5.90 kunst Boekenweek opent met populaire feestavond Biosatelliet keert terug Koorconcert in Katwijk Expositie in Waddinxveen Boerenpartij links en provo's rechts? Nog nooit was er zo li run op kaartjes Hoge kwaliteit tegen lage prijs is meestal een sprookje daarom zijn uitzonderingen zo'n succes Eer aan Siereveld r 15 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Grafik aus Holland in Berlijn In het raadhuis van de West-Ber- lijnse wijk Wilmersdorf is gisteren de tentoonstelling „Grafik aus Hol land" geopend, waarop werk van 15 leden van de Amsterdamse vereni ging „De Grafische" te zien is. De tentoonstelling blijft tot 11 maart in West-Berlijn. PAGINA 11 de expositie-ruimte van indel Veldwijk aan de 5 eg-passage vond gisteren \ning plaats van de onder piciën van de Kunststich- Vaddinxveen staande ten- elling van tekeningen en rijen van J. C. de Bruin uda. teer J. van Veen, bestuurs- h de Kunststichting, heette hwezigen hartelijk welkom, mclub-16 experimenten de film :lub 16 van de Leidse Volks- a tfteit K. en O. heeft gister- in de Jacobazaal van „De n goede greep gedaan met oning van enkele korte films j rit de beginperiode van de i uit de hedendaagse tijd. „La Mi. du pole" van de Fransman Meliès kan worden gezien als j Drbeeld van de „cinéma f beginperiode stamt ook Ie vivre" van Anthony Gross. 1934 gemaakte produktie is urt tegenhanger van de ho rd,,, films van Walt Disney, lekt naar aanpassing aan de e tijd, los van de filmindu- Ie in die tijd voornamelijk op was gericht. Bijzonder on- dend was „Pour un maillot van Claude Lelouch. De re- belicht in deze eigentijdse 'ervaardigd in 1964) de vele ke facetten, die met de Tour ui nee samenhangen. Na „New rei Jew York" v. Francis Thomp- rd „Cosmy ray" van Bruce vertoond. Het was moeilijk iter de bedoeling van de re- te komen. Om een beter idee te krijgen, werd de fjlm nog- jedraaid. Hierna kwamen twee ndse films aan bod: „P" van ,e eja en „Een zondag op het ®<fLa Grande Patte" van Fransz De avond werd besloten met ineens moderne film, „Mosaic" Canadees Norman McLaren. R&urt Thomas- lis in Den Haag urt Thomas-cursus voor koor- len en -zangers wordt van 3 juli in Den Haag gehouden, j'nrsus wordt voor de derde keer niseerd door de Federatie van indse Zangersbonden. De leer- staat onder leiding van de muziekpedagoog en dirigent $«rt Thomas, die wordt geas- door Jaap Hillen. eerste week zal Gerhardt dirigent van het Tolzer ichor en docent aan het stituut in Salzburg, les geven 1 vorming. In de tweede week een orkest mee en 'Worden en- nge Nederlandse solisten inge- [jj ld. De leerstof zal gericht zijn ;s moeilijkheden in de a capella- *ng in-het werken met koor. j i en orkest, terwijl tevens de ki fan de koortechniek wordt be- >ald. leelnemers aan de cursus krij- morgens en 's middags les. ifads wordt met een koor van "(Jvan Haagse zangverenigingen amma ingestudeerd, dat op t< itconcert wordt uitgevoerd en enkele cursisten zullen diri- lan de Kurt. Thomas-cursus, het Duits wordt gegeven, zul- ederlandse en buitenlandse x "genten en -zangers deelne- waarna de heer v. d. Wal zei van mening te zijn, dat men hier ge confronteerd wordt met absoluut eerlijk werk van deze Goudse schilder. Er spreekt uit zijn schil derijen en tekeningen een gevoel van bewogenheid. „Zijn werk is spontaan en energiek", aldus spreker. Hij heeft en dit blijkt overtuigend vanuit zijn woon- Boerderijen achter ,jlet Weeg- je" in Waddinxveen, geschilderd door J. C. Bruin. (Foto Leldsch Dagblad) boot goed rondgekeken. Deze kunstenaar heeft iets te zeggen en dat is belangrijk. Hij raadde hem aan op deze ingeslagen weg voort te gaan. De expositie duurt tot en met 3 maart a.s. Succes voor duo De Klijn-Jansen (Van onze Londense correspondent) Het Amsterdamse duo heeft In zijn gereorganiseerde vorm. Nap de Klfjn viool) en Rudolf Jansen (piano), met groot succes zün debuut in Wig- more Hall in Londen gemaakt en mocht pas na twee toegiften het podium verlaten. De Klijn, die ook in Londen een grote reputatie bezit als leider van het Nederlands Strijk kwartet. werd hogelijk geprezen. De jeugdige Jansen maakte diepe In druk wegens zijn buitengewoon mu zikaal en harmonieus spel. dat krachtig op zijn partner was afge stemd. Zij voerden werken uit van Loca- telli, Schuman. Bloch en César Franck. ADVERTENTIE Een analyse van de uitslag van de verkiezingen voor de gemeen teraad van Amsterdam door het gemeentelijk bureau van statis tiek heeft tot de merkwaardige conclusie geleid, dat de Boeren partij in Amsterdam terwijl deze partij toch in zijn beginsel programma zichzelf duidelijk rechts opstelt vooral zijn aan hang heeft gevonden in die stadswijken, die men als links mag bestempelen, terwijl de pro vo's, die zichzelf anarchistische, linkse, principes toeschrijven, vooral hun stemmen kregen uit die stadswijkendie voor het grootste deel door rechtskiezen- den wordt bewoond. Van links „Het is het meest kritische publiek dat er is. Iedereen komt eigenlijk voor het bal na afloop. Men is dus geneigd te gaan zitten en te zeggen van: kom maar op, tot het zover is ga ik me wel zitten vervelen", aan het woord is Jan Vrijman (42). On derwerp van gesprek: het Boekenbal en de gala-avond die daar aan vooraf gaat. „Spitse jongens Dat ..gala" moest de laatste Jaren verkochte boeken in 1966. In 't twee- tussen steeds grotere aanhalingste- de deel komen 30 bekende schrijvers kens geplaatst worden. Door de voor- aan bod onder het motto van Eric uitstrevende directeur van het Satie „In onbeweeglijke ernst". Dat bureau van de Commissie voor de deel heet ..Verveel u met volle teu- collectieve propaganda van het Ne- gen", derlandse boek 'C.P.N.B.) Frans de Smit (30) aangetrokken als producer heeft Vrijman het idee van een gala-avond geheel laten vallen. „Wü trekken net als met de pro- En wijzend op zijn drie naaste me- paganda voor het boek de populaire jdewerkers: „Het wordt geweldig door kant op. De kant van de populaire feestavond. In het programma heet het „grote feestavond van de boek- generatie", zoiets als de grote feest avond van de Speeltuinvereniging- noord. Maar wü doen het met een dubbele bodem. Snip en Snap gaat natuurlek niet. Wij doen Snip en Snap met een sophisticated-element, zodat de „cultuurdragers" met be grip kijken. Zo holen wü de zaal te pakken en over het hoofd van de zaal het grote publiek". „Wü" zün, behalve Vrüman: Ri- nus Ferdinandusse, Jan Blokker en Güs Stappershoef. Regisseur is Frans Boerlage. Volgende week vrij dag gaat eht in het Congrescentrum R.A.I. in Amsterdam gebeuren. Die avond zendt de VA.R.A. het eerste deel over de T.V. uit. De volgende avond doet de K.R.O. dat met het tweede deel. Vrijman, eerder auteur van een door de C.P.N.B. uitgegeven witboek van de böekgeneratie „Er werd nog nooit zoveel gelezen: „Het eerste deel wordt een presentatie door verschil lende artiesten van de tien meest de samenwerking van een aantal bijzonder spitse jongens. Ik heb veel nee-zeggers gehad. Ik ben een Jon gen die afgeremd moet worden. An ders doe ik de gekste dingen. Ik moet beschermd worden tegen my zelf. Ik heb mensen nodig die me laten uit praten en die dan het raam uit gaan zitten küken. Vooral met Rinus en Stappershoef gaat dat goed. Die zijn erg selectief. Zo is iets heel merk waardigs ontstaan. Het mikt ontzag lik hoog. De verwachtingen zün waanzinnig. Nog nooit was er zo'n run op de kaarten!". Angela Freddi, de dochter van het vroegere hoofd van de Itali aanse filmindustrie en kleindoch ter van de grote Russische bas zanger Feodor Sjaljapin, staat hier naast de mantel die hai grootvader eenmaal droeg in de 95 opera „Boris Goedonow"Onlangs is gevraagd of de toneelkostuums en andere bezittingen van deze zanger overgebracht mogen wor den naar een op te richten Sjal- *- -m.vsenm in Moskou. Of dit gebeuren zal, is nog de vraag naar rechts gesproken zou een volgorde van de partijen dan ook (altijd nog volgens het Am sterdamse bureau van statistiek in zijn blad „op grond van cijfers" dat beschouwingen bevat omtrent statistische gegevens van Am sterdam) als volgt zijn: CPN, BP, PSP, PvdA, KVP, Provo, AR/CHU, VVD. Het bureau gaat uit van wijk- indelingen op grond van sociaal maatschappelijke situaties van de bewoners. Nu blijkt dat hoe ongunstiger deze omstandigheden zijn. des te linkser de verkiezings uitslag in die wijk en omgekeerd. Vit de linksgetinte wijken ver kreeg de BP de hoofdmoot van de stemmen en uit de wijken waarin veelal mensen wonen, die het sociaal maatschappelijk goed hebben, de provo's. Een verkla ring voor dit laatste is misschien dat in deze wijken veel studen ten en kamerhuurders wonen. De BP kreeg vooral zijn stemmen uit de binnenstad. GEEN VRIJHEID VAN GELOOF IN SPANJE Het Spaanse kabinet heeft het wetsontwerp Inzake de vrijheid van godsdienst verworpen. Het is terugverwezen naar een commissie die de religieuze vrüheid voor niet-r.-katholieke kerken, waar in het voorstel voorzag, drastisch zal moeten beperken. Het ontwerp van wet, opgesteld door de minister van Buitenlandse Zaken en van Justitie, had reeds de goedkeuring gekregen van het Spaanse episcopaat en het Vaticaan. Het voorzag in toe stemming om n iet-rooms-katholieke kerken te openen en niet-r. katholie ke erediensten te houden. Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddelvele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing. Geen dure cadeautjes, verpakking en geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens! 3 kg schuimend voor de normale wasmachine. Normale prijs 9.40; u betaalt slechts u verdient 3.50 3 kg mptig schuimend voorde trommelwasmachine Normale prijs 9.25; u betaalt slechts 6.50; u verdient 2.75 DOBBELMAN GEZINSWASMIDDEL... HET MEESTE VAN HET BESTE! Bin Axer regisseert bij „Ensemble" Axer, de beroemde Poolse ir (in ons land o.a. bekend jjn regie van „Tango" door het >rfer Schauspielhaus op 1 J.l. in Nymegen vertoond), yj het begin van het volgend sei- liaar Nederland komen voor een |?ie b(j Ensemble. Het ligt in i loeling dat h(J het stuk ,MUn Marat" van de Russische ',fW Alexei Arboezof zal regis- dat door Ensemble is aange- Met prof. Karei van het Reve n nog onderhandelingen ge- over de vertaling uit het Rus- Het stuk van Arboezow wordt oa. in Londen met succes ge- onder de titel „The promise". Minister Klompé zweeft naar Kunst Minister mej. dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk zal op 4 maart 's morgens de expositie .Zwevende Kunst' in de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag openen. Zü zal daartoe op het Malie veld, tegenover de Academie, arrive ren als mede-Inzittende van een tweezlts-zweef vliegtuig. De tentoonstelling wordt georgani seerd door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, die 60 jaar bestaat. Enige malen werden beeldende kuns tenaars in haar zweefvliegcentrum Teriet ontvangen. De zweef vliegsport inspireerde hen tot kunstwerken. Op de expositie zullen schilderijen, aqua rellen, gouaches, litho's, etsen .teke ningen collages en plastieken te zien zün van 24 kunstenaars. De tentoon stelling toont ook een inzending van Britse kunstenaars, leden van de Kronfeld Art Society die zich specia liseert op luchtvaar tonderwerpen Tevens zal een beeld worden gege ven van de zweefvliegsport in Ne derland door middel van foto's en vliegtuigmodellen. De expositie duurt t/m 18 maart. NIEUWE UITGAVEN De consul, door G. Walschap. Tor. door G. Walschap. De kaartridder, door G. Walschap. Uitg.: Meoiienhoff, Amsterdam. Koning Zazoe en het kogmoblel, door Chris Scheffel. Jeugdiboek. Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. Snipperdagen, door Max Dendermon- de. Tredmolen, door Top Naeff. Sala manders. Uitg.: Em. Querldo, Amster- O.S.8. 117 contra X, door J. Bruce. Met de dood op huwelijksreis, door D. L. Sayers. lie man die de dood verkoos, door F. Dard. Nog eentje van ml). Fenella? door Peter Cheyney. De Saint doet. aan liefdadigheid, door L. Charterls. O.S.S. 117 In Zweden, door J. Bruce. Zwarte Beertjes. Uitg.: A. W. Bruna «Sc Zoon. Utrecht. Dokter In opspraak, door S. Douglas. Verpleegster In nood. door S. Dou glas Achter dokter Rlgnev's masker, door S. Douglas De lichtjes van Tokio, door F. de Cesco. Maraboe-pockets. Uitg.: A. W. Bruna, Utrecht. ('tirlosa en antiek, door W. J. Si mons. Ik doe alles zelf de meest drin gende karweitjes en reparaties, door N. J. Wilkeshuls. De nieuwste recepten met r(Jst, door C. A. H. Haitsma Muller-van Beuse- kom. Uitgaven van Mara boe-FlashA. W. Bruna Zoon, Utrecht. Na twee maanden De satelliet bevat echter ook een fles samengeperste lucht van 9 cm doorsnee De druk van de samenge- De Amerikaanse Biosatelliet-1 die I perste lucht kan nog 210 kg per vier- een verzegelde stralingsbron alsmede i kante cm en meer bedragen. Bü een Insecten en bacteriën bevat, is van- harde slag kan de fles ontploffen en daag aan 'n parachute naar de aarde ernstige verwondingen veroorzaken, teruggekeerd. De satelliet Is op 14 De capsule bevat wespen, kevers, december van Kaap Kennedy gelan- fruitvliegjes. bacteriën, kikkerdril, ceerd. Hij kwam om half rijf Neder- amoeben, een bloeiende plant, brood - landse tijd hedenochtend terecht bij schimmel en tarwekiemen Men Australië. Vliegtuigen sporen hem hoopt lueraan gegevens te kunnen °P- ontlenen over de uitwerking van De satelliet weegt 199 kg en is 1.20 straling en gewichtsloosheid op groei meter lang. Het Amerikaanse natio- van planten en dieren, nale bureau voor lucht- en ruimte vaart Nasa heeft meegedeeld dat te- lemetrische gegevens erop wijzen dat de stralingsbron nog veilig opge sloten is in een bol van wolfram- staal. Zolang de stralingsbron in deze bol blüft, wordt het gevaar ervan te verwaarlozen geacht. De bol kan alleen met zeer veel moeite met spe ciale apparatuur worden geopend of worden opengesneden met een snij brander. ADVERTENTIE Het Chr. Gem. Koor van Katwijk-Rijn, thans „Cantate Deo" geheten, promoveerde voorzichtig naar de oratorium-status. In plaats van zich door orgel alleen te laten begeleiden, werd hiertoe het Westnederlands Symfonie Orkest gevraagd. Daar wensen wij de vereniging geluk mee. Zij trad echter niet meer als zelfstandig koor op, maar in vereniging met de twee Zoeter- woudse koren van haar dirigent Bas Siereveld, te weten met Santa Lucia (r.-k.) en Zingt den Heer (prot.). Het klinkend resultaat is zangkun dig iets hoogverdienstelüks geworden. Na de pauze in 7 uit Haydns „Jahres- zei ten" gelichte koren, verbonden door uitgezochte aria's en recieten, aan het eind daarvan statig bekroond door „Die Himmel erzahlen" nu eens uit „Die Schöpfung". Vóór de pauze motetten. Bach-koralen uit Cantate's en het Laudate Dominum uit Mozarts 2de Vesper. In het voorbügaan her stellen we een paar programma-dwa lingen: met Kantate 142 was 147 be doeld en met 209 Kantate 140 I De koorzang bleek met toewijding j te zün voorbereid. In het Laudate I trad wat flakkering op, maar vrij al- I gemeen kwam een zeer goed lopende en sluitende zang tot stand, waarbü de mannen hun man stonden en de sopranen naar haar hoogte konden toeklimmen. Het koraal „Nun danket alle Gott" hadden we expansiever ge wild, hymnischer De orkestouverture tot de Jaarge tijden moge de bevolking van Kat- »Ük-Rijn ertoe betoverd hebben om op eigen grond eens een uitsluitend symfonisch concert te willen beleven. Orkestmuziek klinkt heel wel in de Herv. Kerk. Het W.N.S.O. kan de „Holder Lenz" en ai wat die Haydn- i partituur verder bevat wel dromen en het zocht zich autonoom z'n weg. Ook voor de koorleden betrof het hier I een vertrouwde stof, die men veel meer vrüult de ruimte inzond en In z'n sfeer trof dan de Bachkoralen. I De solo's waren toevertrouwd aan Daja Siereveld. Tony Klaassen en Joep Langenhoff, res. sopraan, tenor, bas, jonge mensen en voor ons nieuwelingen. Een betrouwbaar trio, technisch in de vocale problemen in- gewüd. De bas stellen we vooraan, daar Wj zün vertolkingen karakter en vormvastheid meegeeft. Zün tim bre lükt op dat van Herman Schey en er zit ook al iets van diens auto riteit in het voordragen in. De so praan weet het geluid wel in de ruim te te plaatsen. Haar verantwoord stemgebruik is instrumentaal gericht, in de hoogte faalt zü niet, de stem blüft er egaal rank. Maar Haydn vraagt méér dan partijen zingen, hf) wil een rol en die moet sappiger. om dit in de geest van het werk uit te drukken. Ook de tenor bleek een serieuze debutant met vakkunde, wiens stemmiddelen zich zullen moe ten verruimen. In duetten en terzet bewezen de drie eerst recht hun ken nis van zaken in deze materie. Wü vermelden tenslotte Ttjn van Eük als klavecimbalist en Jan van R-hün als organist: all round part ners, V.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11