•In Leiden z.w. komt een Sporthal (11/2 miljoen) QOE mg Wereldhandreiking in Stadsgehoorzaal ,Als ze niet horen willen moeten ze maar voelen' Rollende tonnen op Rijksweg: ravage MATRASSEN LEDIKANTEN LEKKER BROOD Sportmiddag" in Leidse raad Rijksbijdrage en spoedig bouwen? 2 In Z.W. ook N instructiebad 6 weken en t is lente BOUDEWIJN DE GROOT TREEDT VRIJDAG IN LEIDEN OP Rath Doodeheefver 99 Roerig DIJSSELBLOEM INSDAG 7 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA -3 xDe sport stond gistermiddag wel sterk in de belangstelling de Leidse raad. Niet minder dan vier voorstellen, met een ;aal aan kredieten van ruim anderhalf miljoen gulden, wer- vl% de raad ter goedkeuring voorgelegd. Het belangrijkste pro s'. ;t was ongetwijfeld de bouw van een sporthal aan de Bos- izerlaan, waarvoor een krediet van 1.485.100 werd aange- 1 hal wij schreven er on- gs uitvoerig over biedt fnte voor zeven binnensporten 10.3 is op korte termijn te verwe- lijken. Van de zijde van het Yiisterie van Recreatie, Cultuur 2-3( Maatschappelijk Werk is een irage in de kosten in het voor- nr ticht gesteld, terwijl het tot de na'gelijkheden behoort, dat ook Nederlandse Sportfederatie in .stichtingskosten zal bijdragen, r jeze hal, een „Twee-in-één- rthal", komt in de plaats van aan de Boshuizerlaan geplan- sportcentrum, met instructie- waarvoor de Dienst van Ge- .xntewerken een plan heeft .worpen. B. en W. zijn tot het djdige voorstel gekomen omdat j sportcentrum nog geruime l op zich zal laten wachten (14f tot tien jaar). (j Triomf ïrtegenwoordigers van alle par- en i, voorzover zij zich gistermid- istel uitspraken, waren enthousiast lngf deze sporthal. Mej. Kappeyne m de Copello (V.V.D.) sprak zelfs l' een .triomf van het College van ratepn w-' Niet minder enthousiast en zij over het voornemen om uit Gegenwoordigers van de burgerij industrie een actie-comité te nen, met het doel gelden voor sporthal bijeen te brengen. ^ekster vei*wachtte, dat met de bouw van deze sport- de veemarkt-sporthalplannen van de baan zijn. Ged. Sta- zal onder het oog moeten wor- gebracht, dat ook een veemarkt- -thai voor Leiden van zeer groot beeing is. Tussen beide projecten eiyij h.i. geen enkel verband wor- uur gelegd. Nu er in zuid-west een •thai komt, zal een spreiding van sporthallen over de stad plaats moe- 1 vinden. Voor het aan de Boshui- aan geplande sportcentrum zal lüe: andere plaats gevonden moeten u:den. >e heer Koopmans (P.S.P.), wiens :ep^tie eveneens volledig akkoord l, vroeg naar het effect van de toollidwerende wand. De heer Van Vliet (Prot. Chr.) en na hem de Van der Klugt (K.V.P.) vroe- of het College al iets kon zeg- ap over de van Ministerie en Sport- m^'atie te ontvangen bijdragen. De r Versnel (P.v.d.A.) sloot zich by av<£ vraag aan. Evenals de heer Van r. i Klugt wenste de heer Versnel te orpen of de bouw van een instruc- 'r Aad aan de Boshuizerlaan nu van ^a-baan was. Drie hallen ut) ^'ethouder Sannes, die dit voorstel »r zag als een triomf voor de bin- iemsPorten' dan voor het College van ïn W., antwoordde mej. Kappeyno de Coppello, dat er geen enkel ^and bestaat tussen de te bou- >4 sporthal en de veemarkt-sport- E, en W. zullen G.S. duidelijk ma- dat ook die hal dringend ge- st is. Ook het door de Dienst van neentewerken ontworpen sport- U Altrum is geenszins van de baan. uu>r een .rijpingsproces' is het plan bij het Ministerie ingezonden. Door een spreiding van sportcen- "is ook het College sterk gepor- .-da. Nu de „Twee-inéén-hal" in I-west is geprojecteerd, zal voor sportcentrum een andere plaats den gezocht. De wethouder dacht ,orcjle Burgemeesters- of Professorcn- iht"t. Voor een instructiebad in zuid- t (naast de sporthal) is plaats iserveerd. Vermoedelijk volkt in 7 d de raad. nkele technische voorzieningen den nog met technici besproken. akoestiek zal slechts een nagalm S 1% seconde hebben. Vermoedelijk 2 |gt Leiden voor dit plan een rijks- 'trage van 'f 250.00. Ook de Sport- eratie staat welwillend tegenover ADVERTENTIE Grote keuze - Lage prijzen. ïf 1 HAARLEMMERSTRAAT 111 delegeren aan de rechtskundige com missie. De voorzitter, die de raad aui- delijk maakte dat deze artikelen daartoe niet de gelegenheid geven, deed een andere oplossing aan de hand. In het door de raad te nemen besluit wenste hij de bepaling op te nemen .behoudens het gunstig cas satie-advies van mr. Telders'. De raad kon met deze wijziging van het besluit akkoord gaan. Dagwinkels Wethouder S. SANNES triomf voor binnensporten een bijdrage, hoewel hierover nog weinig valt te zeggen. Een plaatse lijke actie van burgerij en indus trie juicht ook spreker toe. Komt deze van de grond dan kan dit het rijk alleen maar stimuleren tot medewer king. Na deze toelichting besloot de raad voor de bouw van de sporthal een krediet van f 1.485.1000 beschik baar te stellen. Zoals bekend heeft het ministerie allle mogelijke mede werking toegezegd voor het spoedig verkrijgen van de rijksgoedkeuring. Unaniem ging de raad deze mid dag ook akkoord met het verstrek ken van een krediet van f 24.960 voor de aanschaffing van vier demonta bele tribunes ten behoeve van de Leidse Sportstichting, het beschik baar stellen van een bedrag van f 14.900 voor het plaatsen van twee zittribunes, met windschermen, t.b.v. het sportpark .Noord', in welk park .Roodenburg' speelt, en idem van f 25.000 voor het treffen van voor zieningen in de voor verenigingen (tafeltennis, judo en toneel) bestem de ruimten van het voormalig fa briekscomplex van Van Wijk in de Vestestraat. Na de behandeling van al deze sportvoorstellen bleef er deze middag weinig stof tot discussie over. Vrq- wel alle door ons reeds gepubliceerde voorstellen werden zonder discussie aangenomen. Het voorstel om B. en W. delegatiebevoegdheid te verlenen tot het nemen van verkeersmaatre gelen op grond van het nieuwe re glement verkeersregels en verkeerste kens, ontlokte bjj de heren Van der Klugt (K.V.P.) en Roorda (P.v.d.A.) enige verzet. De heer Van der Klugt, die volle dig vertrouwen had in het College van B. en W., had gaarne gezien, dat raad in verkeersmaatregelen werd De heer Roorda ging iets minder ver en zag de door B. en W. genomen maatregelen gaarne als mededeling aan de raad of de ver- keerscommissie voorgelegd. De raad moet z.i. de mogelijkheid tot infor matie of het maken van opmerkin gen hebben. Wethouder, mevrouw Den Haan, stelde beide sprekers uit eindelijk gerust. Ook zij voelde veel voor een open overleg met de ver- keerscommissie. Iedere maatregel uiteraard niet de vele ontheffingen zal de verkeerscommissie worden voorgelegd. Zijn er eventueel moei lijkheden in de commissie, dan wordt de leden tijd gelaten deze met him fracties vooraf te bespreken. Bij een delegatie aan B. en W. werkt dit de slag vaardigheid in de handa Conform wordt dan besloten. Meevallertje By de behandeling van het voor stel om met de gemeente Voorscho ten een overeenkomst aan te gaan inzake de zuivering van rioolafval stoffen in de te bouwen rioolwater zuiveringsinstallatie ,Allemansgeest' deelde wethouder Piena de raad mee, dat ryk en provincie in totaal 25% in de bouw. en inrichtingskosten zul len bijdragen. Op een totaal van 10 miljoen gulden maakt dit, aldus de wethouder, een flink bedrag uit. Juridische puzzel Een ingewikkelde, juridische mate rie, was het voorstel tot het instellen van een eis tot cassatie inzake het vonnis van de Arrondissementsrecht bank te Den Haag betreffende de onteigening gemeente Leiden contra .Het motorhuis'. Bovendien was dit voorstel de raad eerst laat ter kennis gebracht (30 jan.). De heer V. Aken (P.v.d.A.) deed de suggestie om op grand van de artikelen 61 en 63 van de Gemeentewet deze zaak te Bij de behandeling van het voor stel, om aan Nationaal Grondbezit bouwterreinen te verkopen gelegen aan het Jacq. Urlusplantsoen en het Vijf Meiplein voor de bouw van in totaal 11 daigwinkels en 14 aoitoboxen maakte de heer Frans (P.S.P.) principiële bezwaren tegen deze ver koop. De heren De Kier (Prot. Chr.), Portheine (V.V.D.) en Lambermont (K.V.P.) vroegen inlichtingen om trent de planning van dagwinkels, de branche der te vestigen winkels en naar ruimte voor ambachtelijke vestiging. Wethouder Piena bracht hen onder het oog, dat de planning geschiedt in overleg met de sociograaf van de gemeente, dat de Leidse Midden standscentrale wordt geraadpleegd by vestiging en dat er in het huidige plan geen ruimte is voor ambachte- iyke bedrijfjes. Met de heer Port heine was de wethouder van mening, dat in nieuwe wyken en ook in het saneringsplan Herengracht-Zyi- singel voor ambachteiyke ruimte plaats dient te worden gereserveerd. Aan dr. G. Kuperus werd deze middag in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van conrector van het Ste delijk Gymnasium. Loco-secretaris In het begin van deze zitting werd dr. J. M. Roosenschoon beëdigd als tweede loco-secretaris. Dr. Roo senschoon neemt de plaats in van de heer A. Verhoeven, die deze func tie in verband met zijn benoeming tot gemeente-ontvanger niet langer kon bezetten. Na deze beëdiging vroeg de heer Van Aken (P.v.d.A.) het woord. Hoe wel hy volledig akkoord kon gaan met de benoeming van dr. Roosen schoon tot loco-secretaris, kwam hij terug op de door hem by de behan deling van de laatste gemeentebe groting gedane suggestie, t.w. het in stellen van een Commissie voor in terne zaken. B. en W. hadden er teen geen behoefte aan. Nog steeds zie ik, aldus spreker, in een dergeiyke com missie ,geen pottenkykery. De raad is mede verantwoordeiyk voor het besturen van de gemeente. Hoewel de heer Van Aken deze middag niet verder aandrong op het instellen van een dergelijke commis sie, vroeg hij wel aandacht voor een passage uit de nieuwjaarsrede van de burgemeester, waarin deze o.m. opmerkte, dat B. en W. een systeem uitdenken om de gemeente-secre taris, gelet op zijn zware taak, van werk te ontlasten'. Kunnen B. en W., zo wenste de heer Van Aken te we ten, geen hoog-gekwalificeerde amb tenaar aantrekken om dit doel te be reiken? De burgemeester, die toegaf, dat hy een dergelyke opmerking inder daad had gemaakt de secretaris is zwaar belast' zeide dat het Col lege nog niet aan een oplossing toe AD VERTEN TUI: Dan vraagt iedereen om het nieuwste r&dbehang (want voorjaar is tijd van vernieuwing). Maar... de complete collectie 1967 is nü al uit. Vraag erom bij de vakman; die heeft nu (nog) alle tijd voor u! ontwerpers en fabrikanten van behang 99 In de Leidse Stadsgehoorzaal zal vrijdag 10 februari een populaire-avond worden gehouden, waaraan onder meer Boudewyn de Groot (Mijnheer de President en Land van Maas en Waal) en het satirisch cabaret van B. Jansma zullen meewerken. Deze avond wordt georganiseerd door de Stich ting „Wereldhandreiking" waarvan mevr. F. Ouborg presidente is; tevens is zy hoofdredactrice van het blad „De Ark-duif" dat de stichting uitgeeft. Wereldhandreiking (opgericht in 1958, de laatste jaren naar buiten ge treden) geeft elke maand ook het blad de Ark uit benevens populaire grammof oonpl a ten De Stichting heeft ten doel door middel van correspondentiemappen Nederlandse kinderen in contact te brengen met. kinderen in ontwikke lingslanden, met name Senegal en Kameroen. Het is de bedoeling Frans talige Afrikaantjes het mogelijk te maken onderwijs te genieten, zoals men dat in de „beschaafde wereld" is gewend. Dit houdt in dat men de kinderen op een fundamentele ma- nier wil laten leren en schrijven, ook I dist voor de stichting deelde dit gis- Begrip staat huisvlijt op het programma. De correspondentiemappen bevat ten dan ook een soort, leesplankjes, krijtjes, textiel en naaigarnituur. Dit werk, van zuiver Nederlandse oor sprong, wordt uitgevoerd onder de naam Ark Adoptie Actie. Het prin cipe is dat door jongeren iets voor jongeren wordt gedaan, ongeacht huidskleur of geloof. De heer H. van Duyne. propagan Boer Koekoek (in Leiden) over de vijf grote partijen Gelach, gebrul, gejoel, gestampgeklap het was gister- Verbroken door gejoel en geschreeuw. avond allemaal ruim voorhanden in de Stadsgehoorzaal, waar n e ega e de afd. Leiden van de Boerenpartij een verkiezingsbijeenkomst belegde met lijstaanvoerder Koekoek als woordvoerder. De belangstelling voor deze spreekbeurt was overstelpend, ge meten naar de hoeveelheid publiek die gewoonlijk een politieke vergadering bijwoont. Toen om half negen dedeuren werden gesloten, waren nog zo'n 300 plaatsen onbezet, maar de Boeren wilden kennelijk geen overvolle zaal uit vrees voor ongeregeldheden. Het besluit om niet alles tot de laatste plaats vol te proppen werd zeer tot ongenoegen genomen van de zeer grote, roerige menigte (plm. 2500 man) die zich op dat moment nog voor het gebouw in de Breestraat be vond- Het was er zo druk dat het verkeer dreigde te worden lamgelegd. Het publiek op straat vermaakte zich nog lange tyd met het lied: „Waar we heengaan Koekoek zal wel zien". Er deden zich geen noemenswaardi ge incidenten voor. Intussen had de heer Koekoek, met donderend geraas begroet, in de zaal het offensief op de vyf grote partyen geopend. Hy verweet ze een destructief beleid te voeren waar niets goeds van te verwachten was. In vo- gelvucht trok hij vervolgens over de kabinetten Marijnen, Cals en zyi- stra heen. Het kabinet-Marynen achtte hij het minst slechte van de drie „al hadden wij daar onze be zwaren tegen, want ze gaven te veel uit". Hun tv-beleid kon de heer Koe koek evenmin bewonderen. „Ze wil den geen recht van wederwoord in het bestel toelaten, iets waarover het Nederlandse volk ook ontevreden was". Op de regering-Cals had de ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Lelden Boerenleider nog meer tegen, want die liet nog meer geld rollen. „Toen kwam Zylstra en we dach ten: die zal Nederland wel even red den. Weer werden we teleurgesteld, want er werden geen bezuinigingen aangebracht. Ook in dit kabinet kan de Boerenpartij onmogelyk vertrou wen hebben". Nadat de heer Koekoek het opstekend geloei kalm over zich heen had laten gaan, richtte hy zijn geschut op de WD. „Die partij doet net of ze voor de vrijheid opkomt, maar de WD heeft lang niet altyd nee gezegd tegen belastingverhoging. Ik noem maar als voorbeeld de ro- kery, wat de belastingverhoging daarvoor betreft hebben ze vóór ge stemd, met het gevolg dat de oudjes een duurdere pyp gingen roken". Voort6 verweet hij minister Witte- veen destijds 800 miljoen meer te hebben uitgegeven dan eigenlijk mo- gelyk was. Ambtenaren De werkloosheid had de heer Koe koek al lang zien aankomen. „We hebben daarom ook steeds gewaar schuwd niet te veel buitenlandse werkkrachten hier te halen. Men had de vele onproduktieve ambtenaren in het arbeidsproces moeten opnemen". De woningnood kan volgens de lei der van de Boerenpartij worden op gelost zonder er een cent meer voor uit te geven. „Er staan nu 50.000 woningen leeg omdat ze te duur zyn. De heer Bogaers had dat kunnen zien aankomen en dus tydig geen vergunningen meer moeten afgeven voor woningen boven de 30.000 gul den". De heer Koekoek besloot met te zeggen: „Wanneei de vyf grote partyen dan niet willen horen dan moeten ze maar voelen'. De woorden van de Bennek om se politicus werden herhaaldelijk on- In het begin Boeren al gezegd dat er elementen in de zaal waren die het niet om de politiek te doen was, maar om „iets anders". Na de pauze toen men schrifteiyk vragen mocht indienen, werd het nog aanzienlijk onrustiger. Twee keer ging het daarby enigs zins gespannen toe. De eerste keer toen de kwestie-Adams ter sprake kwam en de heer Koekoek als ver weer teruggreep op het verleden van het kamerlid Zegering Haddes. Een der toeschouwers liep daarop boos naar de microfoon en riep dat deze destijds was vrygesproken. Verder kwam hy niet, want iemand die ken- neiyk behoorde tot Koekoeks orde dienst drukte hem van de microfoon weg. Geroep om .democratie' hielp niet, voorzitter Stikkelorum zei dat alleen sohriftelyke-vragenstellers voor de mocrofoon mochten komen en hield daar ondanks luid protest aan vast. De tweede keer kwamen de toeschouwers overeind toen een van Koekoeks assistenten figuren wilde verwijderen die papieren vliegtuigjee de zaal in lieten koersen Noodraad Op één vraag kwam het antwoord van de heer Koekoek goed, duidelijk door, dat was toen hem werd ge vraagd hoe dat toch allemaal zat met die Noodraad en de heer Voogd. (Serder had hy namelijk ver klaard dat de Boerenpartij geen vereniging van ontevredenen en van het onbehagen was. „De mensen waren ontevreden by de grote par- tyen. Ze zyn nu by ons en ze zijn nu tevreden"). De noodraad, aldus de heer Koekoek wordt gevormd door een aantal mensen, dat voor zichzelf wilde beginnen. Daar is geen bezwaar tegen, zoiets gebeurt in het bedrijfs leven ook wel. We vonden alleen dat ze er wat vroegtijdig mee begonnen. Ze hadden eerst de kunst eens moe ten afkijken. Wat de heer Voogd be treft, dat was een goed kamer-lid, maar hem nemen we de vorming van een nieuwe party wel kwalyk, want hy ls de partijkas nog 8000 schul dig". Het ligt in de bedoeling de wereld te hervormende te voeren actie draagt ertoe by dat de jongste gene ratie begrip voor het leven krijgt, dat er niet zinloos oorlog wordt gevoerd en dat men zonder aanzien des per- soons (zwart of blank) als mens te genover elkaar staat. Voorlopig strekt gebied, waai- Wereldhandreiking zich intensief mee bemoeit, zich uit over de Frans-talige Afrikaanse lan den; het ligt echter ook in de bedoe ling de Engels-talige erbij te betrek ken. De verwezenlijking van de idealen zal veeld geld voor zich opeisen, daarom organiseert de Stichting (een organisatie die niet uit winst bejag handelt) naar niet alleen con tact met ontwikkelingslanden, maar ook naar in Nederland interlokale contacten. Zo zullen voor het doel dat de Ark nastreeft deze maand no gook in Til burg, Gilze en Enschede avonden worden gegeven. Ook een populaire proprganda-byeenkoms in De Doelen in Rotterdam staat op het program ma. De baten van deze avonden (waarby tevens is inbegrepen de ver koop van twee Ark-kranten een voor Nederland, de ander voor een kind in een ontwikkelingsgebied en de grammofoonplaat) zullen ge heel aan hulp lm de ontwikkelings landen ten goede komen. Aan de vrijdag te houden avond is tevens een prijsvraag verbonden. Men kan twee reizen naar Parijs winnen en met het uitgegeven geld steunt men een goed doel.. De be stuursleden rekenen dan ook op een grote opkomst. NIET JUIST Onder de kop „Onrust in Leiden. Horde belegert zaal waar Koekoek spreekt" bracht het dagblad „Trouw4 vanochtend een bericht, waarin o.m, staat te lezen „stevige vechtpartyen met de politie waren het gevolg. De politie kon de straat slechts schoon vegen met behulp van twee naast elkaar rijdende autobussen. De horde ging met de politie op de vuist". Bij informatie by de politie verna men wij, dat deze berichten van alle grcmd zijn ontbloot. De politie is niei op de vuist gegaan. Er ls met haar in het geheel niet gevochten. Ook de gummistok is niet gebruikt. Evenmin heeft de politie gebruik gemaakt van twee bussen om de straat schoon te vegen. Vermoedeiyk, zo werd ons meegedeeld, waren dit lijnbussen, die regelmatig de Breestraat, passeren. Er zyn wèl een paar rookbommetjea geworpen. De voorzitter van de afdeling Lei den van de Boerenpartij, de heef J Stikkelorum, die over deze bericht geving slecht te spreken was, heeft zich in contact gesteld met de re dactie van „Trouw" en rectificatie van deze berichten gevraagd. Voor het optreden van de politie had hij niets dan lof. Bergbeklimmers omgekomen Drie Franse bergbeklimmers zijn gis teren dood aangetroffen aan de voet van een rotswand in de Franse Al pen. Bernard Nivet, substituut, van de openbare aanklager van Monaoc en de jeugdige Norbert Langlois en Henri Noxscatto kwamen ten val in het Boreon massief, enige kilometers van Saint Martin Vesubié. Voor de Leidse kantonrechter Enige automobilisten kregen op een boete van f 40 subs. 8 dagen ver- van twee jaar, 29 september jl., toen zij op Rijksweg ooröeeld. 4 onder Oegstgeest reden, de schrik van hun leven, toen zij plotseling een aantal afbakeningstonnen zagen ko men aanrollen en stukken van ver splinterde planken op hun auto's weerploften. Een paar automobilis ten konden een botsing metde ton nen niet vermyden en van twee wa gens werden door de neerdalende stukken plank de voorruiten ver splinterd. De veroorzaker van deze nogal aanzienlyke ravage was een 28-jarige heier uit Den Haag. De door hem bestuurde vracht auto, die bovendien nog een andere vrachtauto op sleeptouw had, reed namelyk door een onverwachte zwenking tegen een uit tonnen en planken bestaande wegafbakening op. „Ik weet echt niet hoe het kwam. De voorkant van de auto trok plot seling zonder enige aanwijsbare oor zaak naar links en reed die tonnen omver voor ik er iets aan had kun nen doen" zo verzekerde de heier gisteren de kantonrechter, mr. W. de Koning. „De zwenking kwam vermoedelijk doordat u een andere vrachtauto sleepte en dat soort werk niet ge wend bent. Daar moet men namelyk min of meer gespecialiseerd zyn", zag de officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, als enige oplossing van ver- daclites zowel vreemde als schade- ïyke manoeuvre. Conform de eis werd de heier tot „Ik zag echt niets aankomen en vind het onbegrypelyk dat zoiets kon gebeuren", aldus het excuus van een 56-jarige automobiliste uit Voor burg voor het feit dat zy na een grove overtreding rustig was door gereden. zy reed namelyk op de Veurse- weg te Voorschoten en wilde gaan keren op het moment, dat een be stelauto zeer dicht met inhalen was genaderd. Doordat de bestuurder van de bestelauto sterk moest af remmen om een botsing te voorko men, ontstond er een kettingbotsing, waarby vier auto's min of meer ern stig werden beschadigd De automobiliste had, zo zei zy al thans, van „dit alles" niets maar dan ook niets gemerkt. ,Ik hoorde pas van die botsingen toen 's-avonds de politie by mij thuis kwam", ver zekerde zy met nadruk. Daar de bestelauto, aldus de ge tuigen, verdachtes auto tot op slechts circa 25 meter was genaderd, toen zy aan haar laakbare manoeuvre begon, kon de rechter zich moeiiyk indenken, dat zy „niets had zien aankomen". „Toch is dat echtwaar edelachtbare", hield verdachte vol. De officier vond dit een reden te meer om de overtreding als zeer laakbaar en ernstig te kwalificeren. Hy eiste aan ook naast een geld boete van f 100 sub. 20 dagen een voorwaardeiyke intrekking van ver dachtes rybevoegdheid voor de tyd van zes maarden met een proeftyd tyd van twee jaar. Verdachte vond, dat zy wel zeer zwaar gestraft werd. „Want zo wierp zy tegen, wat kan ik er aan doen als ik niets gezien heb". .Die bestelauto was er wel dege- lyk en dat u hem niet gezien heeft, kan worden gekenmerkt als een zeer gevaariyke achteloosheid" re pliceerde de kantonrechter scherp en daar hy van mening was, dat ver dachte de geëiste correctie volkomen verdiende, vonniste hy conform. Een 44-jarige administrateur uit Leiden moest zich hierna ver antwoorden, omdat hy met zyn auto uit een bocht in de Haarlemmertrek vaart weg onder Sassenheim was ge vlogen om vervolgens via een ANWB- wegwyzer in een naby gelegen sloot te caramboleren. „Volgens de getuigen nam u die bocht met een veel te hoge snel heid", las de kantonrechter onder meer in het proces-verbaal. Ver dachte was het niet met de getui gen eens. „Ik reed niet hard. M'n auto ging plotseling zonder enige aanwysbare oorzaak slippen met al le gevolgen van dien" De officier hield zich echter aan de getuigenverklaringen en achtte derhalve het bewys dat verdachte zeer roekeloos en dus op gevaariyke wyze had gereden, afdoende gele verd. Hy eiste dan ook zowel een geldboete van f 100 subs. 20 dagen als de voorwaardeUjke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tyd van zes maanden met een proef- Gezien de ernst van het feit, wees de rechter verdachtes verzoek om enige clementie van de hand en von niste hy conform. „Drie wielrijders stopten wel om die bromfiets voorrang te verlenen. Waarom deed u dat dan ook niet?" vroeg de kantonrechter op vry scherpe toon aan een 53-jarige me taalbewerker uit Katwyk. „Omdat ik haar, hoewel ik voor ik overstak goed had uitgekeken niet zag aan komen", aldus verdachtes bescheid. Hy stond voor de balie omdat hy met zyn rywiel de secondaire ry- baan van de Zandlaan ter plaatse en vervolgens het daar langslopen de rijwielpad was overgestoken zon der de (verplichte) voorrang te ver lenen aan een op dit rijwielpad zeer dicht genaderde bromfiets. Tenge volge van de botsing kwam de be- rydster van de bromfiets dermate ernstig ten val, dat zy vry zwaar gewond werd. ,Het is nu, dus ruim drie maanden na het ongeval, nog niet bekend welke gevolgen die val partij uiteindeiyk voor die berijdster zal hebben, zy wordt nog steeds ver pleegd", merkte de officier in zyn requisitoir onder meer nog op. Ge zien de ernst van het feit, eiste hij een boete van f 75 subs 15 dagen. Jk heb de schade aan haar brom fiets geheel betaald en haar ook regelmatig bezocht", zo gaf ver dachte .indirect" te kennen, dat hij de geëiste correctie aan de nogal ho ge kant vond. De rechter dacht er anders over en vonniste conform. Met een geldboete van f 150 sub«. 30 dagen alsmede een voorwaardeiy- ke ontzegging van de rybevoegdheid voor de tyd van zes maanden met een proeftyd van twee jaar, hoorde een 62-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam gisteren „het zwaarste vonnis van de dag" tegen zich uit spreken. Hy had het er dan ook wel naar gemaakt .Want nadat hy met zyn auto via een oprit Ryksweg 4 A was opgereden, zwenkte hy aldaar ver volgens direct naar links ten einde een andere auto in te halen. En dat terwyi een derde automobi list op de inhaalbaan al doende was genoemde auto in te halen. Tenein de een botsing met verdachtes auto te voorkomen, remde deze automo bilist sterk af en kwam daarna al slippende in de middenberm terecht. Dwars tegen de verklaringen van drie ooggetuigen in, hield verdachte vol, dat hy op het recliterwegge- deelte was gebleven en derhalve de desbetreffende bestuurder niet had gehinderd in de vrye doorgang. „Hy behoefde niet voor my af te remmen en ik ben my echt niet van enige schuld bewust" was verdachte van mening. De officier twyfelde geen moment aan de juistheid van de getuigenver klaringen. Hy achtte het dan ook wettig en overtuigend bewezen, dat verdachte een uitermate gevaariyke stunt had uitgehaald en wel één, die maar al te vaak mensenlevens kost. Het vonnis was conform de eis.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3