Leidse burgemeester naam aan ulo geeft Kritiek op het beurzenbeleid Leerlingen De West99 brengen in beeld Onthulling in Haarlemmermeer In senaat Griekenland in woord en beeld Incident in Franse verkiezingscampagne IN LEIDSE HOUT UEO Op TV gezien' 1 paar gratis Zes Leidse studenten door politie betrapt I DINSDAG 14 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Mr. G. C. van der Willigen, oud-burgemeester van Haar lemmermeer en sinds 1 maart 1965 burgemeester van Leiden, was gistermiddag weer eens in zijn oude gemeente. Hij kwam daar vergezeld door zijn vrouw mevrouw Van der Willigen Reddingius en dochter Anke op verzoek van het gemeente bestuur van Haarlemmermeer, om zijn eigen naam te onthul len op een openbare ULO- ,school in Zwanenburg. Deze school werd ln december 1964 ai geopend en was de eerste die gereed 14 kwam van een serie van acht die vol- jlgens systeembouw werd neergezet. 2 Vooral mr. Van der Willigen, die het onderwijs een warm hart toedraagt, heeft veel gedaan om van deze mo gelijkheid van scholenbouw gebruik tte kunnen maken. Reden te meer jvoor het gemeentebestuur van Haar lemmermeer om de eerste sys- Jeemschool, de burgemeester Van der Willigenschool te noemen. Onmiddellijk na zijn aankomst bij de school mocht de tegenwoordige j Leidse burgemeester het doek weg- rekken, waardoor de naam zichtbaar werd. Symbool Daarna volgde een bijeenkomst in één van de schoollokalen. De opvol- ;er van mr. Van der Willigen in Haarlemmermeer, burgemeester mr. Th. Dijckmeester, zei bly te zijn it zyn ambtgenoot zijn goedkeuring lan de naamgeving gaf. Hij hoopte lat deze naam een symbool zal zijn m de opbouw van Haarlemmer- leer, waartoe mr. Van der Willigen >veel heeft bijgedragen. De naamgever zelf. was op zijn leurt verheugd met de eer, die hem e beurt viel. „Ik nam destijds met 9 .spijt afscheid van dieze gemeente en ien nu blij dat de gemeenteraad met iet voorstel de ULO naar mij te a- loemen akkoord ging", aldus mr Van der Willigen. ,,De ULO •ii leemt op het platteland een aparte ilaats in. In de steden heeft de Keugd de HBS als mogelijkheid, maar lat ontbreekt vaak op het platteland, is opvallend dat de leerlingen an een ULO op het platteland vaak eel intelligenter zijn dan de leerlin- en van een dito-school in de stad. Vooruit De Leidse burgemeester wees er [jj oorts op, dat Zwanenburg jarenlang en achtergebleven gebied was, maar lat het dorp in zijn tijd hard voor- h .it was gegaan, mede dank zij het u antrekken van industrieën. De heer Van der Willigen over- andigde aan het hoofd van de chool, R. Abbas, een woordenboek. De heer Abbas op zijn beurt over burgemeester Van der Wil een vaasje, dat door de leerlin- en tijdens de handenarbeid was ge- laakt. Mevrouw Van der Willigen- leddingius kreeg bloemen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens kandidaats Afrikaanse taal- en let terkunde K F. Blois (Zeist)kandi daats- wiskunde en natuurweten schappen R. J. Klinkenberg (Leiden), W. van Kersbergen (Leiden), mej. D. A. Ruth (Sommelsdijk) en de heren E. F. Roeleveld (Amstelveen), W. M. de Jong (Leiden), R. P. L. S. Visser (Den Haag), F. W_ B. Schrader (Leidschendam), R, F. van Croonen- borgh (Leiderdorp), J. Th. D. de Tombe (Leiden), G. van Loghem (Leiden.) en R. Verpoorte (Leider dorp); doctoraal biologie mej. M. Nijweide (Leiden). Particuliere woningbouw Tijdelijk verhoogde I subsidie verlengd (Van onze Haagse correspondent) Het tijdelijk verhoogde subsidie op de bouw van particuliere huur woningen en eigen woningen zal in ieder geval tot 1 juli worden gehand haafd. De regering wenst met dit be sluit, al neigt de hoge rente tot da len, de continuïteit in de bouw zo veel mogelijk te bevorderen in ver band met de huidige werkloosheid in de bouw. Sinds de invoering van de subsi dieverhoging is de belangstelling voor particuliere bouw met rijkssteun dui delijk toegenomen, zo zegt het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Ook dit jaar moet de particuliere sector een be langrijke bijdrage leveren tot het wo- ningbouwprogramm a (Van onze parlementaire redactie) Minister Diepenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) is gisteren in de Eerste Kamer bekritiseerd op zyn studietoeiagenbeleid. Vooral de frac ties van de Pv.d.A., dc P.S.P. en de C.P.N .hadden er weinig waardering voor. De A.R., de C.H.U. en de K.V.P. hadden meer waardering, maar ook I zij waren niet bepaald geestdriftig. I De heer De Rijke (P.v.d.A.) j achtte het beginsel dat ouders een deel van de studiekosten moeten be- I talen onjuist. Zij kunnen slechts een heel klein deel van de totale kosten van het onderwijs betalen. De heer De Rijke pleitte daarom voor een in tegrale studiekostenvergoeding, die niet alleen voor het wetenschappe lijk onderwijs zou moeten gelden. De communist IJmkers was nog som berder. Volgens hem is er van minis ter Diepenhorst geen wezenlijke ver betering van het beurzenbeleid te verwachten. .Daarom is het voor de studenten te hopen, dat hij niet te rugkeert in het nieuwe kabinet", zo zei hij. De heren Van Hulst (C.H.U.) en De Gaay Fortman (A.R.) waren het wel met het uitgangspunt van de minister eens, evenals pater Stok man (KVP). De heer De Gaay Fortman noemde de kritiek die de minister te verduren heeft voor het beleid een schoolvoorbeeld van on billijkheid. De vragen die het socia listische Tweede Kamerlid Vermoo- ten heeft gesteld geven daarvan op nieuw blijk, zo betoogde hij. De voorstelling alsof de studenten aan de armoe zijn overgeleverd vond hij niet eerlijk en hij vroeg de minister De heer Abbas beloofde dat op de verjaardag van burgemeester Van der Willigen elk jaar de vlag zal worden uitgehangen. De burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, bij de naar hem genoemde ulo-school in de gemeente Haarlemmermeer (Foto L.D./Holvast) Op Leidse K en O-avond De burgemeester Van der Willigen- chool is de grootste ULO-school in tfaarlemmermeer. Zij telt 160 leerlin- en. Hoewel de school nog betrekke- jjk nieuw is-heeft men al met ruim te kampen. Het physica-lokaal is in gebruik als normaal klas elokaal. De derde klas van de school elt zelfs 41 leerlingen. Griekenland is „meer berg dan land, meer zee dan eiland". Dr. P. F. Kühler, consul van Griekenland in Amsterdam, hield daarover gister avond een lezing in de foyer van de Stadsgehoorzaal in Lelden. Hij deed dat op verzoek van de Leidse Volks universiteit K. en O., die in samen werking niet het Genootschap Hellas een Griekse maand op touw heeft ge zet. De consul gaf als inleiding op de kleurenfilm, die deze avond werd I vertoond, een beschouwing over het oude Griekse land en zijn gastvrije bevolking en over de sprankelende Griekse geest, die onder meer in de dans en in de muziek tot uitdruk king komt. Uit de woorden van de heer Küh ler bleek zonneklaar, dat wanneer de Griek wil protesteren tegen alle pro- blemen in het leven hij danst en YJg« zingt. Zeer uitvoerig stond de inlei- der stil bij Griekenlands roemruchte geschiedenis en mythologie. In het oude Hellas kwamen al twintig eeu wen voor onze jaartelling grote be schavingen tot stand, op het eiland Kreta, in Mycene en in de .klassieke' tijd ln tal van stadstaatjes, vooral in Athene. mogendheden leidde tot 'n vrij, maar klein Griekenland. De film, die na de inleiding van de consul werd ge draaid, gaf een klem-rijk beeld van dit uitermate boeiende oosteuropese land. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN Mark. Jan, z. v. C. M. van Boxtel en F. W. J. Rademakers; Dinah Aame- marie, d. v. J. Fo'kkinik en W. Wesse- link; Gerardua Johannes, z_ v, J. Juf- ferm ans en A. M. Kwaketnlbos; Johan na Suzairna Catihertna, d. v. J. van der Sleen en J. C. Derogee; Benjamin, z. v. B. van Vliet en A. C. van Delft; Ma- rinane Carolined. v. A. G. van Eg- mond en J. C. Heemskerk; Sandra Pa tricia. d. v. O. J. van Muljen en J. Zandvliet; Jesaja Mischa DJeevan, z. v. C. J. Sobiferll en C. T. van Gent; Bar tholomews, z. v. G. Buech en F. Dub- belaar; Llliyan TJitsla, d. v. J. J. van Ollefen en T. van Tol. GETROUWD D. A. J. Heemskerk en E. C. J. Baart. OVERLEDEN H. Wagemaiker, 56 J., e. v. P. O. de Kruis; C. Koole, 76 L, man; J. van Vliet, 83 J.. man; D. Elkerbowt, 70 J.. Plakkers waren acteurs (Van onze Parijse correspondent) In de Franse verkiezingscampag- de, die deze week officieel is geopend, heeft het eerste bloed al gevloeid. Rechts-extremistische studenten hebben ln de nacht van maandag op dinsdag in Saint Germain bij Pa rijs met ploertendoders een aanval gedaan op enkele jongelieden die be zig waren affiches op te plak ken. Autoruiten werden ver nield, waarbij een jonge vrouw door glasscherven werd gewond, waar voor ze naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. ADVERTENTIE Vraag spaarkaart Hevig was de strijd, die de Grieken tegen de oppermachtige Perzen heb ben moeten voeren, slopend de bur gertwisten na deze Perzische oorlog, explosief de geldingsdrang van Alex ander de Grote in het oosten, gelei delijk maar blijvend de Griekse in- vloe'7 westwaarts in de tijd dat Hel las als Romeinse provincie het Ro meinse Rijk „helleniseerde". De z.g. Nieuwe Tijd, na de Middel eeuwen. kenmerkte zich door een eeuwenlange onderworpenheid aan de Turken ondanks vele opstanden en fel verzet. In 1821 begon in de kloosters de onafhankelijkheidsoorlog, die pas na interventie van de grote „Verkiezingen" bij Leidse U.T.S. Terwijl Leiden op dit moment nog druk aan 't stemmen is, is de uitslag v. d. pseudo-verkiezingen. de de leer lingen van de Leidse UTS van het Kon. Genootschap MSG in hun school hielden reeds bekend. In to taal namen aan deze „verkiezingen" 311 leerlingen deel. Uitgebracht wer den op de KVP 45 stemmen, op de PvdA 37, WD 48. ARP 38. CHU 15. CPN 17. PSP 10. SGP 2. Boerenpar tij 6, GVP 2. LVP 2, Noodraad 3. Landsbelangen 1, CDU 6, D'66 68, Chr. Nat. Volkspartij 1, Partij voor ongehuwden 2. Op de lijst Voogd en de Lijst Rodermond werden geen stemmen uitgebracht. Zes leerlingen stemden blanco, terwijl 2 ongeldige stemmen werden uitgebracht. Indien wij bij deze uitslag tot een zetelverdeling zouden overgaan, dan was het resultaat ongeveer als volgt geweest: KVP 23 zetels, PvdA 19, WD 24, ARP 19, CHU 7, CPN 8, PSP 5, SGP 1 Boerenpartij 3, GVP 1, Noodraad 1, CDU 3. D '66 34 en Partij voor ongehuwden 1, LVP 1. Overigens maakten de affiches 'propaganda voor geen enkele poli tieke party en kondigden ze alleen maar een toneelvoorstelling aan! En de plakkers waren de actrices en ac teurs, die de voorstelling moesten ge ven!! Hun belagers, die te laat ont dekten dat ze zich hadden vergist, zijn door de politie ln voorlopige hechtenis genomen. Wat de verkiezingen zelf aangaat (die over drie weken worden gehou den) 2500 kanidaten dingen naar do 487 zetels van de Nationale Ver gadering. Zoals gebruikelijk wordt in twee gedeelten gestemd: eerst op 5 maart, een week later volgt dan de tweede stemming. Zoals de zaken nu staan beschikt de gaullistische UNR over 230 ze tels; de met deze partij samengaan - j de onafhankelijke republikein se gaullisten hebben er 35. De gaul- listen hopen hun positie te verster ken. Bij de jongste verkiezingen van 1962 behaalden zij 36 procent van het totaal bij de eerste stemming. Uit een onlangs ingesteld opinie-on derzoek blykt dat deze keer 42 pro cent van de kiezers besloten heeft op een gaullistische kandidaat te stemmen. De linkse oppositie bestaat uit de communistische party en een fede ratie van socialisten en radica len onder Francois Mitterrand, die zich kandidaat gesteld had voor de i presidentsverkiezingen van decem- i ber 1965. Voorts is er een socialist! - sche splinterpartij, de Partij van so- j cialistische eenheid (PSU). De oppositie van het centrum wordt gevormd door de democrati- sche centrumpartij onder senator jJean Lecanuet, eveneens kandidaat bij de jongste presidentsverkiezln- jgen. Deze partij aanvaardt het huidige staatsbestel maar meent dat president De Gaulle te vijandig te genover Amerika staat en niet vol doende Europees is. Deze partij is anti-communistisch. Uiterst rechts wordt geleid door de advocaat Jean- Louis Tixier de Vignancourt. die de kiezers oproept de handen ineen te slaan om alle communisten en gaul listen uit te schakelen. hoeveel gevallen er bekend zyn van studenten die als de soepeler regeling er niet gekomen was hun studie hadden moeten staken. Prof. De Gaay Fortman zei dat er minstens twee universiteiten zyn, waar van zulke gevallen nooit spra ke is geweest. Hij had kritiek op de socialist De Ryke. De ouders beta len niet de kosten van universiteit, van het onderwijs, maar de kosten van levensonderhoud van hun kin deren", verklaarde hij. De minister zal volgende week ant woorden op de opmerkingen, die zyn gemaakt bij de behandeling van zyn begroting. STERKE STIJGING EXPORT NAAR VER. STATEN De Nederlandse Kamer van Koop handel voor Amerika bericht, dat de Nederlandse export naar de Ver enigde Staten ln 1966 met 26% ls ge stegen, n.l. van 882 miljoen gulden in 1965 tot 1112 miljoen gulden In het afgelopen jaar. Dit is de hoogste toeneming die ooit in de uitvoer naar dit land is bereikt, hetgeen des te verheugender is, nu de stijging van onze uitvoer naar andere gebieden aanzienlijk stagneert; deze nam n.l. met 4,7% toe. Belangrijke exportprodukteu naar de Verenigde Staten zijn: vlees- conserven, elektrische toestellen en machines, schepen, bloembollen, kan toormachines. chemische- en farma ceutische produkten, cacao, oogstga- ren, bier en rooktabak. Ook de invoer uit de Verenigde Staten nam sterk toe. In 1966 be droeg die 3.294 miljoen gulden tegen 2.771 miljoen gulden in 1965, hetgeen een stijging betekent van 19%. Het totale handelsverkeer tussen Neder land en de Verenigde Staten steeg van 3,6 miljard gulden tot 4.4 mil jard gulden in 1966. Volgens de secretaris van de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Amerika valt er ook een ople ving te bespeuren ln de belangstel ling van de Amerikaanse bedrijven om zich in Nederland te vestigen. De belangrijkste factor hiervoor schijnt thans de ligging van Neder land te zijn, welke zeer gunstig Ls zowel t.o.v. de andere Euromark t- landen als t.o.v. de E.VA.-landeru Nederland beschikt voort over zeer goede verbindingen met de Verenig de Staten. De Rotterdamse haven en Schiphol spelen daarbij een belang rijke rol. Vooral Schiphol met zyn vele faciliteiten staat in de belang stelling als vestigingsplaats voor as semblage-bedrijven, waarbij de on derdelen vanuit de Verenigde Staten door de lucht kunnen worden aan gevoerd. „Dat Suriname tot de onder ontwikkelde landen behoort, ligt niet aan dat land zelf, maar is de schuld van Neder land". De Surinaamse rijksvoor lichtingsambtenaar, de heer H. L. Laurriers, zei dit gister avond bij de opening van een tentoonstelling over Suriname en de Nederlandse Antillen in de Leidse Hout-U.L.O. Hij zei dit niet als een beschul diging aan het adres van Nederland, maar vermeldde het bij een inlei ding over de geschiedenis en bevol king van zyn vaderland. De koloniale tyd heeft wel 300 jaar geduurd voor de eerste school werd opgericht in Paramaribo. „Na de oorlog had Nederland al haar aandacht nodig voor Indo nesië". aldus de heer Laurriers, „waardoor Suriname en de Neder- landse Antillen een beetje werden vergeten. Gelukkig hebben wy toen J zelf een delegatie naar Den Haag ge stuurd voor de Ronde Tafelconferen tie, waardoor wy nu als partners naast elkaar staan". Na zijn inleiding liet de heer Laur riers dia's zien van de verschillende bevolkingsgroepen, klederdrachten en gebouwen in Suriname. De heer H. Bouwknecht, leraar aardrijkskunde, die de leerlingen heeft geadviseerd by de inrichting van de tentoonstelling, was verheugd over het resultaat van de inspan ningen van de leerlingen. Hij zei ver rast te zyn door het aantal voor werpen, dat byeen was gebracht, me de door bydragen van de Sticusa. De heer H. L. Laurriers rde monstreert op de tentoonstelling een drum voor het hoofd van de Leidse Houtschool, de heer B. van Luijn (links) en Hans Wielaard, voorzitter van de leerlingenver eniging. (Foto L.D./Holvast) De voorzitter van de leerlingenver eniging, Hans Wielaard, dankte bei de inleiders voor hun woorden en gaf het laatste woord aan het hoofd van de school, de heer B. van Luyn. Nadat deze er zyn vreugde over had uitgesproken dat men ook ln 1967 de jeugd nog warm kan maken voor dit soort evenementen, knipte hy met een resoluut gebaar een ge kleurd lint door, waarmee de ten toonstelling was geopend. Inbrekers actief In de afgelopen nacht is ingebro ken in de Zuiderparkschool in de Leidse Asserstraat. In de leslokalen werden zendingsbusjes met onbeken de inhoud leeggehaald. Uit de kamer van het schoolhoofd werd een band recorder weggenomen. In dezelfde nacht is ook een in braak gepleegd in een radio- en tele- vlsiewinkel aan het Gangetje Hier werd een radiotoestel gestolen. In de nacht van maandag op dins dag kozen inbrekers de kantine van het tennispark aan de Haarlemmer weg als werkterrein. Zy namen zo wel uit een van de douchecellen als uit de barruimte een geiser weg. C.I.A. subsidieerde studentenverenirins c r De Nationale Studentenvereniging (N.SA.), de gr&atste studentenorga nisatie in de V.S „heeft maandag erkend sedert de jaren vUftlg aan- zienlyke bedragen te hebben ont vangen van de inlichtingendienst, de C.LA. de studentenvereniging heeft dit bekendgemaakt naar aanleiding van advertenties in het blad „Ram parts Magazine", waarin werd gezegd dat de maart-uitgave een artikel ral bevatten over de wijze waarop de geheime dienst de afgelopen vyftien jaar in de studentenwereld was ge ïnfiltreerd. In de verklaring van de N.SA., die vertakkingen heeft by 300 facultei ten, wordt gezegd dat de banden met de C.I.A., die via samenwerkende stichtingen liepen, thans zyn verbro ken. Slechts enkele stafleden van de vereniging en officieren van de in lichtingendienst waren op de hoogte. Hoeveel geld de studentenwereld in het geheel heeft gehad is niet be kend. Wel wordt gezegd dat de be dragen enkele Jaren geleden 715.000 gulden bedroegen, terwyi vorig jaar nog maar 170.000 gulden was ont vangen. De studentenvereniging zegt in de verklaring nog: „Klandestiene subsi die kon niet langer worden toege staan". De Amerikaanse inlichtingendienst heeft later via het ministerie van Buitenlandse Zaken toegegeven ln de afgelopen 15 jaar Amerika's grootste studenten-organisatie in het geheim te hebben gefinancierd. Het doel van deze subsidiëring was om ondermynende en propa gandistische activiteiten van com munistische studenten, bedreven op buitenlandse studentenbyeenkom- sten, tegen te gaan. Volgens de verklaring van het Sta te Department begon de geheime subsidieverlening van de CJ.A. in 1952, maar in de afgelopen Jaren nam zy sterk af. Zes Leidse studenten zyn in de afge- lopen nacht door de politie aange-1 houden. De studenten werden er op betrapt, dat zy ln de stad bil jetten met protestleuzen plakten. Zy hadden daartoe geen vergun ning. De politie heeft de voorraad aanplakbiljetten en plaksel ln be slag genomen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3