LEIDSCH m DAGBLAD GEEN RECESSIE, WEL VERTRAAGDE GROEI NU 125 SPINAZIE Dr Wilhelm Harster legt bekentenis af 750jr.1.15 •14 10 VISSTICKS Voorspelling Planbureau stijgen 4,5 pet Negentien miljard voor ruimtevaart in de Ver. Staten Wilson koeltjes in Parijs ontvangen iktd Bolletje/' (Sue/ eutüö Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 JANUARI 1967 rNo. 32085 Directeur: EL A. E. ran Dlfihoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teleloon Dlrecue en AdmlnlslraUe: 2aü4l, KeoaoUe. Ï1501 Hoofdredacteur: J. Brouwei 'i 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (bö vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel l. Lelden Giro no 67065 Het Centraal Planbureau is niet bijster optimistisch over de algemene situatie in ons land. Dat blijkt uit het Centraal Eco nomisch Plan, dat over de gang van zaken in 1967 is opgesteld. De bestaande moeilijkheden drukken een stempel op hetgeen ons and in de komende maanden te wachten staat. Er blijkt echter geen tprake te zijn van een ernstige recessie, al doet zich in sommige bedrijfstakken o.a. de elektrotechnische industrie en in de textiel nijverheid een ongunstige conjunctuur voor. Een voortgaande, doch kleine stijging, zal optreden in het Han s''^ J M Km deel van de factor arbeid in het -®- w M M W nationale inkomen. Daarmede gaat gepaard een geringe vergroting van het winstinkomen, vooral in de industrie. De economische groei zal in de tomende maanden niet zo van een leien dakje gaan als we in voor baande jaren gewend zyn. Het Centraal Planbureau geeft het volgende perspectief (waarbij nog jeen rekening is gehouden met de mogelijk vrij ernstige gevolgen van de mond- en klauwzeer). Een vertraging In de groei van de totale produktle der bedrijven, die niettemin nog 4 procent zal bedragen (vjjf procent in 1966). Een toeneming van de geregi streerde arbeidsreserve tot 85.000 personen, of 2Vt procent. De om vang hangt af van plaatselijke omstandigheden. De werkloosheid zal zich voornamelijk concentre ren op de bouwnijverheid. Hoge stijging i De prijzen voor consumptieve bestedingen zullen met ongeveer 4V% procent stijgen. Dit wordt door het Planbureau een zeer hoge stijging genoemd. Er zal enige reële loonstijging op treden, ook voor de werknemers met een éénjarig contract. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RUN 49 ADVERTENTIE Kwaliteits diepvries Voor de handel: DIEPVRIESUNIE Terkley, Alphen a/d. R., tel. 01720-2491 WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: aan vankelijk veel bewolking met plaat- •elijk enige regen of motregen, later vanuit het zuidwesten enkele opkla ringen. Overwegend matige wind tus- »en zuid en zuidwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 26 JANUARI Zon op: 8.30 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 17.17 uur; onder: 9.15 uur. w vater in Katwijk te 3.13 en 15.26 uur, laagwater te 11.27 en 23.49 uur. Betalingsbalans De betalingsbalans zal een aan zienlijk herstel vertonen. Er wordt een surplus verwacht van f 500 min. Tegenover het tekort van f 800 miljoen in 1966 betekent dit een verbetering van f 1.300 mil joen. De kapitaalmarktrente blijft op een vrij hoog peil. Belangrijke monetaire repercus sies zullen de investeringen van bedrijfsleven en overheid beper ken. Dit heeft nadelige gevolgen voor het groeipotentieel. Plannen voor na de maan President Johnson heeft gisteren een beknotting van 1095 miljoen gul den voorgesteld in de uitgaven voor de Amerikaanse ruimtevaart. Het maanprogramma heeft al meer geld gekost dan er oorspronkelijk voor was uitgetrokken. Johnson stelde ook voor in 1973 een onbemand Amerikaans ruimte schip op Mars te laten landen. In zijn begrotingsboodschap aan het Congres, zei Johnson dat de be snoeide begroting „het begin inluidt van een nieuw program voor beman de ruimtevluchten dat verder zal gaan dan een bemande landing op de maand". De president vroeg om 19.3 mil jard gulden voor ruimte-onderzoek en ruimte-technologie voor het be lastingjaar dat op 1 juli a.s. begint. Dat is vrijwel even veel als het eind cijfer van de gehele Nederlandse Rijksbegroting voor 1967. In het lo pende belastingjaar was de ruimte vaartbegroting ruim een miljard en het jaar daarvoor ruim twee miljard gulden hoger. Johnson zei dat de VS sinds de be slissing van 1961 om nog in dit de cennium een bemande landing op de maan te maken, ver genoeg zijn ge vorderd om „onze koers voor de late re toekomst uit te stippelen". De bemande ruimtevluchten van de Mercury- en Gemini-programma's zijn met succes voltooid en de volgende maand zal de eerste beman de vlucht worden gemaakt met de driemans Apollo-capsule. Johnson zei dat het nieuwe pro gram voorziet in: Bemande vluchten om de aarde die wellicht een jaar zullen duren. Daarbij zullen meerdere rendezvous technieken in de praktijk worden ge bracht en zullen in de ruimte achter gelaten lege rakettanks opnieuw wor den gebruikt. Bemande onderzoekingsexpedi ties op de maan die tot veertien da gen zullen duren. Driekwart van de nieuwe begro- tingsgelden is nodig voor de ontwik keling van het Voyager-ruimteschlp voor onbemande exploratie van Ve nus en Mars. Voor deze drie projecten is in het komende belastingjaar 1360 miljoen gulden uitgetrokken. De Sowjetrussische president Podgorni, die een bezoek brengt aan Italië, maakte gisteren een rit door Rome, staande In een open auto samen met de Itali aanse president Saragat (rechts). Hier de staatshoofden in de Via dei Fori Imperiali, op de achter grond het Colosseum. Dit nummer bestaat alt 18 pagina's 1 Hoofd lijfwacht van Soekarno gearresteerd Het Indonesische leger heeft van daag de arrestatie bekend gemaakt van de commandant van de presi dentiële lijfwacht, brigade-generaal Saboer, op beschuldiging van mede plichtigheid aan de mislukte commu nistische staatsgreep van oktober 1965. Dinsdag werd Soekarno's be langrijkste militaire adjudant, ko lonel Saelan, vervangen door een warm aanhanger van generaal Soe- harto. Waarnemers zien in deze verwij dering van de officieren rond Soekar no een duidelijk teken dat het leger de verdwijning van Soekarno zelf wenst. In Krawang, 40 kilometer ten oos ten van Djakarta, verwijderden anti- Soekarno studenten vandaag por tretten van de president van open bare gebouwen en eisten diens af treden en berechting. Van groot belang voor de positie van Soekarno wordt geacht de wei gering van de nationalistische party PNI om gevolg te geven aan de pre sidentiële oproep tot volging van een marxistische lijn. De party, die Soekarno altyd ge steund heeft, richtte op haar beurt een oproep tot de president om zich te concentreren op de nationale een heid en het nationaal belang. In Rio de Janeiro Prinselijk paar in nachtclub Pieter van Vollenhoven en zyn echtgenote. Prinses Margriet, zyn gisteravond in Rio in de nachtclub „Casa Grandes" gezien, waar zy naar een sambashow zaten te kyken. Het jonge paar, dat op huweiyks- reis is in Brazilië, was vergezeld van de Nederlandse ambassadeur jhr. D. van den Brandeler en zyn vrouw. Volgens Jhr. Van den Brandeler was het jonge paar al een dag of veertien in Rio en zou het daar nog verscheidene dagen bhjven. Hy weigerde te zeggen, waar het paar logeerde. ROOD-CHINA DEPORTEERT TURKIEZEN De Sowjetrussische „Literaire Ga zet" publiceert verhalen van vluchte lingen uit Sinkiang over uitroeiing door Peking van de Turkiezen door deportatie, gedwongen huwelyken en vervolging. Zo vertelt. Bafin. een ge vluchte Chinese kolonel, dat Peking probeert „een nieuwe geschiedenis van de Turkiezen te schryven ter ondersteuning van het chauvinisme van de leiders van de Chinese volks republiek Een andere vluchteling, Adrmanow, vertelt gevangen te zyn genomen, omdat hy familie in de Sowjet-Unie had. Duizenden Ka- zachen bevinden zich in concentra tiekampen, jonge meisjes worden ge dwongen met Chinezen te huwen en miljoenen Chinezen hebben zich in Sinkiang gevestigd in de woningen van de oorspronkelyke bevolking, die van het land is verdreven. De Turkiezen wonen in middenAzië van de poolcirkel tot de Himalaja en van Centraal-Rusland tot het eigeniyke China. Zy zyn nomaden, die hoofdzakelijk mohammedaans zyn. De „Gazet" had verder verno men, dat rode gardisten moskeeën in Sinkiang verwoesten en de moham medaanse leiders dwingen in optoch ten door de straten te lopen. (Hoe ellendig het lot van de Tur kiezen onder Chinees bewind moge zyn, veel recht van spreken heeft Moskou niet: de Sowjet-Unie past een soortgelyke methode toe op de bevolking van de Baltische landen, Estland, Letland en Litauen. Red. LX).* Ongeregeldheden in Managua 32 doden President Lorenzo Guerrero van Nicaragua heeft gisteravond meege deeld dat de ongeregeldheden van het afgelopen weekeinde in Mana gua aan 32 personen het leven heb ben gekost onder wie vier leden van de nationale garde. 79 personen, van wie dertien gardisten, werden ge wond. Hy zei dat de leiders van de oppositie, die de ongeregeldheden hadden veroorzaakt, zich in werke- ïykheid met geweld meester van de macht hadden willen maken. Volgens de president was er geen sprake van een normale betoging, waarvoor toe stemming was gevraagd en verkre gen. De Gaulle sceptisch ADVERTENTIE (Van onze Paryse correspondent) De Britse premier Wilson, die zondag in Straatsburg er geen twU- fe! over heeft laten bestaan dat zyn land vastbesloten is toe te treden tot de EEG („Wij willen zaken doen") heeft gisteren in Parijs by president De Gaulle een veel sceptischer oor ge vonden voor zijn argumenten dan bij vorige étappes van zUn Europese reis. Voor De Gaulle is het probleem van politieke en nauwelijks van eco nomische aard. Het lokaas van de technologische by stand die Wilson Frankryk en de andere EEG-landen in Straatsburg had voorgehouden, heeft op de generaal dan ook geen enkele vat gehad. De Gaulle Is even min van de oprechtheid van Wil sons drijfveren overtuigd. Als het Engeland, zoals de premier in zijn rede wilde doen geloven, nu Inder daad economisch weer zoveel beter gaat, waarom zet hy dan zoveel haast achter deze stappen? Boven dien zyn de bezwaren die De Gaulle vier jaren geleden had met de Nas- sau-akkoorden, waardoor Engeland zich toen militair aan de VS klonk, nog altyd ongewyzigd van kracht. Doch bovenal zou het betrekkelijke overwicht van Frankryk binnen de EEG door de toetreding van Enge land worden opgeheven, een vooruit zicht dat voor de Franse president van elke aantrekkingskracht is ge- Nazi-proces in Miinclien Premier Wilson, minister Brown en president De Gaulle, even voor de besprekingen in Pa rijs een aanvang namen. speend. De Gaulle moet ook weinig waardering hebben gevoeld voor dn passage uit Wilsons toespraak, waar in hij Engeland by voorbaat van el ke aansprakelijkheid vrijsprak Inge val de kandidatuur ten tweede male mocht worden afgewezen. De toespe ling op Frankryk lag er dan ook natuuriyk wel heel dik bovenop. Men verdenkt Wilson hier van een diplomatieke operatie die uitsluitend door overwegingen van binnen! an dee politiek wordt ingegeven. Mocht zUn onderneming slagen dan zou Wilson bewezen hebben een groter staats man dan zyn conservatieve voorgan ger Macmlllan te zyn. En als zyn opzet mislukt, dan ls Frankrijk by voorbaat als de schuldige aangewe zen en biyft de Engelsen weinig an ders over dan zich als één man ach ter de regering te scharen. Met het oog op de kamerverkie zingen van maart zal De Gaulle daarom Engeland liever nog even aan het Ujntje houden. Aangezien Wilson van zyn kant zyn geduld ook nog best een paar maanden kan be waren zullen beide staatslieden by hun tweede ontmoeting vermoedeiyk wel overeenkomen de beslissing tot na de Franse verkiezingen uit et stel len. By de Europese topconferentie met Pasen ln Rome zal het besluit over Engelanda toetreding tot de Euromarkt dan nog altyd vroeg ge noeg kunnen vallen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Wilhelm Harster, de vroegere chef van de Sicherheits- dienst in Nederland en verantwoordelijk voor het lot van 100.000 naar Duitse concentratiekampen vervoerde Joodse Nederlanders, legde gistermiddag in München, op de tweede dag van het proces tegen hem en zijn medewerkers Zöpf en Slottke, een volledige schuldbekentenis af. door myn opvoeding gewend was veel te overdreven op te vatten. Ik was me er intussen van bewust gewor den. dat een land als Duitsland, of het nu „Wunderwaffen" had of niet, niet meer het morele recht op de „ZWARE SCHULD" „Ik héb een zware morele schuld op me geladen, doordat ik tot het eind op mijn post geble ven ben. een schuld ivaarvoor ik moet boeten", aldus dr. Harster, en hij ging voort: „Elke poging die ik achterwege gelaten heb om mij een nauivkeurige voorstelling te maken van wat er met de Jo den gebeurde, betekent mijn zware schuld". Het was ongeveer drie uur in de middag, toen de president van de rechtbank, dr. Göppner, by zyn on dervraging van Harster, de kwestie van de verdryving van de Nederland se Joden had aangesneden, dat de beklaagde zyn bekentenissen deed Hij verklaarde, in de lange jaren van zyn opsluiting hy zat 8 jaar van zijn aanvankelijke straf van 12 jaar in Nederlandse gevangenissen uit diep erover te hebben nage dacht, van wanneer af hy zeker ge weten had wat er met de op trans port gestelde Joden gebeurde. „Het was van de aanvang al een geheime zekerheid voor me, dat deze mensen voor de dood waren be stemd". zei Harster onder doodse stil te en hy ging voort: „Ik verschanste me voortdurend achter principes van gehoorzaamheid en plicht, die ik eindoverwinning bezat". „Afgestompt' Harster vervolgde: „Voor mij had het bestaan van de mens ook aan gewicht verloren, door alles wat er in de oorlog al gebeurd was, aan bombardementen byvoorbeeld, en daardoor raakten wy afgestompt". Aan heftige gemoedsbewegingen ten prooi schilderde Harster op dit voor hem beslissende uur, hoe hy zyn twyfel in zyn Nederlandse jaren had verdrongen. Letterlyk zei hy: „Ich habe alles in mich hineingewürgt". Op een vraag van de rechtbankpre sident of Harster dan nooit eens over zyn twyfel met mensen uit zyn om geving sprak, antwoordde deze, dat dit niet het geval was: „Er is nu eenmaal zoiets als de wil om te ver dringen. En wanneer ik myn twijfel zou hebben geuit en deze twij fel door een antwoord bevestigd zou zyn geworden, wat had dit dan nog uitgemaakt. Ik had moeten zeggen: „Ik ga", en ik had daartoe niet de moed gehad". Harster verklaarde ook niet met zyn ondergeschikte en medebeklaag- de Zöpf over deze zaken te hebben gesproken: „Hoewel wy beiden op dezelfde school waren was Zöpf myn ondergeschikte en tegen een onder geschikte kon je over deze dingen niet praten". Ook met zyn directe chef, Rauter, had Harster nooit over zyn problemen gesproken. „Hy was een oer-SS'er en een oer-nationaal- socialist en in zyn ogen was lk, hoe wel ik SS-offlcier was, niet meer dan een buitenstaander, een vakman". Vervolg op pag. 2 ADVERTENTIE i&WÊÈÊ I Kwaliteits diepvries Voor de handel: DIEPVRIESUNIE Verkley, Alphen a/d. R., teL 01720-2491 Uit Deventer wordt ge- meld, dat Woensdagavond, 16 j Januari, in de Groote Kerk f niemand anders is opgeko- men om de godsdienstoef e- ning bij te wonen, dan de f predikant, de organist, de voorzanger en een diaken. Bij de heden Donderdag gehouden openbare verkoo- ping op het Raadhuis is de Rijnsburgse poort tot afbraak verkocht voor f2590 aan J. P. Rietbergen en B. Vlieg ent- hart en de buiten Hooge- 1 woerds poort, ook tot af- braak, voor f 1380 aan H. Fi- lippo.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1