«RANDT LAAT IN V.S. ilEUWE TOON HOREN EIDSCH DAGBLAD Orbiter draait nu om de maan Jongeren beletten Koekoek het spreken VLEES B VERHOOG JAMIN HOOFD SCHOTEL \onri op de bres voor het Vreedzaam atoomonderzoek Lagere scholen weer geopend in China Juwelier in Geleen beroofd (Sue/ eumo (Van onze correspondent in Washington) eerste bezoek, dat Brandt thans als Westduitse vice- en minister van Buitenlandse Zaken aan Washington |t, is aan Duitse kant meteen een nieuwe toon aangeslagen Es de gesprekken met president Johnson en minister Rusk, y heeft namelijk de nadruk gelegd op Bonns strikte on- kelijkheid, zowel van het bevriende Parijs als van [ngton. Verder maakte hij duidelijk, dat de Bondsrepu- Inet zo min stiefkind als lievelingetje wenst te zijn van .kerikanen, maar als een volwaardige partner wil worden Miuwd. vertelde zijn gesprekspart- (at Bonn de verplichtingen ,omen die voortkomen uit de juni lopende overeenkomst, dde Westduitsers zich ver in het verlies aan Amerikaanse door de stationering van troe- West-Duitsland te compen- alhocwel dit waarschijnlijk beuren zal door wapenaanko- pals oorspronkelijk was af- ït en. Voor een soortgelijke Mtomst na 30 juni heeft de hapubliek evenwel geen geld, al- vée Brandt uiteen, die de Ame- htv echter op het hart leek te 'en* niet uit financiële overwe- beihun troepen uit Europa te- 's'trekken. UW SLAGER KALFSTONG met m CHAMPIGNONSAUS 8F Vraag het recept. -< UW POELIER ers voor ""p met BARBECUESAUS met gratis recept. IERBERICHT JDEZELFDE iMPERATUREP tctenvelden en hier en daar een waar ook opklaringen. Zwakke tige wind uit noordelijke rich- Y( Vannacht in het binnenland lijk lichte vorst. Morgen over- It geveer dezelfde temperaturen Idaag. eu (Opgemaakt om 11.15 uur) ,te! 10 FEBRUARI i: 8.06 uur; onder. 17.43 uur ;n>p: 9.04 uur; onder: 18 45 uur. kfrter te Katwijk te 4.11 uur en leiir, laagwater te 0.01 uur en itAr. vo( Een hoogst belangrijk thema bij de besprekingen was verder het op stapel staande „non-proliferatiever drag (dat verdeie verspreiding van kernwapens wil voorkomen). Bonn heeft dit verdrag gesteund door de eis te laten varen dat deelneming in een multilaterale atoomstrijd macht mogelijk moest blijven. Brandt bracht in zyn gesprekken met Rusk naar voren dat Bonn wel iswaar biy is dat het verdragsont- werp deelneming van niet-atomaire mogendheden aan atoom-strategisch overleg binnen de „McNamara-com- missie" niet uitsluit en dat een Euro- •fr De Westduitse vice-kanselier en minister van Buitenlandse Za ken Brandt (links) tijdens zijn ontmoeting in Washington met president Johnson en zijn Ameri kaanse collega Rusk. pese atoommacht door internationa lisering van de bestaande Franse of Britse kernmacht als mogelijkheid wordt opengelaten, maar dat West- Duitsland toch bevreesd is dat het non-proliferatieverdrag niet ato maire, maar wel hogelijk ontwikkel de staten, tot technologische stil stand zal doemen. Brandt wierp zich in deze kwestie op voor de groep naties, die de Duit sers graag „vreedzame atoommo- gendheden" noemen (of ook wel „de niet gevallen engelen") .waar onder Japan, India, Zweden, Italië, Israël, Canada etc. te rekenen zijn, die er allemaal belang bjj hebben dat het non-proliferatieverdrag hun vreedzaam atoomonderzoek niet belemmert en hun niet de moge lijkheid ontneemt eventueel met kernladingen kanalen te graven of bergen te verzetten. Volgens officiële aanplakbiljetten zullen de lagere scholen en de lagere klassen van de middelbare scholen in China heropend worden na de vie ring van het lentefeest, dat zondag ten einde is. De scholen worden voortaan geleid door revolutionaire comité's van leerkrachten en leer lingen en de cursussen zullen in we zen gebaseerd zijn op de lering van de gedachten van Mao. De correspondent in Sjanghai van het Hongkongse blad „South China Morning Post" meldt, dat de open bare vernedering van communisten, die van de door partijleider Mao uit gestippelde koers zijn „afgeweken", plotseling in Sjanghai is gestaakt. Een Britse technicus die vier maanden in Lantsjau heeft ge woond. het atoomcentrum van wes telijk China, heeft verklaard niets te hebben gezien van politieke be roeringen en economische moeilijk heden daar. E. W. H. Mills, een ingenieur, heeft volgens de „Fair Eastern Econo mie Review' in Hongkong verklaard dat hij en vier collega's stomver baasd waren over de verschillen in Westerse en Chinese persberichten en de toestand die zij zelf in Lants- jau hebben gezien. „Wij hebben ivia Westerse radio uitzendingen) gehoord dat de spoor wegverbindingen waren afgebro ken aldus Mills ,,en wij hebben uit het raam gekeken maai zagen de treinen normaal voorbijrijden". Ook had nij niets gezien van enor me bijeenkomsten die volgens het officiële Chinese persbureau Nieuw glimmer bestaat uit 16 pagina'sChina in Lantsjau zijn gehouden door volgelingen van partijvoorzit ter Mao Tse-toeng. Volgens Mills waren alle Chinese ingenieurs met wie hij heeft samen gewerkt, volledig loyaal aan Mao. Op een wel heel brutale manier heeft een nog onbekende in de nacht na dinsdag voor tienduizend gulden aan sieraden geroofd uit de etalage van juwelier P. van Sloun in Geleen. Terwijl er die nacht (rond èèn uur) nog tientallen carnavalvierders door de straat hosten en sprongen, slin gerde de dief een steen door de eta lageruit en griste er snel 15 ringen en een broche weg. Groepen voorbijgangers lieten de dief ongehinderd wegvluchten, maar drongen wel op naar de etalage met de luid gillende alarmsirene van de beveiligingsinstallatie. De juwelier zelf was ook nog niet thuis van de vastenavondviering Hij werd door een 4-jarig dochtertje per telefoon gealarmeerd. Het is de vijf de maal in acht jaar tijd, dat de (be veiligde) etalage van Van Sloun op deze manier wordt beroofd. Twee van die diefstallen heeft de politie van Geleen kunnen oplossen. Nadrukkelijk maakte Brandt de Amerikanen evenwel duidelijk dat West-Duitsland geen bijzondere eigen wensen heeft voor de verdrags tekst, maar dat Bonn de vrees van anderen deelt inzake verwijding van de technologische kloof tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie enerzijds en de rest van de geïndus trialiseerde en technisch ontwikkelde landen anderzijds, een vrees, die óók leeft in staten als Italië, Zweden, de Beneluxlanden etc. Minister Rusk van zijn kant verzekerde Brandt er van dat het non-proliferatieverdrag niet ten koste zal gaan van „niet gevallen engelen" en de Westduitse en Amerikaanse standpunten leken elkaar te nebben genaderd. Brandt sprak verder over vrijwel alle thema's die van belang zijn in de wereldpolitiek zoals Engelands toe treding tot de EEG, de Atlantische samenwerking, de Kennedy-ronde, buitenlandse hulp, monetaire pro blemen en de Frans-Duitse verhou ding, waarbij de minister uit Bonn zou hebben betoogd dat de alliantie Bonn Parijs „een aangebouwde steiger is van de NAVO-aanlegha- ven". De Amerikanen luisterden vol belangstelling naar Brandts relaas over West-Dujtslands contacten met Oosteuropese staten die de minister plaatste in het kader van Bonns vastberaden wil vredespolitiek te be drijven. Brandt luisterde van zijn kant zonder op of aanmerkingen naar een Amerikaanse uiteenzetting over de situatie in Vietnam. Egyptisch toestel teruggekeerd Het Egyptische verkeersvliegtuig van het type „Antonow-24" dat dins dag werd gedwongen in Jordanië te landen, is woensdag in Egypte te ruggekeerd. De 35 passagiers waren reeds in een speciaal vliegtuig ge stapt, dat hen terugvloog naar Caï- Het kapen van het Egyptische pas sagiersvliegtuig boven de Rode Zee ging zo rustig en vlot in zijn werk dat de meeste passagiers niet heb ben gemerkt wat er aan de hand was, zo hebben enkele inzittenden woensdag in Amman tegenover ver slaggevers verklaard. Een van de passagiers, Hans Gois- let, directeur van een Westduits reis bureau, zei dat iemand een kwartier voor aankomst op het vliegveld van Hurgada met een pistool de piloot dwong uit te wijken naar Amman en waarschuwde dat een bom in zijn tas over 45 minuten zou ontploffen. Later bleek, dat er in de koffer geen explosieven zaten. Het toestel was op weg van Cairo naar de Egyptische badplaats Hug- hada aan de Rode Zee op 525 kilo meter ten zuiden van Suez. Van officiële zijde is meegedeeld dat de overloper in de komende dagen een persconferentie zal geven. De beweringen van radio-Amman als zou hij een vooraanstaand func tionaris van de Egyptische inlichtin gendienst zijn, werden door Cairo ontkend. De Egyptenaren hebben meegedeeld dat hij een misdadiger is en een lang strafregister heeft. VS kunstmaan De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een kunstmaan gelanceerd vanaf de basis Vandenberg in Ca- lifornië. Bijzonderheden zijn niet be kend gemaakt. Voorlopige baan De Lunar Orbiter III draait sinds gisteren baantjes om de maan. Gisteravond bereikte de Orbiter omstreeks elf uur een positie 500 kilometer boven de noordoostelijke rand van de van de aarde zichtbare maan- Nog geen akkoord tussen artsen en ziekenfondsen Tegen de verwachting in zijn de onderhandelingsdelegaties van huis artsen en ziekenfondsen tijdens hun gistermiddag in Utrecht gehouden vergadering nog niet tot overeen stemming gekomen over de nieuwe artsenhonoraria. Na ruim tweeëneen half uur vergaderen verklaarden de heren A. Weijenborg en J. Verschoor, de leiders van de delegaties van art sen en ziekenfondsen, dat de bespre kingen in een goede sfeer zijn ver lopen, maar dat overleg met de be trokken organisaties noodzakelijk zal zijn. Volgende week woensdag worden de besprekingen in Utrecht voortgezet. Het gesprek van gistermiddag, waar bij artsen en ziekenfondsen voor het eerst sinds vele maanden weer samen aan de onderhandelingstafel zaten, werd geleid door mr. Jansen, de secretaris van de Ziekenfonds raad. Er kwamen uitsluitend tech nische onderwerpen aan de orde. „In ruim twee uur is de problematiek natuurlijk niet tot een einde te bren gen", zei de arts Weijenborg. „Wij hebben beiden behoefte aan rugge spraak met onze organisaties. POLITIE ONTRUIMT FRASCATI Boeren nemen wraak bij de VVD-Putten (Van onze correspondenten) Op een rel beluste jongeren hebben gisteravond in Frasca- ti in Amsterdam boer Koekoek het spreken belet. De bijeen komst ontaardde in zo'n chaos, dat de politie zich reeds om half negen genoodzaakt zag de zaal te ontruimen. Dat gebeur de soms met harde hand. Een aantal boerenpartijleden was zo verbolgen over deze gang van za ken, dat zij op weg naar huis in Putten een verkiezingsbijeenkomst van de V.V.D. verstoorden. Senator ir. Baas kon zijn toespraak niet af maken. Aanwezige liberale bestuurs leden moesten met hun dames door de politie worden ontzet. Zelfs een legertje van tegen de honderd politiemannen, versterkt met een knokploeg van de Boeren partij kon het doorgaan van de po litieke vergadering gisteren in Fras- cati niet waarborgen. Het was zo'n kabaal, dat hoofdinspecteur H. ter Haar de zaal liet ontruimen, toen de vergadering nog niet eens was be gonnen. Het wegrukken van een achter het podium opgehangen rood- wit-blauwe vlag door een van de jongeren was de druppel, die de em mer deed overlopen. Inspecteur Ter Haar greep de microfoon. „De ver gadering is ontbonden. Ik gelast iedereen de zaal te verlaten", riep hij uit. Niemand reageerde. Een vijftien tal in het gebouw in reserve ge houden politiemannen greep hier na in. De zaal werd schoongeveegd, soms met gebruik van de gummi knuppel. „Sieg heil" Boer Koekoek had omringd door een aantal getrouwen sommigen „gewapend" met honden tegen acht uur reeds een vergeefse poging ondernomen de zaal binnen te ko men. „Sieg heil Koekoek. Koekoek houzee" schreeuwend versperde een menigte jongelui hem de weg. Poli tieagenten te paard moesten hem ontzetten. Vervolgens verspreidden zij de menigte. Maar Koekoek was al weg. „Hij wil alleen door de voor deur naar binnen. Als dit niet mo gelijk is verdwijnt hij. Cals gaat door de achterdeur af", zei de Amster damse B.P.-leider Verlaan, die het optreden van de jongeren vergeleek met de rode garde in China. Op de weg naar huis heeft een groep van ongeveer veertig bóeren- partijleden in Putten een verkiezings bijeenkomst van de V.VX). verstoord. Ze kwamen geladen terug uit Am sterdam en trokken met zijn allen naar café De Heerdt, waar juist de liberale senator ir. Baas bezig was de vraag te beantwoorden of mevr. Van Som erenDowner lid van de Jeugdstorm was geweest in de oor log. De teleurgestelde boeren rea geerden hun kwaadheid af door luid joelend de zaal binnen te dringen. Enkelen sprongen op het podium om ir. Baas het spreken verder te belet ten. Er vielen geen klappen, maar het tumult was zo erg, dat de voorzitter de vergadering afgelastte. Een kwar tier later verscheen de gewaarschuw de politie en konden de liberale be- stuurderen uit him benarde positie v/orden verlost. Want enkele forse B.P.-aanhangers hadden zich bij de deur geposteerd, waardoor niemand de zaal kon verlaten. Het Puttense B.P.-raadslid, de heer G. Kamphuis, die ook uit Amsterdam kwam en de groep aanvoerde, heeft later ir.Baas zijn verontschuldigingen aangeboden voor het voorgevallene. „Het is mij uit de hand gelopen", zo verklaarde hij. „Hoe moet ik nu in Frascati komen?" vroeg boer Koekoek gis ter avond aan politiemensen in Amsterdam. Ze konden het hem ook niet zeggen. schijf. Op dat moment werd de remraket in werking ge steld, die negen minuten lang de snelheid verminderde. On der invloed van de aantrek kingskracht van de maan boog de Orbiter af in de beoogde elliptische baan om het hemel lichaam. De omlooptijd om de maan bedraagt drie uur en 38 minuten. Nadat de baanelementen nauwkeu rig zfjn berekend, zal een nieuwe baancorrectie worden aangebracht, waardoor de 395 kg wegende fotover- kerrner de zichtbare helft v. d. maan tot op 43 kilometer afstand zal be naderen. Vanuit die baan hoopt men goede foto's van mogelijke landings plaatsen op de maan te kunnen ma ken. Het is de bedoeling dat de Or biter volgende week woensdag met deze verkenningstaak gaat beginnen. Bouwvakkers leggen het werk neer Vijfenvijftig bouwvakkers, in dienst bij het bouwbedrijf Van Lier in Tilburg, hebben op advies van de rooms-katholieke bouwvakarbeiders bond Sint Joseph het werk aan een project van 78 woningen in Godrle neergelegd. Het bouwbedrijf heeft reeds sedert september van het vorig jaar met financiële moeilijkheden te kampen en onder meer een achterstand in be talingen aan de bouwvakkers van 15,000 gulden. De woningen in Goirle worden gebouwd in opdracht van de plaatselijke afdeling van het NKV en waren reeds alle aan particulieren verkocht- Deze behoren nu mede tot de gedupeerden, omdat slechts 20 hui zen gereed zijn. Het wachten is nu op een aanne mer die de bouw zal voortzetten. Het bouwbedrijf Van Lier heeft in middels surseance van betaling aan gevraagd. zaterdag schaats - kampioenschappen, t.v. kijken ga éérder naar niet duur wel heerlijk Winterkou? Neem 'n "wijsgerig" be sluit en breng 'n Fllosoofschotel op tafel. Doe een laagje gebakken uien In een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt. Daarop weer ui. Daarop aard appelpuree welke u bestrooit met paneermeel. Tot slot een paar klontjes boter erop. In de oven laten gratineren tot goudbruin korstje is gevormd. Kostelijk...! Uit het Leidsch Dagblad van 9 februari 1867 In het jaar 1796 werd door H een kleermaker te Gastel in l |j N.-Brabant, een jas gemaakt g voor een jongeling, die dat jf kledingstuk droeg tot in 1836 I wanneer de jas door den zoon s 1 van dien kleermaker werd 1 g vermaakt, en dezer dager g gekeerd. De eigenaar van ie 1 H jas is thans 87 jaren oud. AdvertentieMen vraagt 1 zoo spoedig mogelijk een kin- I 2 der-meisje, liefst buiten de g §j kost. Te bevragen Adres Bureau Leidsch Dagblad. 1 Imniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii miniuiiiiiimiiiniil jericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 No. 32098 leur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 redacteur: J: Brouwer ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1