LEIDSCH m DAGBLAD Verzet noorden van Mao tegen in het Rood-China Universiteit van Madrid drie dagen gesloten Weer 2 doden bij brand in ruimtecapsule JAMIN BOERENKOOL 750 gr. 1.05 Generaal dreigt van atoombasis met bezetten in Sinkiang Jeugdige bruidegom in arrest Duitse oplichter had Aow met als pseudo-officier gemakkelijk leventje 5 procent omhoog ©ucf &lte> Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 No. 32091 Directeur; E. A. E. van Dlsüoecls DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie; 21041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer fi" 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (bü vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 67065 Premier Tsjoe En-lai van Rood-China heeft een wapen stilstand bevolen in het strate gisch belangrijke Sinkiang, al dus muurkranten van de Rode Garde in Peking. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de gevechten daar tussen volgelingen en tegenstanders van Mao. Dit bericht dient wellicht te worden gezien te gen de achtergrond van wat de Hongkong Star gisteren meld de, n.l. dat generaal Wang En- mao, leider van de anti-Mao- krachten in de provincie Sin kiang, gedreigd zou hebben de Chinese atoombasis in Lop Nor te bezetten als de volge lingen van Mao zouden probe ren het provinciale bestuur over te nemen. Wang zou zijn verklaring hebben afgelegd op een vergadering met generaal Lioe Tsjang-tsjing, politiek commissaris van Binnen-Mon- golië, die zich eveneens tegen de „zuivering" van Mao ver zet. Ofschoon er dus in gebieden als Sinkiang, Binnen-Mongolië en Mandsjoerije een sterke opstandige beweging tegen Mao gaande is, meld de radio-Peking, dat de strijdkrach ten van Mao de provinciale regering en de kantoren van de communisti sche partij in de provincie Kweitsjou (zuidelijk China) in handen hebben genomen. Kweitsjou zou na Sjansi, Kiangsi en Anwhei de vierde provin cie zijr die voorzitter Mao steunt. Verscheidene hoge functionarissen in Anwhei zijn van hun functie ont heven, evenals de burgemeester var de provinciale hoofdstad Hopei, Tsjao Kai. Op beschuldiging van „contra revolutionaire revisionisme" zijn zij naar werkkampen gezonden, aldus de in Peking gestationeerde correspon dent van het Bulgaarse persbureau BTA. Op het platteland In de omgeving van Kanton zijn intussen honderd duizend anti-Maoisten samengetrok ken, gerecruteerd uit plaatselijke boe ren, aldus een anti-communistische krant in Hongkong. Maar in Kanton gonst het van geruchten, dat het Mao-getrouwe leger begin volgende maand krachtig tegen deze tegen standers zal optreden. Op het platte land zouden vele dorpelingen portret ten van Mao vernietigen en Mao's boeken als wc-papier gebruiken. Het Chinese leger heeft te horen gekregen, dat het voortaan geen per sonen met zotskappen op door de straten mag sleuren. Ook mag het geen lijfstraffen toedienen, geen huiszoekingen verrichten en niemand in hechtenis nemen, aldus een dag order van acht punten, die maandag is uitgegeven. Het leger heeft zich geruime tijd afzijdig gehouden van de machtsstrijd, de laatste dagen werd het echter steeds actiever. Het Russische persbureau Tass deelt mee dat er in Peking een aan plakbiljet is opgehangen waarin staat dat de echtgenote van president Lioe Sjao-tsji een poging tot zelf moord heeft gedaan. „Zij brak alleen haar hondepoten", staat er op het biljet. De correspondent van Tass leidt hieruit af dat de poging is mis lukt. Eerder was gemeld, dat mevr. Lioe zelfbeschuldigingen had geuit". Volgens een Japans bericht uit Pe king heeft op muurkranten van de rode garde gestaan dat maarschalk Tsjoe Teh, een van de beroemde oude stryders van de communisten, een „contrarevolutionair" is. De tachtig jarige maarschalk is er door de Rode Garde van beschuldigd een „revisio nist" te zijn omdat hij zich heeft ge keerd tegen Stalin en Chroesjtsjow heeft gesteund op het twintigste con gres van de communistische partij van de Sowjet-Unie in 1956. Tsjoe wordt er verder van beschul digd dat hij erin had togestemd met de Russen samen te werken bij de ontwikkeling van de oostelijke pro vincies (kennelijk werd Siberië be doeld) met goedkope Chinese arbeids krachten. Protesten De Franse regering heeft by China geprotesteerd tegen de anti-Franse betoging voor de Franse ambassade in Peking op dinsdag, zo werd in Pa rijs vernomen. De betoging in Peking was gericht tegen de arrestatie van Chinese studenten in Parijs, die een betoging bij de Russische ambassade wilden houden. Vervolg op pag. 2 Stakingen in tal van plaatsen Onzekerheid over berging van de Jacob Verolme De sleepboot Zwarte Zee is met de omgeslagen ertstanker Jacob Ver olme momenteel ter hoogte van Las Palmas. De sleepboot blijft enkele mijlen van de haven in diep water in afwachting van de komst van bergingsdeskundige Z. Moerkerk. Men zou vandaag moeten beslissen waar de ertstanker heen moet. De baai van Gando is niet meer een geschikte plaats voor de ber gingsoperatie omdat er een noord oostelijke wind staat. Het is moge lijk, aldus L. Smit en Co. in Rot terdam, dat men de noordkant van een schiereilandje benoorden Las Palmas uitkiest voor het karwei. In deze ruimte-simulator van het ruimtevaartcentrum te Brooks kwamen gisteren bij een brand twee mannen om het le- Opnieuw heeft brand in een met zuivere zuurstof gevulde capsule van een ruimtesimulator twee levens geëeist. Het on geval geschiedde in de luchtmachtschool voor ruimtegenees- kunde op de luchtbasis Brooks in Texas, op de dag van de begrafenis van de drie ruimtevaarders, die vorige week bij een vergelijkbare brand in een Apollo-capsule om het leven kwamen. VIJF MINUTEN IN VUURZEE Twee leden van de luchtmacht ren bezig met onderhoudswerken in de met zuivere zuurstof gevulde mulator, waarin de atmQsferische Na Schots huwelijk De Haagse politie heeft een 17-ja- rig meisje uit Vlaardingen en een 20-jarige tegelzetter uit Dordrecht aangehouden, die zich op 27 januari in de Schotse plaats Hawick in de echt hebben laten verbinden. Nadat het paartje, dat elkaar in Dordrecht in een ontmoetingscen trum voor jongeren had leren ken nen, gezamenlijk een vakantie in Spanje had doqrgebracht, werd het meisje in noveniber jl. onder toe zicht van een meisjestehuis in Den Haag gesteld. Zij hielden echter con tact en begin januari stak het ver liefde tweetal naar Engeland over met trouwplannen, die na een ver blijf van vijftien dagen in Hawick werden verwezenlijkt. Inmiddels was hun opsporing ver zocht en toen zij een dag na de hu welijksvoltrekking ln Roosendaal weer de Nederlandse grens overkwa men, werden zij prompt ingerekend. De jeugdige echtgenote is na ver hoor in vrijheid gesteld, doch haar man is op -transport gesteld naar Dordrecht, waar hij, verdacht van schaking en onttrekking aan het over het meisje gestelde gezag, voor de officier van Justitie zal worden ge leid. WEERBERICHT Westelijke wind Het KNMI in De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 FEBRUARI Zon op: 8.20 uur; onder: 17.29 uur. Maan op: 2.07 uur; onder: 11.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.33 en 21.03 uur; laagwater te 4.12 en 16.42 u Dit nummer bestaat ait 16 pagina's De Spaanse autoriteiten hebben gisteren de universiteit van Madrid (25.000 studenten) voor een periode van drie dagen gesloten, nadat studenten en politieagenten voor de derde achtereenvolgende dag met elkaar slag hadden geleverd. De raad van beheer van de universiteit heeft voorts bevolen dat de faculteit voor politieke en economische wetenschappen voor onbepaalde tijd gesloten wordt, omdat deze het centrum zou zijn van de ondermijnende activiteit op de universiteit. De 15.000 studenten van de univer siteit van Barcelona hebben tot een staking van 48 uur besloten uit soli dariteit met him collega's in Madrid en tevens uit protest tegen de ar restaties van de afgelopen dagen in de Spaanse hoofdstad. Er is bovendien een dreigende si- vuatie ontstaan als gevolg van het overlijden van de 23-jarige Madri- ieense student in de sociale weten schappen, Rafael Moreno. Hij sprong gisteren uit het raam van de zesde verdieping toen de politie zijn ka mer binnenkwam om huiszoeking te doen. Volgens de politie was de stu dent betrokken bij „klandestiene communistische activiteiten". In zijn kamer zouden echter geen be- arende documenten zijn gevonden. Na het bekend worden van de dood van Moreno organiseerden de stu denten in Madrid en Barcelona weer betoging. In het centrum van Madrid blokkeerden zij het verkeer en riepen: „Democratie ja, dictatuur nee, boeken ja, gummiknuppels i Zij verbrandden voorts kranten uit protest tegen de wijze waarop Spaanse pers melding van de i denten had gemaakt. Protest De voorzitter van de buitenlandse persvereniging in Spanje, de West- duitser Tichmann, heeft gisteren bij net ministerie van Voorlichting in Madrid geprotesteerd tegen de mis handeling van enige buitenlandse persvertegenwoordigers, onder wie de Nederlander Joost de Ruiter door 1e Madrileense politie. Tichmann zegt in zijn protest dat de politie zich niet had gestoord aan de door het ministerie uitgegeven perskaar- n. Hij verzoekt om bescherming >or de journalisten bij him werk. De Spaanse justitie heeft besloten een vervolging in te stellen tegen Prov. Staten Noord-Holland Ambtsgebed afgeschaft (Van onze correspondenten) De vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland is van voor de laatste keer met gebed geopend. Vanochtend hebben de sta tenleden namelijk aan het begin van de vergadering een door de PSP in gediende en door de PvdA, de WD eu de CPN gesteunde motie aange- m, om de vergaderingen voor taan niet meer met gebed te openen Vijfendertig leden spraken zich uit tegen het openen met gebed, 30 leden waren voor handhaven van het gebed. De confessionele partijen heb ben zich unaniem voor het handha- van het gebed uitgesproken. De andere partijen waren er tegen. Stilte? De Provinciale Staten van Zuid- Holland zullen morgen, tijdens de voortgezette begrotingsbehandelLig, beslissen over een door de PSP in gediende motie, waarin wordt voor gesteld het ambtsgebed, waarmee de vergaderingen van de Staten worden geopend, te vervangen door enige ogenblikken stilte. Aanvankelijk had PSP-fractie- leider J. Brandsen in zijn motie af schaffing van het ambtsgebed in de Staten verlangd. Een groot deel van de Staten bleek evenwel niet gepor teerd voor een dergelijke motie. Daarna wijzigde de PSP-leider zijn zaken van de leide levensmiddelen motie in die zin dat het ambtsgebed bedrijven zullen nu de merkartike- wordt vefvangen door enkele ogen- len tegen de door de fabrikant daar- blikken stilte voor .bezinning of een I van vastgestelde prijzen worden ver persoonlijk gebed. I kocht. Geen korting merkartikelen Veertien fabrikanten van merkar tikelen hebben in eerste instantie het kort geding tegen twee Amsterdam se levensmiddelenbedrijven, Dirk van den Broek Supermarkt NV en Jac Hermans Levensmiddelenbedrij ven NV, over korting op hun arti kelen gewonnen. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H Stheeman, heeft in zijn vonnis de twee bedrijven bevolen de verkoop van de artikelen der fabrikanten tegen een andere dan de daarvoor door ieder van hen vastgestelde prij zen te staken, op straffe van een dwangsom van f 250,— per overtre ding. De levensmiddelenbedrijven die van dit vonnis van de president in hoger beroep zullen gaan bij het Amsterdamse Gerechtshof worden veroordeeld tot de kosten van het geding (f350). Van den Broek en Hermans ga ven gemiddeld vijf procent korting op de merkartikelen en de fabrikan ten staan maximaal maar twee pet. toe echter via een kassabonnen- of spaarzegelsysteem. Hiertoe kunnen de beide bedrijven echter niet over gaan, omdat zo'n systeem niet past in hun bedrijfspolitiek. Zij willen de korting contant geven, andere kruideniers geven wel, met toestem ming der fabrikanten, via genoemde systemen twee procent korting op de merkartikelen. In de Amsterdamse het avondblad „Madrid wegens een door die krant gepubliceerd-hoofd artikel over de incidenten. De be togingen waren volgens het blad niet geheel toe te schrijven aan communisten, maar eveneens aan rooms-katholieke, socialistische en andere organisaties" Een nog ernstiger bedreiging voor de Spaanse regering dan de studen tenrellen wordt gevormd door de on rust onder duizenden mijnwerkers en textielarbeiders. In Madrid, Barce lona, Bilbao en Asturië wordt of werd gestaakt door vele duizen den. In Asturië staken 7000 mijnwer kers om de vrijlating te verkrijgen van tien vakbondsleiders die worden beschuldigd van ondermijnende ac tiviteiten. In Barcelona hebben om diezelfde reden 5000 man in de tex- tiel-óndustrie het werk neergelegd. De onrust is hier begonnen toen een hoger basisloon werd geëist en voorts betere sociale voorzieningen ingeval van ziekte en invaliditeit. De studenten eisen dat de rege ring zich niei langer mengt in het bestuur van de studentenorgani saties. (Van onze Venlose correspondent). De Rijkspolitie van Melick-Herken- bosch heeft de hand kunnen leg gen op een doortrapte Duitse op lichter. Deze voormalige water staatarbeider (37) uit Krefeld kon door de Marechaussee in Arcen in een bar worden aangehouden. Hy is overgebracht naar het politiebureau van Melick-Herkenbosch en daar ingesloten. De Duitser maakte er een gewoonte van om als (pseudo) officier van het Duitse leger een luxe leventje te leiden in de Nederlandse steden langs de grens. Onder de valse naam kapitein H. Winkelmann liet hij een spoor van oplichtingen en flessentrekkerij achter zich. Bij zijn aanhouding was hij in het be zit van een verzameling valse mili taire identiteitsbewijzen en auto papieren. Zijn gestolen auto droeg exit kenteken van in Neder land verblijvende Duitse militai ren: een zwart bord met daarop in geel een cijferreeks voorafgegaan door de letters PD. keur uit als verbindingsofficier van de even over de Duits-Nederlandse grens gelegen Nato-vliegvelden. Tn augustus van 1966 verbleef hij „in deze „functie" een tijdje in hotel „De Bosbeek" in Vlodrop. De poli tie van Melick-Herkenbosch zette, toen hij daar plotseling een grote schuld achterlatend verdween, een speurtocht naar de verblijf plaats van de pseudo-kapitein in. Hij werd daarna nog gesigna leerd in Enschede, Helmond, Win terswijk, Budel en Someren. De laatste tijd voerde „kapitein Win kelmann" ook wel eens besprekin gen in Amsterdam en Den Haag. Dronken De aow. en aww-uitkeringen wor den met terugwerkende kracht per 1 januari verhoogd met vijf procent. Minister Veldkamp verwacht hier over nog deze maand advies van de Sociaal Economische Raad. De in de adviesaanvragen genoemde nieuwe bedragen luiden: Aow voor gehuwden f 4470 f4254». Aow voor mgehuwden f3144 (was f2994). Awwweduwe met kinderen f 4470 (was f4254), weduwe zonder kinde ren f3144 (f2994), wezen tot 10 Jaar f990 (was f942), wezen van 10 tot 16 jaar f 1482 (was f 1410), wezen van 16 tot 27 jaar f1926 (was f1830). Minister Veldkamp ziet definitief af van een vakantieuitkering op de aow en aww. De incidentele uitkering van twee procent, die in 1966 werd gegeven is in de nieuwe bedragen Deze week maakte hij een fout. In de Royal-bar in Arcen dronk hy I &webouwd" teveel. De marechaussee werd door de kastelein te hulp geroepen, Ook de kinderbijslag en de invali- toen de oplichter-kapitein Winkel- diteitsuit.keringen worden verhoogd, mann zich onbeheerst en brutaal Voor het eerste kind wordt de kwar- tegenover andere gasten gedroeg. I toaluitkering nu f98.28 (was f95,16) Toen hij de Marechaussee vloekend voor tweede tegemoet trad, werd hy ingere-j ^S.jCMwas f 109,20) kend. derde kind het vierde vyfde kind f 152.10 (was f 146.64). Op trektocht Een nauwgezette controle van zijn voor het zesde en zevende kind 'ficaifl «icoon. i Drie jaar geleden liet de man zyn vrouw en kind in Krefeld in de steek en begon zyn flessentrekkers- tocht door de Westduitse Bonds republiek. Pas veel later dook hy in Nederland op. Hy gaf zich in Nederland by voor papieren ontmaskerde de oplichter. De Duitse politie heeft zo mogeiyk nog meer belangstelling voor de man dan haar Nederlandse col lega's. In West-Duitsland maakte hy ach in meer dan honderd ste- I jaar: klasse den en dorpen aan flessetrekkeryen en oplichtingen schuldig. (was f 163.801 voor het ze vende en volgende kinderen f 187.20 (was f 180.96). druk gelijk was aan die op 5.5 km hoogte. In de capsule bevonden zich voorts zestien konijnen, waarmee proeven zouden worden genomen. Vermoedelijk is er een vonk ontstaan door kortsluiting, waarna een zeer felle brand in de capsule uitbrak. Het duurde vyf minuten voordat de mannen uit de vuurzee konden wor den gehaald. Beiden waren zo zwaar gewond, dat zy enige tyd later zfjn overleden. Zesde maal De uitkeringen ingevolge de inte- rimwet invaliditeitsrente worden per f5994 (f5826). klasse b f4878 (f4740). klasse c f3756 (f3648) en klasse d f3000 f2916). Het was de zesde maal. dat brand uitbrak in een Amerikaanse ruimte cabine tijdens een nagebootste vlucht. In 1962 werden twee officie ren van de Amerikaanse luchtmacht gewond bij een brand in een druk- cabine in ditzelfde instituut in Brooks toen daar in een vlucht op een hoogte van ruim acht kilometer werd nagebootst. Zij bevonden zich in ruimtepakken met gesloten hel men. Een der mannen sliep, toen de brand uitbrak. Zyn metgezel zag een gloed achter het instrumentenpa neel, dat even later in lichterlaaie stond. Het slapende bemanningslid werd wakker en opende zyn vizier. Hij inhaleerde de dampen van het brandende paneel. De andere man hield zyn vizier gesloten. De eerste kreeg letsel aan de ademhalingsor ganen. de andere bleef gezond. De oorzaak van deze brand werd nim mer opgespoord. In 1960 werd by een dergelijk ongeluk een cabine ver- ;t maar er waren geen doden of gewonden. Twee andere branden vonden plaats in 1963 in het medisch laboratorium van de marinelucht vaartdienst in Johnsville in de staat Pennsylvanië en in 1966 in een fa- brieksla boratorium aan de westkust. Het vijfde ongeluk was dat aan boord van de Apollo-capsule waarby vorige week Grissom, White en Chaffee het leven lieten. By het zesde ongeluk van gisteren waren als gezegd twee slachtoffers te betreu- ADVERTENTIE melk hazel nootjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE Kwaliteits diepvries Verkley, Alphen a/d R., tel. 01720-2491 teuwo De strenge winter en de duurte van de eerste levens behoeften hebben in het oos telijk deel van Londen de el lende ten toppunt doen stij gen. In ééne week zijn niet minder dan 455 personen door honger en koude omge komen. (Advertentie) HH. Stu denten. Er is gelegenheid voor H.H. Studenten, die een groote tafel hebben, om bij particulieren te dineren. Adres onder letter A. Bureau I Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1