zijn stem uit POLITIEKE DEINING IN NEDERLAND Nederlandse jeugd verslaat Belgen: 4-0 '46 '46 '48 '50 '52 '54 '56 '58 '59 '62 '63 '66 '67 K S K 5 K 5 K S K 5 K 5 jEIDEN bracht In totaal 59.186 geldige stemmen Machinaal stemmen verliep vlot Groter en kleiner dan 50.000 H0ERDAG 16 FEBRUARI 1967 EXTRA-EDITIE LEIDSCH DAGBLAD tellen en de 902 gemeenten met minder dan 50.000 inwoners. Men zal een opmerkelijk verschil in keuze kunnen waarnemen! 902 GEMEENTEN met minder dan 50.000 inwoners (totaal 6.931.590 inw.) Procenten Procenten Procenten Partijen Kamer '63 Staten '66 Kamer '67 KVP 36.8 35.1 31.25 PvdA 22.7 19.7 19.67 VVD 8.9 8 9 9.74 ARP 10.1 9.4 11.13 CHU 10.4 10.7 9.77 CPN 1.3 1.3 1.85 PSP 1.7 2.7 1.84 SGP 3.3 2.9 2.87 Voogd 0.07 Boeren 2.7 6 8 5.36 GPV 0.9 0.9 1.01 LVP 0.13 Noodraad 0.61 Landsb. 0.26 NWP 0.03 Germeaux 0.03 PvhR 0.00 Rodermond 0.00 CDU 0.62 D '66 3.22 Alarm 0.08 CNV 0.00 PvO 0.46 Overige centages voor die partijen nauwkeurig op te splitsen in de resultaten der gemeentegroepen waarop deze ver gelijking betrekking heeft. Mimosa langer houdbaar I In het proefstation voor de bloe- I misterü in Aalsmeer heeft de weten- I schappelijk onderzoeker dr. Ir. W. i Sytsema sinds december houdbaar- heidsproeven gedaan met mimosa uit Frankrijk, waarbij In het water een nieuw oplosbaar middel was gevoegd. I dat door een Belgisch chemicus, in nauwe samenwerking met een Ne derlands bedrijf, is samengesteld en in de handel gebracht. Mimosa, die tot nu toe alleen maar volkomen rijp uit Frankrijk kon wor den geëxporteerd en waarvan de particuliere koper zelden langer dan een dag plezier had, kan. zo is uit de proeven gebleken, mits ..rauw" geïmporteerd, dankzij het nieuwe middel, zes dagen of zelfs langer in zijn volle pracht te pronk staan. Fusie in Den Haag De Haagse atletiekverenigingen Vlug en Lenig en Trekvogels zullen voortaan te samen onder de naam Vlug en Lenig Trekvogels Combina tie uitkomen. Dinsdagavond zijn de bestuursleden, van beide verenigin gen het eens geworden over een fusie, die overigens op 24 februari aan staande tijdens de ledenvergaderin gen moet worden bekrachtigd. Tellentellentellen /an de circa 7 miljoen kie- s, die gisteren tussen drie iten wanden hun stem uit- ichten, waren er in Leiden die een geldige stem brachten. Onder het totaal ital Leidse kiesgerechtig- van 64.103 waren er ken- ijk nog velen, die geen keus de kandidaten van 18 in de skring Leiden deelnemen- partijen konden maken. Het ital blanco en ongeldige mmen bedroeg n.l. 4917. stem met mijn ogen dicht", in één van de stembureaus reactie op de uitreiking van stembiljetWeer een Ier verscheurde voor de n van de voorzitter het bil de snippers achterlatend. Dals elders in het land is de ver ingsdag ook in Leiden rustig ver- Vooral in de vroege ochtend- •n 's middags tussen 5 en 7 werd druk gestemd, adat de stembureaus gesloten wa- begon voor onze verkiezings- I nu pas de „verkiezingsstrijd", rbij het er om ging om zo snel mogelijk de totaallelling op papier te hebben. Reeds een uur na de sluiting van de bureaus om precies te zijn om 7.57 uur bereikte ons de eerste uitslag. Zij was afkomstig uit het Clubhuis van Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat. Er zouden er nog 60 volgen. Om negen urn- zat er een vlot tempo in. De ene uitslag volgde op de andere. Om kwart voor tien was het wachten op nog slechts één bu reau. Om 9.46 uur meldde zich ook dit bureau: r.k. kleuterschool Cesar Franckstraat. Een totaaltelling was nu spoedig gemaakt en per bulletin verspreid. Hoe deze uitviel kunt U elders in dit blad lezen, evenals een beschouwing over de „Leidse" ver kiezingen en elders in het land. Wat gebeurt er met uw stem Een verkiezingsdag is ook een dag van tellen, tellen, tellen. Voor een deel heeft dit de computer overgeno men. maar toch altijd moeten er nog tien- en tienduizenden stemmen worden geteld. In Leiden zijn dit er zo'n kleine zestigduizend. Zodra de stembureaus gesloten zijn begint in ieder der een-en-zestig stemlokalen het tellen. Een nauwkeurig werk. want klopt het eindtotaal niet met het aantal uitgereikte stembiljetten, dan moet van voorafaan begonnen worden. Een voorzitter van een stembureau is verantwoordelijk voor een kloppende administratie proces- verbaal Dit proces-verbaal vermeldt de resul taten naar twee gezichtspunten, t.w. het aantal stemmen op iedere kandi daat uitgebracht en de lijst totalen. Deze aantallen zijn op geperforeerde stroken vermeld. Dit om een gemak kelijke schifting op het hoofdstembu reau (het Stadhuis) in de hand te werken. Indien alles klopt, dan gaat dit proces-verbaal naar het Stadhuis, waar een team van medewerkers klaar staat om de „eindafrekening" op te maken. Resultaat van 60 gemeenten Inmiddels is in het Leidse Stadhuis alles in gereedheid gebracht om de grote stoot op te vangen. Met inbe grip van het toezichthoudend perso neel en de huishoudelijke dienst wa ren hiervoor gisteravond en in de af gelopen nacht ruim 40 personen in touw. Een aantal, dat niet alleen de balans voor de stad Leiden, doch ook voor de Kieskring Leiden op maakt. Tot deze kieskring behoren zestig gemeenten, met in totaal 469 stembureaus. In deze bureaus zijn gisteren in totaal 450.000 stembiljet ten uitgereikt. lu eerste instantie wordt, de telling van Leiden en die van de overige 59 gemeenten gescheiden gehouden, om later te worden samengevoegd. Zodra de Leidse resultaten bekend werden deze doorgebeld naar kiezingsdienst van het ANP ver- De -plakkersen de tellers ken Den I van het hoofdstembureau in het Haag. Iedere gemeente moest daar Leidse Stadhuis. De stembus heeft gespro- gisteravond aan voldoen, teneinde 't landelijke resultaat te kunnen vast- stellen. Elders in dit ochtendblad leest U de gedetailleerde cijfers Eerst rond vijf uur in de morgen verwachtte men in het Stadhuis de eindresultaten van de gehele Kies kring. Daaraan is zeer veel werk voorafgegaan. Een team van tien personen was hier belast met het controleren van de 469 processen- j verbaal dei- stembureaus. Een volgen de ploeg stond inmiddels gereed om de in de processen-verbaal aanwezi ge telstroken op kartons te plakken. Per proces-verba al moeten 19 telstro ken verwerkt worden, t.w. één strook met de lijsttotalen en 18. waarop het aantal op iedere kandidaat uitge brachte stemmen. Een secuur maar ook omslachtig werk als men zich i realiseert, dat in de afgelopen nacht i 8911 stroken moesten worden opge- plakt. Na deze ..plakkerij" waren in het Stadhuis de telmachines die aan het 1 rekenen werden gezet. De van tel stroken voorziene plakkartons wer den onderhanden genomen door ne gen ambtenaren, die middels deze machines het algemeen totaal bere kenden. In het Stadhuis was de ver wachting. dat men met deze bereke ning omstreeks viif uur vannacht ge reed zou komen. Ir. de loop van van daag word' dan het proces-verbaal van de Kieskring Leiden opgemaakt Stem op (te Prins Dat de Kamerverkiezing voor som migen gisteren een probleem is ge weest. heeft men in Arnhem meege maakt. De afdeling bevolking werd opgebeld door een vurig oranje - aanhanger. die met alle geweld zijn j stem op Prins Bernhard wilde uit- i brengen. Een ambtenaar gaf de man te ken nen dat hij dat beter niet kon doen omdat het stembiljet ongeldig zou worden. Onder het motto „ik ben voor het vorstenhuis" sputterde de man nog even na. maar tenslotte wilde hij toch wel geloven dat de ambtenaar gelijk had. Het machinaal stemmen in Kerk- driel en Velddriel gemeente Maas- driel) is volgens de leden van de j stembureaus in deze plaatsen bui- l tengewoon goed verlopen. De inwo- ners van de beide dorpen vonden jhet interessant om met behulp van een machine hun stem te mogen uit brengen. De eenvoudige constructie van de machines maakte het ieder een zeer gemakkelijk zijn kandidaat te vinden. Gemiddeld hadden de kiezers ongeveer 14 seconden nodig om hun stem uit te brengen. De le den van de beide stembureaus waren eenstemmig van oordeel, dat de ma chines grote tijdsbesparing opleveren. Lange weg De allerlaatste verklezlngsactivitel- 1 ten, waarmee het hoofd van de afde- llng Bevolking, de heer W. C. van 1 Zwleten en zijn toegewijde staf een j maandenlange voorbereiding afslui ten. volgen dan morgen. Om tien uur wordt in het Stadhuis een open- bare zitting van het hoofdstembureau gehouden, waarin de totaalcijfers I worden vastgesteld. Een afschrift van het proces-verbaal wordt dan verzonden naar het centraal stembu- ieau in Den Haag. dat op zijn beurt de zetelverdeling officieel vaststelt cn de bij de stemming gekozen kan- j didaten aanwijst. Uw gisteren uitge- j i brachte stem heeft dan via ambte- j naren en telmachines reeds een lan- i ge weg gemaakt. Het Nederlandse UEFA-jeugdelftal (16 tot en met 18 jaar) heeft In een oefenwedstrijd tegen België een veel belovende 4-0 overwinning behaald. De uitslag garandeert echter geen succes voor de kwalificatie-wedstrij den tegen West-Duitsland voor het UEFA-jeugdtoernooi In Turkije. Daarvoor vertoonde het spel van de Nederlanders nog teveel tekortkomin gen, die tegen de zwakke Belgen vreemd genoeg direct voor Turkije geplaatst overigens nauwelijks aan het Ucht kwamen. Aangevoerd door de sterk spelende „twee" Boskamp-Van der Ley en de agressieve aanvalsspits Hoekema do mineerde Nederland de hele wed strijd. Door slordige passes duurde het tot aan de 20ste Mulders uit een voorzet van Van der Ley het eerste doelpunt kon maken Dertien minuten later bekroonde Hoekema een knappe aanval met een tweede doelpunt. Het enige Belgische wapenfeit in de eerste helft was een schot van de sterkste Belgische spe ler Kuterna, dat slechts moeizaam door Bloem werd gestopt. De tweede helft had weinig om het lijf. Een tweede treffer van Hoekema bezegelde in de 55ste minuut het lot van de Belgen <3-0In de 78e mi nuut werd de zwakke Belgische doel man Eggers verrast door Geyselaars. Pas in de slotfase ontplooiden de Belgen enig initiatief, doch zU slaag den er niet in de eer te redden. In onderstaande staat hebben wij de verkiezings uitslagen gesplitst in de percentages in de 40 ge. meenten in ons land die meer dan 50.000 inwoners 40 GEMEENTEN met meer dan 50.000 inwoners (totaal 5.577.270 inw.) Procenten Procenten Procenten Partijen Kamer '63 Staten '66 Kamer '67 KVP 26.5 24.5 21.05 PvdA 33.8 27.7 28.03 VVD 11.8 11.3 11.90 ARP 7.3 7.0 8.48 CHU 6 6 7.8 6.27 CPN 4.4 4.3 5.64 PSP 4.4 7.6 4.04 SGP 1.2 1.1 1.01 Voogd 0.08 Boeren 1.5 6.7 4.08 GPV 0.6 0.6 0.69 LVP 0.20 Noodraad 0.72 Landsb. 0.26 NWP 0.01 Germeaux 0.01 PvhR 0.03 Rodermond 0.03 CDU 0.70 D '66 5.90 Alarm 0.02 CNV 0.03 PvO 0.82 Overige 1.9 1.4 Voor 1963 en 1966 zijn de percentages van de partijen, vermeld beneden het GPV, voorzover zij aan de ver kiezingen in die jaren deelnamen, verzameld in de post „Overige". Het was one niet mogelijk, deze per- In deze grafiek geven wij de „poli tieke deinig" weer in Nederland ge durende de na-oorlogse jaren aan de hand van de landelijke percentages van een aantal partijen bij de zeven verkiezingen voor de Tweede Kamer en de zes verkiezingen voor de Pro vinciale Staten. Onderaan de grafiek onder de jaartallen betekent een K een Kamerverkiezing en een S een Statenverkiezing. Links van de gra fiek staan de percentages vermeld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5