Enige onder amateur-politicus de „grote vijf" LIJSTTREKKERS IN TELEVIZIER LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 HL K. J. Beernmk onbetwist leider van jonkheren en landarbeiders Morgen gesprek A VRO-minister (Van i Haagse correspondent) (Van onze parlementaire redactie) Hij rookt grote sigaren, kijkt wantrouwend de wereld in en is niet gauw van zijn stuk te brengen. „Alles op zijn tijd", is zijn politieke boodschap. „Anders gebeuren er ongelukken". Mr. H. K. J. Beernink (57), lijsttrekker van de CHU, lijkt een wat stroeve sombere man. In werkelijkheid is hij echter heel aardigook al komt hij moeilijk uit de plooi. Achter zijn onbewogen uiterlijk gaat meer sociale be wogenheid schuil dan men zou denken. Dat blijkt als men hem op het verkiezingspad volgt en hij over de werkloosheid praat. In zijn partij, die eigenlijk geen party maar een conglomeraat van verschillend denkende protestanten is, wordt „H.K.J." (zoals hy in die kring wordt aangeduid) op handen gedragen. Hy is de onbetwiste leider van de jonkheren en de landarbei ders, de burgemeesters, boeren en winkeliers, die samen broederlijk de Unie bevolken. Zyn uitspraken zijn voor hen wet. Het is een sterk gemengd gezelschap, dat door hem op de rechterflank van het politieke veld wordt aangevoerd. „De CHU noemt zich unie, omdat zy een open beweging wil zyn, wars van partybelang, waarin eerbied voor de overtuiging van de ander voorop staat", zegt het CH-verkiezingsmanifest heel karakteristiek. Beernink is op het politieke terrein niet meer de gevreesde linksbuiten, die hij in de jaren dertig in de lagere afdelingen was. Liep hij toen de honderd meter in 11.6 seconden en scoorde hij tenminste 2 doelpunten per wedstrijd, in de lands- politiek staat hij bepaald minder extreem opgesteld. Het ziet hem nooit langs de kantlijn stormen, maar meer opereren als rechtshalf, die de bal behoedzaam over het middenveld speelt. Ook is hij geen topscorer, maar zo nodig kan hy een ge vaarlijke aanval opbouwen, die de .tegenstander danig in verwarring brengt. In deze verkiezingstijd doet „H.K.J." het rustig aan. Voor hem geen verkiezings karavaan, geen meisjes en geen straatdebatten met andere politici. Hy vervult enkele spreekbeurten en rekent voor de rest op zijn onzichtbare, trouwe aanhang, dezelfde die hem in 1946 bij verrassing in de Kamer heeft gebracht en hem sindsdien niet meer in de steek heeft gelaten. Ter wijl Den Uyl door het land toert, Schmelzer in Limburg de boer op gaat en Toxopeus avond aan avond voor het voerlicht treedt, leest Beer nink thuis de krant, kijkt t.v. of speelt een spelletje schaak. Hij is dan ook geen beroepspoliticus, maar vindt zijn dagelijks brood in het gemeen tehuis van Rijswijk (Z.H.). Vooral als er een voetbalwedstrijd op de te levisie is, krijgt niemand hem de deur uit. Hij heeft er al eens een kabinetsformateur voor latefi wach ten Iedere dinsdagavond gaat hij naar zijn schaakclub, de vrijdag avond-is voor zijn vrouw en ook za terdags werkt hij bij voorkeur niet. Welk beeld hebben de kiezers van Beernink? Is hij vooruitstrevend of conservatief? Zelf weigert hij zich aldus te laten klasseren. „Soms zijn wij progressief, soms vinden we dat het te snel gaat", zegt hij op zijn spaarzame verkiezingsbijeenkomsten. Bovendien: „Het Nederlandse volk laat zich niet in die twee vakjes opsluiten. Het wil meer keus, het wil De AVRO zal morgen in een ge sprek in het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in Rijswijk opening van zaken geven In verband met haar fusie met de RTN. De minister, dr. M. Klompé, heeft de AVRO hierom verzocht met het oog op de behandeling, binnen kort, van de omroepwet in de Eerste Kamer. Waarschijnlijk zal de AVRO worden vertegenwoordigd door haar voorzitter, mr. Slotemaker, van de RTN zal niemand aanwezig zyn. Van de zijde van het ministerie werd het verzoek om het gesprek verklaard uit het feit, dat men „alle gebeurtenissen van de laatste weken uit de krant heeft moeten vernemen". De bewindsvrouwe wenst, aldus een woordvoerder, volledig op de hoogte te zijn wanneer men haar in de Eer ste Kamer over deze zaken vragen mocht stellen. Zaterdag houdt de AVRO in Hil versum een ledenvergadering, waarbij een wijziging in het huishoudelijk re glement zal worden aangebracht die het mogelijk moet maken het AVRO- bestuur met twee RTN-vertegen- woordigers uit te breiden. Vermoe delijk zal het besprokene met de mi nister hierbij ook bekend worden gemaakt. NEDERLAND e onderwijsbegroting („de schrik slaat me om het hart als ik zie, dat die over enkele jaren al 10 miljard gaat vergen") wil Beernink bezuinigen door verkorting van de studieduur en beperking van het aan tal wetenschappelijke instituten. Hij stelt het voor alsof elke hoogleraar er zo'n instituut voor zijn genoegen op na houdt. Soms vervalt hij in uitersten. Van een volgend kabinet verwacht hij, dat de begroting wordt teruggedraaid, maar tegen 2 pet ont wikkelingshulp heeft hij geen be zwaar, mits het geld maar goed te recht komt. „Onze christenplicht vraagt ons positief tegenover deze hulp te staan. Vele miljoenen gaan 's avonds met honger naar bed. Dat moet ons iets zeggen". Werkloosheid Beer- Waar naar de mening nink geen geld genoeg in kan wor den gestoken, is de bestrijding van de j werkloosheid. Hij kent de ellende van ontslag en ontbering van nabij en vertelt in zijn eigen sobere stijl hoe ,1 aaien. hij daarmee in de jaren dertig dat betreft torih I zich ook confessioneel kunnen op stellen". En dan betoogt hij, dat al les aan grenzen gebonden is en dat de belastingen al hoog genoeg zijn. Collectieve voorzieningen? Best, maar dan volgens een prioriteiten plan: „Je kunt de belastingschroef niet blijven aandraaien. We zitten in Europa wat dat betreft tochaanraking is geWeest. Dat al aan de top J papg^^echt, waar hij werkte op de secretarie en waar vooral de scheeps bouw door de werkloosheid werd ge troffen. Van de 1200 mannen kwa men er 800 steun halen. In Almelo, waar hij enige jaren commies-redac teur was, werd hij met de werk loosheid in de textiel geconfronteerd. Die tijd wil Beernink niet meer te- Eenvoudig Trekken andere politici in de ze verkiezingstijd grote scharen be langstellenden, Beernink spreekt doorgaans voor zo'n anderhalve man en een paardekop .Het gaat meestal om een handjevol hervormden, dat hun grote man ook eens van dicht bij wil zien. Beernink brengt hun het verhaal van de nacht van Schmelzer en wat daaraan is voorafgegaan. Ondanks zijn nogal monotone betoogtrant, verstaat hij de kunst ingewikkelde politieke zaken eenvoudig uit de doeken te doen. „Cals heeft zyn spo ren verdiend op het onderwijs terrein", zegt hy, „Maar dat maakt hem nog niet geschikt als minister president. Dan heb ik meer vertrou wen in de financier Zijlstra". En hij verbindt daaraan gelijk de-.eis, dat ook de volgende premier een eco noom wordt. „Dat is bepaald in be lang van land en volk", is één van zijn karakteristieke uitspraken. Als hij toe is aan de episode-De Jong, debiteert hij terloops zyn eerste grap. „Veldkamp wou niet die nen onder een half gekke schout bij nacht", zegt hij. „Nou dan heeft hy zich toch vergist. Ik heb mij door een zegsman laten vertellen dat ze bij de marine -of niet of helemaal gek zijn". De zaal reageert niet merk baar. Meer succes heeft hij even later met deze: „Er worden veel te veel hoogleraren benoemd. Als er een professor in de oorheelkunde weg gaat, komen er twee voor terug: één voor het linker- en één voor het recht - nor". Geen hospitalen De kiezers krijgen vervolgens te horen, dat de C.H.U. vanwege het landsbelang met de belastingplannen van Zijlstra is meegegaan. Hij be treurt, dat de regering-Zijlstra de begroting niet heeft uitgekamd en houdt een pleidooi voor het schrap pen van minder urgente begrotings posten. Militaire ziekenhuizen en dito rechtbanken, noemt Beernink over bodig. Jan Soldaat kan net zo goed in een burgerziekenhuis worden ver pleegd en terechtstaan voor de kan tonrechter" Dan heb je de eerste miljoenen al verdiend". rug. Hij spreekt moet worden uitgebannen en wil meer geld steken in de bouw om al thans in die sector dé werkgelegen heid weer op gang te krijgen. De monarchie laat mr. Beernink in deze verkiezingstijd rusten en hij be gint ook niet over de provo's, die hij blijkens een recent interview zo no dig in een kamp wil stoppen „om ze op te voeden tot nuttige leden van de maatschappij". Maar de confes sionele partij, tijdens elke verkie zingsstrijd in het geding, verdedigt hij te vuur en te zwaard. Christe lijke partijvorming is voor hem nog even actueel als die voor zijn grote voorganger, De Savornin Lohman, Hij zegt open te staan voor ver nieuwing van het partystelsel, maar daar nuchter tegenover te staan. „Zolang men mij de noodzaak van het verdwijnen van de Unie niet heeft aangetoond, zeg ik: ik weet niet waar we terecht komen. Ik weet wel wat we aan de C.H.U. hebben met alle fouten en gebreken". In een soort C.D.U., waarin de drie con fessionele partijen elkaar zouden kun nen vinden, ziet Beernink niets. J)aar zyn we nog niet aan toe", meent hij. Elke groepering heeft zijn eigen theologische achtergrond en daar heb je nu eenmaal rekening mee te houden. Fusies brengen alleen maar nieuwe partijtjes. Geen uitspraak In de pauze krijgt de Rijswijk- se gemeentesecretaris, die buiten de politiek geen ambities heeft (het burgemeesterschap ambiëert hij niet) vragen op kleine papiertjes. Hij probeert ze te ontcijferen en serieus te beantwoorden. Iemand vraagt, wat hij vindt van samen werking met de socialisten. Hij ver oordeelt hun olieplannen voor de signaleert links extre misme in de P.v.d.A., maar wil over een coalitie met deze party geen uitspraak doen. „Ik heb in de poli tiek geleerd nooit te snel nee te zeg gen", verklaart hij. „Dan koon je be drogen uit". Als hij zijn spreekbeurt heeft af gesloten met een oproep de C.H.U. te steunen, neemt Beernink zijn sigaar op en laat zich weer naar het sta tion rijden. Hij heeft wel een auto, maar geen rijbewijs en is in dat opzicht afhankelijk van zijn vrouw, daie hem dan ook vaak vergezelt. Thuis duikt hij snel onder de wol, want hij heeft acht uur slaap nodig. „Dat houdt mij fit", vertrouwt hij d'e ge- interesseerden toe. De volgende mor gen wacht hem weer het Rijswykse gemeentehuis. Zo verglijdt voor mr. H. K. J. Beemink de Nieuwe omroepster Ria Dalmeijer Mijn studie is het belangrijkst „Het is een toevallige samenloop van omstandigheden dat ik nu om roepster ben geworden", zegt de nieuwe omroepster van de N.T.S., de in Utrecht wonende en studerende Ria Dalmeijer (20). Zondagmiddag had ze haar eerste omroepbeurt, het aan- en afkondigen van het pro gramma „Monitor". „Het kwam door een telefoontje met Cor van Leeuwen van de N.T.S. over Iets heel anders. Hij vertelde me terloops dat hij een nieuwe om roepster zocht. Hij vroeg me voor een test. Dat heb ik gedaan, gewoon voor de grap. En toen ik hoorde dat ik was gekozen vond ik het eigenlijk wel leuk". Ria Dalmeijer vertelt dat zij wel enige radio-ervaring heeft. Voor de V.A.R.A. sprak ze verbindende tek sten en commentaren bij de kinder programma's „De krakepit" en „Vrij buiter". Toch vindt ze haar ni( taak iets heel anders en werkelijk niet te vergelijken met haar radio activiteiten die nu zijn gestopt. En de studie? „Mijn studie Neder lands is het belangrijkste en moet het ook blijven. Het omroepen doe gewoon bij. Ik heb slechts twee omroepbeurten per week, hoewel dat natuurlijk altijd vermeerderd kan worden. 10.00 uur 10.30 uur 10.35 uur 1 10.40 uur 11.00 uur 11.30 uur NEDERLAND 2 KRO Pi po de clown NTS-journaal STER: Reclame Carnawally Batman STER: Reclame NTS-journaal STER: Reclame Verkiezingszendtijd politieke partijen (C MIK, humoristisch programma Witboek, over Bijzondere Rechtspleging Vanavond in Nieuwspoort Epiloog NTS-journaal Kernfysica (17) Sluiting NTS 7.50 uur Verkiezingszendtijd politieke partijen (Boerenpartij) 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur STER: Reclame 8.05 uur Openlucht-oircus 8.30 uur Myn kinderjaren, levensbeschrijving van James Baldwin 9.00 uur De vlinder, verfilming van een verhaal van Tsjechow (18 j.) Werken van Delacroix STER: Reclame Journaal Sluiting Springplank, jonge artiesten krijgen Het is maar een keer carnaval 10.26 i 10.41 i 10.45 i 11.00 i en qióteren Polen Maandagavond Op maandag 13 februari van 21.45 tot ongeveer 24.00 uur komen in een directe uitzending van „AVRO's Te- levizier" vanuit Studio Be'levue in Amsterdam alle landelijke lijsttrek kers van politieke partijen voor het voetlicht. Uitgenodigd zijn: de vertegenwoor digers van die politieke partijen, die in alle achttien kiesdistricten met een lijst uitkomen. Behoudens de CPN en de SGP accepteerden alle partijen de uitnodiging, zodat men kan rekenen op de komst van de heren drs. W. K N. Schmelzer (KVP). drs. J. M. den Uyl (P.v.dA.), mr. E. H. Toxopeus (VVD). B. Roolvink (A.R.), mr. H. K. J Beernink (CHU), H. J. Lankhorst (PSP), P. Voogd (lijst Voogd), H Koekoek (Boerenpartij), P. Jongeling (G.P.V.), H. Hessel (Noodraad), ir. H. A. L. de Haas (Landsbelangen), mr. A. Zeegers (CDU), mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (Democraten '66), mr. P. J. H. C. Koot (Partij voor de on- gehuwden) en V. B. F. Feteris (Li berale Volkspartij). Tussen 21.45 en 22.30 uur komen de vertegenwoordi gers van de nieuwe politieke partijen aan bod. Van 22.30 tot 22.35 uur volgt het tweede NTS-journaal, waarna het tweede gedeelte van de directe uit zending op het. scherm komt niet res pectievelijk de vertegenwoordigers van de kleine, zittende partijen en van de grote, zittende partijen. Alle onderdelen van het programma zijn zo opgebouwd, dat, ruime interpella tie-mogelijkheden worden geboden. Als interviewers zullen optreden de heren H. C. Faas, parlementair re dacteur en wandelganger van De Volkskrant, drs. F. A. Hoogendijk, hoofdredacteur van Elsevlers Week blad, en mr. H. W. Sandberg, hoofd redacteur van Het Parool. De presentatie van dit programma is in handen van drs. F. A. Hoogen dijk en Jaap van Meekeren. Staatsgeheimen voor het grijpen Een bouwvakker heeft in de verla ten flat van een gewezen employé van de Britse atoomenergiedienst een koffer vol documenten met de aan tekening .geheim' en .vertrou welijk' gevonden. De man, die in de flat, een ruit kwam inzetten, deed aangifte bij de politie, die de bewoner tracht op te sporen. Deze niet met name genoem de ingenieur werkte bij de atoom- energiedienst, maar verdween drie dagen geleden naar Londen. Een van de beste vondsten van dtt seizoen was Milo An stadt naar een drietal landen achter het ijzeren gordijn te sturen, om vanuit die landen avondvullende programma's mee te nemen. Zo zagen we amuse ment, t.v.-spel en documentaire van Tsjecho-Slowakije en Hon garije, en gisteren werd de trilo gie besloten met eerst een docu mentaire (van Anstadt zelf) over het Polen van nu, gevolgd door een Pools t.v-spel van hoge kwaliteit. Het amusement ont brak dit keer, maar vrijdag komt nog een tweede documen taire over Polen, misschien zit het daar nog in verwerkt. Deze laatste uitzending over Polen was ongetwijfeld de beste en boeiendste van de drie en dat was ook te verwachten. Milo Anstadt is Pool van geboorte, emigreerde als jongetje naar Nederland, voelt zich nog danig verwant met zyn „land van her komst" en heeft er een half jaar geleden ook een uitstekend boek over geschreven. Hjj begon zijn documentaire dan ook met te zeggen, dat wij van Warschau spreken, maar hij van Warsza- wa, waarmee zijn persoonlijke aanpak meteen was getekend. zyn documentairesen zeker die van gisteren, bestaan voor namelijk uit gesprekken met sleutelfiguren, gevolgd door in terviews, korte vragen, met een groep jongeren, dit keer studen ten, die zonder terughouding antwoord gaven op zyn vragen, maar die opmerkelijk genoeg al len meenden in volledige vrij heid. te leven, dit in tegenstel ling by v. tot de Tsjechische jon geren, die indertijd even vrij moedig op Anstadt's vragen ant woordden, maar blijkbaar meer reden tot kritiek en onbehagen voelden. Vrijheid Men mag daarbij echter niet uit het oog verliezen, dat ener zijds de „binnenlandse vryhedd" van de Polen inderdaad groter is dan die van de Tsjechen, en anderzijds, dat de Polen nog minder dan de Tsjechen geneigd zyn hun eigen land, in welke vorm dan ook, af te vallen Po len zyn zeer „op hun eigen" (de geschiedenis heeft hun die ka raktertrek wellicht opgelegd), dat merkt men zelfs als men byv. basketbalteams van achter het IJzeren Gordyn naar Ne derland lokt: de Polen klitten beente als men ze e Je ge De grootste waarde van An- stadts documentaires ligt in hun intelligente aanpak. Anstadt weet waarover hy het heeft en zyn vragen vragen om een uit voerig en weldoordacht ant woord. De katholieke afgevaar digde in het parlement, zowel als de toneelregisseur, zagen geen kans zich er met een „Jantje van Leiden" af te maken en voelden daartoe ook kennelijk geen behoefte, wat een compli ment inhoudt voor de vragen. Mooi was het verhaal over de toneelcensuur. .De kikkers" van Aristofanes mocht wel worden opgevoerd (dit blykbaar in te genstelling tot in West-Duits- land) maar de censuur had vier versregels geschrapt. De spelers hebben die vier regels wel steeds gezegd, maar aldoor zwygend, zij het wel lipsynchroom. Toneel i De avond werd besloten met het stuk „Oe meester", dat ken merkend was voor twee pre-oc- cupaties van de hedendaagse Polen in de tweede wereldoor log) en die met het theater. An stadt had daar in zyn documen taire nog op gewezen, en inder daad bloeit het toneelleven in Polen oneindig veel heviger dan byv. by ons.. ,De meester" gaf daar biyk van. Daar sprak eer bied uit voor het acteurschap, en natuurhjk speelde het zich gedeeltelyk af in de oorlog, by wijze van terugblik, die overi gens geraffineerd in het geheel was ingebouwd. Wat ook al by het Tsjechische stuk was opgevallen: er wordt daar voortreffeiyk geacteerd, en wat de regie wellicht aan vin dingrijkheid tekort komt, wint zy aan doelmatigheid. De rol van regisseur werd gespeeld door Zbigniew Cybulski, de Ja mes Dean van de Poolse film, die twee weken geleden mis- sprong op een rydende trein en verongelukte. De hoofdrol was echter weggelegd voor een oude acteur, die hem met een meng sel van natuuriy kheid en eeuwenoude toneelspeelkunst meer dan voortreffelijk gestalte gaf. Wij hebben vroeger al eens een pleidooi gehouden voor meer aankopen van t.v.-spelen van achter het IJbzeren Gor dijn, ten eerste als tegenwicht tegen de Angelsaksische lava stroom van series waaronder we bedolven dreigen te raken, en ten tweede, omdat er in die 'lan den, waar zowel de film als de toneelkunst op een hoger niveau weg de kwaliteit te behoefte aan hebben. 7.30 Nwa. 7.32 Lichte gram.n Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 C igr.). 8.30 Nws. 8.32 Stereo: I Symfonle-ork. 9.35 Waterstan- Uitz. va van Nederland. 18.30 Licht (opn.). 18.55 Gesprol sengymnastiek. 19.30 Licht t-progr. 22°00 l lezing. 23.25 Stereo: Hilversum 2, 298 ui KRO: 18.00 Fanfare- ork. (opn.). 18.30 Ultz. vj gen; disc, o.l.v. Hr. H. A 18.40 Jonge artiesten me 19.00 Nws. 19.10 Act. l: postbus, 2 Landbelan- L. de Haas. ork.begeleld. Nws. 22.40 Overweging. 22.45 ags magazl- ordt doorge- 23.55 VARA. 7.00 Nws. en ochtendgymn. 20 Soc. strildl. 7.23 Lichte gram.muz. 7.35 Van de voorpag.). rep. (7.3i tO: 7." Nws. 8.10 VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 tische ork.u (gr.) 9.35 Water- l Schoolradio. 10.00 Oude 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Planorecital (opn.); mod. muz. 12.00 Lichte gram .muz. 12.22 Voor het plat teland. 12.27 Med. Tango-rumba ork. 13.50 Gesproken portret, 14.05 Stereo: Concert; 1. Nederlands hoornkwartet: mod. muz; II: Cello en plano: mod. muz. 15.00 Voor de 16.02 Nws.). 17.00 Voc. Dansork. en solisten. Hilversum 2. 298 m NCRV: 7.00 Nws. ei 7.10 Dagopening. 7.15 Klass. gram.n Jeugd. (16.00 •7 de zieken. 17.3 herh. SOS-t land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.40 Variant: act., rep. en veel muz. I 13.30 Stereo: Het Metropole ork.: amu- sementsmuz. (opn). 14.00 De familie Leenhouts. hoorspel. (Herh. van don derdag 2 februari Jl 14.25 Mod. Rus sische ork.werken (gr.). 15.20 Stereo: Alt en plano: klass. en seml-klass. lied- 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five O'clock, praatje. 17.15 Russische volksmuziek. 17.35 Stereo: Koorzang. 17.50 Over- heidsvoorl.: Mens en samenleving: Openbare archieven, toevluchtsoorden voor doe-het-zelvers. Spreker: drs. J. L. van der Gouw, algemene Rijksarchi- beidsvit. (11.00 Nws.). 12.. Operetteklanken. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 ^Vrolijk jJl.progr. (14.00 Nws vrienaen in ae wereld, fllmrep. Ultz. Stichting Socutera. STER- Reclame. NTS: 20.00 Journaal Nws. in 't kort. STER": 20.01 Ret.„...w. VARA: 20.05 Coronation Street, tv- film. 20.55 Achter het nws. 21.20 Uit Bellevue: kunstkroniek. NTS: 22 15 tenprogr. v. d. Jeugd. 17.00 Nws. 17.05 Rhythm and blues. 17.35 t Country and Western muziek TELEVISIEPROGRAMMA'S Clown. 18.50 Journaal Reclame. NTS: 19.00 Mona. tv-film 19.25 Openbaar Kunstbezit. 19.40 Myn Prinses Margaret uit ziekenhuis Prinses Margaret, de 36-jartgc zus ter van Koningin Elizabeth van En geland, heeft gisteren het Londense ziekenhuis verlaten, waar zy vier da gen geleden voor onderzoek was op genomen. In de loop van de week zal zy haar nomale activiteit hervat ten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5