LEIDSCH DAGBLAD Verdere verscherping van conflict Moskou - Peking Orbit er op weg naar de maan Geruchten over aanbod van regering in Hanoi JAMIN RUSSISCHE VROUWEN BIJ VERTREK UIT CHINESE HOOFDSTAD UITGESCHOLDEN Verklaring Jongetje onder praalwagen Dezelfde temperaturen Koers perfect DRIE MILITAIREN OMGEKOMEN Tegenstrijdig nieuws over Kennedy en De Gaulle N.V. v.d. Velde Citroën Starfighter neergestort (9uct Qïte, enux> Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 6 FEBRUARI 1967 No. 32093 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, 0,93 per week, (b|j vooruitbetaling)losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Moskou) Een verdere verscherping van het Russisch-Chinese conflict waarbij de grenzen van de diplomatieke tact steeds roeke lozer worden overschreden en vlegelachtige acties op straat de plaats van 't vroegere protocol hebben ingenomen begeleidt de in omvang toenemende uittocht van Russisch ambassade personeel uit Peking. Voordat zaterdag de eerste groep ran 41 vrouwen en kinderen van Russische diplomaten in Moskou arri- reerde, gaf het Kremlin een rege ringsverklaring uit, waarin de Chine- ïen werd verweten dat ,de tegen woordige gebeurtenissen in China Min cynisme zelfs de toestand van het regime-Tsjang Kai-sjek in de donkerste dagen van zijn reactionai re bewind overtreffen'. ,Het geduld pn de zelfbeheersing van het Russi- iche volk zijn niet onbegrensd', al- Jus de verklaring. Gistermiddag kon een tweede Rus- isch vliegtuig, met 80 vrouwen en inderen, van het vliegveld van Pe- ing vertrekken nadat het langer [an zes uur was vastgehouden door e Chinese autoriteiten. De vrouwen ladden de laatste meters naar het liegtuig moeten afleggen tussen twee lagen van uitgestoken vuisten en on- ler het aanhoren van scheldwoorden. )p de bagage waren anti-Sowjetrus- ische leuzen geschreven. De bussen waarmee de Russische jrrouwen gekomen waren, werden door een woedende menigte Chinezen lomringd, die hen betitelden met .vui lakken, rotte eieren, revisionistische bastaarden' en dergelijke. Een tjjd lang konden de inzittenden de bus biet uit, diplomaten die afscheid wll- ïen komen nemen werden niet tot Je Russen toegelaten. de onbehouwen acties van Chinese jongelui, die in boosaardigheid, pri mitiviteit en haat hun gelijken niet zouden hebben. Dat Moskou na het vertrek van vrouwen en kinderen nog zestig man ambassadepersoneel in Peking wil handhaven, is tekenend voor de aarzeling van de Russische regering, tot verbreking van de diplo matieke betrekkingen te besluiten. Er bevinden zich nog slechts der tig Chinese diplomaten in Moskou. Dit heeft een woordvoerder van de Chinese ambassade meegedeeld toen hij op een persconferentie bekend maakte dat de Chinese diplomaten n geslagen en sommigen gewond geraakt. Dit laatste zou het werk van de Russische politie zijn geweest, die had geïntervenieerd toen vrijdag een groep burgers de voor de ambassade geplaatste vitrines met anti-Russisch propagandamateriaal vernielde. Een woordvoerder van de Russische rege ring wilde dit niet ontkennen, maar bestreed dat de politie zou zijn op getreden tegen de Chinezen, die het demonteren van hun vitrines hadden willen verhinderen. Veeleer was spra ke geweest van een handgemeen met de woedende en zelf het initiatief nemende menigte, volgens de zegs- Aarzeling In de Moskouse regeringsverkla ring wordt voor het eerst gezegd dat In Peking vier diplomaten van de Bowjet-Unie zijn overvallen. De Rus sische pers schrijft al dagenlang over Ongeluk bij carnaval (Van Venlose correspondent) Tijdens een carnavalsoptochtwel ke gistermiddag door het Noordlim burgse plaatsje Lomm trok, werd de ï-jarige Karei Janssen door een praalwagen overreden en zo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. De verklede jongen viel tussen de trac tor en de versierde wagen van de carnavalsprins. De feestvierende stoet werd meteen ontbonden, terwijl la ter, na het bekend worden van het dodelijk ongeval, alle carnavalsfes- Itiviteiten in het plaatsje werden af gelast. De raad van elf trad meteen af In het Noordlimburgse plaatsje Horst liepen gistermiddag bij gebrek aan voldoende politiemannen voor alle zekerheid geüniformeerde brand weerliedenlangs de carnavalsoptocht toiee, ter voorkoming dat snoepjes- toprapende kinderen onder een van de Wagens zouden komen. ADVERTENTIE WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Overwegend ma tige wind, aanvankelijk zuidweste lijk, later ruimend naar richtingen tussen west en noord. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 FEBRUARI Zon op: 8.11 uur; onder: 17.38 uur. Maan op: 7.53 uur; onder: 15.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.59 en 14.18 uur, laagwater te 10.05 en 22.32 Dit oommer bestaat alt 14 pagina'* Lioe President Lioe en zijn vrouw Wang zijn 26 januari gedwongen op een a-bij eenkomst te verschijnen, al dus meldt de correspondent in Pe king van het Japanse blad Asahi Sjimboen, die dit zaterdag op een muurkrant had gelezen. Het is de eerste keer dat president Lioe in eigen persoon op een massa-bijeen komst is bekritiseerd. Hij verklaarde antwoord op vragen ,Ik verzet me niet tegen voorzitter Mao'. Verder werd hem gevraagd de eer ste pagina van het boek met citaten Mao voor te dragen. De muur krant zegt hierover, dat hij stamelde twee belangrijke dingen wegliet. Wang hielp haar man en beant woordde de meeste vragen die Lioe gesteld werden. Lioe, aldus de muur krant, was zeer onoprecht. De mas- vroegen: Waarom hebt u een reactionaire bourgeois-lijn willen vol gen? Lioe gaf toe, dat dit togen het denken van Mao was gericht. De massa's namen er geen genoe- m mee, dat Wang Lioe verdedigde. Daarom lieten ze eerst Lioe gaan „Agge mar leut het Carnaval 1967 is zaterdag in alle hevigheid in het zuiden losge barsten. Grote optochten, luid ruchtige feesten en traditioneel ceremonieel. Zoals het overhandi gen van de stadssleutels aan vor sten der zotheid. In Bergen op Zoom kreeg Prins Nilles de twee de een enorme sleutel en grote bevoegdheden. Bouwminister Witte als oud-burgemeester van Eindhoven een ervaren car navalsvierder was als eregast de eerste, die Zijne Doorluchtige Hoogheid kwam gelukivensen. terwijl Wang moest blijven. Maar I ris-generaal van de Chinese commu- Lioe ging niet naar huis, omdat hij nistische partij. Teng, van ,al hun bang was dat zijn vrouw zou worden centrale functies' ontheven zijn. Met aangevallen. Maar de massa's duw- .centrale functies', aldus het blad, den Lioe opzij en dwongen Wang op worden kennelijk regerings- en par- een tafel te gaan staan. tijfuncties bedoeld. Lioe en Teng Het Japanse blad Jomioeri meldt hebken de laatste tijd aan heftige vanochtend dat Lioe en de secreta- kritiek blootgestaan. De derde Lunar Orbiter is op weg naar de omgeving van de maan. Zon dagochtend vroeg is deze 385 kg we gende foto-verkenner van Kaap Ken nedy gelanceerd De Orbiter moet de 370.584 km naar de maan in ongeveer 92 uur afleggen. Hedenochtend werd verklaard, dat de baan van de Orbi ter buitengewoon goed is en dat nog nauwelijks een koerscorrectie behoeft te worden uitgevoerd. Het is de bedoeling, dat de Orbiter eerst in een baan om de maan komt waarvan de hoogte varieert van 200 tot 1840 kilometer. Wanneer de ele menten van die baan op aarde zeer nauwkeurig zijn vastgesteld, kan be rekend worden tot welke manoeuvres de Orbiter opdracht moet krijgen om de uiteindelijk beoogde baan te be reiken. Deze moet de Orbiter aan de aarde zijde van de maan op een afstand van slechts 43 kilometer van het maanoppervlak brengen. Wan neer deze operatie slaagt, zullen de camera's op 15 februari in werking worden gesteld. Twaalf plaatsen Het is de bedoeling, dat de Orbiter twaalf mogelijke landingsterreinen voor bemande maanvluchten onder de loep neemt. De eerste twee Orbi- ters, die opnamen maakten in de zo mer en herfst van het vorige jaar. hebben honderden foto's genomen van geschikt lijkende landingsterrei nen. Na studie van deze foto's heeft, men twaalf gebieden uitgekozen, waarop de derde Orbiter zijn aan dacht zal moeten richten, aangezien deze terreinen het meest belovend lijken. De nieuwe foto's van deze ge bieden zullen onder een iets andere hoek genomen worden dan de voor gaande. zodat vrijwel geen enkel de tail verloren kan gaan. Men zoekt naar een vrij vlak ovaal terrein met een doorsnee van 5 tot 8 kilometer met een betrekkelijk vlakke 50 kilo meter lange aanvliegroute zonder bergen of kraters die de hoogteme ter van een bemand ruimtevaartuig parten zouden kunnen spelen. Men verwacht deze terreinen te vinden in de Sinus Medii, een grote vlakte in het midden en de Mare Tranquilita- tis tussen het midden en de rechter - nand van de van de aarde af zicht bare maanschijf b!,eeJ er na de aanrijiim' Auto tegen geparkeerde vrachtwagen van de Volkswagen over. Ccr r* Surveyor Voorts moeten foto's gemaakt wor den van het gebied aan de andere zijde van de zichtbare maanschijf, waar sinds 2 juni vorig jaar de Sur veyor staat. Aangezien de camera's van de Orbiter alle voorwerpen moe ten waarnemen die groter dan een meter zijn 'en vele details die klei ner zijn), hoopt men ook de Sur veyor zelf op de foto's te kunnen waarnemen. Voorts zullen waar schijnlijk van een hoogte van 1840 km opnamen gemaakt worden van de van de aarde afgewende zijde van de Wannéér deze operaties slagen, heeft het onbemande maanonderzoek, dat aan een bemande vlucht moet voorafgaan, een aanzienlijke voor sprong op deze bemande vluchten gekregen, aangezien die laatste aan zienlijk vertraagd zijn door het tra gische ongeval met een Apollocapsule anderhalve week geleden. VARA WACHT OP EXCUSES VAN BOER KOEKOEK De V.AR.A. is op het ogenblik in afwachting van wat boer Koekoek zal doen: voor vijf uur vanavond, zoals hem in Achter het Nieuws van zaterdagavond is medegedeeld, moet hij de V.A.R.A. verontschuldigingen aanbieden en beloven deze omroep niet langer te beschuldigen van falsificaties. Anders zal de VA.R.A. een kort geding tegen hem aanspan nen. Koekoek heeft namelijk al meermalen, aldus de V.A.R.A., op bijeenkomsten gezegd, dat de destijds voor de televisie getoonde Misthoorn (inzake het geval-Adams) vervalst zou zijn geweest en wel door de V.A.R.A. zelf. Drie militairen zijn vanochtend om half elf om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op Rijksweg 25 tus sen het Utrechtse stadion en het verkeersplein de Berekuil. Een Volks wagen met vier militairen botste te gen een stilstaande vrachtwagen met oplegger. De vierde militair is zwaar gewond opgenomen in het Antonius- ziekenhuis. De met betonnen spanten geladen vrachtwagen met oplegger stond stil in de berm van de weg. Er was een defect aan de stuurinrichting. De vier luchtmachtmilitairen waren op weg naar hun legeronderdeel „Kamp van Zeist" in Soesterberg. Vermoede lijk keerden zij van weekeinde-verlof terug. De marechaussee, die met het onderzoek is belast, vermoedt dat de Volkswagen door een te hoge snel heid uit de bocht is geraakt. De be stuurder zou daardoor de geparkeer- hebben I De bestuurder van de vrachtwagen i werd niet gewond. De slachtoffers zijn de dienstplichtige soldaten Ammer- I.tan (Den Haag), Van den Berg (Rotterdam) en Windhorst (Den Haag). De gewonde is de soldaat Langenberg uit Rotterdam. De Franse regering zou de Amerikaanse senator Robert Kennedy tijdens diens recente bezoek aan Parijs een bericht uit de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi hebben door gegeven, waarin de regering van Ho Tsji-minh verklaart, dat zij, na definitieve stop zetting der bombardementen, met Amerika wil praten over een algehele regeling van het conflict, aldus het Amerikaan se tijdschrift „Newsweek". Washington zou ook via Cairo een soortgelijke boodschap uit Hanoi hebben ontvangen. In de Amerikaanse hoofdstad liet Kennedy verklaren, dat hij geen commentaar op het be richt zou geven voordat hij de toestand had besproken met het Witte Huis en functionaris sen van Buitenlandse Zaken. Bovenstaand bericht Is tot op zekere hoogte in overeenstemming met een verklaring (op zaterdag) van de presidentiële adviseur Wall W Rostow„er wordt op het ogen blik hoogst interessant en netelig werk verricht door diplomaten, die trachten vast te stellen of Noord- Vietnam werkelijk iets voor vredes besprekingen voelt". Of dit werk ten slotte de vorm zal aannemen van on derhandelingen wist Rostow niet. Hü liet zich niet erg optimistisch uit over de belangstelling, die Hanoi zou heb ben voor het aanknopen van overleg. Overigens was Rostow van mening, dat het onverstandig is te veel in bijzonderheden te treden omdat deze pogingen achter de schermen niet gebaat zijn bij publiciteit. Wat het bericht van Newsweek be treft. dit Amerikaanse weekblad meldt verder, dat Kennedy Ameri kaanse collega's in Parijs heeft ge waarschuwd. dat president De Gaulle ei geen belang bij heeft, dat de oor log in Vietnam een einde neemt. Hij zou dit hebben gezegd na een onder houd van meer dan een uur met de Franse president. Kennedy zou van mening zijn dat de oorlog afbreuk doet aan het Amerikaanse prestige en het eigen prestige van De Gaulle ten goede komt. „Newsweek" voegt hieraan toe dat, afgezien van de vraag of het verhaal juist is, diplo maten het erover eens zijn dat De Gaulle inderdaad een dergelijke me ning is toegedaan. Ook bestaat de opvatting dat de generaal graag de rol van vredestichter zou willen spe len als climax van zijn loopbaan. De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken Tran Van-do heeft gisteren zijn aanbod herhaald om met vertegenwoordigers van Noord-Vietnam te spreken over een verlenging van het nieuwjaarsbestand „tot zeven dagen of zelfs langer". Het eerste op 17 jan. gedane aanbod Is doo rHanoi verworpen. De in Zuid-Vietnam werkzame Franse journaliste Michèle Ray, die op 17 januari door de Vietcong ge vangen werd genomen toen zij met haar auto in de gedemilitariseerde zone reed, is vandaag door een Ame rikaanse patrouille ten noorden van Kwang Ngai aangetroffen. Zij was vermoeid maar in goede gezondheid. De patrouille heeft haar naar de luchtbasis Hammond gebracht. In het afgelopen weekeinde zijn Vietcongleden er voor de vierde maal in vier maanden in geslaagd het zwaar bewaakte munitiedepot in Leng Binh (ten noordoosten van Sai gon» binnen te dringen en er hon derden tonnen explos'even tot ont ploffing te brengen. De brand duurde tien uur. Twee Amerikaanse soldaten werden gewond. ADVERTENTIE Piloot ongedeerd Een Lockheed F 104 g Starfighter van de vliegbasis Leeuwarden is van middag omstreeks half een neerge stort in het gehucht Boer (gemeente Franekeradeel). De piloot redde zich met de schietstoel. Hij kwam, voor zover bekend, ongedeerd aan de grond. In de Starfighter, die op een hoog te van vijfduizend voet vloog, zou een plotselinge storing in het gehele systeem zjjn opgetreden. Ontplof fint In een perceel aan de Lammen* schansweg heeft zich zaterdag in de keuken een ontploffing voorgedaan, waarbij alle ruiten van het gelijk vloers gelegen woongedeelte sneuvel den en ook in de woning enige scha de werd aangericht. De ontploffing werd veroorzaakt bij het aansteken van een lucifer in de met uitstro mend- en reukloos-aardgas (de gas kraan stond open) gevulde keuken. Een 22-Jarige bewoonster van hel perceel liep brand- en any wonden op. ADVERTENTIE vol ka ren bi sou its niet duur wel heerlijk DETERWOUDSEWEG De smaak der Parijsche §e lekkerbekken is sedert eeni- I gen tijd op berenvleesch ge- vallen. Sommige slachters j ontbieden beren uit Duitsch- land, waai van het vleesch te rn ger 5 fr. het halve kilo ver- g kocht wordt. Zelfs naar jos- senvleesch te tegenwoordig, i naar verzekerd wordt, bij de H Parijsche vleeschhouwers vraag. H In de vorige week hebben drie jonge jufvrouwen te H Londen het examen als apo- theker met glans afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1