Brand in het bar van aneum Op eerste dag nog mini wat de klok „We dachten dat de hel was losgebroken..." WAT BETEKENT: V.F.N.R.! AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. Vele automobilisten begrijpen niets van de voorrangsregels DINSDAG 24 JANUARI 1967 LETDSCH DAGBLAD PAGINA Uitbreiding voorkomen Apollo 21 febr. PARIJSE MODE In de afgelopen nacht om streeks kwart voor vier is brand uitgebroken in de bar van het Prytaneum aan het Rapenburg in Leiden. De bar, die aan de voorzijde van het gebouw is gelegen, liep ernstige schade op. De brand is vermoedelijk ont staan door een sigaretten peukje, dat in een gevulde papierbak werd aangetrof fen. De vuurzee werd ontdekt door een toevallig voorbijkomen de Leidse student, die on middellijk de brandweer waarschuwde. De schade bleef daardoor beperkt tot de barruimte in het gebouw. De brandweer heeft zich door het forceren van de voordeur toegang tot het Prytaneum weten te verschaffen. Met enkele stralen werd de brandhaard in de bar bestre den, waarna vanochtend het opruimingswerk kon begin nen. De foto hiernaast geeft een indruk van de ravage. (Foto LD/Holvast) Leidenaar moet boete verdienen De officier van Justitie bij de Haagse politierechter constateerde, dat „een bende vlegels" gedurende enige tijd Leiden onveilig maakte door het plegen van bromfietsdief stallen. Zij sprongen met de brommers ge makkelijk om, haalden van de brom fietsen af wat zy konden gebruiken voor hun eigen bromfiets of mon teerden een geheel ander karretje en smeten hetgeen overbodig was in het water. Tot die „vlegels" behoorde een 19- jarige jongeman, die alleen maar een koplamp nodig had voor zijn brom fiets en die van een vriend had ge kocht voor f 5. De bromfiets was door de vriend op de Herengracht gestolen en de officier van Justitie constateerde, dat verdachte volkomen van de situa tie op de hoogte was. Hy wilde echter rekening houden met het nog blanco strafblad van verdachte en vorderde f 100 boete, benevens twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger wees erop, dat door deze enkele daad verdachte zijn hele toekomst op het spel heeft gezet van wege een mogelijk voorwaardelijke gevangenisstraf en hy vroeg te vol staan met een geldboete. De rechter voelde wel voor het aangevoerde motief, maar gaf de waarschuwing, dat de jongeman dan zelf de boete moet verdienen. Het vonnis werd f 100 boete. Archeologische lezingen In het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden zullen ook dit voor jaar weer archeologische lezingen worden gehouden. Het programma ziet er als volgt uit: 7 februari prof. dr. W. Hensel uit Warschau over „Poolse burchten en hun verdedi gingssysteem in het begin van de middeleeuwen": 21 februari prof. ar. H. Brunstlng over B. E. A. Rottiers 14 maart prof. dr. W. "Kimmig uit Tübingen over „Graven en woon plaatsen van edelen uit de late Hall- statt-cultuur en hun betrekking tot de wereld van de Middellandse zee"; 11 april dr. B. H Strieker over Tunis en 25 april prof. R. Ross Holloway van de Brown University in Rhode Island over „Satrianum en de oude Lucanlërs. De eerste bemande Apollo welke in een baan rond de aarde gebracht zal worden zal op 21 februari gelanceerd j warden. Het Amerikaanse bureau I voor de ruimtevaart Nasa heef: I meegedeeld dat de uit drie koppen bestaande bemanning gelanceerd zal j worden tussen 17 en 22.30 uur Ne derlandse tjjd naar een baan op j 162-246 km boven de aarde. De duur van de vlucht zal geheel i afhangen van het verloop. Indien al- les bevredigend verloopt wordt her mogelijk geaoht dat de bemanning j 14 dagen in de ruimte zal blijven evenals de Gemini VII. Commandant wordt Virgil Grissom (40) die op 21 juli 1961 een ruimte- sprong in een Mercury capsule heeft gemaakt en die ook commandant was van de eerste Gemini-missie samen met de astronaut John Young op 23 I maart 1965. De twee bemanningsle den zijn Edward H. White 37» de eerste Amerikaanse ruimtewan delaar die samen met James A. Mc- Divltt in juni 1965 een vlucht met de Gemini IV gemaakt heeft en Roger B. Chaffee (31), die zijn de buut in de ruimte maakt. (Van medewerkster Successen voor LP.K.V. De Leidse Pluimvee- en konijnen- sportvereniging (L.P.K.V.) heeft goe de resultaten behaald op de bonds- ten toonstelling. De belangrijkste uit slagen luiden voor de afd. konijnen: de heer Mekel met Vlaamse reus blank, (2 X Z.Z.G.); de heer Han selaar met Lotharinger blauw (V.G.)de heer Zevenhoven met witte Nieuw-Zeelander (G.G.); de heer Kouwenberg met rode Nieuw- Zeelander (Z.Z.G.); de heer Koks- hoom met Havannai (G.G-jde heer Gommans met Alaska (2 X G.G.)Mevr. v. d. Wijngaard met Lux (4 X Z.Z.G., 2 X Z.G., 1 X G.G.)Mevr. Vrieskoop met Tan zwart (1 X G.G.); de heer Hoge- veen met Hollander (Z.Z.G.); Mevr. Zuidhoek met Blauwoogpool (Z.G.); de heer Hogevorst met Blauw oogpool (3 XZ.Z.G., 1 X Z.G.I; de heer Jansen met Blauwoogpool (G.G). Afd. pluimvee: de heer Gijsman met Orpinston zwart (Z.G., 1 X G.G.). Afd. watervogels: de heer De Groot (4 X Z.Z.G., 1 X Z.G.). Afd. Cavia's: Ingrid van Kasterop met Gladhaar (2 X G.G.); Ingrid van Kasterop met Langhaar (G.G. en Z.G.). PARIJS Jacques Esterel, een van de jongere couturiers, heeft gis teren de Parijse modeweek geopend en ons als eerste laten zien wat ko mend voorjaar en zomer brengen zal. De hele dag stond in het licht van de jeugd, want behalve Esterel lie ten ook Real en Feraud, trouwe aanhangers van de mini-rok. hun collectie zien. Een verrassing is de mini-rok dit seizoen niet meer te noemen, daar voor zijn we er al te zeer aan ge wend, en opvallend veel korter was hij bij geen van de drie genoemde j couturiers, wat overigens ook lijk gekund zou hebben daar hy het seizoen al zeer kort was. Esterel Derde stuurman Jan Lagerdijk vertelt van de ramp met de Jacob Verolme: Natuurlijk schrik', je je wel een ongeluk. Een schipbreuk is nu eenmaal iets dat je nooit hoopt mee te maken. We zaten dan ook rillerig in de sloepen. Naast ons maakte de Jacob Ver olme zware slagzij. Er was water binnengedrongen in alle rui men en ook de luchtkamers in het voorschip waren beschadigd. Wij zagen het schip steeds meer overhellen, tot de kiel tevoor schijn kwam. We hebben het niet zien zinken en we weten nog niet of het reddeloos verloren is. We hebben gehoord dat sleep boten onderweg zijn, o.a. de Zwarte Zee. Als die op tijd komen, is het schip misschien nog te bergen. We weten niet hoe groot de schade is, misschien kan de schuit nog een hele tijd blijven drijven". Nieuw bjj Esterel waren de Af ghaanse pyjama's, wijdvallende zij den jurken met exotische dessins, waaronder een soort zijden, strak zit tende pantalon van dezelfde stof ge dragen werd. Voor de middag draagt men dan dezelfde jurk zonder pan- Veel van Esterels jurken en jassen zijn gerend en bijna klassiek van model; door de felle, zonnige kleu ren echter en hetzij dat zij altijd zo'n 10 tot 15 centimeter boven de knie komen, doen ze toch modern aan. Grappig vond ik de hoeden die hierbij gedragen worden, een soort bolhoeden met brede rand, waaron der aan de voorkant een pony van raffia in dezelfde kleur als de hoed te voorschijn komt. Pas tijdens het tweede gedeelte van zijn show. gewijd aan sport en vrije tijd. komt Esterel met gewaag der modellen voor de dag, zij het dan niet altijd even flatteus. Heel beeldig waren de zeil- kostuums, bestaande uit wijde katoe nen matrozenbroeken, rechte jasjes en grote zuidwesters, alle in zeer harde, afstekende kleuren; doch de andere sportpakken, zoals het motor rijders-kostuum en de paardrij- pakken. waren wat te gezocht. Real Real, het huis waar Brigitte Bar- >t en Silvie Vartan hun kleren la ten maken, liet een bijzonder liefllj- Dit zei de derde stuurman Jan La gerdijk van de Jacob Verolme tegen onze Spaanse corespondent, die een telefoongesprek met hem had. Hij vertelde dit van de schipbreuk: Geen paniek Zondagmiddag hoorde de beman ning een zware explosie in het voor schip van hun 25.000 ton zware boot. Vrijwel onmiddellijk begon het schip te kapseizen en kapitein Kruyer uit Voorschoten bleef niets anders over dan zijn mannen te bevelen het schip te verlaten. In de grootste orde na men zij plaats in vier reddingssloe pen. Bij de ontploffing kwam de 24- jarige A. M. J. Sengers uit Mierlo <N. Br.) om het leven en de 27-ja rige lasser Jan Molleman uit Am sterdam liep brandwonden en een zware hoofdwond op. De radiotele grafist had nog tijd om S.O.S.-signa- len uit te zenden. Onmiddelijk nadat de mannen in de sloepen hadden plaatsgenomen verscheen een vlieg- ADVERTENTIE V.F.N.R. betekent: Voor Dat betekent ook: Voordelig kopen Ford Naar Rijnland v.a. f 5850,— Voordelig inruilen hoogste waarde voor Uw oude wagen. Voordelig rijden Lage onderhoudskosten. Lammenschansplein 6 - Leider Telefoon 01710-42451 of 30325 tuig van de Amerikaanse marine, ge stationeerd op de Canarische Eilan den. Uit het vliegtuig werden zware rooksignalen gegooid. Het vliegtuig werd direct gevolgd door een helicop ter, die twee kikvorsmannen (art sen) aan een kabel liet zakken om de schipbreukelingen te helpen. Dit was echter een overbodige maatregel, want de 41 schepelingen hadden in hun sloepen alles wat zij nodig had den, zo vertelde Jan Lagerdijk. Vier uur lang dobberden zij op de rustige zee. onder een wolkenloze he mel, totdat zij door het Poolse pas sagiersschip Batory werden opgepikt. Wegens de toestand van de gewonde lasser liep dit schip de dichtsbijzijnde haven binnen: Santa Cruz de la Pal- ma. Volgens Jan Lagerdijk had er geen ogenblik paniek geheerst onder de bemanning. ningsleden op te halen. Vanmiddag laat zouden zij op Schiphol aanko men. De geredden zijn gisteren van Santa Cruz de la Palma, waar ze in hotels waren ondergebracht naar Las Palmas overgevlogen, omdat het chartervliegtuig op Palma niet kon landen. De gewonde lasser is in het ziekenhuis in Santa Cruz de la Pal ma achtergebleven. Ï/Ssifzera ackryven Sluit de Haarlemmerstraat! Wanneer wordt nu eindelijk de Haarlemmerstraat voor het verkeer afgesloten? De toestand wordt zo langzamerhand onhoudbaar. Ook el ders worden de drukste straten voor het verkeer gesloten, o.a. de Diezer- straat in Zwolle, waar alleen 's mor gens van 812 uur goederen mogen worden afgeleverd. Met dank voor de plaatsing B. E. te L. De Parijse mode-ontwerper Real presenteerde dit crêpe jurkje, bedrukt met groene, gele en oranje bloemen, op zijn gisteren ge houden show. Het wordt gedragen met oranje kousen, oranje schoenen en een oranje hoed. Voor de Leidse kantonrechter ke, misschien iets te kinderlijke col lectie zien. De mannequins kwamen op in een soort speelpakje met pof broek je en capuchon, heel grappig. Overigens, de mannequins van Real zijn opvallend mooi, vooral Katy, een exotisch uitziend meisje, een van de vele donker getinte mannequins, die seizoen in veel modehuizen het ideaalbeeld van het blonde Zweedse type verdringen. Real toonde van de drie de korste rokken; heel leuke jurkjes, die veelal geïnspireerd waren op de Roaring Twenties: lage, onder de heup zitten- ceintuurs, waaronder een zeer kort geplooid of gerimpeld rokje. De hoeden waren la Greta Garbo, met hele brede randen dus, een mo del dat zeer flatteus staat en dat fu- »re in Parijs aan het maken is. Heel leuk waren ook de mantel pakjes met de wijde, zeer korte broekrokken; zoals het beige-linnen pakje, dat geïnspireerd leek op een tropenkostuum. Pas toen de lange avondjurken aan de beurt kwamen die strak aansloten en waarbij ge kleurde boa's gedragen werden, kwam ook de vrouw die er liever iets geraffineerder uit wil zien, aan haar trekken. Feraud Enorme klap Hij zei verder: „Wat nu precies de oorzaak is geweest van die ont ploffing weten we niet. Het was een enorme klap. In het voorschip zitten de brandstoftanks en die zijn mee de lucht in gegaan. Wy dachten een ogenblik dat de hel was losgebroken en we waren blij toen de kapitein opdracht gaf de sloepen te strijken. Met onze gewonde maat gaat het goed. Hij ligt in het ziekenhuis". Gistermiddag is van Schiphol een chartervliegtuig met een aantal of ficials van de Nederlanlse Ertstan- kermaatschappij, eigenaresse van de Jacob Verolme, naar Las Palmas vertrokken om de geredde beman- Inbraak in lompenhandel In de afgelopen nacht is ingebro ken in een lompenhandel in de Marktsteeg in Leiden. Er werd een hoeveelheid koper ter waaxde van tweehonderd gulden en een fooienpot met een bedrag van nog geen twee gulden ontvreemd. De zitting van de kantonrechter, j deel. dat verdachte e i gevoelige W. de Koning, werd gisteren vrij- keersles verdiende .Wel verlaagde hij wel geheel in beslag genomen door de geldboete tot f75 subs. 15 dagen, voorrangskwesties. Automobilisten.maar vonniste de automobiliste te- die blyk gaven zelfs de meest elemen- vens tot een voorwaardelijke ontzeg- taire voorrangsregels niet te kennen, ging van haar rijbevoegdheid kregen naast een vonnis van het voor de tijd van 3 maanden met een rechtscollege de raad een verkeers- proeftijd van 1 jaar. te gaan volgen of zich boekje met verkeersregels aan te schaffen. Zo ook een 26-jarige automobilis te uit Haarlem, die van de Rhyn- geesterstraatweg linksaf de Nassau- laan Indraaide en daarbij geen voor rang verleende aan een haar tege- moetrijdende scooter. ,Ik stond stil toen hy tegen m'n auto opreed", reageerde verdachte, toen de kantonrechter opmerkte, dat zy er kennelijk beter aan had ge daan even voor de scooterrijder te wachten. „Ja midden op de linkerrij baan en vlak voor die scooter", repli ceerde de rechter scherp. Waarop verdachte reageerde met: „Hij zag mij toch ook aankomen. Als hij even had afgeremd of achter my langs was gereden, zou er niets zyn ge beurd". Deze opmerking oogstte bij het rechtscollege geen waardering. De officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen zei in zijn requisitoirs onder meer: „In plaats van te beseffen dat zij een grove inbreuk op de voorrangs regels heeft gemaakt, en het leven van die scooterrijder in gevaar heeft gebracht, tracht verdachte de schuld min of meer op de scooterrijder af te schuiven mede omdat zij kenne lijk geen begrip van de meest ele mentaire voorrangsregels heeft". Ge zien de ernst van het feit eiste hij een geldboete van f 100 subs. 20 da gen. Verdachte vond de geëiste straf „rijkelijk hoog". Zo niet de kanton rechter. Deze was namelijk van oor- Gaat u maar gauw een boekje •t verkeersregels kopen, want dat heeft u kennelijk wel nodig," advi seerde hij verdachte tot slot nog. één ruk" het kruispunt was opgere- I den. Ook hij gaf verdachte gezien diens hoge leeftijd de raad zijn auto aan de kant te zetten. Hierop baseerde hij dan ook zyn eis tot een voor- j waardelijke intrekking van verdach- tes rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar naast een geldboete van f75 subs. 15 dagen. Verdachte pleitte vergeefs voor de nodige clementie. „Ook ik zal u nog een redelijke kans geven", rea geerde de kantonrechter en vonniste conform. jurken, geïnspireerd op rugbyspelers, met opgestikte, fel afstekende stre pen in trek. Mireille Matthieu, een bekend Frans zangeresje, heeft al paar van deze Jurken gepast. De kousen vormden, zoals altijd bij Fe raud. weer een belangrijk onderdeel de show. Ze waren er in alle kleuren en hadden vaak op kuit- hoogte dikke strepen in de breedte contrasterende kleuren, die dan :r overeen kwamen met de kleur i de jurk. Het haar droegen de mannequins zonder een uitzondering heel kort met grote Shirley Temple- achtige krullen boven op het hoofd. Feraud toonde jurkjes ln verschil lende lengte, maar nooit korter dan 5 centimeter boven de knlë. Heel erg kort waren de Jurken die gedragen werden onder de rechttoelopende, er mooi gemaakte jassen. Strepen en bellen vormden dit sei- >en het hoofdmotief voor Ferauds collectie. Strepen, die altijd vrij dik zyn en bijna altijd, zowel op de kou als op de jurken en jassen, in de breedte lopen. Verrassend waren de jurken met jasjes in een effen kleur, die dan als het jasje uitge daan wordt een grof gestreept boven lijf toonden. Belletjes rond de mou- en de sjaal by de cocktail- en avondjurken, kondigden al van verre de komst van de volgende manne quin aan, door het getinkel dat deze belletjes lieten horen bij elke stap e er gedaan werd. Vooral op het gebied van de ondjurken is Feraud een meester. Ook deze keer liet hy weer de prach tigste jurken zien, helemaal bedekt met pailletten welke tezamen de meest schitterende motieven vorm den. Een heel mooi besluit van een goed geslaagde show. In beroep Ophouden De categorie, die niet door gebrek in kennis van de verkeersregels, aar door grove onachtzaamheid geen voorrang verleende. werd treffend vertegenwoordigd door een 78-jarige gepensioneerde ambtenaar uit Den Haag. Deze bejaarde automobilist ver leende op het voorrangskruispunt Van Wijngaardenlaan—Schoolstraat in Voorschoten geen voorrang aan een vrachtauto. ..Hy reed met weliswaar matige maar onverminderde snelheid dat kruispunt op en wij zagen die bot sing aankomen", hadden enkele ge tuigen destijds onder meer verklaard. „Niet helemaal waar", wierp ver dachte tegen". Ik stond wel degelijk eerst even stil voor ik dat kruispunt opreed". Hij had, zo moest hy wel toegeven, die vrachtauto echter ab soluut niet zien aankomen. Dit feit bracht de kantonrechter er toe op te merken: „Als u geen andere auto's meer ziet aankomen en nog wel op zo'n korte afstand wordt het dan langzamerhand geen tijd, dat u met autorijden ophoudt?". De oude heer gaf te kennen, dat hij dat echt nog niet van plan was. Gezien de getuigen-verklaringen, achtte de officier het afdoende be wezen, dat verdachte wel degelijk „in Een 46-jarige tuinder uit Llsse moest zich verantwoorden voor foutieve manoeuvre, die min of meer overeen kwam met een overtreding van een van de voorrangsregels. Uit het onderzoek kwam namelijk naar voren, dat verdachte komende van de Parklaan in Sassenheim de bocht naar de provinciale weg tekort had genomen en daardoor tegen andere auto was opgereden. Uit de in het proces-verbaal opge nomen verklaringen van getuigen de desbetreffende lezing van v dachte, kwam niet duidelijk „uit de doeken" of de andere auto op het moment van de botsing stilstond dan wel reed. „Hy reed", hield verdachte staan de. „want anders zou er niets zijn gebeurd". Of die andere auto al dan niet reed, respectievelijk stilstond, achtte de kantonrechter niets ter za ken doende. „U sneed die bocht ln ieder geval flink af en was daarom in overtreding". De officier vond de overtreding zo ernstig, dat hij ter correctie een geldboete van f50 subs. 10 dagen eiste. ..Daar ga ik tegen in hoger be roep", kondigde verdachte reeds bij voorbaat aan. „Dat kunt u inder daad doen zodra ik vonnis heb ge wezen", repliceerde de rechter. In zijn vonniswijzing wees hij er ver volgens op. dat hij, gezien de ernst van de overtreding de geëiste boete te laag vond. Het vonnis werd dan ook 175 subs. 15 dagen. Hondenshow in Stadsgehoorzaal De Kynologenvereniging „Rijn land" houdt zondag haar jaarlijkse clubmatch in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Zo'n clubmatch heeft twee facetten. Voor de deelnemers is het een wedstrijd, waarbij keurmeesters beoordelen welke honden het best aan de raspunten beantwoorden, ter wijl de bezoekers een grote variatie in rassen te zien krijgen, waarbij de keurmeesters een verslag van hun be oordeling via de microfoon geven. Voor hondenliefhebbers, die een hond willen aanschaffen is dit een unieke gelegenheid om een keuze te maken uit de vele mogelijkheden voor wat karakter, grootte, kleur, beharing en belijning betreft. Naast een groot as sortiment poedels kan men er de grote Sint Bernardshond, de New Foundlander en de driekleurige Ber- ner Sennen hond bewonderen, doch ook de miniscule Yorkshireterriers en de minder bekende Lhasa Apsos en Shih-Tzu's. Bij de grote verschei denheid van jachthonden zijn de po pulaire Cocker Spaniels goed verte genwoordigd, doch ook de elegante Pointer, de Bassethound en de in ons land zeldzame Weimaraner. De ras sen uit de Poolstreek worden verte genwoordigd door de spectaculaire Huskie en Samojeed. De keuringen beginnen om half twaalf. Vanaf het begin tot het einde van de tentoon stelling is er een non stop-show tot de beste hond van de clubmatch ls gekozen. Een hoogtepunt vormt ook de parade van de kampioenen, hon den die op Internationale tentoon stellingen de hoogste bekroningen hebben behaald.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3