Bretagne Wie afwijkt van het rechte toeristenpad9 vindt rust en natuurschoon in overvloed ERVARINGEN VAN EEN REISLEIDER Wegwijs TOERISTISCHE BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 1967 PAGINA FELE ho?iderdduizenden toeristen zullen straks weer naar alle wind streken uitzwermen om daar rust nou ja, rust! te vinden na een jaar van inge spannen arbeid. De mogelijk heden daartoe en daarom juist deze bijlage zijn vele. Naast het individuele toerisme kent ons land ook het groeps- toerisme. dat door verenigingen wij denken aan de N.R.V. en de N.C.R.V. en tientallen reis bureaus wordt gestimuleerd. Aantrekkelijk verzorgde reis gidsen en folders verschijnen in de komende maanden weer aan de lopende band. De keuze wordt er dan niet gemakkelijker op. Terwijl vele zon- en vakantie zoekers nu pas met ideeën spe len: wordt het de Drentse hei. de Friese meren, het Limburgse heuvelland of zoeken zij het in EgypteMajorca, Costa Brava. Joego-Slavië, Zwitserland of Oostenrijkstaan voor de reisverenigingen en -bureaus, die werken met een team van reisleiders, de plannen al maan den vast. In oktober/november worden deze reisleiders want daar over willen wij het hébben reeds benaderd voor het leiden van een reis in het a.s. zomer seizoen. Het ligt voor de hand, dat bonafide bureaus in de eer ste plaats letten op de capaci teiten van zulk een leider, de centrale figuur, waarop allen onder wat voor omstandigheden ook moeten kunnen terugval len Hij 'ook wel eens een zij moet dan ook aan zeer veel eisen vomoen, t.w. tact om met mensen, die hij nog nooit eerder heeft ontmoet, om te gaan, ervaring, taalbeheersing kennis van de te bezoeken streek etc. etc. Nu kan een reisleider zich nog zo goed op een reis hébben voor bereid, hij moet er rekening mee houden, dat hij onverwachts voor moeilijke situaties kan wor den geplaatst. En dan hébben ADVERTENTIE door een rustiek dorpje met een rijtje kapitale villa's, een kolonie huis voor Franse bleekneusjes en een enkel café, het geheel nog on beroerd door de vreemdelingenin dustrie. De naam: Les Rosaires. Alleen te vinden op een zeer gede tailleerde landkaart van Bretagne als een nietig stipje even ten noor den van St. Brieuc. Het is geen vindingrijkheid of zin voor avon tuur geweest, die ons vorig jaar naar dit met veel natuurschoon gestoffeerde rustoord voerde, maar gewoon een stommiteit: we sloegen de verkeerde weg in. Al jaren zijn wij trouwe bezoe kers van het schiereiland Quibe- ron aan de Bretonse zuidkust. En daarheen ging ook deze keer de reis met omweggetjes, want juist in Bretagne is het zo dankbaar werk van de geijkte routes af te wijken toen het na dagenlang mieze rige regen plotseling prachtig weer werd. Op dat moment waren we in St. Brieuc en we wilden zo gauw mogelijk een duik in zee nemen, reden waarom wij koers zetten naar Binic, een badplaats die aan een tamelijk grote verkeersweg ligt. Kort na St. Brieuc maakten wij een fout: we dwaalden van het rechte (toeristen) pad af en kwamen op een smal landweggetje, dat na en kele kilometers scherp daalde. En toen, na een flauwe bocht, lag in eens pal voor ons de zee, afgezoomd met een hagelwit strand. Les Rosaires is uiteraard een klein plaatsje zonder noe menswaardig toeristisch com fort. Het ligt in een inham en het water is er even helder als aan de Middellandse Zee. Nog geen twee kilometer van het strand kort voor Les Rosaires als men de gro te weg heeft verlaten ligt een camping, pas vorig jaar geopend. De eigenaars hebben op het ter rein een kampwinkel met een vries kast en bij het woonhuis een soort van conversatiekamer, waar je koffie en een drankje kunt kopen. De slager en de bakker komen el ke dag aan de deur. En lest best het sanitair (douches, toiletten en wasbakken), dat zo perfect en keu rig is als je maar zelden op Fran se campings ziet. Ons tentje was in juli! de meeste dagen dat wij er waren, het enige op de camping, verder ston den er nog twee, drie caravans Les Rosaires beviel ons wel, maar we gingen het pas goed waarderen, toen wij een paar dagen later het regende weer onze reis naar Quiberon vervolgden. Aan schiereiland bewaarden wij de h te herinneringen, maar we m er tot dusver uitsluitend in mei juni geweest. Nu kwamen wij d j in juli en we konden onze ogenl na niet geloven. Het veertien meter lange en op sommige pis sen nauwelijks twee kilometer h de schiereiland was afgeladenl Quiberon is bijzonder m maar kom er niet in juli, half Frankrijk vakantie 1 te vieren. Men vindt er dan gi rustig plekje, zelfs niet aan del roemde Cote Sauvage, de „wi kust", een langgerekte keten j lige rotsformaties waarover -langs men uren kan dwalen. Deze keer wemelde het er de stevig aangeklede badgas Fransen hoofdzakelijk, verder veel Engelsen en ook wel Ned landers. Belgen en Duitsers. Op campings die rond het dorp Qui ron op de gekste plaatsen uit grond waren gestampt, vonden geen vrije vierkante meter m Pas in St. Pierre, halverwege! schiereiland, vonden wij een plas je tussen ruim duizend tenten. 0 in het nabijgelegen Carnac, n de befaamde velden zijn met „dolmens" en „menhirs" die r( achtige mysterieuze stenen, stout de bussen met toeristen te wai ten. We vluchtten het binnenli in, waar het overigens! •egende, en kwamen na i tijdje weer niet helemaal 6 vallig overigens uit in Les Fos res. Strandweer was het nog sta niet en we hadden gelegenheid over om de omgeving te verkent Zo ontdekten we o.a. een paar ki meter verder Port Martin, eend gelegen (want de rotskust is' plaatse enkele tientallen n ters hoog), nietig plaatsje metf piepklein strandje, dat bij vlo grotendeels onderloopt. By R Martin gaat een smal voetpas! steil omhoog en van daaraf 1 men hoog langs de kust en d! de velden wandelen, urenlang zonder iemand tegen te komen. Kortom, Les Rosaires was 4 „rustige" verrassing in vergelijk met de toeristische badplaats langs de rest van de Franse tol Op weg daarheen kan men dj nog even rondkijken in St. MS een beeldig oud vestingstadje, ml wel druk, vooral in juli. FRITS KOFFYBEW wij het nog maar niet eens over het missen van een aansluiting op één van zijn buitenlandse reizen, met als gevolg een on herroepelijk te laat voor lunch of diner. Even telefoneren, dat de groep later arriveert. De stemming onder het gezelschap daalt tot beneden het vries punt en de leiderhij houdt er de moed maar in. Straks smaakt het eten veel lek kerder Neen er zijn wel andere si tuaties, waarvoor een leider kan worden geplaatst. Mogen wij eens uit eigen ervaring putten? ET gebeurde ons op een reis naar Maderno aan het Gardameer. Vrij veel verpleegsters en echtparen die hun zilveren bruiloft reeds achter de rug hadden, behoorden tot onze groep. Een (wat leiders denken, nooit zeggen!) „stroef" gezel schap, waarin weinig beweging was te krijgen. Ook het weer, be langrijk voor het al dan niet slagen van een reis, hadden wij niet mee: kil, regen en wind. De tweede dag de stemming was niet om over naar huis te schrij ven hadden wij een „stop" in het Oostenrijkse Ehrwald. Voor de koffie... maar er was geen koffie. De apparatuur ivas de fect Een heer van in de ze ventig deed een suggestie: „maar laten wij dan een viertel (twee glazen) muscatella drin ken De groep ging akkoord en dronk muscatella. Aan die dronk, na anderhalve dag rei zen, had ik en mijn gezelschap het te danken, dat de reis naar Maderno uitstekend slaagde. Reeds na het eerste glas zat de stemming erin. Er werd gepraat alsof men elkaar reeds jaren kende. En mededeelzaam dat men was restanten bleven niet in de flessen en glazen achter. De muscatella redde mijn reis en ivas de directe aan leiding, dat het gezelschap op gang kwam. Het is zo gebleven totdat wij terug in Holland in Arnhem uit elkaar gingen. T IET alleen in het leven, l\ doch ook op een va- _L v kantiereis ontmoet men soms excentrieke, veel al schuchtere mensen. Zonder lingen, die zich afzijdig van het gezelschap houden en zeer wan trouwend zijn. Op een reis naar Adelboden had ik eens zo'n type in de bus. Na de overnachting men, dat het „kleinood" was ge vonden. Met de eigenaar van het hotel maakte ik de afspraak, dat het aangetekend zou xoorden verzonden naar een hotel in Nice, waar wij drie dagen later zouden aankomen. Aldus ge schiedde. Van de vermissing heeft nooit iemand iets gemerkt. |/7° 1ST U dat souvenirwin- 1/1/ keltjes en in niet ff mindere mate de ka merindeling een leider voor zeer veel moeilijk heden plaatsen? Denkt men met allemaal kerngezonde mensen op reis te gaan, bij een kamer- indeling in een hotel komen de klachten. Zij variëren van „ik mag geen trappen lopen" tot „ik kan zo slecht slapen, heeft u voor mij een kamer aan de achterkant van het hotel". Da gen van tevoren als hij de lijst van deelnemers(sters) in zijn bezit heeft zit de man te puzzelen wie bij wie moet sla pen. Bij echtparen levert dit uiteraard nimmer moeilijkheden op. En dan die souvenirwinkeltjes. Wat een tijd gaat daar in zitten. Op één van onze reizen naar de Drachenféls misten wij prompt de Dampfer in Köningsiuinter omdat de helft van ons gezel schap in de talrijke winkeltjes aan het „souveniren" was. Te leurstelling bij hen, die loei op tijd bij de boot waren. De leider moet het maar iveer oplossen. En wat komt men vaak be drogen uit. Een dame, die in Der Schweisz een Zwitsers horloge had gekocht, bij de Nederlandse grens in panische angst had moeten „smokkelen"kwam vier wéken later bij een reünie tot de voor haar sombere conclusie, dat één van de deelneemsters aan de vakantietrip naar Zwitser land hetzelfde horloge in een Hollands grootwinkelbedrijf voor tien gulden goedkoper had gekocht. EEN REISLEIDER TT\ E geschiedenis van het m B vergeten kunstgebit zal JLr ik ook niet licht verge ten. Het was op een vijflandentocht, met als eind doel de Rivièra, dat na een over nachting in het Zwarte Woud een lief en innemend verpleeg stertje in de bus naar mij toe kwam, met de voor haar wel pijnlijke mededeling, dat zij een stukje van haar kunstgebit (in goud gezet) op de toilettafel van haar hotelkamer had laten lig gen. „Of ik het toch vooral maar niet aan het gezelschap vertel de Weer een puzzel, daar ook nu van terugkeren geen sprake kon zijn. Aan een reis schema moet een reisleider zich nu eenmaal houden. Bij onze eerstvolgende stop dook ik de telefooncel in om in die over dekte vierkante meier te verne in Reutte ik zat rustig in de „cockpit" te genieten van het landschapsschoon kwam zij naar mij toe en hield fluisterend een gesprek. Met een asgrauw gezicht vertelde ze mij „dat ze al haar geld onder het bedde- kussen in het hotel had laten liggen". Schuchter ging zij ver der: „Overdag draag ik het geld in een zakje op mijn blote lijf Zie zo, dat wist jk weer. Van te rugkeren was op dat moment geen sprake, want circa honderd kilometer scheidden ons van „onthulling" en beddekussen in Reutte. In Steinach am Brenner bracht een telefoontje uitkomst: het geld was inmiddels gevon den. De hotelier zou zich erover ontfermen totdat wij op de te rugreis weer in Reutte zouden overnachten. Al die tijd fun geerde ik bij het nu gerustge stelde vrouwtje als „voorschot bank". Ik heb er een persoonlijk geschenk (je) aan overgehouden. M. BRINKS IcIMNN F.N VF-STGR ACHT 1 21905

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 26