HETBOHOVER Meerderheid senaat voor goedkeuring omroepwet AMA20NAS van Anthony van Kamp Geen kiesstelsel alleen-zalig-makend Commissie van rapporteurs: GEDURENDE TIEN DAGEN SPECIALE PRIJS YOOR DE LEZERS VAN DEZE KRANT Discussie systemen nuttig programma Jongen als brandende fakkel Weer gas in Jemen WOENSDAO 18 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Een meerderheid van de leden van de Eerste Kamer is voor I doende was. Zou rij wei voldoende goedkeuring van de omroepwet. Dit blijkt uit het voorlopig zijn in het geval Teievizier-AVRO? 'erslag van de commissie van rapporteurs voor Cultuur en Enige leden waren benieuwd Recreatie. „Vele leden" (met uitzondering van „enkelen", die bezwaren hebben tegen de artikelen over het auteursrecht), „vele andere )J leden" en „verscheidene leden" achten het wetsontwerp aan vaardbaar. de opvatting van de minister Haast niet noodzakelijk Vele leden hebben zich echter af- J evraagd of de wet recht doet aan [e vrijheid van meningsuiting. Zü neenden bovendien dat meer erva- ing had moeten worden opgedaan net het overgangsbestel voordat de imroepwet In behandeling werd ge- u omen, en betreurden het dat de H 'weede Kamer zich niet voldoende ad kunnen voorbereiden op de dis- lussie van het auteursrecht op pro- rammageschriften, het bewijsrecht 'j overtreding en de dwanglicentie. Enige leden verklaarden voorals- e^og gereserveerd te staan tegenover et wetsontwerp en meenden dat de .conservatieve' |||[j?etsontwerp werd behandeld niet '"I oodzakeliik was. Enkele leden ble- oodzakelijk de instelling inroep voorstaan, iet verslag. Ten aanzien loed meenden vele leden dat. vereenstemming met hetgeen geoefend door de rechter zou worden voorkomen dat de minister het re pressief toezicht op de uitzendingen voor de kerken, genootschappen op geestelijke grondslag, de politieke partijen, de omroepstichting, de om roeporganisaties en aspirant-omroep organisaties zou krijgen. Eveneens vele leden achtten hte ernstig dat de minister, zonder uit spraak van de bevoegde rechter, de toewijzing van zendtijd kan intrek- indien hij vaststelt dat het voortduren van deze uitzendingen ge vaar zou opleverer voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden. Zij vroegen zich af of dit niet betekende dat gerechtelijk toezicht door politiek toezicht werd vervangen. De NCRV zal morgenavond de musical „Kiss me Kate"met mu ziek van Cole Porter en in een tv-bewerking van Jaap Molenaar, op het scherm brengen. Hier een scène uit de musical met Thérèse Steinmetz en Wil van Sellst. de mogelijkheid van het naast elkaar uitkomen van een .naakt' omroep blad van de AVRO en een in mxe Televiziergewaad gehuld tweeling zusje'. Indien andere omroepbladen tot een dergelijke constructie zouden (moeten) overgaan, zou dan de com merciële overeenkomst tussen een omroepblad en een andere uitgever of drukker niet strijdig zijn met de bepaling dat omroeporganisaties niet dienstbaar mogen zijn aan het ma ken van winst? Dagboek van Anne Frank als t.v.-spel Het Dagboek van Anne Frank, dat al op het toneel en op het doek is gebracht, zal door de Amerikaanse t v. worden uitgezonden. De rol van Anne Frank zal ge speeld worden door Diane Davila. dochter van een Chileense moeder en een Cubaanse vader. Zij werd gebo ren in het jaar dat het dagboek voor het eerst in ons land werd gepubli ceerd, in 1947. Andere medespelenden aan het t.v.-stuk dat in de herfst zal worden uitgezonden zijn Max von Sydow, een Zweeds acteur die zegt als school jongen de omstandigheden te hebben leren kennen waaronder het dagboek ontstond, de Oostenrijkse Lilli Pal mer .de Zweedse Viveca Lindfors, de Engelsman Donal Pleasance. de Is raëli Thoedore Bikel en de Italiaan se Marisa Pa van. Regisseur zal de Amerikaan Alex Segal zijn. NEDERLAND 1 NTS Mike Voor de kinderen Sluiting Pipo Journaal Mona: Een burgerbaan Socutera De eerste uitslagen van de Tweede-Kamer- 1 verkiezingen 1967. Journaal en weeroverzicht Uitslagen verkiezingen Tweede Kamer 1967 1 Journaal Sluiting NEDERLAND 2 AVRO 10.15 i 10.30 i 11.00 i Nieuws in het kort InterReal (eerste helft) Televizier InterReal (tweede helft) Televizier Journaal De detaillist als ondernemer Sluiting Fusie de overheidsin- het V fetsontwerp wordt gezegd, films die de centrale filmkeurings- ommissie voor openbare vertoning ijn verboden, niet voor de televisie logen worden uitgezonden, Vele an- leden vroegen zich echter af of bepaling niet in strijd is met et artikel over de programma-auto mie van alle instellingen die zend- ld hebben verkregen. Zij waren te- ins van oordeel dat de bepaling die i minister de bevoegdheid geeft re- ressief toezicht uit te oefenen v.an liden tot een vorm van censuur wel- niet voor bijv. de pers geldt. Indien dit toezicht zou worden uit- Zeer vele leden zouden graag van de minister inlichtingen ontvangen, over de recente fusie tussen de AVRO en RTN. het uittreden van de AVRO uit de Federatie van Om- l roepverenigingen en de consequen- LeilSllUr ties daarvan- 20 zegt het verslag. Sommige leden zeiden de indruk te hebben dat de federatie ,een kartel' is waarin door .gezamenlijke afspra ken eigen belangen via groepsbelan gen worden gebundeld'. Vele andere leden vroegen in ver band met de fusie of abonnees op een weekblad die met medewerking van de uitgever naar een omroepor ganisaties overgaan, daar zonder meer worden beschouwd als betalen de leden. Moesten de abonnees hier voor een uitdrukkelijke wilsver klaring afleggen? Deze leden meen den ook te weten dat deze verklaring in het geval Televizier-RTN niet vol- ADVERTENTIE UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.05 uur Trammelant in Loeren 9.20 uur Waar de wijsjes zijn Hilversum 2 Tijd vrU voor muziek in de vrije tijd De verkiezingen voor de Tweede Kamer Precies een jaar geleden ging Anthony van Kampen met een kwart miljoen gulden, die hij van U had ontvangen, terug naar Amazonas. Terug naar de mensen, die hij met Pater Jan de Vries had achtergelaten op de modderige oevers van de Amazone rivier met de belofte: „Ik kom terug om U te helpen". Hij had niet ver geefs op U gerekend. Het verhaal van zijn schokkende ervaringen ligt vanaf 15 februari in de boekhandel onder de titel „Het land dat God vergat". De prijs is f 12.90, maar gedurende tien dagen (van woens dag 15 februari tot en met vrijdag 24 februari) is het tegen inlevering van onderstaande bon bij de erkende boekhandel verkrijgbaar voor f9.90. Dit geldt alleen voor lezers van deze krant. Anthony van Kampen, „Het land dat God vergat", 256 pagina's, 24 fotopagina's, waarvan 8 in vierkleuren. Ondergetekende, verklaart hiermede het boek van Anthony van Kampen, „Het land dat God vergat", tegen overlegging van deze bon voor de prijs van f9,90 te hebben gekocht van Boekhandel Stempel boekhandel: Datum: Handtekening koper: Inlevering van deze bon uitsluitend bij de erkende boekhandel Kom naar HET NIEUWE BOEKHUIS met Uw bon of zend ons deze toe. Wij bezorgen U het boek dan aan huis. Breestraat 52 Telefoon 26977 - Leiden. Prof. Donner tot Akademie „Terugkeer tot het districten stelsel heeft iets van een sprong in het duister. Voort gaande discussies over ons kiesstelsel zijn nuttig". Tot deze conclusies kwam prof. mr. A. M. Donner, president van het Europese Hof van Jus titie, in de voordracht over kiesstelsels die hij voor de af deling geschied- en letterkun dige wetenschappen van de Koninklijke Nederlandse Aca demie gistermiddag in het Trippenhuis te Amsterdam heeft gehouden. Waarop nadruk? Prof. Donner trok een vergelijking tussen ons huidige stelsel der even redige vertegenwoordiging met de in land 50 jaar geleden verlaten i van het districtenstelsel (en andere mogelijke vormen daarvan), .n belde stelsels beantwoordt bepaald facet van het ideaal der democratie. Het komt er maar op de klemtoon legt: op de vólksregering of op de volkré- gering. In het eerste geval wil men dat het volk in de belangrijkste dingen zoveel mogelijk zelf beslist en kiest welke de samenlevingsorde moet we- Daartoe moet het kiesstelsel zo zijn dat het de duidelijkheid van de uitspraken der kiezers bevordert. Het moet een techniek zijn, die de kiezer dwingt om te schiften tussen het es sentiële en het bijkomstige. Dit „pro polarisatie" wordt door het districtenstelsel bevorderd. Zulke stelsels doen denken aan een ander symbool van de democratie: het re ferendum, de keuze tussen ja of neen. Daartegenover kan men zoals in „het tweede geval" verlangen dat de ver kiezingen zo worden georganiseerd dat de volksvertegenwoordiging een zo getrouw mogelijke afspiegeling is van de stand der meningen. Men neigt dan tot de evenredige verte genwoordiging. Zo gezien „wan neer men dus alleen het criterium van de democratie aanlegt terwijl blijkt dat de opvattingen van de de mocratie uiteenlopen is het ant- I woord op de vraag kiesstelsel niet te geven. Bij ons deed het districtenstelsel in 1848 zijn in trede. Het heeft de polarisatie der politieke meningen bevorderd en bleek ruimte te laten voor een veel heid van partijen. Er bestond geen tweepartijenstel sel, maar het leek er, door de vor ming van biokken of coalities veel op en er waren, aldus prof. Donner eenzelfde duidelijkheid en politieke stabiliteit als men van een tweepar tijenstelsel pleegt te geloven. Vervanging Waarom werd, in 1917, dit stelsel vervangen door dat der evenredige vertegenwoordigmg? De literatuur uit die tijd geeft onvoldoende ophelder- ring. „De grotere rechtvaardigheid en stabiliteit die de evenredigheid zal bieden" was volgens prof. Donner niet 't enige motief. Er is geen kies stelsel of er zijn partijen die het grootste belang hebben bij zijn voort bestaan of bij zijn wijziging. Spre ker bracht in dit verband in herin nering dat in 1917 tevens het alge meen kiesrecht werd ingevoerd, een verandering die op de krachtsverhou dingen der partijen een belangrijke invloed moest hebben. Voor de toenmalige Rooms Katho lieke Staatspartij, waarvan de kie zers vooral in eén deel van het land waren gelocallseerd en onder het be staande stelsel steeds ondervertegen woordigd bleven, was de evenredige vertegenwoordiging bijzonder aan trekkelijk. Voor „links" vooral de toenmalige SDAP-gold, meer ideaal, de daardoor verworven betere prak tische realisering van de democratie. Splinterpartijen Het oude stelsel had de partijen naar elkaar toe doen groeien in coa lities. De samenstelling van het door deze beoogde kabinet was vooraf be kend. Na de invoering van het hui dige stelsel bleven nog wel coalities bestaan, doch partijen groeiden uit een. De vorming van coalities en de samenstelling van het kabinet komen na de verkiezing aan de or de. Ontevredenheid daarover leidde tot een groter aantal kleinere, ook splinterpartijen. In die onbevredigende situatie is de vrees opgekomen voor een onbe stuurbaar worden van het land. De kabinetscrisis de kenmerken van onstabiliteit deden die vrees toe nemen. Niet het minste daardoor is het idee opgekomen: tegelijk met de verkiezingen voor de Tweede Kamer ook de minister- president (wiens programma bekend is) bjj meerder heid van stemmen te kiezen en diens kabinet een gehele zittingsperiode aan het bewind te laten blijven. Dit zou betekenen dat het kabinet niet kan worden weggestemd, ook niet als dit duidelijk het \ertrouwen loren. Dat zou, aldus prof. Donner, neerkomen op een afschaiffing van het parlementaire stelsel: moties van wantrouwen zijn dan onmoge lijk. Ontbindingsrecht In dit verband verdient ook het „ontbindingsrecht" (dat in het dis trictenstelsel een reëel wapen was) de aandacht. Logisch in de lijn van het voorgaande zou liggen dat een kabinet bij een conflict met de Ka mer niet mag aftreden, dus tot Ka mer ontbinding moet overgaan. Dit zou de regering machteloos maken, omdat een meerderheidspartij als het daar voordeel van verwacht, het op een conflict kan laten aankomen en verklaart dat alleen nieuwe verkie zingen een oplossing van die situatie kunnen bieden. l Stilte voor de storm Stilte voor de storm zo mo gen we het televisieprogramma van gisteravond karakteriseren. Geen lijstaanvoerder te zien de hele avond, zelfs „Achter het nieuws" had de tact ons met onze beslissing alleen te laten en bepaalde zich tot de Egypti sche gasaanvallen op Jemen (een reportage van de Duitse televisie), een zacht itempje over een conflict in de yshookey-we- reld en een goed gesprek met dx*. Hutoer de aanklager in het proces tegen Harster c.s. „Een voortreffelijk man", zei Koos postema als afsluiting, en dat leek er inderdaad niet ver naast. Van politieke smetten vrij was ook „Koning Klant", die de markt op ging, om nog maar te zwijgen van Boy's Big Band, de Maskers en Nelly Frijda, die 20 minuten feestelijke, spuitende muziek ten gehore brachten. ..Vrjj entree" diende daarna als een soort geluiddemper, want het vriendelijk gespeel en geflirt, van Annie Fratellini met al haar mogelijkheidjes (zij is een telg uit een roemrucht circusge- slaoht) werkt even kalmerend op de televisiekijker als een rui sende beek op een vakantie ganger. Chiel de Boer Het was tenslotte de TROS die met het meest ambitieuze programma voor de dag kwam, getiteld „Een beetje de boer op". Onderwerp van het programma was de cabaretier Miohiel Karei de Boer, geboren in 1896 in Am sterdam. Veel oude herinnerin gen werden opgehaald, aan de Bonte Dnisdagavondtrein, enz. We zijn tegenwoordig veel veel eisender geworden, dat bleek wel. De TROS had er goed aan gedaan van die wetenschap uit te gaan en op het cabaret van Chiel de Boer terug te zien met de nostalgie over iets dat voor goed voorbij is, met de weemoe dige verwondering over wat we toén al leuk vonden, terwijl het nu alleen nog maar als curiosi teit kon worden getoond. Voortdurend werd ons echter door Karin van Wamelen ge suggereerd dat slechts de be scheidenheid van Chiel de Boer een nog groter huldiging in de weg had gestaan, terwijl hij juist meer gebaat zou zijn ge weest met minder lof en minder geroep van „tsjonge ja", wat was dit enig en wat vinden we dat nog steeds enig! Er was in feite maar één ding dat ik met wer kelijk genoegen terugzag of lie ver: terughoorde. Dat was het befaamde hoof dkrabbelpr entje van imitator Jan Oradi. Het ca baret van Chiel de Boer is vol tooid verleden tijd, een oude ko peren munt die men had opge poetst om hem weer als nieuw te doen schijnen, terwijl hy met die groene aanslag van de tijd in feite veel mooier was ge- ii ii i ii miiuiiiiiiiiM VOOR WOENSDAG 15 FEBRUARI Hilversum 1, 402 m VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte gram.muz. 18.30 Ned. ork. op de plaat. 19.05 Stereo: Licht voc- en lnstr ens. met zangsolist. 19.30 mST" "0.00 Nws. 20.05 1 het beste 1 volksvertegenwoordigging heeft (Van onze. Rotterdamse correspondJ In een brandende fakkel verander de bij het aansteken van een siga ret de 16-jarige classificeerder n. van der Kolk uit de Van de Tak- straat 27 in Rotterdam, toen hij in de kleedkamer op het terrein van de N.V.- Tanker Cleaning zijn werk plunje aantrok. Hij werd in zorgwek kende toestand naar het Dijkzicht- ziekenhuis in Rotterdam overge bracht. De jongeman werkte bij het classl- ficeerdersbedrijf Van Geene uit Rot terdam. Uit de kofferruimte van de auto van zijn vader, die bij de Tan ker Cleaning in vaste dienst is, had hij een gonje zak met zijn werkkle ding gehaald. In deze kofferruimte bevond zich ook een vaatje benzine, dat bij het vervoer lek gestoten was. De kleding was dientengevolge ge heel doordrengt met de licht ont vlambare vloeistof, zodat het aan strijken van de lucifer hem direct noodlottig werd. Brandend wankelde hij naar buiten, waar zijn kameraad, A. Lenting uit de Watergeusstraat in Rotterdam probeerde hem de brandende kleren van het lichaam te rukken en hem in een lap oude stof te wikkelen. Hij slaagde er ten slotte in het vuur te doven, maar toen was het slachtoffer er reeds zeer ernstig aan toe. De bedrijfsarts constateerde verbranding in de derde graad. I licht progr. 21.10 De teerling ling is geworpen (vi verkiezingen. 22.3 gra.rn.muz. (om 23.15 Nws. 22.40 Llcl tot 23.25 de verkiezingen), 23.55 01.00 Samenvatting en commentaren verkiezing, afgew. met lichte gram.muz. Hilversum 2, 298 m NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muziek: Fanfare ork. en koorzang. 18.30 Spec trum: Nws. uit de protestants christe lijke organisaties. 18.50 Stereo: Licht lnstr. ens. (gr.). 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. NRU 19.300.45 De verkiezingen voor de Tweede Kamer: uitsl. en rep. uit ver schillende steden, (Om 22.15—22.30 NCRV: Avondoverd. 22.3022.40 en 23.55 24.00 Nws.). VOOR DONDERDAG 1« FEBRUARI Hilversum 1, 402 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn, 7.20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55" De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. De royalisten in Jemen hebben bericht dat vliegtuigen van de Egyp tische luchtmacht gasbommen heb ben afgeworpen op het dorp Hichlaf Bani Slam, waardoor meer dan 75 Jemenieten zouden zijn omgekomen. Er zouden ongeveer 45 gifgas- en na palmbommen op het afgelegen dorp zijn gegooid De aanval vond op 4 fe bruari plaats. Het was de tweede be_ wering van royalistische zijde als zou Egypte gebruik maken van gif gas in de burger ooi-log in Jemen. Eerder is beweerd dat op 5 januari in het dorp Kelaf in Jemen tweehon derd dorpelingen door strijdgas zou den zijn omgekomen, een kwart van de bevolking. 8.15 Lichte grammuz. (8.30—8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Mod grammuz. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte grammuz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeldsvlt (gr.) (ll 00 Draaiorgelmuz. (gr.) 13.00 Nws. 13 10 Journaal en beursber. 13.30 Hulster ge mengd koor: oude gew. muz. 13.45 Kerkorgelconc.klass. muz. 14.20 Een correctie op de literatuur, lez. 14.30 De horizon voorbij, toeristisch progr 15.00 keringen, cult, progr. In 6.00 Nws. 16.02 Scha- ...ogr. 1 17.00 Voor de Jeugd. Hilversum 2, 298 ni KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levend Woord. 7.15 Porder: lichte praatje. (7.30 tot 7.32 7.55 11.30 Streeksgewijs: lnforma .grarische bijdrage) 12.27 TROS: 14.45 muz. lez. 15 15 Voor de vrouw. NCR^: 15.45 Klass aria's (gr.) 16.00 Bilbel- Hilversum 3, FM en 240 m NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws 10.02 Nieuwe langspeelplaten. 11.00 Nws 11.02 Lich te muz. (gr 12.00 Nws. 12.02 Variant: |act„ rep., de strip: Mevrouw en lk. ber. 13.00 Nws. 13.02 Top Jws. 14 02 lnstr. aller lei (gr.). KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15,05 Sportprogr 16.00 Nws. 16.02 Art. 16.05 Tienermagazine. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 tot 18.00 Verzoekpl.progr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: 18.45 Pipo de Clown. 1850 Journaal. STER: 18.58 gewest. 19.30 Mensen sport: Document air-informatief progr *9.53 Red, nts; 20.00 Jour- Journaal. 23.00—23.30 TeleacAutoma- CoronatlonISjH 21.45 Verkenning in wetenschap- doe. over mod. technieken en hun toepas singen. STEI 22.10 Reclame NTS: 22.15 Journaal CVK/IKOR: 22 30 tot 23.00 Dichterbij: progr. over de bijbel.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5