van De gezondmaking de teelt van tulpen Congrespartij zal wel wat zetels verliezen ^RAiFFOSElNK Senator v. Riel wil top-opleiding voor hoogbegaafden India naar de stembus; deskundigen verwachten: Zes jaar geëist voor overval taxichauffeur fOENSDAG 18 FEBRUARI 1967 LETDSCH DAGBLAD PAGINA Pogingen schijnen te slagen fVan bloembollenmedewerker) i de winter van 1962/63 is het 8 uit het bloembollenvak verdwe- I. Er zijn toen zware slagen aan tulpenteelt toegebracht, die gevolgd door jaren met ab- regenval en daardoor voor i telers vaak ongunstige oogsten en de spaarpotten voor slechte tijden pen Haag, die men op het spel gezet. Iedere kweker kon tul- Ie meest gangbare plant- inleveren en kreeg een per kilogram netto. |0p deze manier pompte men wat ln het vak, dat bovendien het plantgoed kon opruimen. cijfers van de beplante 'lakten, zijn veel telers in ieder minder gaan opzetten. De blijft echter of men niet een te laat is. telen van bloembollen ls in het niet zo moeilijk geweest, de tulpenteelt was vrij snel leren. Hoofdzaak daarbij was pre- Daardoor hebben veel personen jnlland- en tuinbouw deze teelt aan- 1om jjjj het bestaande be- extraatje te halen. Velen hen zijn verder gesprongen dan J stok lang was. De precisie ver- Vn bij gebrek aan tijd en goede jiraarruimten en onder invloed van mechanisatie zijn veel mensen nauwkeurig gaan werken. eerst bijna 400 ha van, nu is het iets meer dan 300. Er zit nog zo'n duikeling in deze lijst. De machtige tulp Lustige Witwe, die zich goed laat forceren en dan een goede houdbare bloem geeft, is niet al te rendabel geble ken. De telers hebben veel wegge gooid en zijn met elkaar 260 ha gaan opzetten. Verleden jaar was het nog 340 ha. Rose Copland Dan nog aandacht voor de bekend ste van alle tulpen, de Rose Cop land. Iedere huisvrouw kent deze wat lila-achtige, mooie ronde tulp, die wel tien tot veertien dagen goed blijft in een niet overdreven warme kamer. Maar hij ,komt ook lang zaam' in de broeikas. Dat kost veel geld en aangezien economen altijd over kostprijzen spreken, gaan steeds meer personen ruwweg berekenen, dat deze tulp niets oplevert. Ieder een vindt het erg jammer, dat pre cies die ene fout in het karakter de tulp en de variaties daarvan de weg naar het roemloze einde stuurt. De 100 ha werd dit jaar 45 ha. De klad Er zijn er zo nog meei maar veel verlfeugender is, dat een aantal kwekers druk doende is goede tuintulpen te kweken. Gebrs. Segers in LLsse heeft een aantal stevige tul pen op de markt gebracht. Het rijtje is bekend in het gehele vak; Re nown, Halcro, Maureen zijn de be kendste. Halcro is nu boven de 25 ha uitgekomen. De andere hebben de 15 ha nog niet bereikt. kwam de klad in vele. partijen. Het is, meestal, niet a het plantgoed te zien, zodat men i levendige handel dreef in feite- t waardeloos materiaal. In Hoorn de voorlichtingsdiensten reeds geleden gewaarschuwd tegen handel, die alleen maar geld ptte. Niemand echter wilde de laat- lan zijn. winter van 1962/63 heeft het deze partijen verhoogd, kwekers konden echt nier meer de been blijven, maar zwoegden het eigen bedrijf en by een baas Had men toen reeds, net als de itenkwekers, een hoeveelheid Lel uit de markt gehaald, dan op tijd zyn geweest. 'erleden jaar namelijk kregen de de kans om ook zift tien late tulpen in het buitenland te Deze zift tien is eigenlijk goede maat om door te telen, helemaal niet kunnen be- rer cijfers van deze export, ..'toch wel aan te nemen, dat veel ISjekers deze maat hebben verkocht. inkomsten zijn de laatste jaren mg geweest voor velen van hen; el- zijn verleden jaar veel slechte i opgeruimd en er is ,diep ge- als het ware zijn er brokken het voortplantingsmateriaal weg- Men stelde zich tevreden wat kleinere maten. Voor een insiders is het helemaal niet nd, dat er in totaal tien procent is opgeplant. En zeker niet een aantal moeilijke rassen, als oude Krelage's Triumph, die van j ha terugviel op 45, v. d. Eerden 50 ha en Elmus van 80 40 ha. Zwakke braam au De goede vakman zag het aanko men, dat de beroemde Apeldoorn een 1 eer moest laten. Deze tulp heeft na- telqk de neiging om best te groeien ,p£ veel geld op te brengen. Men ver nipt veel, iedereen wil hem telen zet tot de kleinste bolletjes op. Die /Jeine bolletjes echter zjjn meestal 3 zwakke restanten van een wild le- zodat die nu juist niet zo ge- groot worden. Van dit is veel geggegooid. Er is veel In het zgn. kilogoed en er veel goede tienen verkocht, zo- met een vrij zwakke kraam zitten. Alois luiden onze nogal-- uitvoerige Optimisten geloven dat de kwekers niet zo dom geteest. Het wordt dus wel een afwachten. Er stond Denen leveren Nederlanders uit aan W.-Duitsland De Deense politie heeft drie Ne derlanders, allen uit Amsterdam bij de grenspost Kupfermiihile, nabij Flens buig, aan West - Duitsland uit geleverd. Het drietal was in de nacht van 3 op 4 februari met een rubber boot illegaal van Flensburg naar De nemarken overgestoken, waar zij al spoedig werden aangehouden. Zij bleken in het bezit te zijn van 47 pornografische films. De Deense politie heeft niet. kun nen bewijzen, dat zij deel uitmaakten van een internationale bende op het gebied van pornografie, die de laat ste tijd in Kopenhagen is opgedoken. De Nederlanders werden wegens ille gale grensoverschrijding veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van acht tot tien dagen, en tot betaling van 170 kronen (ongeveer negentig gulden) aan invoerrechten. Aan twee verdachten werd voorta voor een periode van vijf jaar ver blijf uit Denemarken ontzegd. Tegen hen heeft het parket in Lübeck een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd wegens de verspreiding van onzedelijke lectuur en afbeeldingen. Alle drie zullen zij zich voorts t# verantwoorden hebben voor het ont duiken van invoerrechten. Het zou zeer interessant zijn wan neer economen eens zouden kunnen uitrekenen of er inderdaad een pla fond aan de verkoopbare hoeveelheid van één soort zit. By alle dalingen in de grootste rassen staan bU voor beeld de sty gingen van Prominence van 131.000 r.r.2 naar 153.488 r.r.2 (een hectare is 700 Rynlandse roe de, uiteraard vierkante). Mirjoran is wat meer opgezet, maar waarom zakt een goede tulp als Oriental Express? Afrikaanse staten veroordelen Britse politiek Staatshoofden en vertegenwoordi gers van tien landen in oost- en mid den-Afrika, die in Kinsjasa (Leopoldstad) de problemen van hun gebied besproken hebben, verklaar den gisteren in een slotcommuniqué (dat „verklaring van Kinsjasa" ge noemd wordt), dat zy de Britse re gering zonder voorbehoud veroorde len wegens haar behandeling van het Rhodesische vraagstuk. „Hoewel de Afrikaanse landen de dwingende sancties tegen Rhodesië steunen waartoe de VN besloten hebben, biy- ven zy van oordeel dat geweld de enige doeltreffende manier ls om het fascistische en racistische minder heidsbewind ln Rhodesië ten val te brengen". ADVERTENTIE ivaar men altyd voor ii kluar staat. Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor ul spaarbank en alle bankzaken Monument voor Paus Johannes In de loop van dit jaar zal een mo nument voor wijlen Paus Johannes XXni in de Sint Pietersbasiliek worden geplaatst. Helt woaidJt een bronzen beeldgroep van zes-en-een- halve meter hoog en by na drie meter breed, bestaande uit de figuur van Paus Johannes omgeven door bis schoppen en zich buigend naar een groep behoeftigen die de lydende mensheid symboliseert. Boven de pausfiguur zweven drie engelen met oiyftakken. Rondom de figuur van Johannes zyn voorts de voornaamste feiten van zyn pontificaat tot uiting gebracht: het concilie, de encycliek .Vrede op aarde' en zyn liefdadig werk. Het monument krygt een plaats rechts van het altaar waar het etof- felyk overschot van Paus Pius X rust. jjEn vrijstelling an dienstplicht <v>n onze parlementaire redactie) De liberaal Van Riel heeft gisteren k de Eerste Kamer gepleit voor een Psciale academische opleiding voor 'oogbegaafden. By de behandeling an de begroting van onderwys en "etenschappen wees hy erop, dat Jen ln het buitenland enkele van tergelyke opleidingen kent. Via ver kijkende examens zouden de stu denten moeten worden toegelaten, vooral Ut democratisch-soclaal oog punt achtte de liberaal dat een be tere norm dan de vraag wie de op leiding moet betalen. Hy voegde er aan toe dat het topintellect moet worden vrygesteld van militaire dienst, omdat het de maatschappy buiten de krijgsmacht, grotere dien sten kan bewyzen. By dergeiyke opleidingen in het buitenland haalt maar één van de tien studenten de eindstreep. „Dat zyn de ware cultuurdragers" ,zo zei mr. Van Riel, „op welke plaats ze ook in de maatschappy terechtko- Mr. Van Riel bepleitte ook een korte academische beroepsopleiding voor leraren, technici en hoger be- stuurspersoneeL Van vandaag, 15 februari, tot 21 februari worden in India verkiezin gen gehouden, voor de vierde maal sedert het land onafhankelijk is. De verkiezingen vinden plaats tegen een achtergrond van voedseltekorten, een wankele economie, overbevolking, studentenonrust en spanningen aan de grenzen met Pakistan en China. Er zijn ongeveer 250 miljoen kies gerechtigden, die zullen beslissen wh in de komende vijf jaar de 521 zetels ln het lagerhuis en de 3560 zetels in de parlementen van de deelstaten zullen bezetten. India kent het dis trictenstelsel. De vrouwen hebben kiesrecht en maken de helft van het aantal kiesgerechtigden uit. De spreiding over een periode van een week is nodig omdat het land de faoiliteiben mist om de gehele ver kiezing op een enkele dag te houden. Het tellen van de stemmen begint na de 21ste en de regering hoopt op 24 februari een volledige uitslag te hebben. In maart of april zal dan de Lagerhuisfractie van de meerder heidsparty de premier voor de ko mende vyf jaar kiezen. Het ïydt geen twyfel dat de Con gresparty weer de meerderheidspar ty zal worden, zy het waarschyniyk met een kleinere meerderheid, maar cf mevr. Indira Gandhi premier zal biyven is iets wat verre van zeker is. In mei zullen alle parlementsleden en de leden van de staatsparlemen- ten een nieuwe president kiezen. De huidige president, Radhakrisjnan, ls 78 jaar en heeft een zwakke gezond heid. Hy zal waarschijnlyk geen kandidatuur meer aanvaarden. De congresparty zal waarschijn lijk slechter uit de bus komen in de verkiezingen dan by een van de vo rige verkiezingen. De party heeft nu 364 van de 509 zetels en zal het in het nieuwe Lagerhuis wellicht niet meer dan 325 van de 521 zetels ver overen. Politieke waarnemers zyn van mening, dat als de Congresparty meer dan 325 zetels krygt, de positie van mevr. Gandhi versterkt zal zyn. Blyft de party daar beneden, dan kan men wel eens naar een krach tiger kandidaat omkyken. district in haar eigen staat Oettar Pradesj is voor haar om deze reden gekozen, zodat ze haar tijd kan be steden aan een nationale campagne en geen tyd hoeft te besteden aan haar eigen district. In de slotfase van haar campagne kwam er ech ter roet in het eten, toen ze in Bhoe- baneswar in oostelyk India op 8 februari door een steen werd ge troffen. Ze moest een nacht in een een ziekenhuis doorbrengen en kreeg opdracht van de artsen haar campagne te staken om rust te nemen. Haar verwondingen kun nen haar een golf van sympathie- stemmen opleveren, met name van de zijde van Deelstaten Een belangryke kwestie is het re sultaat van de verkiezingen in de deelstaten. De Congresparty heeft altyd in alle staten een royale meer derheid gehad, behalve in Kerala. De mogelijkheid bestaat echter dat de party nu in drie tot zes staten de meerderheid zal verliezen. Dit kan weer van invloed zyn op de presi dentsverkiezingen en de leiding van de party aan een vuurproef onder werpen. Kerala in het verre zuiden van India is by de laatste verkie zingen naar de communistische kan didaten gegaan. Verwacht wordt dat er nu een verenigd links front aan de macht zal komen. In de woestyn- staat Radjastan is de Congresparty ook in moeilykheden. Er is daar een coalitie gevormd tussen de rechtse Swatantra-partij en de rechtse Hin doeparty Jan Sangh. Andere moei- lyke staten voor de regeringsparty zyn Madhaya Pradesj, de Pendsjaab Orissa en de door droogte getroffen staat Bihar. Het voedseltekort en de hoge prijs van de tarwe zijn belangryke pun ten in de verkiezingscampagne. De congresparty moet als regeringspar- ty wel de schuld op zich nemen voor het falen van het streven naar het zichzelf bedruipen op voedselgebled. Een tamelyk onbelangrijke cam pagne die toch sterk de aandacht trekt, is die m Bombay, waar de vroegere minister van Defensie Krls- jna Menon als onafhankeiyke kan- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Rijpkerk-Giekerk ca. 8. Ypma, kand. te Groningen; te Poortvliet (Zld.) (toez.) J. Vroegin- dewey te Goudswaard. Aangenomen naar Beilen (vac. H. Nyeboer) R. Pomp te Zwartemeer. Bedankt voor Strijen (wijkgem. 1) G. Broere te Dinteloord; voor Strijen (wykgem. 2) H. Belier te Maasdijk; voor Giessendam -H ardinx veld J. Wiemam te Nunspeet; voor Almelo (wykgem. 2) en voor Ridderkerk (vac. Koolschijn) J. A. Poelman Terneuzen; voor Valburg-Homoet A. Breure te Hei en Boeicop. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogvliet (vac. H. Rie- sebos) G. C. N. Veenhulzen te Em- Angelslo; te Sneek (vac. G. Cle ments) G. v. d. Veere te Hardegarijp; te Giiessen-Ryswyk H. Lenters, kand. te GeldermaLsenbe Ierseke M. de Regt te Nieuwendyk (N.-B.) Benoemd tot hulpprediker te Wol- Noor dwoLde) F. A. Kamp huis, emeritus-predikant te De Wilp (Gr.) die deze benoeming ook aai GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Mariënberg R. Tim merman te Bunschoten-Spakenburg CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Meppel A. Broersma, kand. te Leeuwarden en J. Kruis, kand. te Apeldoorn. Beroepen te Nieuw-Vennep A. Broersma, kand. te Leeuwarden; te Utrecht-Noord M. C. Tants te Baren- drechtte Mijdrecht J. Kruis, kand. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Corsica (USA.) A. Vergunst te Rott erdam-Centrumte Hardinxveld-Giessendam G. Schip- aanboord te Apeldoorn. KERKENSTAAT IN POLEN Mgr. Agostino Cassaroli, pauselijk gezant bij de onderhandelingen met de regeringen van Hongarije en Joe- go-Slavië is gisteren in Warschau komen om te yveren voor over eenstemming tussen de R.-K. Kerk Polen. De gezant had onmiddelhjk na aan komst een onderhoud met kardinaal Wyszynski, die door de communisti sche autoriteiten vaak wordt beschul digd van verzet tegen een overeen komst tussen kerk en staat in Polen. Het is de tweede maal dat Cassa roli deze winter een bezoek brengt Polen. In Poolse r.-katholieke kringen wordt het bezoek van mgr. Casaroli beschouwd als de belangrykste stap, die in de afgelopen tien jaar geno- formeel akkoord tussen kerk en staat te komen. Aan 1 belangryke gevolgen op korte ter- t HHISC SlUGCM myn wordt echter niet gedacht, om- dat de r.-karholieken daarvoor de Wrk'l 'ltico kloof tussen kerk en staat te groot VUUI OUdctllöC achten. rechtbank De Federatie van Franse studen ten heeft al haar zestigduizend le den opgeroepen elke dag avonds by de Spaanse ambassade ln Parys te manifesteren, zolang hun 24-jarige voorzitter Pierre Van- denburie in Madrid niet uit de ge vangenis zal zyn bevryd. Vandenbu- enkele dagen eerder naar Madrid gereisd om de Spaanse stu denten van de morele steun van hun Franse studiegenoten te verzekeren in hun stryd voor ruimere vrijheid. De Franse studentenvoorzitter trad ln Madrid voor een duizendtal toe hoorders in een verboden vergade ring op, en werd na afloop door de politie gearresteerd. Nadat de Spaan ambassadeur in Parys eergisteren studentenfederatie had beloofd dat haar president weer snel op vrije didaat staat tegen een lid van de voeten zou worden gesteld, werd gis- Congresparty. Menon, een linkse fl- teren ln Madrid bekend gemaakt dat guur, is boos weggelopen uit de Con- Vandenburie voor de rechter zal gresparty en krygt sterke steun van moeten verschynen, omdat hy linkse zijde. openbare orde had bedreigd. ★Op de werf van de NDSM is gis teren de eerste onderzeeboot- bestrljdingsfregat, de Van Speijh, in dienst gesteld. Joods-christelijke broederschap Het geschil over de uitladingen die de Duitse kardinaal Frings zich ver oorloofd heeft tegenover de Ameri kaanse rabbyn Max Nussbaum is af gesloten met de aankondiging, dat do Keulse week van Joods-christeiyke broederschap, zoals de bedoeling was» van 5 tot 12 maart gehouden zal wor- De 80-jarige kardinaal Frings wei gerde een lezing te houden in het kader van de week, als de joodse gemeente van Keulen zich niet dia- tancieerde van een verklaring van Nussbaum ontrent zyn gesprek met de kardinaal. De ogran Isa toren zyn voornemens nieuwe uitnodigingen rond te zenden. Er zyn aanwijzin gen, dat de kardinaal deze keer wel zal toestemmen. Rabbyn Nussbaum had gezegd, dat Frings tijdena hun onderhoud van vorige maand anti semitische uitlatingen had gedaan. Nussbaum is voorzitter van de Ame rikaanse afdeling van 't Joodse we reldcongres. Leiders van de joodse ge meente hebben Frings gedurende het weekeinde opgezocht. Na dit onder houd werd een communiqué uitgege ven waarin stond dat alle betrokke nen het misverstand betreurden-. De off ieder van Justitie by de recht bank in Rotterdam mr. P. A. Bos heeft zes Jaar gevangenisstraf geëist tegen een 17-jarige jongeman int Slikkerveer. Hy wordt ervan beschul digd dat hy in de nacht van 26 op 27 november van het vorige jaar sa men met zyn 18-jarige neef uit Bol nes in het centrum van Dordrecht een taxichauffeur heeft willen bero ven. De officier eiste tegen de neef twee Jaar Jeugdgevangenis. Hat twee tal heeft op de avond van de 26ste november na een avondje uit in de Rotterdamse wyk Katendrecht, rustig uitgekeken naar een niet te jonge taxichauffeur. De keus viel op de 52-jarige J. J. Koemans. In Dor drecht lieten ze de chauffeur naar een stille straat ln de binnenstad rij den, waar ze hem na het horen van Oecumenische bijbel in Italië De uitgeverij Mondadori in Mi laan heeft bekendgemaakt, dat vol gend jaar een oecumenische by bel zal verschynen, waarvan de tekst de Instemming heeft van rooms-katho- lieke, protestantse, orthodoxe en joodse religieuze leiders in Italië. Geleerden (36) van deze vier geloofs richtingen hebben sinds 1959 aan de ze uitgave gewerkt. Het werk ver- schynt ln eerste aanleg in het Ita liaans. Later zal worden overwogen of ook vertalingen ervan zullen wor den de rekening (f23.40) begonnen te mishandelen. De chauffeur kreeg klappen op zyn hoofd en hy werd aan zyn mondhoeken achterover ge trokken. Toen één van de jongens zyn portefeuille uit de binnenzak wilde halen wist de chauffeur met zyn hand by de claxon te komen, waarop de twee jongens haastig in het donker verdwenen. De 17-Jarige verdachte tegen wie de zwaarste straf werd geëist is volgens de officier van Justitie de aanstichter van het geheel. De an der had zich min of meer op sleep touw laten nemen. De raadsman van de laatste vond dat er weinig zekerheid is over de handelingen van zyn cliënt ln de be wuste nacht. De zaak tegen de Jong ste werd in verband met zyn jeug dige leef tyd met gesloten deuren be handeld. Israëlische soldaat bij Dan gewond By een vuurgevecht tussen Israë liërs en Syriërs in het gebied van Dan ls gisteren een Israëlische sol daat gewond geraakt. Het gevecht brak uit nadat vier S rische solda ten die de gedemilitariseerde zone waren binnengedrongen, door een Is raëlische eenheid teruggedreven wa ren. Na een bestand van ruim .rie weken zyn Israëliërs en Syriërs nu twee keer binnen 24 uur slaags met elkaar geweest. Lost Sowjet-Unie obligatieschuld aan Engeland af? Op de Londense effectenbeurs Is gisteren de handel in obligaties van de Oostzeelanden stopgezet totdat meer bekend is over de regeling die Engeland met de Sowjet-Unie heeft getroffen tijdens het bezoek van pre mier Kosygin .Het gaat om obligaties die Letland. Estland en Lithauen hebben uitgegeven voordat deze lan den by de Sowjet-Unie werden inge lijfd in het begin van de tweede we reldoorlog. De obligaties zijn gedu rende 27 jaar verhandeld tegen siechts eenderde van hun nominale waarde, terwyi Engeland by de Sow jet-Unie aandrong op aflossing. Een van de praktische resultaten van het bezoek van premier Kosygin schynt nu te zyn dat de Britse hou ders van deze obligaties hun geld, of een deel ervan, zullen terugkrygen. Intussen hopen de speculanten in Engeland die obligaties van Oostzee- kvnden hebben gekocht dat zy on geveer 130 pond sterling zullen krij gen voor een stuk dat hun maar 30 tot 40 pond heeft gekost, zy zullen overigens weer een belangrijk deel van hun winst moeten afstaan in de vorm van kapitaalaanwasbelasting.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9