Jeugdig enthousiasme i voor het volksdansen Premier moet financieel- 4 economisch expert zijn IM/r yocrv Uietowe fyujs... -2'5"t: Zijlstra staat alleen in het A.R.-milieu MAHtanq Goud en zilver voor W. P. Akerboom Het volstrekte gezag van Gods Woord MAANDAG 13 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Mr. H. K. J. Beernink in Leiden: J Vrouwenbond C.N.V.? Het bestuur van de Leidse Chr. Besturenbond onderzoekt de moge lijkheden om ook in Leiden te ko men tot de oprichting van een vrou wenbond van het C.N.V. Volgende week dinsdag zal een vergadering worden gehouden waarin deze plan nen zullen worden besproken. Mevr. G. Eijkelboom, presidente van de propagamda-commiiissie van de Vrou wenbond van het C.N.V., zal dan spreken over „Hoe het was en hoe het nu is". Griekenland danst in Leiden. Onder dit motto werd zaterdag in de Stadsgehoorzaal een volks dansavond gehouden, op touw ge zet door K. en O. en Leidse Jeugd Actie. Dit volksdansbal was het feestelijke begin van een Griekse maand, die de Leidse Volksuni versiteit in samenwerking met het Genootschap Hellas organi seert. Dat 't volksdansen „in" is, bleek uit de grote belangstelling voor dit jeugdfestijn, waaraan de dansgroep Pegasusen het be geleidend trio Dimitri plezierig meewerkte. Deze Griekse dans groep uit Utrecht, aangevuld met een aantal Nederlandse jongelui, gaf een bonte demonstratie van volksdansen uit het noorden en het zuiden van Griekenland, en ook van Korfoe en Kreta. Het en thousiasme, waarmee de in kleur rijke kostuums gestoken dansers en danseressen deze demonstratie gaven, sloeg onmiddellijk over op het voornamelijk uit jongeren bestaande publiek, dat volop ge legenheid kreeg zich tussen de demonstraties door op de gladde vloer te begeven. Aan het feest werkte ook mee de volksdans groep „Misirlou" van het Leidse Volkshuis en de volksdansgroep „Oud-Poelgeest"Zij hebben veel bijgedragen tot het succes van deze avond, evenals trouwens het Griekse trio Dimitri, dat voor een voortreffelijke begeleiding zorgde. De liefde, die er toch al bij vele jongeren voor het volks dansen bestaat, heeft zich dank zij dit volksdansbal ongetwijfeld verbreid. De foto geeft een beeld van de dansgroep „Pegasus" in de Leidse Stadsgehoorzaal. (Foto L.D./Holvast) Bij het in Den Haag gehouden sterkampioenschap van Nederland, een wedstrijd voor beroeps- en ama teurdansers, behaalde het paar J. Al- phenaar en H. Lens uit Leiden een derde prijs in de groep beroepsdan- nieuwe minister-president zal en deskundige moeten zijn op eco- Ifsomisch-financieel terrein. Dat zei fractievoorzitter van de C.H.U. i de Tweede Kamer, mr, H. K. J. beernink zaterdagmorgen op een Vkiezingsbijeenkomst van de C.H.U. i Leiden. .Vooral nu de C.H.U. be- rg^id zal zijn regeringsverantwoorde- jjfcheid te dragen', zo voegde hij kan toe. ,Het bezwaar van ons te en de heer Cals was» dat hij op terrein onvoldoende was onder rad. En dat heeft zich gewroken'. ot;Mr. Beernink wil voor de nieuwe tóering het probleem van werkloos- gcteid en inflatie centraal stellen, en eind maken aan de wedloop van en prijzen. Hij ziet weinig heil in een herin- "bering van het districtenstelsel bij A verkiezingen, zoals D'66 voor- laat. ,Bij het kiezen van een kan- I9pdaat per district zou de minderheid peel door de meerderheid worden verheerst', meende hij. De belang stelling voor de politiek zou dan yjerk teruglopen. De Democraten '66 ouden er volgens mr. Beernink al- Hen maar reactionaire gedachten op :t%, waarbij in menig opzicht de klok ichteruit wordt gezet. gDl Wanneer C.H.U.-ministers in de re- Sering komen, moeten het er naar de nening van mr. Beernink tenminste uwee zijn. Dit om fysieke redenen: "fén minister zou te zwaar belast zijn. jDe C.H.U.-fractievoorzitter zei te dat de P.v.d.A. zich steeds lieer in de hoek van de oppositie ;el)aat drukken. „Men blijft maar nksthouden aan een verdubbeling ""tan de successierechten. Juist menig fusie r.k. jeugdzorg Binnenkort zullen de fusieplannen lassen de Stichting voor Kath. so- jiale jeugzorg en de Stichting Kath. gezinswerk en jeugdzorg Jlubhuis „In de vroolycke Arke" ge worden. De naam voor de raieuwe stichting zal dan luiden Kath. stichting voor club-en buurt huiswerk Leiden". Het nieuwe be- rTiflir ziet er als volgt uit: voorzitter: .pr. J. M. M. Koeken, Leiderdoip, jpcretaris: mevr. M. C. C. Sistermans ;van Velzen, Leiderdorp, Goudestein J, penningmeester: M. W. J. Kramer, jelderdorp, en leden: dr. H. P. M. oddijn, Leiden dr. J. M. F. Jaspars, liderdorp H. Miedema, Leiden en M. Neervoort, Leiderdorp. Deze oestuursmutatie en fusie [ebben uitsluitend ten doel de con- Inuiteit en de verdere uitbouw van let r. katholiek bijzonder gezins- en feugdwerk te waarborgen. J Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van eiden brengen ter openbare kennis, at. met uitzondering van de afdeling evolking c.a., de gemeentesecretarie, Ismede het kantoor van de gemeente- Htvanger. op woensdag 15 februari a.s. i verband met de verkiezingen voor e Staten-Generaal voor het publiek insloten zullen zijn. klein bedrijf, dat drijft op familie kapitaal wordt daardoor getroffen. Verder vergeet men, dat bij het na tionaliseren van het levensverzeke- ringsbedrijf de overheid schadever goeding moet geven. Dat zou honder den miljoenen guldens kosten. En wanneer Den Uyl niet zo'n star so- cialistisch-doctrinaire houding had aangenomen, waren nu al de re venuen van de staatsdeelneming aan de olie- en gasexploitatie uit de Noordzeebodem in de schatkist ge stroomd. We hadden dat geld bij de bestrijding van de werkloosheid best kunnen gebruiken'. De heer Beer nink herinnerde er aan, dat Den Uyl nog niet zo heel lang geleden heeft verklaard, dat onze economie gezond is en geen reden tot zorgen heeft. De C.H.-lijsttrekker pleitte op deze vergadering voor een vereenvou diging van de sociale wetgeving en voor een concentratie van weten volgens hem nog maar al te vaak schappelijke instituten. Het komt voor, dat in enkele universiteitsste den bepaald wetenschappelijk werk wordt gedaan zonder dat hierover tussen deze instituten contact be staat. Ook wat de defensie betreft kan er naar de mening van de heer Beer nink bezuinigd worden zonder ge vaar voor onze paraatheid. Hij pleitte in dit verband voor opheffing van militaire hospitalen en voor het in schakelen van de kantonrechter, wanneer bijvoorbeeld een soldaat zonder achterlicht op zijn fiets rijdt. Vijftig jaar bij V&D De burgemeester speldt de ko ninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Holvast) Hoog en droog op het dakterras van V. en D. speldde burgemeester G. C. van der Willigen zaterdagmor gen de heer W. P. Akerboom tijdens een huldigingsbijeenkomst de zilve ren medaille in de orde van Oranje- Nassau op de revers. De heer Aker boom is thans vijftig jaar in dienst bij V. en D. Bedrijfsleider, de heer G. M. Grib- nau zei dat het in de annalen van V. en D. nog niet is voorgekomen, dat een werknemer zijn vijftigjarig jubileum vierde. De heer Akerboom is een voorbeeld van plichtsbetrach ting. Mem werd een ddaycasette aan geboden. De heer A. M. Kabel, maat- nemer van de stoffeerdery gaf een diaprojector en de eerste verkoper van de tapijtafdeling, de heer C. H. K. Hazebroek een atlas en si garen en aan mevrouw Akerboom een bloemstukje. De heer J. P. M. Kok, chef van de verkoopafdeling van tapijten, bood de jubilaris namens die chefs van de hoofdafdelingen een platenspeler aan. De burgemeester memoreerde, dat de heer Akerboom bij zijn 40-jarig jubileum al de bronzen medaille had ontvangen. Het is lang hier vijftig jaar te werken, maar het moet ook mogelijk worden gemaakt. Daarom naast gelukwensen aan de heer Akerboom, óók voor de directie. Namens de directie, sprak, na het opspelden van de zilveren medaille door de burgemeester, de heer C. A. A. Kerckhoff, die 'in vogelvlucht de carriérre van de heer Akerboom naging. Veertien jaar oud kwam hjj als leerling- beddenmaker bij het be drijf. Daarna was hij vele jaren maatnemer en ten slotte werd hij calculator. Namens de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel speldde de heer Kerckhoff hem de gouden draagpenning op. Verder-ont- ving hij een geschenk onder couvert om met zijn vrouw een reisje te ma ken. ADVERTENTIE Mantanc, Mogelijk door de meest moderne verwerk ing van rijpe tabakken volgens het A C. natuurproces. Liaiiimr Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats Franse taal- en lettter- kunde mej. J. Smith (Leiden); semi- arts: mej. C. F. v. d. Giessen (Den Haag) en de heren W. A. K. Mons- houwer (Leiden) en F. H. K. Mulder (Den Haag)artsexamen mej. J. Wie laard (Muntendam) en de heren H. Bruins Slot (Dreischor) en H. M. M. Lüling (Den Haag). ADVERTENTIE Geref. ouderlingen in classis Leiden bijeen „De bijbel is het Woord van God en heeft als zodanig vol strekt gezag. Het voorbeeld van Christus en de apostelen stelt buiten alle twijfel, dat de Schrift het ons door God gegeven en geautoriseerde Woord Gods is. Zoals de Heiland tegenover de Heilige Schrift stond, wensen wij eerbiedig in zijn spoor te gaan", aldus zaterdag prof. dr. A. D. R. Polman tijdens de in Sassenheim gehouden gereformeerde ouderlingenconferentie van de classis Leiden der Gereformeerde Kerken. Bijbel is geen goddelijk dictaat Uitdrukkelijk, aldus spreker, zegt Jezus, dat de Schrift niet gebroken kan worden. Bfj allerlei verontrus tende vragen en meningen over de Heilige Schrift, die worden gelan ceerd. valt niemand in gereformeerde kring deze stelling aan, en dit is van grote betekenis. Van de door God zelf gegeven Hei lige Schrift is de Heilige Geest de auteur over de totale linie, maar dit mag niet verstaan worden in de zin van totale inspiratie. Het schakelt het menselijk auteurschap volkomen in, maar de Heilige Geest als auteur is wezenlijk en in zijn hoedanigheden hemelsbreed verschillend van ons mensen. Constructies van te voren over het auteurschap, zonder onderzoek van A tot Z van de Heilige Schrift, achtte spreker ongeoorloofd, want dit au terschap heeft een eigen maat staf De bijbel is een produkt van God, maar geen goddelijk dictaat. Mensen hebben er voor moeten vech ten. Daarom spraken Kuyper en Ba- vimek van organische inspiratie. De Heilige Geest is de Geest van Chris tus en is gekomen om Zijn komst voor te bereiden. Daarom is de ten dens van de bijbel een heenwijken naar Christus. Daarom zegt de Ned. Geloofsbelijdenis terecht dat God deze ons in zijn trouwe zorg voor onze zaligheid gegeven heeft. Daar om is het gezag van de Schrift heils- gezag, waarin Christus met zijn evangelie in het middelpunt staat. Er zijn mensen die warm lopen voor de formele vorm van de bijbel als boek, maar lopen ae ook warm voor de materiële inhoud. De laatste, het gebonden rijn aan de boodschap van Christus, achtte spreker primair, van daaruit moet het naar de for mele autoriteit. De bijbelschrijvers dragen het stempel van hun tijd. De Schrift zelf laat zien dat allerlei eigentijdse beperktheden optreden. Maar de bijbel is gegeven om zonda ren tot Christus te leiden. De bijbel is geen wetenschappelijk of historisch boek, maar als zodanig incompleet. In dit verband haalde spreker Ba- vinck aan die reeds in 1909 bijzonder lichtgevend over dit onderwerp schreef zonder een oplossing te ge ven: want dit laatste is niet moge lijk. God is geen mathematicus, geen onderwijzer voor de klas. Elke goed kope oplossing luidt een nieuwe ne derlaag in. Harmonisatie b.v. van de opstandingsverhalen is niet mogelijk. Maar in al die verhalen is er één blijde jubel „de Heer is waarlijk op gestaan"! Al is het schriftvraagstuk moeilijk, de kerk van Jezus Christus kan het aan, mits rij zich niet ont trekt aan het getuigenis des Geestes in de Schrift. Na een geanimeerde discussie werd in de middagvergadering over het huisbezoek gesproken. Mr. Toxopeus voor Leidse Kamercentrale Naar de mening van mr. E. H. Toxopeus, de liberale lijsttrekker bij de komende verkiezingen, is de Par tij van de Arbeid de weg terug in geslagen. „De socialisten spelen op de klassestrijd, een verouderd stand punt, een gepasseerd station dat nu weer ter sprake komt ter wille van het electoraat". Mr. Toxopeus sprak zaterdagmid dag op een door de Kamercentrale Leiden van de WD belegde verga dering in Alphens Avifauna. Hij ontkende dat de WD geen visie op de toekomst heeft. Hij beklemtoonde de noodzaak van een evenwichtige groei naar de toekomst, „om niet be rooid het jaar 2000 binnen te tre den", er ondermeer op wijzend dat het zijns Inziens „overspannen be leid van Cals en de zijnen" in zich zelf mislukt en gestrand is. Mr. Toxopeus wees erop dat de huidige minister-president dr. J. Zijlstra een zelfde standpunt in neemt en eveneens gepleit heeft voor een evenwichtig en behoedzaam be leid. Echter, aldus mr. Toxopeus, de opvatting van dr. Zijlstra zegt overi gens over Je lijn van de AR-partij in de toekomst niets. Want, aldus de liberale fractievoorzitter, hij staat alleen in het AR-milieu. Aan het slot van zijn rede schonk mr. Toxopeus aandacht aan de zijns inziens pragmatisch handelende con fessionele partijen, te weten de AR- party, de KVP en de CHU, die zyns inziens in wezen hetzelfde zijn. Naar de mening van de liberale lijsttrek ker zijn deze partijen .politiek vol strekt onduidelijk'. Mr. Toxopeus verweet in zijn toe spraak de AR-minlster Bakker van Economische Zaken, een veranderde opvatting binnen één jaar tijds be treffende het vraagstuk van de staatsdeelneming, eerst als staatsse cretaris bij de bouw van een autofa- briek in Limburg en recent als mi nister bij de vaststelling van de al gemene maatregel van bestuur inza ke de gas- en oliewinning op het Nederlandse deel van het continen tale plat. De WD strijdt voor vrijheid naar geest en materie en in verantwoorde lijkheid ten opzichte van de mede mensen, en naar sociale rechtvaar digheid voor iedereen. De WD heeft steeds de voorstellen tot verbetering van de sociale voorzieningen ge steund. Ook strijden wij voor de zelf standigen, die de risicodragers zijn en voor de boeren die overigens het program van de PvdA hele maal niet genoemd worden en ook komen wij mede op voor de belan gen van de middenstand. Een ware volkspartij, zoals wij deze zien, moet zich steeds op de bres stellen toor hen die in de knoei zitten, welke groepering dat ook is, aldus de heer Toxopeus. De VVD is volgens hem een partij van verschillende pluimage. Het ge loof biedt geen zekerheid voor een politieke eensgezindheid, zoals da confessionele partijen het trachten voor te stellen. Vooral de KVP is in dit opricht verdeeld en men staat el kaar binnen deze partij politiek ge zien naar het leven. Er wordt gesproken over politieke onduidelijkheid en die kan men ons niet verwijten omdat wij ons duide lijk hebben uitgesproken over de din gen waarom het nu gaat, aldus de heer Toxopeus. Het gaat tussen een ver doorgevoerd socialisme of het li beralisme, zo besloot de liberale woordvoerder zijn betoog. De kandidaat-kamerleden, de he ren H. J. L. Vonhoff uit Amster dam, H. J. de Koster uit Wassenaar, H. Wiegel uit Amsterdam en J. F. G. Schlingemann uit Goes, die de bij eenkomst bijwoonden, stelden zich op deze middag aan de vergadering voor. De Down Town Jazz Band verleen de aan deze politiek vergadering mu zikale medewerking. ADVERTENTIE DE HEVIGSTE N ASTMA-AANVAL in 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogen blikkelijk worden bedwongen door het ge bruik van één enkel Adozo-tablet. Da wonderbaarlijke samenstelling van da Adozo-tabletten maakt, dat één tablet on middellijk verlichting brengt Adozo is var» onschatbare waarde bij dag- of nacht- astma en slaagt veelal, waar andera middelen faalden. Neem de proef I Ver krijgbaar bij apothekers en drogisten; J BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN Robin. z. v. J. Hockx en A. P. van Hoof; Johannes, z. v. J. de Groot en J. J. Veltkamp; Marco Sylvester z. v. C. Bruljnes en G. Bos; Eugèn Vincent Paul, z. v. J. W. J. A. Devflee en A E J Hoogeveen; Angellque d. v. A. van der Ster en S. Schouten; Lldwlna Ma ria Agatha ,d. v. H. J. Ganzevles en J. Kouwenhoven; Antlne Cornelia d. v. W. R. Faber en C. A. Stokvis; Anna Olive Margaretha. d. v, M. K. de Jong er. J. van den Oever; Paula, d. v. S. Gommans en G. var. den Bogaard; Marcus Jacobus Anthonlus. z. v. T T Visser en M. Sier; Hans Hendrlkus Fraaciscus, z. v. A. G. H. Sanders en E. M. Ouwerllng; Richard Cornells, z. v. M. van der Zwan en S Zandvliet. GETROUWD H, M. Gravemaker en A Hoorn; B. N. Swanenburg en N. Nannlng. OVERLEDEN H. van Dam 72 J., wed. van T A. Walraven; A. A. van der Plas. 4 da gen, dochter; A. Akerboom. 59 I e. v N. G. Kuiper; H. A. Hemke, 67 J.. e. v. J. Entrop; A. Smlttenaar, 86 J wed. v A. van Es; J.^M. Slooe. 78 J..'e. v J. Benning; M. Reljngoud. 68 J.. man.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3