformeerde gemeente in lerseke hrijft Feike Asma ondermeer: „Dit strument met zijn prachtige Jis- ositie van niet minder dan 24 spre- ende stemmen, is voor mij een bij- mdere verrassing geworden en voor een ware triomf. Niet alleen hebt u zich nauwgezet i vakkundig van uw opdracht ge veten vooral het inwendige van t orgel getuigt hiervan maar »venal heb ik groot respect voor uw leesterlijke intonatiekunst'. Verder schrijft hij: „In jaren heb een fonkelnieuw orgel met zulk ngend pijpwerk niet ontmoet. ,In n andere brief, die handelt over :t orgel van de hervormde kerk in 'ekerom, schrijft Feike Asma: „Dat in deze tyd de tijd van de „neo- irok" kerkorgels bouwt, die een ist voor het oor zijn, stempelt u it een gedegen vakman'. Marinus Koppejan is niet erg te >reken over de beunhazerij die men zijn vak aantreft. „Er zijn veel ensen die zich voor orgelbouwers It geven", zegt hij. Wat vindt Marinus Koppejan als vakman van de elektronische orgels? „Ik vind het verschrikkelijk", zegt hij. „Het is uit artistiek oogpunt uit den boze. Het is een orgel voor a-muzika- Ie mensen. Ik kots van die rotzooi", zegt Koppejan plotseling héél fel. „Ik ben muziekhandelaar en mag ze dus verkopen, maar doe het niet. Het is surrogaat. Het is net alsof je een boemeltrein hoort lopen'.' Zelf speelt de heer Koppejan nog harmonium. „Maar ik speel héél ma tig hoor". In Veenendaal is hij jaren organist geweest van de hervormde kerk. „Ik heb maar een half jaar les gehad. Ik erken graag in ande ren mijn meerdere. Eenvoudige men sen kunnen soms buitengewoon spe- „Maar ja. niemand kan nu een maal Bach spelen, zoals Bach dat zélf deed", zegt hij berustend. Ma rinus Koppejan heeft nog grootse plannen. Hij wil zijn orgelfabriek uitbreiden. Toch gaat hij het. nu hij 65 is geworden, een beetje kal mer aandoen. Zijn drie zoons zet ten het bedrijf voort. under de hand van orgel bouwer Koppejan in Ederveen krijgen de orgelpijpen een kris talheldere intonatie. De Stichting ,.Pro Organo" organiseert voor de vierde keer in successie in Den Haag een nationaal orgelconcours voor amateurs, waarvan de finales op 12 augustus worden gehouden in de Goede Vrijdagkerk, zowel in de afdeling interpretatie als in de afdeling improvisatie. Tevens wordt van 7 t/m 11 augustus een improvisatiecursus gehouden onder leiding van Cor Kee. Het geheel wordt evenals vorig jaar gegeven in het kader van een orgelweek. De belangstelling voor het concours, dat georganiseerd wordt om een beter spelpeil te bereiken, is elk jaar nog gegroeid. De jury voor het concours wordt gevormd door Bernard Bartelink (voorzitter) uit Amsterdam, Jan J. van der Berg uit Delft, Wim Daim uit Amsterdam, Nivo van den Hooven, Den Haag, Piet Rippen, Emmen, Jan Welmers, Katwyk, en Jean Wolfs, Eysden. Uit voorgaande concoursen is de lering getrokken, dat elke deelne mer de beste kansen krijgt, wanneer er verplichte werken worden voorge schreven. Hierbij de achterzijde van het schilderij van Leonardo da Vinei „Het portret van Ginevra dei Ben ei", dat door de National Galle ry in Washington is gekocht van prins Josef II van Liechtenstein voor ongeveer 21 miljoen gulden. De directeur van het museum, John Walker, heeft verklaard dat het doek 17 maart tentoongesteld zal worden. Het vertoont veel overeenkomst met Da Vinci's Mona Lisa". Het is het bestuur van de Stichting „Pro Organo" gebleken, dat meer dan tweederde van de organisten in ons land kerkorganist is. Bij de gerefor meerde kerken worden de meeste amateurs aangetroffen, by de her vormde kerken ook meer amateurs dan beroeps en by de r.-k. kerken zyn er meer vakmensen dan ama teurs. Van de amateurs, die aan de concoursen hebben deelgenomen was 70'c betrokken bfj het onderwijs: scholier of leerkracht. I5ró had een technisch beroep en de overigen ver toonden naar professie een grote ver scheidenheid: ambtenaar, politieman, tractor-chauffeur, econoom, assis tent-accountant. Dat dit Jaar de deelnemers geen keuzemogelykheid wordt gelaten, vindt zijn oorzaak er in, dat wel eens naar een te hoog niveau werd gereikt, en dat er uitschieters waren. Daar door werd vergelijking van de pres taties bijna onmogelijk terwijl de kan sen niet voor iedere deelnemer gelijk lagen. Nieuw gordijn in Stadsschouwburg De Amsterdamse Stadsschouwburg heeft sinds dit weekeinde weer een nieuw „rideau rouge", een rood gor dijn met daarop in relief geschilder de draperie met gouden stiksels, franje en kwasten. De chef-decorateur De Vries van de Stadsschouwburg heeft dit doek dat het toneel afsluit in het eigen atelier vervaardigd naar het origi neel dat in 1894 in gebruik was ge nomen en totaal versleten was. Het oude doek is naar schatting in de afgelopen 70 jaar ongeveer 20.000 maal op en neer is gegaan. Het werd destijds in Brussel gemaakt. Het „rideau rouge" heeft een dub bele functie. Behalve dat het een sierdoek is, moet het tevens gelui den, bij het opbouwen van decors op het toneel gemaakt, uit de zaal bannen. Nog slechts enkele schouw burgen in Europa kunnen bogen op het bezit van een doek als dit, dat beschouwd kan worden als een nala tenschap uit een kleurrijk theater- verleden. Moderne Britse beeldhouwkunst In Zwitserland, Nederland en de Duitse Bondsrepubliek zullen werken van acht moderne Britse beeldhouwers worden geëxposeerd. Hun werken zullen van 25 februari tot 2 april te zien zyn in de Kunst- halle te Bern. Vervolgens gaan zy naar het Stedeiyk Museum in Am sterdam en de Kunstverein in Düs- seldorf. De beeldhouwers zyn David Hall. David Annesley, Michael Bolus. Phil lip King. Tim Scott, William Tucker. Isaac Witkin en Derrick Woodham Voor deze drie exposities zyn wer ken afgestaan door Tate Gallery, de Contemporary arts society, Calouste Gulbenkian Foundation, Peter Stuy- vesant Foudantion en een aantal handelaren en particuliere verzame laars. Première opera Haagse componist Binnenkort zal in het Circusthea ter in Schevenlngen de première plaatshebben van de opera «Verbo den inrij' van de Haagse componis< Deze opera, waarvan de bezetting gevormd wordt door een kameror kest en acht solisten, wordt uitge voerd door het Begeleidingsorkes' onder leiding van Louis Stotyn er de vocalisten Wilma Driessen, Ell.\ Verhagen, Jos Borelli, Bernard Kruy- sen, Tabe Bas, Rijkje Wolleswinke en George Groenewold. Een gespro ken rol wordt vervuld door de acteur Jan Korevaar. De regie is in handen van Mieke Lelyveld, de decorontwer pen zijn van Alain Teister, die ook het libretto geschreven heeft. Daa: de uitvoering van de opera slechts zeventig minuten in beslag neemt, zal dezelfde avond ook het Neder lands Danstheater optreden met het ballet .Omnibus'. (Van onze redacteur ruimtevaart) Er worden besprekingen gevoerd over de mogelijkheid, de drie Europese intergouvernementele organisaties op het ge bied van de ruimtevaart samen te smelten of althans onder één overkoepelend lichaam te brengen. Het betreft de ESRO, die zich met het ruimte-onderzoek bezig houdt, de ELDO, die werkt aan de constructie van een Europese lanceerraket, en de CETS, die een Europese communicatiesatelliet voorbereidt. In juni a.s. wordt een rapport over een dergelijke integratie verwacht. Dit werd medegedeeld door de heer J. R. Verwijnen, adjunct-directeur van het ESTEC te Noordwijk, tijdens een ruimtevaartsymposium in Utrecht, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart en de Kon. Neder landse Vereniging voor Luchtvaart. tram in de loop van dit jaar voltooid zal worden. Onlangs hebben wy uit voerig over dit centrum geschreven naar aanleiding van de lancering van de eerste Europese kunstmaan op 1 maart a.s. Het Europese ruimte-onderzoek heeft thans met enige financiële moeilykheden te kampen doordat een bedrag van ongeveer honderd miljoen gulden niet kon worden be steed in de periode van drie jaar waarvoor het uitgetrokken was en thans voor de nu begonnen nieuwe periode van drie Jaar vervallen wordt geacht. Daardoor zullen verschillende werken moeten worden getempori seerd en zal onder meer de perso neelsbezetting van Estec minder snel kunnen worden voltooid dan aanvankelyk in de bedoeling heeft gelegen. Financiële problemen Tydens dit ruimtevaartsymposium, dat zeer vele belangstellenden trok. sprak de heer Verwynen over de op bouw van Estec in Noordwyk, welk technisch Europees ruimtevaartcen- Discussie-avond moderne muziek Onder auspiciën van de Stichting Rotterdams Philharmonisch Orkest zal morgenavond in De Doelen in Rotterdam een bijeenkomst worden gehouden onder de titel „Mensen en muziek van vandaag". Eugene Eberle en Gerard Verlin den houden vraaggesprekken met Theo Bruins, Bruno Maderna. Krzy- tof Penderecki en Jan van Viymen. Bruno Maderna spreekt over „Hiro- sjima" van Penderecki en ..Sonata per pianoforte e tre grappi strumen- tali" van Jan van Viymen. Deze com posities worden uitgevoerd tydens het concert op 24 februari a.s. in De Doe len, te geven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Bruno Maderna. „Hirosjima" beleeft op de 24ste fe bruari de eerste uitvoering in ons land. terwyl de „Sonata" van Van Vlymen, geschreven in opdracht van de Rotterdamse Kunststichting ter gelegenheid van de opening van De Doelen, dan voor de allereerste maal ten gehore zal worden gebracht. Aanwezigen krygen de gelegenheid vragen te stellen en in discussie te treden. Corrie Gallas (82) overleden In Den Haag is na een ziekte van enige weken overleden de 82-jarige schilderes Corrie Gallas. Corrie Gallas, die in Rome gestu deerd heeft en op 22-jarige leeftijd de .Prix de Rome' won, was vooral bekend om haar portretten van vele bekende figuren uit de Haagse so ciety. Tot kort voor haar dood is zy blijven schilderen. Zwaartekracht Voorts werd tydens het symposium een lezing gehouden door prof. dr. ir. J. M. J. Kooy, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruim tevaart. die nieuwe denkbeelden om trent de aard van de zwaartekracht besprak. Ook daarover schreven wy onlangs, toen prof. Kooy deze theo rieën uiteenzette tydens zyn inau gurele oratie als hoogleraar aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Hy meent, dat de zwaarte kracht niet zetelt in de materie doch bestaat uit een alom in het heelal in alle richtingen werkzame straling. De expansie van het heelal zou dan als consequentie moeten hebben, dat de dichtheid van deze straling en dus ook de zwaartekrachtsconstante afneemt. Hieruit zou onder meer de onvoorstelbare omvang van sterren als quasars kunnen worden verklaard. Zy staan zover van ons verwyderd, dat wy thans hun licht zien dat honderden miljarden jaren geleden werd uitgezonden. In die tyd moet de gravitatieconstante zo veel groter geweest zyn, dat reuzen-sterren als deze nog mogelyk waren. Op aarde zou de afnemende grootte van de gravitatieconstante geleid kunnen hebben tot een uitzetting van de aarde, waaruit weer het uiteendrij ven van de continenten verklaard zou kunnen worden. Nederlandse raket Dr. W. de Graaff, verbonden aan de sterrewacht te Utrecht, besprak I de waarde van de ruimtevaart voor astronomische waarnemingen. Hy sloot zyn boeiende voordracht af met de vertoning van een film over in Griekenland gelanceerde sonderings raketten tydens een zonsverduiste ring, waarby waardevolle metingen werden verricht in het kader van het Esro-programma. Ir. H. F. R. Schöyer van de af deling vliegtuigbouwkunde van de TH te Delft besprak een Nederlands ontwerp voor een tweetrapsraket die een nuttige last van 10 kg op een hoogte van honderd kilometer moet kunnen brengen. Het symposium werd besloten met de vertoning van twee Amerikaanse films over de vluchten van de Ge- mini XI en XII. Drie jaar voor jonge betoger in Moskou In Moskou is de 28-Jarige Viktor Chaustow tot drie Jaar werkkamp veroordeeld wegens deelneming aan een demonstratie. Hij heeft op 22 Ja nuari met een vijftigtal anderen in Moskou geprotesteerd tegen de aan houding van vier collega's en intrek king geëist van een nieuwe wet, die op het verspreiden van staatgevaar- lijke geruchten een gevangennisstraf van ten hoogste drie jaar stelt. Chau stow zou verstoring van de openbar* orde ten laste zyn gelegd. Sinds die betoging zyn nog twee jonge intellectuelen gearresteerd, een van hen, de 29-jarige Alexander Iginzburg, had een „witboek" samen gesteld over het gevangenzetten, vo rig Jaar, van de schryvers Slnjakski en Daniel, die beschuldigd zyn van het belasteren van de Sowjet-Unie in getuigschriften die zy in het Wes ten hebben laten uitgeven. In Westelyke persberichten was al eerder gemeld dat 20 Russische in tellectuelen een protest hadden gete kend tegen de wet op het verspreiden van geruchten. Tot de onderteke naars behoorden, zo werd gezegd, da componist Sjostakowitsj, de filmre gisseur Romm en de natuurkundige Tamm Van dat bericht heeft men in Moskou evenwel geen bevestiging kunnen krygen. Onderwijzers in Quebec weer aan het werk Tienduizend onderwyzers, die in de Canadese provincie Quebec zes we ken hebben gestaakt, hebben giste ren het werk hervat. Zy zyn daartoe gedwongen door een pas van kracht geworden wet, die bovendien het sta kingsrecht voor onderwyzers opschort tot juni volgend jaar. De school gaande Jeugd heeft door deze sta king anderhalve maand extra-va kantie gehad. ic Deze schroothoop was er over, nadat de oefenstraaljager bij Rucphen ivas neergestort. 79 CENT PER STUK

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11