Shakespeare en Shaw zijn in Canada kind aan huis i l ■ii Beroemde festivals in Stratford on Avon en in Niagara - on - the - Lake Quakerstml 3 VOOR VORSTENHUIS EN VADERLAND N Frans-Somaliland op 19 maart ter stembus Shaw Festival in klein Canadees dorp Opnieuw verlies hockeyteam Ontslag voor 65 werknemers JISDAG 8 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Na het pionierstijdperk is het woord aan de cultuur li "4 Bezoekers uit vele landen WAT INSPIRATIE en ideale samen werking vermogen, bewijst hetgeen er i 't Canadese Stratford on Avon in slecht dertien jaren tot stand is gebracht. Se dert 1953 worden in deze vriendelijke e; gastvrije industriestad toneelstukken vai Shakespeare opgevoerd in het Stratfon Festival Theatre, een indrukwekkend- schouwburg gelegen in een prachtig par' aan de oever van de rivier de Avon, waa witte en zwarte zwanen zich statig voort bewegen op het stille watervlak. Het stadsbestuur heeft het riviertje afgedamd en zo is midden in het stadje een kunst matige vijver ontstaan, omzoomd door rustige gazons, struiken en geboomte. Wie van Toronto uit naar Stratford rijdt- - ruim honderd kilometer passeert de welva rende stad Kitchener. Voor de eerste wereldoorlog heette de ze stad Kitchener, omdat zich daar in het verleden talloze Duitsers hadden gevestigdNa deze oorlog kreeg de stad 'haar nieuwe naam. Er wonen hier en in de omgeving, met haar grote landbouwbedrijven - bij menige boerderij zagen wij in een hangar een klein vliegtuig staan - vele Quakers. Hoe rijk ook, ze lijden een eenvoudig bestaan. De oude klederdracht van honderd jaar geleden wordt door vele vrouwen nog steeds in ere gehouden. ulk een belangrijke bijdrage levert in le culturele vooruitgang van gehee' 'anada. :2~' «Cl rt# Een jong paartje zoekt verpozing op het water va, de Avon, die op deze plaats door afdamming het karak ter van een grote vijver heeft gekregen. Een van de vele zwanen van Stratford kijkt nieuwsgierig toe. Het vaar tuigje is een canoe, die men in Canada veelvuldig aan treft. Ze zijn nogal wankel. Henry DE GEBOORTEPLAATS van de grote Engelse toneel-schrijver William Shakespeare heet ook Stratford on Avon. Het idee om eveneens in het Ca nadese Stratford een Shakespeare-fes tival te houden kwam van de daar ge- Zwaan met jongen drijft sta tig op de Avon. ADVERTENTIE boren journalist Tom Patterson. Hoe beroemd zijn geboortestad er door zou worden, heeft hij stellig nog niet kun nen bevroeden toen hij het idee lan ceerde. Dat zijn initiatief van grote be tekenis zou zijn stond wel bij hem vast. Hij heeft deze gedachte kunnen uitdra gen en met welk een enthousiasme en offervaardigheid de bevolking van Stratford toen 19.000 zielen tellend, nu pl.m. 22.000 bezield was, blijkt wel uit het feit, dat uit alle ran gen en standen giften, groot en klein, binnenstroomden om de eerste opvoe ringen te financieren en de bevolking haar huizen gastvrij openzette om de bezoekers overnachting te bieden Vaak zonder dat enige betaling geac cepteerd werd. Eerst in een tent. DE EERSTE opvoeringen van Sha- kespeares Richard III en Eind goed. al goed gebeurden in een grote linnen tent. Het deed circusachtig aan. Wa' zich daarbinnen afspeelde, was zo on gekend goed, dat reeds het eerste jaa 68.000 Canadezen de voorstellingen be zochten. Vier jaar lang speelden de acteui in deze tent. Toen kon men verhuize: naar het inmiddels gereedgekome: vaste Festival Theater met zijn merk waardige, maar bijzonder doeltreffen de vormgeving. De faam van het Fes tival had zich door heel de wereld vei spreid en thans loopt het aantal bezoe kers van allerlei nationaliteit tot om streeks 350.000. Behalve toneel, wordei in het Festival Theatre ook oDera's ei concerten gegeven door wereldberoem de operazangers en musici. Men kaï hier terecht, spreken van een interna tionale manifestatie. 2258 zitplaatsen IN HET FESTIVAL-GEBOUW is eer vast. klassiek toneel aangebracht. D< zitplaatsen van de bezoekers zijn amfi theatergewijze gebouwd, zó dat geen enkele bezoeker verder dan twintig meter van het toneel verwijderd zit Dan te bedenken dat dit theater plaats biedt aan 2.258 personen. De akoestiek is voortreffelijk. Van Shakespeares 37 spelen, zijn er in Stratford on Avon in de loop der ja ren 29 opgevoerd. Behalve Shakespea re. worden ook stukken opgevoerd van andere grote auteurs. Deze zomer o.a. Dodendans van Strindberg en De ker senboomgaard van Tsjechow. Op de spelersrol zagen wij de namen van 55 acteurs en actrices. Om een in druk te geven van de enorme organi satie zij vermeld, dat er een perma nente staf van employees is van 45, terwijl in het hoogseizoen, dat nu 18 weken omvat, meer dan 500 mensen werk vinden bij het. festival. CANADESE NOTITIES (10) door H. de Lange De goede naam van het Festival heeft de stad in gunstige zin beïnvloed. Gedurende de dertien jaren van zijn bestaan hebben zich 34 nieuwe indu strieën in Stratford gevestigd; het aan tal arbeidsplaatsen steeg met ongeveer 3500. De inwoners van Stratford on Avon zijn natuurlijk trots op deze in dustriële vooruitgang, maar nog meer -ijn zij er verheugd over. dat hun sta^ WIJ ZAGEN deze zomer in een mid- agopvoering Shakespeares Henry V en tonele gebracht. Het spel geeft een fase weer van de strijd tussen Enge land en Frankrijk om het bezit van de Franse troon. Het was een gave voor stelling, waarvan wij bijzonder hebben genoten. Trompetgeschal kondigt het begin van een voorstelling aan; wie te laat komt. blijft voor gesloten deuren staan en moet wachten tot de pauze. Gedu rende elke voorstelling zijn er twee pauzes. Dat geldt niet alleen voor Stratford, maar ook elders maakten wii dat mee. In het park rondom het theater ex poseerden kunstenaars uit Quebec hun moderne beeldhouwwerken. Ze kwa men daar voortreffelijk tot hun recht In een prachtig parklandschap aan de oevers van hel riviertje de Avon ligt hel grote markante Shakespeare Festival Theatre in het Canadese Stratford on Avon Het aantal Canadese en buiten landse bezoekers, dat de toneel- en muziekmanifestaties hier hij- woont, beloopt een 350.000 per jaar. De kosten van de houw be liepen meer dan 2 miljoen dollar Het Shakespeare Festival in Strattord on Avon begon in een grote linnen tent. Daar werden de speten gedurende vier jaar gehouden, hier kregen ze hun wereldberoemdheid. Op 19 maart zal de bevolking van Frans-Somaliland kunnen kiezen tussen een vernieuwd politiek statuut binnen het kader van de Franse ge meenschap en onafhankelijkheid. Welke zal de houding zijn van Ethiopië en van Somalië ten opzichte van een onafhankelijk (ex-Frans) Somaliland? Beide buurlanden laten aanspraken gelden op dit thans nog Franse gebied. Ethiopië is voor zijn uitvoer grotendeels afhankelijk van de spoorlijn welke de hoofdstad Ad dis Abeba met Dzjiboetl verbindt en zou niet gaarne zien, dat deze spoor weg in handen zou zijn van Soma lië. Ethiopië en Somalië leven name lijk voortdurend op gespannen voet. Een andere vraag die zich op dringt: zal de bevolking van het on afhankelijk geworden Frans-Soma liland zich uitspreken voor aanslui ting bij Ethiopië of voor aanslui ting bij Somalië? Wat er van zij, indien de kiezers van Frans-Somaliland zich uitspre ken voor onafhankelijkheid, zijn er internationale verwikkelingen te ver wachten. Frans-Somaliland, sedert 1888 een Franse bezitting, heeft een opper vlakte van 23.000 km2 (ongeveer twee derde van de oppervlakte van Neder land of van België) en telt volgens de schatting van 1963 ongeveer 86.000 inwoners. Bijna de helft van deze bevolking woont in de hoofd stad Dzjiboeti. Frans-Somaliland is een arm. woestijnachtig land. De ha ven van Dzijboeti is evenwel van gro te betekenis. «- '2- Burgertrots GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND V De zitplaatsen in het Shakespeare Fes I/Va/ Theatre zijn ii een halve cirkel are- na-gewijs rond he v klassieke toneel op gebouwd. Voor ieder ^bezoeker is hetgeei zich op het toneel al spee/f uitstekend h f volgen, daar de al stand van de versh zitplaats tot het to neet niet meer dan 21 meter bedraagt. Ir K tot li ,'i I biedt het thea "'ter plaats aan 225b Hffonen. DE BURGEMEESTER van Strat ford, Mayor C. H. Meier, schreef in „The Stratford Beacon-Herald", dat „een stad groeit of sterft door de hou ding van haar bevolking". Hij heeft al le reden tevreden te zijn over de vitali teit, vasthoudendheid en offergezind heid van de Stratforters. die dit alles -1 mogelijk hebben gemaakt. IN EEN KLEIN intiem theater in Niagara-on-the-Lake, dat slechts 350 zitplaatsen telt, zagen wij na de belevenis in Stratford een opvoering van „Man and Su perman" van G. Bernard Shaw, een van de geestigste en amu santste blijspelen van deze auteur. Niagara-rivier uitmondt In ^et Onta- rio-meer, koos men voor jaarlijkse op voeringen stukken van Shaw. Men spreekt daar van Shaw-festival. Eerst in 1962 is men er nee gestart; het eerste jaar speelden er amateurs, maar vanaf 1963 komen de beste ac teurs en actrices naar Niagara-on-the- Lake om daar werken van Shaw op te voeren Stichter van dit festival is Brian Dohertv, die het genoegen mag .«maken, dat het aantal bezoekers jaa: op jaar toeneemt. De speeltijd dit jaar was reeds negen weken. In een der hoofdrollen van Man and Superman konden wij prachtig spel be wonderen van de beroemde TV-acteui Barry Morse, die tevens de regie voer de. Morse, die in het Londense East End geboren werd. kwam in 1951 mei zijn vrouw Sydney Sturges, ook 'n be roemdheid, naar Canada. Hij wist de weg naar Hollywood te vinden, er neeg daar grote bekendheid door zijn ol van de politieman Gerard, die op acht is naar de ter dood veroordeelde lokter David Janssen in „The fugiti- e" (De Vluchteling), welke ook vooi 'e Nederlandse televisie te zien is. Ook het Shaw Festival In het „Court rouse Theatre" levert een belangrijke iidrage voor Canada's culturele ont •ikkeling. uorspoedige toekomst DE TIJD VAN de pioniers in Canad. •hoort tot het verleden. Straks viert anada het honderdjarig bestaan van i'tn huidiige staatsvorm als federatie let is dus nog een jong land, al zün erschillende grote nederzettingen van ^er oude datum. De stad Montreal, raar de wereldtentoonstelling EXPO 05 van 28 april tot 27 oktober 1967 ge houden wordt, heeft 325 jaar stadsrech ten In grote delen van het wijde lar d kon de cultuur in het pioniers tijd perk nle» op gang komen. Geen wonder. De voortrekkers hadden te worstelen om hun dagelijks brood te verdienen. De tweede generatie in die laatste honderd jaar bouwde voort op hetgeen vaders en moeders tot stand hadden gebracht. Zij consolideerden het verworv Pas de thans levende derde generatie uitzonderingen daargelaten san cultuur gaan denken. In dit opzicht wordt er in Canada hard gewerkt. Ook cultuur krijgt men niet vanzelf. Daar is inspanning voor nodig en taai volhouden. Wat er op het gebied van allerle. kunstuitingen gepresteerd wordt in Ca nada, mag de toets van elke kritiek glansrijk doorstaan. Het houdt de be lofte in voor een v oorspoedt ge toe komst. Barry Morse, de beroemde Shaw- speler en regisseur, in Niagara-on-the-Lake. Grote bekendheid kreeg Morse door zijn rol in de TV-tilm: „The Fugative" We Vluchte ling). Tegen Pakistan Het Nederlandse hockey-elftal heeft gisteren in Karatsji b\J een temperatuur van 32 graden celsius de derde en laatste officiële testmatch tegen Pakistan met 2—0 verloren. Het was tevens de laatste wedstrijd van de reeks, die het elftal in drie weken in India en Pakistan heeft afgewerkt. Ruim 25.000 toeschouwers zagen voor rust een gelijk opgaande strijd. Na de pauze was de Neder landse ploeg echter niet meer in staat de Pakistani, die over een be tere conditie beschikten, te weer staan. De beide doelpunten, die na rust werden gescoord waren typerend voor de strijd. Verscheidene oranje mannen waren te vermoeid om tij dig van de aanval op de verdediging terug te schakelen. Viscollege De Braven. Sluitings wedstrijd te Oude-Wetering. Vangst matig. Uitslag. 1. J. Wetering 875 gr. 2. P. Eradus 830. 3. H. Vos 620. 4. A. Hulst 570. 5. A. J. Brussché 500. 6. H. Brussché 490. 7. J. Vos 390. 8. S. Dub- belder 175. 10. G. Hundersmank 170. In het Noorse plaatsje Brandbu zijn gisteren internationale schaats wedstrijden gehouden. Arie Eriks was de snelste Nederlander op de 500 m. (43,7). Wim Beukers bezette op de 500 m. (43.7). Wim Beukers bezette op de 5.000 m. de tweede plaats ach ter de Noor Smoergrav in een tijd van 7.56.3. Arie Eriks werd vierde op deze afstand (7.59.2). Joop van der Berg en Piet Meijer eindigden zevende en tiende in resp. 8.05,5 en 8.08,2. (Van onze Groningse correspondent) De Vlagtwedder vestiging van de dameskousenfabriek Jovanda gaat verdwijnen. Voor de 65 werknemere betekent dit dat zij bijna zonder uit zondering nieuw werk moeten gaan zoeken. De sluiting van de nevenves tiging van dit bedrijf, dat voluit De Jong en Van Dam N.V. in Hengelo heet, is volgens de directie het ge volg van verbetering van de effi ciency. Het totale personeelsbestand van het Hengelose bedrijf zal uitein delijk van 410 op ongeveer 300 wor den gebracht. Bij Jovanda Vlagtwedde werken ongeveer 25 mannen en 40 meisjes. Over drie A vier maanden zaJ deze nevenvestiging geheel zijn opgeheven. Ir. Hengelo, bij het hoofdbedrijf zul len ongeveer 18 mannen en enkele vrouwen verspreid over alle afdelin gen van net bedrijf afvloeien. In de administratieve sector zijn nogal wat werkzaamheden overgenomen door de computer, aldus de directie. Het personeel en ondernemingsraad zijn gistermiddag op de hoogte gebracht. Met de vakbonden was al in een veel eerder stadium overlegd Het voorstel van de vakbonden voor een af vloeiingsregeling ts door het bedrijf ongewijzigd overgenomen, aldus de directie.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13