:\fieuw! 3ak nu zelf iglo loempia's Grootse expositie over het 7e eeuwse leven in Holland kunst kaleiöoscoop i het Louvre: Arbeidsinkomen in de legkippenliouderij is gebonden aan aantal Algemene Bank Nederland Militaire deskundige naar Vietnam Scheepsreparatie van tien miljoen 7 3DAG 7 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T >n r w Hollandse suikermolen in BraziliëFrans Post (-plusminus 1650) (Van onze Parijse correspondent) or- tiende verjaardag van het Nederlands Instituut wordt in Parijs herdacht met een nieuwe en grootse schilde- "Hentoonstelling over het leven in Holland tijdens de 17de fl Twee jaar geleden trok diezelfde Hollandse Gouden al duizenden Parijzenaars naar de Rue de Lille, ter ge- e-heid van een overeenkomstige tentoonstelling, waardoor ldioms wat indiscrete, blik werd gegund in de binnenhuizen, enms, eetzalen (en alkoven) van diezelfde voorvaderen. Het lenale succes van die eerste picturale show, heeft direc- ~5adide Gorter nu verleid op hetzelfde onderwerp terug te i inplaats van de intiemere Blzij van dat Hollandse leven, dit keer vooral de buitenkant d: het leven in de straten, op Inen, de markten, de kermis- le ijsbaan, en ook wel op die van smaragd" waar de Hol- 5 toen hun koloniale imperium gesticht, dat tevens een der ge bronnen van hun indrukwek- oe<|welvaart was. Sedert de glo- Vermeertentoonstelling in de irie, is de toeloop der Parij ze- Voiechter zó massaal geworden, r. |t Nederlands Instituut binnen jn muren het succes niet meer ^cen kan. Ook deze nieuwe ex- heeft daarom onderdak ge- I i in het Museum der Decora- kunsten, dat een onderdeel van lof 400 nummers 'erzameling waaraan verschil- Hollandse en andere musea ticulieren weer bijdragen gele- ebben, is in 4 of 5 hoofdstuk- =t. rdeeld en bestaat uit meer dan immers. Onder de titel „De Vorden de bezoekers eerst uit- Jafd een denkbeeldige wandeling ;en door de straten, over piei- langs grachten en het voor stadhuis van het oude en ook wel van Den laarlem, Middelburg, Zwolle, Delft en Leeuwarden. Ste- fe hun rijkdom overdadig uit- Jj i en gelijktijdig een ruimte- demonstreren waarvoor de en.de voorvader wel even jaloers n. Pin inwandelde daar maar in kalme ^heid met brede zwarte hoeden wijde mantels met gouden meover een waag of wijd plein, reiader aspect van dat 17de-eeuw- >arhbare leven: de straat werd lijkbaar vrijwel volledig door Kh£inen, vooral koop- en am- in4eden, beheerst, terwijl het ar .huis het domein bleef van L de vrouw. Vreugden en bezoekingen" is telnaam van een tweede ca- an schilderijen, gravures, landkaarten en ook wel gebruiksvoor werpen, waarbij meer speciaal het buitenleven aan bod komt. Jachtpar tijen waarbij herten door ruiters op vurige rossen worden belaagd, ge zellige uitstapjes in een diligence waar bij een landelijk kroegje wordt stilgehouden. Om de inwendige mens overvloedig met spijs en drank te goed te doen, want van wanten wis ten ze! De .Feiten en de daden" il lustreren vooral de dagelijkse werk zaamheden en de ambachten: shop pings op de markten, het slachten van een varken, het plaveien van een straat, het binnenhalen van de vis vangst en de „werkzaamheden des geestes" gunnen u een blik in het kabinet van de advocaat en de no taris, op de marktstraat waar een ge neesheer met een sinistere grijns, de burger een rotte kies uit de opgezwol len kaken rukt. Tenslotte is er dan de galerij van staatsieportretten van hoogmogenden, militairen en diplo maten, die uitmondt op de „Roep der zeeën", met koloniale veldslagen en expedities, en de vestiging van Ba tavia. Veel documentatie Ook wanneer men erkennen wil dat niet alle schilderijen onbestreden meesterwerken zijn, en dat afgezien van enkele Rembrandt-tekeningen, Halsen, Steens en Ostades, de col lectie wel voornamelijk van zogehe ten „petis maitres" als Ter Borch, Van Loo, De Witte, Molenaar, etc. afkomstig is, dan blijft de opzet en de formule van deze manifestatie niettemin toch bijzonder aantrekke lijk. De „Gouden Leeuw" in Nederland heeft haar sporen in de wereld en de geschiedenis immers vooral door middel van de schilderkunst getrok ken. En in de schaduw der onster felijke meesters hebben ook de min der illustere figuren hier een niveau van observatie- en uitbeeldingsver mogen gedemonstreerd, waardoor ze die drie eeuwen toch nog best ver mogen te overbruggen. En op dat pic turale niveau van talent en kunnen, krijgt men dan bovendien dus nog een hoeveelheid documentatie over het 17de eeuwse Hollandse leven ge presenteerd, die de moeite van de kennisneming ruimschoots loont. Maderna drie weken in Rotterdam ADVERTENTIE Ze zijn er! Iglo loempia's. U haalt ze vers uit de diepvries. U bakt ze zelf knappend vers! Ontdek nü hoe lekker loempia's kunnen zijn. Geniet er dit weekend van! Jeugdfestival Rotterdam Het jeugdfestival in Rotterdam, een reeks artistieke gebeur tenissen begeleid door ontmoetingen met kunstenaars, zal zich dit jaar in de periode tussen 7 april en 20 mei afspelen. De organisatie die in Rotterdam geheel in handen is van kunstenaars, wil zich richten op de jongeren tussen de 18 en 28 jaar uit Rotterdam en wijde omgeving en hoopt op ongeveer 500 deelnemers. Dit Jeugdfestival, aldus Rob de Vries, directeur van het Nieuw Rot terdams Toneel, zal een kunstfeest zijn dat de fantasie prikkelt. De ope ning op 7 april zal de vorm van een ontvangst hebben waarbij kunste naars niet alleen als gastvrouwen en gastheren optreden, maar ook het personeel vervangen wordt tot aan het opdienen van de maaltijden toe. Daarop volgt een reeks evenementen op de vrijdagavonden en de zaterda gen met als hoogtepunten een opvoe ring van het Nieuw Rotterdams To neel (waarschijnlijk met het stuk „Wie kan er twee heren dienen?"), van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Nederlands Theater met een speciaal voor het festival gekozen programma, en verder een filmpre mière. Het Jeugdfestival zal de gelegen heid geven tot ontmoetingen in ate liers van beeldende kunstenaars en tot gesprekken met schrijvers, mu sici en architecten. De sluitingsavond op 20 mei is op de drijvende havenvakschool Jan Backx, waar in de stijlvolle salons van dlit ex-passagiersschip nog eens allerlei kunstvormen aandacht krij gen in een dichtershoek. een toneel- hoek, mime- en dansvoorstellingen en muziekuitvoeringen. De jeugdige deelnemers aan het Rotterdamse Festival zullen ook zelf actief kunnen worden op deze feestavond. Tl» \renherbergAdriaan van Ostade Tsjechische schrijvers in vrijheid gesteld De gevangenisstraffen tegen vijf Tsjechische schrijvers, die opgelegd werden in de periode van Stalin, zijn nu officieel geannuleerd door het Tsjechoslowaakse Hooggerechtshof. Het Tsjechoslowaakse persagent schap CTK, dat het literaire week blad „Literarni Novimy" aanhaalt, deelde mee, dat het Hooggerechtshof van mening is dat hun activiteiten niet aangemerkt kunnen worden als misdadige handelingen. Het verklaar de alle beklaagden op alle punten on schuldig. Dr. Jozef Knap, Frantisek Kreli- na, dr. Bedrich Fucik. Vlaclav Pro- kupek en Jan Langer waren in 1952 veroordeeld tot lange straffen we gens „tegen de staat gerichte acti viteiten". Het is de tweede maal dat gevan genisstraffen tegen schrijvers her zien en geannuleerd worden. Verle den jaar heeft een regionaal, hof in Bmo de schrijvers Jan ZahracLnicek, dr. Zdenek Kalista, Ladislav Kuncir en Frantisek Kadmka niet schuldig verklaard aan soortgelijke beschuldi gingen. Enige tijd geleden zijn alle schrij vers uit de gevangenissen vrijgelaten. De bekende Italiaanse dirigent Bruno Maderna is in Rotterdam aan gekomen, waar hij tien concerten met het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal geven. Die concerten bren gen wat hun programma-opbouw betreft het beeld te zien, dat men van Maderna kent: zonder het „ijze ren repertoire" uit de weg te gaan. s^U'cia^a^ brengt hij in de komende drie weken 1 e 50013,6 iasion talrijke composities uit zeer vroege perioden, bijv. zijn eigen bewerking voor strijkers van het „In Ecclesis" van zijn 16de eeuwse stadgenoot, de Venetiaan G-abrieli. Bovendien wach ten Rotterdam vele hedendaagse wer ken, o.a. het fascinerende Hirosjima van Penderecki en de wereldpremière van Jan van Vlijmens Sonate voor piano en drie orkesten, Strawinsky's Ebony-Concerto en de geestige bal letsuite Chout van Prokofjew. In de legkippenhouderü kan de ondernemer gemiddeld alleen op be drijven met meer dan 2500 hennen een arbeidsinkomen per uur halen, dat hoger is dan het huidige c.a.o.- loon in deze bedrijfstak: f3.96 inclu- Tegen decadente kunst Twee Russische schilders. E. Nei- westni en V. Jankilewski, moeten zich voor de Vereniging van Rus sische kunstenaars verantwoorden wegens ongedisciplineerd gedrag om dat zij zonder haar toestemming in het buitenland hun „decadente bour- geois"-werkstukken ten toon gesteld hebben, evenals de niet-leden Ra- bine, Zwerew ,Kabakow en Broussi- lowski gedaan hadden. Groene Kruisdag in Middelburg De jaarlijkse Groene Kruisdag van de Algemene Nederlandse Vere niging ,Het Groene Kruis' zal dit jaar op woensdag 11 oktober in de Schouwburg in Middelburg worden gehouden. Het Landbouw-Economisch Insti tuut heeft dat uitgerekend in zijn voorcalculatie voor 1967. Voor die grote bedrijven voorspelt het een ar beidsinkomen per gewerkt uur van f 4.75, voor bedrijven met 1000 tot 2500 hennen f 2.90 en voor bedrijven met minder dan duizend hennen f 1.35. Van de bedrijven met minder dan duizend hennen zal vijftien procent helemaal geen arbeidsinkomen halen of zelfs verües lijden, terwijl vrijwel geen enkel bedrijf in deze categorie aan het c.a.o.-loon zal toekomen. Van de bedrijven met meer dan dui zend hennen zal slechts ongeveer de helft en die zal dan hoofdzakelijk Het Groene Kruis kreeg 42 nieuwe wijkgebouwen In 1966 zijn er door plaatselijke verenigingen van het Groene Kruis 42 nieuwe wijkgebouwen in gebruik genomen. Vier wijkgebouwen werden na uitbreiding heropend. Verdeeld over de provincies waren het er in Groningen (2), Friesland (3), Dren the <5), Overijssel (1) Gelderland (5 resp. 1), Utrecht resp. 3), Noord-Holland 8), Zuid-Holland (6), Zeeland (2) en Limburg (6). ADVERTENTIE Neem uw guldens mee uit sparen bij de Algemene Bank Nederland 4% - Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon f 2.000,- per maand; één maand' opzegging voor hogere bedragen 4% - Spaarrekening Direct beschikbaar f 2.000,-"per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 41/z% - Spaardeposito Drie maanden opzegging 5% - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5 >4% - Spaardeposito Eén Jaar opzegging 5%% - Spaardeposito Achttien maanden vast 6% - Spaardeposito Twee jaren vast Nadere bijzonderheden bïj alle kantoren bestaan uit bedrijven met meer dan 2500 hennen het c.a.o.-loon halen. De winstgevendheid van de eier- produktie. zo weet het LFJ. verder mee te delen, is in de jaren zestig belangrijk gedaald als gevolg van kostenstijgingen en opbrengstvermin deringen. Op bedrijven met 300 tot 1000 hennen daalde het arbeidsinko men in de jaren 1958 tot en met 1965 met ruim anderhalve cent per ei. De opbrengst van eieren was vooral in de jaren 1960—1963 zeer laag. Na dien herstelde de prijs zich enigszins. De kostprijs (zonder arbeidskosten) steeg geregeld, in hoofdzaak door stijging van de krachtvoerprijs. Be drijven met meer dan duizend kippen behaalden de laatste vier jaren een arbeidsinkomen, dat per honderd eieren ongeveer veertig cent hoger was dan op bedrijven met kleine kip- penstapels. Voor 1967/1968 verwacht het L.E.I. een stijging van de eierprijzen voor de producent. pe Nederlandse regering heeft be sloten een militaire deskundige aan de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging in Vietnam toe te voe. gen teneinde over de militaire aspec ten van de ontwikkelingen en ge beurtenissen in dat land te kunnen worden ingelioht. Het beleid van de regering ten aanzien van Vietnam, zoals dit nog onlangs bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken voor het jaar 1967 werd uiteengezet, heeft geen wijziging ondergaan. De benoeming van een militaire attaché kan naar haar oordeel niet de indruk van het tegendeel wekken. Dit zegt de heer Luns. minister van Buitenlandse Zaken, mede namens zijn ambtgenoot van Defensie, de heer De Jong, in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid. de heer Slotemaker de Brui- s (PSP). Met, betrekking tot deze aanstel ling heeft vooraf op geen enkele wijze contact bestaan met instanties van de Verenigde Staten van Amerika. De aan de aanstelling van een militaire attaché in Saigon verbonden kosten komen geheel ten laste van be groting van het ministerie van De fensie, zo delen de bewindslieden mee. Rusland wil uitstel gesprek over de ruimte De Sowjet-Unie heeft in de VN onverwacht verzocht de wereld-ruim teconferentie, die dit jaar van 11 tot 23 september in Wenen zou wor den gehouden, een jaar uit te stel len. De Sowjetrussische afgevaardig de gaf als reden dat de tijd van voorbereiding onvoldoende zou zijn. Een buitengewone vergadering van de algemene vergadering in april zal beslissen of aan dit verzoek al of niet gehoor moet worden gegeven, wanneer de commissie van deskun digen het aanneemt. Het Russische verzoek heeft in UNO-kringen ver bazing gewekt omdat de Sowjet-Unie zelf bijzonder energiek aan de voor bereidingen heeft meegewerkt. Sabotagedaden in Israël Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft gisteren melding ge maakt van twee sabotagepogingen, toegeschreven aan Arabische terroris ten. Bij de ingang van een Arabische school in een Israëlisch dorp bij de Libanese grens werd een krachtige explosieve lading ontdekt die onscha delijk kon worden gemaakt. Men vond sporen van drié mannen, wel ke naar de Libanese grens leidden. Het was de eerste maal dat Arabi sche Israëliërs doelwit van een aan slag waren. Op een weg vlakbij de Jordaanse grens werd een krachtige mijn ge vonden die eveneens onschadelijk werd gemaakt. Het tuig van Ita liaanse makelij was van een t/pe dat in de legers van Syrië en Egypte wordt gebruikt. Visserijdagen in Bergen In 1968 cal de EE.G. ook voor de zeevisserij in werking treden .Naar aanleiding hiervan zal mr. C. A. F. Graaf de Marchand et d'Ansembourg, hoofdadministrateur bij het Econo misch en Sociaal Comité van de Europese Gemeenschap tijdens de op a 11 februari in Bergen te hou den twintigste Volkshogeschoolbij- eenkomst voor zeevisserij een uiteen zetting geven. Het programma van deze visserij- dagen vermeldt voorts: inleiding van drs. H. F. Posthuma over de overbe- visoing in de haringvisserij en een verhandeling met dia's over de ge schiedenis van de visserij, door da. Boelmans Kranenburg. Wilton-Feijenoord in Schiedam levert tanker „Mosli" een week eerder op Indien de laatste werkzaam heden verder geheel volgens de plan nen verlopen, zal morgen, het Noor se tankschip .Mosli' de werven van Wilton-Feijenoord in Schiedam ver laten. Het schip heeft een uitgebreid herstel ondergaan van schade, opge- lopen bij een zware brand, welke op dertien juli van het vorig jaar na een aanvaring met een Griekse tanker uitbrak. De aanvaring vond plaats ter hoogte van de Portugese kust en de brand, die in de accommodatieverblij - ven van het schip uitbrak, verspreid de zich over vrijwel de hele lengte aan bakboordzijde. De bemanning kon zich ternauwernood redden. Een deel van de lading werd in de baai van Gibraltar gelost, het res tant in Europoort. Een groot gat bo ven de waterlijn was ooi-zaak dat het dek over een groot deel werd ont zet. Het gehele dekhuis moest wor den vernieuwd. In concurrentie met andere wer ven in binnen- en buitenland werd het herstelwerk aan Wilton-Fe^e- noord hi Schiedam opgedragen met een opleveringstermijn van 178 da gen. Op 31 augustus werd met de re paratie begonnen. Een week eer der dan contractueel verplicht, vindt nu de oplevering van het schip, dat eigendom is van Mosvold Shipping Company in Noorwegen, plaats. De herstelkosten bedragen ruim tien miljoen gulden. De .Mosli' heeft tot nu toe niet een bijster gelukkige vaart gehad. In 1964 gebouwd op de wenen van Verolme. werd het onge veer een jaar later zwaar gehavend en toen eveneens door Wilton-Feije noord hersteld. Op de eerste reis naar de Perzische Golf gebeurde de aanvaring voor de Portugese kust. In opdracht van de rederij zijn nog verschillende voorzieningen ge troffen teneinde het schip geclassi ficeerd te krijgen om met een groter diepgang te mogen varen, hetgeen neerkomt op een ladingvergro- timg van ongeveer 3000 kubieke me ter ten opzichte van het oorspronke lijke laadvermogen van 69.500 ku bieke meter.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7