Ceulse bisschop wil iet spreken tijdens erbroederingsweek Dibelius begraven Snelheid van Orbiter fractie verminderd JDAG 7 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 oofdredacteur Joodse blad van West- nd, de „Algemeine Unaban- dische Zeltung", heeft giste- klaard het ongewoon te vin- de aartsbisschop van Keu- rdinaal Josef Frings, van de de stad heeft geëist, zich te eren van een kritische ver in zijn blad. |-Jarige kardinaal heeft ge- een toegezegde lezing tijdens christelijke verbroederings- houden, tenzy zy dit doen. het verslag van een rek in het genoemde blad, je hetwelk rabbi Max Nuss- Hollywood, voorzitter van rikaanse afdeling van het Wereldcongres, zou hebben bedroefd, van naai tydens een gesprek van dingen te horen, die my aan tjd herinnerden", rdinaal zou het antisemitis- »r de nazi's hebben toege- de verwerving van en ïken met rykdommen door Volgens het verslag zou In twyfel hebben getrokken, miljoen joden heb- loord. .oofd van de kerk van Keu- het verslag, „verbaasde n met uitdagende uitingen joodse strekking", eau van de kardinaal heeft week een verklaring gepu- 'olgens welke hy buiten de /as geciteerd, wat daarna tegengesproken door de Alfred Wolfniann corres- in Bonn van het Joodse agentschap. heeft het bureau van een tweede verklaring waarin de kardinaal gging op de broederschaps- ïg te spreken, intrekt tenzy van Keulen, die hem het m, zich openlijk en officieel en van de verklaring in de een onderhoud in Dussel- hoofdredacteur Herman zou ongewoon zyn. Het ten, dat zy zich zouden distancieren van rabbi Nussbaum, die een van de actieve rabbynen in Amerika is en zich altyd heeft uit gesproken voor de vestiging ven jood se gemeenschappen in een nieuw, democratisch Duitsland". Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Driesum M. Bergsma te Nieuw-Beyerland;- te Beilen (vac. H. Nyeboer) R. Pomp te Zwarte- meer;- te Farmsum W. Leegsma te Zuidwolde (Dr.) Aangenomen naar Harkstede-Scharmer J. C. Eman kand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Hoornsterswaag (Fr.) G. G. S. v. Hoogstraten te Hoogezand. Geref. Kerken. Beroepen te Siddeburen en te Marrum J. Jurjens te Vries (Dr.);- te Schiedam (vac. J. Couvee) (2e beroep) J. C. v. Veen te Maarssen; te Alphen a. d. Ryn (vac. wyien W Wyma) G. O. N. Veenhuizen te Emmen-Angelslo. Aangenomen naar Oostkapelle L. Hartholt te Wierum. Beroepen te Hallum J. Jurjens te Vries (Dr.) Bedankt voor Vollenhove-St. Jans klooster D. Dykstra te Een. Geref. Kerken (vrygem&akt) Bedankt voor Meppel J. W. Beek man te Hillegersberg -Straatweg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West J. H. Carlier te Kampen. Tweetal te Opperdoes A. Broers- ma kand. te Leeuwarden en J. Kruis kand. te Apeldoorn, waar van eerst genoemde is beroepen.;- te Schiedam J. P. Versteegh te Wormeneer en C. v. d. Weele te Huizen (N.H.). Beroepbaar de heren A. Broersma. Singelstraat 18, Leeuwarden;- J. Kruis te Zwolseweg 310, Apeldoorn; H. v. Mulligen, Julianastraat 27, Zwolle en W. J. Quist, Oosterengweg 142, Hilversum zyn geëxamineerd en beroepbaar verklaard. Vastenpredikers pr moeten leer van kerk begrijpen „Laat U niet verblinden door het zoeken naar nieuwigheden, die niet uit de kerkeiyke leer en praktijk voortvloeien, maar uit een hang naar buitenissigheden, niet-rechtzinnige opvattingen en profanerende vor men". Dit heeft Paus Paulus de vas tenpredikers vermaand, die hy naar jaariykse gewoonte ontving. Zy moesten, zo zei hy, hun best doen om de leer van de kerk te be grijpen en haar vernieuwingswerk te steunen. „Van u, priesters, hangt het voor een groot deel af of het tweede Vaticaanse concilie zegenryke en po sitieve vrucht zal dragen", aldus de paus. De paus kondigde verder aan, dat hy zelf het eerste doopsel zou toe dienen in de gerestaureerde doopka pel van St. Jan van Lateranen en dat de kantoren van het Vicariaat van Rome nu in het Lateraanse pa leis zullen worden gevestigd waartoe wyien Johannes de 23ste reeds voor bereidselen had doen treffen. Bisschop Otto Dibelius, die zich tegen de nazi's verzette en later te gen de communisten om de Duitse protestantse kerk onafhankelijk te houden, is gisteren begraven. De laatste kerkdienst voor de voor malige president van de Wereldraad van Kerken, die werd gehouden in de West-Berlynse Evangelische Mat- theus Kerk, was een eenvoudige plechtigheid, zyn begrafenis werd alleen door zyn familieleden byge- woond. Dibelius stierf 31 januari op 86-jarige leeftyd. Oost-Duitse geesteiyken kregen van hun regering geen toestemming de plechtigheid by te wonen. Onder de aanwezigen bevonden zich de West-Duitse minister van Defensie. Gerhard Schroder, de minister voor zaken geheel Duitsland betreffend, Herbert Wehner en de Amerikaanse commandant van Beriyn, generaal- majoor John F. Franklin. Stille begrafenis van Teirlinck Herman Teirlinck, de zaterdag overleden Vlaamse letterkundige, is gistermiddag in alle stilte begraven op het kerkhof van Beersel in de buurt van zijn woonplaats. Op ver zoek van de overledene verliep de teraardebestelling in de grootste een. voud; alleen en!ge familieleden volg den de schrijver op zijn laatste gang. STAKINGSGOLF IN ITALIË (Va Romeinse •spondent) Een delegatie van Amsterdam se bouwvakarbeiders heelt gister middag een petitie aangeboden voor de minister-president, welke door een functionaris van het ministerie van Algemene Zaken in ontvangst werd genomen. De bouwvakkers tonen zich ongerust over de vermindering van op drachten in de bouw. Kerkbouw in Groenswaard De financiële thermometer van de kerkbouwactie voor de bouw van de hervormde Westerkerk in het uit breidingsplan Groenswaard in Wad- dinxveen, laat weer een flinke sty- ging zien. Op 20-januari 1967 bedroeg het eindsaldo f. 172.937.23. Uit dit alles biykt, dat het de herv. gemeen te van Waddinxveen ernst is met de ze kerkbouwactie. Vooral als men be denkt, dat dit grote bedrag in 2 jaar is byeen gebracht. Correctie geslaagd De Amerikanen hebben gisteren een kleine wyziging aangebracht in de koers van de maansatelliet Lunar Orbiter III en gemeld dat uit de ste gegevens biykt dat deze vre succes heeft gehad. Door de koerswijziging is de snel heid van het ruimtevaartuig met ze ventien kilometer per uur afgeno men. De koers is nu zodanig dat de Orbiter in een gunstiger positie zal zijn als hy woensdag in de omgeving van de maa.n aankomt. Dit zal de geleerden op het labo ratorium voor de straalaandrijving in Pasadena Californië) in staat l stellen het 385 kilogram wegende i ruimteschip in de juiste baan om de maan te brengen. De correctie is aangebracht door een remraket 4.4 seconde te laien werken. Oorspronkeiyk zou de Orbi ter een punt hebben bereikt op 78 kilometer van de maan. Als gevolg van de correctie is het doelgebied op 474 kilometer boven de noordooste- lyke kant van de maancirkel geko- Volgens een woordvoerder was een hogere baan nodig om beter met de Orbiter te kunnen ïhoenmag. De Haarlemmer- ikele huishou- extern. Werk- Leldseweg 96, 01717 - 2629 Noordeinde infles en sportie- 1 sfïiteer dan bij: ilffjnburg, Bree- Ijlen. Telefoor A luit. solliciteer r\l i Cloppenburg. .q Joelden. Telef R Ah-"* tnr Breestraat 78. J.W747 toestel 4 >cht, in klein Jen per week. hg. Kistenfa- ,ad. Valken- b Katwijk a/d. 1- 2843. ke Jongen, Happiners, i244^lden- 22511 pick-ups, autoradio's, draag- Rljn 60. Porseleinkast, mah.stoel antieke linnenpers, ronde ïke gebeeldhouwde kisten, spinnewielen, secretaires, fraaie 3-zitsbank. koperen kronen Te koop Berinl M21 e ctrische trein, merk Trlx. wasser, een snelwasser. 127 Volt. In zeer goede staat. Anna v. Saksenstraat 14 A. 3 ye koop bruidsjapon, lang. m t toebehoren, maat 40. C. de Groot. Hobbemastraat 11. Hazerswoude Dorp Naaimachines. Handnaal- iodes-bureau'8. C. J. v. d. Geest Houthandel ?,De Btircht". Hoogl. Kerkgracht 49, tel. 33078 's Maandags gesloten. B Antiek. Curiosa, meubelen en schilderijen, alles tegen lage prijzen. Inkoop, inruil en re- Blansjaax Hogewoerd ntle Burg, Rapenburg 57. Tel. 26556 B Gasfornuizen anrdags van af f98.— Billijke aansluitkos ten. Fa. v. d Burg. Rapen- .burg 57. Tel. 26556 B Gaskachels f398.— met thermostaat, thermisch be- siligd, elektrische ontsteking. dus geen f500.— of f600. Volle garantie. Fa. v. d. Bu Rapenburg 57. Tel. 26556. zonwering. Prima afwerking Verkoopkantoor Melchers mar- kiezenfabriekC. E. Jedeloo. Juffermansstraat 35. Oegst- geest. telef. 01710 - 53105. B Gratis flessen. Negamgas zonder statiegeld. 's Morgens gebeld, 's middags besteld. Gra tis 3 x per Jaar al uw gas toe stellen schoongemaakt. Thula- terug als U ze door ons /akkundlg opnieuw laat stof- 26003, Lelden. In de eerstvolgende dagen of we ken zal Italië worden geteisterd door nog meer stakingen dan er in dit land gewooniyk reeds zyn. Vrijwel alle personeel In rijksdienst Is in ac tie en enkele stakingen zijn al be gonnen. Vanaf gisterochtend staakt het volledig personeel by de admi nistraties voor ouderdomsverzekering, ongevallenwet en ziektewet. Deze sta king zal voor onbepaalde tyd door gaan. Het is een ware ramp voor de pensioentrekkenden. Morgen en overmorgen zullen alle scholen gesloten zyn van de bewaar scholen af tot de universiteiten. En daar het vandaag al een vrije dag is als laatste dag van het carnaval, be tekent dit dat deze week de scholen alleen op maandag en vrydag ge opend zyn. Ook de medici, verbonden aan zie kenhuizen, zullen gaan staken en wél van 9 tot 18 februari. Zeer waar- schyniyk komt er bovendien een sta king bij alle ministeries voor de duur van 48 uur. Voorts is het personeel van de spoorwegen zeer opgewonden. By de posterijen dreigt een staking, die in zekere zin reeds is begonnen, doordat sinds gisteren de brievenbus sen in steden en dorpen niet wor den geleegd. Natuurlyk hangt veel van dit alles weer samen met looneisen. De rege ring is niet alleen voornemens niet toe te geven, ze zou het niet kunnen doen .want het geld is er eenvoudig niet. De minister van Financiën. Preti, een socialist, heeft meegedeeld dat hy zal aftreden indien er ook maar voor een lire zal worden toege geven aan de eisen van het rijksper soneel. schoonheid. Import. Per fleeje 90 cent. BIJ Drog. Boerhaave. Haarl.straaat 68. Als twee droppels water lijken origineel en 3M-kopieën op elkaar. De nieuwe 3M Dry Photocopier model 209 maakt ze voor u in een mum van tijd. Snel. Volautoma tisch. Volkomen droogwerkend. Bijzonder goedkoop. Hoeveel kopieën wenst u? Een, tien, vijf en twintig? Even instellen, knop indrukken. Uw 3M automaat doet de rest. Maakt feilloze, fijn genuanceerde kopieën van elk denkbaar origineel zonder poeders, toners of andere chemicaliën. Boeken, manuscripten, blauwdrukken, foto's, alles. Zelfs de kostbaarste en kwetsbaarste originelen zijn volkomen veilig. U kunt de 209 kopen voor f 5600.- Een hele investering zegt u? Huren kan ook. Wilt u alle bijzon derheden weten? Via nevenstaande bon bent u gauw op de hoogte. imiNNESOTA [NEDERLAND] N.V. Droog kopiëren automatisch kopiëren 3M kopiëren delstokken. invallde'nstokken Van Ocrle. Haarlemmerstraa 95 By de Vrouwensteeg Repa-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11