LEIDSCH DAGBLAD Bombardementen hervat Chinees-Russisch duel aan de Amoer Referendum op de R.A.L President Ho Tsji-minh handhaaft vier eisen rijzen )ouwgrond liet hoog Graf gevonden in Jordanië Volgens muurkrant in Peking Dader mishandeling van meisje gepakt RIJPPERDA WIERDSMA STAATSRAAD 'Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 14 FEBRUARI 1967 No. 32102 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (b# voorultbetaHnj). loase nummers ƒ0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 ■v De VS hebben gisteren bekendgemaakt dat de bombarde- inenten op Noord-Vietnam zijn hervat en de president van laatstgenoemd land, Ho Tsji-minh, heeft in een boodschap aan Paus Paulus na lange tijd-opnieuw de als „de vier punten'' be kend staande voorwaarden voor een vreedzame regeling van pe Vietnamese kwestie opgesomd, die al eerder door Washing ton als onaanvaardbaar zijn verworpen. ning niet ver genoeg ging, dat er een permanente stopzetting van de bom bardementen moest komen. Niette min laat de Russische premier Ha noi benaderen. Zondag 22.30 uur: Wilson en Kosi- gin ondertekenen het slotcommuni qué van hun overleg, in de hoop nog voor de terugkeer van de Russi sche premier naar Moskou antwoord uit Hanoi te zullen ontvangen. Kosi- gin keert naar zyln hotel terug, Wil son naar zijn ambtswoning in Dow ning Street, vanwaar hij de Paus en Johnson op de hoogte stelt. Laatst genoemde deelt, hem mee dat hij niet eindeloos op bericht uit Hanoi kan wachten, dat dc militairen ongedul dig worden, dat de Vietcong van de situatie profiteert. Johnson waar schuwt dat de luchtaanvallen zullen worden hervat wanneer Noord-Viet nam niet in de loop van maandag geantwoord heeft. Maandag 00.55 uur: Wilson begeeft zich met Brown naar Kosigin, die op het punt staat naar bed te gaan, en licht hem in over Johnsons waar schuwing. Maandag 11.00: Wilson neemt op het vliegveld Gatwick afscheid van Kosigin. Er bestaat nog enige hoop. Wilson zegt: „Er zijn belangrijke en mogelijk beslissende stappen voor vrede genomen". Maandag 16.00 uur: Wilson legt in het Lagerhuis een voorzichtige verklaring af, geeft daarna een pers conferentie waarop hij al zegt dat „als deze kans wordt gemist, er best weer een nieuwe kan komen". Maandag 17.00 uur: De persbu reaus melden dat president Ho Tsji- minh van Noord-Vietnam in een boodschap aan de Paus onverwacht weer een harder standpunt inneemt. Kort daarna maakt het Amerikaanse ministerie van Defensie de hervat ting van de bombardementen bekend. DRAMATISCH Dat is de teleurstellende afloop j an de misschien wel meest dra matische fase in de vredespogin gen tot dusver. Geruime tijd leeft er gisteren nog hoop he. Itaan dat een of andere regeling jon worden bereikt. De Russische premier Kosigin heeft volgens welingelichte kringen in de Brit- ie hoofdstad na de opschorting ian de luchtaanvallen op Noord- fietnam na afloop van het „Tet"- Iieuwjaarsbestand Hanoi tot een tegenprestatie trachten te beive- ren. Hij faalde, zoals ook premier JWson faalde in zijn poging, bij Washington verder uitstel van de iervatting der bombardementen je bewerkstelligen. De luchtaanvallen op Noord-Viet- am zijn .maandag meegerekend (de |ervatting werd om 18.30 uur Ned. |jd bekendgemaakt In Vietnam (as het toen al dinsdag), zes dagen hderbroken geweest. Reconstructie iM, lop grond van aanwijzingen waar- II er men gisteravond in Londen be- -hikte kunnen de gebeurtenissen r n het voor Vietnam beslissende et- aal als volgt worden gerecon- rueerd i Zondag 18 uur: Op Chequers, het ,Jiltenverblijf van de Britse premier, ïten Wilson en zijn minister van dtenlandse Zaken, Brown, Kosigin Él oe te bewegen, dat hij Hanoi om t door Amerika gewenste tegenge- I ar verzoekt naar verluidt stop- tting van de infiltraties in Zuid- i-i|j etnam. Kosigin had al eerder ath te kennen gegeven dat de ïerikaanse stap naar zijn me- Minister Witte De prijzen van ruwe bouwgrond Hn in ons land volgens de minister Bn Volkshuisvesting en Ruimtelijke jrdening, ir. H. B. J. Witte, geenszins pog en zy speien in de uiteindeiyke psten van de bouwrijpe grond in pit de meeste gevallen slechts een Ier geringe rol. Minister Witte zegt dit in antwoord b schriftelijke vragen van het Twee. e-Kamer-lid de heer Scheps (P.v. IA.) over een circulaire, die hy aan emeentebesturen heeft gezonden let betrekking int de dure grondprij- )n. De minister had in zyn circu- llre opgemerkt, dat woningwetwo- Ingen soms op zeer kostbare grond lijken te zyn geprojecteerd en het km er lid wilde weten, hoe dit zich Brdraagt met het handhaven van pt vry laten van de pry zen van rond, dat volgens dit kamerlid toch bk een der oorzaken is van-de hui- Ige, voor de gemeenten zeer moei- Bke, toestand. Met zeer kostbare rond, aldus de minister in zyn ant- joord, wordt gedoeld op bouwrijpe breinen, die door hoge ontsluitimgs- psten, slechte grondslag kostbare pstall'en ais by voorbeeld kassen f door de opzet van het stedebouw- jundig plan duur zyn. De minister deelt verder o.a. mede, (at de bepaling van de grondkosten tor woningwetwoningen onderwerp tn studie is bij zijn departement. Vier eisen Ho eist in zyn antwoord, naar het Noordvietnamrse persbureau meldt, dat de Amerikanen: Johnsons assistent, Rostow, heeft volgens „Newsweek" verklaard dat het er op die byeenkomst „zeer ruw" aan toe is gegaan. Robert Kennedy had volgehouden dat hy niemand iets gezegd nad over het gesprek dat hy in Parijs had gehad met een functionaris van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken, die zich speciaal met Vietnam bezig houdt. Hy had tegen de president gezegd, dat het lek mogeiyk van Johnsons ministerie van Buitenland se Zaken was gekomen. „Uw State Department, niet het myne", zo had Johnson driftig geantwoord. Johnson was tekeer biyven gaan tegen Ken nedy en had erop gestaan dat de se- de Amerikanen alleen stopzetting jnator in °P™baar verkla- van de luchtaanvallen op Noord- "ng zou afleggen waarin hp ontken- Vietnam geéist en geen melding ge- de-.df' h« f" een ...yredesballon- maakt van de andere voorwaarden, netje naar de VS was teruggekeerd. Kennedy had hier tenslotte mee in- i Vietnair 2. de bombardementen en andere oorlogshandelingen legen Noord- Vietnam onvoorwaardelijk stopzet- Recente varklaringen van Hanoi gaven in het Westen aanleiding tot speculaties over een mogelyk soepe ler houding var de Noordvietname- zen. In die verklaringen werd van Boos I gestemd. President Johnson zou uitgevaren zyn tegen senator Robert Ken nedy omdat deze zou hebben laten uitlekken lat hij uit Parys een soort Noordvietnamees „vredesballonnetje" had meegenomen. Het tydschrift „Newsweek", dat het verhaal over dit vredesballonne tje bracht, schryft dat Johnson de vorige ween op een byeenkomst in het Witte Huis Robert Kennedy ronduit heeft gezegd dat hy er boos over is dat het verhaal is uitge lekt. In de rotsen bij Nabloes in Jorda nië is een grafgewelf uit 900 v. chr. gevonden met de overbiyfselen van honderd personen, zo meldt de Jor daanse oudheidkundige dienst. De vondst is gedaan in Sebaste, de plaats die later door Herodes is ge kozen voor de vestiging van de hoofd stad van het koninklyk Israël. Het gebied werd vroeger Samaria ge noemd. Behalve de graven heeft men 200 stukken aardewerk en beelden gevon den. De Jordaanse regering heeft vyf miljoen gulden beschikbaar ge steld ohi van de plek een toeristosche attractie te maken. VEERBERICHT Lanhoudend koud Het KNMI in De Bilt verwacht van Men- tot morgenavond: Over het teemeen 'weinig bewolking. Matige pt krachtige wind tussen oost en (uidoost. Vannacht en morgenoch- pnd lichte tot matige vorst, midden P de dag temperaturen om het vries- (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 op: 7.57 uur; onder: 17.53 uur tan op 10.0 uur; onder: uur .water te Katwyk te 6.48 en I uur, laagwater te 2.34 en ^4.56 t nummer bestaat alt 14 pagina's Over verkeersnood Volgens een muurkrant in Peking zijn Chinese en Rus sische troepen kortgeleden slaags geweest langs de rivier de Amoer in Mandsjoerije, al dus meldt het Japanse persbu reau Kiodo. Een Sowjetrus- sisch bataljon zou het vuur ge opend hebben op een Chinese compagnie in de provincie Hei- loengkiang, maar de aanval werd afgeslagen. Een aantal Russen was gevangen genomen maar later vrijgelaten. De Rus sen zouden bij hun vrijlating de Chinezen hebben bedankt voor „hun lankmoedigheid". adviseur van de nieuwe commissie benoemd. Volgelingen van Mao zouden zich meester hebben gemaakt van het mi nisterie van Landbouw en minister Liao Joe-len en zes van zyn onder ministers hebben afgezet. Twee an dere onderministers zouden zyn ge schorst. President Lioe en secretaris-ge neraal van de partij Teng zouden uit het centrale comité van de com munistische party zijn gestoten. Dit meldt de correspondent in Peking van het Bulgaarse persbureau BTA, die dit op een muurkrant in Peking ha gelezen. Mao-gezinde elementen hebben in het district Po An, dat aan Hong kong grenst, zonder bloedvergieten de macht overgenomen in party en bestuur. zo bericht het dag- bla Koeng Sjeng in Hongkong. De in het Engels verschijnende Sowjetrussische diplomaten van de Hongkong Star, die .zegslieden in ambassade in Peking vrij hun werk China citeert', deelt mede, dat een I te laten doen, hun veiligheid geheime vergadering van generaals (Van onze A'damse correspondent) Direct na de verkiezingen zal in de Amsterdamse R.A.I. een ver- keersreferendum worden gehouden. De ondervraagden zullen de naar schatting een half miljoen bezoekers zyn van de autotentoonstelling, van 16 februari tot 26 februari wordt gehouden. De vragen hebben alle' betrekking op de verkeersnood in ons iand. Aanleiding *oc dit initiatief van de Stichting „Weg" is de relatief ge ringe aandacht, welke in de vooraf gaande verkiezingscampagnes en in de partyprogramma's aan de nijpen de problemen van 't wegverkeer werd besteed. De stichting is. van oordeel dat aan de opiossing van het ver- keersvraagstuk in het algemeen een grotere prioriteit moe' worden gege ven dan de afgelopen jaren het geval was. Zy wenst niet. dat gy de mende kabinetsformatie zoals in 1963 bij het politieke akkoord van Wassenaar de noden van het weg verkeer en wegvervoei op geen en kele manier aar» het bod komen. In vele Moskouse fabrieken zijn protestdemonstraties gehouden tegen de behandeling van de Russen in Rood-China. Deze foto geeft een beeld van deze demon straties. I te waarborgen en het beleg door de I Rode Garde af te gelasten. Het Rus sische persagentschap deelde giste ren mede, dat ,voor het eerst in drie weken geen menigte tierende ro de gardisten de Russische ambassa de belegerde'. Wel werden door luid sprekers nog steeds ?nti-Russische leuzen naar de Russen geschreeuwd. Onder voorzitterschap van Tsjiang Tsjing, de echtgenote van Mao Tse- toeng, is een nieuwe commissie in gesteld om met kracht de zuivering van de centrale party en regerings organisaties ter hand te nemen. Vol gens correspondenten van Japanse plannen opgesteld heeft voor verenigde steun aan de belangryke provincies Joenan, Szetsjoean, Kan- soe en Singkiang. Deze plannen om vatten steun aan de anti-maoïsten, die zitting hebben in provinciale or ganen en het aanmoedigen van de boerenopstand tegen de landbouwpo litiek van Mao in de vorm van com munes. Teneinde de opstand op het platteland tegen Mao te bevorderen besloten de generaals, aldus het blad uit Hongkonk, de boeren aan te moe digen niet te gehoorzamen. In de steden zouden de generaals de an- ti-Mao-autoriteiten steunen met het geven van loonsverhogingen en spe- bladen is premier Tsjoe En-lai totciale toeslagen voor arbeiders. De Aan de bezoekers van de RAI_ten- toonstelling voor het merendeel automobilisten - zal een drietal eenvoudige vragen worden gesteld. De eerste twee - over al of niet vol doende aandacht voor de verkeers problemen by de regering en de po litieke partyen kunnen met of „neen" worden beantwoord Ten slotte vraagt de stichting: Wat moet er het cersl gebeuren om de verkeersnood op te lossen?" Zy geeft de volgende alternatieven: meer autowegen stadsverkeer saneren meer parkeergelegenheid openbaar vervoer op eigen baan Op deze -vy/e verwacht de -dich ting ..Weg" een beter inzicht ie kry- gen, welke 'ucetteu van het ver- keersvraagstuk mor deze groep weg gebruikers zelf als het meest ny- pend wordt beschouwd. boeren verdelen onder elkaar de pro- dukten van de collectieve boerderU- en, de contanten in geld en zaad en kapitaal voor de produktie van het volgend jaar. Morgen gaat India ter stembus. Deze foto geeft een beeld van de hoofdstraat in Aligarh. 1560 km ten zuidoosten van Nieuw Delhi. Een auto met verkiezingsleuzen passeert een paar „heilige koeien". ADVERTENTIE Pa tien t op- proefverlof (Van onze Eindhovense oorrespondent) De Eindhovense politie heeft de dader van een aanranding, waarbij een zesjarig meisje in een bosperceel naby het Philips de Jongh-wandel- park in Eindhoven ernstig werd mis handeld, binnen 24 uur in de kraag gegrepen. Het blykt een 24-jarige schoorsteenveger te zyn, die zich reeds in 1960 aan een 30-jarige vrouw vergreep. Voor die misdaad werd hy onvoorwaardelyk ter beschikking van de regering gesteld en in een psychia trische inrichting opgesloten. Na de krantepublicaties kwam zich gisteren in het Eindhovense politie bureau een dertigtal personen mel den, die dachten inlichtingen over de dader te kunnen geven. Onder hen bevond zich ook een familielid van de schoorsteenveger, die voor de tweede keer met proefverlof thuis ge weest was. Het familielid had de jon geman zondagmiddag met bloed be vlekt op zyn bromfiets zien thuisko men. Als reden gaf deze op door een broer van zyn vroegere slachtoffer te zyn aangevallen en afgerost. Intussen was de politie by het lichten van de dossiers van alle ver dachte figuren ook op zyn dossier ge stoten. By de navraag in de psychia trische inrichting, waar hy moest verbiyven, werd de politie meege deeld, dat bedoelde patiënt na een begeleid proefverlof zondag voor het eerst met vry verlof thuis was ge weest. De jongeman werd aangehou den en hy legde een volledige beken tenis af. Verdachte pleegde zyn misdryf in 1960 niet ver van de plaats, waar zondag het zesjarig meisje werd mis handeld. Indertyd trachtte hy zyn slachtoffer met een touw te wurgen De vrouw, die al bewusteloos was, ontsnapte aan de dood door passe rende militairen die de aanrander zelf bewusteloos sloegen. Hy kreeg ge vangenisstraf en onvoorwaardeiyke ter beschikkingstelling van de rege ring. Ditmaal heeft hy het slacht offertje ook nog tegen het hoofd ge trapt, waardoor het waarschynHJk blyvend hersenletsel zal ondervin den. Verdachte is in Januari voor het eerst onder geleide op proefverlof geweest. Zaterdag en zondag genoot hy twee dagen vry proefverlof. De bromfiets had hy bij zyn zwager ge leend. Daar heeft hy zich ook ge wassen en gereinigd. Vervolgens is hy per trein naar de pychiatrlsche In richting ,De Rekken' naby Eiber gen vertrokken. Vier gewonden i bij ontploffing By een gasontploffing in het plantsoen in wyk by Duurstede zyn gisteren vier werknemers van een slo- pery gewond geraakt. De gebroeders G en H de Rooy en J. van Leeu wen. allen uit Wijk by Duurstede, zyn met ernstige snij- en brandwonden naar het academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Licht gewond werd de heer L. Barten uit Wyk by Duurstede, die eveneens in het Utrechtse ziekenhuis Is opgenomen. De vier mannen, werkzaam by de fa. M. de Rooy uit Wyk by Duur stede, waren bezig een dubbele u- balk van een perceel aan het plant soen door te branden. Een in de buurt staande fles met propaangas werd hierdoor vervarmd en ontplof te Het pand kreeg lichte scha de, maar een vrachtauto werd flink beschadigd. Bij K.B. van 13 februari 1967 is met ingang van 1 maart 1967 benoemd tot lid van de Raad van State prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma te Leiden. Prof. Rypperda Wierdsma, geboren te Nijmegen, is 63 jaar en vanaf 1948 hoogleraar In het staat- en administratief recht >an de Rijks universiteit te Leiden. ;Zie voor levensbeschrUving pag. 9 I Uit het Leidsch Dagblad van H 14 Februari 1867: 1 Blijkens den Groninger 1 Studenten-Almanak telde de g Hoogeschool te Groningen in 1 het afgeloopen jaar 183 stu- denten. Het Amerikaansche ge- 1 zantschap te Rome is opge- I heven; ongetwijfeld is dit het gevolg der laatste pauselijke maatregelen tegen het pro- testantisme.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1