LEIDSCH DAGBLAD Fondsen: „We zitten nog volslagen in de mist" Jongetje (9) vermoord Enorme zwendel met boter in de E.E.G. JAMIN AKISTAANS LIEGTUIG I0VEN INDIA ÏEERGEHAALD AMERIKAANS GRAAN VOOR INDIA President Johnson: Nog geen teken dat Hanoi vrede wenst" Strenge sancties tegen Spaanse studenten VOOR TIEN MILJOEN OPGELICHT alles Vlieland De meesl gekochte en veilige bromfiëts GEBR. HUISMAN Natte voeten? Verkouden? ERDAL WATER )pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 No. 32093 lirecteur: E. A. E. van Dishoeck Stoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, 0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57065 jNog vele vragen over artsenhonoraria t Het echtpaar Van Pallandt ieter bekend als het zangduo Una en Frederik en zijn drie 'Anderen zijn voor een korte wkantie thuis. Dat wil zeggen huis in Kopenhagen, want Nina m Frederik bezitten ook een huis .n Zwitserland en een bungalow n Spanje. Maar de meeste tijd zijn \e op reis om ergens ter wereld ïet muziekminnend publiek fe ilreden te stellen. Op de foto moe- fier Nina met Nicolas (5), Ana aria (1) en Kirsa (3). Een jager van de Indiase lucht- lacht heeft gisteren bij Ferozepo- s in de Poendsjaab een eenmotorig 'akistaans verkenningsvliegtuig eergeschoten, dat zich 28 km bin- Indisch gebied bevond. De pi- van de jager rapporteerde dat et Pakistaanse toestel neerstortte mder dat van de schietstoel ge- ruik werd gemaakt. Ferozepore is een van de belang- jkste militaire stellingen van India voor Pakistan van groot belang. Het Pakistaanse toestel werd op ït radarscherm waargenomen en ïvolgd tot het zich 46 km binnen e grens van India bevond. Het was tooi helder weer en het toestel voer- e klaarblijkelijk een verkennings- lucht uit. De Indiase jagers gelast- in de piloot te landen maar hij luchtte in de richting Pakistan, aarop werd hij üeergeschoten, al- os de verklaring van het ministerie ui Defensie. Volgens een Pakistaanse woord eerder was het toestel een Cessna burgerlijke kentekenen, dat gendom was van de vliegclub van •ahore. Het vliegtuig werd bestuurd student die een gewone ifenvlucht maakte. Lahore ligt on- 25 km van de Indiase grens, woordvoerder in Karatsji nam dat de piloot, Joesoef Malik, het leven is gekomen. .Onze re- lering neemt de zaak zeer ernstig 'E E RBERICHT Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht Jan heden- tot morgenavond: Vanavond en vannacht in het alge peen nog veel bewolking met plaat- ~yk enige regen of motregen, mor- Jen flinke opklaringen en by na ner- bui. Matige tot krachtige nd tussen zuidwest en west. Iets zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur) Jon op: 8.16 uur; onder: 17.32 uur i op: 4.54 uur; onder: 12.11 uur poogwater te Katwyk te 10.48 en laagwater te 6.13 en 19.01 "Dit nummer bestaat alt 18 pagina's Koffermoord in Rotterdam Buurvrouw in arrest (Van onze R'damse correspondent) In Zuidwijk, dezelfde Rotterdamse wijk waar de nog steeds niet opge loste Brekelsveld-moord is ge pleegd, is gisteren een 9-jarig jon getje vermoord. Kinderen vonden vanochtend het stoffelijk overschot met beschadigingen aan de schedel in een koffer, die in een bosje aan de Voornsevliet in de Zuidhoek was weggeworpen. Van deze moord wordt een 32-jarige ongehuwde vrouw verdacht, die in hetzelfde portiek als het slachtoffertje Wal ter Bernard de Wildt woont. Het motief van de vrouw, die zeer slecht bekend staat, kon in het beginstadium van het onderzoek nog niet precies worden gezegd. Een feit is echter, dat uit de wo ning van Walters moeder een be drag van 350 gulden wordt vermist. Heel goed mogelyk is, dat de vrouw, terwijl zy bezig was met het geld te stelen, door de jongen werd be trapt. Rond het middaguur is de anatoom-patholoog dr. J. Zelden- rust met de sectie op het lykje be gonnen. In de woning van de bijzonder agres sieve verdachte zjjn allerlei sporen gevonden, die het vermoeden wet- President Johnson heeft het Con gres meegedeeld dat hij onmiddellijk twee miljoen ton graan beschikbaar zal stellen voor het bestrijden van de ergste nood in India. De geschatte aarde van de hoeveelheid is bijna 150 miljoen dollar (540 miljoen gul den). Johnson vraagt het Congres in een speciale boodschap zich uit te spre- voor volledige Amerikaanse deel neming aan het internationale stre- om het tekort aan voedselgra- in India te bestrijden. India heeft volgens hem in het lopende jaar tien miljoen ton voedselgranen nodig. Van deze hoeveelheid zal 6.6 miljoen ton door de Verenigde Sta ten worden geleverd. Het restant moet van andere landen komen. tigen dat zij inderdaad de moorde nares is. Na haar arrestatie van morgen legde zy een zeer hoog hartige houding aan de dag, waar door men niet het idee had, dat zy spoedig met een bekentenis zou capituleren. In de loop van de dag werden de aanwijzingen echter steeds sterker. Overigens waren er nog vele vraag stukken die om een antwoord vroe gen. (Vervolg pagina 11) (Van onze Utrechtse correspondent) De ziekenfondsen hebben vanmorgen vergaderd over de brief van minister Veldkamp, die volgens hen weinig vragen heeft opgelost. De ziekenfond sen hebben enige tijd geleden de minister dringend gevraagd bekend te maken om welke bedragen het nu precies gaat bij de verhoging van de artsen honoraria. De bewindsman heeft daarop nu geantwoord, dat de kabinetsbeslis sing in het conflict tussen zieken fondsen en artsen uitsluitend aan wijzingen bevat, waarbinnen de be trokken partijen dienen te onder handelen, en geen bindende richt lijnen. De ziekenfondsen zijn daar mee even wijs als tevoren. „We zitten nog volslagen in de mist", reageerde GOZ-voorzitter J. Verschoor. bereid verklaard, de door de regering vastgestelde verhogingen (8% over 1967, de drie daaropvolgende jaren van 17% inhaal) te betalen, maar formeel is er nog steeds geen contact tussen fondsen en artsen. De fondsen vragen zich met name af, of de vastgestelde pensioenreser vering van ƒ2,41 per verplicht ver zekerde binnen de vastgestelde per centages valt, of dat die eraf getrok ken dient te worden. Ook over de on kostenvergoedingen van de artsen be staat nog onvoldoende duidelijkheid bij de fondsen. De Landelijke Huisartsen Vereni ging is aanmerkelijk opgeruimder over de problemen. Volgens dr. We- yenborgh, de voorzitter van de LHV- onderhandelingsdelegatie, moeten er nog wel wat details geregeld worden. „Maar als men het verleden het ver leden laat, laat het zich best oplos- zo meent hij. Tot vijfmaal toe zei president John son gisteren op zjjn persconferentie: er zijn geen serieuze aanwijzingen dat Noord Vietnamese communisten bereid zyn de oorlog te beëindigen en naar de conferentie-tafel te komen. Alle geruchten van de afgelopen we ken van groeiende soepelheid aan communistische kant waren zorgvul dig bestudeerd, aldus de president, waaruit niet was gebleken dat de communisten een stap hebben ge daan in de richting van vrede. Kennelijk willen zij nog altijd geen overeenkomst accepteren, waarmee het zelfbeschikkingsrecht van Zuid- Vietnam wordt erkend en de Geneef- se akkoorden van 1954 en 1962 den gehonoreerd, aldus Johnson, die overigens een onzeker antwoord gaf President Johnson.Mi] is nog op de vraag 0{ louter bereldheid mets bekend over een ernstige Hanol om tot vreedzaam overleg poging van de zijde van Hanoi [e gaan voor Amerikanen voldoen- emd te maken aan de ge- ^e reden zou zyn om de bombarde menten op Noord-Vietnam te staken. De president somde verder nog eens op dat Washington bereid is over al les, met wie dan ook, in wat vooi kader ook. te praten over beëindiging of inkrimping van de oorlog in Viet nam. Met deze uitspraken zette de president een domper op de ietwat overspannen verwachtingen van len in Washington die geloofden dat vrede in Vietnam vlak om de hoek lag, vooral sinds gisteren gemeld werd dat Hanoi de aandacht van de Ame rikanen gevestigd had op recente Noordvietnamese uitspraken. De pre sident liet duidelijk blijken dat hy In de huidige situatie, waarin de Ame rikaanse troepen in Vietnam succes sen beginnen te boeken en de Noord- vietnamezen niet meer zeker kunnen vechten in Vietnam. Meer dan de helft van de Spaanse De ziekenfondsen hebben zich al studenten is gisteren de toegang tot de colleges versperd toen de rector van de universiteit van Barcelona, als gevolg van een studentenstaking, de universiteit voor tien dagen sloot. Dit volgt op een eerdere sluiting van de universiteit in Madrid, waar het cu ratorium besloot een sluiting van drie dagen voor onbepaalde tijd te verlengen nadat studenten en politie hevig met elkaar In botsing geko- Terzelfdertijd namen de Barcelo- nese autoriteiten sancties tegen de 15.0000 studenten, die van college wegbleven om steun te geven aan hun Madrileense collega's. Studen ten die niet in staat waren een aan vaardbaar excuus voor htm afwezig heid binnen drie dagen te geven zul len hun inschrijving als student ver spelen. Zij krijgen tien dagen de tijd zich opnieuw te laten inschrijven en opnieuw alle kosten daarvan te be talen. De autoriteiten schatten dat tenminste 35.000 studenten aan de twee universiteiten de colleges niet bijgewoond hebben. In totaal staan 65.000 studenten aan Spaanse uni versiteiten ingeschreven. (Van onze Brusselse correspondent) Kort na de kolossale zwendel met maismeel is thans een nieuwe oplichterij van de EEG aan het licht gekomen. Bel gische en Nederlandse transportbedrijven hebben de gemeen schap voor naar schatting bijna 10 miljoen gulden opgelicht. Zij hebben, evenals in het vorige geval, kunnen profiteren van het feit dat exporteurs (nu van boter) uit een EEG-land naar een land daarbuiten subsidies kunnen innen, terwijl de handel van boter binnen de EEG niet door subsidies wordt bevorderd of door heffingen gehinderd wordt. Reeds in oktober 1965 moet de kaanse en Deense boter. Daarop be- Antwerpse douane lucht hebben ge kregen van allerlei fraudileuze manipulaties met boter, waarvan het grootste deel afkomstig zou zijn uit Nederland. Een Nederlandse firma zou bijvoorbeeld acht partijen boter, samen ongeveer 130 ton, op papier hebben verkocht naar een importeur in Zwitserland. Daarvoor kon zij sub sidie innen. In werkelijkheid werd de boter aan een Belgische importeur verkocht. Via Zwitserland kwam zij daar als Nederlandse boter (dus zonder heffingen) terecht. De papie ren werden daartoe vervalst. Een andere vorm van bedrog is het verkopen van Nederlandse boter naar Zwitserland geweest en doorverkoop naar Milaan, weer na het verande ren van de papieren, waarin nu werd vermeld dat het om Belgische boter ging, pas na enige tyd ontdekte de Italiaanse douane dat documen ten en stempels waren vervalst. Ze waren niet alleen nagemaakt maar sommige stémpels bleken niet eens in België te bestaan. Een Belgische importeur heeft weer een andere zwendel bedreven. Hij kocht 20 ton goedkope Ameri- taalde hij invoerrechten, maar later verkocht hij de boter als van Bel gische oorsprong naar Zwitserland en daarop kreeg hij dan weer subsidies van de Belgische regering. Nog la ter werd dezelfde partij weer met vervalste papieren naar Milaan ge zonden, zogenaamd in transito via Zwitserland en toen gold zy ook als Belgische boter. De werkelijke verkopers van de boter in België en Nederland heb ben tijdens het onderzoek verklaard dat zy de boter, in totaal ongeveer 20 zendingen, steeds .franco' heb ben verzonden. Zij zouden niet heb ben geweten wat er daarna met de boter is gebeurd. Inmiddels schijnt ook vast te staan dat een Italiaanse handelaar in Milaan de spil van het. hele bedrog is geweest. Niet alleen kocht hij al de boter op maar bovendien moet hy het geweest zijn die de nagemaakte facturen en stempels heeft laten ver vaardigen in een Milanese drukkery. Die drukkery heeft men trouwens ontdekt. In België zelf zouden, steeds vol gens die facturen, vier firma's boter aan de Italiaanse handelaar hebben geleverd. Twee ervan waren in Brus sel, twee in Antwerpen gevestigd. Drie van die firma's bleken echter helemaal niet te bestaan. De vierde, die in Antwerpen is gevestigd, heeft verklaard dat men haar papieren heeft nagemaakt en dat zy nooit boter heeft verkocht aan de han delaar in Milaan. Volgens latere gegevens zou de Ne derlandse regering in deze zwendel- zaak voor 8miljoen zyn opgelicht. Mr. Cals naar Antillen (Van Haagse correspondent) Oud-premier mr. J. M. L. Th. Cals zal tydens de verkiezingen niet in Nederland aanwezig zyn. Hy ver trekt morgen voor een vakantie van vier weken naar de Nederlandse An tillen. De heer Cals is herstellende van een ziekte. Mede daardoor heeft hy niet kunnen deelnemen aan de verkiezingscampagne van de KVP. Hy zou enkele spreekbeurten vervul len. Mevrouw Cals zal haar echtge noot niet vergezellen, zy zal de stem van haar man by volmacht uitbren gen. ADVERTENTIE ALLES VOOR BROED- RESULTATEN Raad en daad In de vorm van broednestjes, nestblokken, broed- hokjes, broedkooien 1- en 2-delig, zakjes mos en katoenpluis als nestmateriaal en - als de jongen er zijn - opfokvoer, vitaminen, mi neralen. Alles, en alles voor rede lijke prijs bij zyn van de steun van het in chaos ver kerende China, er niets voor voelt om concessies te doen door by voorbeeld de uitspraken van Noord-Vietnam over mogelyke onderhandelingen na stopzetting van de bombardementen te accepteren als een goede reden om de bommenregen af te breken. John son wacht kennelyk op een duidelyke concessie van communistische kant. Teleurstelling De uitspraken op de persconferentie van gisteren werden vooral door ve len teleurstellend gevonden omdat de afgelopen dagen enige prominente figuren plus duizenden theologen stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam hebben bepleit. Vooral van prof. Reischauers betoog hadden velen verwacht dat het effect op het regerings-beleid zou kunnen hebben, omdat Reischauer zyn leven lang aan studie van Azië gewyd heeft en hy ook nu nog tot de groep advi seurs behoort, die het Amerikaans ministerie van Buitenlandse Zaken moet bystaan in de formulering van haar Aziatische politiek. Reischauer noemde de bombardementen een psychologische blunder, vond dat Amerika een serie fouten in Vietnam had gemaakt en bekritiseerde het omarmen van Aziatische staten in ontwikkelingsprojecten van Ameri kaanse signatuur. Tot de kern van het regeringsbeleid in Vietnam drong Reischauer door met zyn kritiek op het denkbeeld dat in Zuidoost-Azië groot gevaar voor Chinese militaire expansie zou bestaan. China is een zwak arm land, alduse Reischauer en het gevaar voor militaire expansie van Peking, als dit wel ooit bestaan heeft, is op dit moment even weinig reëel als het gevaar voor Chinese politieke dominering van Azië. Door de binnenlandse chaos in China lykt deze visie ook langzamerhand ge deeld te worden door de Amerikaanse regering, die de afgelopen jaren steeds in een groot Chinees complot achter het Vietnam-conflict leek te geloven. ADVERTENTIE melkhazelnootjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) ADVERTENTIE Wobulefte E.E.G. f399.- HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Voortaan droge schoenen droge voeten dankzij (§ucJ Qlte, teuwo De rector magnificus der Leidsche Hoogeschool, de i hoogleeraar J. J. Prins, zal op Vrijdag den 8sten Febr. a.s., 1 des middags te 12 uren, het i§ rectoraat overdragen aan i den hooggeleerde heer W. F. Suringar, met het houden eerer rede, in het groot audi- torium van het Academie ge- bouw. 1 In den avond van 23 Jan. j.l. zijn uit het wagentje, ge- bruikt als postkar, terwijl het 1 zich te Alphen bevond, ver- mist: een groote linnenzak. voorzien aan de buitenzijde van eene groote zwarte I streep, bevattende: twee postpakketten, beide voorzien g van het marque Woerden. De officier van Justitie te Leiden verzoekt opsporing. IUIIIIIUllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||il||||||||j||||||||||||||||||]|||

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1