LEIDSCH DAGBLAD Drie astronauten gedood in ca psule „KVP niet tot elke prijs in de regering Oliemaatschappij en allesbehalve tevreden BOOT JAMIN Brand bij repetitie voor ruimtevlucht Verstikkende rookwolken Zacht VODDENMAN VERMOORD OP BINNENHOF BREESTRAA1 173 Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 JANUARI 1967 No. 32088 Directeur: E. A E. vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 Witte SlugeJ l. Lelden Giro no 67055 ZWARE SLAG VOOR AMERIKAANS MAAN-PROGRAMMA De driekoppige bemanning van de Apollo-capsule, die op 21 februari van Kaap Kennedy zou worden gelanceerd voor een veertiendaagse ruimtevlucht, is vannacht om het leven gekomen als gevolg van een brand in de capsule tijdens een oefening. Het waren de ruimte-veteraan Grissom, de eerste Amerikaanse ruim tewandelaar White en de ruimtedebutant Chaffee. De oorzaak van de brand in de op de lanceerraket Saturnus gemonteerde capsule is nog niet bekend. Het is zo goed als zeker, dat deze eerste ramp, die de Ameri kaanse ruimtevaart treft, een zeer grote vertraging tot gevolg zal hebben in de pogingen van de V.S., om voor i970 twee man op de maan te doen landen. Het wordt onwaarschijnlijk, dat dit nu eerder dan medio 1969 kan geschieden, terwijl men tot dusver nog vertrouwen had in een landing in de loop van 1968. De ramp trof de ruimtevaarders tijdens de eerste volledige repetitie voor de vlucht van eind februari. Zij hadden om 22 uur gisteravond Ne derlandse tijd plaats genomen in de capsule, die zich op ruim 66 meter hoogte op het topje van de Satur- lanceerraket bevond op het lan- ceerplatform 34 van Kaap Kennedy. De aftelprocedure was om 1.32 uur vannacht gevorderd tot tien minu- Betogingen in Madrid ..Per- Driehonderd arbeiders van kins"-fabriek diie gisteren in een Ma- drileense wijk een betoging wilden houden zijn door de politie met de gummistok uiteengeslagen voordat zo ver kwam. Zeker vier arbei ders, onder wie een vrouw, werden aangehouden. Twee verboden vakbonden, een van communistische en de andere van katholieke richting, hadden opgeroe pen gisteren na het werk op vijf punten in Madrid te betogen voor loonsverhoging en vrijheid van vak vereniging. Bij deze vijf punten wer den politieeenheden opgesteld. De .Perkins"-fabriek heeft 1300 perso nen in dienst. In de vroege middag werden der tig studenten aangehouden na een korte schermutseling voor de univer siteit van Madrid waar zij een „soli- dariteitsoptocht" hielden. Ter plaat- waren tegen de duizend studenten aangekomen om naar het midden die stad te trekken. Ook hier werd met gummiknuppels gezwaaid. een regen van stenen uitlokte. Verscheidene studenten vluchtten de politie universiteitsgebouwen binnen. De deur van het gebouw van de rechtsfaculteit werd daarop dooi de politie opengebroken.Van de daarin gevluchte studenten werden er 22 gearresteerd.. Intussen werden andere gebouwen door politie-eenhe- den omsingeld. WFFRBFRICHT (Van onze weerkundige medewerker) De vorstgrens is gisteravond dicht bij Groningen geweest om daarna weer door een nieuwe hoeveelheid zeer zachte lucht te worden terugge dreven. Om zes uur gisteravond on derging de weersverwachting van drie graden vorst in het noorden, radicale wijziging tot een mum van slechts plus t wee graden als gevolg van het snelle op dringen van deze zachte luchtstroom. De uit Frankrijk aangevoerde lucht geeft, vergezeld van hier en daar wat lichte regen, een temperatuur van negen tot twaalf graden hetgeen vrij wel normaal zou zijn voor de eerste week van april in ons land. Het weekeinde zal schaars blijven aan op klaringen. 29 JANUARI Zon op. 8.26 uur; ooiider: 17.21 uur. Maan op: 21.48 uur; onder 10.18 uur: Hoogwater te Katwijk te 5.26 uur en 17.42 uur, laagwater te 1.23 uur en 13.44 uur. (30 januari: hoogwater te 6.11 uur 18.29 uur, laagwater te 2.04 uur 14.28 uur). bestaat ait 20 pagina's ten voor de nagebootste lancering, toen rook werd gesignaleerd bij de capsule. Onmiddellijk stelden de technici buiten de capsule pogingen in het werk, de luiken te openen, maar de zware bijtende rook, die verscheidenen hunner bedwelmde, be lette de redding van de opgesloten astronauten. Het is nog niet bekend wat er precies is gebeurd, maar vermoed wordt dat de rook via de zuurstof slangen de ruimtevaarders zelf in enkele ogenblikken door verstikking om het leven deed komen. Zij heb ben zelf blijkbaar geen enkele po ging meer in het werk kunnen stel len om te ontsnappen en ook over de radio hebben zij geen woord ge uit over moeilijkheden. Slechts korte tijd later was de brand, die sterk werd aangewakkerd door de atmos feer van zuivere zuurstof in de cap sule, uitgewoed. Nadat geconsta teerd was, dat de ruimtevaarders om het leven waren gekomen bleven hun lichamen nog vier uur in de capsule, teneinde technici in staat te stellen, zo nauwkeurig mogelijk na te gaan wat zich in de capsule heeft afgespeeld. Ernstige vertraging Tijdens de aftelprocedure hadden zich enkele malen kleine storingen voorgedaan, waardoor het aftellen moest worden onderbroken. Enkele van deze storingen schijnen betrek king te hebben gehad op het func tioneren van de apparatuur in de capsule zelf. Moeilijkheden met de capsule had den zich reeds eerder voorgedaan, waardoor de lancering al ongeveer een half jaar was vertraagd. Ongetwijfeld zal nu een nieuw diepgaand onderzoek moeten volgen, hetgeen vermoedelijk een vertraging in het Apollo-programma van meer dan een half jaar tot gevolg zal hebben. Ors Schmelzer <Van onze parlementaire redacteur) De katholieke fractievoorzit ter 'in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer, heeft vandaag op het Overijssels Appèl van zijn partij gezegd, dat de KVP niet bereid is tot elke prijs rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. „De PvdA wenst niet met de VVD. en de VVD wenst niet met de PvdA samen te werken", aldus drs. Schmel zer. „Zo wil men de KVP dwingen regeringsverantwoordelijkheid te dra gen, omdat men zelf geen alternatief kan bieden, waarbij de KVP in de oppositie zou zijn". Drs. Schmelzer zei het te zullen toejuichen als de KVP, de ARP en de CHU samen met welke andere partner dan ook weer in een regeringscombinatie zou den komen. Niet duidelijk Tegen een keuze tussen de VVD en de PvdA vóór de verkiezingen ver zette drs. Schmelzer zich ook nu weer. Daarmee wordt naar zijn me ning de duidelijkheid niet bevorderd. Wel bevordelijk voor de duidelijkheid In nog opperbeste stemming po seren de drie astronauten voor de lanceei'toren, even voordat zij naar het topje van de 66-meter hoge ra ket gingen waar het noodlot op hen zou wachten. Van links naar rechts veteraan Grissom, ruimte wandelaar White en debutant Chaffee. Tijdens de ramp vond in het Witte Huis een feestelijke bijeenkomst plaats ter gelegenheid van de onder tekening van het verdrag voor vreed zaam gebruik van de ruimte. Vijf astronauten, namelijk Cooper, Car penter, Armstrong, Gordon en Lo- vell waren de gasten van Johnson, evenals de „vader" van de Saturnus- raket Wernher von Braun. De ver slagenheid onder dit gezelschap, toen het nieuws bekend werd, was zeer groot. Johnson heeft ^naderhand in een communiqué het diepe leedwezen van het Amerikaanse volk onder streept bij deze eerste ramp, die de ruimtevaart van de V.S. trof. Reeds eerder zijn drie Ameri kaanse astronauten om het leven ge komen, doch niet als direct gevolg van ruimte-experimenten. Het wa ren Theodore C. Freeman, Elliot See jr. en Charles A. Bassett, die bij twee vliegtuigongelukken het le ven lieten. Amerika beschikt na het ongeluk van gisteren over een korps van 47 ruimtevaarders, van wie er elf één vlucht en zes twee ruimte- vluchten maakten. Vervolg op pag. 2 Ondanks iets minder zivare lasten bij boren in Nederlandse Noordzee Minister Bakker (Economische Za ken) wjjst staatsdeelneming bij de winning van olie uit de Noordzeebo dem af, omdat ook zonder staats' deelneming een zo hoog mogelijke opbrengst voor de schatkist kan den verkregen. Staatsdeelneming bij de winning van aardgas is daaren tegen niet uitgesloten, aangezien zon der staatsdeelneming by rijke gas- vondsten niet een zo hoog mogelijke bate voor de staat kan worden ver kregen. De bewindsman ziet staatsdeelne ming niet als doel. op zichzelf, maar alleen voor het bereiken van een zo groot mogelijk voordeel voor de schatkist, zo zei hij gisteren op een persconferentie. De persconferentie was gewijd aan de voorwaarden waarop oliemaatschappijen op de Noordzee naar gas en olie kunnen boren. De maatregelen van drs. Bakker leggen een iets minder zware last op de oliemaatschappijen dan de plan nen van zijn voorganger, oud-minis ter Den Uyl. Volgens de plannen van minister Den Uyl zou de staat 76 pet. van de opbrengst van het aardgas ontvangen en 65 pet. van de op brengst, van olie. Volgens de plannen van de huidige bewindsman bedra gen deze percentages 65 en 60. De bewindsman wees op de moge lijkheid, dat bij zijn percentages de kans bestaat, dat de oliemaatschap pijen intensiever boren dan onder zwaardere voorwaarden, en dat dus Broodprijs cent hoger Recente kostenstijgingen in het bakkersbedrijf hebben de minister van Economische Zaken aanleiding gegeven na overleg met de Neder landse Bakkerijstichting er mee akkoord te gaan, dat met ingang van maandag a.s. de prijs van het groot brood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. Door deze prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de steden, waar de prijs van dit brood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 64 cent bedraagt, op ma ximaal 65 cent. In de provincieste- waar de huidige winkelprijs 65 cent bedraagt, mag deze worden ver hoogd tot 66 cent. In de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze broodsoort van 66 op 67 cent wor den gesteld. De prijzen van volks witbrood en volksbruinbrood mogen eens met 1 cent worden ver hoogd. De nieuwe prijzen van deze broodsoorten zullen ook na de prijs verhoging 2 resp. 3 cent beneden die van waterwitbrood moeten liggen. Ook de andere grootbroodsoorten kunnen met 1 cent per 800 gram in prijs worden verhoogd. Onveranderd geldt, dat de prijzen voor thuisbe- 1 brood 3 cent per 800 gram ho ger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de winkel afgehaald brood. bij zwaardere omstandigheden een hogere opbrengst voor de schatkist niet zonder meer is gegarandeerd. Aan de hand van een berekening be streed hy de stelling van drs. Den Uyl, dat, volgens de Slochterense verhoudingen, de staat onder zijn voorwaarden jaarlijks 50 miljoen gul den minder zal ontvangen. Ondanks de minder zware voor waarden van het huidige kabinet zijn de dertig oliemaatschappijen, die be langstelling hebben voor het Neder landse deel van de Noordzeebodem, nog allesbehalve tevreden. Hun sa menwerkingsorgaan, het Petroleum Industrie Comité, heeft gisteravond 'n verklaring uitgeven, waarin wordt getuigd van „diepe teleurstelling". De oliemaatschappijen zijn nog steeds van mening, dat de maatregel van minister Bakker „niet, de voorwaar den biedt, die noodzakelijk zijn voor een zo groot mogelijke verkenning en ontwikeling van het Nederlandse continentale plat". Een woordvoerder van Shell Ne derland voegde hieraan toe, dat de glijdende royaltyschaal internationaal gezien een gevaarlijke precedent vormt. ..Alleen als de geologische ver wachtingen zeer hoog gespannen zijn, bestaat de mogelijkheid dat, men on der deze zware omstandigheden gaat werken", meende hij. Vervolg op pag. 2 noemde hij het naar voren brengen van de kernpunten van het eigen program, die voor elk regeringspro gramma als wezenlijk worden be schouwd. Ook wordt volgens hem de duidelijkheid bevorderd door aan to geven tegen welke punten van de programs van de andere partijen ernstige bezwaren bestaan en door aan te geven op welke punten het gevoerde beleid moet worden gewij zigd dan wel voortgezet. „Werkelijk urgente zaken", aldus drs. Schmelzer, „zullen in de toe komst zoveel geld eisen, dat een scherp kritische benadering van min der urgente uitgaven onvermijdelijk is. Wij moeten ons voor de naaste toekomst dan ook op een hard finan cieel beleid voorb°*-°iden". Bezwaren Als bezwaren tegen het liberale verkiezingsprogramma noemde drs. Schmelzer de door de WD voorge stane beperking van het kinder bijslagsysteem, de verwerping van de staatsdeelneming in de oliewinning, de vrije grondpolitiek en de vermo- gensaanwasdeling, die door de libera len wordt verworpen. Als bezwaren tegen het programma van de PvdA noemde de heer Schmelzer de nationalisatie van het verzekeringswezen, het voorkeurs recht van de overheid op een deel van de middelen van de grote beleg gers, de verdubbeling van de succes sierechten, de aanzienlijke verhoging van de vermogensbelasting en enkele punten van de socialistische grond politiek. De 56-jarige Haagse voddenman G. T. van Es is vannacht op het Bin nenhof in Den Haag vermoord. Zijn stoffelijk overschot werd door voor bijgangers gevonden. Het lag tegen e«n hek bij het gebouw van de Rid derzaal. De dader een 39-jarige man, kwam even daarna ter plaatse. HU was overstuur op het Spui aangetrof fen door een Hagenaar, die hem meenam naar het Binnenhof. In de onmiddellijke omgeving van het stof felijk overschot bekende de man zyn vriend te hebben vermoord. Het bleek dat het slachtoffer was gestikt door dat een das en een zakdoek om zijn hals waren gesnoerd. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. De dader werd ingesloten. Hij haalde ook wel eens vodden op. De beide mannen waren onge huwd en kenden elkaar zeer goed. Volgens verdachte, die een bekente nis heeft afgelegd, hadden de man nen onenighteid over een klein geld bedrag. ADVERTENTIE Haagse Hopjes niet duur wel heerlijk ADVERTENTIF ADVERTENTIE Gisteravond is de bekende actrice Coba Keiling, die haar 50-jarig toneeljubileum in Rotter dam vierde met het stuk „Zuster George moet sterven" op grootse wijze gehuldigd. Door de studen ten werd zij in een koets vooraf gegaan door een orgel naar de schouwburg gebracht. Daar bracht haar zoon Tom Keiling zijn moeder een aubade. Links: Tom Keiling, rechts de kleindochter van Coba Kelling, Toby Kelling. De minister van Cultuur, E creatie en Maatschappelijk we mej. dr. M. Klompê overhand de jubilaresse de versierselen horend bij de haar verleendi derscheidingnamelijk ridde de Orde van Oranje Nassau. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 Telefoon 01726-2541 nze toonzalen of vraagt brochure. (Suct Q'lte. teuwv H Geveilde PercelenGe- g houden verkooping ten over- 1 I staan van den notaris Mr. H. 1 Obreen alhier, aan den Burg, 1 i op Zaterdag den 26sten Ja- 1 nuari 1867, van: Een Koffie- 1 g huis, genaamd „Klein Zomer- 1 g zorg", met deszelfs tuin- grond, en een huis en erve en een stuk grond, alles staande i g ei, gelegen onder de gemeen- H te Oegstgeest. Kooper de heer Mr. O. L. G. T. S. Aberson te M Nieuwer-Amstel voor f9091. Vergadering van den Ge- g meenteraad van Leyden, op g Dinsdag den 29sten Januari H g 1867, des namiddags te drie H uren. Onderwerp: Voordracht to* wijziging in de acte van 1 overeenkomst met het Rijk I 1 omtrent het te stichten No- i socomium Academicum (Zie- I kenhuis).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1