i-Kwei Sze: groot zanger Dvoraks liedcyclus in BRAIFFEISENBANK Picasso - expositie vele hoogtepunten ECHTPAAR REELING BRACHT WARE KUNST IN LAKENHAL Ein Heldenleben": iggestief verklankt Staatssecretaris ontwikkelingshulp B.P. -vergadering ontaardt in chaos jENÜDAG 8 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 CONCERT RESIDENTIEORKEST: - is tegenwoordig „grote mode" oude muzieken te her- i ^en. Bruno Maderna houdt er zich mee bezig en ook Stra- y heeft het gedaan. Een voorbeeld daarvan bracht Willem Jtterloo met zijn R. O. op het zesde abonnementsconcert: 'insky's „Monumentum", bedoeld als „eerbewijs" aan de meester van Venosa, vorst Carlo Gesualdo (1593-1613). polyfone madrigalen, oorspronkelijk vocaal gedacht, nu instrumentaal gewaad, bijzonder vreemde gewaarwording! UI ni iut en de zin van zulk een kunnen wy moeilyk in- et resultaat is niet meer dan ]raal, dor en droog klinkend ondanks de fe illoze beheer- ;zer drie miniaturen, waar- et orkest, ongetwijfeld na ie voorstudie, blyk gaf. de onberispeiyke zuiverheid ikers en blazers ontbrak na- niets en dat zegt veel in deze rante partituren, waarin de e ontsporing heilloze gevol- a hebben. om echter zoveel energie ge- rd aan werkjes, die ons in jlinele zetting zoveel meer te "'hebben? er I terheid domineert, warmte iel ontbreken. eht past dit in deze moderne [O'lar o.i. wordt hier kunstmatig gedaan aan hetgeen zo geheel was bedoeld. iet mogelijk zijn, dat de gro- ^^ter van de ÜUste eeuw hier Lfgissing heeft begaan? pekpleister van deze avond getwijfeld de Chinese bas Yi- ze, reeds meermalen in aeze en bejubeld. Wie zich ons sprek indertijd met hem her weet dat de opera zijn sterk- is, men denke o.a. aan zyn it .Boris Goedonow'. tal bevond hij zich op gans terren: Dvorak aanvankelijk ;ig en piano geschreven veei- bybelse liederencyclus, later --componist zelf tendele en nog Hor ae tweede helft door dr. Zemanek georkestreerd, ifi- Kwei Sze, een der meest ïale zangers van deze tijd, et niet geiegen, dat de ver in van deze liederen ons niet in licht konden bevredigen Dat rnamelyk aan het zwaar be- begeleidingsapparaat, dat en door Van Otterloo in te f mate werd afgedempt, zodat jhtige stem van Yi- Kwei ermalen niet voldoende tot ht kon komen. Jheeft hy grote ontroering ge- n, speciaal in de twee oid- 'E ragmenten, het Wende Dich en het ,Ich hebe meine [Vuf zu den Bergen', waarin zichzelf in muzikaal opzicht p heel belangrijke cyclus en- ^gtepunten van onvergetelij- ^jionheid schenkt. En waarin ei Sze getuigenissen van ver- ia tt geestelijk beleven aan zyn toeluisterend gehoor over- utlicyclus bergt zowel dramati- epankracht als verstilling in «Weide contrasterende face eten i rechtstreeks van-binnen-uit "t en bewezen opnieuw het nuanceringsvermogen van die zijn begenadigd al even gemakkelijk aan- in het piano als in het pgjOk in dienst van het verhe- -A stellen, terwyi hij het zich 'gebied van het uiterlyk-ef- ;]a3 toch zoveel gemakkeiyker j^jmen makende betekenis der lesten gaf hij" daarby de vol- rde, opmerkelyk was tevens "fdeiyke dictie van het Duits, aantonend, hoe "'zeer hy jt de westerse wereld ver heeft gemaakt, ucces, dat deze waarlijk fan- C zanger oogstte men igenwoordig helaas nog zelden en van deze uitzonderlijke 'aliteit was vanzelfsprekend sicus" van de eerste orde, wie de il lustratieve kunst van het karakte riseren op het lijf geschreven is. Ook dit realistische, tevens ideali serende „Heldenleben" is 'n meester werk van muzikale uitbeeldingsmo- gelykheden, doortrokken van het overwegend nerveus-romantische en zinnelyke klanken-idioom, dat zyn uitdrukkingsvolle muziek, ondanks verschillende styiperioden, toch wel bij voortduring eigen is. In zyn orkestratie bouwde Strauss voort op de techniek van Wagner, met een sterke verwantschap aan het felle coloriet van Berlioz. Zyn enorme beheersing van het gescha keerde orkestapparaat komt vooral tot uitdrukking in de naturalistische effecten, waarmee de programma tische détails in klank werden gerea liseerd. Wy kunnen het ons inden ken, dat Strauss zyn „Heldenleben" indertyd opdroeg aan een volmaakt spelend ensemble als het Concertge bouworkest met zijn onvergeiykelij- ke leider Willem Mengelberg, die ons land met deze sterke compo sitie deed kennis maken. Nu staat wellicht in menig opzicht weer anders tegenover deze pompeu ze, dan weer innig-tedere partituur dan toen. Men constateert, ondanks veel boeiende een briljante fragmen ten, toch ook een zekere uitgespon- nenheid en het werken met veel „grof geschut", extra verhevigd door de ongebreidelde klankexplosies, die Van Otterloo het orkest liet onder gaan en waardoor afbreuk werd ge daan aan de doorzichtigheid. Opgang, ontluikende liefde, triomf cel. r ondanks de langdurige tingen liet Yi- Kwei Sze zich aiet tot.een toegift of de bis- ean een der liederen verlei- bewonderenswaardige „zelf- W? van de geniale laat-roman- Ichard Strauss, na de pau- liens uit 1892 daterend „Ein eben' Dze vindingrijkheid, zowel 1 melodieuze, thematische als !he symfonische structuur Vooral in de humoristische rische passages zoals o.a. zyn „Till Eugenspiegel" of tuichotte" is zjjn fantasie Ik onuitputtelyk. 1 jarige leeftyd zó virtuoos te schryven terwyi er nog I (lise scala van opzienbarende gW op het muziek-dramatische het verschiet lag bewyst formidabele kunnen en de ïsch creatieve kracht van de- Jvelskunstenaar", die met zyn x^ithema" en alles wat zich heen afspeelt, als geen ander ,t en „speelt". simale citerend uit voorgaand De grote baszanger Yi-Kioel Sze voor zijn optreden. (Foto LD/Holvast) gen elkaar op, daartussendoor zorgt de spot op de criticasters telken male voor de nodige ironische afwis seling. Van Noske was niet anders te ver wachten, dan dat hij de violistische liefdesbetuigingen perfect zou voor dragen. naar de vervoerende climax ontkomt toch aan de suggestieve, stuwende zeggingskracht van een man, die eenmaal tot de grootsten van een nu alweer afgesloten periode behoorde. Doch wiens werken het toch ver dienen, af en toe weer onder de aandacht gebracht te worden. Een man, die het verstaan heeft, de muziek in zyn tyd een geheel eigen gezicht te geven, ook al kan men bezwaren koesteren tegen de ge weldige expansie van zyn orkestra le uitdrukkingsmiddelen, die op vele momenten de meest excessieve vor men aannemen, waarop het R.O. gisteravond nog eens extra de nadruk heeft gelegd. H. Danser Patrick Belda overleden (Van onze correspondent) Dte danster Patrick Belda, verbon den aan het .ballet van de 20e eeuw* van Maurice Béjart, is omgekomen by een auto-ongeluk in Noord- Frankrijk. Zijn vrouw, de eveneens aan het ballet verbonden Laura Proenca, een van de vertolksters van de Julia-rol in het ballet naar Ber lioz' Romeo en Julia, werd slechts licht gewond. Patrik Belda. die Zwitser van ge boorte was, debuteerde reeds op 12- jarige leeftyd by Béjart in Parijs. Op zyn 16de, na een studie aan het Paryse conservatorium, sloot hy zich aan by het ballet van Béjart en hy kwam later met hem mee naar Brus sel. In 1961 trad hy ook voor het eerst als choreograaf op in praktisch alle grote balletten heeft hy de laat ste jaren gedanst. zyn laatste rollen waren Mercuzio in Romeo en Julia en de jongeman' in het ballet .Naar de vogels' van Euripides. Maandat trad het ballet niet op en Belda en zyn vrouw hadden die dag gebruikt om vrienden in Parys te bezoeken. In de vroege ochtend van gisteren is de door hem bestuurde auto by Peronnes in Frankrijk geslipt met het tragische gevolg. ADVERTENTIE Binnenkort in Amsterdam: Op de overzichtstentoonstel ling van Picasso in het Stede lijk Museum in Amsterdam zullen in ieder geval 122 schil derijen uit alle perioden en 50 tekeningen en gouaches te zien zijn. De verwachting is dat nog 10 schilderijen uit Russisch, en 4 uit Tsjechisch bezit aan de collectie zullen worden toege voegd. Definitieve toezeggin gen uit Moskou en Praag ont breken nog. De tentoonstelling wordt op zaterdag 4 maart ge opend. Zij zal tot 30 april te bezichtigen zijn. Behalve werken die reeds op de grote Paryse PicassotentoonstelH-ng te zien zijn, afkomstig uit Zwitserse Stedeiyk Museum 17 andere werken te zyn zyn, afkomstig uit Zwitserse, Duitse en Nederlandse collecties. Picasso zelf heeft uit zijn eigen collectie 40 schilderyen en alle op de tentoonstelling aanwezige tekeningen en gouaches ter beschikking gesteld. Hier bevinden zich nog vrywel on- in deze Straus9 vect als i bekende werken onder zoals en afstand-doen-van-de-wereld vol- verouderd te bestempelen, niemand Pansfluit (1923), de Menines (1957) Gepassioneerde menselijkheid en het Déjeuner sur l'herbe (1960). Hoogtepunten van de tentoonstel ling worden: De acrobatenfamilie (1905) uit Gotenborg, het portret van Gertrude Stein (1906) uit New York, het portret van Uhde (1910) I uit Londen, PAficienad (1912) uit Bazal, De drie vrouwen aan de bron (1921) uit New York, De dans (1925) uit Londen. het Modistenate- lier (1926) uit Parys, Het tekenen de meisje (1935) uit New York, De vrouw voor de spiegel (1937) uit Dus- seldorf, De nachtelyke vissery (1939) uit New York, De aubade (1943)) uit New Haven en De meis- (1943M( UIT New Haven en de meis jes aan de Seine-oever (1950) uit Ba zel. Evenals in Parys zal in Am sterdam Picasso's felle aanklacht te gen de oorlog, „Guemica" ontbre ken. Dit schildery hangt in het mu seum of modern art in New York en mag in verband met de staat waarin het verkeert niet uitge leend worden. In Amsterdam zullen de kubistische periode, waarin Pi casso zyn eigen taal vormde en de jaren juist voor, tydens en direct na de laatste wereldoorlog, waar in hy zyn houding ten opzichte van de maatschappy en zyn naast omgeving het scherpst heeft gefor muleerd, een sterk accent krygen. spaarbank en alle bankzaken Het „Lèids Academisch Kunstcentrum" liet de Joodse zan geres Lin Joldati optreden in de ruim bezette Grote Pers van de Lakenhal, op de vleugel begeleid door haar echtgenoot dr. Eberhard Rebling. Prof. Rasker was de bemiddelaar geweest tot dit evenement en ook de verwelkomer van de samenkomst. Het woord ..zangeres" bleek mis leidend. Er stond geen vocaliste. Zang die kunst is vernietigt de su prematie van de tekst om deze in een nieuwe klank te laten her-opstaan. Hier ging het wezenlyk om het ver woorden van gedachten en beelden en in zo uiteenlopende categorieën van presentaties als episch, lyrisch, dramatisch dat zyn. De zangfunctie bij Lin Jaldati is een noodzakelyk bindend cement om al deze facetten van haar talent organisch te kunnen harmoniseren: door zang als ,jtaal- zang" en daarin de spanningen, de nuanceringen, het ritme en de beeld kracht d'ie iedere kunst behoeft. Lin Jaldati is zonder twijfel kun stenares, een artieste met visie en veel meer dan een kleinkunstenares. een vrouw die ieder ander zRn kan. Niet één echter in wie het koud en helder brandt, „s brent" heette, uit de twee grote groepen Jiddische zangen, een lied van Mordechaj Ge- birtig. Deze titel karakteriseert Lin Jaldati. wees na de nadrukkelijke ovaties. Tij dsonderscheidingen vielen weg. heden en mystisch verleden smolten samen. Zelfs by de mens lag geen grens, paard en berkeboom zyn even goed Gods schepping (.Berkeboompje bid ook voor mïy Auteur Wascli - 81 - overleden I In Leerdam is gisteren op 81-jarige leeftyd overleden de letterkundige na 16 jaar afwezigheid l„de L10™' wijde wereld der universeler. Naast I de Jiddische liederen, meest volkslie- rflkt. Nederlandse Glasfabrieken te Leerdam en conservator van het C.H.U. - stichting wil: deren (niet te verwarren met He breeuwse, want Jiddisch is gebonden aan de ballingschap), vonden we lie deren van Joodse auteurs en van Joodse componisten als Eisler, Weill en Dessau, verder een groep zangen uit o.a. Indonesië, Vietnam, Amerika en een toonzetting op een deel van „Het Lied der 18 Doden" van Jan Campert. Dr. Rebbling, als all round pianist, verraste met een eigen com positie uit 1943 „Het lied van het verzet" en met een acrobatische Toc cata naar Spaanse smaak van Sara Iewina. Haar man is ook musicoloog en schreef een monografie over Bach getiteld „Gepassioneerde Menseiyk- heid". waarvan een kenmerk is dat er alles in staat wat essentieel is om de geborene in zyn tyd en werk te plaatsen en de geroepene in zyn eeuwigheidsgehalte en voorts, dat men er alles in mist wat gemist kan worden. „Gepassioneerde menseiyk- heid": dat is een leidmotief voor de conférencière - cabaretière chan- i sonnière toneelspeelster - voor- toont opnieuw diens dichts kunstenares. En zoals haar man Bach opbouwde, bouwde zy „de" mens in haar programmatisch pers pectief, niet „een" mens. Zonder een teveel, zonder een tekort. Thema's werden de menseiyke el lende aan mensen gedemonstreerd, het menseiyke bedrog en de ontmas kerde mens in zyn alledaagse klein heid en kleine ziel, „Erst kommit dias Fressen und dann die Moral" naast de verworpene, naast de men- sehjke droom en de poëzie van de menseiyke deemoed, naast de mens edel in eenvoud en'groot in verstil-; ling. En al tyd als levensspiegel. Zo leidde dit alles tot een avond van wysheid, terwille van de humor soms met een lonk naar de ondeugd en van wydie grenzeloosheid, waar op de L.A.K.-voorzitter prof. Lun- Nationale Glasmuseum in dezelfde plaats. Hy heeft tussen de jaren 1920 en 1940 verscheidene romans en ge dichten geschreven, terwijl in bin nen- en buitenlandse periodieken ook artikelen van zijn hand zijn versche nen over glas Zijn eerste roman, de Salon-Salo me. verscheen in 1919, zijn laatste in 1936: „De moord op maandagmor gen". Tot zijn andere voornaamste werken behoorden „Judith van Es- tens donkere Jaren", „Arnold Fron de's eerste liefde" en „De vrouw met de gryze ogen". (Van onze parlementaire redactie) De „Jhr. mr. De Savomin Lohman- Stichting", het wetenschappelyk bu reau van de C.H.U., pleit in een rap port over de ontwikkelingshulp voor vervanging van de minister voor dit onderwerp door een staatssecretaris. De ontwikkelingshulp maakt vol gens de C.H.U. deel uit van het Ne derlandse buitenlandse beleid. De buitenlandse diensten in de betrok ken landen moeten er by worden be trokken. Daarom is een staatssecre taris van Buitenlandse Zaken belast met de ontwikkelingshulp, doelma tiger dan een aparte minister, zo re deneert het rapport. Het rapport vraagt een reeks van maatregelen ten behoeve van de arme landen, zoals investeringsga ranties. prysstabilisatie voor de grondstoffen, en het opstellen van geboorteregelingsprogramma's als daarom wordt gevraagd. De C.H.U. ziet geen heil in een percentage van het nationale inkomen als bydrage voor ontwikkelingshulp. De party wil voor het vaststellen van de bydrage uitgaan van wat er in de ontwikke lingslanden nodig is. Jongelui die twee jaar in een ont wikkelingsland hebben gewerkt wil de C.H.U. vrystellen van militaire dienst. Middenstand „Jhr. mr. De Savomin Lohman- Stichting" zegt in een ander rapport, dat het midden- en kleinbedrijf niet kan worden gemist. In een maat schappy met alleen mammoetbedry- ven en werknemers komen de ont- plooiingsmogeiykheden van de men- sen in het gedrang, zo werd gister middag in een toelichting gezegd. Het midden- en kleinbedrijf, ne gentig procent van de Nederlands© bedrijven valt er onder, is volgens de C.H.U. ook van belang wegens de doorstroming werknemer-ondernemer en van die van het ondernemerschap van een klein naar dat van een groot bedrijf. Vooral het gebrekkige midden - standsonderwys. dat vrywel niet wordt gesubsidieerd, moet het ont gelden. Jongelui die een midden standsopleiding willen volgen, moe ten soms duizenden guldens betalen aan school- en examengeld. De C.H.U. pleit voor meer subsidie en vindt dat, in het kader van de mammoetwet, een middelbare detailhandelsschool een kans moet krygen. Wensen Ook zyn er wensen op de volgend© gebieden: verruiming van de krediet- mogeiykheden voor beginnende on dernemers, gunstige verdeling van d© vestigingsplaatsen in nieuwe wyken, zodat behalve grote winkelbedrijven ook middenstands bedrijven aan bod komen. Huisvesting van ambachte- lyke bedryven in nieuwe wyken, by- scholing en bedrijfsvoorlichting. Tenslotte wil de C.H.U. een betere reglementering van de reclame. „Wy zyn met de reclame op de verkeerde weg", aldus de C.H.U. „De consument krygt vaak verkeerde voorlichting en soms worden hem zelfs grove leugens voor gehouden". Daarvoor krijgt de bona fide ondernemer nauweiyks kans de aandacht op zich te vestigen. Dit punt zit de stichting zó hoog, dat ze er een speciaal rapport aan wydt dat binnenkort verschynt. (Van onze correspondent) Een voor de pauze rustige, maar daarna, by het beantwoorden van vragen door de heer Koekoek, in een chaos ontaardende verkiezingsverga dering van de Boerenpartij In ge bouw Amlcitia In Den Haag, is gis teravond geëindigd met een handge meen en een rookbomontploffing. Toen een 25-jarige Haagse foto graaf de heer Koekoek een cadeau, in de vorm van een tot Hitlerkop vertekende foto van de boerenleider op een verkiezingsbiljet, wilde aan bieden, werd hy door een vanachter reau Jan Hendrikstraat. Hy bleef daar een half uur en zou overwe gen een aanklacht in te dienen. Hy weigerde zelf elk commentaar. Naar de mening van de politie zyn voor een aanklacht wegens be lediging geen termen aanwezig, aan gezien de fotograaf by het aanbie den van de foto's geen commentaar gaf. Verder ontkent de politie, dat het op hardhandige wyze de mond snoeren van de fotograaf die overi gens alleen een knoop van zyn jas verspeelde en geen verwondin gen opliep, het werk zou zyn ge- gordijn toeschietende BP-lld j SUS-ge0rganlSeerde BP" werk, is hy een „programmu- singh Scheurleer in zyn dankwoord van de spreekstoel geduwd, waarna meerderen zich met de zaak gingen bemoeien. De fotograaf zag nog kans, voordat hy van het podium en door de politie uit de zaal werd ver- wyderd. zyn naam in de microfoon te schreeuwen. In het daarop vol gende algemene tumult «er wa ren ongeveer 500 mensen) ontplofte midden in de zaal een rookbom. Afdelingsvoorzitter A. E. E. Dulfer noemde het aanbieden van de foto „de gemeente en meest onhumane belediging, die men een Nederlan der kan aandoen". De schuld van het tot onploffing brengen van de rookbom gaf hy aan de in de zaal aanwezige Jongeren van de Par ty van de Arbeid. De verwarring was inmiddels zo groot geworden dat hy Ie vergadering moest sluiten. Buiten het gebouw, waar provo's met anti Boerenparty-borden ston den, ontploften daarna ook nog twee rookbommen. Na afloop van de ver gadering begaf de heer Koekoek zich met zyn gevolg naar het politiebu- Acht pistool- mitrailleurs gestolen (Van onze Zwolse correspondent) Tydens het afgelopen weekeinde zijn in de legerplaats Nunspeet acht Uzi-pistoolmitrailleurs gestolen, zy waren opgeborgen In kasten in het legergebouw. De compagnie die in het gebouw is gehuLsvest was met verlof. Toen de militairen terug kwamen werd de diefstal ontdekt. De Pistoolmitrailleurs (persooniyke wa pens) lagen in afgesloten kasten. De kasten waren opengebroken en de wapens bleken te zyn verdwenen. De diefstal is vermoed el yk zaterdag, of zondagavond gepleegd. Er werd geen bybehorende munitie ontvreemd. OAS-kolonel iu Brussel in arrest (Van onze Brusselse correspondent) De gewezen Franse kolonel Godard die in Frankrijk reeds tweemaal bij verstek ter dood werd veroordeeld, heeft gisteren terecht gestaan voor de raadkamer by de rechtbank van eerste aanleg in Brussel. Het bleek dat hy vorige week woensdag reeds v. as gearresteerd we gens onwettig verbiyf in België en het opgeven van een valse naam. Hy moet reeds sedert verscheidene maanden in de Belgische hoofdstad hebben gewoond. De raadkamer heeft zyn aanhou dingsmandaat met een maand ver lengd. Kolonel Godard heeft een vry avontuuriyk verleden. Als officier wist hy om. te ontsnappen uit een Pools krygsgevangenenkamp. Na de bevryding werd hy overgeplaatst naar een paracommando, dat eerst in Indo-China en naderhand in Al- gerye heeft gevochten. Begin 1957 by de stryd om Algiers koos hy de zyde van degenen, die zich aanhangers toonden van het .Franse Algerye'. De Franse regering zal de Belgi sche waarschyniyk verzoeken Go dard uit te leveren. Of dat echter zal gebeuren is de vraag. is geen uitleveringsovereenkomst tussen bei de landen als het om politieke kwes ties gaat.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9