Geinig mogelijkheden tot louwwoningwetwoningen Bouw van 36 flats in Zoeterwoude Ontslag voor 200 personen SPREEUWENPLAAG IN KATWIJK Egyptisch vliegtuig ontploft en W. van Zoeterwoude in antwoord :p algemene beschouwingen V AG 7 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD t college van burgemeester en wethouders van Zoeter- le heeft in antwoord op de algemene beschouwingen van -meenteraadsleden gezegd, dat het de tevredenheid van de |can delen inzake de woningbouw. Dit in het bijzonder jjfende de bouw van 36 woningwetwoningen in het plan ijinde. ||j aanzien van de vrij e-sectorwoningen tonen burgemeester jthouders zich niet bijster tevreden, de verkoop ervan is bte moeilijkheden gestuit. hns is het college het met 'lens de algemene beschou uitgebrachte standpunt zt overnemen van het ini- bij het tot stand brengen 21 keuzeplanwoningen. kunnen het bestuur van \oningbouwvereniging niet zren tot huurophalers" B. en W. Het college voegt \hter aan toe dat het niet Helen het initiatief over te \wanneer er geen verbeterd f tussen het bestuur van \ingbouwvereniging en het itebestuur dat wenselijk jeacht) tot stand komt. SLUITING jgtsluiting in de richting van nte Zoetermeer ziet het col- als de oplossing die het in als definitief wil zien. Suiting zou namelijk alleen xjrbetering in de Geerpolder want deze doorverbinding 1 eerst dan effect nadat èn buurtseweg èn de Geerbrug plan kunnen worden opge- Eolang deze totaliteit niet paar is, zal met een minder INSON TEGEN MISDAAD ent Johnson heeft gisteren pres gevraagd wetten uit te n om de verkoop van vuur- lan banden te leggen en de wie beschermen tegen straat- gai In een boodschap aan het $pegt de president dat door steeds stijgende misdaadcij- schatting jaarlijks ruim tien «julden aan bezittingen ver- 1| t. $$agt maatregelen om de toe- verslaving aan verdovende te bestrijden, het aftappen Ifoongesprekken en andere sche afluisterapparatuur te de regering meer bevoegd, geven in de bestrijding van misdaad en het strafsysteem te verbe- mooie oplossing moeten worden vol daan. Wat betreft de uitbreiding voor bouw van woningwetwoningen zien B. en W. in de nieuwe gebieden de toekomst somber in. Er zullen alleen mogelijkheden komen langs de Ho ge Rijndijk bij de uitbreiding van de bebouwingsmogelijkheid tot aan de Ommedijk; wat er verder mogelijk zal zijn binnen de goedgekeurde uit breidingsplannen is zeer beperkt. Wel moet het project flat voor verhuur, opgenomen in het Westeinde, tot wo- ningwetbouw worden gewijzigd, me nen de gemeentebestuurders. Een eventuele huurbelasting zal de door stroming moeten bevorderen. Meegedeeld wordt dat het mogelijk is dat een aanzienlijk lager bedrag nodig is voor de bouw van een nood- slachtplaats dan in de oorspronke lijke kredietaanvrage wordt genoemd. Thans wordt gewerkt aan het bestek Sport Uit de besprekingen met SJZ zijn geen positieve resultaten gekomen. B. en W. zullen hier spoedig op terug komen. Voor de vestiging van tuinbouwbe drijven hoeven geen gronden te wor den gereserveerd in het streekplan Rijnstreek-west. De bestaande be drijven hebben volgens B. en W. vol doende expansiemogelijkheden. Busdienst Waarderend laat het college zich uit over de activiteiten van de sport vereniging Meerburg gedurende de afgelopen maanden. Zelfwerkzaam heid is hier niet vreemd aan. Dezer dagen zullen besprekingen wor den gevoerd met onder andere de KNVB en de Ned. Sportfederatie over het klaarmaken van een twee de sportveld. Burgemeester en wethouders heb ben wensen Inzake het instellen van een busdienst van Zoeterwoude-dorp naar Leiden om 7.45 uur en het on derhouden van een uur dienst zon dagochtend en -avond aan de desbe treffende businstelling, de NV Citosa in Waddinxveen, voorgelegd. De bus maatschappij antwoordde dat tijdens het ochtendspitsuur voldoende ver- voergelegenheid beschikbaar is ge steld. De maatschappij neemt aan dat het instellen van een dienst om 7.45 uur niet economisch verantwoord is. Een enquête heefit uitgewezen dat er bij de vaste reizigers weinig be langstelling voor de gevraagde dienst is. B. en W. hebben gevraagd of deze toch, zij het dan tegen een gemeen telijke vergoeding van nog onbepaal de grootte, doorgang kan vinden. Hierop is nog geen antwoord ont vangen. Citosa berichtte voorts dat jeen eventuele wijziging van de zon dagsdienstregeling in het voorjaar nader zal worden bezien. Van de minister van Financiën is een voorstel ontvangen om in ver band met de grenswijziging een af wijkende berekening toe te passen voor de vaststelling van de uitkerin gen uit het gemeentefonds. B. en W. hebben bezwaar tegen dit voorstel gemaakt. De lagere raming van f 36.621.96 is niet in de begroting jamseerde >$!S|nse straf; IPtterzoek g Indoheem Utrecht voor 1967 opgenomen. Meegedeeld wordt dat het geraamde batig saldo van f 243.458.49 van de reserve nief in overeenstemming is met de wer kelijkheid het moet f 209.000 zijn. Kapitaalsvoorzieningen voor dit jaar zijn niet geraamd, zo zeggen burgemeester en wethouders, omdat dergelijke uitgaven een afzonderlijke behandeling eisen en omdat de ra mingen de goedkeuring van de pri mitieve begroting aanzienlijk kunnen vertragen. De op gang zijnde ka- pitaalswerken worden na afsluiting van het jaar overgeboekt; zo ook de ramingen van de uitgaven waar nog niet mee is begonnen. B. en W. tonen zich zeer tevreden over de gemaakte opmerkingen tij dens de algemene beschouwingen. Luchtje aan aardgas In ons bericht over de aardgasont ploffing in een perceel aan de Lam- menschansweg in Leiden, schreven wij, dat dit gas reukloos is. Van de zijde van de S.L.F. deelt men ons mee, dat aardgas sinds kort is ge- odorise9rd. Een defect aan de lei ding kan dus direct worden gecon stateerd. Na 8 maanden aangehouden Op verzoek van de Leidse politie heeft de Rotterdamse poli'tie een 50-jarige monteur uit de Maasstad aangehouden, die zich 8 maanden geleden op 18 juni in Leiden aan autodiefstal schuldig maakte. Onder het voorwendsel de „defecte" auto even op gang tie brengen, maak te de man zich ijlings uit de voeten. De eigenaar liet hjj slechts het na kijken van de auto Bosbrand op Tasmanië Bü grote bosbranden in het zuiden van het Australische eiland Tasma nië zijn vandaag in de buitenwijk Ferntree van Hobart, aan de voet van de Welllngtonberg, honderdvijftig personen door het vuur ingesloten geraakt. Sindsdien is niets meer van hen vernomen Voorts is de ver nietiging van tenminste honderd wo ningen gemeld. Door de brand zijn verbindingen op het eiland en die tussen Tasmanië en Australië ernstig gestoord. De gehele bevolking van het 700 zielen tellende Kingston, ten zuiden van Hobart, heeft onder medeneming van slechts de aller noodzakelijkste bezittingen de vlucht genomen naar het strand. Te gen het middaguur was de tempera tuur in Hobart opgelopen tot 38.8 graden Celsius. Vele forensen poog Gemeentebestuur stout voor zware taak Reeds enkele maanden wordt Kat wijk geteisterd door een spreeuwen- plaag. In grote zwermen van duizen den strijken de dieren 's avonds neer in de bomen van het De Rid derplantsoen, waar de vogels ook de nacht doorbrengen. Behalve uit veel afschieten. Veel vogels werden uit de bomen geschoten, maar de overmacht bleek te groot te zijn. Sinds gisteravond probeert men het met een luidspreker, bevestigd op een ladder van de brandweer. Het appa raat brengt gekrijs van een roofvo- lawaai .bestaat het ongerief uit het gel voort, dat ter afschrikking moet bevuilen van het plantsoen en do dienen voor de spreeuwen. Zover be- omgeving. Van de zijde van het ge- j kend, heeft men in Katwijk nooit meentebestuur zijn verscheidene po- eerder met een dergelijk grote over- gingen ondernomen om de spreeu- i last van spreeuwen te kampen ge- den naar huls terur te keren, maar „fn te krjJ To, heden had htl ™»r werden ateeds dit nog niet gelukt. I meer wegen onbegaanbaar. Zelfs de gevangenen uit de Risdom-gevange- nis zijn ingeschakeld bij de brand bestrijding. Een tweemotorig vliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaatschappij is vandaag in de lucht ontploft. Ge vreesd moet worden dat alle dertig inzittenden zijn omgekomen, zo heb ben functionarissen op het vliegveld van Cairo meegedeeld. Het toestel was op weg naar Hughada, een bad plaats aan de Rode Zee. Het was een in de Sowjet-Unle gebouwde Anto- ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens doctoraal westerse sociologie de heer W. M. Kastelein (Leiden), mej. A. C. de Graaf (Voorburg) en de heer C. J. M. Schuyt (Leidschendam)kan didaats kunstgeschiedenis m>ej. C. F. V. Quarles van Ufford (Leiden). Vrijdag 10 februari aal er in de katholieke kerk van Warmond ln het kader van de vrouwen-wereldgebeds dag een interkerkelijke bijeenkomst worden gehouden. De liturgie is sa mengesteld door Koningin Salote van de Tonga-eilanden. Het onder werp is: „Zijn koningschap zal geen einde nemen. Het eerst heeft men het gepro beerd met het bespuiten met grote waterstralen door de brandweer. Als tweede middel zag men om naar het VOORSCHOTEN Culturele avond in Cultureel Centrum In het Voorschotense Cultureel Centrum zal vrijdag 10 februari, 's avonds om half negen een „Walk In Culture"-avond beginnen. Jan Paul ten Hoopen, artistiek di recteur van de Jonge Letter Kring, zal dan een „literère voordracht" titel „Freet meer Freud" worden ge geven. Het geheel zal worden afge wisseld met een modeshow. ZOETERWOVDE Bijeenkomst EHBO-ers Aanstaande maandag zal de r.-k. EHBO-vereniging .Meerburg" in Zoe terwoude/Lei der dorp, 's avonds om 8 uur, een bijeenkomst houden in de grote zaal van „De drie eendjes" in Zoeterwoude De heer Spaargaren, werkzaam bij de verkeerspolitie, zal een lezing houden over hetgeen men bij ongelukken verkeerstechnisch" moet doen. Pastoor Kragjtwijk zal vertellen over het verlenen van gees telijke EHBO' aan verkeersslachtof fers, die ln stervensgevaar verkeren. Ook' zullen deze avond mevr. Van Dam en dr. De Bruyne aanwezig zijn. gehouden in wijken ^vee grootste steden van de em* Staten met de hoge mis- ms, heeft uitgewezen dat an de ondervraagde per so - avonds niet de straat op pet. spreekt niet met onbe- lie zij tegen komen, 21 pet. des avonds met een auto straat en 20 pet. wilde d toonde zich bezorgd over noge misdaadcijfer bij jon- 15 tot 21 jaar. Jident pleit sterk voor een lef! controle op vuurwapens, verbod om revolvers aan ïen beneden de 21 jaar te ver- onzÉ geweren en jachtgeweren inen beneden 18 jaar afl De N.V. Elektrotechnische Mechanl- nische Industrie (E.M.I.) en de Eerste Nederlandse Apparatenfa- briek N.V. in Utrecht, dochter maatschappijen van het Indoheem- concern. gaan het personeel ver minderen van 825 tot ongeveer 625. De ontslagen zijn nodig in verband met een reorganisatie ter handha ving van de continuïteit. De tech nische en organisatorische aspecten van de reorganisatie worden thans nauwkeurig onderzocht, zo heeft de directie van de Utrechtse dochter- Aanwijzing voor College Rijksbemkldelaars maatschappijen van het Indoheem- concern medegedeeld. Met de vakbonden en de metaalbond vindt overleg plaats over de sociale voorzieningen, die voor het met ontslag bedreigde personeel zullen worden getroffen. De onderne mingsraden en het gehele perso neel zijn vandaag ingelicht over de te nemen maatregelen. Ook wordt reeds overleg gepleegd met het Ge westelijk Arbeidsbureau in Utrecht over de wijze, waarop herplaatsing van de 200 personeelsleden kan worden bevorderd. Geruchten over een massaal ontslag bij de E.M.I. deden reeds een maand geleden de ronde. Ter handhaving van de continuïteit van de belde vennootschappen, die zich bezighouden met de fabricage van motoren, ventilatoren, elek trisch handgereedschap en elektri sche huishoudelijke toestellen, is besloten tot concentratie van de tot deze Utrechtse bedrijven beho rende productie-eenheden. Wethouder P. ran Hofwegen slaat de eerste paal 'Js vergadering e ffl van Warmond komt mor- vanjom acht uur in openbare byeen. jn behandeling voorstel tot verhoging van tel^ke leges met ongeveer ezig en. komen voorstellen ter ta- hoging van de straatbelas- invoeren van een rioolbe- l verhoging van de reini- en. De bestaande tarieven waterleidingbedrijf zullen )rden verhoogd met 5 cent verde kubieke meter water, roting van diit bedrijf slui- De subsidies voor de in deze bestaande muzdekverenigin ken 'C worden verhoogd tot een Os per vereniging van f 1175 aag 'oor elke vereniging die aan auspiciën van één der lan- ieraties georganiseerd con- 't deelgenomen en daarbij in de eerste afdeling f. 100.— per jaar, de afde- jntendiheid f 150.—, de ere- 200.— en de superieure of leling f 250.per jaar Lwordt voorgesteld 15 rlykse salariskosten van teur van de drumbands en Igent tot een maximum be. DWÏ400.— per jaar voor reke- ie gemeente te nemen. *ï/feld wordt een bedrog be te stellen aan de school bel voor aanschaffing van upparaten. steld wordt aan de Leidse K. en O. te Leiden "|le te verstrekken van f 1. Minister Veldkamp van Sooiale Za ken heeft bij beschikking van 6 fe bruari het College van Rijksbemidde laars wederom tijdelijk, d.w.z. voor ten hoogste één jaar, belast met de goedkeuring van c.o.a.'s. De minister heeft het College een j -m algemene aanwijzing verstrekt, voor ft »*l M O'fïll ft fill een loonmaatregel voor een bijslag) o op de lonen van 4 pot. bij het van c.a.o.'s en 1.5 pet. op 1 juli Het College kan toestaan, dat plaats van deze bijslag de c.a.o.-lonen met 4 pet. resp. 1.5 pot. worden ver hoogd. De arbeidstijd komt in 1967 niet voor enige verkorting, in welke vorm ook, in aanmerking. Voorts heeft de minister het Col lege verzocht het minimum-inkomen met ingang van 1 januari 1967 te be palen op f 126.— per week en met ingang van l juli 1967 op f 128.per week. Vakcentrales lZ\°P erkenning stakingsrecht Horlogediefstal Een onbekende heeft gisteren voor i 4.000 aan horloges gestolen uit de etalage van de juwelier Knijff aan de Smedenstraat in Maastricht. De dader sloeg de ruit in en graaide en kele horloges weg, waaronder exem plaren met een waarde van meer dan duizend gulden. Een buurman van de juwelier probeerde de vluch tende inbreker te achtervolgen, maar had geen succes. Het West-Nederlands Sympho- nie-Orkest zal woensdagavond 15 fe bruari om 8 uur een uitvoering ge ven ln de hervormde kerk in Zoeter woude. Zang door gecombineerde ge- mengde koren van Zoeterwoude (2) iskö? uit Warmond afkomstig I en Katwijk (1). met medewerking van enkele solisten. 3 Het overlegorgaan van de drie vak. centrales, NVV, NKV en CNV heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer gevraagd het vierde lid van artikel 6 van het Europees sociaal handvest, waarin het recht van staking wordt erkend, goed te keuren. In de memorie van antwoord van de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Buitenland se Zaken en van Justitie, betreffen de het ontwerp tot goedkeuring van het Europees sociaal handvest, is aangekondigd dat de regering ten aanzien van het stakingsrecht alsnog besloten heeft het voorstel tot goed keuring van het handvest in te trek ken. Het overlegorgaan heeft zich in zijn brief op dit moment beperkt tot het stakingsrecht, hoewel het in de memorie van antwoord nog enkele teleurstellende passages heeft aange troffen, zoals het standpunt inzake de gelijke beloning van mannen en vrouwen. Het overleg-orgaan van de drie vakcentrales is van oordeel dat goedkeuring van juist de aan het stakingsrecht gewijde bepaling in het handvest van bijzonder groot belang zal zijn. In Nederland heerst vrijwel algemeen de opvatting dat wettelijke erkenning van het recht op werk staking noodzakelijk is. Wethouder P van Hofwegen heeft gistermiddag de eerste paal ge- slagen voor de bouw van 36 galerij HU wees erop, dat met het slaan in de eerste van de 525 palen be gonnen wordt met het eerste bouw- van de gemeente Zoeterwoude, waar kind is geweest, thans grond bouwrijp is gemaakt voor de bouw van 100 woningen. Deze woningen worden gebouwd in de woningwetsector door het aannemersbedrijf De Lange en Van der Plas in Oegstgeest onder archi tectuur van ir. A. Paardekooper. Eind december hoopt men het object te kunnen opleveren. Beneden bevindt zich een centrale bergruimte. Alle Het is voor de eerste keer, aldus de heer Van der Ploeg, dat „St. Wil- lebrord" flats gaat bouwen. Jaren lang hebben we gezegd, dat we daar niet aan mee zouden doen, omdat flats niet pasten in de plattelands gemeenschap. Na langdurige bespre kingen is het bestuur er toch toe overgegaan. De heer Van der Ploeg dankte al- woningen zullen worden voorzien len die hebben meegewerkt aan de van centrale verwarming. De huur voorbereiding van het plan, niet in zal ongeveer f 30.- per maand be- het minst B. en W., de raad en ir. dragen. Opdrachtgever is de woning bouwvereniging „St. Willebrord". De heer J. v. d. Ploeg, voorzitter van „St. Willibrord", kon een groot aantal genodigden welkom heten, on der wie het voltallige college van B. en W., de loco-secretaris, de heer H. Sieverding, vele raadsleden, de gemeente-architect de heer J. v. d. Broek, ir. Paardekooper en de aan nemers. Paardekooper en diens medewerkers, die het bouwplan ontwierpen en het met veel moeite in het keurslijf van het curvecijfer konden passen. Ook is het bestuur dank verschuldigd aan het provinciaal bestuur voor de soe pele wijze waarop het contingent be schikbaar is gesteld. Zonder iemand tokort te doen, al dus de heer Van der Ploeg, wil ik Dassault laat het niet aankomen op krachtmeting Nadat vorige week duizenden ar beiders van de Franse vliegtuigfa brieken Dassault wegens looneisen in staking waren gegaan, hebben ze gisteren in groten getale in de stra ten van de stad Bordeaux gemanifes teerd. Het conflict had vorige week al een verscherpte wending aange nomen doordat de arbeiders een eis van de directie het werk onmiddei- houden van werken van os, Gerrit I lijk te hervatten, hadden beantwoord Achterberg. Slavomir Mrozek, F. door de fabrieken te bezetten. Van- Garcia Lorca en Allen Gisberg. Ook i ochtend werd echter bekend dat zal een cabaretuitvoering onder de i Marcel Dassault, die als vliegtuigin- dustrieed en als persmagnaat als een der rijkste mannen van Frankriik wordt beschouwd, dezer dagen ln Pa rijs persoonlijk een delegatie van de stakers zal ontvangen. Deze invitatie werd de eigenaar der grootste Frame vliegtuigfabrieken vooral door poli tieke overwegingen ingegeven. Mar cel Dassault, die voor de Gaullisti sche partijen ook nog zitting Leeft in de nationale vergadering, moet van de kamerpresident, de Gaullist Chaban-Delmas, die tevens burge meester is van Bordeaux, 'n tip heb ben ontvangen dat het met het oog op de verkiezingen van volgende maand, gewenst zou zijn aan deze sociale krachtmeting met zijn ar beiders maar zo snel mogelijk een einde te maken. Oorlogsmisdadiger Mr. Toxopeus wil oriëntatie over Von Kielmanse Of or Cc De liberale-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. E. H. Toxopeus, heeft de voorzitter van de vaste com missie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer gevraagd deze commissie bijeen te roepen. Aanlei ding tot dit initiatief is een artikel in een weekblad (Vrij Neder land) over de NAVO-generaal Von Kielmansegg. Mr. Toxopeus, die zijn verzoek in een brief heeft neergelegd, zegt daar- j in onder meer dat „de vraag zich opdringt of Von Kielmansegg onder de oorlogsmisdadigers dient te wor- den gerangschikt of niet. Het artikel zelf geeft daarover, uiteraard, geen uitsluitsel". Naar de mening van mr. Toxopeus moet, indien dit wel het geval is. worden overwogen of de houding ten aanzien van de betrokken officier, I „die wij tot dusver hebben ingeno- j men", dient te worden gewijzigd of terzake stappen door de Nederlandse regering moeten worden genomen. In zijn brief zegt mr. Toxopeus dat een bespreking van de vaste commis sie met de ministers van Buitenland se Zaken en van Defensie moet plaats hebben teneinde zich terzake te oriënteren. „Een zaak als deze moet door elke Kamer met elk kabi net worden besproken", aldus de heer Toxopeus. Franz-Paul Decker naar Montreal Franz-Paul Decker, die sedert 1962 als dirigent verbonden is aan het Rotterdams Filharmonisch Orkest, is benoemd tot muzikaal directeur van het symfonie-orkest van Montreal. Hij volgt Zubin Mehta op, die deze functie zes jaar heeft bekleed. ZESDAAGSE ANTWERPEN Het Nederlands/Zwitserse koppel Post. Janssen en Fritz Pfenninger heeft in de nacht van maandag op dinsdag weer de leiding in de zes daagse van Antwerpen genomen. De stand luidde dinsdagmorgen bij de neutralisatie: 1. Post-Janssen- Pfenninger (Ned.-Zwit.) 620 pnt. 2. Simpson-Severeyns-Proost (Engeland -Belg.) 616 pnt; 3. Sercu-Merckx- Bugdahl (Belg.-W.Dld.) 472 pnt; 4. Kemper-Oldenburg-Karstens (W.Dld. -Ned.) 318: op een ronde: 5. De Loof- Eugen-Motta (Belg.-Den.-It.) 289 pnt op 14 ronden: 8 Nijdam-Koel-Van der Lans (Ned.) 255 pnt. Wethouder P. van Hofwegen slaat in tegenwoordigheid van vele genodigden de eerste paal voor de 36 galerijwoningen in het Zoeterwoudse uitbreidingsplan Westeinde. (Foto L.D./Holvast) lijk met het plan is verbonden, na melijk die van wethouder P. van Hofwegen, die in de ongeveer zeven jaar ,dat dit uitbreidingsplan op sta pel staat met nooit aflatende ijver daaraan heeft gewerkt. Enorme hindemissen moest hij nemen, bergen moesten worden ge slecht of misschien meer toepasselijk, hele zeëen heeft hij moeten dem pen. Daarna nodigde de heer Van der Ploeg wethouder Van Hofwegen uit ae eerste paal te slaan. Daaraan gaf hij gaarne gevolg, omdat ook hij verheugd was, dat thans een begin kon worden gemaakt het plan West einde, dat zoveel hoofdbrekens heeft gekost, maar dat nu door de bouw van deze 36 flatwoningen ge stalte krijgt. Wethouder Van Hofwe- noemde het voor Zoeterwoude een naam noemen, die onverbreke- een belangrijke en blijde dag. De klaverjasvereniging „Sport na Arbeid" uit Noordwijk hield een competitiewedstrijd, waarvan de uit slag als volgt luidde: W. Zuidhoek 5309 p.; L. Plug 5020 p.; A. Plug 4805 p.; Th. van den Berg 4776 p.; J. de Larie 4718 p.; J. van Duin 4703 p S Wijnands 4589 p W Mooijekind 4532 p.: E. Urk 4517 p.; J. van Eik 4449

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13